Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Chavez
Dreamer
Dreamer
Posty: 3529
Rejestracja: ndz lis 13, 2005 3:42 pm

Szalone Pasje

wt gru 20, 2005 12:07 pm

Jak to jest z nimi? Niektore zrodla podaja, ze Pasje oszalaly bo byly za slabe i nie daly rade przetrwac Pogromu (Przewodnik po Barsawii). Inne zas informuja, ze Pasje same dobrowolnie oszalaly zeby swiat nie zostal zniszczony przez Verjigorma (Horrory). Ktora wersja wydaje sie bardziej prawdopodobna?
 
Awatar użytkownika
Kalosz
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 0
Rejestracja: czw lut 24, 2005 4:40 pm

czw gru 29, 2005 5:37 pm

Wątek przeze mnie nigdy nie poruszany na sesjach. Osobiście zawsze odbierałem szaleństwo Pasji jako efekt Pogromu. Zniszczenia, obłęd i nienawiść jakie wylały się na Barsawię splugawiły zarówno ziemię jak i Pasję. Tym niemniej jednak, nasuwa się pytanie, dlaczego własnie te, nie inne oszalały. Wydaje mi się, że bardziej prawdopodobnym jest, że to Jaspree powinna być jedną z oszalałych. Bo w końcu to w jej dziedzinie możemy zaobserwować największe skutki Pogromu. Lochost ze swoją wolnościom również powinnien być co najmniej "lekko" skażony. 400 lat w zamknięciu to jednak jest jakaś forma zniewolenia (Wiem, że to może zbyt błahe podejście do tematu, lecz uprzedzałem na początku, że nigdy nie myślałem dogłębnie na ten temat). Floranuus też w najlepszej sytuacji nie jest (No, nie był).
Drugą kwestią jest brak oficjalnej informacji (Przynajmniej ja się z taką nie spotkałem), na temat kultów Astendar podczas Pogromu. Przecież akt Tworzenia sztuki, będącym jednym z najprostszych sposobów rozpoznania Naznaczenia, jest jak najbardziej powiązany z tą Pasją. Tak samo ma się to z Upandalem.
Z tego co zdążyłem zauważyć, kwestia Pasji w podręcznikach źródłowych została delikatnie ujmując potraktowana jako sprawa drugorzędna. A szkoda, bo mimo pewnej banalności, jaką moja osoba wyczuwa w związku z nimi, jest w nich jednak spory pentecjał.
 
Awatar użytkownika
Chavez
Dreamer
Dreamer
Posty: 3529
Rejestracja: ndz lis 13, 2005 3:42 pm

czw gru 29, 2005 6:44 pm

Ale zauwaz, ze to czemu one oszalaly zmienia potem sposob patrzenia. No bo jesli Pasje faktycznie nie wytrzymaly Pogromu i mialy juz sklonnosci takie i dlatego staly sie szalone, to znaczy, ze po pierwsze nie sa az takie potezne a po drugie, ze faktycznie nalezy je teraz potepiac.
Jesli jednak dobrowolnie oszalaly, zeby Horrory mogly zywic sie ich szalenstwem zamiast zniszczyc Barsawie, no to wtedy powinno sie oddawac czesc takiemu poswieceniu. Mozliwe, ze wiedzialy, ze maja sklonnosc ku splugawieniu, wiec dobrowolnie nie stawialy zbyt mocnego oporu. Poswiecily sie dla dobra pozostalych Pasji i calej krainy. Czy wiec pamiec o tym heroicznym czynie nie powinna byc wychwalana?
 
Awatar użytkownika
Gerion
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 217
Rejestracja: wt wrz 14, 2004 4:28 pm

czw gru 29, 2005 11:04 pm

Kalosz pisze:
tego co zdążyłem zauważyć, kwestia Pasji w podręcznikach źródłowych została delikatnie ujmując potraktowana jako sprawa drugorzędna.


W mojej opinii informacje zawarte w 2 edycji są bardzo fajne na temat pasji. Jak spojrzysz w Companiona2 to masz i opis i ideały pasji i charakterystykę Głosicieli ...
A w podstawce masz przy każdej Pasji jej ideę wyrażoną w prostej formule, sfery życia nad którymi dominuje, wierzenie obejmujące daną pasję, jej najpopularnijesze objawienia, symbole, moce, dzieje i legendy z nią związane.

Liczyłem ile stron poświęcono Pasjom i Głosicielom w 2 edycji, wyszło 27 stron. Dość przyzwoicie.

pozdrawiam
Gerion
 
Awatar użytkownika
Chavez
Dreamer
Dreamer
Posty: 3529
Rejestracja: ndz lis 13, 2005 3:42 pm

czw gru 29, 2005 11:19 pm

A wyjasnione gdzies w materialach 2 edycji jest czemu oszalaly?
 
Awatar użytkownika
bukszpan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: śr wrz 05, 2007 12:13 am

pn lut 04, 2008 4:57 pm

To ja dorzucę jeszcze jedno pytanie. Wie ktoś może czemu szalone pasje patronowały przed pogromem? W podręczniku głównym jest wspomniane trochę o Vestrialu, iż był psotnikiem i oszustem. O pozostałych (Dis i Raggoku) niestety nic nie ma. Gdyby więc ktoś bardziej zorientowany udzielił się byłbym wdzięczny.
 
Awatar użytkownika
Kot
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2551
Rejestracja: wt lut 03, 2004 11:20 am

wt lut 05, 2008 10:21 am

bukszpan pisze:
Wie ktoś może czemu szalone pasje patronowały przed pogromem?

Erendis, obecnie Dis była pasją porządku, co jak widać mocno się zmieniło. Nie pamiętam, czy prawo, tudzież sprawiedliwość było częścią jej patronatu. Możliwe.
Rashamon, obecnie Vestrial był patronem przywódców, nie tylko wojskowych, co częściowo pokrywało się z zakresem wpływów Thystoniusa.
 
Awatar użytkownika
Kroshgar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 329
Rejestracja: pt lis 03, 2006 10:13 pm

pt gru 19, 2008 11:11 am

Z tego co mówi mi kumpel obkuty z Earthdawna na blachę, wielki maniak systemu te trzy Pasje poświęciły się żeby ocalić Barsawię przed wyjątkowo potężnym Horrorem - i to wcale nie był Verjigorm. Ów Horror cały czas żeruje podobno na szalonych Pasjach, pobierając stosowną daninę za zostawienie tego świata w spokoju. Hm, powineineś skontaktować się z Negralem, czasami jeszcze tu zagląda ;)
 
Awatar użytkownika
Gerion
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 217
Rejestracja: wt wrz 14, 2004 4:28 pm

pt gru 19, 2008 11:32 am

Chodzi oczywiście o Ristula.

Stosowne informacje o powiązaniu objawienia Ristula w Aras Nehem znajdują się w (z pamięci): Wężowa Rzeka (dział o Urupie, o dzielnicy Nehem i historia obsydian, których żywogłaz był kaerze Otosk u trolli) Horrory (opowieść o Ristulu i jego wyznawcach Ristulowcach, Horror nie miał dość mocy by zamanifestować się fizycznie, w Aras Nehem istnieje ogromna wyrwa astralna do świata Barsawii przez którą przecieka esencja Ristula, trzy Pasje chciały zapieczętować tę wyrwę w czasie Pogromu - legenda)., Powieść "Prophecy" Grega Gordona (czarodziej Cymrik likwiduje w mieście Marrek organizację Ristulowców i niszczy poteżny przemiot-księgę zapobiegając przyzwaniu Ristula).

pozdrawiam
Gerion

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość