Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
SceNtriC
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 367
Rejestracja: ndz lut 06, 2005 1:16 pm

[Casual Legacy] Spring Tide

czw lut 24, 2011 2:36 pm

Witam

Od jakiegoś czasu, gdy mi się nudzi lub jestem zmęczony, lubię sobie "ułożyć pasjansa" jakimś combodeckiem za pomocą Magic Workstation. Stąd dużym uznaniem cieszą się u mnie względnie tanie legacy'owe konstrukcje. Czasami zatem mam na ekranie Spring Tide (o którym za chwilę parę słów) jak i Sunrise (przenosiny Second Sunrise i jajek do Legacy - niestety, troszkę niestabilny i podatny na kontry) oraz Anvil Storm (opierający się na Semblance Anvil, Grim Monolith, masie artefaktów za 2 dających kartę na wejściu oraz Tendrils of Agony lub Empty the Warrens). Jeżeli chcecie, to spis tamtych decków również mogę podać. Dzisiaj chciałbym jednak skupić się na Spring Tide, który wydaje mi się najbardziej stabilny z tych trzech, a poza tym daje troszkę satysfakcji. Niestety, nadal są do decki ciut drogie, zatem do AD nie trafią, choć... Może jednak?

Wersja pierwsza, z przeszłości:

16 Island

4 Cloud of Faeries
1 Morphling

4 Brainstorm
4 Ponder
4 Ideas Unbound
4 Meditate
3 Opt

4 High Tide
4 Merchant Scroll
1 Brain Freeze

3 Turnabout
3 Snap
3 Pact of Negation
2 Cunning Wish

SB: 3 Hydroblast
SB: 2 Wipe Away
SB: 2 Divert
SB: 2 Trickbind
SB: 1 Brain Freeze
SB: 1 Rebuild
SB: 1 Stroke of Genius
SB: 1 Echoing Truth
SB: 1 Chain of Vapor
SB: 1 Words of Wisdom

Wersja druga, z nieco droższymi kartami:

9 Island
4 Misty Rainforest
4 Scalding Tarn

4 Cloud of Faeries
1 Emrakul, the Aeons Torn

4 Brainstorm
4 Ponder
4 Preordain
1 Stroke of Genius

4 High Tide
4 Merchant Scroll
1 Brain Freeze

4 Time Spiral
4 Pact of Negation
3 Turnabout
3 Cunning Wish
2 Snap

SB: 4 Mindbreak Trap
SB: 1 Snap
SB: 1 Ravenous Trap
SB: 1 Dispel
SB: 1 Trickbind
SB: 1 Twincast
SB: 1 Turnabout
SB: 1 Brain Freeze
SB: 1 Hurkyl's Recall
SB: 1 Stroke of Genius
SB: 1 Echoing Truth
SB: 1 Spell Pierce

Wersja oryginalna Jacoba Baugha (13. miejsce w turnieju StarCityGames.com) - http://sales.starcitygames.com//deckdat ... ckID=36125

Nie znam się za bardzo na Legacy, ale wydaje mi się, że druga wersja lepiej się sprawuje - w wishboardzie ma więcej odpowiedzi na decki przeciwnika, a sam kręci się chyba troszkę lepiej niż pierwsza wersja, dlatego skupię się na drugim spisie. W porządku, ale o co chodzi?

Jest jeden, a właściwie dwa, a właściwie trzy sposoby na wygraną.

1) Brain Freeze w przeciwnika bo długim nabijaniu Storma
2) Emrakul szczerzący zęby (tam między mackami)
3) Stroke of Genius w przeciwnika z dużą wartością X

Zwykle kombo udaje się wykręcić w trzeciej, czwartej turze - nie należy się z nim spieszyć za bardzo. Punktem zapalnym jest High Tide - do końca tury za każde stapowanie Islanda mamy dodatkową manę. W dodatku mamy Cloud of Faeries w połączeniu ze Snapem czy Turnabout, które odtapowują nam lądy (które wcześniej oczywiście wykorzystujemy dla nabijania horrendalnych ilości many). Aby w ogóle dokopywać się do tych kart (i następnych, w trakcie robienia komba), mamy zestaw Brainstorm + Ponder + Preordain. Ta pierwsza karta pozwala zrzucić niepotrzebne już potem lądy na wierzch biblioteki, a Ponder i Preordain wyrzucają je w inne miejsce i dociągają coś miłego. Jak widać, w pierwszej wersji był trochę agresywniejszy dociąg, gdyż było jeszcze Meditate i Opt. Posiadamy także Merchant Scroll, który zwykle idzie po High Tide, Brain Freeze czy też Time Spiral. Ten ostatni z kolei rzucamy, gdy nie mamy już jak się dalej kręcić - odtapowuje nam lądy, uzupełnia bibliotekę i daje siedem kart, w wyniku czego możemy próbować kręcić się dalej. Cunning Wish wyciąga nam potrzebne zabawki z sideboardu, między innymi dodatkowego Brain Freeze.

Jak pewnie już zauważyliście, nie ma tutaj musowej karty w niebieskich deckach z Legacy, czyli Force of Will. Z uwagi na cenę, postawiłem na dużo słabszy, ale też tańszy odpowiednik, czyli Pact of Negation - nie zapewni nam ochrony w pierwszych paru turach, ale przy turze, w której się kręcimy będzie ja znalazł.

Deck wymaga trochę ogrania, ale prowadzi się go bardzo przyjemnie - taki pasjans w sam raz na nudne wieczory ;) Przyznam, że nie grałem nim przeciwko nikomu - dlatego ten wątek zakładam jako ciekawostkę, bo być może ktoś się nim zainteresuje.

Nie jest on też bardzo drogi - po obcięciu Force of Willów, ewentualnie fetchy (bardzo się przydają, ale nie są konieczne) podejrzewam, że cena zamknie się w przedziale 300-500 zł (chyba że mocno zakłamuję cenę Wishy, Paktu Negacji czy High Tide). Jak na Legacy, gdzie istnieją decki dużo droższe (gdyż same duale i Force'y wyrabiają normę), to nie jest chyba tak źle, jeżeli ktoś by chciał go składać. Choć zawsze można po prostu potestować w Internecie ;)

Pozdrawiam
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Re: [Casual Legacy] Spring Tide

czw lut 24, 2011 9:31 pm

Grałem tym deczywem swego czasu i mile to wspominam. teraz jednak po odbanowaniu Time Spirala można ryzykować granie na jednej mainowej Medytacji na rzecz właśnie 3 sztuk TS'a.

Z drugiej strony grałem na Candelabra of Tawnos koksając nieskończoną ilość many z HT, Wishem szedłem po Stroke of Genius i papa, ale takie opcje to tylko w grach online, bo normalnie Candelbara ciut ponad moją kieszeń :papieros:
 
Awatar użytkownika
Gizmoo
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1195
Rejestracja: sob mar 07, 2009 1:26 am

[Casual Legacy] Spring Tide

pt lut 25, 2011 12:19 am

Specu pisze:
Z drugiej strony grałem na Candelabra of Tawnos


Wiem, że trochę offtop, ale ostatnio znalazłem przezabawny deck wykorzystujący Candelabra of Tawnos i... Tak mi się skojarzyło.:

http://www.thecouncil.es/tcdecks/deck.p ... deck=40979

Sama konstrukcja wybitna nie jest, ale wystarczy powyższa karta i dwa Cloudposty (lub cloudpost i Vesuva) w stole, żeby zrobić nieskończoną ilość bezkolorowej many! :spoko: Wydaje się być też bardziej stabilne niż kminienie nad (jednak nieco bardziej sytuacyjnym) High Tidem...
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

[Casual Legacy] Spring Tide

pt lut 25, 2011 8:22 am

Takie rozwiązanie jest dobre, bo można rzeczywiście harcastować drogie spelle. Dobrze siada w alternatywnych wersjach trona, ale niestety, karta niemal nie do dostania nawet po zawyżonych cenach, czyli 70$ per piece.
 
Awatar użytkownika
Gizmoo
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1195
Rejestracja: sob mar 07, 2009 1:26 am

[Casual Legacy] Spring Tide

pt lut 25, 2011 8:42 am

Specu pisze:
czyli 70$ per piece.


Po tyle można było kupić w zeszłym roku. Niestety, ale przedział cenowy na dzień dzisiejszy to 95-120 dolców! :cry:

Co nie zmienia faktu, że można ograniczyć ich ilość w talii i wrzucić Enlightened Tutory i Trinket Mage'a.

Później wszystkie win-con z talii zamieszczonej to przez SceNtriC'a (no poza brainfreeze) możemy zagrywać do woli. Stroke of Genius, Emrakul, czy... Niekontrowalny Banefire w pysk za miliard! :spoko:
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

[Casual Legacy] Spring Tide

pt lut 25, 2011 11:40 am

Gizmoo pisze:
Po tyle można było kupić w zeszłym roku. Niestety, ale przedział cenowy na dzień dzisiejszy to 95-120 dolców!


Taaa.... Jasne...

http://cgi.ebay.ca/Candelabra-Tawnos-An ... 0630478173
 
Awatar użytkownika
Gizmoo
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1195
Rejestracja: sob mar 07, 2009 1:26 am

Re: [Casual Legacy] Spring Tide

pt lut 25, 2011 11:58 am

No... Okazję można zawsze "złapać". Przedział w sklepach internetowych jest inny:

http://magiccards.info/query?q=Candelab ... rd&s=cname

A Gunslinga, który jak sam wypominałeś jest "wyznacznikiem cen w Magicu" sprzedawał ostatnio w stanie EX za 95 dolców.
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

[Casual Legacy] Spring Tide

pt lut 25, 2011 12:42 pm

No nie wiem. U Gunslingi nie widziałem Candelabrów od ponad 9 miechów, a jego have kontroluję co parę dni (najczęściej w weekend bo wtedy robi up).

Gizmoo pisze:
No... Okazję można zawsze "złapać".


Mówi się że okazja czyni złodzieja. Popatrz:

http://magiccards.info/an/en/84.html

Nawet na StarCity chodzi po 300 dołków. Gooz ma po 550, a pewnie na 500 by zjechał. bo jak kupował to pewnie nie drożej niż za 350 zł. Nawet na okrągło liczyć to masz 170$. Okazje są, tylko trzeba się rozglądać.
 
Awatar użytkownika
SceNtriC
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 367
Rejestracja: ndz lut 06, 2005 1:16 pm

Re: [Casual Legacy] Spring Tide

pn mar 07, 2011 6:44 pm

Gwoli podtrzymania wątku - ostatni turniej w ramach StarCityGames.com Open wygrał właśnie Spring Tide (choć, rzecz jasna, niebudżetowy :) ). Kierowcą, a zarazem zwycięzcą był Alex Hatfield.

4 Candelabra of Tawnos

4 Force of Will
4 High Tide
3 Cunning Wish

4 Ponder
4 Brainstorm
4 Merchant Scroll
3 Meditate
2 Preordain
1 Blue Sun's Zenith

4 Time Spiral
3 Turnabout
2 Mind Over Matter

12 Island
2 Flooded Strand
2 Misty Rainforest
2 Polluted Delta

Sideboard:
1 Blue Sun's Zenith
1 Brain Freeze
1 Echoing Truth
1 Intuition
1 Meditate
3 Pact of Negation
1 Rebuild
4 Repeal
1 Turnabout
1 Wipe Away

Co tu mamy? Cztery Kandelabry, które jednak nie są dużym zaskoczeniem, niebieski Zenit, Mind Over Matter (którego wcześniej w spisach nie widziałem), brak mainowego win condition (oprócz właśnie Zenita) i nastawiony mocno pod "stormowanie" się sideboard.

Pozdrawiam

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości