Zrodzony z fantastyki

 
Lenartos
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1805
Rejestracja: czw lis 06, 2003 6:25 pm

Baron von Ungern-Sternberg

pn kwie 26, 2004 11:23 pm

Ostatnio przypadkiem natknąłem się na to miano w "Iron Storm" i z ciekawości sprawdziłem. Oficjalnie wiadomo o nim tyle, że był białogwardzistą, który walczył na Dalekim Wschodzie przeciw bolszewikom. Autorzy "Iron Storm" widzeli w nim genialnego stratega i odtwórcę Imperium Mongolskiego (sam baron ogłosił się zresztą spadkobiercą Czyngiz Chana) . Zaś na necie, oprócz krótkich notatek, mamy dosć szokujacy artykuł.

A więc: geniusz, szaleniec, postać niewarta uwagi?
Ostatnio zmieniony wt sty 17, 2006 2:40 pm przez Lenartos, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Gerard Heime
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3299
Rejestracja: czw mar 20, 2003 9:02 am

ndz lip 18, 2004 10:59 pm

Czytałem o nim w pismku nienajwyższych moze lotów, bo w Fokusie. Ale Nie powiem, bardzo ciekawa persona. Może nie był aż tak genialny, ale napewno nadrabiał to fantazją :) Poza tym kwalifikuje się jako postać wcale nie taka krystalicznie czysta jak chciało by sie go widzieć (pogromca bolszewików, nowy chan mający ofiarować mongołom chleb i dach nad głową* był całkiem wrednym i krwiorzerczym sukinsynem, który ściągał z prostych ludzi spore podatki na swoją armię) co jednak dodaje mu tylko uroku.
I szkoda, że nie zwyciężył bolszewików.

(*) dosć trudne, biorąc pod uwagę tradycyjny sposób mieszkania mongołów
 
Lenartos
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1805
Rejestracja: czw lis 06, 2003 6:25 pm

pn lip 26, 2004 12:15 am

Gerard Heime pisze:
dosć trudne, biorąc pod uwagę tradycyjny sposób mieszkania Mongołów


Właśnie dlatego, że nie mieli, miał im go dać ;)

Prawda jak zwykle leży daleko. Niektórzy zapewne go idealizowali, bolszewicy natomiast zmontowali mu legendę wg której był niewysłowienie obleśny. Myślę, zę z opisów okrucieństw, abominacji i odpychających manier należy nieco uszczknąć. Tym niemniej, nie oszukujmy się, facet był sadystą i okrutnikiem.

A moze i lepiej, ze nie pokonał, bo biali by podbili Polskę i mieszkałbyś w stolicy Priwislańskiego Kraju. ;)
 
kirwan
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 128
Rejestracja: śr maja 10, 2006 1:13 pm

czw mar 22, 2007 10:45 am

Jesli chodzi o Barona to nie spodziewalem sie spotkac jego watku na Polterze ;)

Ale jesli juz poruszono ten temat :)

Raczej wiarygodnym zródłem wiedzy jest książka Ossendowskiego - "Zwierzeta, ludzie bogowie", ktora przeczytalem dosc niedawno.

Nie zgodze sie z Gerardem Heime, ze
Gerard Heime pisze:
był całkiem wrednym i krwiorzerczym sukinsynem
.

Oceniajac go przez pryzmat tamtych czasow a nie obecnych to byl bardzo spokojnym przywodca. Zwano go co prawda "krawym baronem" - tak czesto cytuje Ossendowski, ale wynikalo to z jego przezosrnosci - wykanczal po prostu ludzi niepewnych.

Postaram sie cos jeszcze wsadzic na temat Barona, bo moj pradzidek byl jego pułkownikiem i spedzil z Baronem kilka lat w Mongolii wiec mam w domu kilka ksiazek na temat Barona.

A jesli idzie o opinie Silencera ze lepiej ze nie powstala biala Rosja to ja sie nie zgodze...lepiej bylo miec za sasiada slowianski kraj a nie dyktature robotniczo-zydowsko-gruzinska.
 
Hajdamaka

śr lip 04, 2007 9:16 am

kirwan pisze:
ale wynikalo to z jego przezosrnosci - wykanczal po prostu ludzi niepewnych.
.

A jesli idzie o opinie Silencera ze lepiej ze nie powstala biala Rosja to ja sie nie zgodze...lepiej bylo miec za sasiada slowianski kraj a nie dyktature robotniczo-zydowsko-gruzinska.


Coz za piekny eufemizm. Hitlerowcy tez mordowali tylko niepewnych - wszak volksdojczon nic nie robili :). Komunisci tez mordowali tylko niepewnych - nikt nikogo nie zmuszal aby w czasie wojny sluzyl w AK. A u bolszewikow wyraz "element niepewny" wszedl na stale do jezyka.

Co do drugiej czesci wypowiedzi - ech, ci slowianie z von w nazwiskach... ale tak, zapomnialem, ktos "przezorny" musi panowac nad ta slowianska holota...
I zapomniales dodac robotniczo-zydowsko-gruzinsko-polska dyktature - wszak w CzeKa obok Lotyszy i Zydow wchodzili glownie Polacy.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości