Zrodzony z fantastyki

-

Liczba głosów: 0

Awatar użytkownika
Athendor
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

Waga & Udźwig - Dać se siana czy liczyć?

czw paź 21, 2004 10:34 pm

Siemka!
Mam pytanko do all MG. Czy dręczycie BG ograniczeniami ich udźwigu, sumujecie wagę wszystkich broni i sprzętu itd. (jak zresztą teoretycznie powinno być) , czy może kompletnie się wagą przedmiotów nie przejmujecie (jak np. w Gothiku)? Ja generalnie nie obliczam wagi, ale jak widzę, że któryś z BG ma na karcie na pierwszy rzut oka dużo za dużo, to obliczam szacunkową wartość sprzętu i każę mu zrezygnować z czegoś albo daję mu jakieś kary do prędkości (z PG).

PS Do moderatorów: próbowałem normalnie ten temat wrzucić, ale wyskakuje mi, że "Musisz wpisać tytuł dla ankiety". Moja koncepcja pytań stwarza możliwość braku pytania z uwagi na tworzenie przez nie logicznej całości. Dlatego też olewam sobie pytanie. Mam nadzieję, że się nie pogniewacie. I zdejmijcie to ograniczenie!

Damador.
Zespolony z forum
Zespolony z forum

czw paź 21, 2004 10:44 pm

liczenie wagi + realia - nawet majac 20 sily nie ma takiego co by przy sobie ( nei na sobie ) 2 plytowki nosil ;p

generalnie nawet jedna osoba temu nie podola

Awatar użytkownika
Vister
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pt paź 22, 2004 12:00 pm

Ja tam zbytniej uwagi do tego nie przywiązuje, ale są wyjątki np.mnich, który traci niektóre swoje umiejętności jeżeli ma za duży udźwig, więc czasami trochę mu nagnę ten udźwig, ale niewiele! No i on trochę się pluję, że jemu liczę dokładnie, a innym nie dokońca, tak jak jemu, no więc tylko w zaokrągleniu wszystkim liczę (do 5kg) i jest :spoko:

Awatar użytkownika
Neverwinter
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pt paź 22, 2004 1:49 pm

Jestem przeciw dokładnemu liczeniu, załatwiam to " na oko".To według mnie jest najlepsze rozwiązanie, pierwsze zajmuje zbyt dużo czasu, a trzecie jest, jakby to powiedzieć, głupie.

Scelton
Stały bywalec
Stały bywalec

pt paź 22, 2004 2:01 pm

sprawa t a zalezy od mistrz a gry ale sadze ze ma on i tak zbyt wiele rzeczy do liczenia, no ale napewno bohater nie udzwignie 200 kgi bedzie z tym chodził.

PIT_91
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

pt paź 22, 2004 6:53 pm

Ja na razie liczę, ale w końcu dam se z tym siana. Za dużo tego liczenia-BG wchodzą do podziemi napakują plecaki skarbami i wychodzą. Ale najpierw trzeba policzyć ile to wszystko waży... :( Taa, jednak dam se siana.

Awatar użytkownika
Guidgen
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

pt paź 22, 2004 7:32 pm

PIT_91 trzeba było użyć opcji edytuj w prawym górnym rogu. Spamowanie jest karalne i grozi wieloletnim banem :wink:

A ja liczę raczej dokładnie, ale tylko przy samym tworzeniu postaci, później zajmują się tym gracze i raczej w to nie ingeruję, ale tylko do czasu jakichś większych zdobyczy. Wtedy poprostu pytam ile kto niesie i ewentualnie ograniczam szybkość zgodnie z PG.

Awatar użytkownika
wytrazek
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

pt paź 22, 2004 8:29 pm

raczej liczymy tylko obciazenie za bron i zbroje. no i za wieksze obciazenia, jak namiot czy przenosny taran. trudno doplinowac przeciez kazdego duperela ktory wezmie do reki BG.

Awatar użytkownika
Emilo
Użytkownik
Użytkownik

pt paź 22, 2004 8:55 pm

Ja zawsze podliczam to co nosze zeby pozniej nie bylo problemow ze nosze wiecej niz trzeba :( choc to znudza gre
ale dzieki temu nikt sie nie bedzie czepial zem przsesadzil albo cos takiego :?

Awatar użytkownika
sinio pierwszy
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

pt paź 22, 2004 9:34 pm

niee, to lekka przesada. mój mg nie pozwala nam nosić jakiś wielkich ciężarów (choć jako początkujący łotrzyk miałem np. przenośny taran bojowy, ale to była raczej sesja na jaja) ja się raczej nie przejmuję. Zawsze zakładam, że mamy jakiś wóz, na którym podrużujemy i trzymamy dobytek, ze sobą wlokę tylko najpotrzebniejsze. A tak trochę nie na temat: ma któś pomysła na jakiś odpowiednik prezerwatyw (chodzi mi o klimatyczną nazwę, nie o zasady działania)?

Awatar użytkownika
Vini
Częsty bywalec
Częsty bywalec

sob paź 23, 2004 11:35 am

Sinio ---ROTFl:] Po co ci to:]]

Co do Tematu...Ja zawsze licze udzwig na oko. No i jest tak,że wszystkie wieksze Skarby to ja nosze:]]] (Nie ma Jak PółSmok-PółKrasnolud:])

Awatar użytkownika
Wojteq
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pn paź 25, 2004 10:18 am

PIT_91 czy mogłbym prosić o zmianę avatara?
Dziekuję.

Co do udzwigu to MP ma dość rzeczy do liczenia. Dac se siana, kontrolowac tylko zeby nie bylo takich absurdów jak niesienie paladyna wraz z jego... rumakiem, gdy obydwaj byli pod wpływem zaklęcia Power Word: Sleep... Zdarzylo mi sie tak raz... :-)

Awatar użytkownika
Elek
Stały bywalec
Stały bywalec

pn paź 25, 2004 3:43 pm

Liczenie dodaje realizmu, ale zajmuje dodatkowy czas...według mnie, żeby nie zajmować czasu w ciągu wartkiej akcji trzeba liczyć w zaokrągleniu do góry, a na postoju dokładnie policzyć, bo według mnie głupotą jest jeśli gracze w czasie walki mogą wybrać sobie które przedmioty leżące na ziemi podnoszą, a może nawet które chcą założyć...wymieniają się, żeby mogli wszystko zabarać itd.
Waga jest potrzebna. Moim zdaniem pytanie powinno być czy stosować uproszczony system czy pełny.

Awatar użytkownika
Diqov
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

pn paź 25, 2004 6:14 pm

Ja daje swe siana i zgadzam się z elek Wyobrażacie se motyw krwiożercza walka akurat MP zdołał znaleźć wspaniałe epitety zabiliśmy jednego z 3 demonów np. (obojętnie jakich) Facet go plądruje następna tura i nagle krzyk Czekajcie stop musze policzyć udźwig 8) A wszyscy no nie !! a tak fajnie było :( oczywiście facet długo liczy i się pomyli ze 2 razy kompletna klapa wogule nie ma sensu (Tak się wydaje) dalej grać. :/

Awatar użytkownika
Nergis
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pn paź 25, 2004 8:05 pm

Moim zdaniem udżwig jest bardzo ważny, i niemożna go pomijać w taki sposób. Zwłaszcza, że duża waga niesionego ekwipunku ma wpływ na postać. Pozatym czy w rzeczywistości możemy nosić sobie tyle żeczy?( tu dochodzi też kwestia sposobu przenoszenia ekwipunku ) Pozatym co się stanie gdy obładowana postać wpadnie do wody... Niezbyt miło jest utopić swego bohatera z powodu tych kilku przedmiotów. Z drugiej strony liczenie tego podczas walki.... :shock: Należy dbać o to co się niesie, ale wystarczy podliczać to w przerwach/po sesjach. Pozatym najlepiej liczyć tylko stały ekwipunek postaci. Dodaje to wiele realizmu i może uchronić przed niezłymi przegięciami :) .

Awatar użytkownika
Zed Kraken
Zespolony z forum
Zespolony z forum

wt lis 02, 2004 7:48 pm

Co wy macie za problemy z tym Udźwigiem?! Policzenie tego to kwestia 30sekund, a jak za duzo nosisz to wiadomo że niejest to za realne. Ja licze wszystko dokładnie co do grama. Przeciez to jest podszebne choćby w tedy kiedy chcesz zobaczyć czy smok bedzie mógł ulecieć z tobą na grzbiecie. A naginanie zasad nie jest fajne! :(

Awatar użytkownika
Dromar
Częsty bywalec
Częsty bywalec

wt lis 02, 2004 8:00 pm

Po co ciągle bawić się w obliczenia i psuć sobie zabawę kiedy bohaterowie np. kupują duż jakiś pierdułek. W krótkim czesie robi się to nudne. Ja liczę co jakiąś godzine gry lub kiedy BG wezmą coś ciężkiego.

Awatar użytkownika
Zed Kraken
Zespolony z forum
Zespolony z forum

wt lis 02, 2004 8:49 pm

TAk przynajmiej jest dokładnie, i niewiem czemu ma to psuć zabawę. Dużo czasu policzenie niezajmuje.

Awatar użytkownika
Lucyfer
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pt lis 12, 2004 12:29 pm

nie może zdażyć się taka sytacja że np 9ostatni tak miałem) prowadzę sesję i jeden z BG zabił trolla:
Ja-Troll pada przed tobą...
Bg- podchodzę i pakuję go do plecaka...
(już nie wspomnę o inteligencji tego gracza)

Awatar użytkownika
Hezor
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

ndz lis 14, 2004 8:29 pm

Jak inni, ale jak spojrze w ekwipunek i widze ze bohater ma w plecaku 2 halabardy, 3 miecze zweihandery, 2 pelne plytowe, zestaw wedkarski ze stoleczkiem, wytychy, racje zywnosciowe na 7 dni i komplet do pediuire i jeszcze probuje isc z tym wszystkim to zdecydowanie protestuje.

Awatar użytkownika
scorpion
Użytkownik
Użytkownik

ndz lis 14, 2004 8:43 pm

Więc tak... Liczenie co do grama jest przesadą.... za to nie przejmowanie się wszystkim prowadzi do absurdów...
Dlatego najlepiej jest wypośrodkować. Liczyć to co ważniejsze, pierdółki olać! I myślę że to jest najlepsze rozwiązanie...

Aragorn_gd
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

pn lis 15, 2004 9:40 pm

Ogólnie to zgadzam się z poprzednikami. Co prawda dopiero zaczynam z d&d, ale czytając PG jedną z rzeczy która mnie najbardziej przeraźiła, to to liczenie ekwipunku. Moim zdaniem trzeba liczyć tylko stały ekwipunek i cięższe rzeczy. Drużyna dośc szybko dochłapie się jakiegoś wozu i problem będzie mniejszy.

Damador.
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pn lis 15, 2004 9:50 pm

woz .. szczegolnie w podziemiach .... w srodku zatloczonego miasta itp itd ...

Awatar użytkownika
Ekel
Częsty bywalec
Częsty bywalec

śr lis 17, 2004 9:57 am

Przecież liczenie udźwigu to podstawowe dodawanie. Ja osobiście stosuje podział orientacyjny: nie warte wzmianki (np. grzebień czy pierścień), lekkie (mały sztylet), około kilograma (sztylet, racje żywnościowe), parę kilo (solidna pała czy miecz), kilkanaście (kolczuga lub halabarda). Da się to zsumować w dziesięć sekund, a potem tylko pamiętać o dodawaniu/odejmowaniu.

A jak często pamiętacie też o WIELKOŚCI, a nie tylko o wadze przedmiotów? Bo ja np. nie pozwalam graczom nieść "w zapasie" broni drzewcowej. Albo w ręku, albo odstawione pod ściane. Przecież do kieszeni tego się nie da wsadzić.

t_potega
Użytkownik
Użytkownik

pt lis 19, 2004 9:18 pm

U mnie też jest to trochę ulgowo potraktowane - ale w miarach rozsądku;
na jakieś drobne pierdółki pas z kieszeniami(bandolier albo cos takiego);
troche wieksze w plecaku(racje żywnościowe, ubrania itd.)
nie pozwalam nosić wiecej niż jednej cięzkiej zbroi nie na sobie(jedna na grzbiecie, druga jest łupem ale wtedy nie walczysz - plytówka nie wejdzie do plecaka); duże bronie - w zależności od tego jak sie określił łuki albo bronie drzewcowe - stworzyłem pokrowce do noszenia ich na plecach(jedną lub dwóch)
a tak przy okazji ile ważą eliksiry np. leczenia(uznaję że wszystkie mają ten sam rozmiar i wagę)?

Damador.
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pt lis 19, 2004 9:24 pm

100 ml plynu + waga pojemnika - gra zaklada o ile pamitam 0.3 lbs

Awatar użytkownika
Dinin
Częsty bywalec
Częsty bywalec

sob kwie 09, 2005 9:22 pm

Pilnowaniem udźwigu i obciążenia powinni się zajmować BG-przecież to dla nich ważne jest, ile jeszcze łupów mogą zabrać ze sobą. Ja staram się doglądać tego w miarę możliwości, ale nie pozwalam moim graczom na zrobienie z siebie "bezdennych kuferków". Poza tym, mało kto będzie nosił ze sobą zapasowy komplet zbroi płytowej, nawet jeśli jego udźwig pozwalałby na to.
Po pewnym czasie moim graczom znudziło się liczenie udźwigu. Rozwiązanie tego problemu chodzi za nimi na czterech nogach-kupili sobie muła jucznego z wyposażeniem. I od tej pory skończyła się większość kłopotów ze zbyt cięzkim ekwipunkiem :razz:

Awatar użytkownika
Pharaun
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

ndz kwie 10, 2005 12:21 am

BG powinni w większoś sprawować kontrole nad wagą ekwipunku samodzielnie, ale MG powinien nadzorować aby nie doszło do pomyłek np. BG pomylił się w dodawaniu, albo zapomina o wadze ekwipunku w niespodziewanych sytuacjach jak dźwiganie nieprzytomnego towarzysza.

Przy okazji Dinin kiedy będe mógł wpaść na kolejny genialny pomysł na sesji (to ja wpadłem pomsł z mułem i pare innych), ciągle je przekładasz :x . Sorry za częściowyOT.

Awatar użytkownika
Kozlov
Stały bywalec
Stały bywalec

ndz kwie 10, 2005 12:44 am

Ja zawsze licze ekwipunke dokladnie podczas tworzenia postaci. Wtedy wiem jaka mam rezerwe i stram sie oscylowac wokol tej liczby. Dokladniej licze jak chce wziasc wiecej rzeczy. No i po sesji tez moza przysiasc na chwile i podliczyc. A tak podczas gry to raczej bierze sie na oko tak zeby nie przegiac.
Mam tez pytanko, liczycie wage kasy? Czy pomijacie to i wasi bohaterowie naosza wiecej zlota przy sobie, niz nie jeden smok w skarbcu ukrywa? My liczymy, uznajemy, ze 100 monet to jakis 1kg. Gdyby kots mial dokladniejsze dane bylbym wdzieczny za ich ujawnienie.
Ostatnio zmieniony ndz kwie 10, 2005 12:45 am przez Kozlov, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Elek
Stały bywalec
Stały bywalec

ndz kwie 10, 2005 12:44 am

Pharaun pisze:
BG powinni w większość sprawować kontrole nad wagą ekwipunku samodzielnie, ale MG, powinien nadzorować, aby nie doszło do pomyłek

Dinin pisze:
Pilnowaniem udźwigu i obciążenia powinni się zajmować BG -przecież to dla nich ważne jest, ile jeszcze łupów mogą zabrać ze sobą.

Tak? A co zrobisz jak masz takie dziwne uczucie, że gracz pomimo deklaracji popartych przysięgą na uroczyste słowo harcerza nie może unieść tych 2 zbroi płytkowych i 3 mieczy oburęcznych, które ze sobą taska?
Ja wolę mieć tak zwany święty spokój i pełną kontrole nad sprawą, dlatego też stosuje uproszczony system.
Inna sprawa:
Dinin pisze:
Po pewnym czasie moim graczom znudziło się liczenie udźwigu. Rozwiązanie tego problemu chodzi za nimi na czterech nogach-kupili sobie muła jucznego z wyposażeniem. I od tej pory skończyła się większość kłopotów ze zbyt ciężkim ekwipunkiem

Wszystko fajnie, ale nie wiem może moje opowieści (przygody) są jakieś dziwne, aczkolwiek dosyć często moi gracze dostają się w nie dostępne oddalone od cywilizacji miejsca, w których ciężko się poruszać nawet im samym nie mówiąc już o jakimś mule...Poza tym trzeba pamiętać, że czasem spotka się czarodzieja, który może potraktować naszych zacnych bohaterów jakimś czarem obszarowych, jak muł jest w zasięgu rażenia to raczej możemy się z nim pożegnać, bo przecież nie awansuje z poziomem zawsze będzie miał te 10-30 PŻ.
:)
...
Poza tym zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz, a mianowicie, co sądzicie o wprowadzeniu sensownych zasad dotyczących rozmiaru noszonych rzeczy. Jak powszechnie wiadomo noszenie pełnej zbroi płytowej w plecaczku nie należy do rzeczy łatwych i przyjemnych, a w DnD taki barbarzyńca z dużą siłą spokojnie może sobie wrzucić dwie takie na pakę i dreptać dalej. Co więcej może on jeszcze przymocować do plecaka z trzy miecze oburęczne i kilka łuków.
Tak więc pytanie, czy stosujecie realne zasady noszenia wszelakich rozmaitości czy też „tyle ile uniesiesz tyle możesz ze sobą zabrać”?
Tutaj warto zajrzeć ile może zabrać bohater z siłą równą 28 (przykładowo).