Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Vesa1
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 215
Rejestracja: czw cze 23, 2005 2:32 pm

Rytuał Circle of Crone

śr wrz 23, 2009 8:35 pm

Witam,
Panie i Panowie, mam pytanie dotyczące rytuału "kółka graniastego" :Liturgia Wieźmy. W podstawce w sekcji Rytuały autor pisze o "opowieści jak Wiedźma przetrwała nieszczęścia",... itd. oraz, że grupa akolitów w przedstawianiu go [tego tekstu] przyjmuje grecką formę wezwań i odpowiedzi. [kojarzy mi się z zamieszaniem zrobionym w s02 True Blood.. czyli fajnie ;) ] czy macie gdzieś może jakiś link... jaki to mógłby być tekst ? Albo może macie jakieś swoje teksty ? Lub może coś już nagranego ? :) Ten grecki element zupełnie przewraca wg mnie nudną sektę w coś naprawdę magicznego (oczywiście wg mojej skromnej opinii miłośnika Lancea Sanctum ;) ). Taki Bachusowy klimat w postrzeganiu Circle of Crone czy tam Krąg Wiedźmy bardzo mi się spodobał. (zwłaszcza w połączeniu z Daeva). Obrazy rysują się same.
No i chciałbym trochę pokopać w tych rytuałach, macie jakieś pomysły ?

Mi się od razu nasuwa Daemonia Nymphe http://www.myspace.com/daemonianymphe
zwłaszcza właśnie 1szy z listy Nocturnal Hekate,
a z Hymn to Bacchus można zrobić niezłą rytualną kolacyjkę :)

jak macie jakieś pomysły to zapraszma do dyskusji
pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony śr wrz 23, 2009 8:40 pm przez Vesa1, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Bo-Lesław
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: ndz sie 24, 2008 1:00 pm

Rytuał Circle of Crone

śr wrz 23, 2009 11:53 pm

Tekst "Zstąpienie Bogini Isztar do świata podziemnego" http://www.sacred-texts.com/ane/ishtar.htm jest pierwszym tekstem jaki przychodzi mi na myśl. Są w nim fajne fragmenty nadające się do recytacji i "pytań-odpowiedzi".
Można by wygrzebać kilka innych tekstów o nieszczęsnej bogini (np. o Demeter szukającej swej córki, czy Kybele/Izydzie opłakującej i przywracającej do życia Attysa/Ozyrysa ).
 
Awatar użytkownika
Vesa1
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 215
Rejestracja: czw cze 23, 2005 2:32 pm

Rytuał Circle of Crone

czw wrz 24, 2009 12:09 am

hi, Super !
Ale nIe mogę tego znaleźć po Polsku. Czy sądzisz Bo-Lesław, że jest jakaś szansa na znalezienie tego tekstu w tłumaczeniu ?
Do tego sama Isztar jest niesamowita, plastyczna mocno - zwłaszcza do takiego Vampire jaki lubię.
wykorzystamy, wykorzystamy :)

BTW Poszukuję czegoś o koleżance Persefonie... masz może jakąś wskazówkę gdzie szukać ?

pozdrawiam
 
Bo-Lesław
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: ndz sie 24, 2008 1:00 pm

Rytuał Circle of Crone

czw wrz 24, 2009 9:24 am

1) Nie wiem czy jest tłumaczenie na język polski (ale sam tekst angielski wydaje mi się mimo, iż słabo znam angielski zrozumiały; słownik angielski i słownik mitologii mezopotamskiej Greena i Blacka powinny pomóc załatwić sprawę w 2-3h. Chyba ? )

2) Co do Mitu Persefony i Demeter poleciłbym Hymn z VII w p.n.e. http://www.sacred-texts.com/cla/demeter.htm Hymn ten ma polskie tłumaczenie (trzeba iść do biblioteki uniwersyteckiej i wypożyczyć "Filomatę" 385/1988 ; może tłumaczenie jest też w jakimś innym zbiorku )

3) Dla takich wyznawców "Kręgu Bogini" którzy wierzą że tak na dobrą sprawę Bogini jest jedna a czczona pod rożnymi nazwami poleciłbym hymn egipskiego kapłana Isidorosa z okresu cesarstwa rzymskiego (choć raczej te poglądy filozoficzne wykształciły się w okresie Ptolemeuszy ). Hymn jest krótki więc go napiszę:
"W Syrii zwą Cię Astarte albo Artemidą lub Nanają,
a w Licjii Władczynią Leto, Tracy Macierzą Bogów ciebie nazywają,
Hellenowie zaś Herą albo Afrodytą, Dobrą Hestią i Reą, łaskawą Demeter
a Egipcjanie Thiuis, bo ty Jedna jesteś wszystkimi boginiami jakie czczą na Ziemi"
 
Awatar użytkownika
Vesa1
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 215
Rejestracja: czw cze 23, 2005 2:32 pm

Rytuał Circle of Crone

czw wrz 24, 2009 7:33 pm

HI,
1. Co do rozumienia nie ma problemu, jest jak należało by to wykorzystać na sesji, bez tłumaczenia osoby obcykanej w temacie wyjdzie kwadratowo :) Czy znasz może jakiś link do audio z rekonstrukcją języka z tamtych czasów, w którym to można by było posłuchać jak takie intonacje mogły by brzmieć "w oryginale" ? Z jakiego okresu cyw. Mezopotamii pochodzi zaprezentowany przez Ciebie utwór ? Sumeryjskiego ? Chciałbym usłyszeć jak to się "chrszszczekocze".

2. Super dzięki.
3. No i mamy klimat :)

jak Ci coś wpadnie ciekawego, najlepiej oczywiście z jakimś elementem związanym z nieśmiertelnością lub krwią...
to daj znać :)
 
Bo-Lesław
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: ndz sie 24, 2008 1:00 pm

Rytuał Circle of Crone

pt wrz 25, 2009 10:40 am

1) Nie wiem jak stary jest zalinkowany tekst (coś kojarzy mi się że staro akadyjski 2500-1900 p.n.e. ale głowy nie dam ). Wiem natomiast ze samo podanie jest dużo starsze bo jest to historia sumeryjska czyli nawet 3300 - 3000 p.n.e. (w wersji sumeryjskiej zamiast Isztar mamy Innanę ).

2) Co do krwistych tekstów to przypomniał mi się jeden (dla miłośników RfR może byc ciekawy ). Ammian http://pl.wikipedia.org/wiki/Ammianus_Marcellinus w księdze XXXI opisuje jak po klęsce wojsk rzymskich pod Adrianopolem w 378 wojska Gotów pociągnęły pod Konstantynopol. Tam zaś oddział pogańskich najemników uratował chrześcijańskie cesarstwo.

"Pewien wojownik saraceński z długimi włosami i nagi do pasa, zakrzyknął głosem ochrypłym i ponurym, wyciągnął sztylet, rzucił się w Środek Gotów, zabił wroga i przyłożywszy usta do jego szyi, wyssał płynącą z niej krew. To potworne i niezwykłe widowisko napełniło przerażeniem barbarzyńców (...)"
cytowałem za Adrianopol 378
całą księge po angielsku znajdziemy to http://www.tertullian.org/fathers/ammia ... book31.htm

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość