Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
uelf
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 225
Rejestracja: pn wrz 03, 2007 2:13 am

pt paź 05, 2007 11:35 pm

Przy okazji uwag o seemingach.. uważam, że Darklings nie można przetłumaczyć na "Cienie". Z tego samego powodu z którego "Wizened" nie prztłumaczymy jako "Zmarszczki".

edit:

Seeming jako "Natura" to Imho absurd.. toć właśnie Seeming świadczy o nienaturalności, ponadto jest czymś narzuconym .. Natura pasuje tutaj jak piernik do wiatraka.
 
Awatar użytkownika
wild beast
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 785
Rejestracja: czw wrz 25, 2003 3:58 pm

sob paź 06, 2007 10:18 am

Jestem za Kubą, i popieram Rodowód - Kastorze, jeżeli wczytasz się w Changela, Odmieńcy wliczają siebie w poczet Gentry, choć na zasadzie "byłem chłopem, teraz jestem biednym szlachcicem, na którym wyżywa się Magnateria, bo mam Włości, i zabrałem memu danemu panu troszkę jego majątku". :razz:

Powiązania kynologiczne też są na miejscu, zgodnie z argumentacją Kuby - powiem nawet więcej, są najlepszym wyjaśnieniem procesu przemiany w Odmieńca! Przecież TF zmieniają cię, żebyś spełniał pewne cechy - zupełnie jakby cię hodowali. Rodowód, mimo,ze daleki od znaczenia bezpośredniego Seeming, ale ma moje gorące +++!!!

A co do "fae mien"? "Oblicze fae"?
 
Kastor Krieg

sob paź 06, 2007 10:25 am

Beast, read me lipz. "Rodowód" OK, "rodowodowy" nie OK.
 
Awatar użytkownika
wild beast
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 785
Rejestracja: czw wrz 25, 2003 3:58 pm

sob paź 06, 2007 10:55 am

Dobra, więc ty też jesteś za Rodowodem, tak? Bo nie wiem skąd się wzięła twoja adnotacja o "rodowodowym". Tylko dlatego.
 
Awatar użytkownika
Gerard Heime
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3299
Rejestracja: czw mar 20, 2003 9:02 am

sob paź 06, 2007 11:04 am

Mien roboczo tłumaczę jako Prawdziwe Oblicze.
Rodowód? Do Beasts chyba. Skojarzenia kynologicznego uniknąć nie sposób.

Jeśli już, to Rodowód to Kith - kojarzy się z oryginalnym określeniem.

Co do Seeming, jako dosłownego tłumaczenia używałem Pozór, ale jest to kiepskie rozwiązanie, przyznaję z bólem. Kombinowałem coś z słowem "Wydawać się" ale efektów brak.

Kith tłumaczę jako Krewniactwo, ale też najlepsze nie jest.
 
Kastor Krieg

sob paź 06, 2007 11:28 am

@wb
Z jednego z postów Kuby o "rodowodowym Ogrze".
 
Awatar użytkownika
Jakub_Bartoszewicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 889
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 6:24 pm

sob paź 06, 2007 5:35 pm

Seeming jako "Natura" to Imho absurd.. toć właśnie Seeming świadczy o nienaturalności, ponadto jest czymś narzuconym .. Natura pasuje tutaj jak piernik do wiatraka.


Natura (za SJP PWN)
5. «zespół cech charakterystycznych dla określonych zjawisk, przedmiotów itp.»

W tym znaczeniu "Natura".

@Kas
Ok, olej rodowodowego ogra, my bad :)

uważam, że Darklings nie można przetłumaczyć na "Cienie". Z tego samego powodu z którego "Wizened" nie prztłumaczymy jako "Zmarszczki".


Nie pisaliśmy manifestu tłumaczeniowego. Nie ogranicza nas podobna reguła. Nie przetłumaczymy "Wizened" na "zmarszczki", choćby dlatego, że "wizened" to przymiotnik. A "Cienie" zapostulowałem, bo trudno znaleźć wygodny przekład.
 
Awatar użytkownika
wild beast
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 785
Rejestracja: czw wrz 25, 2003 3:58 pm

sob paź 06, 2007 10:00 pm

A ma propozycje do Darklingów: " Mroki"

Tak, jak Beasts to Bestie, a Fierest to Nadobni, Mroki by się wspaniale wpisywał, i w porwaniu do Mroczniaków, mają w sobie mniej z dziecinności a bardziej z mrocznej ( :razz: ) baśniowości.

"Pijawkopalcy jest jednym z Mroków, potworów stworzonych prze Fae by robić z dzieci grzecznych, posłusznych niewolników."

Nadal u mnie Rodowód walczy z Pozorem, gdzie drugi raczej z powodów większej zgodności z orginalną grą słów. Więc na razie mielibyśmy warianty:

"On jest z Pozoru Ogrem" - ( ale mi się udała gra słów! :P)
"I Trupiogłowy schylił swą głowę, jak postępują wszyscy Odmieńcy z Rodowodu Mroków."
 
Kastor Krieg

ndz paź 07, 2007 2:38 pm

Mroki mi się nawet podobają, wyglądają na kreatury (-lings). "z Pozoru czymśtam" jest wręcz świetne, gra doskonale na "seeming ~ seemingly".

Rodowody jednak ściąłbym do Rodów, ładnie się "jest z Rodu" / "wywodzi z Rodu", niż "jest z Rodowodu", a zwłaszcza "wywodzi z Rodowodu" (bo maślis maślinensis się robi :wink:)
 
Awatar użytkownika
miasma13
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 87
Rejestracja: ndz lis 05, 2006 12:47 am

ndz paź 07, 2007 4:57 pm

Mroki fajnie brzmią (no i do tego są bardziej tru niż wampy ;) )
Kith'y jako Ród również jest dobrym pomysłem.
Kłopotliwy wydaje mi się Seeming jako Pozór gdyż stwierdzenie:
"On jest z Pozoru Ogrem"
bezpośrednio da się zrozumieć że jest z pozoru, czyli tak naprawdę nim nie jest? He?

Bardziej (choć mniej dosłownie tłumaczeniowo) leży mi tu Oblicze:
"Z Oblicza jest Ogrem"

Z tymże Oblicze doskonale pasuje w tłumaczeniu dla "fae mien" :(
 
Awatar użytkownika
Jakub_Bartoszewicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 889
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 6:24 pm

ndz paź 07, 2007 6:52 pm

Pozór to ładne słowo, ale znaczeniowo nie ma tu sensu. Bycie z pozoru ogrem to wyglądanie jak ogr, ale ogrem niebycie.

Ród to familia, rodzina - ogry, żywiołaki i sędziwi to nie rody, nie są nijak spokrewnieni, mają po prostu szereg wspólnych, niezależnie wykształconych cech. No i, jak mówiłem, Rody - ze wspólnym demiurgiem i protoplastą - to są w Promyku. A Kith lepiej jako Lud zrobić, przynajmniej bliżej etymologicznie.

No i mroki też jakoś mi nie podchodzą. "On/a jest mrokiem" brzmi jakoś patetycznie, a czytelnicy fantasy są przyzwyczajeni do istot nazywanych "cieniami".
 
Awatar użytkownika
uelf
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 225
Rejestracja: pn wrz 03, 2007 2:13 am

ndz paź 07, 2007 8:53 pm

Ja, zamiast gmatwać się w Cienie, Mroki i inne nastręczające głupawych sytuacji z cyklu "na ścianie widzicie dwa cienie", lub "przed wami mrok" i takie tam.. podążając za precedensami.. pozostawiłbym spolszczone "Darklingi".. czyż nie mamy np. Snotlingów w Warhammerze?

"Miała bladą skórę i czarne pozlepiane w strąki włosy, a jej wąskie wargi wykrzywiały się w parodii uśmiechu. Splunął przez lewe ramię nim spojrzał jej w oczy. Nienawidził Darklingów."

Proste, bezproblemowe i do przodu. Alleluja!~ :wink:
 
Kastor Krieg

ndz paź 07, 2007 9:37 pm

No wai.
 
Awatar użytkownika
wild beast
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 785
Rejestracja: czw wrz 25, 2003 3:58 pm

ndz paź 07, 2007 9:40 pm

uelfik, ale z tego co widać, np. nie zostawimy Wizinedów, tak jak Firiest, których także wygodniej byłby zostawić tak jak są , więc skoro tłumaczymy wszystkie poza Darkilngami, to i Darklingów trzeba tłumaczyć.
 
Awatar użytkownika
miasma13
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 87
Rejestracja: ndz lis 05, 2006 12:47 am

ndz paź 07, 2007 9:49 pm

Ba, i Łyrda tyż nie zostawimy.
 
Awatar użytkownika
JKTank
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 109
Rejestracja: śr sie 09, 2006 10:37 am

ndz paź 07, 2007 11:21 pm

Kiedyś usłyszałem taką nazwę jak cieniostwór ,ale nie wiem gdzie i do jakich istot się ona odnosiła.
 
Kastor Krieg

ndz paź 07, 2007 11:30 pm

To z D&D jeśli się nie mylę. Byłoby niezłe, gdyby nie fakt że Darklings to jednak bardziej osoby niż potwory.
 
Awatar użytkownika
Gerard Heime
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3299
Rejestracja: czw mar 20, 2003 9:02 am

ndz paź 07, 2007 11:33 pm

Kuba, "Pozór", gdyby tak się zastanowić dłużej, to nawet pasuje. Taki elemental woodblood wygląda jak drzewo, pachnie jak drzewo, wydaje się być drzewem, nawet jak się porusza to szumi liśćmi (oczywiście w Arkadii, potem już nieco mniej) ale w rzeczywistości to człowiek - tylko odmieniony. To wspólgra z theme gry - szukaniem domu - a więc między innymi z potrzebą potwierdzania swej ludzkiej strony (za to odpowiada przecież Clarity). Więc w tym sensie Pozór pasuje, tylko wada tego rozwiązania jest taka, że nie jest zbyt intuicyjne.
 
Awatar użytkownika
Darkhan
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 233
Rejestracja: wt cze 20, 2006 10:08 pm

pn paź 08, 2007 1:06 am

Kastor Krieg pisze:
To z D&D jeśli się nie mylę. Byłoby niezłe, gdyby nie fakt że Darklings to jednak bardziej osoby niż potwory.


Seria Gothic, wielki niedźwiedź z rogiem na czole ...
 
Awatar użytkownika
miasma13
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 87
Rejestracja: ndz lis 05, 2006 12:47 am

pn paź 08, 2007 10:58 am

Gerard Heime pisze:
Kuba, "Pozór", gdyby tak się zastanowić dłużej, to nawet pasuje. Taki elemental woodblood wygląda jak drzewo, pachnie jak drzewo, wydaje się być drzewem, nawet jak się porusza to szumi liśćmi (oczywiście w Arkadii, potem już nieco mniej) ale w rzeczywistości to człowiek - tylko odmieniony. To wspólgra z theme gry - szukaniem domu - a więc między innymi z potrzebą potwierdzania swej ludzkiej strony (za to odpowiada przecież Clarity). Więc w tym sensie Pozór pasuje, tylko wada tego rozwiązania jest taka, że nie jest zbyt intuicyjne.


Co do podejścia do Pozoru to jak go postrzegamy (jako termin) zależy od podejścia.
Bottom-up: mamy człowieka który został zmieniony przez Fae i oddziaływanie Faerie, nie jest już "tylko" człowiekiem ale odmieńcem.
Top-down: odmieniec jest dziwną i nienaturalną istotą, ale przecież kiedyś był człowiekiem który pragnie wrócić do swojego dawnego życia.
I co za tym idzie widząc odmieńca ogra jedni mogą twierdzić:
"Z pozoru to człowiek, gdyż jego maska przykrywa prawdzie feeryczne oblicze"
LUB
"Z pozoru to ogr, ale tak naprawdę to John Smith szukający swojego miejsca w dawnym życiu, które niegdyś utracił"

Ja widzę odmieńca przez pryzmat tej pierwszej sentencji, wiec Pozrór jako Seeming mi nie pasuje, gdyż widzę Seeming jako to co definiuje w dużym stopniu "fae mien" odmieńca czyli owe jego prawdziwe oblicze. A jeśli coś uznajemy za PRAWDZIWE oblicze to trudno je określać Pozorem, czy czymś pozornym.

Wg. mnie jak rozumiem Clarity to nie coś co jest ucieleśnieniem potrzeby potwierdzenia ludzkiej strony odmieńca, lecz pewien stopień Świadomości, czystości spojrzenia na to co przynależy i jest częścią ludzkiego świata a co częścią świata feerycznego. Odmieniec moim zdaniem nie ma szansy przestać po prostu przestać być odmieńcem, może jedynie starać się zachować równowagę dwóch połówek, z dwóch różnych światów, które go tworzą.
 
Kastor Krieg

pn paź 08, 2007 11:32 am

"Z pozoru to człowiek, gdyż jego maska przykrywa prawdzie feeryczne oblicze"
LUB
"Z pozoru to ogr, ale tak naprawdę to John Smith szukający swojego miejsca w dawnym życiu, które niegdyś utracił"

Ja widzę odmieńca przez pryzmat tej pierwszej sentencji

Moim zdaniem błędnie, zważywszy na to o czym jest gra - o porwanych przez Fae ludziach, którzy szukają dla siebie nowego miejsca.

Pierwsza opcja, czyli zatracenie w feerycznej naturze to w moim odczuciu przejaw niskiego Clarity. Poza tym, jak w innych liniach, tematem-podszewką jest "Bestiae...", czyli bycie czymś dziwnym, choć tak naprawdę jest się mniej lub bardziej człowiekiem i jakoś ze swoim człowieczeństwem sobie trzeba radzić.
 
Awatar użytkownika
miasma13
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 87
Rejestracja: ndz lis 05, 2006 12:47 am

pn paź 08, 2007 11:56 am

Kastor Krieg pisze:
[b]Moim zdaniem błędnie, zważywszy na to o czym jest gra - o porwanych przez Fae ludziach, którzy szukają dla siebie nowego miejsca.


Błędnie czy nie, ale według mnie nacisk należy położyć nie na tym że CtL to gra o: "porwanych przez Fae ludziach", bo po porwaniu ci ludzie ludźmi właśnie już nie są... są odmieńcami. Nie są Fae i nie są już w pełni ludźmi, a są czymś pomiędzy. Nie należą do Faerie, a i w świecie ludzi też nie mają swojego miejsca. Są Zagubieni.
Tak więc nie wydaje mi się że chodzi tu o by ktoś miał być w błędzie ale o uwypuklenie pewnych aspektów.
Ostatnio zmieniony pn paź 08, 2007 12:45 pm przez miasma13, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Kastor Krieg

pn paź 08, 2007 12:16 pm

Drogi są dwie - zgodnie z tekstem Theme i tekstem go poprzedzającym: albo dążenie do odzyskania dawnego życia, albo pozyskanie nowego życia wśród Dworów i Włości.
 
Awatar użytkownika
Gerard Heime
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3299
Rejestracja: czw mar 20, 2003 9:02 am

pn paź 08, 2007 7:46 pm

miasma, teoretycznie Clarity określa samoświadomość Odmieńca, ale jednocześnie znając każdy z poziomów Clarity, można odnieść całkiem słuszne wrażenie, że Changel z wysokim Clarity izoluje się, ucieka od baśniowości (zakaz używania swych mocy, wchodzenia do Gęstwiny, czy choćby używania Fantów). Z kolei Changel z niskim Clarity, to istota baśniowa, której ludzkie prawa nie dotyczą i nie obchodzą, ale która pogrąża się w swym baśniowym szaleństwie.
 
Awatar użytkownika
wild beast
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 785
Rejestracja: czw wrz 25, 2003 3:58 pm

pn paź 08, 2007 8:49 pm

Czyli Pozór mógłby być, skoro, jak Maiasma zauważył, daje dwa różne skojarzenia ( według mnie OBA są słuszne systemie).
 
Kastor Krieg

pn paź 08, 2007 9:02 pm

Pozór ma oficjalnie nalepkę PSK :spoko:
 
Awatar użytkownika
Jakub_Bartoszewicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 889
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 6:24 pm

pn paź 08, 2007 9:07 pm

Hmm. Muszę się z tym przespacerować. Przeglądałem ostatnio starego Changela. Była tam mowa o stadium poczwarki Odmieńca w ludzkim ciele i o Przepoczwarzeniu. Seeming - kokon? ;)
 
Kastor Krieg

pn paź 08, 2007 9:58 pm

"Fuj"? :razz:
 
Awatar użytkownika
Jakub_Bartoszewicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 889
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 6:24 pm

pn paź 08, 2007 10:27 pm

I'm just brainstorming, just brainstorming. Nie można tak spoczywać na laurach. Kombinować trza.
 
Awatar użytkownika
miasma13
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 87
Rejestracja: ndz lis 05, 2006 12:47 am

pn paź 08, 2007 11:32 pm

Poważną zaletą Pozoru byłoby to że dostalibyśmy wolne (prawdziwe) oblicze dla "fae mien".
A co do Kokonu Fuj+1.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości