Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
lord.owca
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: śr sie 06, 2008 12:54 am

[Opisy odcinków]

śr sie 13, 2008 1:55 am

01x01 – Kraków miasto tajemnic.

Tajemniczy mocodawca w podeszłym wieku zaoferował Staszkowi i Andrzejowi 25 tys. na głowę plus pokrycie wydatków za odnalezienie zawartości szkatułki. Przystali na kuszącą propozycję zaznaczając, że jeszcze jedna osoba dołączy do zespołu poszukiwawczego. Była to Xin Dalia Retzlaf eksperta od wymarłych języków, którą poznali dawno temu na juwenaliach.

Trójka towarzyszy wyjechała do Krakowa, gdzie była największa szansa na znalezienie jakichkolwiek informacji na temat rodziny Rabina Menehema Levi. Poszukiwania zaczynają od wizyty w biurze Gminy żydowskiej, gdzie dowiadują się o tym że rodzina Levi zamieszkiwała w dzielnicy Kazimierz. Zapiski z tamtych czasów nie przetrwały drugiej wojny światowej, a ludzie którzy mogą coś pamiętać nie żyją albo ich potomkowie mieszkają za granicą. Brat rabina nazywał się Ehim Levi i był lekarzem.

Jedynym rozwiązaniem było znalezienie osoby pamiętającej czasy przed drugą wojną i mieszkającego w dzielnicy Kazimierz. Poszukiwania w tej dzielnicy zaczęli od rozmowy z pijakami, którzy za skrzynkę lokalnego alkoholu, byli wstanie zrobić wszystko. Nawet wykopać zwłoki z pobliskiego cmentarza. Umowa była prosta wy się do wiecie z kim możemy pogadać, a w zamian dostaniecie wasz przysmak. Bohaterowie również starali się dotrzeć do jakiś informacji samodzielnie pytając mieszkańców, jednak to nie przyniosło żadnego rezultatu. Zniechęcenie do całej sprawy przyszło, gdy spotkali chorego na umyśle człowieka. Opowiedział im historie powstania jakiegoś państwa oraz zostawiając kapelusz na głowie Staszka, medalik na ręku Xin i kupon z loterii w kieszeni Andrzeja. Zbici z tropu bohaterowie wrócili do „informatorów” siedzących pod sklepem. Ku zaskoczeniu wszystkich dostali rzetelną informację do kogo się mają udać. Był to stary kapelusznik zwany w okolicy jako „szalony Alfred”. Miły starszy pan obdarował ich kapeluszami z czasów powojennych i odesłał do kolejnej osoby, która może pamiętać braci Levi. Był to zdziadziały człowiek o imieniu Walenty. Nie ufny w stosunku do młodych ludzi, ale po długich dyskusjach, przekonywaniu udzielił im istotnej informacji. W Krakowie miał pojawić się Konsul honorowy Iehuda ben Sheleh, jedna z osób spokrewnionych z rodziną Levich. Wychodząc z kamienicy gdzie mieszkał pan Walety Staszek zobaczył stojący samochód obok synagogi, a w środku ortodoksyjnego Żyda opowiadającego historie tego miejsca. Po rozmowie z tym człowiekiem nastąpił zwrot całej historii. Nareszcie dotarli do osoby, która posiada wiedzę do rozwiązania tajemnicy szkatułki, o to spotkali Iehuda ben Sheleh.

Na wieczornej kawie w jednej z restauracji na rynku spotkali się z konsulem by usłyszeć historie rodziny Levi. Iehuda ben Sheleh opowiedział jak Menahem przeprowadził się do Gdańsk, o życiu Chaima w Krakowie oraz interesach prowadzonych prze Ehuda i Mordechaima na dalekim wschodzi i północy Europy. Niestety nie pamiętał dokładnie gdzie zamieszkiwali, ale podał pomocny cytat zapamiętany z opowieści swojej matki. Dzięki niemu udało się bohaterom odnaleźć mniej więcej położenie kamienicy należącej do rodziny Levi.

Kamienica okazała się znajdować na terenie przeznaczonym do rozbiórki dla tego poszukiwania odbyły się pod osłoną nocy. Jakby było mało niebezpieczeństw w postaci dołów, kruszących się stropów bohaterowie zostali napadnięci przez bandę skinów. Po długiej gonitwie po ruinach budynków, zastrzeleniu przez Andrzeja dwóch ścigających napastników i pojmaniu kilku w pułapki zastawione przez Staszka uciekli z obławy. Wezwana policja zgarnęła resztę chuliganów dzięki czemu ranni, wyczerpani poszukiwacze mogli odetchnąć i odpocząć. Gdy już mieli się zbierać z powrotem do motelu z kieszeni Xin wypadł medalik i spadł pomiędzy deski. Andrzej chwycił łom i wyrwał parę klepek w podłodze by go odzyskać. Chwytając medalik poczuł coś metalowego pod małą warstwą ziemi. Po odgarnięciu jej zobaczył metalową kasetkę do przechowania kosztowności.

Następnego dnia dotarli do siedziby firmy Krup i spółka, w której złożyli zamówienie na duplikaty kluczy do kasetki. Również został ustalony termin komisyjnego otworzenia jej, przy obecności prawników i człowieka z ambasady izraelskiej. Osobą ze strony ambasady był już znany bohaterom Iehuda ben Sheleh. W środku kasetki znajdowały się skrypty dłużne których wartość sięgała około trzech milionów euro. Listy napisane przez Ehuda upoważniające znalazców do dalszych poszukiwań majątku rodziny Levi oraz jego spis. Niestety wśród tego wszystkiego nie było wymienionej zawartości niebieskiej szkatułki, ale zadowolony z odkrycia konsul zdradził co w niej było: pierścień przekazywany z pokolenia na pokolenie. Również zdradził, że osoba dla której pracują jest przyjacielem rodziny i cieszyłby się gdyby dalej szukali reszty majątku Levich.

Odcinek kończy się powrotem trójki poszukiwaczy do trójmiasta.


Ocena odcinka : 6/10

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości