Zrodzony z fantastyki

  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Jak w temacie, wybierz opcję (spośród tych trzech), która według ciebie jest najtrafniejsza.

Wiedźma
23 (51%)
Pramatka
15 (33%)
Starucha
7 (16%)
 
Liczba głosów: 45
 
Awatar użytkownika
uelf
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 225
Rejestracja: pn wrz 03, 2007 2:13 am

śr kwie 23, 2008 3:33 pm

JoAnna pisze:
Ano :)

Ale wiecie co, patrząc na to z boku, to dopiero teraz się zacznie...


Szczerze mówiąc - liczyłem, ze się skończy.

Niemniej prawie wszyscy zainteresowani wysyłają mi privy w stylu "szykuję popcorn, bo to dopiero będzie kino".
 
Awatar użytkownika
gervaz
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 97
Rejestracja: sob lut 17, 2007 11:42 am

śr kwie 23, 2008 4:35 pm

uelf -> mistrzowskie posunięcie! Gratuluję i +1 ! Jeśli możesz, wrzuć to na Oneiros, tam też jest parostronicowe forum nt. tłumaczenia terminu Crone.

Armand-> ja też jestem ciekaw odpowiedzi Kastora. Ale wierzę w niego. To bardzo intelignetny człowiek i na pewno znajdzie sposób, żeby wytłumaczyć autorom z WW, że się pomylili w swoim wytłumaczeniu.
 
Awatar użytkownika
JoAnna
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1078
Rejestracja: pt lip 25, 2003 11:57 am

śr kwie 23, 2008 4:42 pm

Słuchajcie, de z uszami i to blade, Kastora ponoć zbanowali! No i co my teraz zrobimy?

Mogę się Wam podłożyć z jakimś moim tłumaczeniem, ale nie wiem, czy ktokolwiek chce się pastwić nad hasłami do encyklopedii antropologii, tudzież powieścią o hermafrodycie-wiedźmie (chociaż to może być przerywnikiem, w ramach powieści w odcinkach, w oczekiwaniu na Kastora).

No i nie jestem tak biegła w obrażaniu innych, jak on.
 
Awatar użytkownika
Armand de Morangias
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 628
Rejestracja: pn kwie 25, 2005 9:32 pm

śr kwie 23, 2008 5:01 pm

gervaz pisze:
Armand-> ja też jestem ciekaw odpowiedzi Kastora. Ale wierzę w niego. To bardzo intelignetny człowiek i na pewno znajdzie sposób, żeby wytłumaczyć autorom z WW, że się pomylili w swoim wytłumaczeniu.

Skoro mogli się pomylić w miniopowiadaniu ilustrującym działanie Wits, mechanice debaty w RfR i jeszcze paru innych fragmentach na ten temat, to teraz też mogą :)

NB ja wciąż uważam, że Pramatka brzmi lepiej od Wiedźmy :P ale skoro dwóch developerów się zgadza co do tego, że aspekt "wiedźmowatości" w etykiecie jest ważny, to nie będę bardziej papieski od papieża ;)
 
Awatar użytkownika
Mortis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1074
Rejestracja: sob lut 21, 2004 9:39 am

śr kwie 23, 2008 5:26 pm

Co za różnica, Kastor i tak napisze PWND, powie, że teraz są nowi developerzy, zgodnie z zasadami erystyki wyciągnie nieuprawniony wniosek z Lords Over the Damned i wsadzi Pramatkę.
 
Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1908
Rejestracja: ndz wrz 18, 2005 4:42 pm

śr kwie 23, 2008 5:31 pm

Hmm... A czy zdajecie sobie sprawę, że wizerunek czarownicy w kulturze made in USA jest nieco inny niż u nas?

U nich pojęcia jak "witch", "wampire" i "werewolf" wymawia się jednym tchem.

A u nas? Czarownica wyobraża mi się na pierwszym miejscu, siedząca na szufli do chleba w bajce o Jasiu i Małgosi.

Baba Jaga, przepraszam, "Baba Yaga" z czym się wam kojarzy? Bo ja słysząc, że w Maskaradzie ona była jakąś potężną, mroczną, wschodnią wampirą padłem na cyce (jak to się mówiło u mnie w liceum).

No i fajnie byłoby przeczytać list na który została napisana odpowiedź, bo jest krótka i nieobrośnięta w konteksty.
 
Awatar użytkownika
Armand de Morangias
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 628
Rejestracja: pn kwie 25, 2005 9:32 pm

śr kwie 23, 2008 5:38 pm

Mortis pisze:
powie, że teraz są nowi developerzy

Tzn. Joe Carriker, o którym Will pisał, ze są w tej sprawie zgodni. Na dodatek ten sam, a propos którego Kastor pisał, że nie wierzy w przypadki. Niech się spróbuje z tego wykręcać :P
 
Awatar użytkownika
JKTank
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 109
Rejestracja: śr sie 09, 2006 10:37 am

śr kwie 23, 2008 6:34 pm

uelf>>> +100. Pozamiatałeś.
 
Awatar użytkownika
Mortis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1074
Rejestracja: sob lut 21, 2004 9:39 am

śr kwie 23, 2008 6:45 pm

NoOne3 pisze:
A u nas? Czarownica wyobraża mi się na pierwszym miejscu, siedząca na szufli do chleba w bajce o Jasiu i Małgosi.

Myślę, że jednak gracze w Polsce mają świadomość pewnej odmienności i są w stanie to zrozumieć, a wiedźma nie dla każdego znaczy tylko Baba Jaga.

Nie uważam się za jakiegoś maniaka, a potrafię od ręki wymienić inne wiedźmy (tzn. grupy, które zostały tak przetłumaczone), które chyba nikomu się nie kojarzą z Babą Jagą - Wiedźmy z Rashemenu (Forgotten Realms), Wiedźmy z Dathomir (Star Wars).

W dodatku wiedźma wprawdzie na pierwszy rzut oka kojarzy się z czarami, ale należy pamiętać, że w pierwotnym znaczeniu to słowo oznaczało kobietę wiedzącą (ciekawostka - wiedźma, która miała zdolności magiczne była nazywana ciotą, ale myślę, że mimo lekkiego podobieństwa nikt nie przetłumaczy CotC jako Krąg Cioty).

Naprawdę, nie ograniczajmy się, jak można opierać całe wyobrażenie o słowie na jednej głupiej bajce. Myślę, że większość z nas potrafi, być może dopiero po chwili zastanowienia, dostrzec w słowie wiedźma coś innego niż stara baba z haczykowatym nosem w spiczastym kapeluszu, w domku z piernika na kurzej łapce.

I nie ogłaszałbym triumfu Wiedźmy, dopóki na ten temat nie będzie jednoznacznej wypowiedzi tłumaczy.
W tej chwili już nic mnie nie zaskoczy, nawet obalenie tego maila.
 
Awatar użytkownika
JoAnna
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1078
Rejestracja: pt lip 25, 2003 11:57 am

śr kwie 23, 2008 6:49 pm

NoOne3, błagam, nie...
Czarownice w Stanach mają gorszą prasę, niż u nas. Polowania na czarownice w Nowym Świecie były bardzo krwawe, bo purytanie w ogóle nie byli najbardziej tolarancyjnymi ludźmi na świecie. Nie to, co Polska, kraj bez stosów (bo czarownice wieszano). Ale o to pytajcie Furiatha, on o tym magisterkę pisał i robił prelekcję na Pyrkonie 2004 bodajże. Wobec tego "witch" to jest dość nieprzyjemna osoba. Poza tym mówimy nie o czarownicy, tylko o wiedźmie.

A co się tyczy Baby Jagi, to akurat kulturowo wersja WW jest jak najbardziej na miejscu. Polecam lekturę bajek rosyjskich, bo to ich "potwór" - jest znacznie bardziej rozbudowany i wielowymiarowy, niż "Baba Jaga" z bajki o Jasiu i Małgosi. Akurat nam się kojarzy komicznie, innym nacjom, w tym Amerykanom - niekoniecznie.
Polecam Clarissę Pinkolę Estes, "Biegnącą z wilkami", gdzie jest cały rozdział poświęcony archetypowi Baby Jagi. Przyznam, że dla mnie było to nowe (bo też, jak usłyszałam o Babie Yadze, padłam. Miałam wizję bandy wilkołaków tłukących się z babinką w kraciastej chustce na głowie).

Poza tym przecież nikt nie wymaga, żeby nazwać CotC Kręgiem Baby Jagi.
 
Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1908
Rejestracja: ndz wrz 18, 2005 4:42 pm

śr kwie 23, 2008 7:05 pm

No, co nie, co nie? :P

Wolno mi chyba powątpić trochę, dziegdziu natkać, piasku w tryby sypnąć, choć widzę, że sprawie się grunt spod nóg usuwa.

Pozamiatać, to Uelf nie pozamiatał, ale mocny argument ma.

Nie jestem przekonany do Wiedźmy i w warunkach polskich wampirów popieram zamiast niej Pramatkę... Jednak zgodzę się, że gracze nie będą zamknięci na zagraniczne wizje roli czarownicy, a system, jak to WoD, napisany został do grania w Hameryce. Prowadzenie u nos, po naszymu wymaga mniej, lub bardziej obfitego oprotezowania systemu.

Wciąż jednak chętnie zobaczyłbym dokładnie, w jaki sposób został przedstawiony nasz problem devowi.
 
Awatar użytkownika
JoAnna
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1078
Rejestracja: pt lip 25, 2003 11:57 am

śr kwie 23, 2008 7:29 pm

Dear Dev,
we need your help to kill a vicious, raging, obnoxious troll.
Best
Życzliwy.

sorry, MSPANC....

W polskich warunkach to będzie Jędza!
 
Awatar użytkownika
Myrkull
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 454
Rejestracja: wt gru 12, 2006 6:18 pm

śr kwie 23, 2008 7:32 pm

No tonący brzytwy się chwyta. :wink:
 
Awatar użytkownika
gervaz
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 97
Rejestracja: sob lut 17, 2007 11:42 am

śr kwie 23, 2008 7:37 pm

z innej (aczkolwiek pokrewnej) beczki:
czy czytaliści cykl S. King pt. Mroczna Wieża??? W 4 tomie jest dość obszernie przedstawiona czarownica Rhea z Coos. Spełnia ona kryteria Baby Jagi, z haczykowatym nosem i mieszającej w kotle - a przy tym jest chyba najbardziej złą postacią tego cyklu. To właśnie tą postać mam przed oczami, kiedy myślę o wampirzej Crone.
 
Awatar użytkownika
Myrkull
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 454
Rejestracja: wt gru 12, 2006 6:18 pm

śr kwie 23, 2008 7:52 pm

Po za tym nawet opowieść o Jasiu i Małgosi ma w sobie elementy horroru (jak każda baśń zresztą, my tylko tego nie zauważamy a to genialne inspiracje, patrz np. Sapkowski).
A z Maskaradowej Baby Yagi dało się wyciągnąć genialny klimat Blair Witch Project.
 
Awatar użytkownika
Feniks
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5008
Rejestracja: ndz lis 07, 2004 10:34 am

śr kwie 23, 2008 10:06 pm

And the Winner is... Pramatka
Mam nadzieję, że kastor wklei tutaj swoja korespondencje i zakończy tym samym dyskusję.
 
Awatar użytkownika
Gruszczy
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2775
Rejestracja: wt sty 20, 2004 10:25 pm

śr kwie 23, 2008 10:09 pm

And the winner is.. Amazon.

Mam nadzieję, że NBP podwyższy jednak stopy i pozwoli mi na rozpoczęcie zapełniania drugiej półki.
 
Awatar użytkownika
Feniks
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5008
Rejestracja: ndz lis 07, 2004 10:34 am

śr kwie 23, 2008 10:12 pm

Przegrywać też trzeba umieć z klasą.
 
Awatar użytkownika
Gruszczy
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2775
Rejestracja: wt sty 20, 2004 10:25 pm

śr kwie 23, 2008 10:16 pm

Ja już mam podręcznik, Feniksie. Gwarantuję Ci również, że do wydania Requiem w Polsce będę miał wszystkie potrzebne mi pozycje do systemu.

Rozumiem, że mówisz o przegranej ISY, która nie dostanie ode mnie ani grosza?
 
Awatar użytkownika
Myrkull
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 454
Rejestracja: wt gru 12, 2006 6:18 pm

śr kwie 23, 2008 10:21 pm

Feniks pisze:
Przegrywać też trzeba umieć z klasą.

Wygrywać też.
Gruszczy opłaca się kupowac podręczniki na Rebelu
 
Awatar użytkownika
Feniks
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5008
Rejestracja: ndz lis 07, 2004 10:34 am

śr kwie 23, 2008 10:22 pm

O przegranej w dyskusji kiedy pomimo zdania autorów podręcznika, którzy jak sami nawoływaliście setki razy wiedzą najlepiej stąd długa kłótnia o Forsaken wiedzą co mieli na myśli, ty wciąż twierdzisz, że tym wyjątkowym razem wiesz lepiej niż panowie z WW.
 
Awatar użytkownika
Mortis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1074
Rejestracja: sob lut 21, 2004 9:39 am

śr kwie 23, 2008 10:37 pm

Ja widziałem tego maila, moim zdaniem był tendencyjny, ale się do tego nie wtrącam. Moim głównym zastrzeżeniem jest żenujące brzmienie tego słowa, którego ja nie zdzierżę, co, między innymi, powoduje, że podobnie jak wielu innych NA PEWNO nie kupię tego podręcznika.

Pozdrawiam,
Ludwik Poster
 
Awatar użytkownika
Myrkull
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 454
Rejestracja: wt gru 12, 2006 6:18 pm

śr kwie 23, 2008 10:42 pm

Heh to u mnie na odwrót pramatkę zdzierżę, ale tendencyjności maila nie.

Pozdrawiam,
Również Ludwik Poster
 
Awatar użytkownika
Armand de Morangias
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 628
Rejestracja: pn kwie 25, 2005 9:32 pm

śr kwie 23, 2008 10:55 pm

No i skończyła się Wiedźmia Schizma. Roma locuta, causa finita, jak to drzewiej mawiano :P
 
Anonim_1

śr kwie 23, 2008 11:03 pm

Myrkull pisze:
Gruszczy opłaca się kupowac podręczniki na Rebelu

Myrkull, obawiam się, że się nie opłaca. Sprawdziłem trzy losowe podręczniki z linii Requiem:

* Circle of the Crone - w REBELu 125 pln, na Amazonie ok. 26 $ (z przesyłką)
* Lancea Sanctum - w REBELu 125 pln, na Amazonie ok. 31 $ (z przesyłką)
* Lords over the Damned - w REBELu 79 pln, na Amazonie ok. 18 $ (również z przesyłką)

Dolar stoi teraz na kursie ok. 2,19 pln za sztukę, więc na zakupie najmniej opłacalnej z tych trzech pozycji zarabiasz prawie 60 pln.

/Moderację przepraszam za OT/
 
Awatar użytkownika
JoAnna
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1078
Rejestracja: pt lip 25, 2003 11:57 am

śr kwie 23, 2008 11:11 pm

...
A nie można było tego maila do WW napisać ZANIM zaczęło się tłumaczyć, co? Potrzebny był flejm, antagonizowanie ludzi nawzajem, udowadnianie, kto wie i co lepiej...

Eeeeeech....

Nie świadczy to najlepiej o profesjonalizmie.
 
Awatar użytkownika
WitchDoctor
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 773
Rejestracja: śr gru 19, 2007 5:25 pm

śr kwie 23, 2008 11:13 pm

Kastor już dawno stracił resztki profesjonalizmu :) A to jego dziecinne "PWND"? :) Żal. :) Ech, ciężkie czasy.
 
Awatar użytkownika
Mortis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1074
Rejestracja: sob lut 21, 2004 9:39 am

śr kwie 23, 2008 11:45 pm

Kastor już dawno stracił resztki profesjonalizmu Smile A to jego dziecinne "PWND"? Smile Żal. Smile Ech, ciężkie czasy.

My point exactly 8) (lans++; )
Temat chyba do zamknięcia?

Pozdrawiam,
Ludwik Poster
 
Awatar użytkownika
LeafOfSteel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: sob lis 15, 2003 12:00 am

śr kwie 23, 2008 11:54 pm

Dyskusja bez sensu. W dodatku po co sobie jechać? Zresztą jak mogą mówić na temat zachowań dziecinnych czy braku profesjonalizmu ludzie którzy: z braku lepszych chyba powodów mają zwyczaj czepiać się ksywy, robią sobie złośliwe podpisy w profilach, jak również rzucają rozmaite, zawoalowane, bądź nie, obelgi? :P
Jesteście siebie poniekąd nawzajem warci.
Ale wracając do tematu: mi się akurat "pramatka" podoba na równi z "wiedźmą". "Wiedźma" ma nieco głębszy wydźwięk niż tylko zwykła "stara czarownica", jednak "pramatka" brzmi bardziej dosadnie i... "mięsiście"; sugeruje coś więcej.
Ale bez względu na efekt dyskusji byłabym zadowolona.
 
Awatar użytkownika
JoAnna
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1078
Rejestracja: pt lip 25, 2003 11:57 am

czw kwie 24, 2008 12:14 am

O, Leaf. Nie uczestniczyłaś w dyskusji, a teraz, kiedy się kończy, przychodzisz i wyciągasz rzeczy z zupełnie innej bajki. Na offtopie jest temat o trollowaniu, pozwolisz, że zalinkuję? Bo nawet, gdybym myślała piętnaście lat, nic lepszego nie stworzę. Bo oczywiście, nie ukrywam, że w topicu Pyrkonowym jeździłam po Kastorze jak po łysej kobyle. I wiesz co? Udało nam się o tym na privie na spokojnie pogadać.

Tak sobie na to patrzę, i tu, i na Oneirosie, i dochodzę do wniosku, że nWoDa w Polsce chyba tylko cud boski uratuje. Bo energię, którą można by wykorzystać na tłumaczenie i promowanie systemu, traci się na kłótnie o słowo.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości