Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
miasma13
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 87
Rejestracja: ndz lis 05, 2006 12:47 am

[Changeling] Seeming i Kith

śr wrz 12, 2007 12:50 pm

Witam
Chciałem zapytać jakie są wasze propozycje na przetłumaczenie Seeming i Kith, czyli dwóch podstawowych kategorii które to definiują Odmieńca.

Gerard Heime na swoim actual play'u zaproponował seeming - pozór, kith - pokrewieństwo.

Seeming - pozór, fasada, ułuda.
Kith - pokrewieństwo, krewniactwo.


Kto coś jeszcze wrzuci do wróżkowego wora?
 
Kastor Krieg

śr wrz 12, 2007 1:00 pm

Z "pozorem" jest ten problem, że seeming z tego co zrozumiałem jest tym, jak changeling naprawdę wygląda, a tylko dzięki Masce wydaje się być normalnym dzieciakiem. Vide jedna z postaci z AP prowadzonego przez Gerarda i spółkę. Delikwent wygląda jak Śmierć, ale pozornie jest ponurym kolesiem w wieku średnim.

Tak więc, ponieważ seeming jest prawdziwym obliczem odmieńca (Odmieńca! Odmienionego przez jego przeżycia - wreszcie termin ten jest celniejszy niż w oWoDowym Changelu!), sugerowałbym raczej coś po linii "oblicza", "aparycji", niż "fasady" i "ułudy".

Pokrewieństwo jest niezłe, ale ponieważ "kith" to "country and kinsmen", "friends and family" (w archaicznym znaczeniu "rodziny i przyjaciół domu"), najchętniej widziałbym znacznie wygodniejszy w wykorzystaniu "ród". Są Dwory, ładnie będzie wyglądało przedstawienie się "z Dworu i rodu".

PS: Aha, disclaimer. Osoby nazywające Fae, zwłaszcza tak opisane jak arkadyjskie true Fae, "wróżkami" będą miały ze mną baaaaardzo ciężkie życie, po cios piankową maczugą na dzień dobry włącznie. :razz:

Przepraszam, żartuję rzecz jasna, ale mam alergię po pewnej przemiłej pani magister z filologii angielskiej, której nie byłem w stanie wyłożyć zrozumiale, że "Nie, mityczne "fae" to nie są słodkie ważkowate istotki pokroju Tinkerbell, ani skrzaty psujące mleko". Rozumiecie, trauma. :help:
 
Awatar użytkownika
miasma13
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 87
Rejestracja: ndz lis 05, 2006 12:47 am

śr wrz 12, 2007 1:49 pm

W sumie jest coś za kontrą dla seemingu jako pozoru. Tylko co dizajnerzy z WW mieli na myśli używając słowa bepośrednio wywodzącego się od wydawania się, sprawiania pozoru (choć na prawdę jest tym co ów pozór skrywa). Przyznam, że oblicze do mnie przemawia.

Natomiast co do kith'ów zdecydowanie byłbym przeciwny tłumaczeniu go jako ród. Ród zdecydowanie ma dla mnie bardziej zwarty, hierarchiczny wydźwięk (bardziej pasujący właśnie do Dworów) - co mi nie gra.

Jeśli Seeming to jest powiedzmy typ Odmieńca, to dany Kith jest charakterystycznym podtypem określonego Seeming'u.

PS. A cios za 'wróżkę' przyjmuję mężnie na klatę.
 
Kastor Krieg

śr wrz 12, 2007 2:27 pm

miasma13 pisze:
W sumie jest coś za kontrą dla seemingu jako pozoru. Tylko co dizajnerzy z WW mieli na myśli używając słowa bepośrednio wywodzącego się od wydawania się, sprawiania pozoru (choć na prawdę jest tym co ów pozór skrywa). Przyznam, że oblicze do mnie przemawia.

Przemawia za tym praktyka "zostawialstwa", seeming było też w oWoDowym Dreamingu.

Natomiast co do kith'ów zdecydowanie byłbym przeciwny tłumaczeniu go jako ród. Ród zdecydowanie ma dla mnie bardziej zwarty, hierarchiczny wydźwięk (bardziej pasujący właśnie do Dworów) - co mi nie gra.

Czemu zwarty i hierarchiczny? To tylko główna "linia krwi", tak samo jak "Klan" w Requiem. Klany jest nie są hierarchiczne, ani zwarte. Poza tym, ładnie brzmi imo i do Dworów pasują Rody. Wszystkie changele danego subtypu są do siebie podobne, jak rodzina.

BTW, nie czytałem jeszcze wnikliwiej, choć mam na półce - uzywa się nadal w podręczniku "Kithain", tak jak "Kindred"?

PS. A cios za 'wróżkę' przyjmuję mężnie na klatę.

Po głowie biłem, po głowie :razz:
 
Awatar użytkownika
Jakub_Bartoszewicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 889
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 6:24 pm

śr wrz 12, 2007 10:51 pm

Rody to są w Prometejczyku.

Seemings to takie honorowe blizny, które kształtują byt Odmieńca i zmieniają go w coś nowego. Strzelam, że zachowali starą nazwę z jednej strony przez sentyment, z drugiej, żeby jakoś zamglić relację między seeming a maską - nasz Odmieniec sam w końcu (jak mu Świadomość spadnie) nie będzie pewien, które to maska, a które twarz. W starym systemie było łatwo, seeming nazywaliśmy fasadą i były tylko trzy. Tutaj średnio pasuje.

Tu mamy definicje ze słownika etymologicznego:

seem
c.1200, from O.N. soema "to befit, conform to," and soemr "fitting, seemly," from P.Gmc. *som- (cf. O.E. som "agreement, reconciliation," seman "to conciliate"), related to P.Gmc. *samon

kith
O.E. cyðð "native country, home," from cuð "known," pp. of cunnan "to know" (see can (v.)). The alliterative phrase kith and kin (1377) originally meant "country and kinsmen."


Daje to niewiele.

Seeming musi objąć takie istoty jak ogry, nadobni, starzy mędrcy czy twory mroku, Kith sugerować dalszy podział w obrębie danej odmieńczej grupy. Ród Ogrów do mnie nie przemawia, tak naprawdę, dopiero Kith sugeruje jakieś koligacje. I docieramy do połowy mojej propozycji. Choć w świetle samej gry ciut przeczy ona znaczeniu słownikowemu, na Kith zaproponowałbym Koligację lub Powinowactwo.

Fakt, że różne koligacje obejmować powinien Ród lub Dynastia nie musi jednak mieć szczególnego znaczenia w przypadku feerycznych przemian, jakie zaszły w ciele i duszy człowieka. A może? Choć może niektórym zaleci to psami (wilkołakami?), na nowy Seeming można by zaproponować Rodowód. Chciałbym znaleźć coś dobrego, co dotyczyłoby dziejów rodu, genealogii, a może na przykład "twarzy" przeciwstawianej "masce", ale Twarz: Ogr nie brzmi dobrze. Podobnie Dzieje: Ogr. Prędzej Rasa, ale Rasa traci wydźwięk magiczny.

Na razie do puli propozycji dodam więc Rodowód (Seeming) i Powinowactwo (Kith).
 
Kastor Krieg

śr wrz 12, 2007 11:05 pm

Rody to są w Prometejczyku.
Oryginalnie jako Lineage? Rody tam widzą mi się gorzej, bo każdy Promyk jest unikalnym tworem, nie efektem genealogii. Dostaje cechy i "typ" promykowatości po stwórcy, dlatego widziałbym tam chętniej np. "Dziedzictwo", ale trzeba byłoby zdublować z Magiem i jego Legacy. :?

Twarz: Ogr nie brzmi dobrze. Podobnie Dzieje: Ogr. Prędzej Rasa, ale Rasa traci wydźwięk magiczny.
Dlatego proponowałem Ród. Marnie się odpowiada że 'się jest z Powinowactwa / spowinowaconym z ... (?!)', moim zdaniem.

seeming - oblicze (pasuje zwłaszcza do "fairest of them all")
kith - dom - jak w "dwory i domy szlacheckie" - domów jest dużo i kiths jest dużo, poza tym można je chyba dokładać, jak linie krwi wampirów, czy inne tego typu?
court - dwór
 
Awatar użytkownika
Jakub_Bartoszewicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 889
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 6:24 pm

czw wrz 13, 2007 12:06 am

Nie mam książki, ale nie sądzę, żeby nowy kiths był dodawalny kiedykolwiek poza startem gry.

Court - dwór to jasne. Co do domów, warto się zabezpieczyć - były w starym Changelu, niewykluczone, że wrócą w dodatkach.

Nie mówiłoby się, że np. Skimlin jest z powinowactwa Cyklopów tylko np. że jest powinowatym Cyklopów.

Swoje dwa słówka dodałem do puli, jeśliby np. Oblicze zyskało poklask, z pewnością dałoby się jakoś połączyć z Rodowodem albo Powinowactwem.

Co do Promyków, nie zaczynajmy tu odmiennego tematu, powiem tylko, że tak każdy promyk jest unikalnym tworem, jak każdy wampir unikalną osobą. Wampir należy do klanu, wielkiej familii, prawdopodobnie wywodzącej się od jednego potężnego przodka, za to każdy promyk należy do lineage, zapoczątkowanego przez Protoplastę (którego z kolei stworzył Demiurg danego rodu), skoro Protoplaści są znani i na ich podobieństwo tworzy się nowych Prometejczyków, myślę, że słowo "ród" jest jak najbardziej na miejscu.
 
DeathlyHallow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pt sie 24, 2007 8:00 pm

czw paź 04, 2007 10:07 am

Co do Seeming jest zdecydowanie za Obliczem.

Zastanawiam się natomiast jak zostaną przetyłmaczone nazwy poszczgólnych Oblicz:

Beasts - Bestie
Darklings - ???
Elementals - Żywiołaki (?)
Fairest - Najpiękniejsi? nie wiem
Ogres - Ogry
Wizened - Pomarszczeni ???
 
Awatar użytkownika
miasma13
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 87
Rejestracja: ndz lis 05, 2006 12:47 am

czw paź 04, 2007 10:38 am

DeathlyHallow pisze:
Co do Seeming jest zdecydowanie za Obliczem.

Zastanawiam się natomiast jak zostaną przetyłmaczone nazwy poszczgólnych Oblicz:

Beasts - Bestie
Darklings - ???
Elementals - Żywiołaki (?)
Fairest - Najpiękniejsi? nie wiem
Ogres - Ogry
Wizened - Pomarszczeni ???


Moje propozycje to:
Beasts - Bestie
Darklings - Mroczniaki
Elementals - Żywioły
Fairest - Nadobni
Ogres - Ogry
Wizened - ??

Największą zagwozdką zdają się tutaj pomarszczeni rzemieślnicy z Faerie...
 
DeathlyHallow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pt sie 24, 2007 8:00 pm

czw paź 04, 2007 12:26 pm

Nadobni świetne, ale Mroczniaki niestety groteskowe. Kasztaniaki i takie klimaty natychmiast się nasuwają. Także do Żywiołów nie jestem przekonany. Mimo wszystko słowo Żywiołak (chociaż jakoś tam kulawe) już się nieco przyjęło.
 
Hajdamaka

czw paź 04, 2007 12:41 pm

Nadobni fajne
Mroczniaki - nie (chociaz ta koncowka -ings cos sugeruje :/ )
Zywiol to raczej cos poteznego, zwykly fae nie bedzie Zywiolem, predzej wlasnie Zywiolakiem. W olultyzmie czesto mowi sie o Strażnikach lub Opiekunach Zywiolow, ale tez nie bardzo mi to pasuje w tym kontekscie.
 
Awatar użytkownika
uelf
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 225
Rejestracja: pn wrz 03, 2007 2:13 am

czw paź 04, 2007 12:55 pm

Seeming - proponowane przez Kastora "Oblicze" podoba mi się najbardziej. Zgrabne i celne.

Kith - "Pokrewieństwo" Gerarda Heime. Bardzo dobre, zwłaszcza, że nasuwa się nie "bycie krewnym", a bycie "pokrewnym", a to drugie skojarzenie jest bardzo bardzo dobre i bardzo na miejscu.
 
Awatar użytkownika
miasma13
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 87
Rejestracja: ndz lis 05, 2006 12:47 am

czw paź 04, 2007 2:39 pm

Seeming - Oblicze
Kith - Pokrewieństwo

Te wersje widzę, że mają również najwięcej zwolenników a także wydają się póki co najrozsądniejsze.

Pozostaje jeszcze kwestia
Entitlementów - tytuł, godność,chyba Gerard tłumaczył go też jako nadanie


Wracając do Oblicz, to brakuje naszemu językowi nieco elastyczności żeby pozwolić zrobić coś ładnego z tymi Mroczniakami, to słowo chodziło za mną jakiś czas i mimo wszystko jeśli groteskowe to w jakiś sposób mi gra.
Cieszę się że Nadobni zyskali aprobatę.
Co do Żywiołaków to właśnie mi się w kontekście odmieńców związanych z siłami żywiołów nie pasują jako żywiołaki. Być może mam jakieś bestiariuszowe skrzywienie. Ale fakt z żywiołem to jest lekkie zagalopowanie się.

A co do równie kłopotliwych jak Mroczniaki Wizened to trzeba by poszukać określenia które nie koniecznie skupiało się wokół starości i pomarszczenia a może właśnie rzemiosła (nie wiem czemu, cały czas mam przed oczami skojarzenie z chochlikami naprawiającymi w nocy buty).
 
Awatar użytkownika
wild beast
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 785
Rejestracja: czw wrz 25, 2003 3:58 pm

czw paź 04, 2007 2:49 pm

Oblicze +1

Co do Kith: Tu jest problem, i chyba najbliżej jest Pokrewieństwo Gerarda, ale ciągle coś mi nie gra tu. Zwłaszcza jak rozpatrzymy kolejne przykłady - Pokrewieństwo Płominnosercy? Brzmi troszkę dziwnie...
 
Awatar użytkownika
uelf
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 225
Rejestracja: pn wrz 03, 2007 2:13 am

czw paź 04, 2007 4:46 pm

wild beast pisze:
Co do Kith: Tu jest problem, i chyba najbliżej jest Pokrewieństwo Gerarda, ale ciągle coś mi nie gra tu. Zwłaszcza jak rozpatrzymy kolejne przykłady - Pokrewieństwo Płominnosercy? Brzmi troszkę dziwnie...


Jeśli chodzi o kartę postaci to jak najbardziej. Co innego w podręczniku, gdzie trzeba będzie przekładać odpowiednio konstrukcję zdania.

np. "Changelings sharing a kith" to nie będą "Odmieńcy o tym samym Pokrewieństwie", ale "Pokrewni Odmieńcy". Oczywiście musi iść za tym logika przekładu, tak by przyzwyczajać czytelnika do faktu, że każde użycie słowa "pokrewny" w świecie Odmieńców odnosi się bezpośrednio do Pokrewieństwa, do "kith", jednocześnie zawężając znaczenie tego słowa.
 
Awatar użytkownika
Jakub_Bartoszewicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 889
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 6:24 pm

czw paź 04, 2007 10:29 pm

Dlatego powtórzę to, co pisałem o Powinowactwie - Nie mówiłoby się, że np. Skimlin jest z powinowactwa Cyklopów tylko np. że jest powinowatym Cyklopów. Ewentualnie zrobić z kith "lud".

I jakoś mi to Oblicze nie styka. Trudno mi na razie wysłowić, czemu, ale w końcu się uda.

Ale czemu nie Żywiołaki, co?
Pamiętam, że Nadobnych sam proponowałem we wczesnych newsach do changela, nazwa jak najbardziej okej. Przeglądam te newsy i mi się słowa "feeryczny" jako przymiotnik i "fej" na fae przypomniały - może "feerycznego" warto zapamiętać.

Beasts - Bestie
Darklings - Cienie
Elementals - Żywiołaki
Fairest - Nadobni
Ogres - Ogry
Wizened - Zasuszeni, Szacowni, Wiekowi, Czcigodni, ze wskazaniem na Zasuszonych
 
Kastor Krieg

czw paź 04, 2007 10:59 pm

Marynowani. :razz:
 
Awatar użytkownika
Jakub_Bartoszewicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 889
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 6:24 pm

czw paź 04, 2007 11:10 pm

"Zasuszony" to słownikowy przekład Wizened. Suszony i marynowany to jedna rodzina, zasuszony brata się bardziej z innymi obrazowymi opisami wieku.

Innymi słowy, sam jesteś marynowany :P
 
Awatar użytkownika
Darkhan
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 233
Rejestracja: wt cze 20, 2006 10:08 pm

pt paź 05, 2007 12:21 am

Wizden - a nie można po prostu "Wiedzący"
 
Awatar użytkownika
Gerard Heime
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3299
Rejestracja: czw mar 20, 2003 9:02 am

pt paź 05, 2007 7:17 am

Garnek kiedyś w rozmowie sugerował, że warto tłumaczenie dostosować do mitologii słowiańskiej... ale ja uważam, że to trudna sprawa.

Osobiście na sesjach używam:
Bestie
Mroczni
Zywiołaki
Przepiękni/Przecudni (zamiennie)
Ogry
Karły/Gobliny (zamiennie)
 
Awatar użytkownika
miasma13
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 87
Rejestracja: ndz lis 05, 2006 12:47 am

pt paź 05, 2007 8:58 am

A może zamiast Marynatów damy Sędziwych?
 
DeathlyHallow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pt sie 24, 2007 8:00 pm

pt paź 05, 2007 11:08 am

Gobliny odpadają wg. mnie. Zbyt wiele o nich w całkiem innych znaczeniu. Karły jakoś tam się broni, ale to pójście na łatwiznę. Nie wydaje mi się, żeby kierunek 'czcigodni' wydawał się słuszny. Nie w tym rzecz jakby. Zasuszeni też sugerują starość, a to nie o to chodzi. Ich zmarszczki nie wynikają przecież z wieku.
 
Hajdamaka

pt paź 05, 2007 12:56 pm

Co do Nadobnych, Przepieknych, Przecudnych - wszystkie fajne, ale jednak ja sklaniam sie ku Nadobnym.

Nadobny troche kojarzy sie z nobliwym, a stad juz krok do slynnego "noblesse oblige", co jak dla mnie swietnie oddaje klimat. Samo Nobliwy jest jednak zbyt "piernikowate" i ma inny wydzwiek. Nadobny - eto klas :)
 
Awatar użytkownika
wild beast
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 785
Rejestracja: czw wrz 25, 2003 3:58 pm

pt paź 05, 2007 5:40 pm

Cóż, ja przygotowując się do prowadzenia doszedłem do kolejnego problemu z Seeming - Oblicze, bo mamy przecież ciągle wymieniane "fae mien", i za chiny nie mam innego pomysłu na nie jak oblicze właśnie. :?
 
Awatar użytkownika
Jakub_Bartoszewicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 889
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 6:24 pm

pt paź 05, 2007 7:26 pm

Seeming - Rodowód. Fae traktują porwanych jak istoty niższego rzędu, moim zdaniem kombinacja Rodowód+Powinowactwo najlepiej się broni, zwłaszcza, że pozwala na ładne konstrukcje zdaniowe ("rodowodowy ogr", "powinowaty płomiennosercych").
 
Kastor Krieg

pt paź 05, 2007 8:42 pm

Bez terminologii kynologicznej proszę.
 
Awatar użytkownika
Jakub_Bartoszewicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 889
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 6:24 pm

pt paź 05, 2007 9:59 pm

rodowód
1. «pochodzenie, początek czegoś»
2. «historia rodu uwzględniająca koligacje rodzinne; też: jej graficzne wyobrażenie»
 
Kastor Krieg

pt paź 05, 2007 10:09 pm

Cytuj proszę pełne źródło:

http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=rodowodowy

rodowód
1. «pochodzenie, początek czegoś»
2. «historia rodu uwzględniająca koligacje rodzinne; też: jej graficzne wyobrażenie»
3. «dokument stwierdzający prznależność zwierzęcia i jego przodków do danej rasy»
• rodowodowy • rodowodowo


Wyraz "rodowodowy" niesie za sobą w uzusie wyłącznie znaczenie trzecie - nie można być rodowodowym szlachcicem, można być wyłącznie rodowodowym psem.
 
Awatar użytkownika
Jakub_Bartoszewicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 889
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 6:24 pm

pt paź 05, 2007 11:22 pm

W korpusie języka polskiego (kwintesencja tego, co nazywasz uzusem) można znaleźć choćby i taki przykład:

http://korpus.pwn.pl/opis.php?id=1726&sel=5280,1

Odnośnie zaś "rodowodowego", nie bez przyczyny podałem tam Ogra (można by też Bestię), miało się właśnie z psem - pejoratywnie dla Ogra - skojarzyć, nie będzie się tak mówić o Nadobnym czy Sędziwym, ale daje pewne pole manewru. Słowo Rodowód dopiero niedawno wskoczyło do języka hodowli, jego dwa pierwsze znaczenia są uhonorowane przez czas. Nie muszę przecież przypominać, na jakiej zasadzie znaczeniom słowa przypisuje się kolejne numerki.

Oblicze jest za dużym (i zbyt osobistym) pojęciem, by sensownie wyglądało stwierdzenie, że jest ich sześć i już. No i potem dzielić Oblicza na pomniejsze ludy - to też niezgodne z uzusem (http://sjp.pwn.pl/lista.php?co=uzus).

"Rodowód" pasuje do "Powinowactwa", ale alternatywą może też być para czegoś z "Ludem" na Kith. Tego czegoś trzeba by poszukać, żeby miało sens. Wiemy, że Seemings to duże grupy, definiujące możliwości jednostki, porównane przez WW do "honorowych blizn", bo to efekty zmian wymuszonych na człowieku w Faerie. Pociąga mnie np. słowo "Znamię", ale Znamię: Ogr nie brzmi najszczęśliwiej. A może "Natura"? Kombinuję sobie niezobowiązująco.

Rodowód: Bestia, powinowaty Tęgogrzbietych
Natura: Żywiołak, lud: Płomiennosercy
Znamię: Cień, natura: Pełzacz
 
Kastor Krieg

pt paź 05, 2007 11:30 pm

Kuba, ja wiem że jest "rodowód szlachecki", nie ma jednak "rodowodowego szlachetki". Przymiotnik "rodowodowy" odnosi się dziś wyłącznie do zwierząt o udokumentowanej czystości rasy.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość