Zrodzony z fantastyki

Scizoss
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Co najpierw?

wt wrz 14, 2004 9:32 am

Witam! Jestem nowy na tym forum. Chciałbym się zapytać, jaką książkę najpierw kupić... Niestety moje zasoby finansowe są mocno ograniczone... :? Czy ktoś mógłby tu napisac, co najpierw, a co potem? Grzecznie proszę... :)

Awatar użytkownika
Rebound
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt wrz 14, 2004 9:40 am

Przedewszystkim - najpierw powinieneś kupić Podręcznik Gracza. Przeczytaj go chociaż pobieżnie i sprawdź, czy system Ci 'leży'. Następnie, kiedy już znajdziesz jakichś ludzi do gry, musisz zakupić dwa kolejne podręczniki - Podręcznik Mistrza Podziemi i Księgę Potworów. Jeżeli Twoje zasoby są bardzo mocno ograniczone, to na pierwszy ogień wystarczą Ci tylko te trzy rzeczy. Jeżeli jednak chciałbyś grać w jakimś konkretnym świecie, to polecam zapoznać się w księgarni z Żyjącym Greyhawkiem, Zapomnianymi Krainami: Opisem Świata lub Krainami Wschodu. Ostatecznie możesz zakupić sobie jakiś splatbook (np. Miecz i Pięść) dla klas, którymi najbardziej lubisz grać. Jeśli natomiast chcesz prowadzić, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać, to proponuję którąś z tanich przygód oficjalnych (12 zł - np. Bezsłoneczna Cytadela na początek). Jeśli chcesz zapoznać się trochę z zawartością podręczników, to zapraszam na stronę, do działu Recenzje.W najbliższym czasie wszystkie teksty zostaną uzupełnione o stopkę, więc wszystkie informacje (włączając w to cenę) będę widoczne :).

Witamy na Forum :).

Awatar użytkownika
Faust
Zespolony z forum
Zespolony z forum

wt wrz 14, 2004 9:43 am

Na poczatku kup podreczxnik gracza, gdyz to jest w sumie jedyna naprawde potrzebna do gry ksiazka. Przyda Ci sie jeszcze Ksiega Potworowl. Podrecznik MP zawiera rozne ciekawostki, ale do gry nie jest potrzebny. A co do reszty najrozniejszych dodatkow, to najpierw zagrajcie, a potem myslcie o nich.
PS. Do Ree: Zalozmy moze jeden temat dla ludzi nowych, bo jak tak przez caly czas powstaja a potem sa kasowane, to szlag czleka trafia :neutral:

Scizoss
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

wt wrz 14, 2004 9:57 am

Dzięki :) Mam jeszcze jedno pytanko. Czy jest jakiś splatbook dla Druidów i Łowców? Bo to są moje ulubione klasy... :)

Awatar użytkownika
Rebound
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt wrz 14, 2004 9:59 am

Splatbook dla Druidów i Łowców to Wladcy Dziczy i jako jedyny jeszcze nie został wydany. Do końca roku powinien się jednak ukazać.

=> Faust. Akurat ten temat ma dość wymowny tytuł, ale podejrzewam, że początkujący forumowicze i tak najpierw założą swój temat, a potem będą żeglować po innych :P.

Awatar użytkownika
Faust
Zespolony z forum
Zespolony z forum

wt wrz 14, 2004 10:03 am

Rebound pisze:
=> Faust. Akurat ten temat ma dość wymowny tytuł, ale podejrzewam, że początkujący forumowicze i tak najpierw założą swój temat, a potem będą żeglować po innych :P.

No to zostawmy ten... chociaz nowi i tak beda tworzyc nowe :P

Awatar użytkownika
Thoron
Wyróżniony
Wyróżniony

wt wrz 14, 2004 2:04 pm

Ale jeżeli nie znasz dedeków i chciałbys tylko obejrzec i jakos wyprobowac, to polecam do kupienia demo D&"D. To takie pudełko jak do gier planszowych pt. "Dungeons & dragons - gra przygodowa" i podtytuł.. Oto przygoda się zaczyna.

Scizoss
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

wt wrz 14, 2004 2:25 pm

Wiem, wiem... Mam to, i mi się bardzo spodobało. :) I dlatego chcę coś lepszego...

Awatar użytkownika
Thoron
Wyróżniony
Wyróżniony

wt wrz 14, 2004 2:37 pm

Więc to, co mówili poprzednicy. Uważam, że księga potworów i podrecznik gracza sa niezbedne. Bez przewodnika mistrza podziemi mozna sie bezproblemowo obejsc. Piszesz, ze masz ograniczone finans,e wiec nie pisze o zadnych dodatkach, a w szczegolnosci o suplementach dotyczacych klas. Sam nie lubie takich bajerow. Jesli cie to interesuje, jako nastepny polecam kupic podrecznik psioniki, a potem moze ksiege broni i ekwipunku, jst tam wiele zasad dotyczacych pojazdow i najemnikow. sam na tym oparlem jedna z moich najlepszych przygod. Jeśli chcesz grac w okreslonym swiecie, to polecam zaraz po podrecznikach zrodlowych ktorys z settingow. Dalej, jak juz wyjdzie zaopatrzylbym sie w ksiege planow i podrecznik epickich przygod.

No coz, napisalem ci od razu caly plan kupowania. Takie jest moje zdanie i uwazam te podreczniki za najwazniejsze (w przedstawionej kolejnosci).

Awatar użytkownika
Thornis Kyrgee
Stały bywalec
Stały bywalec

wt wrz 14, 2004 4:11 pm

Zawsze możesz też wypróbowac najpierw podręczniki SRD (takie bez obrazków) udostepnione całkowicie legalnie i za darmo na stronie WoTC.
Dopiero potem możesz się zdecydować, co by ci sie jeszcze przydało.

Jest tylko warunek: Musisz całkiem nieźle znac się na angliku, bo inaczej zbyt wiele z podręczników tych nie wyciągniesz

Ale i tak na początek musisz kupić Podręcznik Gracza i Księgę Potworów.

Awatar użytkownika
Zed Kraken
Zespolony z forum
Zespolony z forum

wt wrz 14, 2004 4:41 pm

ja bym ci radził tak : Bez 3 podręczników źrudłowych nawet niezaczynaj grać. Potem możesz kupić jakieś didatki np. księga i krew bo są stosunkowo tanie w poruwnaniu do reszty i przydatne. Potem Podręcznik Epiki to ale będzie dopiero w grudniu... Proponuję też Zyjący Greyhawk. Podsumowując żeby jedynie grać, potrzeba Podręcznik Gracza, Bestiariusz, Podręcznik Mistrza Podziemi. Oczywiście można grać tylko z podręcznikiem gracza ale to nie to samo. A już napewno nie to samo co z innymi dodatkami. W tej chwili Epic Level handbook jest najbardziej porządanym przezemnie podręcznikiem, a tak poza tematem to wie ktoś może ile on będzie kosztował jak się ukaże na polskim rynku?

Awatar użytkownika
Rebound
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt wrz 14, 2004 4:44 pm

Eh... IMHO początlkujący gracz nie ma po co kupować Epic Levela. Jego urok docenia się dopiero po paru miechcach normalnego grania. Podobnie z Księgą Planów. Najpierw pograj w standartowe, sprawdzone przygody (zapraszam na stronę :)), a dopiero potem zabieraj się za kupowanie dodatków, a już szczególnie tych dla wyższopoziomowych postaci.

Awatar użytkownika
Zed Kraken
Zespolony z forum
Zespolony z forum

wt wrz 14, 2004 4:46 pm

Z tym Epiciem to jednak Rebound masz racje, jak zaczynałem grać to też niechciałem go kupować

Awatar użytkownika
Rebound
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt wrz 14, 2004 4:48 pm

Co do ceny w.w podręcznika, to podejrzewam, że nie będzie ona przekraczać wartości tej z Podręcznika Gracza. 70 zł maks, jak mniemam :P.

Awatar użytkownika
Sony
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt wrz 14, 2004 6:06 pm

Pierwszy zakup to Podręcznik Gracza, bez tego ani rusz.

Jeśli jesteś początkującym graczem/MG to polecam zakup Przewodnika Mistrza Podziemi. Jest bardzo potrzebny wbrew pozorom : Pozwala ocenić i dobrać przeciwników/przeciwności, zawiera rady jakie skarby/nagrody dawać graczom tak aby nie przesadzić. Doświadczeni MG sobie poradzą ale wbyt wiele razy widziałem przesadę u początkujących MG. Zawiera też sporą porcję porad przektycznych z zakresu budowy i przedstawiania świata, rzeczy przydatne początkującym. Potem przyda się spis magicznych błyskotek i zasady ich tworzenia.

Księga Potworów : równie przydatna co PMP, doświadczeni MG sobie poradzą, początkujący raczej nie. Potem nawet doświadczeni MG gdy lenistwo ich ogarnie mogą skożystać.

Świat ; po polsku właściwie mamy dwa Forgoteny I Żyjący GreyHawk. Po angielsku ? Zadługo by wymieniać.
Co potem : polecam w ramach urozmaicenia Krainy Wschodu, dla mnich rzecz niezbędna. KlassBooki? Mam mieszane uczucia, ostatecznie cena przemawia za.
Potem w miarę potrzeb : Psionik HandBook, Epic Level HandBook itd.
Polecam jeszcze : DRACONOMICON, Book of The Vile Darkness i Book of The Exalted Deeds.

Damador.
Zespolony z forum
Zespolony z forum

śr wrz 15, 2004 10:15 am

Thornis Kyrgee pisze:
Zawsze możesz też wypróbowac najpierw podręczniki SRD (takie bez obrazków) udostepnione całkowicie legalnie i za darmo na stronie WoTC.
Dopiero potem możesz się zdecydować, co by ci sie jeszcze przydało.

Jest tylko warunek: Musisz całkiem nieźle znac się na angliku, bo inaczej zbyt wiele z podręczników tych nie wyciągniesz

Ale i tak na początek musisz kupić Podręcznik Gracza i Księgę Potworów.

hmm owisz ze to jest trudny angielski - nie akurat SRD jest pisane prosta angielszcyzna i poczwtkujacy po roku nauki + slownik powinien obe poradzic :) trudniej czyta sie ksiazki np histroyczne czy tez literature piekna :) nie zniechecajcie ludzi do tego jezyka

ps uwaga do splatbookow :)
hmm jescze wszystkich nie wydali a WOTC juz 2 serie wypuszcza ich ( complete divine / arcane i jeszce nie wydany adventurer )

coz ISA szybka jest ...

Awatar użytkownika
Rebound
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

śr wrz 15, 2004 10:51 am

Powiem to po raz kolejny, żeby wytłumaczyć raz na zawsze:

ISA zaczęła wydawać podręczniki do D&D z coś koło TRZYLETNIM opóźnieniem. Ponadto kontrakt, jak każdy inny, wymaga od wydawnictwa wydawania książek w pewnym określonym porządku, którego złamanie grozi zerwanie kontraktu i całkowitym zaprzestaniem pojawiania się D&D-ków na polskim rynku. Kolejna sprawa to szybkość wydawania podręczników. Nie wiem, czy ktokolwiek z was próbował tłumaczyć którykolwiek z nich na język polski. Powtarzam: TŁUMACZYĆ, a nie tylko czytać i rozumieć po angielsku. Przetłumaczenia 296 stron to nie kaszka z mleczkiem, jeżeli chcemy, aby translacja była pełna i zrozumiała dla wszystkich. Jeśli chcecie, aby podręczniki wychodziły szybciej, możecie napisać maila do ISY z prośbą o wskazanie czegoś do tłumaczenia. Zapewniam, że wydawnictwo odpowie wam pozytywnie, ale to nie takie łatwe, jak wygląda na pierwszy rzut oka. Last but not least - pozostaje jeszcze redakcja merytoryczna, skład itp., które też wymagają czasu...

To prawda, że niektóre tytułu 'ciągną się' niespotykanie długo (jak Modern d20, nad którym siedzi znany powszechnie osobnik ;P), ale w pewnym sensie nie jest to wina wydawnictwa, ale tłumacza - co może zrobić ISA, żeby przyśpieszyć proces? Praktycznie nic. Nie odbiorą mu podręcznika, bo zostaną z przetłumaczonym do połowy materiałem, który trzeba będzie zrobić do reszty... To trudna sprawa, ale należy spojrzeć na nią także z perspektywy ISY, a nie tylko graczy.

Damador.
Zespolony z forum
Zespolony z forum

śr wrz 15, 2004 1:15 pm

jasne isa z checiaprzyjmie tlumaczenia autorskie ale nie spodziewaj sie niczego poza podziekowaniami. coz powtorze raz nty :) francja ,belgia itp moga sobie pozwolic na 2 -3 MIESIECZNE opznienie ( choc i bywa ze maja ksiazki tlumaczone na rowni z premiera swiatowa ) a czemu u nas nie da sie ? . Nie bede mowil o dotychczasowej "jakosci " tlumaczen ... bo jest to jedno z mierniejszych tlumaczen rpgow jakie widzialem ...

Awatar użytkownika
Rebound
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

śr wrz 15, 2004 1:25 pm

Jeżeli zaangażujesz się w tłumaczenie czasowo i będzie ono zrobione porządnie, to ISA na pewno nie odmówi Ci jakiejś gaży...

Co do opóźnienia - powtarzam po raz kolejny (czy to tak trudno zrozumieć?): ISA związana jest z Wizardami kontraktem, który nakazuje jej wydać całą trzecią edycję, zanim zabierze się za 3.5. Nie da się tego obejść. U nas się nie da, bo Francja i Belgia mają własne przedstawicielstwa Wizardów z pracownikami etatowymi, którzy zajmują się tylko robieniem tłumaczeń. U nas jest ISA, która nie jest placówką Wizardów i nie może wydawć podręczników inaczej, niż przewiduje kontraktowy kalendarz wydawniczy.

A jakość tłumaczeń? Nie rozumiem, czego wszyscy się czepiają. Skoro Ci się nie podoba, to czemu sam się tym nie zajmiesz? Chcesz pieniędzy? A myślisz że dotychczasowi tłumacze zarabiają na tym interesie krocie? Nie sądzę...

Damador.
Zespolony z forum
Zespolony z forum

śr wrz 15, 2004 1:47 pm

kwestia tlumaczen ... sporo spolsczen w 3 edycji brzmi ... tragicznie ... to bije nawet na glowe 2 edycyjne wypociny. U nas brakuje czegos w stylu forum na ktorym zbieraja sie tlumacze i omawiaja ( razem z postronnymi ) dana kwestie / paragraf itp itd ...

wiem jak czasochlonne jest tlumaczenie dla ISA i sczerze powiedziawszy nie chce sie tym babrac :) jak cos trzeba to tlumaczy sie na predce.

Awatar użytkownika
Sony
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

śr wrz 15, 2004 1:53 pm

Czemu u nas się nie da ? Odpowiedź prosta : jak RPG w polsce będą miały nakłady po 500000 egzemplaży to ISĘ będzie stać na zatrudnienie sztabu tłumaczy, drukarnie chętnie biorą ksiązki w dużych seriach a unikają nakładów małych.

Co do jakości tłumaczeń się nie wypowiadam, jednym się podoba innym nie. Teraz jest za późno, trzeba się trzymać konsekwendnie bo będzie zamieszanie.

Tłumacze : tu sprawa wygląda ciekawie - tłumacz nie tylko MUSI zanć angielski ale co najważniejsze MIEĆ pojęcie CO tłumaczy. Musi znać choć trochę RPG.

Czy ISA mogła by wydać wszystko NARAZ i nadgonić czas ? Owszem ale ... patrz pierwsza część postu. stać NAS na wydanie w miesiącu 300 zeta na podręczniki ? Kolejna sprawa to sprzedaż, podręczniki MUSZĄ być TANIE, co powoduje że przy niskich nakładach mało kasy się zarabia. No i dochodzą opóźnienia w płatnościach. Nie łódźcie się, Empiki płacą po półroku nawet, jest to norma w tej branży. A ISA nie ma kapitału tak dużego. Myślicie, że G. Szulc nie chciał by mieć na bieżąco wydawanych podręczkików, które by się sprzedawały po 20000 - 30000 szt ?
Cieszcie się że w ogóle się coś wydaje, a ISA naprawdę się stara trzymać jakość.
Na pociszenie powiem że linia 3.5 jest WSTĘPNIE planowana na końcówkę przyszłego roku.

Awatar użytkownika
Rebound
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

śr wrz 15, 2004 1:57 pm

Na dnd.rpg.pl jest dział, w którym tłumacze zadają pytania związane z preferencjami graczy.

Z drugiej strony należy pamiętać, że omawianie całego paragrafu na Forum trwałoby prawdopodobnie tygodniami, przez co tłumaczenia przedlużałyby się w nieskończoność...

A tak wogóle, to proponuję przenieść rozmowę do właściwego topicu (jest już takowy) i skończyć ją tutaj, bo strasznie OT-ujemy.

Damador.
Zespolony z forum
Zespolony z forum

śr wrz 15, 2004 1:59 pm

to sie przed 4.0 nie wyrobia :)

wracajac do tematu i ja powtorze ze potrzebne sa 3 tzw core booki. Jakby co to powiedz co ci jest potrzebne to zobaczymy czy wizardzi juz taki podrecznik wydali :)

Scizoss
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

czw wrz 16, 2004 7:17 am

No dobrze.. To ja chcę Podręcznik Gracza, Podręcznik Mistrza Podziemi, Podręcznik Potworów, no i mogą być Władcy Dziczy. Tylko oni nie zostali jeszcze wydani... :cry:

Dark
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

czw wrz 16, 2004 10:17 am

Chcieć sobie można :) . Trzeba wpierw kupić. Zapraszam więc do salonów sieci EMPIK oraz na stronę internetową polskiego wydawcy D&D http://www.isa.pl/sklep/

Awatar użytkownika
Silimarilion
Stały bywalec
Stały bywalec

czw wrz 16, 2004 2:17 pm

Jeżeli masz mniej pieniędzy zapraszam www.allegro.pl - tam możesz w dziale gry\towarzyskie\fabularne znaleźć używane (ale także nowe) podręczniki do wielu systemów RPG w tym do DnD.

Scizoss
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

pt wrz 17, 2004 10:47 am

O!!! Dzięki wielkie za Allegro! PG, PMG i PP (+ Ekran Mistrza Gry) za 135 złociszy! Może być miło... :D

Damador.
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pt wrz 17, 2004 2:42 pm

ISA powinna wydawac tak jak monte coock wydaje swoje podreczniki print i pdf wersja ( za 1/3 ceny ) PDFy sa coraz bardziej popularne a latwiej je zrobic nie narazajac sie na to ze np 1/2 nakladu sie nei sprzeda

Awatar użytkownika
Silimarilion
Stały bywalec
Stały bywalec

pt wrz 17, 2004 6:13 pm

Przy polskich łączach z internetem to nie wiem. A druga sprawa to to ,że jak taki PDF się pojawi to zaraz bedzie go można ściągnąc w jakiśsposób z internetu za darmoche :] - i kto wtedy kupi podręcznik ? Amerykanie maja o wiele więcej pieniędzy więc oni i tak pewnie kupią te kilka podręczników ,a WoTC ma już takie zyski ,że im taki PDF w necie specjalnie nie zaszkodzi.

A ja wole by ISA skupiła się na ładnie wydanych podręcznikach w wersji książkowej . Od patrzenia w monitor oczy bolą ;) .

Awatar użytkownika
Xazar
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

ndz wrz 04, 2005 9:19 pm

Moim zdaniem Scizoss powinieneś kupić obowiązkowo: 3 podręczniki podstawowe (PG, PMP, KP). Najlepiej jak kupisz jeszcze Ekran Mistrza Podziemii (przydatna rzecz nawet dla bardziej zaawansowanych MP). A później (jeśli pozwalają Ci na to fundusze) Forgotten Realms: Opis Świata lub Żyjący Greyhawk (jest tańszy od FR). Możesz też kupić (jak nie masz pomysłu na przygode) Bezsłoneczną Cytadelę (wydatek 12 zl), to tak na dobry start :)