Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Amadeus
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: pn lut 19, 2007 10:09 am

Symbole w SW

wt lut 20, 2007 4:14 pm

Przepraszam że tu piszę ale nie wiedziałem gdzie mogę podkleić poje zapytanko. Mam mały problem natury teoretycznej....
Chodzi mi o SYMBOL BENDU, według wikipedii:
"Często stosowanym przez Jedi znakiem był starożytny symbol Bendu - przypominający ośmiopromienne słońce. Oznaczał on mistyczną jedność Galaktyki w Mocy i bywał on używany do oznaczania miejsc, pojazdów i przedmiotów wykorzystywanych przez Jedi - widniał na przykład na ich myśliwcach. W okresie schyłku Republiki i podczas Wojen Klonów symbol ten zaadaptowany został przez Wielką Armię Republiki jako znak rozpoznawczy republikańskich jednostek wojskowych. Po stworzeniu Imperium, Palpatine zbezcześcił ten znak przez usunięcie z niego dwóch promieni i wykorzystał jako oficjalne godło swojego Imperium."
Obrazek

Zaciekawiło mnie to i zaczołem drążyć temat... Niestety pojawiły sie rozbieżności... w angielsko jęsycznych encyklopediach pod chasłem "bendu" pojawia sie ten symbol:
Obrazek

Więc o co chodzi z tymi symbolami????

Może ktoś wie coś więcej o symbolice i godłach w SW.
Poniżej wklejam kilka które sam znalazłem:

Obrazek
 
Awatar użytkownika
SethBahl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3331
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:17 am

wt lut 20, 2007 4:35 pm

Ale nie dokładnie rozumiem o co pytasz... Pytasz o to który z tych symboli był "godłem" Zakonu Jedi (względnie czy Bendu nim był), czy który z nich zwany jest Bendu i używany był jako godło Republiki?

Bendu to oczywiście ten pierwszy, drugiego szczerze mówiąc nie kojarzę, ale odnoszę wrażenie jakbym gdzieś już coś takiego widział...
 
RG

wt lut 20, 2007 7:11 pm

Ładne symbole. Racja - pierwszy jest sybolem Jedi. Myśliwce jedi miały ten symbol na swoich skrzydłach.

Na głownej płachcie jest 10 symboli. I tak:
- prawy górny róg - emblemat Imperium.
- prawy dolny róg - emblemat z madaloriańskiej zbroji Boby Fetta
- prawy srodek - nie jestem pewien, ale wydaje mi się że to symbol Nowej Republiki
- centralny symbol - emblemat Rebelii
- lewy górny róg i obraz obok niego - nie wiem czemu, ale wydaje mi się, że dotycza Mandalorian. Muszę sprawdzić zbroje Fetta.
- lewy środek - symbol Jedi

Pozostałych nie kojarzę.
 
Awatar użytkownika
SethBahl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3331
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:17 am

wt lut 20, 2007 7:50 pm

Łooooo... ktoś tu się zapędził ;)
Może skorygujmy.
GÓRA, L-LEWO: pierwszy raz na oczy widzę,
GÓRA, P-LEWO: za słaba jakość żebym coś wymyślił,
GÓRA, L-PRAWO: Symbol Starej Republiki (znajduje się m.in. na podwyższeniu dla kanclerza w senacie Republiki), a także oznaczenie wydarzeń z ery Starej Republiki, względnie prequeli.
GÓRA, P-PRAWO: Imperium oczywiście (względnie OT, wymiennie z RebelSymbolem)

ŚRODEK, LEWO: Bendu opisane wyżej,
ŚRODEK, ŚRODEK: Rebel
ŚRODEK, PRAWO: Logo Legacy of the Force, względnie oznaczenie periodu Legacy of the Force, po NEJ, w chronologii SW.

DÓŁ, LEWO: pierwsze słyszę,
DÓŁ, ŚRODEK: jak pisałem wyżej,
DÓŁ, PRAWO: generalnie używany jako symbol łowców głów, spotykany m.in. na zbroi Fetta.
Ostatnio zmieniony wt lut 20, 2007 8:22 pm przez SethBahl, łącznie zmieniany 1 raz.
 
RG

wt lut 20, 2007 8:18 pm

Prawie wszystko się zgadza. ;) A teraz będę złośliwy. :)
SethBahl pisze:
DÓŁ, PRAWO: pierwsze słyszę,

DÓŁ, PRAWO: generalnie używany jako symbol łowców głów, spotykany m.in. na zbroi Fetta.

To w końcu który dół prawo?? :razz:

Tych dwóch dolnych nie mogę sobie z niczym skojarzyć.
 
Awatar użytkownika
SethBahl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3331
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:17 am

wt lut 20, 2007 8:24 pm

RG pisze:
To w końcu który dół prawo?? :razz:

Cicho tam :siekierka:
:P
 
Awatar użytkownika
Jedi Nadiru Radena
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 63
Rejestracja: czw sie 03, 2006 1:44 pm

wt lut 20, 2007 8:56 pm

Dobra, czas na specjalistę (tak, tak, to ja, proszę się nie kłaniać), a dokładniej specjalistyczny link:

http://starwars.wikia.com/wiki/Gallery_ ... nd_symbols

I dzięki temu mamy:

GÓRA, L-LEWO: symbol pewnego pirata o imieniu Nym
GÓRA, P-LEWO: nie figuruje na liście Wookieepedi, więc nie wiem
GÓRA, L-PRAWO: godło Urzedu Wielkiego Kanclerza tudzież Wielka Pieczęć Republiki lub też symbol Senatu Galaktycznego (symbolizuje zarówno kanclerza, jak i Senat)
GÓRA, P-PRAWO: Imperium Galaktyczne

ŚRODEK, LEWO: Republika Galaktycza okresu Wojen Klonów, symbol Bendu, a także - po części - Starego Zakonu Jedi
ŚRODEK, ŚRODEK: Sojusz Rebeliantów i Nowa Republika (aczkolwiek ten ma jeszcze dodany pierścień 16 gwiazd)
ŚRODEK, PRAWO: Nowy Zakon Jedi (głównie, bo do starego też się może odnosić)

DÓŁ, LEWO: nie figuruje na liście Wookieepedi, więc nie wiem
DÓŁ, ŚRODEK: Republika Galaktyczna okresu Wojny Domowej Jedi (3.959-56 BBY), czyli czasów gier KotOR
DÓŁ, PRAWO: Mandalorianie tudzież (z pewnymi różnicami) symbol korporacji MandalMotors
 
Awatar użytkownika
Amadeus
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: pn lut 19, 2007 10:09 am

śr lut 21, 2007 10:49 am

Chodziło mi o to że symbole w SW są bardzo ważne i sam za bardzo nie wiedziałem które co oznaczają.

Jedi Nadiru Radena pisze:
http://starwars.wikia.com/wiki/Gallery_of_insignia%2C_logos_and_symbols


Jesteś moim Bogiem i prywatnym Chrystusem :spoko:
teraz będę miał co studiować

[WC-2.SB]
 
Onekn
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: pt lip 10, 2009 9:04 pm

pt lip 10, 2009 9:07 pm

Ten symbol, drugi od lewej na górze to przecież symbol z płaszcza Generała Griveousa
 
Awatar użytkownika
Jade Elenne
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1264
Rejestracja: pn maja 09, 2005 4:39 pm

pt lip 10, 2009 11:05 pm

Ooo, faktycznie. Brawa za spostrzegawczość :spoko:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości