Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Rashkel
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 93
Rejestracja: czw wrz 30, 2004 8:12 pm

Therańskie legiony

czw maja 26, 2005 12:41 pm

Orientuje się ktoś jaką siłę (czytaj: ile żołnierzy) posiada jeden legion therański? W "przewodniku po barsawii" była informacja, ze koło 5000. Z kolei w "therańskim imperium" znalazłem informacje, ze tamtejszy skromny legion liczy 6 dywizji po 1200 (razem 7200) żołnierzy. Mam więc dwie sprzeczne informacje.
Przy czym ta pierwsza propozycja wydaje mi sie trochę nierealna. W większości prowincji imperium stoi tylko 1 legion i wydaje mi się niemożliwością, aby taka ilośc żołnierzy utrzymała porządek we wszystkich miastach danej prowincji.
 
Awatar użytkownika
Kalosz
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 0
Rejestracja: czw lut 24, 2005 4:40 pm

czw maja 26, 2005 2:40 pm

Dodaj do tego jeszcze bestie, działa oblężnicze, potężnych magów, i magiczne sprzęty. Zresztą z tego co pamietam, to opócz legionów naziemnych, są jeszcze legiony powietrzne.
 
Awatar użytkownika
ajfel
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 333
Rejestracja: czw kwie 01, 2004 9:26 am

czw maja 26, 2005 4:07 pm

oprócz legionów, w prowincjach stacjonują floty powietrzne - imho to wystarcza by utrzymać porządek.
Co do organizacji sił zbrojnych Thery, ja trzymam się podziałów na kohorty i dywizje zaproponowanych w Przewodniku po Barsawii, czyli jeśli dobrze pamiętam blisko 5 tysięcy legionistów.
Zresztą.. co za różnica 5, czy 7 ;-)
 
Awatar użytkownika
Rashkel
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 93
Rejestracja: czw wrz 30, 2004 8:12 pm

czw maja 26, 2005 8:09 pm

Nie wiem jak wielkie są floty, ale faktycznie behemoty robią wrażenie.
Cóż, ja na początku przeczytałem "Theranskie Imperium" i skoro tamten legion był skromny (czyli nie pełny), to uznawalem, że normalny therański legion to 15-20 tysiecy zołnierzy.
5 tys. żolnierzy + flota, rzeczywiście mogą wystarczyć do utrzymania porządku. Chociaz w przypadku Indrisy (jakies 8 miast i plemiona w dzungli), to chyba tylko flota ratuje Theran przed utratą prowincji. W przypadku maraku jest podobnie, 10 tys. legionistów wobec dziesiątek jeśli nie setek plemion z pustyni + działalność horrorów w miastach i wyrównanej walce w powietrzu żle wróży Theranom.
Zdziwilo mnie też wyslanie marnego tysiąca żołnierzy (chociaz mogłem źle ten fragment przetłumaczyć) do barsawii. Rozumiem, że behemot robił wrażenie (przynajmniej dopóki był w powietrzu), ale na lądzie stosunek sil barsawiańskich do therańskich był co najmniej 5 do jednego. Dom V'strimon na przyklad mógł wystawic kolo tysiąca zołnierzy - załogi Shimoramów (po 150 na jeden) + załogi zwyklych okrętów (bodajże koło setki na jeden). To samo tyczy się domu T'kambras i Skavian. Dodać mozna do tego rebelie żywogłazu, orczych kawalerzystów (na poczatku moze nie bylo tego wiele, ale pomijając migracje do Kara- Fahd orkowie mogliby wystawić koło 3 tysiecy). Mozna też dodac do tego tubylców z Sevros (co prawda nie są tak dobrze uzbrojeni jak theranie, ale jest ich na pewno bardzo duzo i polowania na niewolników musiałyby Theran bardzo oslabić). Wydaje mi się też, że w sytuacji zagrożenia samo krolestwo Throalu byloby gotowe powołać 5- 10% dawców imion pod broń (10-20 tys).
 
Awatar użytkownika
Gerion
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 217
Rejestracja: wt wrz 14, 2004 4:28 pm

czw maja 26, 2005 11:30 pm

Jedna kohorta piechotyThery to około 500 Dawców Imion z których 20% stanowią adpeci. Dwie takie kohorty stacojonowały w behemocie Triumf. Nie zapominajcie o wsparciu magicznym i wysokokręgowych adpetach. (Prelude to war 21-22). Kohorta dokładnie liczy 480 żołnierzy (barsaive at war 47).

Kohorty dzialą się na 4 dywizjony po 120 żołnierzy, dowodzone przez Startegosa (5-6 krąg) i 3 podoficerów (4-5 krąg). Dowódcą kohorty jest marszałek polny (pole marche) (9 krąg) odpowiedzilany bezpośredniou przed generałem. Magowie wspomagający (wszystkichdyscyplin) mają co najmniej 5 krąg.

W Powietrznej Przystanie w okresie panowania Nedena stacjonuje 5 kohort wojska (2 400).

Jeśli chodzi o siłę wojsk alianckich do dokłądnie jest to opisane w Barsavie at War. Throal wystawił przeciwko Powietrznej Przystani piechoty 15 oddzialow po 100 żołnierzy każdy . PLus około 45 magów wszystkich profesji (od 5 kręgu w górę). 5 Oddziałów pozostało pod bronią w Throalu.
Przeciwko Behemotowi wystawił 5 oddziałów piechoty, 500 Królewskich Kopijników i 500 najemników w tym orków Theratha.
Alachia wysłała blisko 1 tysiąc Strażników Krwi przeciwko Triumfowi (ale lediw połowa z nich aktywnie walczyła). Kara Fahd pod wodzą królowej Kratis Gron wystawiło ponad 2750 jaźdzców..
To tyle jesli mówimy o siłach lądowych, bo silypowietrzne i wodne to inna rzecz. Dokłądniejsze dane macie w Barsaove at war, polecam.

Na pewno Throal nie jest w stanie wystawić 10 tys żołnierzy.
Tak wynika z oficjalnych danych.

pozdawiam
Gerion
 
Awatar użytkownika
Rashkel
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 93
Rejestracja: czw wrz 30, 2004 8:12 pm

pt maja 27, 2005 8:43 am

Gerion pisze:
Jedna kohorta piechotyThery to około 500 Dawców Imion z których 20% stanowią adpeci. Dwie takie kohorty stacojonowały w behemocie Triumf.

Czyli mamy 200 adeptów, z tego co czytalem to chyba był drugi krąg. Problem w tym, ze Throal mógł wystawić taką samą (jesli nie więksżą) liczbę adeptów.

Gerion pisze:
Nie zapominajcie o wsparciu magicznym i wysokokręgowych adpetach. (Prelude to war 21-22). Kohorta dokładnie liczy 480 żołnierzy (barsaive at war 47). Kohorty dzialą się na 4 dywizjony po 120 żołnierzy, dowodzone przez Startegosa (5-6 krąg) i 3 podoficerów (4-5 krąg). Dowódcą kohorty jest marszałek polny (pole marche) (9 krąg) odpowiedzilany bezpośredniou przed generałem. Magowie wspomagający (wszystkichdyscyplin) mają co najmniej 5 krąg.


Nie jestem pewien, ale królestwo Throalu też posiada trochę wysokokregowych adeptów (chociażby wspomnieni przez ciebie magowie).
Zresztą Nikar mógł się przygotowac na to, ze barsawia sie zjednoczy. 50 lat wcześniej w końcu theranie zaatakowali najwiekszą armadą, jakiej swiat jeszcze nie widział (nie wiem jakie to mogly byc siły, ale szacuję je na 3 legiony i co najmniej 2 floty). Po prostu 1000 żołnierzy therańskich (był chyba jeszcze behemot i dwie kile) w porównaniu z tamtejszymi siłami wydaje mi się po prostu śmieszne.

Gerion pisze:
Na pewno Throal nie jest w stanie wystawić 10 tys żołnierzy.
Tak wynika z oficjalnych danych.

Nie znam oficjalnych danych. Ale zawsze sobie wyobrazałem, że Throal po tylu latach byłby w stanie dac radę w pojedynke przynajmniej 1 legionowi. Jeśli chodzi o wystawienie 10 tys żolnierzy, to na 200 tysięcy dawców imion (na tyle szacuję populacje tego królestwa) powinno byc to możliwe. Po prostu przeprowadzamy mobilizację.

Po przejrzeniu twojej rozpiski muszę zauważyć jedno - wojna w earthdawnie toczona jest przy uzyciu bardzo malych sił (dobrze, że jest jeszcze magia i adepci :wink: ).
 
Awatar użytkownika
Gerion
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 217
Rejestracja: wt wrz 14, 2004 4:28 pm

pn maja 30, 2005 2:31 pm

Rashkel pisze:
Nie znam oficjalnych danych. Ale zawsze sobie wyobrazałem, że Throal po tylu latach byłby w stanie dac radę w pojedynke przynajmniej 1 legionowi. Jeśli chodzi o wystawienie 10 tys żolnierzy, to na 200 tysięcy dawców imion (na tyle szacuję populacje tego królestwa) powinno byc to możliwe. Po prostu przeprowadzamy mobilizację.

Po przejrzeniu twojej rozpiski muszę zauważyć jedno - wojna w earthdawnie toczona jest przy uzyciu bardzo malych sił (dobrze, że jest jeszcze magia i adepci Wink ).


No na tyle szacujesz populację ;-) Ale nie wiemy na ile szacują autorzy oficjalnych dodatków. W każdym razie ja opieram się na Barsaive at War i Prelude to War.

Poza tym to jest regularna siła wojskowa. Mobilizacja może by i coś dała, ale po pierwsze nie mamy regularnej okupacji tylko zajęcie małej górki u odległego jeziorka, po drugie to Neden rzuca wyzwanie i wypuszcza się na Theran ;-)

A żołnierz zmobilizowany to dupa nie żołnierz w konfrontacji z legionistą therańskim, który jest w każdym caly przepuszczony przez magię (vide: Imperium Therańskie).

pozdrawiam
Gerion
 
Awatar użytkownika
Rashkel
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 93
Rejestracja: czw wrz 30, 2004 8:12 pm

sob cze 04, 2005 8:45 pm

Populacja Throalu to:
- mieszkańcy podziemnych miast (ok. 125 tys.)
- reszta (wydaje mi sie, ze populacja wieksza od Vivane, czyli ok. 100 tys.)
Tyle, jeśli chodzi o Throal. Wracając jednak do tematu.

Jedyne, co mnie dziwi to stosunkowo male siły biorące udzial w konfliktach. Z tego, co pamiętam w bitwach starożytności to po obu stronach walczylo nawet do 100 tys. żołnierzy (przyklad: bitwa pod Kannami). A tu jak w polu spotka sie 10 tys. dawców imion, to jest dobrze.
Do tego dochodzą tez sprzeczne informacje z dodatku "Therańskie Imperium". We wspomnianej Kreanie, jak juz mówiłem legion theranski to 7200 żołnierzy. Według tego, co tam też zostalo napisane, siły te jak na therański legion są dosc małe. Wynik: po przeczytaniu tego wojska therańskie na moich sesjach są 3-4 razy bardziej liczniejsze niż zostało to opisane w przewodniku po Barsawii.

Jeszcze jedno pytanko. Można gdzies znaleźć informacje o wielkości przecietnej therańskiej floty powietrznej.
 
Awatar użytkownika
Gashlug
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: ndz cze 18, 2006 12:23 am

pn lip 03, 2006 11:13 am

witam

Myślę że przeciętna wielkość jednej floty to 2-3 kile, 4-5 bat i kilka mniejszych jednostek - drakkarów.

Jednak mnie zastanawia jedno - ogniste działa. W którymś podręczniku opisano że wystrzał następuje dzięki połączeniu żywiołu ognia z żywiołem powietrza. Jednak na logikę to by dało siłę wystrzału, natomiast co z pociskami? Czy na ten temat coś wiadomo?

I przy okazji, jak Wy sobie wyobrażacie baty (czy to odpowiednik ang. "vedette"?), bo przyznam że opis w Księdze Wiedzy jest niezbyt obrazowy.
 
Awatar użytkownika
Gerion
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 217
Rejestracja: wt wrz 14, 2004 4:28 pm

pn lip 03, 2006 11:29 am

SKład flot powietrznych jest dokładniej opisany w Imperium Therańskim. Theranie nie dysponują drakkarami (okrętami z drewna w ogóle). Ich floty to kile, i baty bojowe (battle veddet) Drakkary to wyłącznie produkcja Kryształowych Łupieżców.
W Barsawii można spotkać ratunkowe łodzie powietrzne (na 2-3 żeglarzy).

Pociski w działach ognistych to ni innego jak skondensowany żywioł ognia, wyrzucony dzięki sile eksplozji po połączeniu z ziarnem esensji ognia. Więcej na ten temat znajdziesz w Wężowej Rzece i Crystal Riders. ED CLassic dokładnie podaje info ile ziaren żywiołu ognia zadaje obrażenia z danym stopniem.

Baty to dokładne tłumaczenie słowa vedette. Ich szczegółowy opis znajdziesz w zestawie Vivane i Powietrzna Przystań.

pozdrawiam
Gerion
 
Awatar użytkownika
Rashkel
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 93
Rejestracja: czw wrz 30, 2004 8:12 pm

śr lip 19, 2006 1:12 pm

Gashlug, gdyby to była przeciętna flota therańska, to imperium dawno juz musialoby pożegnac się z Marakiem. Ja obstawiam coś takiego:
- 0 do 2 behemotów (w zależności od miejsca stacjonowania)
- 4 do 8 kili
- kilkanaście bat
 
Awatar użytkownika
Gashlug
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: ndz cze 18, 2006 12:23 am

śr lip 19, 2006 11:19 pm

Pewnie tak Rashkel, strzeliłem (bo też i w przygodach nie wprowadzałem jak dotąd therańskiej armii), tym bardziej że byłem wówczas przed lekturą "Therańskiego Imperium" :wink:

Pozdrawiam
 
Awatar użytkownika
ajfel
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 333
Rejestracja: czw kwie 01, 2004 9:26 am

pt lip 21, 2006 10:36 am

Gerion pisze:
Drakkary to wyłącznie produkcja Kryształowych Łupieżców.

Ręki sobie uciąć nie dam, ale afair Travar i Jerris też robią powietrzne drakkary.
 
Awatar użytkownika
Bothari
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: czw maja 13, 2004 3:56 pm

wt wrz 04, 2007 9:44 am

Tak - Thravar i Jerris robią statki powietrzne. Nie są to drakkary Kryształowych Łupieżców, nazwałbym to raczej łodziami kupieckimi o podobnym "tonażu". Floty bojowe Barsawii składają się raczej z cięższych jednostek, bo te lekkie nie sprostają wymogom wojny w kamiennymi okrętami Thery. (Łupieżcom się to udaje, bo na pokładach mają samych czeladników i mistrzów, więc nadrabiają jakością).
 
Awatar użytkownika
Sethariel
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 226
Rejestracja: pn sie 14, 2006 11:02 pm

wt wrz 04, 2007 4:24 pm

Jedynie Throal stać na statki większe niż drakkary i galery, są nimi aż 3 galeony mające na pokładzie do 200 osób w załodze i mieszczące w ładowniach do 230 throalskich żołnierzy. Travar i Jerris mają jedynie drakkary i galery w ilości: 4 galery i 6 drakkarów w Travarze oraz 1 galera i 4 drakkary w Jerris (+15 drakkarów handlarzy, które w razie konieczności zostaną wcielone do floty miejskiej). Tak swoją drogą to Travar i Jerris produkują statki dla Throalu, jeden z galeonów Throalskich został wyprodukowany właśnie w Jerris.
 
Awatar użytkownika
Gerion
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 217
Rejestracja: wt wrz 14, 2004 4:28 pm

czw wrz 06, 2007 11:38 am

Miasto Urupa owszem, ma kilka drakkarów, ale należą one do trolli z Otosk i raczej nie służą do handlu, raczej jako zaplecze militarne.

Tyle tytułem uzupełnienia...
Fajnie Bothari że się pojawiłeś ;) daaaaawno Cię nigdzie nie widziałem, chyba od czasów listy dyskusyjnej.

Mała korekta do trolli - to nieprawda, że na pokładzie drakkarów są sami czeladnicy i mistrzowie. Zwykle kapitan statku może być na mistrzowskich kręgach, a adepci stanowią około 30% załogi.

Poczytać warto szczegółowe informacje z Crystal Riders of Barsaive.

pozdrawiam
Gerion

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości