Zrodzony z fantastyki

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Jak w temacie, wybierz opcję (spośród tych trzech), która według ciebie jest najtrafniejsza.

Wiedźma
23 (51%)
Pramatka
15 (33%)
Starucha
7 (16%)
 
Liczba głosów: 45
 
Awatar użytkownika
Szczur
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3991
Rejestracja: ndz mar 16, 2003 8:48 pm

wt kwie 22, 2008 1:18 pm

Jo, bez takich proszę :)

A to że temat był wałkowany, nie oznacza, że nie uda się znaleźć jakiegoś nowego pomysłu czy inspiracji. Sam śledzę temat i liczę na coś co mnie zainspiruje do używania na sesjach czegoś odpowiedniejszego niż Wiedźma lub mnie ostatecznie przekona do takiego wariantu.
 
Awatar użytkownika
JoAnna
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1078
Rejestracja: pt lip 25, 2003 11:57 am

wt kwie 22, 2008 1:24 pm

Akurat chodziło mi o to, że był wałkowany cały temat z The Crone... ale masz rację, nie należy kopać ludzi po kostkach.

Kwestia jest raczej taka, iż dałoby się wymyślić kilka neologizmów, pokrywających znaczeniowo the Crone, ale istnieje wobec tego opór. Podobno neologizmy "nie idą". Ale specjalnie dla Ciebie, Szczurze - co byś powiedział na Krąg Praszczurzycy?

Swoją drogą, patrząc na te wszystkie dyskusje, dochodzę do wniosku, że w sztuce przekładu jestem jednak zwolenniczką ograniczonych konsultacji społecznych, ale ja mam ten komfort, że nie tłumaczę podręczników, których angielskiej wersji używają tysiące ludzi w kraju ;). Aczkolwiek umiejętność pójścia na kompromis oraz ustąpienia przed naporem większości też czasami oszczędza nerwów.
Mam też wrażenie, że gdzieś się w tym wszystkim zatraciła przyjemność i zabawa, którą przede wszystkim ma być granie. W tej przyjemności i zabawie jest też miejsce na gry intertekstualne, czyli np. na Krąg Przedwiecznej (zakład, że The Crone to zniekształcone imię Cthulhu?)

A tak z ciekawości, używasz na sesji Wiedźmy czy czegoś innego?
Ostatnio zmieniony wt kwie 22, 2008 1:34 pm przez JoAnna, łącznie zmieniany 2 razy.
 
soul31
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 141
Rejestracja: śr paź 11, 2006 9:47 am

wt kwie 22, 2008 1:27 pm

W zwiazku z tym ze ta dyskusja jest na poziomie - JA MAM SWOJE ARGUMENTY TWOJE SA BE. Wycofuje sie z niej. Jaki jest z tego morał? Nasz język jest do kitu. Żeby zadowolić chociaż połowe trzeba było zostawić tam puste pole i karteczke z terminami jakie można tam wpisać. Tylko nasuwa się pytanie ile takich pól trzebabyło zostawić? I czy wszyscy byli by zadowoleni z takiego zrób to sam podręcznika? Wątpie. Co do czytania ze zrozumieniem to trudno coś wyciągnąć z takiego morza bełkotu gdzie każdy swoje i brak kompromisu żadnego. A wiecie co jest najpiękniejsze? Że Kastor i tak prawdodopodobnie zostawi pramatke. Bo inaczej wyjdzie że jest niekonsekwetnym tłumaczem bardzo podatnym na presję społeczną. A sami powiedzcie chcecie mieć niekonsekwetnego tłumacza który daje do tłumaczenia to co parę ludzi prubuje go na forum zmusić? Zastanówcie się na odpowiedzią.
 
Awatar użytkownika
Szczur
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3991
Rejestracja: ndz mar 16, 2003 8:48 pm

wt kwie 22, 2008 1:34 pm

Na sesji używałem w poprzedniej kronice wersji angielskiej, ale w przeciwieństwie do mechaniki, akurat dla nazwy Przymierza chętnie bym znalazł jakiś polski odpowiednik. Zwłaszcza, że w obecnej kronice najpewniej będę musiał zacząć od poczatków CotC i chciałbym mieć tu już ładną dla ucha nazwę.
Na razie najpoważniej zastanawiam się nad użytkiem sesyjnym Wiedźmiego Kręgu, zwłaszcza że przy graniu w Requiem for Rome dochodzi trochę dodatkowych problemów.
CotC z pozycji graczy będą dzikimi barbarzyńcami, a ich mity o powstaniu wampirów są trochę niekonsekwentne - setting wymusza bardzo silne przesłanki powstania wszystkich klanów wampirów, które nie są zupełnie ze sobą powiązane ani spokrewnione. Więc wspólne pochodzenie wampirów to mit. Nawet Lancea at Sanctum w tym okresie nie głosi takich głupot :P
Co do CotC to ich wizja jest bardzo zbliżona do pochodzenia klanu Daeva, który głosi że wywodzi się od Innany (podstaw imię innej bogini). Do reszty nijak nie przystaje, więc jakiekolwiek konotacje do Pramatki w tym okresie są całkowicie bezsensowne :?
 
Awatar użytkownika
JoAnna
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1078
Rejestracja: pt lip 25, 2003 11:57 am

wt kwie 22, 2008 1:48 pm

Soul, uważaj z tym morzem bełkotu, a poza tym alt+e Ci nie wchodzi. Poza tym nie nasz język jest do kitu, tylko raczej nieumiejętność dyskutowania nad rozwiązaniami jest do kitu.

@ Szczur - faktycznie, koncepcja pramatki jest mocno nowoczesna, jeśli nie ponowoczesna. Jasne, lud pierwotny nazwie swoje bóstwo Ojcem lub Matką, ale albo Ojcem/Matką Wszechrzeczy, albo Pierwszym Ojcem, ale nie użyje nazwy, sugerującej amalgamat wielu postaci. Raczej nastąpi proces odwrotny, czyli rozpad jednego bóstwa na kilka pomniejszych, nadawanie im kolejnych imion i przypisywanie konkretnych funkcji.
 
Awatar użytkownika
Szczur
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3991
Rejestracja: ndz mar 16, 2003 8:48 pm

wt kwie 22, 2008 2:09 pm

Dokładnie - to pierwsza rzecz, która ten koncept w moich oczach skreśla (a trzeba pamiętać, że CotC powinno pasować nie tylko do współczesnego świata, bo powstało oficjalnie gdzieś w okolicach upadku Rzymu/początków chrześcijańskiej dominacji).

Druga sprawa, to fakt, że z tego co się orientuje z innych dodatków (covenantbooka nie czytałem jeszcze) w swoim początkowym okresie CotC był po prostu pogańskim Przymierzem (w przeciwieństwie do chrześcijańskich pozostałości Senexu i Legion Mortuum), spadkobiercą wywodzącego się z rzymskiej Camarilli skrzydła Cala Vatinacorum [piszę z pamięci i nie znam łaciny, więc pewnie są jakieś literówki w nazwie], wśród których wyznawanie bóstw kobiecych a już szczególnie pojedynczej bogini było zdecydowanie passe - 'pogaństwo' tamtego okresu to zdecydowanie wielobóstwo (ze złożonymi panteonami, itd.).
Trzecia sprawa to to co już wspomniałem - koncepcja Matki wampirów w początkach przymierza zdecydowanie nie mogła być wyklarowana, z racji na swoją absurdalność - raczej obstawiałbym że w wyniku klasycznych starć pomiędzy wizjami religii powstała z jakiejś ówczesnej herezji (zresztą w owym czasie różne kulty z jednym stwórcą były popularne wśród ludzi jak i wampirów - w Fall of Camarilla jest podrzucona dla przykładu Herezja Kainicka, z Kainem jako stwórcą wampirów :D ).

Dlatego zdecydowanie wolę do użytku osobistego jakąś nazwę, która będzie uniwersalna dla wszystkich settingów, które wydał White Wolf i w których zdarza mi się prowadzić sesję, i która nie będzie nawiązywała do tego nieszczęsnego konceptu Pramatki.

A, już wiem czemu Wiedźma mi podpasowywała w tym okresie jeszcze - patrząc, że to co stanie się CotC będzie w pewnym okresie dzikimi barbarzyńcami z północy i innymi krwawymi druidami, koncepcja nazywania powiązania ich z wiedźmami bardzo pasuje do mentalności rzymskich wampirów owego okresu, które wszystkie nadnatualne moce (znaczy Dyscypliny ;) ) przypisują u obcokrajowców plugawemu czarnoksięstwu.
 
Awatar użytkownika
JoAnna
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1078
Rejestracja: pt lip 25, 2003 11:57 am

wt kwie 22, 2008 2:17 pm

Właśnie, jeszcze jedna rzecz, o której nie pomyślałam wcześniej, a która jest, wbrew pozorom, ważna:
- czy CotC sam się tak nazywa, czy jest nazywany przez innych?
jeśli a) to nie Pramatka, tylko zwyczajna Matka, Pierwsza Matka, Najstarsza etc.
jeśli b) to nie Pramatka, tylko Wiedźma/Starucha/Wredna Klempa

zgodnie z zasadą, że grupa ludzi siebie nazywa ludźmi, a obcych potworami.
 
Awatar użytkownika
Gerard Heime
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3299
Rejestracja: czw mar 20, 2003 9:02 am

wt kwie 22, 2008 2:44 pm

JoAnna pisze:
Ej, ja to wymyśliłam w niedzielę, ale nigdzie nie napisałam! :P Szukałam po słowiańskich upiornościach i znalazłam "jędzę" jako określenie nadnaturalnego bytu zsyłającego choroby.


Co ciekawe, sjp.pwn.pl podaje:

jędza
1. «zgarbiona starucha z długim nosem – postać z bajki uosabiająca zło»
2. pogard. «kłótliwa i dokuczliwa kobieta»
baba jędza, baba-jędza zob. baba jaga.

Jeśli faktycznie jędza (baba jędza) jest utożsamiana z babą jagą, to moim zdaniem pasuje jako tłumaczenie crone.

Jeśli zaś chodzi o ogranie:
Na sesjach Gruszczego używaliśmy AFAIR "Wiedźmiego kręgu" i brzmiało to zgrabnie.
 
Awatar użytkownika
JoAnna
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1078
Rejestracja: pt lip 25, 2003 11:57 am

wt kwie 22, 2008 3:24 pm

http://mitencyklopedia.w.interia.pl/mit ... anska.html

Tutaj.

A z absurdów - Krąg Teściowej.
 
Awatar użytkownika
gervaz
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 97
Rejestracja: sob lut 17, 2007 11:42 am

wt kwie 22, 2008 4:14 pm

soul31 pisze:
Dobra jezeli wchodzimy w ciezka artylerie skojarzeniowa to ja sypne z czym mi sie kojarza te terminy.

Pramatka wamiprów...


Ale zauważ - Kastor nie forsuje przekładu "Pramatka wampirów" tylko "Pramatka".
 
Awatar użytkownika
Feniks
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5008
Rejestracja: ndz lis 07, 2004 10:34 am

wt kwie 22, 2008 4:34 pm

Tyle, że z kontekstu chyba wynika czego to jest pramatka.
Bóg Ojciec to też nie Bóg Ojciec Ludzi, a jednak nikt nie myśli o nim jak o Bogu Ojcu Stworzycielu Chomików, dlatego Pramatka w podręczniku o wampirze raczej przez 100% ludzi będzie utożsamiana z pramatką wampirów.
 
Awatar użytkownika
Darkhan
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 233
Rejestracja: wt cze 20, 2006 10:08 pm

wt kwie 22, 2008 4:44 pm

Zwracam tylko uwagę że język angielski posiada odpowiedniki naszej pramatki czy Pierwszej, a jednak jej nie użyli, słowa takie jak Ancestor czy The First również figurują w słowniku... To samo tyczy się Rejected ;).
 
Awatar użytkownika
gervaz
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 97
Rejestracja: sob lut 17, 2007 11:42 am

wt kwie 22, 2008 4:48 pm

Feniks->
całym kontekstem jest nazwa przymierza: Circle of the Crone. Gdyby przetłumaczyć to jako krąg pramatki - to z tego kontekstu nie wynika, czy jest to pramatka wampirów, czy czegoś więcej. Gdyby przetłumaczyć to jako Krąg Pramatki Wampirów - wtedy nie ma żadnych wątpliwości.
 
Awatar użytkownika
Feniks
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5008
Rejestracja: ndz lis 07, 2004 10:34 am

wt kwie 22, 2008 4:54 pm

No to w czym problem, przecież można przetłumaczyć jako Krąg Pramatki Wampirów*.

*Zwanej dalej Pramatką

Jeżeli tylko o ten jeden wyraz chodziło to myślę, że Kastor na to pójdzie.
 
Awatar użytkownika
uelf
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 225
Rejestracja: pn wrz 03, 2007 2:13 am

wt kwie 22, 2008 5:00 pm

Wampirze Przymierza:

- Invictus
- Kartianie
- Ordo Dracul
- Lancea Sanctum
- Krąg Pramatki Wampirów

... :D :D :D :D :D :D
 
Awatar użytkownika
Myrkull
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 454
Rejestracja: wt gru 12, 2006 6:18 pm

wt kwie 22, 2008 5:38 pm

Ja powiem tylko tyle, że Szczur wiele wniósł do dyskusji.
 
Awatar użytkownika
JoAnna
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1078
Rejestracja: pt lip 25, 2003 11:57 am

wt kwie 22, 2008 7:21 pm

A ja odeślę wszystkich do mojego pierwszego postu, bo dyskusja zatoczyła właśnie krąg i mogę powtórzyć argumentację :)
 
Awatar użytkownika
Armand de Morangias
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 628
Rejestracja: pn kwie 25, 2005 9:32 pm

wt kwie 22, 2008 7:50 pm

Dlatego ja się już więcej w tym temacie nie odzywam. Każdy klepie swoje argumenty jak mantrę (nie mówię, że mnie to nie dotyczy, broń Pramatko :razz: ) a Kastor i tak już zdecydował.
 
Awatar użytkownika
JoAnna
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1078
Rejestracja: pt lip 25, 2003 11:57 am

wt kwie 22, 2008 9:56 pm

Nie ma czegoś ciekawszego w podręczniku? Idę się pokłócić o staropolszczyznę na Oneirosa ;)
 
Awatar użytkownika
uelf
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 225
Rejestracja: pn wrz 03, 2007 2:13 am

śr kwie 23, 2008 1:04 pm

Witam. Poniżej wklejam mail, który jest częścią mojej korespondencji Willem Hindmarchiem, autorem covenantbooka "Circle of the Crone", ówczesnym developerem.

Hi Jan,

I've pinged Joe Carriker to see what he thinks, and we agree that the Baba Yaga and Hag-themed name is the way to go. While the covenant may have its origins in human sacred-mother myths, it is foremost a twisted, vampiric thing, and so the witches are more suitable.

Joe Carriker, as the Vampire developer, is really the guy you should be asking this sort of question. My opinion isn't relevant in official matters anymore.

Good luck with the translation, though!

Cheers,
Will



Will zgodził się na zacytowanie jego opinii.
Ostatnio zmieniony śr kwie 23, 2008 1:11 pm przez uelf, łącznie zmieniany 2 razy.
 
Awatar użytkownika
Veste
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 241
Rejestracja: pn mar 31, 2003 3:26 pm

śr kwie 23, 2008 1:07 pm

No tak, a autorowi raczej trudno zarzucić, że nie wie o co chodzi :-)

Mam nadzieję, że to zakończy spór i zakończy się forsowanie Pramatki Ewy jako wzorowej wampirzycy ;]
 
Awatar użytkownika
arro
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 488
Rejestracja: ndz paź 22, 2006 7:51 pm

śr kwie 23, 2008 1:48 pm

Do tej pory było mi obojętne jak zostanie przetłumaczona nazwa przymierza, ale teraz przestało. Swoją drogą uelf gratuluję pomysłu. Przy okazji obaliłeś mit, że deweloperzy z WW są trudno uchwytni. :wink:
 
Awatar użytkownika
uelf
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 225
Rejestracja: pn wrz 03, 2007 2:13 am

śr kwie 23, 2008 1:52 pm

Nie są. Kilku z nich chętnie odpowiada na pytania dotyczące jakichkolwiek nieścisłości. Uważam, że odpowiedź w przeciągu doby, to szybka odpowiedź będąca świadectwem profesjonalizmu obsadzonych na odpowiednich stołkach osób.

No chyba, ze ktoś chce rozmawiać tylko ze Skemp'em, albo Rein*Hagen'em. :wink:
 
Awatar użytkownika
Myrkull
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 454
Rejestracja: wt gru 12, 2006 6:18 pm

śr kwie 23, 2008 1:58 pm

Proponuję podać całość treści maila łącznie z zadanym pytaniem. I nie cieszcie się bo Kastor wie lepiej od developera. :D
 
Awatar użytkownika
Gruszczy
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2775
Rejestracja: wt sty 20, 2004 10:25 pm

śr kwie 23, 2008 2:02 pm

No chyba, ze ktoś chce rozmawiać tylko ze Skempem


Akurat Skemp bardzo chętnie odpowiada na pytanie; nawet wywiad się udało z nim przeprowadzić i korporacyjność White Wolf nie stanowiła problemu.

No ale wiadomo: kolesie z WW mają więcej czasu dla byle fana, niż dla partnera biznesowego :razz:
 
Awatar użytkownika
JoAnna
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1078
Rejestracja: pt lip 25, 2003 11:57 am

śr kwie 23, 2008 2:15 pm

Idę polać popcorn masełkiem :)

Uelf, gratulacje :)
 
Awatar użytkownika
uelf
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 225
Rejestracja: pn wrz 03, 2007 2:13 am

śr kwie 23, 2008 2:19 pm

@Myrkull

Przytoczyłem całą odpowiedź Willa. Cały mail, od początku do końca (specjalnie wrzuciłem razem z "Hi" i "Cheers").

Był on odpowiedzą na część naszej korespondencji, która odnosiła się do:

If you would be denied the word "Crone", would you rather name the Covenant "Circle of The First Mother", or "Circle of The Hag" ?


Tak dobrałem angielskie odpowiedniki by jak najwierniej odpowiadały temu, na co nacisk kładzie "Pramatka" (bycie Pierwszą Matką, z wielkiej litery) i "Wiedźma".

Odpowiedź Willa Hindmarcha po konsultacji z Joe Carrikerem jest dość jasna w tej kwestii. W dodatku sam użył zamiennie słowa "witches" (w liczbie mnogiej), co pozwala mi sądzić, że "Wiedźmi Krąg" jest najbliższy jego wyobrażeniu.


@JoAnna

Dziękuję. Fajnie jest czasem rzeczywiście coś załatwić. :wink:
 
Awatar użytkownika
JoAnna
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1078
Rejestracja: pt lip 25, 2003 11:57 am

śr kwie 23, 2008 2:32 pm

Ano :)

Ale wiecie co, patrząc na to z boku, to dopiero teraz się zacznie...
 
Awatar użytkownika
Myrkull
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 454
Rejestracja: wt gru 12, 2006 6:18 pm

śr kwie 23, 2008 2:43 pm

Przytoczyłem całą odpowiedź Willa. Cały mail, od początku do końca (specjalnie wrzuciłem razem z "Hi" i "Cheers").

Heh, zobaczyłem to po napisaniu posta, mój błąd.
uelf podaj to jeszcze na oneirosie, jak możesz.
 
Awatar użytkownika
Armand de Morangias
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 628
Rejestracja: pn kwie 25, 2005 9:32 pm

śr kwie 23, 2008 2:50 pm

OK, to jest solidny argument za Wiedźmą. Zobaczymy, co na to powie Kator :P
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości