Zrodzony z fantastyki

 
PrzeSzkoda
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 185
Rejestracja: śr mar 19, 2003 4:00 pm

czw sie 26, 2004 10:37 pm

idiota, i kretyn


Hm, to też zależy od tego, jak się danych wyrazów używa. Ja np. od idiotów czy kretynów nie wyzywałbym nikogo, kto czegoś nie wie - wszakże każdy ma prawo czegoś nie wiedzieć, a w szczególności pierwszak, który niewiele wie z definicji :wink: - idiotą i kretynem nazwałbym raczej kogoś, kto nie może pewnych rzeczy pojąć, gdyż jego możliwości intelektualne nie są wystarczające.
Ostatnio zmieniony śr lip 14, 2010 12:53 pm przez Bajer, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Odświeżenie formatowania. Usunięcie znaczników <br />
 
Rend
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 3065
Rejestracja: sob paź 05, 2002 9:03 pm

czw sie 26, 2004 10:48 pm

PrzeSzkoda pisze:
idiota, i kretyn

Ja np. od idiotów czy kretynów nie wyzywałbym nikogo, kto czegoś nie wie [...]

Ja też :) Ja także nie nazywam tak kogoś, kto czegoś nie wie. Ale to nie jest nazwa, a wyzwisko (a przynajmniej określenie wybitnie pejoratywne). A wyzwiska, niekoniecznie muszą odpowiadać w 100% prawdzie.

I może się mylę, ale w Sigil, niezbyt dobre mają zdanie o tych którzy nie rozumieją praw planów...

A poza tym o ile mi wiadomo, określenie ClueLess nie wgłębia się w przyczyny braku wiedzy :wink:
Ostatnio zmieniony śr lip 14, 2010 12:54 pm przez Bajer, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
PrzeSzkoda
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 185
Rejestracja: śr mar 19, 2003 4:00 pm

czw sie 26, 2004 11:04 pm

A poza tym o ile mi wiadomo, określenie ClueLess nie wgłębia się w przyczyny braku wiedzy :wink:


To zależy. :wink:

Definicja słownikowa:
- totally uninformed about what is going on; not having even a clue from which to infer what is occurring

Definicja z mimir.net:
- The folks who just don't get it, usually primes. Use this on a planar and there's likely to be a fight.
Ostatnio zmieniony śr lip 14, 2010 12:54 pm przez Bajer, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Rend
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 3065
Rejestracja: sob paź 05, 2002 9:03 pm

czw sie 26, 2004 11:17 pm

PrzeSzkoda pisze:
Definicja z mimir.net:
- The folks who just don't get it, usually primes. Use this on a planar and there's likely to be a fight.

Podkreślenie moje :) Ja staram się odnieść do definicji właśnie PlaneScape'owej. Podejrzewam że tak samo by sprowokowano walkę gdyby nazwano kogoś "Tępakiem", czy jakimś innym wyzwiskiem :)

Aha, i tłumaczone jest z normalnego świata, i normalnego języka, czy z PlaneScape i slangu Sigil :?:
Ostatnio zmieniony śr lip 14, 2010 12:55 pm przez Bajer, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
PrzeSzkoda
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 185
Rejestracja: śr mar 19, 2003 4:00 pm

czw sie 26, 2004 11:20 pm

Właśnie - "tak samo", a jednak nie to samo. :) Tępak chyba jest określeniem moim zdaniem zbyt powszechnie używanym, by móc odpowiednio 'zastąpić' omawiany termin. Kret by był za to w tym lepszy.
 
Rend
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 3065
Rejestracja: sob paź 05, 2002 9:03 pm

czw sie 26, 2004 11:30 pm

Ale jest jeszcze jedna kwestia. Jak pisałeś, ClueLess, jest też czasem, używany jako przymiotnik. Od "Kreta" trochę trudno utworzyć takowy (na myśl mi od razu przychodzi "krecia robota" :wink:), a od "Tępaka", mamy "Tępy", i już...
 
Awatar użytkownika
Dziewic
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 116
Rejestracja: ndz lip 13, 2003 9:58 pm

pt sie 27, 2004 2:08 pm

Ja jestem za tępakiem, a i kret w sumie może być.
Ślepak na pewno odpada, a niekumaty... z braku laku :mrgreen:
Ostatnio zmieniony śr lip 14, 2010 12:56 pm przez Bajer, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
PrzeSzkoda
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 185
Rejestracja: śr mar 19, 2003 4:00 pm

pn sie 30, 2004 9:11 pm

Jeżeli większych sprzeciwów nie będzie, zatwierdzam tłumaczenie terminu Clueless jako Tępak.
 
Kras__
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 35
Rejestracja: ndz lip 04, 2004 11:25 am

wt sie 31, 2004 4:37 pm

A może po prostu błądzący?
Ostatnio zmieniony śr lip 14, 2010 12:56 pm przez Bajer, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Elwro
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 52
Rejestracja: wt lip 15, 2003 5:44 pm

wt sie 31, 2004 7:08 pm

Raczej nie. "Man, you're clueless" trudno sensownie przetłumaczyć wykorzystując powyższą propozycję.
Ostatnio zmieniony śr lip 14, 2010 12:56 pm przez Bajer, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Hekatonpsychos
Moderator
Moderator
Posty: 1695
Rejestracja: wt mar 07, 2006 10:05 pm

śr wrz 01, 2004 11:47 am

Witam.

Niekumaty, albo Kret (w "wersji" przymiotnikowej Skreciały). Tępak jest moim zdnaiem po prostu zbyt popularnym słowem i łatwo będzie o zamieszanie w związku z "Tępakiem", który będzie używał słowa "tępak" w jego pierotnym, nie kminnym znaczeniu.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony śr lip 14, 2010 12:57 pm przez Bajer, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
PrzeSzkoda
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 185
Rejestracja: śr mar 19, 2003 4:00 pm

sob wrz 04, 2004 8:58 pm

W tym przypadku nieodzowna wydaje się ankieta. Jutro takową założę.
 
Awatar użytkownika
shaman_tm
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 541
Rejestracja: śr lis 05, 2008 2:41 pm

Systematyzacja Słownictwa - Kmina

śr lip 14, 2010 7:52 am

Wiem, że to trochę archeologia forumowa, ale zauważyłem, że przynajmniej jedno z tłumaczeń jest w oczywisty sposób błędne, m.in:
- biter - pochodzi raczej od bite (kąsać, gryźć)
- lady's grace - tu mi raczej nasuwa się skojarzenie z "grace of our Lord", czyli łaska, a nie gracja
- ladies in waiting - zdecydowanie damy dworu a nie panie na poczekaniu

Pełny słownik używany przeze mnie: http://docs.google.com/document/pub?id= ... gw6lUJFOJ0

Pozdrawiam.
 
Awatar użytkownika
Bajer
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1680
Rejestracja: wt cze 01, 2004 11:40 am

Systematyzacja Słownictwa - Kmina

śr lip 14, 2010 11:28 am

Odświeżyłem nieco niektóre posty, sprawiając, że zaczęło działać kodowanie. Zbędnych znaczników <br /> już niestety nie usuwałem. Mam nadzieję, że będzie się teraz nieco lepiej czytało ten temat.

Pozdrawiam.
 
Awatar użytkownika
goracepapu
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 801
Rejestracja: czw lip 30, 2009 9:44 pm

Re: Systematyzacja Słownictwa - Kmina

śr lip 14, 2010 11:43 am

Czy jest opcja, żeby przenieść wszystkie posty do nowego tematu, bez znaczników <br />? Ewentualnie przepostować je tutaj również bez znaczników? Np. w ten sposób:

Hekatonpsychos napisał
:
"A Turn or two – Obrót lub dwa temu – Jakiś czas temu.
Addle-Cove – Wąskomózg – kretyn.
Athryn Grip – Atryński chwyt – Siła, upartość.
Avatar – Awatar – Uosobienie Mocy.
Bad Neighbourhood – Złe sąsiedztwo – Znajdować się w nieodpowiednim miejscu o nieodpowiedniej porze.
Bar That - Zawrzyj Jadaczkę - Bądź cicho!
Barkle – Szczek – Bezsensowne mówienie.
Barmie – Bzik – głupia, nierozgarnięta istota
Barrikin – Szczekacz – Krzykacz, pieniacz.
Basher – Trzaskacz – Potężna istota, z która nie warto zadzierać.
Be open to – Otwórz się na – Uważaj na coś.
...

Skróciłem listę, żeby nie wydłużać posta.
Bajer
Ostatnio zmieniony śr lip 14, 2010 12:58 pm przez Bajer, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
shaman_tm
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 541
Rejestracja: śr lis 05, 2008 2:41 pm

Systematyzacja Słownictwa - Kmina

śr lip 14, 2010 11:47 am

Bajer: A dziękuję, faktycznie w dziale Planescape sporo jest takich postów, które kiepsko się czyta.
 
Awatar użytkownika
Bajer
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1680
Rejestracja: wt cze 01, 2004 11:40 am

Systematyzacja Słownictwa - Kmina

śr lip 14, 2010 1:00 pm

goracepapu, przekopiowanie nic nie da. Wszystkie znaczniki trzeba usunąć ręcznie. Ten temat mogę wyczyścić, jeśli chcesz. Jeśli zaś idzie o inne, podeślij mi co jakiś czas linka na priva, to w razie wolnego czasu będę je powoli czyścił. Niczego więcej obiecać jednak nie mogę.

--edit---
Wszystkie posty mają przywrócone formatowanie. Zniknęły znaczniki <br />. Wszystko jest już czytelne.

Pozdrawiam.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości