Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Mroczny Pomiot
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 235
Rejestracja: sob lis 25, 2006 5:27 pm

setting SW:Polska wojna domowa po II WŚ

ndz lip 18, 2010 7:04 am

Ostatnimi czasy bardzo zaintrygował mnie temat tzw. "Wojny domowej", walk różnych frakcji partyzancki pomiędzy sobą oraz ówcześnie formujących się polskich władz komunistycznych, uznałem, że zjawisko to idealnie pasowałoby jako temat kampanii rpg. Tak, więc poszukuje współautorów settingu(bądź plot-pointa) do Savage Worlds.
 
Ramel

setting SW:Polska wojna domowa po II WŚ

ndz lip 18, 2010 9:39 am

Mroczny Pomiocie, zobacz na blogu Smartfoxa http://smartfox.wordpress.com/category/ ... ds/page/2/ - jest troche o Zolnierzach Wykletych, czyli cos w okresie, ktory Cie interesuje.

Jakby co - to ja sluze pomoca mechaniczna.
 
DeathlyHallow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pt sie 24, 2007 8:00 pm

Re: setting SW:Polska wojna domowa po II WŚ

ndz lip 18, 2010 12:41 pm

Po pierwsze zginiesz za kradzież moich pomysłów kiedy śpię! Myślę o czymś takim od miesiąca, aż tu nagle wchodzę na poltera i oto jakiś telepata zakłada temat o MOIM PRZYSZŁYM SETTINGU ;)
Chętnie włączyłbym się w prace, pytanie jak to widzisz. Czy jako w miarę realistyczne, gorzkie rpg zwieńczone nieuchronnym zwycięstwem władzy ludowej, czy też może w bardziej pulpowej, 'bękartowojennej' konwencji, gdzie nasi dzielni partyzanci rozwałkowywują uboli i enkawudzistów na potęgę?
 
Awatar użytkownika
Mroczny Pomiot
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 235
Rejestracja: sob lis 25, 2006 5:27 pm

setting SW:Polska wojna domowa po II WŚ

ndz lip 18, 2010 8:51 pm

Ramel,
O tego akurat nie widziałem. Dziękuje na pewno się zgłoszę.
DeathlyHallow,
Ja to widziałem jako takie realistyczne rpg i bardzo gorzkie. Z chęcią wejdę z Tobą we współprace. Możemy to obgadać tutaj albo na PW.
 
Ramel

setting SW:Polska wojna domowa po II WŚ

ndz lip 18, 2010 9:45 pm

Ja uwazam, ze warto by to zrobic z paskudnymi obrazeniami i bardziej gritty, niz pulp.
 
Awatar użytkownika
Mroczny Pomiot
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 235
Rejestracja: sob lis 25, 2006 5:27 pm

setting SW:Polska wojna domowa po II WŚ

ndz lip 18, 2010 10:34 pm

Tak w takim wypadku gritty damage są obowiązkowe. Zastanawiam się czy nie ograniczyć bennies. Albo wprowadzić ich nieograniczoną ilość, ale równocześnie nie dawać tej samej ilości npcom, coś a'la ta pula kości z Klanarchii.
 
Ramel

setting SW:Polska wojna domowa po II WŚ

ndz lip 18, 2010 10:42 pm

Fuksy bym obcial, o 1. Ale i dla npcow (Figur, nie dla GM).
 
Awatar użytkownika
Mroczny Pomiot
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 235
Rejestracja: sob lis 25, 2006 5:27 pm

setting SW:Polska wojna domowa po II WŚ

ndz lip 18, 2010 10:58 pm

Bardzo zaburzyłaby porządek mechaniki ta moja druga propozycja? Bo ja to tak widziałem, że bohaterowie mogą dokonać czynów heroicznych i w tym bennies by im pomagały, ale równocześnie te same sztony dokopywałyby im potem.
 
Ramel

setting SW:Polska wojna domowa po II WŚ

ndz lip 18, 2010 11:04 pm

Hm, nie, nie bardzo. Ja ja zle zrozumialem - ale nie dawalbym nieograniczonej ilosci. Kazdy fuks wydany przez gracza trafia do puli GM.
 
Awatar użytkownika
Mroczny Pomiot
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 235
Rejestracja: sob lis 25, 2006 5:27 pm

Re: setting SW:Polska wojna domowa po II WŚ

ndz lip 18, 2010 11:39 pm

Ramel pisze:
Hm, nie, nie bardzo. Ja ja zle zrozumialem - ale nie dawalbym nieograniczonej ilosci. Kazdy fuks wydany przez gracza trafia do puli GM.

Tak dokładnie o to mi chodziło.
 
DeathlyHallow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pt sie 24, 2007 8:00 pm

Re: setting SW:Polska wojna domowa po II WŚ

pn lip 19, 2010 9:51 pm

Fajny pomysł! Co powiedzieliście na konwencje mrocznego westernu? Oczywiście nie chodzi mi tu o westernowe gadżety, raczej o dziki świat (w sumie powojenna Polska takim właśnie miejscem była) gdzie nieliczni sprawiedliwi muszą często ubrudzić sobie ręce by stawić czoła siłom zła tak przeważającym, że ostateczną klęskę można tylko opóźnić, a walczy się dlatego, że tak trzeba. Mimo to nie unikałbym heroicznych elementów, dzikich rajdów na komendy UB, prób kontaktu z Zachodem i wreszcie otwarcia przed graczami możliwości zmiany historii i wywołania TRZECIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ, buahahahahaha!

P.S. No i chyba nie chcecie robić gry o utrwalaczach władzy ludowej i dzielić włosa na czworo? To byłoby zabójstwo tematu :)
 
Awatar użytkownika
Mroczny Pomiot
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 235
Rejestracja: sob lis 25, 2006 5:27 pm

setting SW:Polska wojna domowa po II WŚ

pn lip 19, 2010 10:35 pm

Co do konwencji westernu- to można wziąć w tym wypadku pod lupe powojenne zamieszki na terenie Bieszczad, UPA itp. Był nawet o tym serial.

Chciałbym w tej grze pokazać walki AK/NSZ z AL/GL i różne ich wariacje, frakcje i co by tam jeszcze nie było. Pokazać, że świętych nie było po żadnej z tych stron itd.
 
DeathlyHallow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pt sie 24, 2007 8:00 pm

Re: setting SW:Polska wojna domowa po II WŚ

pn lip 19, 2010 10:40 pm

Fakt, ale wydaje mi się, że bez zarysowania sytuacji dość grubą kreską wyjdzie system dokumentalny. Przez to nie nabierze mocnych cech 'settingu do SW'.
 
Awatar użytkownika
Mroczny Pomiot
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 235
Rejestracja: sob lis 25, 2006 5:27 pm

setting SW:Polska wojna domowa po II WŚ

pn lip 19, 2010 10:47 pm

Nie chodzi mi o to żeby setting był dokumentalny, zależy mi żeby nie dokonywać rażących uproszczeń w stylu - "AK-cudowni bohaterowie, nieskazitelni, jedyni patrioci etc., a AL to podstępne komunistyczne szuje". Jedyne czego tak naprawdę wymagam to pokazanie tej szarości, i zaprzeczeniu nieskazitelności którejkolwiek z wymienionych stron.
 
DeathlyHallow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pt sie 24, 2007 8:00 pm

Re: setting SW:Polska wojna domowa po II WŚ

pn lip 19, 2010 11:22 pm

No oczywiście, tak jak Clint Eastwood w swoich westernach nie jest czysty. Ale zwykłe rozmemłanie sytuacji ala Sapek jest w gruncie rzeczy nudne i sztampowe. Ciekawszy jest podział na dobrych i złych, gdzie musimy obserwować nieuchronny upadek dobrych.
 
Awatar użytkownika
Mroczny Pomiot
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 235
Rejestracja: sob lis 25, 2006 5:27 pm

Re: setting SW:Polska wojna domowa po II WŚ

pn lip 19, 2010 11:25 pm

DeathlyHallow pisze:
No oczywiście, tak jak Clint Eastwood w swoich westernach nie jest czysty. Ale zwykłe rozmemłanie sytuacji ala Sapek jest w gruncie rzeczy nudne i sztampowe. Ciekawszy jest podział na dobrych i złych, gdzie musimy obserwować nieuchronny upadek dobrych.


Ale taki podział na dobrych i złych jest cholernie krzywdzący.
 
DeathlyHallow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pt sie 24, 2007 8:00 pm

Re: setting SW:Polska wojna domowa po II WŚ

pn lip 19, 2010 11:43 pm

No tu się nie zgadzamy, ja uważam, że ciągle 'utrwalacze' mają jeszcze zbyt dobry obraz w 'prasie'. Poza tym Niemcy jako 'ci źli' w I wojnie światowej to też nadużycie, ale tak już to gra.
 
Awatar użytkownika
Mroczny Pomiot
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 235
Rejestracja: sob lis 25, 2006 5:27 pm

setting SW:Polska wojna domowa po II WŚ

pn lip 19, 2010 11:55 pm

Hm nie wiem czy do końca się rozumiemy. Chodziło mi o ocenę GL/Al i AK/NSZ i ich odmiany. Co do UB KBW itp. to myślę, że mamy podobne zdanie.
 
DeathlyHallow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pt sie 24, 2007 8:00 pm

Re: setting SW:Polska wojna domowa po II WŚ

wt lip 20, 2010 12:27 am

A to tak, AL nie oceniam tak surowo, ale i ten temat wydaje mi się rpgowo mniej nośny niż walka polskie podziemie vs. UB/ORMO i przede wszystkim NKWD.
 
Awatar użytkownika
ram
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 227
Rejestracja: sob gru 18, 2004 4:47 pm

setting SW:Polska wojna domowa po II WŚ

wt lip 20, 2010 2:39 am

Mroczny Pomiot pisze:
Chciałbym w tej grze pokazać walki AK/NSZ z AL/GL i różne ich wariacje, frakcje i co by tam jeszcze nie było. Pokazać, że świętych nie było po żadnej z tych stron itd.

Jeśli AL/GL to raczej nie po II wojnie światowej.

DeathlyHallow pisze:
No tu się nie zgadzamy, ja uważam, że ciągle 'utrwalacze' mają jeszcze zbyt dobry obraz w 'prasie'.

Racja.

Co do "świętości" AK/WiN - w porównaniu do NKWD wypadają raczej nieźle :)
Oczywiście, jeśli setting ma być "cięższy", to można zaakcentować te niełatwe wybory i ciemniejsze karty - bratobójcze walki, rekwizycje, kolaboranci, demoralizacja, "bandycenie się" części podziemia.
(np. - P.Niwiński, Czarne karty podziemia poakowskiego. Problem demoralizacji członków konspiracji niepodległościowej po 1945 roku. Materiały konferencji IPN)

A pomysł na setting "Polska wojna domowa po II wojnie światowej" bardzo mi się podoba.
Powodzenia.
 
Awatar użytkownika
Mroczny Pomiot
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 235
Rejestracja: sob lis 25, 2006 5:27 pm

setting SW:Polska wojna domowa po II WŚ

śr lip 21, 2010 2:11 am

RAM,

Źle nazwałem temat, myślałem o grze od ok 43' do początków 50'.
 
Awatar użytkownika
etcposzukiwacz
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 63
Rejestracja: pn wrz 03, 2012 12:17 pm

Re: setting SW:Polska wojna domowa po II WŚ

czw wrz 20, 2012 10:37 pm

Zaciekawiła mnie ta tematyka, więc zapytam czy coś z tego wyszło?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość