Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Ramirez Kel Ruth
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 526
Rejestracja: ndz sty 23, 2005 4:18 pm

RPG w odwrocie?

wt paź 26, 2010 3:20 pm

Witam wszystkich.

Od dość dawna frapuje mnie pewna myśl, a właściwie prywatne odczucie, jakoby RPG w Polsce przeżywało jakiś trudny do opisania zastój. Ostatnimi czasy odnoszę dziwne wrażenie, jakoby w naszym kraju (i w sieci) malało zainteresowanie "papierowymi" RPGami. Trudno jest mi w tej chwili to wrażenie jakoś konkretnie uzasadnić ponieważ składa się na nie kilkanaście mniejszych elementów, które dopiero połączone w całość wywołują u mnie owo zaniepokojenie. Przykładowo wydaje mi się, że niniejsze forum (i mu podobne) w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy stało się nieco "jałowe". Innymi słowy ruch tu jakiś mniejszy, nowe tematy nic nie wnoszą, a stare i ciekawe nie są kontynuowane. Strona Poltera też nie zachwyca nowościami, a raczej informacjami zza oceanu, gdzie RPGi się jakoś trzymają. O działalności polskich wydawnictw nie wspomnę, bo to zawsze była tragedia (opóźnienia, słabe tłumaczenia, całkowity brak zainteresowania niektórymi tytułami itd.). Wakacje minęły i choć miałem nadzieję, że coś w tym wolnym czasie się zmieni, nadal odczuwam wielki niedosyt. W dużym Empiku, nieopodal miejsca w którym żyje, od lat istniał dział poświęcony RPGom. Niedawno, ku mojemu zaskoczeniu, dział został permanentnie zlikwidowany. Na moje pytanie: dlaczego? Uzyskałem odpowiedź, że zainteresowanie było zerowe, a mieszkam przecież w zacnym "grodzie", liczącym setki tysięcy mieszkańców. I nie chodzi o to, że ludzie odchodzą od RPGów. Starzy wyjadacze, którzy nie widzą nic złego w graniu w każdym wieku, być może prowadzą ciekawe blogi, grają regularnie i spotykają się na konwentach, ale czy nie brakuje tzw. nowego narybku? Młodzi wolą RPGi na ekranie komputera? Zaczynam się zastanawiać, czy wkrótce istnieć będzie tylko jeden sklep w internecie, który nie będzie miał monopolu na dział RPG (bo tak bym tego nie nazwał), a raczej zajmie niszę na rynku, którą zostawią mu inne sklepy, wycofujące się z tej branży.

Nie mam pojęcia, czy ktokolwiek podziela moje obawy, zaobserwował coś podobnego. Chciałbym byście się na ten temat wypowiedzieli, powiedzieli coś o własnych odczuciach/dowodach na to, że mam rację/mylę się. Żeby było jasne, jeżeli ktoś w sposób przekonujący wyprowadzi mnie z błędu, będę bardzo wdzięczny.
Ostatnio zmieniony wt paź 26, 2010 3:25 pm przez Ramirez Kel Ruth, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Kumo
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 471
Rejestracja: pn maja 05, 2008 3:34 pm

RPG w odwrocie?

wt paź 26, 2010 4:12 pm

O ile wiem, to sieć EMPiKów w ogóle zrezygnowała z RPG. A jeśli chodzi o przyczyny "zastoju":
1) RPG jest cały czas rozrywką mało znaną;
2) duża konkurencja ze strony telewizji i gier komputerowych - rozrywek łatwiejszych i mniej wymagających;
3) starsi gracze mają mało czasu, młodszych jest coraz mniej z dwóch powyższych przyczyn.
 
Awatar użytkownika
Cooperator Veritatis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 520
Rejestracja: czw cze 23, 2005 11:51 am

RPG w odwrocie?

wt paź 26, 2010 4:23 pm

RPG od 10 lat, odkąd gram, pogrążone jest w zastoju :razz:
Ostatnio zmieniony wt paź 26, 2010 4:24 pm przez Cooperator Veritatis, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Repek
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 8702
Rejestracja: śr mar 24, 2004 4:41 pm

Re: RPG w odwrocie?

wt paź 26, 2010 5:10 pm

Strona Poltera też nie zachwyca nowościami, a raczej informacjami zza oceanu, gdzie RPGi się jakoś trzymają.

Polscy wydawcy nic nie robią i nie lecą o nich newsy? KG, Gramel i Portal co chwila rzucają informacje o czymś nowym, nie wspominając o spamujących kampaniach Robotiki. Chyba czytamy dwa różne internety.

Co do Empików - erpegi się nie opłacają, bo wymagają chociażby specjalistycznej obsługi. Zajmują przy tym przestrzeń wystawienniczą, która zwraca się słabiej niż poradniki i harlekiny. I dlatego nie ma już tego działu, a podobnego losu obawia się branża komiksowa.

Pozdrówka
 
Awatar użytkownika
dreamwalker
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2250
Rejestracja: pn gru 19, 2005 9:39 pm

RPG w odwrocie?

wt paź 26, 2010 5:44 pm

Co roku lub co pół pojawia się ktoś gdzieś na forum/blogach i mówi, że RPG się w Polsce kończy.
Normalka.

Przykładowo wydaje mi się, że niniejsze forum (i mu podobne) w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy stało się nieco "jałowe". Innymi słowy ruch tu jakiś mniejszy, nowe tematy nic nie wnoszą, a stare i ciekawe nie są kontynuowane

Tak, sporo dyskusji przeniosło się na blogi. Sporo blogów jest poza Polterem.

Strona Poltera też nie zachwyca nowościami, a raczej informacjami zza oceanu, gdzie RPGi się jakoś trzymają

Proszę bardzo, oto podsumowanie pracy działu RPG na ostatnie pół roku:
http://rpg.polter.pl/rincewind%20bpm,blog.html?9145
http://rpg.polter.pl/rincewind%20bpm,blog.html?9706

O działalności polskich wydawnictw nie wspomnę, bo to zawsze była tragedia (opóźnienia, słabe tłumaczenia, całkowity brak zainteresowania niektórymi tytułami itd.)

Gramel wydal w tym roku dwa podręczniki i wyda jeszcze dwa
Kuźnia wydała Lyonesse, Przydatnik i chyba teraz jeszcze coś szykuje (nie orientuję się)
Portal wydaje małe systemy importowane, szykuje nowego Monastyra, Neuroshimę Tactics i parę innych rzeczy (nie orientuję się)
ISA wydala D&D 4.0 PL (To w tym roku było? Tak, chyba w tym)

W dużym Empiku, nieopodal miejsca w którym żyje, od lat istniał dział poświęcony RPGom. Niedawno, ku mojemu zaskoczeniu, dział został permanentnie zlikwidowany. Na moje pytanie: dlaczego? Uzyskałem odpowiedź, że zainteresowanie było zerowe, a mieszkam przecież w zacnym "grodzie", liczącym setki tysięcy mieszkańców

Dobre sobie.
Wydawcy RPG (KG) z kolei mówią, że Empik się najzwyczajniej w świecie nie opłaca (żądają opłat za samo wystawienie towaru).

Młodzi wolą RPGi na ekranie komputera?

Ja zwykle mam doświadczenia takie, że ludzie się łatwo dają zarażać RPG. Moja grupka 16-letnich graczy, której od roku prowadzę teraz właśnie się uniezależnia. Będą szukać nowych ludzi i szerzyć RPG dalej. No, ale to moje doświadczenia.
Dobrym zabiegiem było np dołożenie erpega Dark Eye do nowego Drakensanga :D
Myślę, że raczej trzeba zmienić trochę nasze myślenie i strategię promocji a ludzie się na pewno znajdą.

Zaczynam się zastanawiać, czy wkrótce istnieć będzie tylko jeden sklep w internecie, który nie będzie miał monopolu na dział RPG (bo tak bym tego nie nazwał), a raczej zajmie niszę na rynku, którą zostawią mu inne sklepy, wycofujące się z tej branży.

W czasach, gdy każdy może sobie sprowadzić coś z zagranicy, gdy wydawnictwa mają własne sklepy, gdy można założyć sobie mały wyspecjalizowany sklepik i prowadzić go po godzinach albo sprzedawać na allegro ... wątpię.
Fakt, że duże sklepy mogą konkurować ceną, ale przy jednorazowym zakupie koszty przesyłki sprawiają, że i tak wychodzi taniej w zwykłym sklepie.

Przepraszam, jeśli coś z tego zabrzmiało zbyt agresywnie, chciałem się nie wymądrzać, wyszło jak wyszło -_- Pamiętajcie, że to tylko moja opinia :D
Ostatnio zmieniony wt paź 26, 2010 5:47 pm przez dreamwalker, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Ramirez Kel Ruth
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 526
Rejestracja: ndz sty 23, 2005 4:18 pm

RPG w odwrocie?

wt paź 26, 2010 6:01 pm

dreamwalker pisze:
Przepraszam, jeśli coś z tego zabrzmiało zbyt agresywnie, chciałem się nie wymądrzać, wyszło jak wyszło -_- Pamiętajcie, że to tylko moja opinia


Nie ma za co przepraszać, chcę właśnie poznać inny punkt widzenia, bo sam mam nieco ograniczone pole widzenia. Chcę się rozeznać, jak to u nas naprawdę jest.

W kwestii Poltera i tego forum, to nie chcę tu nikogo krytykować, tylko przedstawić swoje wrażenie (być może mylne). To wszystko, co napisaliście o wydawnictwach jest pokrzepiające, moje podstawowe pytanie brzmi jednak, jak to się przekłada na zainteresowanie? Sam fakt wydania jakiegoś systemu nie gwarantuje mu przecież odbiorców. Zapewne będzie trudno odpowiedzieć na to pytanie (nikt nie przedstawi przecież danych dot. sprzedaży ;P )

Jeżeli chodzi o Empik, to kiepska sprawa, bo dotychczas uznawałem to miejsce za idealny punkt, w którym można się zetknąć z każdą formą literatury,muzyki i różnych mediów. Ograniczanie tej różnorodności poprzez likwidowanie np. działu RPG jest dla mnie po prostu smutne.
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

RPG w odwrocie?

wt paź 26, 2010 6:21 pm

To wszystko, co napisaliście o wydawnictwach jest pokrzepiające, moje podstawowe pytanie brzmi jednak, jak to się przekłada na zainteresowanie?
Owszem, ale możemy powiedzieć, jak to wygląda w naszym rpgowym otoczeniu. Otóż w mojej drużynie + trzech które znam lepiej (łącznie parenaście osób) z systemów wydanych po polsku kupiony został jedynie jeden egzemplarz Wolsunga i jeden SW.
Największym zainteresowaniem cieszą się RPGi i dodatki do nich z uniwersum WH40k.

A teraz od siebie zupełnie dodam, że ja generalnie niby cośtam śledzę na naszym rynku wydawniczym, ale do tej pory nie pojawił się system, który by mnie zainteresował na tyle, bym chciał go kupić (SWexa przeczytałem pożyczonego i wiem, że to zupełnie nie dla mnie mechanika, w związku z tym nawet Deadlandsów nie kupię, bo mam Classic).

O ile wiem, to sieć EMPiKów w ogóle zrezygnowała z RPG. A jeśli chodzi o przyczyny "zastoju":
1) RPG jest cały czas rozrywką mało znaną;
2) duża konkurencja ze strony telewizji i gier komputerowych - rozrywek łatwiejszych i mniej wymagających;
3) starsi gracze mają mało czasu, młodszych jest coraz mniej z dwóch powyższych przyczyn.

Do tego w Empiku rpgi były drogie i ciężko było trafić na niepomięty egzemplarz dowolnego podręcznika.
 
Awatar użytkownika
Lazlo
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 132
Rejestracja: pt paź 22, 2010 8:14 pm

RPG w odwrocie?

wt paź 26, 2010 6:37 pm

repek pisze:
Co do Empików - erpegi się nie opłacają, bo wymagają chociażby specjalistycznej obsługi. Zajmują przy tym przestrzeń wystawienniczą, która zwraca się słabiej niż poradniki i harlekiny. I dlatego nie ma już tego działu, a podobnego losu obawia się branża komiksowa.


Fakt faktem, zabrzański Empik zapełnił się nie poradnikami/harlekinami a literaturą specjalistyczną dla młodych artystów - czyt. kolorowankami dla dzieci. Nie dziwiłbym się tak, bo wiedziałem, że kiedyś do tego dojdzie, gdyby nie to, że kolorowanek było około 6 regałów (teraz jest 8 ). Komiksy jeszcze jakoś się trzymają, ale widziałem ostatnio, że pół regału zajęły bajki z króliczkami na okładce.

Zdążyłem kupić Neuroshimę (+suplement) i ŚM, potem takim właśnie magicznym trafem w sumie cały dział "Fantastyka" umarł śmiercią tragiczną. Smutne, naprawdę smutne...
Ostatnio zmieniony wt paź 26, 2010 6:37 pm przez Lazlo, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
MaWro
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 326
Rejestracja: pt kwie 04, 2008 9:41 pm

Re: RPG w odwrocie?

wt paź 26, 2010 8:02 pm

Ramirez Kelebrin Ruth pisze:
Starzy wyjadacze, którzy nie widzą nic złego w graniu w każdym wieku, być może prowadzą ciekawe blogi, grają regularnie i spotykają się na konwentach, ale czy nie brakuje tzw. nowego narybku? Młodzi wolą RPGi na ekranie komputera?



Zdecydowanie protestuje. W liceum, do którego poszedłem na 300 osób w nim się uczących jest co najmniej dwudziestu erpegowców. A w klasie w gimnazjum(zupełnie przeciętnym) na 30 uczniów mniej, lub bardziej aktywnie grało ok. dziesięciu osób.Ba, pod koniec nawet w klasie organizowałem larpa. W tym roku także planuje rozkręcać larpy, ale już na większą skale - w postaci koła LARP.

Prędzej powiedziałbym, że liczba graczy jest za duża. W końcu nie jestem w stanie prowadzić wszystkim, którzy tego chcą. Właśnie zacząłem 3 równoległą kampanie.

Ludzie Ci prawie nie rejestrują się na forach ponieważ w większości uważają, że to nie ma sensu, bo w dyskusjach prowadzonych przez starych wyjadaczy i tak nic ciekawego nie mają do dodania. Nie czują potrzeby zakładania nowych tematów, przecież znajdą już odpowiedź na prawie każde pytanie, a poza tym internet jest marnym zamiennikiem dyskusji w realu. Zresztą jak założą wątek według ich istotny, to prawdopodobnie natkną się na odpowiedź "tu i tu już o tym rozmawialiśmy" Na polterze, spośród ok sześćdziesięciu grających w fabularki osób, które znam konto ma może 5, czy 6 osób. Z tego oprócz mnie i Cubuka reszta chyba nie przekroczyła dziesięciu postów, jeśli w ogóle coś napisała.


Mimo to uważam, że w moim pokoleniu erpegi maja się świetnie. W końcu w grach fabularnych chodzi przede wszystkim o to, aby w nie grać.

Oczywiście możliwa jest sytuacja, że ktoś w moim wieku nie ma z kim grać. Jednak w większości przypadków spowodowane jest to tym, że na propozycje gry z kimś kogo się nie zna reaguje się : "Ale ja sie boje grać z kimś kogo długo nie znam"
Ostatnio zmieniony wt paź 26, 2010 8:06 pm przez MaWro, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Headbanger
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 201
Rejestracja: pt maja 21, 2010 12:34 pm

RPG w odwrocie?

czw paź 28, 2010 4:29 pm

dużo zależy też od miejsca zamieszkania - ja pochodzę z małego miasta ok 40000 ludzi. Tam NIKT nie słyszał o papierowych RPGach. Dopiero jak byłem na studiach i dowiedziałem się CZEGO szukać, to u siebie znalazłem jedną. Słownie JEDNĄ drużynę grającą w młotka i to w gimnazjum. Aż strach pomyśleć co na wsiach się dzieje :P
 
Awatar użytkownika
Got
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 123
Rejestracja: pt sie 18, 2006 11:35 am

Re: RPG w odwrocie?

czw paź 28, 2010 8:57 pm

Tak jak mówili poprzednicy, temat powraca, powracał i powracać będzie. Nie zauważam jakiegoś zmierzchu RPG, przynajmniej nie w "moim internecie". Ukazuje się wiele nowości, wydawnictwa pracują pełną parą a to że na polterze się niewiele dzieje nie znaczy wcale o braku zainteresowania nafjajniejszym hobby na świecie. Po prostu większa aktywność teraz jest na blogach, warto je śledzić bo dużo dają*.

Co do ilości osób grający. W moim mieście (72403 ludu, wg wikipedi) mamy aż nadto grających a za mało MGków. I wydaje mi się że tak nie jest tylko u mnie.




* Polecam Blogi Khakiego, Smartfoxa i Kuglarza.
 
Awatar użytkownika
XLs
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 76
Rejestracja: śr gru 16, 2009 9:38 pm

Re: RPG w odwrocie?

sob paź 30, 2010 1:33 pm

Lazlo w Zabrzu masz użyrafy a ja tam kupiłem nwod i pare innych rzeczy. Mają dużo nuero
Co do Zabrza jak kiedyś był ZKF na dorotki 2 to w klubie zdazaly sie 4 sesje jednej nocy gralo sie od 20 do 23 a potem nastepną od 23:10 do 4 rano...
dziś jak napisałem na forum że chce coś prowadzić to zerowy odzew... można stwierdzić że gracze rozeszli sie i grają w domu... jednak są tam ludzie grający w RPG kiedys co tydzien dziś słysze "a może lepiej w Dixita"

Wniosek w graczy wkupiły się w dużej części planszówki jak karcianki kiedyś w D&D ale się dedeki odbiły, może u nas też coś odbije się od dna
Ostatnio zmieniony sob paź 30, 2010 1:35 pm przez XLs, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Lazlo
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 132
Rejestracja: pt paź 22, 2010 8:14 pm

RPG w odwrocie?

sob paź 30, 2010 4:10 pm

Wiem, wiem, U Żyrafy już byłem - dział z RPGami znowu przeniósł się na mniejszą półkę, no a ZKF zdecydowanie podupadł.
 
Awatar użytkownika
XLs
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 76
Rejestracja: śr gru 16, 2009 9:38 pm

Re: RPG w odwrocie?

ndz paź 31, 2010 9:13 am

Lazlo bo sklepiki rpg maja konkurencje netowa, jak kupujesz jeden podręcznik to jeszcze np Użyrafy się opłaca, lub niewielki dodatek jednak dwa trzy podręczniki to w kosztach przesyłki lepiej internetowe sklepy:)
 
Awatar użytkownika
Kumo
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 471
Rejestracja: pn maja 05, 2008 3:34 pm

Re: RPG w odwrocie?

ndz paź 31, 2010 11:08 am

xlselektor pisze:
Lazlo bo sklepiki rpg maja konkurencje netowa, jak kupujesz jeden podręcznik to jeszcze np Użyrafy się opłaca, lub niewielki dodatek jednak dwa trzy podręczniki to w kosztach przesyłki lepiej internetowe sklepy:)

To akurat nie dziwi - obecnie handel w internecie jest z reguły bardziej opłacalny i dla sprzedawcy, i dla kupującego.
 
Awatar użytkownika
dreamwalker
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2250
Rejestracja: pn gru 19, 2005 9:39 pm

RPG w odwrocie?

ndz paź 31, 2010 9:49 pm

Jak grałem jeszcze w karciankę WoW, to sklepikarze mówili, że plagą jest kupowanie kart na Ebayu.
A potem się ludzie dziwili czemu lokalne sklepy upadają i nie robią turniejów :(
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

RPG w odwrocie?

ndz paź 31, 2010 10:08 pm

Kumo pisze:
starsi gracze mają mało czasu, młodszych jest coraz mniej z dwóch powyższych przyczyn.


Do Twoich uwag należałoby jeszcze dodać fakt, że wiele osób chciałoby, aby ktoś dla nich organizował sesję, prowadził ją, byle by tylko sami nie wziąć inicjatywy we własne ręce, bo to wymyga ciut wysiłku. Dlatego też starsi gracze, gdy zakładają rodziny i realizują się w pracy zawodowej, coraz mniej mogą poświęcać czasu na prowadzenie sesji a skoro wielu młodych nie chce ich zastępować, więc trudno się dziwić, że jest zastój.
 
Awatar użytkownika
27383
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3267
Rejestracja: śr sie 01, 2007 5:44 pm

RPG w odwrocie?

pn lis 01, 2010 8:57 pm

Ja tam w sumie gram głównie w Medżiki, ale w RPGi też mi się zdarza. Kilka spostrzeżeń: planszówki/karcianki (a już szczególnie "karciankowe planszówki" w stylu Dominiona) są łatwiejsze do rozegrania, rozłożenia, nie trzeba takiego nakładu pracy (zdarzają się mistrzowie prowadzący "z pały", ale większość woli sesję przygotować) i jak się siądzie w bibliotece to na grających w planszówki patrzą normalnie, a na szepczących i wzywających potęgę posępnego czerepu RPGowców - już nieco mniej :)

Ale u mnie w szkole przykładowo jest strasznie dużo wielbicieli RPG (a chciałem zatrzymać w tajemnicy to, że jestem nerdem :/ ), o wiele więcej niż graczy w karcianki lub planszówki :)
 
Awatar użytkownika
rdo
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 124
Rejestracja: sob gru 26, 2009 8:29 pm

Re: RPG w odwrocie?

pn lis 01, 2010 10:17 pm

Chciałem tylko nadmienić, że BIBLIOTEKA nie jest odpowiednim miejscem do grania w RPG. (ani nawet w karcianki ;-) )

Nic więc dziwnego, że nie patrzą normalnie ;-)
 
Awatar użytkownika
Headbanger
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 201
Rejestracja: pt maja 21, 2010 12:34 pm

RPG w odwrocie?

pn lis 01, 2010 11:12 pm

Na nas w barze też się dziwnie patrzyli, ale zamawialiśmy piwsko więc nikt nie marudził.
 
Awatar użytkownika
heiron1993
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 74
Rejestracja: pn mar 05, 2007 7:12 pm

Re: RPG w odwrocie?

pn lis 01, 2010 11:15 pm

Także ten problem odczułem, coraz mniej osób wie co to jest to RPG często kojarzy się to z kompletnie niczym lub z „Rucznoj Protiwotankowyj Granatomiot” XD no ale jak ja zaczynałem to też mało osób wiedziało o co biega.
Co na stronie Poltergeist powiem że żyje ale forum jakoś zwiędło, może już tematy się wyczerpały … w ogóle w empiku to dział fantastyki ssie przynajmniej w Łodzi.
A książki nowe nie wychodzą np. do DnD 3.5? nawet jak jest jeszcze wiele nie przetłumaczonych na nasz piękny język ponieważ jest już 4 edycja.
Młodzież robi się niestety coraz mniej kreatywna i woli grać w gotową grę niż tworzyć ją swoją wyobraźnią .

No ale co z tym zrobić?
 
Awatar użytkownika
Got
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 123
Rejestracja: pt sie 18, 2006 11:35 am

Re: RPG w odwrocie?

wt lis 02, 2010 5:07 pm

ale forum jakoś zwiędło, może już tematy się wyczerpały …


"Pewien rosyjski pisarz rzekł
-Napisałem już 12 sonetów o miłości. Wyczerpałem temat" ;)


Moim zdaniem dopóki mamy sesje, mamy z kim pogadać o RPGach a polskie i nie tylko systemy się ukazują nie ma co złowróżyć o upadku RPG'ów, demoralizacji młodzieży i ogólnie pojętej apokalipsie.
 
Awatar użytkownika
Lord Koniu
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 275
Rejestracja: czw lip 29, 2010 1:30 pm

Re: RPG w odwrocie?

wt lis 02, 2010 5:17 pm

heiron1993 pisze:
Młodzież robi się niestety coraz mniej kreatywna i woli grać w gotową grę niż tworzyć ją swoją wyobraźnią .
No ale co z tym zrobić?

Zweryfikować tę wziętą znikąd, bezpodstawną tezę.
Ostatnio zmieniony wt lis 02, 2010 5:18 pm przez Lord Koniu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Kumo
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 471
Rejestracja: pn maja 05, 2008 3:34 pm

Re: RPG w odwrocie?

wt lis 02, 2010 7:51 pm

earl pisze:
(...)wiele osób chciałoby, aby ktoś dla nich organizował sesję, prowadził ją, byle by tylko sami nie wziąć inicjatywy we własne ręce, bo to wymyga ciut wysiłku.(...)

...
Właśnie zobaczyłem poniższe w sygnaturze na pewnym forum i po prostu nie mogę się powstrzymać:
GMing is like herding cats. Wet, angry cats who are pumped full of LSD and methamphetamines.

:hahaha:
Ostatnio zmieniony wt lis 02, 2010 7:54 pm przez Kumo, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Rodriguez
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1252
Rejestracja: wt lip 14, 2009 8:23 pm

Re: RPG w odwrocie?

wt lis 02, 2010 10:18 pm

Panowie, niektórym może się wydawać, że forum "zwiędło" i straciło swój młodzieńczy potencjał, ale to tylko dlatego, że przeniosłem się na stałę do działu PBF :wink: .

A na poważnie...
GMing is like herding cats. Wet, angry cats who are pumped full of LSD and methamphetamines.

...ktoś dysponuje prawami autorskmi, czy mogę to podkraść do podpisu?
 
Awatar użytkownika
Cooperator Veritatis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 520
Rejestracja: czw cze 23, 2005 11:51 am

RPG w odwrocie?

wt lis 02, 2010 10:26 pm

Kumo, dzięki, muszę zapamiętać :razz:

O niekreatywnej młodzieży to jakiś mit. Kolejne zawołanie, jak to było dobrze za starych, dobrych czasów, a jak teraz jest beznadziejnie. Że nie ma zbyt wielu nadaktywnych 12latków na forach o RPG, jak to było te parę lat temu, to po prostu kwestia tego, że ludzie w tym wieku są nadaktywni na innych portalach. Nic nowego pod słońcem.
 
Awatar użytkownika
Kumo
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 471
Rejestracja: pn maja 05, 2008 3:34 pm

RPG w odwrocie?

wt lis 02, 2010 10:54 pm

@Sakhuul:
To i tak jest fragment czyjegoś posta, który ktoś inny wykorzystał w podpisie forumowym... Na Dumpshock Forums to dość częste, z tego co widzę.

Co do niekreatywnej młodzieży... Obawiam się, że jednak są pewne podstawy dla takich poglądów :(
Nie chodzi o to, że "kiedyś było lepiej", ale obecnie zdarza mi się spotykać - nawet w fandomie - proporcjonalnie dużo nastolatków (a nawet ludzi w wieku ponad 20 lat) którym totalnie nic się nie chce, poza łupaniem w gry na kompie (nie żebym był wrogiem gier komputerowych). Historia? Technika? Książki? Piłka nożna? Zapomnij. A przecież ja nawet nie jestem taki stary...
Ostatnio zmieniony wt lis 02, 2010 11:02 pm przez Kumo, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Cooperator Veritatis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 520
Rejestracja: czw cze 23, 2005 11:51 am

RPG w odwrocie?

wt lis 02, 2010 11:02 pm

A dawniej rzeczywiście było inaczej? :)
 
Awatar użytkownika
Schpeelah#144
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 939
Rejestracja: pn sie 21, 2006 8:26 pm

RPG w odwrocie?

wt lis 02, 2010 11:06 pm

Kwestia dostępności takich rozrywek. Jak nie było dobrych gier, to się więcej ludzi brało za erpegi papierowe. Może niekoniecznie w Polsce, ale na Zachodzie właśnie dlatego boom erpegowy lat 80. i 90. już nie wróci.
 
Awatar użytkownika
Cooperator Veritatis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 520
Rejestracja: czw cze 23, 2005 11:51 am

RPG w odwrocie?

wt lis 02, 2010 11:15 pm

Wydaje mi się, że mimo wszystko zajmujemy się polskim środowiskiem RPG. Poza tym, teza, że teraz są dobre gry (rozumiem, że chodzi o komputerowe), a dawniej ich nie było, jest dość łatwa do obalenia :razz: Chociażby "ewolucja" Fallouta czy HoMMu...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości