Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
sharpshooter
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 0
Rejestracja: pn gru 27, 2004 8:40 pm

Zagadki, jeśli znacie to podajcie

śr sty 19, 2005 8:04 pm

Czy znacie jakieś zagadki na potrzeby RPG. Jeśli tak to się nimi podzielcie, bo mi nic do głowy nie przychodzi a co to za sesja bez jednej czy dwóch zagadek. Albo strony z takimi zagadkami.
 
Awatar użytkownika
Furiath
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3802
Rejestracja: ndz mar 23, 2003 12:10 am

śr sty 19, 2005 8:33 pm

Dobry, wyczytany patent.

MG:Posadzka jest pokryta literami. Jedna plytka, jedna litera, a plytki sa spore."
Gracz: "Swietnie patent z Indiany Jones'a. Teraz tylko zagadki brakuje."
MG: (poirytowany): "Nagle rozlega sie glos" - tu zniża głos, aby brzmiał mrocznie i demonicznie "Co gryzie a nie ma sumienia?... O cholera, to mialoby co gryzie a nie ma kłów!" .(wiadomo że odpowiedz to sumienie)
 
Awatar użytkownika
Mr.Ale
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1261
Rejestracja: pn lis 17, 2003 8:08 am

śr sty 19, 2005 9:05 pm

Hmm... Co gryzie a nie ma sumienia - kły. Można i w tę stronę :P

Za chwilke sie wymysli jakas zagadke

Co to za gospodarz co nie ma chałupy
Co to za dziewczyna co nie daje... wina.

Jedzie Arab jedzie, wielbłąd pod nim hasa,
Arab sie ogląda swojego.... wielbłąda.

Ale to są nieładne niemoralne wierszyki :P co do zagadek ;D

Pędzi przez wioski
Pędzi przez góry
Wyrywa drzewa
Rozwala mury.

Wszystko biegnie
Ten zaś stoi
Dwa razy na dzień
Z prawdą się godzi.

Na razie tyle, obie odpowiedzi są banalne :P
 
Awatar użytkownika
Gerard Heime
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3299
Rejestracja: czw mar 20, 2003 9:02 am

śr sty 19, 2005 9:47 pm

Ja jakoś nigdy nie lubilem zagadek na sesjach. Jakieś to akie oklepane i nudne mi sie wydawało.

Za to bardzo lubię postawić graczy przed jakimś dziwnym mechanizmem, którego dzialanie mają rozgryźć. Oto przykład z jednej z bardziej zakręconych sesji WFRP:

Gracze trafili do starej bazy Dawnych Slanów. Trafili tam na kilka urządzeń, które musieli obsługiwać, by z niej uciec. Jednym z nich był posąg jakiegoś humanoida - od pasa w górę, który służył za dżwig w jednym doków dla latajacych statków Slanów. Sterowało się nim wciskając odpowiednie glify - ideogramy (rozrysowane na kartce), które z założenia miały przypominać wykonywane czynności, ale jednak gracze mieli pewne problemy z ich obsługiwaniem. To była jednak tylko rozgrzewka - udało im się otworzyć bramę doku i wylecieć barką, ktora - niespodzianka - też była obsługiwana glifami. W dodatku niebezpieczeństwo robicia, nieco dziwne sterowanie jak i konieczność odpędzenia ataku statku mrocznych elfów (barka miała własne działo enegetyczne walące błyskawicami, w kształcie posągu miotającego pioruny, a co :)) sprawiła, że rozgryzanie zasady działania barki było dosc emocjonujące ("nie, nie wciskaj tego, nieeeee!") - przy czym zakończylo się wyczerpaniem baterii (gracze nie zorientowali sie, że jest działo jest zasilane z głownych baterii barki :) ) i spadkiem z dużej wysokości - a szczęście gracze w porę przeskoczyli spadający też, aczkolwiek wolniej, okręt mrocznych elfów.

Podsumowując, zabawa z nieznanymi urządzeniami jest dobra wtedy, gdy:
a) Gracze na podstawie jednych funkcji/oznaczeń/dizalania mchanizmów mogą rozgryśc działanie drugich (żeby sprawdzanie wszystkich przycisków po kolei na zasadzie chybił trafił było ostatnim wyjściem)
b) Zadanie wiazało się z jakimiś emocjami, np: ograniczeniem czasowym, zagrożeniem w przypadku złego sterowania urządzeniem, potrzebą jednoczesnej walki z przeciwnikiem
c) Było rozwiazywalne :)

IMHO jest to zdecydowanie bardziej grywalne od zagadek znanych nam z władcy pierścieni :)
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

śr sty 19, 2005 10:24 pm

Zagadka na sesje Zewa ;) - Kiedy umarlo Morze Martwe? :> Potem mozna spokojnie wykonczyc graczy :P

A na powaznie, dac im motyw z Die hard 3: baniak 3 litry, baniak 5 litrow, fontanne i nakzac uzyskac w pojemniku 4 litry wody :>. Niech pokombinuja.
 
Awatar użytkownika
Gerard Heime
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3299
Rejestracja: czw mar 20, 2003 9:02 am

śr sty 19, 2005 11:11 pm

Stare, Seji :P Starsze od Ciebie i zdecydowanie nie z Die Hard :) To lepiej już przywalić zagadkę Einsteina, która obok podanej przez Ciebie występuje chyba w większości testów na inteligencję i zbiorów zagadek i łamigłowek :)

Mozecie za to rozwiązać tą zagadkę:

Macie 12 identycznych z wyglądu monet i wagę szalkową. Wiecie, że jedna z monet jest falszywa i różni się wagą od pozostałych. Jak określić która to moneta na podstawie tylko 3 pomiarów?

A to jest świetna zagadka:

<wyciąlem orginalny tekst po staroangielsku, bo najwidoczniej phpBB nie am tej czcionki zaintsalowanej>

A moth ate words. I thought that was quite curious, that a mere worm, a thief in the dark, ate what a man wrote, his brilliant language and its strong foundation. The thief got no wiser for all that he fattened himself on words.

Więcej:
http://en.wikipedia.org/wiki/Riddle
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

śr sty 19, 2005 11:25 pm

Gerard Heime pisze:
Starsze od Ciebie i zdecydowanie nie z Die Hard

Wiem, ale kojarzy mi sie z tym filmem - plus ktos moze chciec zobaczyc, jak to wyglada.
 
Awatar użytkownika
deem
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 690
Rejestracja: pn maja 17, 2004 1:27 am

śr sty 19, 2005 11:40 pm

również ograny patent, ale strasznie go lubię:

na rozdrożu stoją dwie wiedźmy bliźniaczki [identyczne, nie do rozpoznania]; wiadomo, że jedna z nich zawsze kłamie a druga zawsze mówi prawdę; jedna droga prowadzi do zamku, druga zaś "gdzieś lecz nie wiadomo gdzie"; dzielny rycerz chcąc się dostać do zamku musi spytać staruchy o drogę lecz może zadać tylko jedno pytanie- jakie?

[ta zagadka ma masę wariacji fabularnych, raz chodzi o drogę, innym razem o truciznę itd.]

swoją drogą, czy w zamyśle tworzącego temmat było poznanie zagadek wraz z rozwiązaniami czy czyste pogłówkowanie ["zagadkujący mógłby umieszczać odpowiedź np po 2 dniach, żeby główkujący mogli sprawdzić swoje rozwiązania]
 
Awatar użytkownika
Gerard Heime
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3299
Rejestracja: czw mar 20, 2003 9:02 am

śr sty 19, 2005 11:47 pm

Po mnie się odpowiedzi na tą zagadkę z monetami nie spodziewajcie, siedziałem nad tym ze znajomymi fizykami kwantowymi i nie wymyśleliśmy nic :P
Ostatnio zmieniony czw sty 20, 2005 12:23 am przez Gerard Heime, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

czw sty 20, 2005 12:00 am

Gerard Heime pisze:
Po mnie się odpowiedzi nie spodziewajcie, siedziałem nad tym ze znajomymi fizykami kwantowymi i nie wymyśleliśmy ni

Polecam ksiazke "Dama czy tygrys" i jej dalszy ciag (nie pamietam tytulu). Wlasnie zagadku tego typu :>
 
Tyhagara
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1495
Rejestracja: sob cze 19, 2004 8:19 pm

czw sty 20, 2005 2:03 am

Ktoś chyba wspominał o tej zagadce?

Jest 5 domów, każdy winnym kolorze. W każdym mieszka człowiek o innej narodowości.
Każdy pije coś innego, pali coś innego, trzyma inne zwierze domowe.
Pytanie: kto ma rybę?


- Anglik mieszka w czerwonym domu,
- Szwed ma psa,
- Duńczyk pije herbatę,
- Zielony dom stoi po lewej stronie białego domu.
- Posiadacz zielonego domu pije kawę,
- Palacz Pall-Mall hoduje ptaszka,
- Człowiek mieszkający w środkowym domu pije mleko,
- Posiadacz żółtego domu pali Dunhille
- Norweg mieszka w pierwszym domu
- Palacz Malrboro mieszka obok człowieka, który posiada kota,
- Człowiek który hoduje konia mieszka obok palacza Dunhilli,
- Palacz papierosów LM pije piwo,
- Norweg mieszka obok niebieskiego domu,
- Niemiec pali Rothmansy
- Palacz Malrboro ma sąsiada, który chętnie pije wodę.

Zagadkę zadał Albert Einstein.
 
Awatar użytkownika
Megara
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 33
Rejestracja: pt paź 08, 2004 3:07 pm

czw sty 20, 2005 7:57 am

Gerard Heime pisze:
Po mnie się odpowiedzi na tą zagadkę z monetami nie spodziewajcie, siedziałem nad tym ze znajomymi fizykami kwantowymi i nie wymyśleliśmy nic :P


musisz sie zgrywć odpowiedź na to jest banalnie prosta
 
Awatar użytkownika
deem
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 690
Rejestracja: pn maja 17, 2004 1:27 am

czw sty 20, 2005 12:36 pm

jeśli ktos lubi zagadki w stylu tej prezentowanej przez Tyhagarę to polecam egzaminy z logiki z wydziału prawa UW (+egzamin wstępny) [nie wiem jaki poziom jest na innych :P] i stare numery czytadła dla pań "Claudia"
 
Awatar użytkownika
Gruszczy
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2775
Rejestracja: wt sty 20, 2004 10:25 pm

czw sty 20, 2005 4:30 pm

musisz sie zgrywć odpowiedź na to jest banalnie prosta


Jak nie wiesz, czy jest lzejsza czy ciezsza to tez?
 
Awatar użytkownika
sharpshooter
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 0
Rejestracja: pn gru 27, 2004 8:40 pm

czw sty 20, 2005 4:38 pm

deem pisze:
swoją drogą, czy w zamyśle tworzącego temmat było poznanie zagadek wraz z rozwiązaniami czy czyste pogłówkowanie ["zagadkujący mógłby umieszczać odpowiedź np po 2 dniach, żeby główkujący mogli sprawdzić swoje rozwiązania]


Prawda, zapomniałem o tym szczególe. Odpowiedź: jak kto woli. Jeśli chcesz poznać odpowiedź to napisz tutaj albo spytaj sie autora.
 
Awatar użytkownika
deem
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 690
Rejestracja: pn maja 17, 2004 1:27 am

czw sty 20, 2005 6:22 pm

"musisz sie zgrywć odpowiedź na to jest banalnie prosta"

skoro odpowiedź jest tak banalna to może ktoś zechciałby ją podać
 
Awatar użytkownika
Gerard Heime
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3299
Rejestracja: czw mar 20, 2003 9:02 am

czw sty 20, 2005 8:21 pm

Niestety, naprawdę nie znam odpowiedzi. Potrafię do tego dojść w 4, ale nie w 3 ważeniach (zakładając, że nie wiemy czy fałszywa moneta jest cięższa czy lżejsza).
 
Awatar użytkownika
Faust
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 695
Rejestracja: czw gru 25, 2003 3:08 pm

czw sty 20, 2005 8:46 pm

Zagadka ktora sam ulozylem.. dawno temu.. Nawet nie wiem czy dobra, moze wy ocenicie:
"Jestem wojownikiem, choc nie potrafie walczyc.
Jestem magiem, choc nie potrafia splatac czarow.
Jestem bardem, choc nie umiem spiewac.
Kimze jestem?"
Wie ktos? :P
 
Awatar użytkownika
Joseppe
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2393
Rejestracja: śr maja 21, 2003 5:47 pm

czw sty 20, 2005 9:08 pm

Ja zagadek praktycznie nie stosuje. Maja te wade, ze albo sa za latwo, albo za trudne.

Wole po prostu poprowadzic cala sesje jako jedna wielka zagadke ze zbieraniem dowodow.

ps Dama i Tygrys rzadzi
pps Zagadki Einsteina z domami nienawidze
ppps Gracze muszą dostać się do zamku. Żeby wejść prze bramę (a _nie ma_ innej drogi) muszą wypowiedzieć jedno, dowolne zdanie. Jeżeli zdanie będzie prawdą, zostanie im ścięta głowa, a jeżeli kłamstwem, zostaną powieszeni. Jak mają wejść do zamku?
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

czw sty 20, 2005 9:22 pm

Joseppe pisze:
Jeżeli zdanie będzie prawdą, zostanie im ścięta głowa, a jeżeli kłamstwem, zostaną powieszeni. Jak mają wejść do zamku?

Afrykańska czy europejska? ;)
 
Awatar użytkownika
Gerard Heime
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3299
Rejestracja: czw mar 20, 2003 9:02 am

czw sty 20, 2005 9:46 pm

Faust pisze:
Zagadka ktora sam ulozylem.. dawno temu.. Nawet nie wiem czy dobra, moze wy ocenicie:
"Jestem wojownikiem, choc nie potrafie walczyc.
Jestem magiem, choc nie potrafia splatac czarow.
Jestem bardem, choc nie umiem spiewac.
Kimze jestem?"
Wie ktos? :P


Dedekowcem? :P

Joseppe pisze:
Gracze muszą dostać się do zamku. Żeby wejść prze bramę (a _nie ma_ innej drogi) muszą wypowiedzieć jedno, dowolne zdanie. Jeżeli zdanie będzie prawdą, zostanie im ścięta głowa, a jeżeli kłamstwem, zostaną powieszeni. Jak mają wejść do zamku?


"Wpuśćcie nas do zamku."
:P
Zdanie nie ma zadnej wartosci logicznej więc nie może być prawdą ani fałszem :)
 
Awatar użytkownika
oddtail
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 824
Rejestracja: czw maja 20, 2004 5:38 pm

czw sty 20, 2005 9:59 pm

Gerard: domyślam się, że chodziło o odpowiedź "zostanę powieszony". Ale Twoje rozwiązanie bardziej mi się podoba :wink: .
 
Awatar użytkownika
Faust
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 695
Rejestracja: czw gru 25, 2003 3:08 pm

czw sty 20, 2005 10:27 pm

Gerard Heime pisze:
Dedekowcem?

Nie :P Zreszta.. ja nie jestem dedekowcem :P Ale zwiazane z profesja. Odpowiedz brzmi:błaze.
Gerard - byles blisko :P
 
Awatar użytkownika
Joseppe
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2393
Rejestracja: śr maja 21, 2003 5:47 pm

czw sty 20, 2005 10:32 pm

Gerard - novum! :) Dobre! Oddtail znal, jak ja, klasyczne rozwiazanie, ale Twoje tez jest dobre :) Widac przeoczylem cos w tej zagadce :P
 
Awatar użytkownika
Kot
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2551
Rejestracja: wt lut 03, 2004 11:20 am

sob sty 22, 2005 12:57 pm

Moje ulubione zrodlo zagadek to starutenka gra crpg Betrayal at Krondor. Byly tam moredhelskie skrzynie z zamkami szyfrowymi, ktore otwieralo rozwiazanie zagadki...

Jesli ktos nie ma ochoty babrac sie w grze, to prosze bardzo, tu sa wszystkie zagadki z niej, a nawet wiecej:

http://www.hi.is/~eybjorn/krondor/riddtest.html

Przyklad:
Beczka deszczowki wazy 20 funtow
Co musisz dodac don, by wazyla 15?
 
Awatar użytkownika
Gerard Heime
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3299
Rejestracja: czw mar 20, 2003 9:02 am

sob sty 22, 2005 1:27 pm

Dziurę :)
 
Awatar użytkownika
TST
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 877
Rejestracja: wt gru 07, 2004 4:06 pm

sob sty 22, 2005 1:40 pm

Mam prosbe aby dać równierz odpowiedzi do tychże zagadek.Np. tej z domkami, tej z diehard itd.
 
Awatar użytkownika
deem
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 690
Rejestracja: pn maja 17, 2004 1:27 am

sob sty 22, 2005 1:56 pm

odpowiedź do wiedźm na rozdrożu:
"którą drogę wskazałaby twoja siostra?"

[zostanie wskazana zawsze droga fałszywa]

podpisuję się pod prośbą Small Ticketa [aqrat domki można sobie ładnie rozrysować, ale te cgholerne monety mnie męczą- tak Gerard, pamiętam, że mówiłeś że nie znasz odpowiedzi, ale ktoś stwierdził, że jest ona "banalnie prosta" tyle że nie zechciał jej podać]

czy w zagadce z die hard można było przelewać między pojemnikami [byłoby to dziwne] czy można też odlewać ją spowrotem do fontanny [dawno oglądałem i nie pamiętam, a i lekcję matmy, na której słyszałem to po raz pierwszy miałem ładne pare lat temu]
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

sob sty 22, 2005 2:24 pm

Die Hard - tak, mozna przelewac miedzy pojemnikami, inaczej sie nie da IMO.

Nalewamy do 3l, przelamy do 5l. Nalewamy znow do 3l, przelewamay do 5l - zostaje nam 1l. Wylewamy wszytsko z 5l, przeleaamy 1l z 3l. Nalewamy do pelna 3l, wlewamy do 5l - w ten sposb w 5l mamy 4l. :>
 
Awatar użytkownika
oddtail
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 824
Rejestracja: czw maja 20, 2004 5:38 pm

sob sty 22, 2005 7:37 pm

Zadanie z monetami jest rozwiązywalne. Znalazłem ok. 5 rozwiązań niepełnych, to jest takich, że po trzech ważeniach mamy dwie "podejrzane" monety. W każdym z rozwiązań wiemy też, czy każda z 2 "podejrzanych" monet jest "potencjalnie cięższa", czy "potencjalnie lżejsza". Po tylu nieudanych rozwiązaniach byłem przekonany, że rozwiązanie nie istnieje, więc przez eliminację rozwiązań niepoprawnych starałem się udowodnić, że wymagane są 4 ważenia. I, ku swojemu lekkiemu zdziwieniu, znalazłem rozwiązanie poprawne =).

Jeśli kogoś interesuje wnioskowanie, które doprowadziło mnie do rozwiązania, chętnie podam je na PW. Tu zamieszczam tylko samo rozwiązanie.

Pierwsze ważenie: na każdej z szalek lądują 4 monety.

1. Żadna z szalek nie przeważyła. Mamy zatem 8 monet na pewno dobrych (oznaczmy je D) i cztery "podejrzane" (oznaczmy je P). Przeprowadzamy drugie ważenie, kładąc na jednej szalce 2 monety P, na drugiej dwie monety D. Niezależnie od tego czy jedna z szalek przeważy, czy nie, liczba monet "podejrzanych" ograniczona jest do 2. Bierzemy jedną z nich i kładziemy na szalce, a na drugiej monetę na pewno dobrą. To ważenie ostatecznie wyjaśnia, czy ta moneta jest zła, czy ta której teraz nie ważyliśmy.

2. W pierwszym ważeniu przeważyła jedna z szalek. Sprawa jest nieco trudniejsza niż w pkt. 1. Mamy 4 monety "potencjalnie lżejsze" (oznaczmy je L), cztery monety "potencjalnie cięższe" (oznaczmy je C), oraz 4 monety na pewno dobre (te których nie ważyliśmy - oznaczmy je D).

Przeprowadzamy drugie ważenie: na lewej szalce lądują CCCL, na prawej CDDD. Poza wagą pozostają LLLD.

2a) przeważyła lewa szalka. Moneta C z prawej szalki nie jest fałszywa (bo wiemy, że jest "potencjalnie cięższa", więc na pewno nie jest lżejsza od pozostałych), podobnie moneta L z lewej szalki oraz monety L spoza wagi. Zatem mamy teraz 3 monety podejrzane (oznaczmy je C) oraz 9 monet dobrych (oznaczmy je D). Na każdej z szalek ląduje jedna moneta C, co jednoznacznie wyznacza monetę cięższą od pozostałych niezależnie od wyniku ważenia.

2b) przeważyła prawa szalka. Podejrzane są zatem moneta L z lewej szalki oraz moneta C z prawej szalki. W trzeciw ważeniu ważymy obie te monety na lewej szalce, a na prawej dwie dobre. Jeśli lewa szalka pójdzie w górę, fałszywa jest moneta L, jeśli w dół - moneta C.

2c) nie przeważyła żadna szalka. Podejrzane są te trzy monety L, których nie ważyliśmy. Trzecie ważenie przeprowadzamy analogicznie jak trzecie ważenie w punkcie 2a).

Voila. Przyznaję, rozwiązania nie uważam za proste, jego znalezienie zajęło mi prawie pół godziny (na szczęście miałem bardzo systematyczną metodę rozwiązywania, metodą "na zgadywanie" nie rozwiązałbym pewnie nigdy :wink: )

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości