Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
star
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 140
Rejestracja: ndz cze 09, 2002 11:57 am

Systemy oparte na jRPG

czw paź 13, 2005 10:49 am

Witam. Poszukuję informacji dotyczących systemów gier fabularnych wywodzących się lub w jakimś stopniu opartych na japońskich role-play'ach konsolowych typu Final Fantasy itp. Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek linki, czy też namiary na autorów owych systemów, jeśli oczywiście takie istnieją. Chętnie przeczytałbym również wrażenia osób, które miały za takimi systemami do czynienia (tj. grały). Jeśli ów wątek był już poruszany na tym forum, prosiłbym o linka.
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

czw paź 13, 2005 10:52 am

Kiedys ma wyjsc Crystalicum - kiedy? Wszyscy chcieliby wiedziec ;). http://crystalicum.polter.pl/
 
Awatar użytkownika
lucek
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 348
Rejestracja: pn mar 01, 2004 6:55 pm

czw paź 13, 2005 11:04 am

Jest np. Trigun rpg - niekoniecznie na podstawie konsolówki, ale na podstawie anime pod takim tytułem. Pobieżnie (bardzo) go przeglądałem. Syci oko, jeśli ktoś lubi takie klimaty.

No i jeszcze będzie bakemono :P Ale to już zupełnie inna historia. Silent Hill + japończycy ;]

l.
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

czw paź 13, 2005 11:16 am

Jest jeszcze adaptacja Record of Lodoss War oparta na FUZION. To wygooglania.

Jest tez BESM - Big Eyes Small Mouth, czyli mangowe RPG. Nie do konca jRPG, ale takich stricte to chyba wiele nie znajdziesz.
 
Awatar użytkownika
Teukros
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 475
Rejestracja: pt maja 16, 2003 11:39 am

czw paź 13, 2005 12:22 pm

O ile mi wiadomo, nie ma obecnie żadnego systemu, który byłby oparty o japońską grę konsolową. Jest za to sporo erpegów inspirowanych japońską animacją i mangą, są także adaptacje konkretnych tytułów (np. Hellsing, Slayers, Bubblegum Crisis).
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

czw paź 13, 2005 12:40 pm

Ej, a Exalted? Oparte na konkretnym tytule nie jest, ale chyba sporo czerpie.
 
Awatar użytkownika
Teukros
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 475
Rejestracja: pt maja 16, 2003 11:39 am

czw paź 13, 2005 1:46 pm

Exalted ? Ogromniaste miecze... i chyba tyle. Reszta to religia, polityka i wojna w skali międzynarodowej, a to chyba niewiele ma wspólnego z konsolówkami. No, chyba że mamy inne wyobrażenie o konsolówkach (dla mnie to głównie mordobicia i przygodówki w rodzaju FF).
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

czw paź 13, 2005 1:51 pm

Teukros pisze:
No, chyba że mamy inne wyobrażenie o konsolówkach (dla mnie to głównie mordobicia i przygodówki w rodzaju FF).

A tam w mechanice czegos nie bylo?
 
Awatar użytkownika
Teukros
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 475
Rejestracja: pt maja 16, 2003 11:39 am

czw paź 13, 2005 2:18 pm

A tam w mechanice czegos nie bylo?

Nic mi nie przychodzi do głowy. Mechanika Exalteda to lekko zmodyfikowany Storyteller, który nigdy nie miał nic wspólnego z konsolami. Może combo ? Ale poza nazwą, ma niewiele wspólnego z combosami z konsolówek.
 
Awatar użytkownika
Eldred
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 121
Rejestracja: pt cze 25, 2004 2:13 pm

pt paź 14, 2005 8:46 pm

lucek pisze:
Jest np. Trigun rpg - niekoniecznie na podstawie konsolówki, ale na podstawie anime pod takim tytułem. Pobieżnie (bardzo) go przeglądałem. Syci oko, jeśli ktoś lubi takie klimaty.

No i jeszcze będzie bakemono :P Ale to już zupełnie inna historia. Silent Hill + japończycy ;]

l.

Nie rozumiem jednego. Dlaczego Silent Hill + japończycy?
Przecież Silent Hill został zrobiony przez KONAMI, czyli odrazu japończycy.
A sam na Bakemono czekam gorąco. A wracającdo jRPG, nie ma jakiś settingów do d20?
 
Awatar użytkownika
Mr.ciacho
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 476
Rejestracja: śr sie 13, 2003 9:13 pm

pn paź 17, 2005 6:47 pm

Sam pomysł grania w świat predstawiony w jrpg wydaję mi się chybiony, bo one akurat najczęsciej są tworzone pod fabułe konkrentej gry i raczej mało w nich zostaje do odkrycia.




Teukros pisze:
Exalted ? Ogromniaste miecze... i chyba tyle. Reszta to religia, polityka i wojna w skali międzynarodowej, a to chyba niewiele ma wspólnego z konsolówkami. No, chyba że mamy inne wyobrażenie o konsolówkach (dla mnie to głównie mordobicia i przygodówki w rodzaju FF).


W kazdym FF począszy od 6 jakiś z tych tematówj jest mocno poruszany.
 
Awatar użytkownika
lucek
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 348
Rejestracja: pn mar 01, 2004 6:55 pm

pn paź 17, 2005 9:57 pm

Eldred pisze:
Przecież Silent Hill został zrobiony przez KONAMI, czyli odrazu japończycy.

Ale scenariusz SH jest wybitnie europejsko-hollywoodzki, innymi słowy: zachodni.
 
Awatar użytkownika
bukins
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 627
Rejestracja: śr cze 01, 2005 10:00 pm

pn paź 17, 2005 10:51 pm

Silent Hill (przynajmniej 2) zrobili Japończycy. Tak się składa, że posiadam kolecjonerską wersję SH2 na PS2, gdzie znajduje się relacja z tworzenia gry, wywiady i takie tam inne pierdoły. Nie ma tam żadnego europejczyka :P

Odnośnie Bakemono - po prelekcji na Teleporcie 2004, a następnie zdobyciu kilku materiałów (jakaś tam wersja alfa czy beta) jestem mocno napalony i czekam, czekam, czekam... :/
 
Awatar użytkownika
lucek
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 348
Rejestracja: pn mar 01, 2004 6:55 pm

wt paź 18, 2005 12:22 am

Zupełnie nieistotne jest, że zrobili go Japończycy. "Ruchomy zamek Hauru" jest filmem zrobionym przez Japończyków. Ale ma europejsko-modernistyczny klimacik, zupełnie pozbawiony japońskości. SH ma straubowsko-kingowski scenariusz, wręcz klasyczny. Całość dzieje się w anglojęzycznym miejscu, bohaterowie się nazywają po angielsku.
Silent Hill nijak się ma do np. "the Ring" (mówię o wersji oryginalnej, w której widać japoński styl bycia i tę szaloną samotność).
A poza tym to nie wątek o antropologii kultury tylko o grach rpg opartych o konsolówki ;P

l.
 
Awatar użytkownika
Kalosz
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 0
Rejestracja: czw lut 24, 2005 4:40 pm

wt paź 18, 2005 4:58 pm

Eldred pisze:
A wracającdo jRPG, nie ma jakiś settingów do d20?

No właśnie, chyba Hellsing wyszedł na d20, ale też nie jestem pewien.

star pisze:
Poszukuję informacji dotyczących systemów gier fabularnych wywodzących się lub w jakimś stopniu opartych na japońskich role-play'ach konsolowych typu Final Fantasy

Gdzieś na necie jest, autorski system o nazwie "Final Fantasy" czerpiący z konwencji. Mocno ztabelizowany, ale jest (Wiem bo kiedyś przeglądałem go).

Teukros pisze:
O ile mi wiadomo, nie ma obecnie żadnego systemu, który byłby oparty o japońską grę konsolową

A orientujesz się w rynku japońskim? Tam coś może być. Fakt, że mało kto zrozumie, ale zaistnieć tam coś takiego mogło.


Mr.ciacho pisze:
Sam pomysł grania w świat predstawiony w jrpg wydaję mi się chybiony, bo one akurat najczęsciej są tworzone pod fabułe konkrentej gry i raczej mało w nich zostaje do odkrycia

Wiesz, mi się zawsze wydawało, żę nie gra w świat, tylko w rpg będacy w jakimś świecie konwencji. Ale może się czepiam :wink:

A co do funkcjonowania świata opartego na jrpgach, to ma on jak najbardziej możliwość zaistnienia. Jedyny problem może być, jak dwie drużynki mają phoenix downy :D. Ale w d20 jest przecież wskrzeszenie i mało kto na nie narzeka z dedekowców
lucek pisze:
mówię o wersji oryginalnej, w której widać japoński styl bycia i tę szaloną samotność

True. Ten sam motyw, ale przedstawiony od trochę innej strony, widać w Lost in Translation.
 
Awatar użytkownika
Teukros
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 475
Rejestracja: pt maja 16, 2003 11:39 am

czw paź 20, 2005 2:40 pm

A orientujesz się w rynku japońskim? Tam coś może być.

Nie, nic nie wiem na temat rynku japońskiego. Swoją drogą, ciekawe ilu polskich graczy na tyle zna japoński, aby grać w japoński system rpg ?

wracającdo jRPG, nie ma jakiś settingów do d20?

Polecam stronę www.guardiansorder.com. Guardians of Order wydał na d20 Hellsinga, Slayersów i Triguna, + kilka settingów nie opartych na żadnym konkretnym anime, ale "w klimacie" (np. Uresia).
 
Awatar użytkownika
lucek
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 348
Rejestracja: pn mar 01, 2004 6:55 pm

czw paź 20, 2005 6:29 pm

Teukros pisze:
Nie, nic nie wiem na temat rynku japońskiego. Swoją drogą, ciekawe ilu polskich graczy na tyle zna japoński, aby grać w japoński system rpg ?

Co najmniej parunastu. I nie, nie przesadzam, sam znam trzech rpg-owców w miarę biegle mówiących po japońsku.

l.
 
Awatar użytkownika
cactusse
Grafik
Grafik
Posty: 86
Rejestracja: pn paź 18, 2004 8:03 am

pt paź 21, 2005 8:20 pm

Witam. Poszukuję informacji dotyczących systemów gier fabularnych wywodzących się lub w jakimś stopniu opartych na japońskich role-play'ach konsolowych typu Final Fantasy itp. Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek linki, czy też namiary na autorów owych systemów, jeśli oczywiście takie istnieją. Chętnie przeczytałbym również wrażenia osób, które miały za takimi systemami do czynienia (tj. grały). Jeśli ów wątek był już poruszany na tym forum, prosiłbym o linka.


Hmm, tu można trafić na info o japońskich rpgach http://www.j-rpg.com/ .
Jeden z nich, "Tenra Bansho Zero" jest właśnie tłumaczony na angielski i ma być wydany na początku 2006 roku http://www.tenra-rpg.com/ .
Z dotychczasowo angielskich rpgów, najbliższy do konsolowych klimatów jest setting "Uresia : Grave of Heaven" (nekromanci, demony, mechy, kung-fu elfy, a nawet można grać tymi wesołymi żelkami - slimes ;-) ) http://www.io.com/~sjohn/uresia.htm .
Ewentualnie zainteresować cię może nowy hiszpański rpg "Anima Beyond Fantasy" (niedługo ma się ukazać angielska wersja), który również inspirowany jest japońskimi konsolowymi grami http://www.edgeent.com/anima/en/index.html .
 
Awatar użytkownika
Teukros
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 475
Rejestracja: pt maja 16, 2003 11:39 am

ndz paź 23, 2005 5:17 pm

Jeszcze garść informacji:
www.wiseturtle.com - strona kolejnego systemu "w stylu anime". Zebrał kiepskie recenzje, ale to kwestia gustu.
www.eos-press.com - wydają system na podstawie koreańskiej manghi "Weapons of the Gods". Jednym z twórców jest Rebecca Borgstrom (Exalted, Nobilis), więc oczekuję raczej dobrego systemu.
http://arpg.neko-machi.com - linkownia do systemów animistycznych.
http://dsg.neko-machi.com - strona dwóch systemów - "Mascot - tan" (uff...) i Thrash (amatorski, ale całkiem niezły).
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

ndz paź 23, 2005 5:33 pm

Teukros pisze:
linkownia do systemów animistycznych.

Wiara w duchy przyrody i takie tam? Fajnie, szukalem tego ;).
 
Awatar użytkownika
Teukros
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 475
Rejestracja: pt maja 16, 2003 11:39 am

pn paź 24, 2005 10:25 am

A tak, tak. A jestem animistą :)
 
Awatar użytkownika
star
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 140
Rejestracja: ndz cze 09, 2002 11:57 am

wt lis 01, 2005 12:44 pm

Dzięki wszystkim :spoko:
 
Rauko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: czw gru 01, 2005 4:24 pm

Japoński RPG (???)

czw sty 19, 2006 4:52 pm

Buszując po sieci natknąłem się na takie coś:

http://www.nona.dti.ne.jp/~nove/kaisetu/bb.jpg

http://www.fear.co.jp/bbnt/bbnt_top.jpg

http://www.fear.co.jp/bbnt/news/bnteva.jpg

Na podstawie różnych przesłanek oraz tego:

http://www.fear.co.jp/bbnt/down/down.htm

Wykoncypowałem że musi to byc jakis japoński system RPG,niestety dalsze poszukiwania utkneły w martwym punkcie i nie udało mi się znaleźć nic ponad to.Stąd moje pytanie.Czy ktoś z was zetknął się już z tym systemem/wie gdzie można się czegoś o nim dowiedzieć (po angiesku najlepiej chyba że ktoś z tąd zna japoński)/ma odpowiednie "kontakty".Chciałbym sie dowiedzieć czegoś na temat tego sytsemu dlatego byłbym wdzięczny za każdą nawet najbardziej błachą informację bo jak na razie nie wiem dosłownie nic.
 
Awatar użytkownika
Beamhit
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2359
Rejestracja: czw paź 09, 2003 8:22 pm

czw sty 19, 2006 5:28 pm

Raczej na to nie licz. Lepiej poszukaj czegoś po angielsku, jak:

http://www.animarpg.com/

lub "Exalted" (zwłaszcza że w marcu ma wyjść II edycja).

Jeżeli szukasz czegoś jednak strikte japońskiego, używaj słowa "TRPG", a nie "RPG".
 
Rauko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: czw gru 01, 2005 4:24 pm

czw sty 19, 2006 7:38 pm

Kiedy mnie wlasnie zaciekawilo to.I na ten temat chcialbym sie czegos dowiedziec.Cala reszta "pozniej" i "przy okazji"
A co do TRPG to wiem.Ale odkrylem to raczej przypadkiem i nadal nie wiem co oznacza owo T.Wiec jakbys przy okazji mi wyjasnil to bylbym wdzieczny.
Ponawiam pytanie,kto ma jakies (jakiekolwiek) informacje na temat Beast Bind? Moze ktos ma znajomych/potencjalnych znajomych japonczykow???
 
Awatar użytkownika
Beamhit
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2359
Rejestracja: czw paź 09, 2003 8:22 pm

czw sty 19, 2006 7:51 pm

TRPG - "Table-Talk Role-Playing Game"

Dla Japończyków RPG zazwyczaj oznacza gatunek gry komputerowej (u nas - cRPG).

I przykro mi bardzo, ale chyba niczego się nie dowiesz. Jakoś nikomu się nie chce tłumaczyć japońskich TRPG, nawet tych darmowych.

A szkoda, bo F.E.A.R to takie tamtejsze WOTC.
 
Rauko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: czw gru 01, 2005 4:24 pm

czw sty 19, 2006 8:19 pm

Acha no to teraz jasne :D
A to wielka szkoda bomoznaby tym utrafic w pewna luke.Taka alternatywa dla DnD.Tyle ze zamiast gigantycznej ilosci zasad gigantyczna ilosc artow :wink: A tak na powaznie to mysle ze japonskie RPG moga byc nawetlepsze niz te zachodnie.Przynajmniej niektore.Jest to wprost gigantyczny tygiel z ktorego tamtejsi tworcy czerpia calymi garsciami.Przy czym ma te zalete ze "skladniki" sa nieco inne wiec i RPG nawet tam banalne moga byc tu nowatorskie.Patrzac na te wszystkie anime z ktorych duza czesc ma wprost genialny i niepowtarzalny klimat naprawde chcialbymposmakowac probki japonskiego RPG.
A juz szczegolnie tego te arty podzialaly na moja wyobraznie.
Moze ktos z was np. na uczelni ma jakichs japonczykow albo osoby ktore takich japonczykow znaja.Mozna by takiego kontaktu uzyc.Mysle ze jak sie juz jakiegos japonca dorwie to chetnie pomoze :mrgreen:
 
Awatar użytkownika
Beamhit
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2359
Rejestracja: czw paź 09, 2003 8:22 pm

czw sty 19, 2006 8:32 pm

To powtórze się - albo poczekasz na angielskie wydanie "Anima" (system zrobili Hiszpanie, ale ilustracje są robione przez Japończyków), albo w marcu druga edycja Exalted (full-color, wielkie miecze, niesamowite walki, mechy i ilustracje robione przez UDON).
Lub uniwersalne mechaniki, jak BESM'y czy Random Anime.

I przy okazji - Japończycy mają po swojemu Dungeons and Dragons :P
 
Awatar użytkownika
Beamhit
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2359
Rejestracja: czw paź 09, 2003 8:22 pm

pt sty 20, 2006 3:05 pm

Japończycy mają też swojego własnego Lodosa (nie mówię o autorce opartej na FUZION), bo jak wiadomo każde państwo ma swojego klona AD&D

Większość japońskich RPG oparte jest w mniejszym czy większym stopniu na (A)DnD <----- jeżeli nie setting, to przynajmniej mechanika.


Przy okazji - na wyspach (T)RPG nie jest tak popularne jak u nas czy na zachodzie.
 
Awatar użytkownika
Teukros
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 475
Rejestracja: pt maja 16, 2003 11:39 am

ndz sty 22, 2006 12:29 pm

ZODIAC Final Fantasy RPG

Znalazłem. Adres: http://www14.brinkster.com/zodiacrpg/ a dostałem się tam za pośrednictwem http://www.rpggateway.com też całkiem ciekawa strona.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości