Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Renald
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 444
Rejestracja: ndz maja 14, 2006 5:55 pm

pn lip 31, 2006 8:50 pm

Zsu-Et-Am pisze:
Jeszcze jedna propozycja - skoro zbieramy już pomniejsze i potężniejsze istoty powiązane z Odległą Dziedziną, to dobrym pomysłem może być również uwzględnienie materiałów dodatkowych - wskazania, gdzie można znaleźć coś o Odległej Dziedzinie, zamieszkujących ją istotach etc.

Tak oczywiście. Również się nad tym zastanawiałem jednak kierowałem się bardziej ku zamieszczeniu linków do stron/galerii obrazujących wygląd Odległej Dziedziny. Dało by to czytającym pojęcie o chaosie panującym w Zewnętrzności. Wydaje mi się, żę mógłbym jeszcze dodać na początku krótki opis Odległej Dziedziny wraz z (jak powiedziałem wcześniej) linkami.
 
Awatar użytkownika
Planetourist
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2069
Rejestracja: wt paź 04, 2005 8:20 pm

wt sie 08, 2006 6:28 pm

Jak widzę, dyskusja o istotkach zamieszkujących Dziedzinę rozwija się nieźle. Ja do dodania ma tylko jednego stwora (a raczej szablon)- Half-farspawn (tłumaczenie wg. Zsu: Pomiot odłegłej dziedziny, alternatywnie moja wersja Potomek Zewnętrzności) ze strony Wizardów (a kontretniej z excerpta Lords of Madness). Jest to odpowiednik Półczartów/niebian/smoków pochodzący z Odległej Dziedziny, co jest zaznaczone dość klarownie, by umieścić go w kategorii I. Mój komputer nie chce się w tej chwili połączyć z Wizardami, ale jak już odzyskam kontakt, to podam link. Poza tym mam jeszcze pytanie do posiadaczy Fiendish Codex I (podejrzewam, że Zsu albo nikt): czy Obyrithy, o których wspomina się w rozszerzeniu sieciowym ww. podręcznika przy okazji rozpisania aspektów będących przedstawicielami tej grupy Dagona i Bladej Nocy wykazują bardzo bliskie więzi z Ogległą Dziedziną, czy sa po prostu kolejną rasą zbudowaną na klimacie obcości i szaleństwa, ale całkowicie rdzenną dla Otchłani?
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

wt sie 08, 2006 9:33 pm

Planetourist - sugeruję nadrobić zaległości w lekturze tematu, ewentualnie powtórzyć ją z większą uwagą - Farspawn sugerowałem już na wstępie, nim Renald stwierdził, że na razie woli pominąć podręczniki niewydane w Polsce. Obyrithów również zasugerowałem, jakkolwiek są oni dośc dyskusyjni... Ich pochodzenie jest niejasne. Są rdzennymi mieszkańcami Otchłani. Prawdopodobne jest, iż istnieli jeszcze przed bogami, ale ich początki nie są znane. Można jedynie podejrzewać, że są swego rodzaju szaleńczym pomiotem tego, co istniało poza światem, a co zdołało przedostać się do Otchłani - okrutne, obłąkane i złe. Są oni również stwórcami Tanar'ri, którzy mieli być ich niewolnikami. Ostatecznie jednak doszło do ich buntu. Obyrithy zostały - w zdecydowanej większości - unicestwione. Pozostało jedynie kilka gatunków tychże, jak i garstka ich Lordów - między nimi Dagon, Blada Noc czy Obox-ob.
 
Awatar użytkownika
Ivelio
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 228
Rejestracja: czw wrz 15, 2005 7:45 pm

ndz sie 20, 2006 7:34 pm

Dobra fajnie, Zsu napisałeś mi tyle że już nie wiem od czego zacząć :P

Cóż, wychodziłoby z tego, że Przedwieczni to tylko potwory o wysoki SW i nic więcej, bogowie zewnętrzni to nadbogowie, a starsi bogowie to Większe bóstwa chociaż moge się mylić... Najlepiej to zrobić panteon Cthulhu... było by to najprostrzym rozwiązaniem IMHO...

Ad. Yiga. Czy może on być uznawany za tego boga którego czczą te takie półwęże, na śmierć zapomniałem jak się nazywają, a podręcznik pożyczony znowu? Albo ewentualnie może być jakimś jego pomiotem czy coś w ten deseń?
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

śr sie 23, 2006 8:03 pm

Wróć, przeczytaj jeszcze raz moje notki i zastanów się nad ich treścią. Wielcy Przedwieczni nie są "potowrami o wysokim SW". Jeśli koniecznie chcesz przenosić ich do D&D, to najbliżej im do półbogów, choć bardziej odpowiadałyby im "wirtualne boskie rangi". Niektórzy, jak Hastur, mogą być stawiani nieco powyżej, choć jest to dyskusyjne. Starsi Bogowie mają różny stopień potęgi i różne powinny być ich rangi - miałbym jednak wątpliwości co do określania ich większymi bóstwami. Bogowie Zewnętrzni podobnie, choć Azathoth czy Yog-Sothoth (a nawet Shub-Niggurath) mogliby zostać uznani za Nadbóstwa.

Yig zaś jest, przynajmniej w Zewie Cthulhu, stwórcą antycznej rasy wężoludzi. W D&D można go spokojnie uznać za patrona yuan-ti albo też włączyć go do ich panteonu. Może on również posiadać wyznawców pośród nag i innych wężowych ras.
 
Awatar użytkownika
Renald
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 444
Rejestracja: ndz maja 14, 2006 5:55 pm

pn sie 28, 2006 8:45 pm

Witam wszystkich badaczy (i stonę przeciwną oczywiście też :wink: ) odwiedzających ten temat. W tym i oczywiście Planetourista, którego do tematu zaprosiłem i ciesze się, że dołączył się do dyskusji.
Mam przyjemność poinformować, że dokonałem już większych aktualizacji w temacie i pozwole sobie troszkę o nich opowiedzieć.
Na pierwszy rzut oka, przy wejściu do tematu z pewnością zauważycie początek rozpoczęty cytatem Zsu; który właściwie mnie do pracy zainspirował (cytatów miało być więcej, jednak żaden nie wydał się dosyć pasujący, więc został tylko ten).
W następnej kolejności następuje krótki wstępniak i zaraz pod nim kilka linków do galerii i stron pokrewnych Odległej Dziedzinie. Pozwoliłem sobie również na umieszczenie kilku słów o Bóstwach Zewnętrzności i (korzystając z pomocniczych postów Zsu-Et-Ama) wypisałem bóstwa z Mitologii Cthulhu.
Na końcu zamieściłem prawie ukończoną kategorie trzecią (prawie, bo aktualnie nie mam pod ręką Księgi Potworów II, Potworów Fearunu i nie mogę dokonać całkowitej aktualizacji). Idąc dalej, do spisu dodany będzie również Teratomorf i kilka innych stworzeń wymienionych w temacie. Nie nastąpi to jednak narazie, również z chwilowego braku podręczników.
Komentarze, podstawy do dyskusji i oceny prac - jak zwykle mile widziane.
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

pn sie 28, 2006 10:00 pm

Cudnie. Kilka uwag:
- ilustracja nr 3 nie obrazuje Zewnętrzności, ale Ksenomantę [Alienist] w towarzystwie istoty pseudonaturalnej
- ta nr 4 jest jakaś dziwna :wink:
- artykuł czwarty (Ancient Ones) nie wiąże się bezpośrednio z Zewnętrznością; bliższy jest koncepcjom użytkowników Forum Dicefreaks, choć w szczątkowej i mocno niedopracowanej postaci; choć termin pokrywa się z grupą wzmiankowanych w twórczości Lovecrafta bytów (poza Przedwiecznymi [Old Ones] i Wielkiemi Przedwiecznymi [Great Old Ones] znaleźć można również wzmianki o Starożytnych [Ancient Ones]), to nie nawiązuje do nich samych
- Starsi Bogowie w twórczości Lovecrafta są w zasadzie siłą przeciwstawną do potęgi Wielkich Przedwiecznych (co nie oznacza: dobrą - jednak niektórzy z nich, jak np. Nodens, niekiedy wspomagają śmiertelnych)
- statystyki bełkoczącej kuli i neh-thalggu

Powodzenia w dalszej pracy.
 
Awatar użytkownika
Ivelio
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 228
Rejestracja: czw wrz 15, 2005 7:45 pm

wt sie 29, 2006 9:09 am

Wstańmy i bijmy brawo dla człowieka, który zdecydował się opisać Odległą dziedzinę! Oni znają smak życia! :P

Na serio to bardzo dobrze wykonana praca na dzień dzisiejszy. Bardzo podoba mi się opis początkowy Zsu-Et-Ama. Oglnie opis przejrzysty i czytelny. Bardzo mi się podoba, cenny materiał na sesje. Proponowałbym jeszcze taką tabelkę ze spotkaniami losowymi. Ale to tylko taka sugestia :P

Zsu nie jestem pewien, ale chyba dawałem staty Gibbering Orb... Cóż, Deżawi :P
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4466
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

wt sie 29, 2006 10:51 am

Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem. Nowy wygląd spisu to doskonały przykład profesjonalizmu i wytrwałości autora oraz jego solidności. Cytat Zsu na początku to bardzo fajny pomysł (jednocześnie gratuluję autorowi tych słów - idealnie oddają to o czym jest mowa w temacie). Podobnie kilka słów ogólnie na temat tego planu, spis bóstw Chultu oraz znanych potęg zamieszkujących dziedzinę (Wielka Matka, Ilsesine) to także pomysły trafne, które budują nam klimat.
Sam spis po dodaniu nowych istot, wydłużeniu opisów, zamieszczeniu rysunków i statystyk (tam gdzie to było możliwe) znacznie zyskał na użyteczności i obecnie jest to już bardziej kompendium wiedzy o Odległej Dziedzinie niż zwykły spis stworzeń z nią związanych. Pomysł Ivelio dotyczący zamieszczenia tabelki spotkań losowych też nie jest zły ale nad jego zamieszczeniem lepiej poczekać do czasu aż całość listy będzie już gotowa.
Na koniec pozostaje mi tylko pogratulować i życzyć zapału w dalszych aktualizacjach oraz czekać na kolejny fragment opisów.
 
Awatar użytkownika
Renald
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 444
Rejestracja: ndz maja 14, 2006 5:55 pm

wt sie 29, 2006 5:40 pm

Cieszę się, że kontynuacja pracy została dobrze przyjęta :wink: . Jak zwykle nastąpi teraz kilka odpowiedzi:
Zsu-Et-Am pisze:
Ilustracja nr 3 nie obrazuje Zewnętrzności, ale Ksenomantę [Alienist] w towarzystwie istoty pseudonaturalnej

Oczywiście racja Zsu jednak ta ilustracja to był wyjątek. Chodziło mi bardziej o obłąkańczy i szleńczy klimat, który reprezentuje. Jednak żeby czytających nie wprowadzić w błąd, to zmienie :wink: . Co do innych linków to skorzystałem z tych, zawartych w temacie o Odległej Dziedzinie Planetourista.
Zsu-Et-Am pisze:
Ze względu na czytelność, pominąłem większość mniej znanych i nie tak istotnych istot. Kolejność dość przypadkowa, częściowo alfabetyczna

Mam prośbę Zsu. Czy mógłbyś wypisać również te mniej ważne istoty Mitologii ? Może są i mniej istotne ale jak już wszyscy, to wszyscy :wink: . Z chęcią dodam do spisu.

Ivelio - żart zrozumiałem :wink: .
Ivelio pisze:
Proponowałbym jeszcze taką tabelkę ze spotkaniami losowymi. Ale to tylko taka sugestia

Hmm ... Pomysł bardzo dobry i zgodze się z Radnonem, żeby można było go uwzględnić, jednak jak Wspomniał - muszę najpierw ukończyć cały spis. Tabelkę będzie można zamieścić w formie bonusu.
Zastanawia mnie tylko fakt, w jakim stylu powinna byc zrobiona ... Czy miałaby polegać na spotykaniu stworzeń na Odległej Dziedzinie, czy poza nią np. na planie materialnym ? Co o tym myślicie ?
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

wt sie 29, 2006 9:52 pm

Parafrazując Mistrza Pratchetta: wszystkich Wielkich Przedwiecznych, Bogów Zewnętrznych i Starszych Bogów jest ponad kilkadziesiąt, a rozmaici naśladowcy i spadkobiercy Samotnika z Providence co powieść opisują nowych. Wypisywanie z samych tylko nazw nie byłoby jeszcze problemem, ale jeśli ma się to wiązać z dodatkowymi opisami etc., to mogą już takowe wystąpić. Niepotrzebnie zdominowaliby pracę. Same podręczniki do Zewu (które służą za zdecydowanie wygodniejsze i podają co najwyżej już wymienionych, czasem kilku więcej lub mniej. Jeśli jednak zechcesz, możesz skorzystać z listy podanej na angielskiej Wikipedii pod hasłem Great Old One.

Jeśli chodzi o tabelę spotkań, to zdecydowanie powinna dotyczyć raczej konkretnych obszarów Planu Materialnego, które możnaby powiązać z Odległą Dziedziną. Np. miejsca, w których pojawiły się połączenia z Zewnętrznością, siedziby kultów, świątynie bytów pochodzących spoza świata etc.
 
Awatar użytkownika
Renald
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 444
Rejestracja: ndz maja 14, 2006 5:55 pm

pt paź 27, 2006 1:27 pm

Witam ponownie ;).
Od razu na wstępie napiszę, że nie odświeżam tematu, aby poinformować Was o nowych aktualizacjach w spisie, aczkolwiek takowe mogą niedługo nastąpić. Mój post jednak będzie pewnym stopniu nawiązywał w do nich. Dodatkowo oprócz tego, mam kilka pytań, na które potrzebuję odpowiedzi.

Mianowicie: potrzebuję informacji na temat miejsc, w których istnieje możliwość napotkania istot z Zewnętrzności. Najlepiej, aby były to informacje dosyć szczegółowe, w których zawarte będą miejsca ich pobytu. Imiona istot je zamieszkujących (jak choćby Mnóstwozęby – stwór współpracujący z Pokrętną Runą) również byłyby przydatne.

Druga sprawa, to kilka kolejnych tajemnic do rozwiązania, których zresztą pełno jest w Multiwersum. Mianowicie: czy wiadomo coś o nigdy nienazwanych istotach zamieszkujących błotnistą krainę Piątej Warstwy Dziewięciu Piekieł? Podobno boją się ich nawet same diabły.
Kolejną nurtującą mnie kwestią jest Neth – Żyjący Plan. Czy można by uznać, że jest jednym z tych kolosalnych bytów krążących po Odległej Dziedzinie?

Badacze czekam na odpowiedzi oraz na podstawy do nowej dyskusji.
 
Awatar użytkownika
Ivelio
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 228
Rejestracja: czw wrz 15, 2005 7:45 pm

wt paź 31, 2006 8:29 pm

(jak choćby Mnóstwozęby – stwór współpracujący z Pokrętną Runą)

Tak, z Pokrętną Rurą :P

Cóż, większośc występowań potworów została napisana w ich opisie, więc nie widze sensu... Pozatym wszystko zależy od MyGy. No i od Zsu :P
Co do tych potwornych istot z piekła rodem, to zdecydowane "Ni". To porostu coś jak wytwory z tej mazi czy tam czegoś. Coś jak dzieci Neth...
Odnośnie Neth, hm... wydaje mi się, że nie chociaż trudno powiedzieć jak taki no... kawał czegoś przyleciał sobie z Zewnętrzności do tak bliskiego nam Planu Materialnego... No prawie, że do PM... :P Pozatum musiał on by być w jakiś sposób pozwijany i sprasowany... Kiedyś mi wyszło, że powinien mieć bodaj 71 miliardów pw... :P
 
Awatar użytkownika
Renald
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 444
Rejestracja: ndz maja 14, 2006 5:55 pm

pn lis 20, 2006 5:39 pm

Mam wielką przyjemność ogłosić (choć szczerze powiedziawszy nie jestem pewien czy kogoś to jeszcze obchodzi ;)), że ukończyłem właśnie cały spis. Zbyt dużo istot już nie dodałem, aczkolwiek dopiero teraz mogę powiedzieć, że moja praca została ukończona.

Czas teraz dokonać małego podsumowania:
W temacie napisano 113 postów;
W temacie udzieliło się (co najmniej raz) 11 użytkowników;
W temacie ja udzieliłem się 36 razy, Zsu udzielił się 32 razy, Ivelio udzielił się 15 razy, Vitriol udzielił się 11 razy, Radnon udzielił się 11 razy, Amnezjusz 3 razy a Iron Master udzielił się 2 razy;
Prawidłowy tekst liczy 31988 znaków;
Założyciel tematu nie spał przez dwie noce aby opisać wszystkie stworzenia z listy ;)

Dziękuję Wam serdecznie za przeglądanie tematu i udzielanie się (w jakże owocnej) dyskusji. Bez was moja praca nie miałaby sensu. To by było na tyle. Koniec.

Edit: do postu Iron Mastera
iron_master pisze:
Oj chłopie, póki Wizardzi będą wydawać dodatki, szczególnie MM X, to praca nad tą listą nigdy się nie skończy

Doskonale zdaję sobie sprawę z tej kwestji, aczkolwiek to narazie tyle, jeśli chodzi o podręczniki wydane w Polsce ;).
Ostatnio zmieniony śr gru 27, 2006 12:01 pm przez Renald, łącznie zmieniany 8 razy.
 
Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2815
Rejestracja: czw paź 20, 2005 7:56 pm

pn lis 20, 2006 6:18 pm

Pozostaje mi tylko pogratulować dobrej roboty :D

P.S
Renald pisze:
To by było na tyle. Koniec.

Oj chłopie, póki Wizardzi będą wydawać dodatki, szczególnie MM X, to praca nad tą listą nigdy się nie skończy;P
 
Awatar użytkownika
Vitriol Plugawiciel
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 866
Rejestracja: pn paź 24, 2005 5:17 pm

pt lis 24, 2006 4:16 pm

Praca teraz naprawdę robi wielkie wrażenie, pomysleć tylko ile w DnD istnieje bytów tak niezrozumiałych i szalonych, to aż się głowie nie mieści. Mam nadzieje, że Wizzardzi wydadzą podręcznik mówiący wyłącznie o Odległej Dziedzinie. Cóż gdybanie zastawmy innym, Renald , bardzo dobrze się spisałeś, gdyby było to możliwe to istoty z OD by Cię odpowiednio nagrodziły. :wink:
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4466
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

sob lis 25, 2006 11:20 pm

Także gratuluję ogromnej pracy, wytrwałości oraz świetnego efektu jaki po tych kilku (kilkunastu) tygodniach możemy oglądać w tym temacie. Przyznaję, że nie spodziewał się, iż lista osiągnie tak wysoki poziom stając się de facto kompendium wiedzy o Odległej Dziedzinie na naszym forum. Cieszę się, że mogłem przynajmniej w pewien sposób pomóc.

Jednocześnie aby oddać hołd tradycji tego tematu powiem, że ostatni szlif dodany do listy w najnowszej aktualizacji jeszcze poprawił jej ogólny wygląd. Nowych istot rzeczywiście nie ma zbyt wiele ale nie zmienia to faktu, że pasują tutaj.

Podsumowując świetna robota, gratuluję Renald. Muszę też przyznać, że nawet samo podsumowaniu aktywności w tym temacie może robić wrażenie i dobrze pokazuje popularność tematu Far Realms.
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

sob lis 25, 2006 11:50 pm

Brawa. Jak to jednak czyniłem od początku, zachęcam do kontynuacji prac i rozszerzenia listy o materiały anglojęzyczne i dotychczas nie sprowadzone. Niezależnie od tego, proponuję jednak poprawić błędy w spisie - "Preudonaralne istoty" są jednak dość rażące :wink:. Podkreślenie odrębności kolejnych kategorii również wyszłoby pracy na dobre (proponuję przerzucić informację o numerze danej kategorii ponad opis stworzeń do niej zaliczanych, a także zwiększenie rozmiaru czcionki tegoż zapisu; nie zaszkodziłoby również zwiększenie odstępu między końcem jednej a początkiem następnej kategorii do dwóch wolnych linii).
 
Awatar użytkownika
Renald
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 444
Rejestracja: ndz maja 14, 2006 5:55 pm

pn lis 27, 2006 9:44 am

Zsu-Et-Am pisze:
Jak to jednak czyniłem od początku, zachęcam do kontynuacji prac i rozszerzenia listy o materiały anglojęzyczne i dotychczas nie sprowadzone.

Spokojnie. Jak tylko owe wyjdą w Polsce, na pewno wznowię pracę. To już mogę teraz powiedzieć.
Zsu-Et-Am pisze:
Preudonaralne istoty

Ale wstyd. Jak mogło mi się coś takiego przytrafić? Mogłeś Zsu od razu mnie o tym powiadomić. Winę jednak zwalę na Worda z automatyczną korektą. To ten diabelny program przekręcił nazwę a ja niestety tego nie zauważyłem.
Radnon pisze:
Cieszę się, że mogłem przynajmniej w pewien sposób pomóc

O nie Radnonie. To ja cieszę się, że mogłem ją z Wami współtworzyć.

Styl zapisu według sugestii Zsu zmieniłem i mam nadzieję, że przypadnie wam do gustu.
 
Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1634
Rejestracja: pn sie 15, 2005 9:33 pm

wt lis 28, 2006 10:31 pm

Brawa, lista robi wrażenie :) Obecna forma spisu jest odpowiednia, ale i tak najważniejsza jest zawartość merytoryczna a ta jest duża przez duże "D".
Renald pisze:
Spokojnie. Jak tylko owe wyjdą w Polsce, na pewno wznowię pracę. To już mogę teraz powiedzieć.

Wiesz, jakby co to ja (i zapewne ktoś jeszcze ;)) możemy zacząć pracę nad nowymi stworkami już dziś i praktycznie będziemy czekać tylko na polskie tłumaczenie tychże istot ;)

W każdym razie jeszcze raz całej ekipie biorącej udział w poszukiwaniach informacji gratuluje świetnej roboty :)
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

wt lis 28, 2006 11:41 pm

Sam jednak odradzam czekanie. Może trochę potrwać, nie wiadomo też, czy na pewno wszystkie pozycje zostaną sprowadzone. Ponadto część ciekawych materiałów nie znalazła się w podręcznikach, ale w innych miejscach - np. na stornie WotC czy w Dragonach. Żal byłoby je pominąć.
 
Awatar użytkownika
Renald
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 444
Rejestracja: ndz maja 14, 2006 5:55 pm

pn gru 25, 2006 6:02 pm

Po obejrzeniu filmu "Call of Cthulhu" ochota kontynuowania pracy nad listą ponownie powróciła. Chwała Wielkim Przedwiecznym. Za nie odpisywanie na powyższe posty przepraszam. Mogę się usprawiedliwić jedynie tym, że na dłuższy czas byłem odcięty od Internetu. Mam nadzieję, że owa sytuacja jak na razie się nie powtórzy i możemy zabrać się za wspólną pracę. Nie wiem kiedy Przeczytacie tą wiadomość, bo z niewiadomych mi przyczyn informacja o pojawieniu się nowego postu w tym temacie nie pojawia się na głównej stronie poltera. Jeżeli więc naprawdę zależy Wam na szybkiej i owocnej współpracy proponuję, aby każdy ustawił sobie w profilu powiadomienie o odpowiedzi. To ułatwi sprawę.

Na początek chciałbym się dowiedzieć, kto również (oprócz Amnezjusza i Zsu oczywiście) chciałby przyłączyć się do wspólnej pracy. Piszcie do mnie na PW lub Zgłaszajcie się w tym temacie. Myślę, że na początek moglibyśmy zabrać się za osobistości z podręcznika Lords of Madness. Moją propozycję co do sposobu wspólnej pracy przedstawię później. Na razie proszę Was o wykonanie powyższych zaleceń.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4466
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

wt gru 26, 2006 1:40 pm

Miło mi słyszeć, że prace nad listą będą kontynuowane a sam spis wkrótce się rozszerzy o materiały z mniej znanych w naszym kraju podręczników. Chętnie pomogę w jego tworzeniu lecz raczej w charakterze bardziej opiniodawczym lub konsultacyjnym ponieważ nie posiadam podręcznika Lords of Madness a co za tym idzie jego zawartość znam dość powierzchownie. Jednak jeśli chodzi o jakieś kwestie związane z FR lub innymi konkretnymi settingami jestem do usług.
Tak więc oficjalnie zgłaszam chęć dalszej pomocy w tym projekcie.

P.S. Nie wyświetlanie tematu na stronie głównej to wynik prac nad fuzją i dotyczy wielu działów na forum. Z tego co wiem za kilka tygodni sytuacja powinna się ustabilizować.
 
Awatar użytkownika
Renald
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 444
Rejestracja: ndz maja 14, 2006 5:55 pm

śr gru 27, 2006 9:42 am

Radnon pisze:
Nie wyświetlanie tematu na stronie głównej to wynik prac nad fuzją i dotyczy wielu działów na forum. Z tego co wiem za kilka tygodni sytuacja powinna się ustabilizować

Wielkie dzięki za wyjaśnienie sytuacji serwisu Radnonie i chęć pomocy w projekcie. Jak za chwilę Zobaczysz, styl pracy uległ lekko zmianie (na razie nie będziemy korzystać z określonych podręczników, tylko przeanalizujemy ciekawsze i mniej dostępne pozycje z magazynów Dragon).

Zgadzając się z nową propozycją Zsu, dotyczącą uzupełnienia spisu o stworzenia opisane w temacie Compilation of the Far Realm na forum Wizardsów, zamieszczę teraz istoty, które pojawiły się w wyłącznie Dragonach:

1. Dragon, Brainstealer (#337)
Horrific offspring of the illithids. Not even the elder brains can control their god-like power.”
2. Illithocyte (#337)
These are illithid tadpoles that survived the destruction of the mind flayer empire.”
3. Larval Flayer (#318)
This creature appears somewhat like a tadpole, although it is a full two feet in length. It is eyeless, and its ‘tail’ is a squiggling mass of four tentacles, which partially obscure a lamprey-like mouth.”
4. Mind Worm (337)
5. Moonlord (#340)
And Advanced, 28 HD Mooncalf that has become a Harbringer of deadly omens unto the land.”
6. Nerve Swimmer (#337)
7. Symbiont, Backwatcher Carapace (#308)
These symbionts and others were made by the daelkyr and the mind flayers.”
8. Symbiont, Fastbreak Carapace (#308)
9. Symbiont, Hardy Carapace (#308)
10. Symbiont, Mnemonicus (#308)
11. Symbiont, Silent Carapace (#308)
12. Symbiont, Slippery Carapace (#308)
13. Symbiont, Strongarm Carapace (#308)
14. Symbiont, Wriggler (#308)
15. The Endless One (#340)
The herald of the Moongods. This 60 Hit Die Moonlord has appeared over numerous epic disasters, many of which it is thought to have manipulated in its masters' names.”

Naszym zadaniem będzie teraz przetłumaczenie oraz dokładniejsze dopracowacowanie opisów zawartych przy większości stworzeń. Jeżeli więc Jesteście w posiadaniu owych, to proszę: Piszcie wszystko co o wymienionych istotach Wiecie.
Ostatnio zmieniony pt sty 05, 2007 9:48 am przez Renald, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1634
Rejestracja: pn sie 15, 2005 9:33 pm

śr gru 27, 2006 1:04 pm

Powróciłem z trzydniowego tripu świątecznego i widzę, że na forum duzo sie dzieje (będę musiał to jak najszybciej nadrobić). BTW Czy wymienione wyżej stworki występują tylko w Dragonach czy tez może da się je znaleźć w jakimś podzie?? W przypadkach wszystkich wyżej wymienionych istot trzeba będzie (w większości, bo nie sądzę by ktoś posiadał wszystkie te Dragony ;)) opierać się na informacjach znalezionych w sieci tak jak w przypadku symbiont, wrigglera. W każdym razie chętnie pomogę i możesz na mnie liczyć :)
 
Awatar użytkownika
Renald
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 444
Rejestracja: ndz maja 14, 2006 5:55 pm

czw sty 04, 2007 1:08 pm

Przepraszam Was za tak długą zwłokę. Nie zwlekając, od razu przejdę do rzeczy: Amnezjuszu wypisane wcześniej stworzenia są najprawdopodobniej rozpisane wyłącznie w numerach magazynu Dragon a to niestety powoduje duże utrudnienie pracy. Być może co poniektóre są zamieszczone w sieci lub w podręcznikach lecz są to wyjątki.
Podana przez Ciebie strona będzie najprawdopodobniej głównym źródłem, na którym będziemy się opierać co nie jest złe, bo krótki fragment tekstu zamieszczony przy każdej istocie może wystarczyć do ogólnego spojrzenia na jej charakterystykę.

Cóż by tu jeszcze rzec … Zabierajmy się za to ;). Oczywiście zdaję sobie z tego sprawę, że prace nie pójdą pełną parą tak, jak w Epickich Postaciach Krain aczkolwiek ja powili będę się zabierał za tłumaczenie. W sprawach podziału prac Zgłoście się do mnie w tym temacie lub przez pw. Macie pełną dowolność wyboru istot.

Edit: Uwaga. Nastąpiła pewna zmiana w liczbie stworzeń do tłumaczenia. Z 22 zmieniło się na 15, niestety z powodu mojego głupiego błędu. Myślałem bowiem, że nazwa Dragon i Dngn jest jednym i tym samym, bądź tylko zwykłym błędem w zapisie autora. Oczywiście się myliłem i aktualnie zlikwidowałem wyżej wymienione Dndn'owe istoty. Pozostały wyłącznie (na razie rzecz jasna ;)) stworzenia opisane w magazynie Dragon.
 
Awatar użytkownika
Renald
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 444
Rejestracja: ndz maja 14, 2006 5:55 pm

sob sty 06, 2007 4:41 pm

Teraz przedstawię pierwsze dwa stworzenia wymienione wcześniej w liście, wraz z proponowanymi przeze mnie tłumaczeniami ich opisów. Zamieszczam je w wersji roboczej z powodów możliwych błędów merytorycznych. Polegam więc na Waszej wiedzy tematycznej i biegłości w języku. Przy nazwie obydwu podałem proste tłumaczenia proponowane przeze mnie. Bibliografią była strona podana przez Amnezjusza. Oto one:

Dragon, Brainstealer (Smok, Złodziej Mózgu)
Ten gatunek smoka został stworzony przez Illithidy w jednym z wielu przerażających eksperymentów. Ów stwór łączy w sobie cechy legendarnych gadów oraz okrutnych Łupieżców Umysłu. Smoki te istnieją tylko po to, aby jak najlepiej wykonywać polecenia swoich panów. Poprzez spokrewnienie z Illithidami, odziedziczyły również znaczne zdolności psioniczne.

Illithocyte (Illithocyt)
Mówi się, że istoty te są kijankami Łupieżców Umysłu, które przeżyły upadek własnego imperium. Z wyglądu przypominają wciąż poruszającą się, ohydną, amorficzną fioletową masę. Bez przerwy wymachują ociekającymi śluzem mackami.

Edit: Zmiany wprowadzone.
Ostatnio zmieniony ndz sty 07, 2007 4:22 pm przez Renald, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

sob sty 06, 2007 7:07 pm

Zachowaj konsekwencję. "Ów smok", ale "owa istota". Podobnie "te kijanki", nie "ci kijankowie", więc "(...) które przeżyły", nie "którzy przeżyli". Poza tymi błędami w zasadzie w porządku, nie licząc interpunkcji (np. po "poruszającą się" powinien być przecinek). Przy "Brainstealer" przychodzi jeszcze na myśl "Mózgokrad", choć nie mam większego przekonania co do brzmienia tej nazwy.
 
Awatar użytkownika
Renald
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 444
Rejestracja: ndz maja 14, 2006 5:55 pm

ndz sty 07, 2007 5:31 pm

Dzięki za krytykę Zsu. Teraz pora na Symbionty. Oczywiście czekam na wszystkie uwagi.

Symbiont, Carapace – Backwatcher
Symbionty są bytami stworzonymi przez Illithidy. Są istotami zdolnymi do niezależnego istnienia, jednakże preferują połączenie się z jakimś innym stworzeniem, zastępując przy tym jedną z jego kończyn. Działanie te przynosi korzyść obydwóm organizmom. Ten Symbiont zapewnia nosicielowi stałą zdolność Prawdziwe widzenie we wszystkich kierunkach.

Symbiont, Carapace – Fastbreak
Symbionty są bytami stworzonymi przez Illithidy. Są istotami zdolnymi do niezależnego istnienia, jednakże preferują połączenie się z jakimś innym stworzeniem, zastępując przy tym jedną z jego kończyn. Działanie te przynosi korzyść obydwóm organizmom. Ten Symbiont zapewnia nosicielowi premię do Zręczności.

Symbiont, Mnemonicus
Symbionty są bytami stworzonymi przez Illithidy. Są istotami zdolnymi do niezależnego istnienia, jednakże preferują połączenie się z jakimś innym stworzeniem, zastępując przy tym jedną z jego kończyn. Działanie te przynosi korzyść obydwóm organizmom. Ten Symbiont zapewnia nosicielowi zdolność rzucania czarów.

Symbiont, Carapace – Slippery
Symbionty są bytami stworzonymi przez Illithidy. Są istotami zdolnymi do niezależnego istnienia, jednakże preferują połączenie się z jakimś innym stworzeniem, zastępując przy tym jedną z jego kończyn. Działanie te przynosi korzyść obydwóm organizmom. Ten Symbiont zapewnia nosicielowi zdolność Śliska Zbroja.

Symbiont, Carapace - Strongarm
Symbionty są bytami stworzonymi przez Illithidy. Są istotami zdolnymi do niezależnego istnienia, jednakże preferują połączenie się z jakimś innym stworzeniem, zastępując przy tym jedną z jego kończyn. Działanie te przynosi korzyść obydwóm organizmom. Ten Symbiont zapewnia nosicielowi premię do Siły.

Symbiont, Wriggler
Symbionty są bytami stworzonymi przez Illithidy. Są istotami zdolnymi do niezależnego istnienia, jednakże preferują połączenie się z jakimś innym stworzeniem, zastępując przy tym jedną z jego kończyn. Działanie te przynosi korzyść obydwóm organizmom. Ten Symbiont pozwala wyprowadzić łupieżcy umysłu dodatkowe ataki macką.

Edit: Dzięki za uwagi Radnonie. Zmiany już wprowadzone.
Ostatnio zmieniony pn sty 08, 2007 3:02 pm przez Renald, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4466
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

ndz sty 07, 2007 7:22 pm

Tłumaczenia symbiontów są w porządku. Po szybkim przeczytaniu nie zauważyłem jakiś potknięć językowych. Tekst jest przełożony prosto ale zgrabnie i czyta się go bez problemu. Co do Carapace – Slippery i dawanej przez niego specjalnej zdolności byłbym za Śliską zbroją; śliskość kojarzy się z tłumaczeniem czaru a tutaj nie chodzi chyba o to samo. Choć z drugiej strony nie jest ono chyba stosowane już w PG więc można je wykorzystać.

Dla formalności powiem, że jeśli chodzi o poprzednie potwory to po zmianach zaproponowanych przez Zsu też wszystko jest już ok. Można uznać owe przekłady za ostateczne.
Ostatnio zmieniony ndz sty 07, 2007 7:24 pm przez Radnon, łącznie zmieniany 1 raz.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość