Zrodzony z fantastyki

Awatar użytkownika
Rhinnom
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

Saga Baldur's Gate - wrota do D&D i Zapomnianych Krain?

pt lut 15, 2008 11:36 am

Wiem wiem, że powinienem dać ten temat do działu gier komputerowych. :lol: Ale nie chce rozmawiać o wydarzeniach, bohaterach tam występujących. Chciałbym się zapytać czy dla Was ta saga była taką bramą do D&D? :neutral: Ja właśnie dzięki niej zainteresowałem się grami fabularnymi a szczególności systemem D&D i światem Zapomnianych Krain. W moich oczach te gry były bardzo dobrą reklamą dla tego świata. :)

Nickademus
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pt lut 15, 2008 11:43 am

O tak, niewątpliwie masz rację. Ja pierwszy kontakt z D&D miałem gdy zetknąłem się ze wspaniałą grą Icewind Dale II, dopiero później postanowiłem zakupić baldura. I te dwie gry nakłoniły mnie do zakupienia Podręcznika Gracza... Potem PMP, KP itd...

Awatar użytkownika
Cubuk
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pt lut 15, 2008 2:27 pm

Nie. Pierwszym opartym na DnD RPGiem był (tak jak u Mindark) Icewind Dale II. Ale to jeszcze nie była ta 'brama'. Próbowałem zagrać w BG (pierwsza część) ale jakoś mnie znudziła. A potem przyszedł Torment... no i było po mnie. 8)
Sagę Baldur's Gate ukończyłem po zakupie pierwszych podręczników do D&D, ale uważam, że nie jest to świetna gra. Bardzo dobra, owszem. Ale nie świetna.

Awatar użytkownika
OneMoreGodDamnElf
Stały bywalec
Stały bywalec

pt lut 15, 2008 3:12 pm

Też zacząłem od Icewind Dale II. Baldura jakoś nigdy nie skończyłem ^^' (Nie bijcie)
Za to uwielbiam NWN i NWN2 ze wszystkimi dodatkami. To jest to. Aha jeszcze mały epizodzik w moim życiu o nazwie "Świątynia Pierwotnego Gra" (Przeszedł to ktoś oprócz mnie? :P)

Nickademus
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pt lut 15, 2008 4:50 pm

ŚPZ to paskudztwo straszliwe, które tylko odstrasza ludzi od D&D. Brak ciekawej fabuły, mnóstwo cyferek i zbyt niski rozwój postaci.

mindark pisze:
Ja co prawda zaczynałam od Ice Wind Dale'a I

Cubuk pisze:
(tak jak u Mindark) Icewind Dale II

Nieścisłość widzę.

Awatar użytkownika
Cubuk
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pt lut 15, 2008 5:06 pm

Nickademus pisze:
mindark pisze:
Ja co prawda zaczynałam od Ice Wind Dale'a I

Cubuk pisze:
(tak jak u Mindark) Icewind Dale II

Nieścisłość widzę.

Dobra, w takim razie:"Ja też zacząłem od Icewind Dale, tak jak u Mindark, tylko że od drugiej części." Ale seria ta sama.

mnóstwo cyferek

zbyt niski rozwój postaci.

Nieścisłość widzę. :P

Nickademus
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pt lut 15, 2008 5:08 pm

Cubuk pisze:
mnóstwo cyferek

zbyt niski rozwój postaci.

Nieścisłość widzę. :P

Chodziło mi o to, że grając w ŚPZ można odnieść wrażenie że D&D polega tylko i wyłącznie na cyferkach. No i nie pasuje mi to że mój wizard ukończył grę z czarami 5. poziomu! Za mało bohaterskie jak dla mnie...

Awatar użytkownika
OneMoreGodDamnElf
Stały bywalec
Stały bywalec

pt lut 15, 2008 5:24 pm

Sam pomysł "ŚpZ" nie był taki zły. Bo i giganta można było mieć w drużynie, można było nieźle oszukiwać losując statystyki (jedna moja postać startowała z samymi 18 :D) a mój łowca walczył dwoma długimi mieczami trzymając jednocześnie pawęż :P A to śmieszne było.

Awatar użytkownika
Rhinnom
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

pt lut 15, 2008 10:22 pm

Ja też grałem w "ŚPZ" lecz................nie urażając nikogo..........uważam ją za nieco....męczącą :) . Mnie przynajmniej nie wciągneła. :lol:

Awatar użytkownika
Cubuk
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pt lut 15, 2008 11:04 pm

A ja grałem. Nawet mi się podobało, ale bugi odrzuciły mnie na kilometr. Nic dziwnego, skoro najemnik z drużyny bez naszej kontroli bierze wszystkie łupy i się przeciąża.... a potem jesteśmy atakowani w mieście.... aczkolwiek, żeby się z tego pośmiać to gra jest w sam raz. :P

Dobra, koniec offu.

Awatar użytkownika
Red_Guard
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pt lut 15, 2008 11:05 pm

W grach zaczynałem od Baldura dwójeczki (a propos - zgadnijcie w co właśnie pocinam? :D), ale naprawdę o D&D dowiedziałem się z książki ,,Nieumarli" T.H. Laina.

Co do ŚPZ to dla gracza nieobeznanego z D&D rzeczywiście ciężko się zorientować w tych wszystkich opcjach. Mi osobiście grało się przyjemnie a jedyne co mnie wkurzało to ograniczenie poziomu i czarów (No na Balora z obstawą na 17!)

Awatar użytkownika
Rhinnom
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

sob lut 16, 2008 1:38 pm

Hmm pamiętam, że w Baldurze było mnóstwo książek............niekoniecznie związanych z fabułą, które opisywały historię Krain. Hehe z zapałem czytałem te małe linijeczki tekstu. Nawet jeden z kompanów miał w ekwipunku tylko książki :lol: :lol: :lol:

Awatar użytkownika
Rhinnom
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

ndz lut 17, 2008 8:28 pm

Co ważne w grze zostały opisane też niektóre ważne wydarzenia związane z najnowszą historią Amn jak np. zajęcie południowej części tego państwa przez armię ogrowych magów i dzięki temu powstanie Imperium Sythillisyjskiego.

Awatar użytkownika
Froger
Zespolony z forum
Zespolony z forum

ndz lut 17, 2008 8:56 pm

te Imperium chyba uszło mojej uwadze. Mógłbyś rozwinąć temat (GG,PW,albo TU). Bo na południe od Amn w kolejności są: góry, las, góry, równina, pustynia, morze :P
Robiłam sobie kolekcję książek

No ba! W jedynce miałem całą komodę książek w Beregoście, a w dwójce cały ten nieskończony worek :P I wszystkie przeczytałem, tylko zapomniałem... Tak więc ta gra wniosła sporo. Ale grając w BG nie skojarzyłem gry D&D. Wtedy to było dla mnie coś jak Blizzard dla Diablo. Ta niewiedza jest zaskakująca z perspektywy czasu. :)

Awatar użytkownika
Rhinnom
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

ndz lut 17, 2008 9:07 pm

Mówiąc o Imperium Sythillisyjskim chodziło mi miasto Murran - drugie co do znaczenia miasto portowe Amn oraz miejsce przeładunku statków wypełnionych złotem z Maztiki. Owa armia goblinoidów zajęła właśnie to miasto oraz kilka pomniejszych tworząc właśnie to Imperium.

Pradir
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

ndz lut 17, 2008 9:18 pm

Ja zacząłem od gry w Icewind dale II i też czytałem wszelkie książki jakie wpadły mojej dzielnej drużynie w ręce.

A co do Imperium Sythillisyjskiego to zajrzyj do opisu świata ZK. W skrócie w 1370 RD dwóch ogrowych magów zebrało armię i postanowiło dobrać się do Matzikańskiego złota w Murann. I udało im się to.

Awatar użytkownika
saCOOL
Stały bywalec
Stały bywalec

pn lut 18, 2008 11:49 am

Sagę Baldura uwielbiam, bo była pierwszym kontaktem z jakimkolwiek RPG. Planescape uwielbiam bo jest diabelnie dobra. IWD 1 nie grałem, natomiast IWD 2 mnie strasznie wkurzał. Jak dla mnie bliżej mu do diablo niż Baldura, nie mówiąc już nawet jak daleko jest od PT.

Awatar użytkownika
Rhinnom
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

pn lut 18, 2008 11:57 am

No i oczywiście było też kilka AUTENTYCZNYCH postaci takich jak Elminster i organizacji : Harfiarze..............................no i moi ulubieni Cieniści Złodzieje :)

Awatar użytkownika
Mordin
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

pn lut 18, 2008 12:17 pm

Ja zacząłem od Icewind Dale 1 a puźniej BG co sprawiło że Forgotten Realms mnie wciągną :)

Świat pełen magi a zarazem mroczny... Przynajmniej ja go takim widze i kreuje :P

(PS: Grałem/Prowadziłem kiedyś Warhammera może stąd się to bierze :P )

Awatar użytkownika
Cubuk
Zespolony z forum
Zespolony z forum

Re: Saga Baldur's Gate - wrota do D&D i Zapomnianych Kra

śr lut 20, 2008 8:24 am

Rhinnom pisze:
Ale nie chce rozmawiać o wydarzeniach, bohaterach tam występujących.

Rhinnon pisze:
No i oczywiście było też kilka AUTENTYCZNYCH postaci takich jak Elminster i organizacji : Harfiarze..............................no i moi ulubieni Cieniści Złodzieje

Przeczysz samemu sobie. :razz:

Szczerze mówiąc, jedyny cRPG, który mnie zachęca do FR, jest Neverwinter Nights. Jest tam znacznie więcej informacji o świecie, więcej się podróżuje no i gra jest jak dla mnie jedną z lepszych.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Pavel
Stały bywalec
Stały bywalec

śr lut 20, 2008 10:06 am

Cubuk pisze:
Szczerze mówiąc, jedyny cRPG, który mnie zachęca do FR, jest Neverwinter Nights. Jest tam znacznie więcej informacji o świecie, więcej się podróżuje no i gra jest jak dla mnie jedną z lepszych.

Nie grałem w Baldura ale NWN naprawdę świetna gra... Szczególnie część druga w której można zagrać drowem :)

Awatar użytkownika
Voaraghamanthar
Częsty bywalec
Częsty bywalec

śr lut 20, 2008 2:38 pm

No tak. Najpierw był Baldur, później IWD i wtedy gdzieś sięgnąłem po książki z serii BG. To mnie trochę przystopowało. No ale póżniej była Świątynia Pierwotnego Zła i zaryzykowałem sięgając po książki z FR i tym razem się nie zawiodłem. A z FR do D&D była już droga prosta. A jak się pojawił NWN to już byłem zżyty z tym systemem.

Awatar użytkownika
Rhinnom
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

Re: Saga Baldur's Gate - wrota do D&D i Zapomnianych Kra

śr lut 20, 2008 7:09 pm

Cubuk pisze:
Przeczysz samemu sobie. :razz:

Niestety o tym wiem. :razz: :razz: Nie chcę nikogo urazić ale grałem we wszystkie części NWN (obecnie pocinam w "Maskę") i przyznam, że to bardzo dobra gra ale...ale czegoś jej brakuje. Baldur miał to "coś". Przede wszystkim to był widok z lotu ptaka a NWN pod względem widoku przypomina troszkę taką strzelankę. Wiem, że silnik Infinity jest teraz taki stary jak waza z dynastii Ming ale wydaje mi się, że w typowym cRPG-u widok powinien być właśnie z lotu ptaka. Pozwala on na spojrzenie taktyczne, tworzenie skomplikowanych ataków a nie na zwykłą siekaninę. NWN miało troszkę takiej siekaniny w sobie, w Baldurze za dziką szarże czasami płaciliśmy wysoką cenę.............chociaż nie zawsze :) Wiem, wiem planowanie zasadzki na grupkę gibberlingów było by zwykłą głupotą :razz:

Oreanor
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

sob mar 22, 2008 12:12 pm

Jeżeli chodzi o mnie to zacząłem od Icewind Dale, potem był Baldurs Gate. W instrukcji do niego przeczytałem o D&D i... tak się zaczęło!

Dagorian
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

Na początek

wt mar 25, 2008 11:16 pm

Na początek poleciłbym każdemu Icewind Dale 2. Ta gra nieźle wprowadza w klimat D&D. Jeśli jest się nowym to nie bawić się w robienie wlasnej drużyny tylko wybrac pierwszą dostepna (jest niezle zbalansowana) i złatwościa pozna się podstawowe zasady takie jak rodzaje klas i walka (właczyc opis wykonywanuch rzutów w opcjach) atuty i umiejętnosci. A dajej już samo pujdzie.

Awatar użytkownika
Bajer
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

śr mar 26, 2008 2:50 am

BG to pierwsza oryginalna grą którą kupiłem jak byłem jeszcze młokosem. Te 100, które wtedy wydałem za Złotą Edycję były warte poświęcenia. Gra miała wszystko. Chociaż nie znałem wtedy mechaniki i DnD to fabuła była przednia!
Potem naturalna kolej rzeczy to Icewind Dale i Neverwinter... Ale w moim odczuciu NWN umywał się do swoich poprzedników. O ile IWD było typową siekanką to mimo wszystko piękne ręczne rysunki dawały świetny klimat. W moim odczuciu 3D to już nie to samo. A to co dali nam w NWN2 pod względem grafiki też pozostawia wiele do życzenia.

Nie grałem tylko w Tormenta. Ale na allegro na pewno jakiś egzemplarz krąży więc to nadrobię. Polecam też Świątynię Pierwotnego Zła. Dopasowana do 3.5ed i jest to gra turowa. W moim odczuciu, gdyby zrobili teraz gierę opartą na 4ed, która wykorzystywała by system Fallouta (normalnie się chodzi postacią klikając mychą, a walka turowa) to była by chyba najlepsza gra świata (rzecz jasna fabuła nie mogła by sprowadzać się tylko do sieczki).

Oreanor
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

śr mar 26, 2008 7:01 am

Mi z kolei wydaje się, że najlepiej zacząć od Baldurs Gate. W Icewind Dale II zostały wprowadzone atuty i umiejętności, które nowym graczom mogą sprawić trudności.

Awatar użytkownika
OneMoreGodDamnElf
Stały bywalec
Stały bywalec

śr mar 26, 2008 1:10 pm

ŚPZ była pod edycję 3.5 :shock: ? Od kiedy ? Z tego co pamiętam to dość stara gra...

Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu

śr mar 26, 2008 4:45 pm

"Świątynia Pierwotnego Zła" ma już kilka lat (premiera w 2003 roku), ale nie zmienia to faktu, że była pierwszą (i przy okazji jedną z niewielu) grą komputerową opartą o mechanikę 3.5.

Awatar użytkownika
Bajer
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

śr mar 26, 2008 5:05 pm

"Świątynia Pierwotnego Zła" ma już kilka lat (premiera w 2003 roku), ale nie zmienia to faktu, że była pierwszą (i przy okazji jedną z niewielu) grą komputerową opartą o mechanikę 3.5.

To prawda. Jej zaletą jest turowa walka. Można teraz kupić oryginał w Nowej Extra Klasyce na gram.pl za 20 zł lub polować na allegro. Ja kupiłem ostatnio wersję 3CD za... 6zł +7 przesyłka. Nawiasem mówiąc. Nie wie ktoś czy jakieś mody do ŚPZ powstały?