Zrodzony z fantastyki

 
Dumek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: ndz paź 14, 2012 10:54 am

Szukam pomocy przy sesji

wt paź 16, 2012 1:06 am

Witam! Jestem Mistrzem Podziemi. Na kolejnej sesji moim graczom chciałbym zaserwować potyczkę taktyczną z udziałem ich bohaterów.

A dokładniej to dostaną do dyspozycji:
- 20 doświadczonych zbrojnych, dobrze wyszkolonych wojowników używających dwuręcznych mieczy
- 10 świetnych łuczników
- 2 magów bitewnych zapewniających im wsparcie bojowe jak i medyczne.

Przeciwko nim stają:
- 5xOrc Bloodrager
- 10xOrc Berserker
- 30xOrc Warrior
- Na koniec jak dobrze pójdzie zaserwuję im bosa a konkretnie to Ork Cheftain

Potrzebuję pomysłów na w miarę wiarygodne statystyki oddziałów prowadzonych przez bohaterów i jakiś sprawnie działający system obliczania grupowych trafień, obrażeń, itp, itd, etc..

Z góry dziękuję i pozdrawiam Dumek
Ostatnio zmieniony wt paź 16, 2012 1:07 am przez Dumek, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
bakakashi
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 121
Rejestracja: ndz paź 14, 2012 10:15 pm

Szukam pomocy przy sesji

wt paź 16, 2012 5:49 am

D&D to nie bitewniak :P A tutaj masz ładną potyczkę z przewagą hordy. Jeśli chcesz wiarygodniej to odegrać, choćby fabularnie, to zamień uzbrojenie zbrojnych na długi miecz i tarczę (chyba że masz podstawy wyposażyć wojowników w WM- np. zakon z tradycyjnym orężem). Nie pamiętam, gdzie widziałem fanowski system do D&D do większych spotkań, ale wiem, że był on do 3.0-3.5. Do 4.0 systemu będzie ciężko... Tutaj masz kilka ogólnych wskazówek: http://www.leonineroar.com/?p=1421, jednak proponowałbym albo pokombinować samemu z procentami, albo tą potyczkę odegrać na innym systemie - najlepiej bitewnym, ja proponuje Warheim, ukrojona fabularna wersja Warhammera.
 
Dumek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: ndz paź 14, 2012 10:54 am

Re: Szukam pomocy przy sesji

wt paź 16, 2012 8:24 am

tak tak wiem że D&D to system nie pod większy bitwy no ale tak się już złożyło i odegranie tej bitwy będzie kluczowe dla mojej kampanii i ogólnej fabuły. Hmmm... mówisz, żeby zamienić im ekwipunek na tarczę...tak też zrobię. a dałoby radę podrzucić jakieś parę pomysłów na statystyki wojsk ludzi tak, żeby mieli jakieś szanse z tamtą hordą? Ja osobiście nie mam, żadnych pomysłów :( i dlatego skierowałem się tutaj :)
 
Awatar użytkownika
gacoperz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1397
Rejestracja: sob paź 01, 2011 8:44 am

Szukam pomocy przy sesji

wt paź 16, 2012 8:46 am

W niektórych systemach dla postaci bezimiennych stosuje się "sztuczkę", gdzie jako postać w rozumieniu mechanicznym traktuje się całą ich grupę. Oczywiscie postać taka robi się "słabsza" w miarę redukcji liczebności grupy.

Innym pomysłem jest podział frontu. Gracze walczą na swoim odcinku, NPC przeciw reszcie wroga na swoim. Dla potrzeb fabuły przyjmujemy, że odcinek pilnowany przez graczy jest kluczowy dla bitwy i rezultat ich starcia przesądzi wynik bitwy.

Swoja drogą nieźle się urządziłeś. Rozegranie tak dużego starcia na tej mechanice będzie dłuuuugie.
Ostatnio zmieniony wt paź 16, 2012 8:49 am przez gacoperz, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
bakakashi
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 121
Rejestracja: ndz paź 14, 2012 10:15 pm

Re: Szukam pomocy przy sesji

wt paź 16, 2012 8:53 am

Dumek pisze:
a dałoby radę podrzucić jakieś parę pomysłów na statystyki wojsk ludzi tak, żeby mieli jakieś szanse z tamtą hordą?


Statystyk nie bardzo, bo 4.0 jest mi znane tylko z opinii - poszukaj tabel, które mówią o poziomach spotkania i liczby przeciwników - zrównasz wartości obu stron i powinieneś przynajmniej otrzymać poziomy jednostek. Bierz oczywiście pod uwagę BG.

Zawsze łatwiej bronić się w twierdzy czy też obozie z fosą... Tylko by twoi łucznicy nie wybili hordy przez tą przewagę zanim dojdzie do walki wręcz ;)
 
Dumek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: ndz paź 14, 2012 10:54 am

Re: Szukam pomocy przy sesji

wt paź 16, 2012 1:29 pm

bakakashi pisze:
Zawsze łatwiej bronić się w twierdzy czy też obozie z fosą... Tylko by twoi łucznicy nie wybili hordy przez tą przewagę zanim dojdzie do walki wręcz ;)


Ja osobiście przeprowadzam tą walke na zasadzie oblężenia obozu orków.
Ostatnio zmieniony wt paź 16, 2012 1:35 pm przez Dumek, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
gacoperz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1397
Rejestracja: sob paź 01, 2011 8:44 am

Re: Szukam pomocy przy sesji

wt paź 16, 2012 2:02 pm

Dumek pisze:
bakakashi pisze:
Zawsze łatwiej bronić się w twierdzy czy też obozie z fosą... Tylko by twoi łucznicy nie wybili hordy przez tą przewagę zanim dojdzie do walki wręcz ;)


Ja osobiście przeprowadzam tą walke na zasadzie oblężenia obozu orków.

Uważaj, by nie zmarginalizować znaczenia postaci graczy. Nie jest zbyt zabawnie patrzeć, jak MG gra sam ze sobą w bitwę podczas gdy ty czekasz na swoją kolejkę by walnąć jakiegoś mało znaczącego gościa.
 
Awatar użytkownika
bakakashi
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 121
Rejestracja: ndz paź 14, 2012 10:15 pm

Szukam pomocy przy sesji

wt paź 16, 2012 3:53 pm

Można to rozwiązać tak, że gracze przygotowują taktykę bitwy, a sami wdzierają się do obozu by pokonać wodza i jego obstawę. Jeśli opracują dobrą taktykę, przeszkolą kogoś lub nawet jeden z graczy będzie dowodził oblężeniem - po walce z dowódcą hordy nie będą musieli się martwić kolejnym starciem.

Jeśli sama walka jest kluczowa, punkt kulminacyjny kampanii i coś do czego gracze zmierzali kilka sesji za wszelką cenę musisz znaleźć rozwiązanie masy rzutów, by jak napisał gacoperz, walka nie zamieniła się w nudną kolejką na turę.

Jeśli nie chcesz zapoznawać się z innymi systemami i kombinować nowatorskich rozwiązań, ja proponuję najprostsze: Podziel grupy na oddziały... wtedy możesz przeprowadzić jedną, sporą potyczkę z udziałem BG, a resztę spotkania jeśli chcesz wylosuj - wedle własnego uznania.

Ja dałbym graczom możliwość zaplanowania oblężenia i wydania ścisłych rozkazów, a przeprowadził najważniejsze starcie - BG kontra wódz. Przygotuj mapę terenu, poczytaj jak wyglądały profesjonale plany bitew.
Pogoda jest ważnym elementem i może wpłynąć na walkę... a finał w deszczu łez, zapada w pamięć ;)

Mam pomysł na jeszcze jedno rozwiązanie, ale bym je odradzał - przeprowadź symulację w domu, a na sesji przyspieszaj walkę - bez rzutów, sam ruch oddziałów i skutki (łatwo zapamiętać średnią wartość ataku np łuczników i ich obrażeń).
 
Dumek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: ndz paź 14, 2012 10:54 am

Szukam pomocy przy sesji

wt paź 16, 2012 4:23 pm

Wielkie dzięki za pomoc Bakakashi. Zastosuję opcję - gracze zaplanują i rozdadzą szczegółowe rozkazy oddziałom a sami przeprowadzą walkę z bosem i jego obstawą :) Wielkie dzięki chłopaki za pomoc. Jesteście bardzo pomocni :)
 
Awatar użytkownika
bakakashi
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 121
Rejestracja: ndz paź 14, 2012 10:15 pm

Szukam pomocy przy sesji

wt paź 16, 2012 5:01 pm

Nie ma sprawy... sam kilka razy szukałem rozwiązań większych potyczek w D&D. Zajmują sporo czasu, ale raz kiedyś naprawdę warto coś takiego przeprowadzić. Daj znać jak poszła sesja =D
 
Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2265
Rejestracja: pn gru 20, 2010 10:10 pm

Szukam pomocy przy sesji

ndz sty 13, 2013 10:37 am

Wywal D&D i prowadź SWEX - średnio duże potyczki idą nawet szybko, bez potrzeby sztuczek etc, z pełną mechaniką.
 
Awatar użytkownika
Squid
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 706
Rejestracja: wt maja 09, 2006 2:22 pm

Re: Szukam pomocy przy sesji

wt sty 15, 2013 2:50 pm

Necroposting!

@Dumek:

Może zrobić tak: niech gracze biją się sami ze swoimi wrogami, a równocześnie robią złożony Skill Challenge na dowodzenie bitwą? Sojusznicy zajmą się swoimi przeciwnikami.
 
Awatar użytkownika
Gwjazdor
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1287
Rejestracja: czw sty 25, 2007 10:53 pm

Szukam pomocy przy sesji

wt sty 15, 2013 6:20 pm

Możesz również główny przebieg bitwy uzależnić od rozkazów wydawanych oddziałom. Dawać ileś tam specjalnych punktów dla całej armii, za to że np. oddział zajmie/utrzyma okreslona pozycję, zniszczy machiny oblężnicze, zlikwiduje dowódców, przejmie sztandar itd. itp. I w zależności od ilości tych punktów zdobytych przez armię BG, wynik bitwy może być taki a taki.
 
Awatar użytkownika
gacoperz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1397
Rejestracja: sob paź 01, 2011 8:44 am

Szukam pomocy przy sesji

wt sty 15, 2013 6:53 pm

Jest też patent z Pirates, gdzie abordaż był rozwiązywany jako walka kapitanów. Każde "trafienie" przekładało się na konkretne straty liczebne w załodze.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość