Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
deem
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 690
Rejestracja: pn maja 17, 2004 1:27 am

Dodatki

wt kwie 12, 2005 1:21 pm

Rozumiem, że na polskim rynku jeszcze ich nie ma, ale z pewnością niektórzy z Was już zetknęli się z niektórymi dodatkami do "7th Sea" w języku angielskim i mięli okazję wyrobić sobie o nich jakąś opinię. Które z nich podobały sę Wam najbardziej, które najmniej i dlaczego?

Mi osobiście najlepiej czytało się nationbook do Usurii- zawsze sądziłem, że jest to najmniej grywalny obaszar, ale po przeczytaniu tej książki zdecydowanie zrewidowałem swoje poglądy- kraj jest zaskakująco barwny, niezwykle zróżnicowany i pełen wątków na przygody, polegające nie tylko na bieganiu po lasach w poszukiwaniu niedźwiedzi [jest miejsce nawet na intrygi polityczne czy ratowanie świata :razz: ].

Zawiodła mnie natomiast Castille :(. Zdawałoby się najciekawsza nacja [przynajmniej patrząc na różne ankiety, choćby na tym forum oraz to, że w każdej drużynie mam co najmniej jednego Castylijczyka], a podręcznik jest napisany dość nudno w porównaniu z pozostałymi. Co bynajmniej nie znaczy, że nie jest wart swojej ceny :)

Żeby temat nie był za bardzo hermetyczny:
Na jakie dodatki czekacie najbardziej? Na konkretną nację? Może na któreś ze stowarzyszeń?
 
Awatar użytkownika
fairhaven
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1486
Rejestracja: śr cze 02, 2004 8:14 am

wt kwie 12, 2005 9:42 pm

Castille rzeczywiście można z powodzeniem nazwać najbardziej rozczarowującym z nationbooków. Pomysł niby szalenie ciekawy, ale w środku nie ma NIC - no może poza złożeniem castylijskich nazwisk, co wyróżniałoby ten dodatek na tle innych.

Najbardziej z kolei zaciekawiło mnie Eisen - przed przeczytaniem tego dodatku była to najmniej ciekawa dla mnie nacja... a teraz zabieram się do prowadzenia właśnie tam. Czy trzeba lepszej rekomendacji? :P

Za najlepiej napisany uważam zaś ten do Montaigne.

Za to najbardziej chciałabym przeczytać ten o Kreuzritterach - ale wredny MG nie pozwala :( . Może pomożecie mi go przekonać? ;)
 
Marsavius
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 234
Rejestracja: pt lis 05, 2004 10:18 pm

wt kwie 12, 2005 11:46 pm

Musisz sie dużo i szeroko uśmiechać, może w końcu się złamie i pozwoli :D

Z obecnych dodatków jakie posiadamw tej czy owej wersji najbardziej podobały mi się ten do Gildii Szermierczych oraz ten o Pirackich Nacjach (więcej nic o tej godzinie nie bedę przekładał :/).

Gildie Szermiercze znakomicie rozszerzają zasady walki oraz pojedynków, a Pirate Nations pełen jest barwnych postaci, ciekawych opisów i inspirujących pomysłów.
 
Awatar użytkownika
Fenran
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 189
Rejestracja: śr paź 13, 2004 7:46 pm

wt kwie 12, 2005 11:49 pm

Najbardziej czekam na Usurię. Bo to jak dla mnie nacja którą Wick potraktował niesprawiedliwie, i mam nadzieję, że Nationbook poprawia sytuację. No i dodatku słyszałem wiele dobrych opinii. Niestety, bycie biednym uczniem z wadą wzroku to straszna rzecz - ani nie stać takiej osoby na kupno zagranicznych podręczników, ani nie ma jak czytać na kompie :>

No i jeszcze czekam na Kreutzritterów. I na Eisen. I na Montaigne Revolution. Zresztą, na każdy z dodatków do 7th czekam z niecierpliwością :)
 
Awatar użytkownika
deem
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 690
Rejestracja: pn maja 17, 2004 1:27 am

śr kwie 13, 2005 11:12 pm

a propos dodatków przypomniała mi się jedna drażniąca [mnie przynajmniej] kwestia. Niby istanieje podział w nationbookach na część ogólną i mg only. Sęk w tym, że w części, w której opisani są bnowie znajdują się często tacy, o których istnieniu gracze nie powinni mieć na początku pojęcia [mały przykładowy spoiler: vesteński król]. Jako prowadzący nie mam nic przeciwko temu, żeby gracze na własną rękę czytali fragmenty historii danego kraju czy jego geografii. Dobrze by było, żeby znali również najważniejsze persony tego świata i to nie tylko z moich opowiadań [czyli te których aktualnie potrzebuję w sesji]. W tym momencie niestety muszę cenzurować część nationów zastanawiając się czy nie zapomniałem kogoś zbanować. Ale to nie jest jakiś wielki mankament. Generalny układ podręczników sprawdza się poza tym bardzo dobrze.

Nie mam tego problemu w Tajnych Stowarzyszeniach, których graczom wogóle nie daję do wglądu, a co najwyżej powoli sączę informacje :razz:

A jak się zapatrujecie na dodatki z kategorii "inne" typu właśnie "Gildia..." czy "Freiburg" tudzież "Church of the Prophets"? Ja niestety mam w tym miejsu dużą lukę w kolekcji, a ciekaw jestem opinii...
 
Awatar użytkownika
fairhaven
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1486
Rejestracja: śr cze 02, 2004 8:14 am

czw kwie 14, 2005 12:27 am

Deem, sądzę że nie masz racji z tą koniecznością cenzurowania nationbooków. Cóż z tego, że gracz dowie się, że Vestenowie mają króla? Przełoży to na wiedzę postaci? Nie, jesli gramy z ludźmi odpowiedzialnymi. Będzie miał frajde jak go zobaczy na sesji i rozpozna, mimo że jego postać minie go obojętnie? Tak i o to chodzi.
Ale wydaje mi sie, że o tym już rozmawialiśmy co nieco :P

Montaigne Revolution podobało mi sie bardzo, kawał świetnego dodatku. Inaczej Pirate Nations, które w porównaniu z innymi nacjami są dość ubogie w informacje...
 
Awatar użytkownika
Teukros
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 475
Rejestracja: pt maja 16, 2003 11:39 am

czw kwie 14, 2005 10:09 am

Z nationbooków czytałem tylko Avalon i Vendel/Vesten. Oba ciekawe i dobrze zrobione. Podobnie jak Fenran, niecierpliwie czekam na Ussurię - ogromny kraj, a niewiele o nim w podręczniku napisano.
 
Awatar użytkownika
Majkosz
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 234
Rejestracja: sob maja 24, 2003 7:57 pm

czw kwie 14, 2005 10:21 am

Hej!

"Gildia Szermierzy" jest świetna. Podręcznik, który zapowiadał się jako vademecum powergamera zawiera mnóstwo intrygujących materiałów dotyczących samej organizacji, historii szermierki, pochodzenia konkretnych stylów, najsłynniejszych pojedynków w dziejach Thei i tego rodzaju uroczych wątków. Do tgko kilkanaście nowych szkół, uzupełniających luki w szermierce niektórych krajów (dzięki czemu szermierz z Avalonu czy Eisen przestają być skazani na ciężką i staromodną broń, w Montaigne pojawiają się szermierze z innych, niż Valroux szkół, swoją szkołę szermierczą dostają też Vendele). Wadę ma jedną: zaletę "Błyskawiczny refleks", która do tegos topnia niszczy równowagę zabawy, że zabroniłem jej wybierania.

"Kościół Proroków" nie jest wart swojej ceny. Właściwie wszystko, co się w nim znajduje, wyjąwszy kolory sutann, służy utożsamieniu Watycynu z Katolicyzmem. I gdzieś znika nagle chrzest po zdaniu egzaminu, przepada też doktryna naukowa. Sylwetki ludzi Kościoła niezbyt ciekawe, a spośród szkoł szermierczych jedna łamie zasady, jedna jest idiotyczna, a jedna służy do walki halabardą, co ma uzasadnienie, ale słabo nadaje się dla Bohaterów. Rzecz jest niezbyt twórcza i nie znajdziesz w niej nic, czego nie wyczytasz w historii Kościoła Katolickiego.

"Freiburg" natomiast bardzo mi się podobał i ma właściwie tylko jedną wadę: miasto jest tak ogromne i różnorodne, że trochę trudno się w nim odnaleźć. W pudełku są urocze mapy, całkiem dorzeczna minikampania i mnóstwo opisów miejsc, dzielnic i ciekawych postaci. Fajne, dobrze zrobione, solidne wi warte wydanych pieniędzy.

Spośród dodatków dual-statsowych, "Archipelag" to raczej podręcznik do D&D i tylko jedna wyspa utrzymana jest w nastroju 7th Sea (poza tym same Syrny, czarodziejstwa, artefakty, bestie). "Stronghodls & Hideouts" idzie jeszcze dalej w stronę D&D i jest dokumentną stratą pieniędzy. "Towarzystwo Odkryców" jest lepsze, ale nie ma mocy starych dodatków z tej serii. "Cathay" fajny, ale słabo łączy się z resztą Thei (choć dobrze trzyma nastrój Wuxia, to mu trzeba przyznać). Pozostałych czterech nie mam, ale prędzej czy później, choćby z kronikarskiego obowiązku, rzecz naprawię.

pozdrawiam!
 
Awatar użytkownika
Nadiv
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 236
Rejestracja: pt maja 02, 2003 9:28 am

czw kwie 14, 2005 4:52 pm

Majkosz, a co powiesz o innych dodatkach - Montaigne Revolution, Vodacce lub np. tych o tajnych stowarzyszeniach? Zamierzam w ciągu najbliższych dni zakupić kilka anglojęzycznych dodatków do 7th Sea i trochę się waham z wyborem konkretnych pozycji...

Z dotychczas wydanych pozycji czytałem na razie jedynie Avalon - i jest to kawał naprawdę dobrej roboty. Na szczęgólną uwagę zasługują przede wszystkim bohaterowie niezależni, którzy zostali opracowani w naprawdę mistrzowski sposób.
 
Awatar użytkownika
fairhaven
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1486
Rejestracja: śr cze 02, 2004 8:14 am

pt kwie 15, 2005 12:24 am

Wiem, że nie jestem tak wiarygodnym źródłem jak Majkosz, ale mimo wszystko odpowiem :P

Montaigne Revolution podobało mi się. Wiem, że w tym miejscu się z Majkoszem różnimy, zatem wyjasnię, czemu tak sądzę. Przede wszystkim - storylinia jest poprowadzona w sposób ciekawy, większość wątków rozwija się nader interesująco, dochodzi jeszcze parę zupełnie nowych (Cabora). Wątek monteńskiej rewolucji mnie nie zawiódł - no i państwo z komitetem na czele prezentuje się bardzo interesująco.

Minusem jak dla mnie są duże zmiany w świecie gry - pomijając wymienioną wyżej montaigne, spore przetasowanie następuje też w Vodacce (upadek jednego z książąt). Wspomniana wyżej Cabora też sporo namieszała i towarzystwo Odkrywców znacznie zyskuje na znaczeniu.

Co jeszcze dostajemy w dodatku? Nowe tajne stowarzyszenie (choć przeciętnie opisane, przyznaję, pomysł za to ciekawy) i mnóstwo (naprawdę bardzo dużo) pomysłów na przygody osadzonych w storylinii.

Więcej napiszę, jak po raz wtóry przeczytam dodatek.

Bardzo się starałam nie pisać spoilerów. :P
 
Awatar użytkownika
deem
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 690
Rejestracja: pn maja 17, 2004 1:27 am

sob kwie 16, 2005 12:30 am

generalnie jeśli chodzi o samą budowę, wszystkie nationbooki są zrobione na tym samym schemacie- historia; opis kultury, zwyczajów, prowincji; ważni bni; informacje mechaniczne [w tym szkoły szermiercze, magia-tam gdzie jest to nowa, a gdzie nie to dodatkowe biegłości do starej, zalety, zaszłości itp.]; opis przybliżający sposób myslenia danej nacji i na końcu sekrety dla MG. Vodacce jest krajem bardzo inspirującym. W książce jest cała masa ciekawych motywów, które aż proszą się aby wpleść je w przygodę [teraz zacząłem żałować, że wypchnąłem moja drużynę dalej w świat :)].

Trochę inaczej są przygotowane Tajne Stowarzyszenia- są one raczej przeznaczone do użytku MG i wydzielania potrzebnych informacji graczom wedle jego uznania. Czytając je czuje się tę otoczkę tajemnicy [przynajmnej ja ją czułem :P], co sprawia naprawdę ogromna frajdę.

Wydaje mi się, że najpierw warto się zaopatrzeć w nationbooki [a przynajmniej ich część], gdyż podręcznikom Stowarzyszeń zdarza się do nich odnosić. Ponadto przed poznawaniem Największych-Tajemnic-Wszechświata dobrze jest chyba poznać to co zwykłe i codzienne [o ile w "7th Sea" mozna stosować takie określenia :)]
 
Awatar użytkownika
Majkosz
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 234
Rejestracja: sob maja 24, 2003 7:57 pm

ndz kwie 17, 2005 12:58 pm

Cóż mogę jeszcze dodać? "Vodacce" to faktycznie kawał fajnej książki, która zupełnie mi nie spasowała - ale to dlatego, że jestem fanem Italii i dopiero ostatnio udało mi się wykorzenić u siebie automatyczną prejekcję moich wyobrażeń o Włoszech na "Vodacce". Ale z serca polecam, świetny nationbook.

Tajne Stowarzyszenia są en masse interesujące, przy czym dla osoby niezainteresowanej syrnecko-czarnoksięskim metaplotem najcenniejszy jest chyba "Invisible College". Wprawdzie stowarzyszenie jako takie jest nieco niegrywalne, za to znajdują się tam bardzo szczegółowe informacje na temat nauki Thei, jej czołowych przedstawicieli, najwazniejszych dokonań i kierunków rozwoju. Rozczarowały mnie wyłącznie "Córy Zofii", które powstały z niekompletmnych notatek Wicka (i nikt nie wie, czym miały tak naprawdę być).

Słowem, za najlepszy nationbook uważam "Usurię" za najsłabszy - "Castille". Spośród Tajnych Stowarzyszeń najbardziej podobali mi się "Rycerze Krzyża i Róży", a najmniej - "Córy Zofii". Najsłabszy dodatek do "7thSea" w ogóle, to "Midnight Archipelago" i "Strongholds and Hideouts", najlepsza jest chyba "Gildia Szermierzy".

pozdrawiam!
 
Awatar użytkownika
Nadiv
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 236
Rejestracja: pt maja 02, 2003 9:28 am

ndz kwie 17, 2005 1:51 pm

fairhaven pisze:
Wiem, że nie jestem tak wiarygodnym źródłem jak Majkosz, ale mimo wszystko odpowiem :P


Jesteś jak najbardziej wiarygodnym źródłem ;)

fairhaven pisze:
Montaigne Revolution podobało mi się.


Zapewne zakupię tę książkę w niedalekiej przyszłości. W zasadzie zastanawiałem się nad zrobieniem rewolucji w Montaigne zanim dowiedziałem się o istnieniu tego dodatku :) Bardzo mnie ciekawi, jak daleko moja wizja tego wydarzenia odbiega od wyobrażeń autorów gry.

fairhaven pisze:
Bardzo się starałam nie pisać spoilerów. :P


A szkoda ;-)

Obecnie jestem w trakcie czytania "Los Vagos" - i przyznam, że - póki co - dodatek jest naprawdę niezły.

Kilka dni temu zamówiłem dużą paczkę z ośmioma dodatkami do 7th Sea - bardzo żałowałem jednak, że niemożliwym do dostania okazało się "Montaigne" i "Gildia Szermierzy" ;/ Może ktoś z Was chciałby się pozbyć swojego egzamplarza? ;-)
 
Awatar użytkownika
WieszKto
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 268
Rejestracja: sob cze 11, 2005 11:32 pm

wt sie 16, 2005 11:05 pm

Czy ktos z Was wie jakie sa szanse na kontynuowanie wydawania 7th sea w postaci dodatkow po polsku?
 
Awatar użytkownika
zegarmistrz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1002
Rejestracja: śr paź 20, 2004 4:05 pm

wt sie 16, 2005 11:18 pm

Ja wiem. Bliskie zera niestety...
 
Awatar użytkownika
WieszKto
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 268
Rejestracja: sob cze 11, 2005 11:32 pm

śr sie 17, 2005 10:16 am

Dowiadywalem sie na forum wolf-fanga - jesli ludzie nie zaczna kupowac w empiku to nici z dodatkow. :cry: Musielibysmy chyba wzbudzic takie zainteresowanie systemem jak L5K zeby im sie to oplacilo....
 
Hajdamaka

sob gru 10, 2005 10:51 pm

Czy w takim razie, ktos kto czytal nationbooki moglby je troche przyblizyc ? Glownie chodzi mi o Usurie oraz o nowe szkoly szermiercze. Z wielka przyjemnoscia kupilbym oryginalny dodatek... gdyby taki byl. :?
 
Awatar użytkownika
Mort
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 113
Rejestracja: sob maja 03, 2003 9:12 pm

pn gru 12, 2005 12:09 am

Z wielka przyjemnoscia kupilbym oryginalny dodatek... gdyby taki byl.


Jakoś nie napotkałem problemów z zakupem oryginalnych dodatków do 7th Sea. Poza Montaigne i Crecent Empire dostępne sa wszystkie. Zamawiałem już w kilku różnych sklepach internetowych za granicą i wszystkie wywiązały się ze swoich zobowiązań.
 
Hajdamaka

pn gru 12, 2005 12:16 am

Po polsku, ukrainsku lub rosyjsku ???? :wink:

Oryginalne w znaczeniu firmowe, nie w jezyku orginalnym.
 
Awatar użytkownika
Mort
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 113
Rejestracja: sob maja 03, 2003 9:12 pm

pn gru 12, 2005 8:11 am

Hajdamaka pisze:
Oryginalne w znaczeniu firmowe, nie w jezyku orginalnym.


Tego to raczej nie ma i nie będzie. Smutne ale prawdziwe.
 
Hajdamaka

pn gru 12, 2005 3:19 pm

Bardzo smutne... tak wiec ponawiam prosbe ( oczywiscie, o ile ktos nie uzna tego za kradziez - ja mam sam mieszane uczucia ) o przyblizenie troche Usurii ( o ktorej jest bardzo malo w glownych ksiazkach i jest potraktowana baaaardzo niesprawiedliwie ) oraz szkol szermierczych ( po jednej szkole to troche za malo wg. mnie, tym bardziej, ze np. Szocja czy Inlandia powinny miec osobne szkoly od Avalonu ).
Pozdrawiam.
 
Fingal
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 182
Rejestracja: pt maja 27, 2005 1:24 pm

czw gru 22, 2005 12:00 pm

Podobał mi się Avalon i Vendel. Castille jakoś mi zupełnie nie przypadło do gustu (choć może to tylko kwestia irytującej szkoły Soldano).

Jeżeli chodzi o szkoły szermiercze, to dysponuję pdf-em ze spisem wszystkich szkół szermierczych Thei. Zainteresowanych zapraszam na priva.

Jeszcze pytanie - co to jest ten Midnight Archipelago, gdzie leży i kim są jego mieszkańcy - Kanuba?
 
Awatar użytkownika
BloodFire
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: ndz sty 01, 2006 7:43 pm

czw sty 05, 2006 2:56 am

A mi się marzy "Pirate Nations"...wiem, wiem, nic z tego. W naszym pięknym kraju RPG kuleje, jak się niezna angielskiego to nici z zabawy.
Tak, to bardzo smutne.
 
Awatar użytkownika
WieszKto
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 268
Rejestracja: sob cze 11, 2005 11:32 pm

pt sty 20, 2006 10:18 am

Czy ktos moze podac jakis adres sprawdzonego sklepu internetowego gdzie mozna zamowic aangielskie dodatki do 7th sea po przystepnych cenach?
 
Awatar użytkownika
deem
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 690
Rejestracja: pn maja 17, 2004 1:27 am

pt sty 20, 2006 12:27 pm

http://www.nobleknight.com

http://leisuregames.com

Oba są sprawdzone przeze mnie i nie było żadnych problemów.
Pozostaje jeszcze pytanie co nazywasz przystępną ceną :)
 
Fingal
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 182
Rejestracja: pt maja 27, 2005 1:24 pm

pt sty 20, 2006 12:35 pm

Ok, jeżeli kogoś interesuje też dodatek o członkach Novus Ordo Mundi i o wyspie Kanuba (oba w pdf) to też zapraszam na priva.
 
Awatar użytkownika
deem
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 690
Rejestracja: pn maja 17, 2004 1:27 am

pt sty 20, 2006 12:42 pm

Tak właściwie to można je też ściągnąć stąd: http://www.swashbucklingadv.com/resources

:)
 
Fingal
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 182
Rejestracja: pt maja 27, 2005 1:24 pm

pt sty 20, 2006 7:00 pm

Łeeeee, Deem, zdradziłeś moją och-jak-straszną tajemnicę pt. "skąd biorę mhrrrrroczne dodatki do siódemki" :P ...i cała drama poszła psu w...rufę :P
 
Awatar użytkownika
deem
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 690
Rejestracja: pn maja 17, 2004 1:27 am

sob sty 21, 2006 12:01 am

Uznałem, że do tych cennych archiwów powinni mieć dostęp również bohaterowie, a nie tylko takie tajemnicze Łotry ja ty :razz:
 
Fingal
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 182
Rejestracja: pt maja 27, 2005 1:24 pm

sob sty 21, 2006 12:10 am

(głos człowieka spadającego w jakieś bezdenne miejsce) Jeszcze się zemszczęęęęęęęęęęęęęęęęęe....<łubudu - o proszę, jednak BYŁO jakieś dno, coś takiego> :P

A teraz na poważnie - dzisiaj zdobyłem dodatek opisujący wszystkie czarnoksięstwa Thei (zrobiony w podobny sposób jak ten z pełną listą szkół szermierczych). Nie muszę mówić, gdzie zapraszam zainteresowanych i jaki adres powinni mi podać, hm? :P

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość