Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Picc
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 644
Rejestracja: ndz paź 26, 2003 9:23 pm

Prasa RPG

sob kwie 02, 2005 2:48 pm

Czy jest obecnie wydawany jakis poświęcony RPG periodyk, który mozna kupić w kiosku/Empiku, coś zajmującego miejsce starego MiMa?
 
Albert
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 617
Rejestracja: pt lip 02, 2004 7:33 pm

sob kwie 02, 2005 9:44 pm

Ukazuje się Gwiezdny Pirat wydawany przez Portal. Pismo liczy 52 strony, pełne jest materiałów do Neuroshimy, D&D, a także kilku innych systemów. Zawiera także newsy ze światka rpg recenzje i prezentacje rpgów, karcianek i planszówek. Dużym plusem jest cena- tylko 5 zł. Do kupienia w Emikach i sklepach rpg oraz w Nostromo i Rebelu. Najnowszy numer ma ukazać się w przyszłym tygodniu. Naprawdę polecam.
 
Awatar użytkownika
Repek
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 8702
Rejestracja: śr mar 24, 2004 4:41 pm

sob kwie 02, 2005 10:55 pm

Jest jeszcze Gozoku [pismo dla karciarzy], w którym mają zacząć pojawiać się teksty do RPG.

I Światy możliwe, ale tutaj nie wiadomo, co dalej...

Pozdrawiam
 
Awatar użytkownika
Picc
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 644
Rejestracja: ndz paź 26, 2003 9:23 pm

sob kwie 02, 2005 11:03 pm

Dzięki wielkie, Pirat brzmi w miarę zachęcająco, a cena jest naprawdę miłą niespodzianką.
 
Awatar użytkownika
wóda
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 945
Rejestracja: pn lis 10, 2003 7:01 pm

sob kwie 02, 2005 11:05 pm

Ale szczerze? Moim zdaniem zadne z nich nie dorasta MiM do piet, choc bardzo dobrze ze istnieja. Byc moze rozwina sie i stana ciekawszymi, za co trzymam kciuki.
 
Awatar użytkownika
Mr.ciacho
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 476
Rejestracja: śr sie 13, 2003 9:13 pm

ndz kwie 03, 2005 12:00 am

Niestet od czasów śpiącego Mima nie pojawiło się nic co mogłoby zając jego miejsce.
 
Tyhagara
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1495
Rejestracja: sob cze 19, 2004 8:19 pm

ndz kwie 03, 2005 12:52 am

Portal był całkiem niezłym pismem, w czasach swojej świetności porównywalnym z Magią i Miecz.
Jednak MiM, to legenda polskiego RPG i chyba nic mu już nie dorówna. Teraz mamy erę portali internetowych.

Gwiezdny Pirat jak na swoją cenę, jest cakiem znośny, tylko 5 zeta. W każdym razie, można kupić choćby po to, by samemu się przekonać czy jest wart tej ceny.
Światów Możliwych jeszcze nie miałem w sowich rękach, ale czytałem pochlebne recenzje.

Kiedyś wychodziło więcej pism o tematyce RPG. Talizman”, Złoty Smok, fanzin k6. Pamiętacie jeszcze te pisma? Co stało się z ludźmi którzy je prowadzili?
 
Awatar użytkownika
deem
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 690
Rejestracja: pn maja 17, 2004 1:27 am

ndz kwie 03, 2005 3:01 am

Gwiezdny Pirat... niby ci sami ludzie, którzy tworzyli Portal, ale totalnie inne teksty. Portal był pismem IMO dla graczy w miarę dojrzałych- fakt, pojawiały się czasem "kosmosy" w stylu krasnoludzkoich komadosów, ale większość artów trzymała naprawdę dobry poziom. Przy GP najwyraźniej zmieniła się grupa wiekowa odbiorców, zmieniły się systemy i nawet prace ludzi których podziwiałem na łamach Portala czy MiMa wzbudzają "mieszane uczucia" [innymi słowy- nawet tych 5 zeta żal].

A MiM? MiM to właśnie legenda. Przepraszam, ale wszelkie porównania do Portala są śmieszne- bo niby, który okres istnienia MiMa ma podlegać ocenie? Były czasy gdy pismo było świetne a były i takie kiedy kupowałem je tylko dlatego, żeby je wesprzeć, z nadzieją, że znów wysoki poziom powróci.
 
Awatar użytkownika
Repek
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 8702
Rejestracja: śr mar 24, 2004 4:41 pm

ndz kwie 03, 2005 3:57 am

Z tym poziomem MiMa to też bym uważał.

Spójrzcie na pierwsze numery - bida z nędzą, ale uważa się je za genialne, bo wtedy były po prostu nowe, świeże, a my [w większości] zaczynaliśmy dopiero zabawę w erpegi, więc wszystko nas kręciło.
Ja osobiście cenię właśnie tego późniejszego, bardziej dojrzałego MiMa.

Pozdrawiam
 
Awatar użytkownika
Drachu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1617
Rejestracja: sob cze 26, 2004 1:50 pm

ndz kwie 03, 2005 11:23 am

Kiedy wszyscy narzekali na MiMa, to mnie się podobał najbardziej własnie. To znaczy, kiedy byl małoformatowy. Jasne, wcześniej też pojawiały się wielkie teksty, jak dwie części "Domu", "Skróty", "Wydział X" i tak dalej, ale najlepiej kojarzy mi się mały format. No i idealnie mieścił się w kieszeni bojówek, więc można było go nosić przy sobie.
 
Awatar użytkownika
wiedzmak
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1226
Rejestracja: pn lis 24, 2003 3:55 pm

ndz kwie 03, 2005 11:57 am

Gdy porownacie MiMa do GP wg standardow jakie prezentowal ten pierwszy (duzo przygod, dlugie teksty, wiele systemow) to z pewnoscia GP wyjdzie blado. Ludzie tworzacy pirata ciagle powtarzaja, ze to pismo jest inne - postawiono na newsy, skoncentrowano sie na kilku popularniejszych systemach (choc tu ciagle trwaja przepychanki) i szukano nowych pomyslow. Wg mnie trzebaby troszke inaczej porownywac oba pisma.
 
Tyhagara
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1495
Rejestracja: sob cze 19, 2004 8:19 pm

ndz kwie 03, 2005 1:49 pm

repek pisze:
Spójrzcie na pierwsze numery - bida z nędzą, ale uważa się je za genialne, bo wtedy były po prostu nowe...

No tak, masz racje, ale o to właśnie chodziło, że w tedy nikt nie miał pojęcia o RPG, a oni wydawali pismo. Co by nie mówić, MiM wydał najlepsze drukowane teksty do RPG w Polsce. Pokażcie mi dzisiaj, pismo lub portal internetowy, które mają teksty na wyższym poziomie.
 
Awatar użytkownika
Repek
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 8702
Rejestracja: śr mar 24, 2004 4:41 pm

ndz kwie 03, 2005 6:01 pm

W Portalu również ukazało się wiele wartościowych tekstów, więc aż tak bardzo bym nie generalizował.

Pozdrawiam
 
Awatar użytkownika
Skavenblight
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 261
Rejestracja: śr gru 22, 2004 7:09 pm

ndz kwie 03, 2005 7:23 pm

Eee... dla mnie Gwiezdny Pirat jest ja Piccolo - dla trochę młodszych imprezowiczów :/
 
Awatar użytkownika
PSJ
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 52
Rejestracja: pt wrz 24, 2004 12:04 pm

ndz kwie 03, 2005 8:02 pm

Czy już nikt nie pamięta (skoro wspominamy zmarłe MiM, które w ostatnimm okresie swego bytu było IMHO pismem zwyczajnie słabym, przydatnym "generic RPG playerowi" jak Dragon w końcówce lat '90) doskonałego "Talizmanu"? To było pismo:
1) z jajem
2) widać, że robione przez prawdziwych fanów - ludzi, którzy uwielbiali RPG, a nie traktowali go niczym Protestant Pisma Św.
3) miało kilka dobrych idei, oraz
4) najlepsze polskie teksty do CP2020, jakie czytałem.
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

ndz kwie 03, 2005 8:07 pm

Talizman nigdy mi nie lezal, poza jego trzecia, finalna mutacja, ktora byla juz o fantastyce, nie o RPG. Teksty mi nie lezaly, wolalem MiM.
 
Awatar użytkownika
PSJ
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 52
Rejestracja: pt wrz 24, 2004 12:04 pm

ndz kwie 03, 2005 8:27 pm

Seji, porównaj, ile numerow miał MiM, a ile Talizman - oczywiście, że w tej masie MiMowego materiału były perły. (że nie wspomnę o nostalgii, bo to dzięki Secret Service i MiM - w tej kolejności - w ogóle wiem o RPG) Więcej, do dziś mam teczkę z best of the best materiałami wyciętymi z MiM, gdy pozbyłem się CAŁEJ i KOMPLETNEJ kolekcji... Uznałem, że muszę je sobie przechować... Ale z drugiej strony pamiętam MiMa, gdy stał się jedynie tubą wydawniczą MAGa połączoną z folderem reklamowym. Wycięcie nie-MAGowych newsów, tekstów typu "generic"... brrr... niczym wspomniany przeze mnie dragon, w którym, o ile nie prowadziłeś kanonicznego AD&D 2ed ze wszystkimi ważniejszymi dodatkami, rozszerzeniami zasad itp., to mogłeś sobie poczytać właściwie tylko (niesamowity i kawaii, na marginesie) komiks Phila Foglio "What's New".

A Talizman, choć ukazywał się sporadycznie, i krótko, miał ten niesamowity dla mnie klimat pisma dla miłośników RPG, a nie dla sklepikarzy. Zawartość tekstów jest, oczywiście, non disputandum, bo jeden woli scenariusze, drugi opis 500 nowych podras smoków, trzeci personal horror, a czwarty Wenusjańską Paskudę...

:lol: Wenusjańska Paskuda? Dobrze pamiętam? Tak to się nazywało? LOL :hahaha:
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

ndz kwie 03, 2005 9:00 pm

PSJ pisze:
dzięki Secret Service i MiM - w tej kolejności - w ogóle wiem o RPG

Ja tez :)
PSJ pisze:
Ale z drugiej strony pamiętam MiMa, gdy stał się jedynie tubą wydawniczą MAGa połączoną z folderem reklamowym.

Ale MiM zawsze byl, jak to okreslasz, "tuba". Tyle, ze w pewnym momencie wylecial zen almanach, co bylo moim zdaniem duzym bledem. Mimo wszystko zawsze uwazalem, ze MiM byl dobrym pismem.

A ze nie moglem czesto w ostatnich latach znalezc czegos nowego w nim - wiesz, po tylu latach czytania i grania, malo rzeczy wydaje sie nowe.
 
Awatar użytkownika
Drachu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1617
Rejestracja: sob cze 26, 2004 1:50 pm

ndz kwie 03, 2005 9:19 pm

Seji pisze:
Ale MiM zawsze byl, jak to okreslasz, "tuba". Tyle, ze w pewnym momencie wylecial zen almanach, co bylo moim zdaniem duzym bledem. Mimo wszystko zawsze uwazalem, ze MiM byl dobrym pismem.

Czy ja wiem? Jasne, pisali o swoich systemach, ale z drugiej strony - większość systemów wtedy była przez nich wydana. Więc siłą rzeczy powinny stanowić większość. Za to był stały dział L5K, czy WODu, których nie wydawał MAG (no oki, był Wilkołak MAGowski, ale się zmył, a WOD w MiMie to głównie Wampir). Co jakiś czas wpadało coś do Shadowruna, czy CP2020.
Z drugiej strony MiM nie promował własnych systemów, które się nie przyjeły. Po prstu pisał o tym, w co obecnie się grało.

Jasne, ze celem MiMa było promowanie własnych systemów, jednak nie była to propaganda nachalna.
 
zamtuz
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 70
Rejestracja: pt lut 06, 2004 8:14 pm

ndz kwie 03, 2005 10:16 pm

propaganda nachalna.


Coś takiego mozemy obserwowac w GP. naprawde za duzo tam reklam Monastyru, NS czy innych produktow portalu
 
Awatar użytkownika
PSJ
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 52
Rejestracja: pt wrz 24, 2004 12:04 pm

ndz kwie 03, 2005 10:27 pm

E tam, reklamy to reklamy, być muszą, bo z tego żyje pismo. Ale GP ma na ten przykład doskonały dział newsów, zwróćcie uwagę, że nie tylko dotyczących polskiego rynku (co w realiach dostępności zagranicznych wydawnictw nie tylko w dostawach do księgarni przy pl. Unii Lubelskiej* jest naprawdę ważne). MiM też mial, a potem przestał mieć. Podobnie z recenzjami/opisami różnych "kultowych" systemów RPG, m.in. pojawił się tam najlepszy opis światów AD&D jaki widziałem. Potem zanikło. Czemu? W którymś momencie, AFAIR, istnienia MiMa nie-MAGowych** tekstów nie dawano. W tych etapach istnienia, w których dawał teksty "generic", jak przy pierwszych almanachach, albo też teksty do mniej spotykanych systemów, MiM był dobry, często b. dobry, czasem wybitny. Ale były i takie miesiące, gdy się odechciewało...

* - jak to ona się nazywała? Kawał dzieciństwa i pierwszy anglojęzyczny podręcznik do RPG, V:tM zresztą, a ja zapomniałem...

**- czyt. "nieprzeznaczonych do systemów wydawanych przez MAGa"
 
Awatar użytkownika
Elek
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 344
Rejestracja: wt mar 02, 2004 9:43 pm

ndz kwie 03, 2005 11:07 pm

Ech te pisma miały „ten” klimat. To było trochę tak jakbyś się spotkał z grupą zabawnych gawędziarzy w jakimś ustronnym miejscu, a nie jakbyś czytał jakąś gazetę.
Jakbyś spotykał się z znajomymi, którzy mają ci wiele ciekawego do opowiedzenia. Teraz w pismach czuje się takie dziwne maniery, jakby ci, co piszą chcieli trafić do jak największego grona czytelników, w zamian za to puszczając w nie pamięć fajny klimat i język. Czytając pisma nowsze zaśmieje się z raz może nawet 2 razy jak jakiś szczęśliwy numer się trafi, a przy tych starych pisemkach to czytanie robiło się nie zdrowe dla szczęki.
:)
 
Awatar użytkownika
Picc
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 644
Rejestracja: ndz paź 26, 2003 9:23 pm

ndz kwie 03, 2005 11:14 pm

PSJ pisze:
* - jak to ona się nazywała? Kawał dzieciństwa i pierwszy anglojęzyczny podręcznik do RPG, V:tM zresztą, a ja zapomniałem...

Głowy nie dam, ale czy po prostu nie była to "ISA"?
 
Awatar użytkownika
karp
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3116
Rejestracja: sob cze 07, 2003 1:31 pm

czw kwie 21, 2005 2:03 pm

No i tego właśnie nie rozumiem.
MiM to legenda, świetne pismo - zdechło.
Portal miał świetne teksty - zdechł.
Pirat jest do niczego, a żyje i ma się dobrze...

Pamiętam bluzgi (zresztą na polterze też) na MiMa i Portal - teraz to sądobre pisma. oże jak Pirat pójdzie do piachu, też okaże się że był świetnym pismem.
Drodzy współerpegracze - pisma mamy dokąłdnie takie na jakie zasługujemy... i jakie kupujemy.
 
Awatar użytkownika
Dhaerow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 495
Rejestracja: wt maja 20, 2003 1:51 pm

czw kwie 21, 2005 2:33 pm

karp napisał:
Drodzy współerpegracze - pisma mamy dokąłdnie takie na jakie zasługujemy... i jakie kupujemy.


Zgadzam się. IMO nie ma pisma bo najliczniejsza obecnie i najbardziej aktywna grupa czyli gracze DnD nie potrzebują takowego (chyba że by dostali Dragona lub Dungeona), a pozostali gracze cierpią na syndrom polskiego wszystkowiedzącego erpegowca.
Gotowych scenariuszy nie prowadzą, bo co tydzień piszą Hamleta, porady almanachowe mają w małym palcu, niusy mają z netu i aż dziw że są im podręczniki potrzebne :lol:

Szkoda MiMa, Portala, Talizmanów i Złotych Smoków. Fajne pisma były, nakręcały na granie i podsuwały pomysły.
 
Tyhagara
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1495
Rejestracja: sob cze 19, 2004 8:19 pm

sob lip 16, 2005 2:38 am

Role Playing Game
Dokument w formacie PDF, artykuł znajduje się na stronie 11.

fragmenty z artykułu pisze:
Oprócz najzwyklejszej kości sześciościennej nazywanej w skrócie k6 można spotkać jeszcze k3,


fragmenty z artykułu pisze:
Jego [WFRP] wadą jest ogromna rola kostek
podczas gry i nazbyt duża liczba współczynników,

fragmenty z artykułu pisze:
[WFRP]Na zachód rozpościera się Tesalia i inne mocarstwa,

To błędy kóre udało mi się wyłapać.
 
Awatar użytkownika
kruck
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 200
Rejestracja: śr cze 04, 2003 12:27 am

ndz lip 17, 2005 2:41 pm

Jak dla mnie MiM to oczywiście legenda, na której tworzyły się moje erpegowe naleciałości, przyzwyczajenia i pasje. Takim wyidealizowanym wspomnieniom z czasem coraz trudniej jest cokolwiek zarzucić. MiM miał swoje lata grube i chude, ale zawsze kupowałem go z uśmiechem na gębie i radością w sercu - cokolwiek czaiło się w środku.

Portal również bardzo mi odpowiadał, gdyż był, jak to już tu ktoś napisał, skierowany do nieco starszych graczy i trafił akurat w moment idealnie: miałem już ugruntowaną swoją wizję RPG i poszukiwałem jeno ciekawych inspiracji. Mam wszystkie numery i wspominam ten magazyn bardzo ciepło.

Z Piratem łączy mnie niewiele. Posiadam pierwsze numery, przeczytałem je, niektóre artykuły były oczywiście ciekawe, ale... Czegoś tu brakuje. A może czegoś jest za dużo. Kolorów? Nie wiem. To już nie jest gazeta dla mnie. To już nie jest gazeta, którą kupowałbym z pasją, wracając z nowym egzemplarzem do domu czuł przyjemne kołatanie serducha.

Narzekanie to polska specjalność, podkreślam więc, że Pirat nie jest magazynem złym, jedynie... nie ma tego "czegoś". Choć pewnie dzisiejsi jego czytelnicy za 5 lat twierdzić będą co innego :?.
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

ndz lip 17, 2005 2:50 pm

Tyhagara pisze:
To błędy kóre udało mi się wyłapać.

A ja wylapalem pare zdan zerznietych z mojego tekstu, oczywiscie bez podania zrodla :P

kruck pisze:
Pirat nie jest magazynem złym

Z ostatniego Pirata dowiedzialem sie np. o pewnym wspanialym serwisie internetowym, z ktorym Pirat nawiazal wspolprace i bardzo sie z niej cieszy. Ow serwis jest na tyle cudowny, ze zywcem kopiuje newsy z Poltera. Jasne, podpisuje "zrodlo: Polter.pl", szkoda tylko ze ja na szukanie wiesci trace kilkadziesiat minut, a oni wszystko zalatwiaja w pare minut przez control+c, control+v. Wiec ma sie Pirat czym chwalic.
Ostatnio zmieniony pn lip 18, 2005 2:10 pm przez Seji, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
JImmyKupa
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: pt maja 13, 2005 1:28 am

pn lip 18, 2005 2:00 pm

Czyli wniosek ogólny, w Polsce powoli następuje koniec papierowych pism o rpg :cry: szkoda :cry:
 
Awatar użytkownika
rincewind bpm
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1931
Rejestracja: pn wrz 27, 2004 5:24 pm

pn lip 18, 2005 4:07 pm

Seji pisze:
Ow serwis jest na tyle cudowny, ze zywcem kopiuje newsy z Poltera. Jasne, podpisuje "zrodlo: Polter.pl", szkoda tylko ze ja na szukanie wiesci trace kilkadziesiat minut, a oni wszystko zalatwiaja w pare minut przez control+c, control+v.

A możesz nie wyrazić na to zgody? Teksty są twojego autorstwa, więc bez twojej zgody nie powinno się, nawet z podaniem źródła, kopiować. A jeżeli nawet prawo tego nie zabrania, to to i tak beznadziejnie świadczy o stronie i piśmie...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości