Zrodzony z fantastyki

 
starsza wiśnia
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: pt paź 07, 2005 11:08 pm

Nocny/Dzienny patrol

sob lis 19, 2005 8:33 pm

Witam
mam pytanko, dla mnie książki opisujace siły jasnych/ciemnych walczące o utrzymanie(??)traktatu o równowadze są odkryciem roku..sprowokowany raczej nieudanym filmem znalazłem ksiązki..czy mi się wydaje czy przemkneły one niezuważone na polskim rynku???
ktokolwiek widział ktokolwiek wie?
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

pn lis 21, 2005 2:15 am

Prosze o dostosowanie postu do standardow j. polskiego pod wzgledem ortografii, interpunkcji i zasad pisania w sieci.

A ksiazki zostaly na rynku zauwazone i docenione - choc okladki maja koszmarne. Niedawno Fabryka Slow wypuscila spin-off osadozny miedzy dwoma pierwszymi tomami. Na polskie wydanie czeka jeszcze "Wieczorny patrol" (bodaj taki jest tytul), ale nic nie wskazuje na to, ze ukaze sie szybko.

Film zas - o czym jest watek w dziale Film ;) - jest niezly, nawet bardzo. A jesli w/g kogos jest kiepski, to ja chce, zeby w Polsce robiono tak kiepskie filmy ;). Wiecej w dziale Film :>.
 
Awatar użytkownika
JoAnna
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1078
Rejestracja: pt lip 25, 2003 11:57 am

śr lis 23, 2005 1:14 pm

Ja przeczytałam "Nocny patrol" w jeden dzień, zachwyciłam się i teraz poluję na "Dzienny". Podoba mi się przede wszystkim dlatego, że Łukjanienko kontynuuje cudne tradycje rosyjskiej fantastyki w jakiś tam sposób socjologicznej. I roztrząsa te odwieczne problemy dobra i zła, tudzież udziela jedynej rosyjskiej odpowiedzi na pytanie "Jak uleczyć ból duszy?". Bardzo podoba mi się Anton, bo jest zwykły i ma dylematy zupełnie zwykłego człowieka. W sumie, szczerze mówiąc, podoba mi się, bo to świat znacznie bliższy mojemu, niż jakiekolwiek amerykańskie książki tego typu.
A najbardziej podoba mi się, że "Nocny patrol" to książka o miłości. Mądra książka o miłości.
 
Awatar użytkownika
Malkav
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 539
Rejestracja: wt lis 04, 2003 9:30 pm

ndz lis 27, 2005 2:21 pm

Ja zaczalem czytać "Nocznoj Dozor" w oryginale. Skonczylem historie pierwsza. Mol ksiazkowy ze mnie nie jest więc czesto czytam 5 ksiazek na raz przez rok, wplatajac po drodze elktury. Teraz czytam "Palmire". Troche to nie po kolei ale co tam, zabierajac sie za ta druga myslalem, ze to jakis watek poboczny. No ale zostalem naprowadzony :>
Ksiazka ciekawa, wciagajaca, co 4 zdanie w orginale pada słowo "zrja" (na prożno), co mnie momentami bawilo.
Nie podoba mi sie bardzo natomiast tłumaczenie slowa Dozor jako patrol. Mimo iż wydawca w Palmirze. Filmowy tytul uwazam za bardziej adekwatny dla jezyka poslkiego. W koncu stoją na strazy dobra i zla, a nie je patroluja. I jeszcze w Palmirze Dębski dal ciala zostawiając "Pitera" w tekscie. [Piter to potoczna nazwa Petersburga].
To tak tylko z odmetow mojego mozgu.
 
Awatar użytkownika
JoAnna
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1078
Rejestracja: pt lip 25, 2003 11:57 am

ndz lis 27, 2005 11:52 pm

No - tłumaczowi najwyraźniej się Maanam skojarzył i płyta "Nocny patrol" - pasuje to jak pięść do nosa. Dozor to dozor, nadzór, stróżowanie, a nie patrol.
Ech, do licha, Malkav, zazdroszczę ci - ja bym się pewnie przez pierwszą stronę rok przedzierała. Mimo, że ostatnio wyszło, że jako jedna z nielicznych wśród moich przyjaciół czytam cyrylicę i jeszcze jako tako rosyjski pamiętam. A czytanie fajnych książek w oryginale to mój w miarę nieszkodliwy bzik (o ile wydawanie strasznej kasy na ksiazki jest nieszkodliwym bzikiem).
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

pn lis 28, 2005 12:50 am

A ja dostalem oryginalne rosyjskie wydanie na DVD - nadruk na plycie w postaci odznaki Patrolu rozwala :). Wiem, ze to o ksiazkach, ale musialem sie pochwalic ;).

A teraz on topic: straz nocna bylaby lepsza (Rembrandt, B5, wszystko). Ale sie stalo. Z drugiej strony dystrybutor filmu jest lajza, bo powinien w sytuacji, gdy tytul juz istnieje na rynku, zachowac pierwotne tlumaczenie i nie mieszac.
 
Awatar użytkownika
Piskboga
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 183
Rejestracja: pt wrz 02, 2005 12:05 pm

śr lis 30, 2005 11:45 am

Zgadzam się z Joanną. Cały cykl stworzony w dobrym rosyjskim klimacie. Połączenie kryminału szpiegowskiego z fantastyką, i to w Moskwie. Jestem za tak. Książka reprezentuje ten typ dialogu który uwielbiam. Wątpliwości bohatera odnośnie postrzegania świata, rozstrząsanie odwiecznej walki dobra ze złem, gdzie do końca nie wiadomo czy zło i dobro jest tym czym jest z założenia, czy tylko tym za co je mamy i z jakiego punktu na nie spojrzymy. Gorąco polecam.
 
Awatar użytkownika
john constantine
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1571
Rejestracja: pn paź 27, 2003 9:53 pm

czw lip 06, 2006 2:01 pm

Ogolnie czytalem "Dzienny Patrol" po obejzeniu filmu "Nocny Patrol".Dziwne to bylo bo fabula troche sie różni od tej która znamy z filmu. Ale jest znacznie lepsza! Wiecej czasu na zagłębienie sie w bohaterow, duzo filozoficznych pytań o różnicę pomiędzy dobrem a złem ktora często jest bardzo trudna do dostrzezenia. Czekam na trzecią książkę...i doczekac sie nie moge...
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

czw lip 06, 2006 6:48 pm

john constantine pisze:
Ogolnie czytalem "Dzienny Patrol" po obejzeniu filmu "Nocny Patrol"

Bo Dzienny to druga czesc :P.
 
Awatar użytkownika
Jagged Hreathrin Fel
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 80
Rejestracja: czw kwie 15, 2004 7:41 pm

czw lip 06, 2006 7:21 pm

Film jest o tyle gorszy, że - jakby to ktoś powiedzał - "poszli w komerchę". Zamiasta konsekwentnie ekranizować książkę (a w zasadzie jedną z jej części) to dodano "wątek syna", żeby bardziej udramatyzować, czy co tam jeszcze - w każdym bądź razie, by lepiej się sprzedało...Niby scenariusz był uzgadniany z panem Łukianienką, ale ja osobiście wolę wersję "książkową" fabuły...kiedy drodzy filmowcy w końcu zaczną wiernie ekranizować książki...ech...ile zyskałaby kinematografia...
 
Awatar użytkownika
Malkav
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 539
Rejestracja: wt lis 04, 2003 9:30 pm

pn lip 10, 2006 10:00 am

Zapominasz jednak, ze film to odrebne medium i jesli by zrobic ekranizacje ksiazki, bylaby ona dosc slaba. Za duzo po prostu zachodzi w glowach bohaterow.
Swoja droga kupilem sobie anglieska wersje - "Night Watch". Nie ma to jak zboczenie zawodowe ;)
 
Awatar użytkownika
Ekel
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 139
Rejestracja: pn lis 15, 2004 10:24 am

pn lip 10, 2006 11:00 am

Heh. Łukjanienko na spotkaniu autorkim opowiadał sporo o filmie. Historia w skrócie wygląda tak, że Mekmembatow wcześniej robił tylko teledyski i inne krótkie formy. Dlatego nie wyczuł długości i nakręcił kupę dobrego materiału, na wierny książce film, ale za to trwający jakieś sześć godzin. No i trzeba było to pociąć strasznie i zmontować coś bardziej zwięzłego. Za to druga część (Dzienny Patrol/Straż) jest już znacznie wierniejsza i lepsza.

Poza tym pojawiły się opowieści, że kiedyś ma wyjść na DVD wersja reżyserska... Oczywiście pewnie to tylko legendy, ale miło pomarzyć.
 
Awatar użytkownika
Fungus
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 871
Rejestracja: śr paź 08, 2003 3:54 pm

pn lip 10, 2006 11:19 am

Ekel pisze:
Za to druga część (Dzienny Patrol/Straż) jest już znacznie wierniejsza i lepsza.


Ani jedno ani drugie. Nadal takie samo przemieszanie watkow, teledyskowy montaz, wypada moim zdaniem slabo.
 
Awatar użytkownika
AN4RCH
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 301
Rejestracja: sob lip 30, 2005 6:42 pm

pn lip 10, 2006 11:30 am

Jak na razie czytałem jedynie nocny patrol. Jest wg mnie ok. Przyjemnie się czyta. Nie ma w nim takich niejasności jak w filmie. Ogólnie słowiańska historia o magii, miłości, nienawiści, cierpieniu i radości. Bardzo dobre i przyjemne czytanie.
 
Awatar użytkownika
Malkav
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 539
Rejestracja: wt lis 04, 2003 9:30 pm

pn lip 10, 2006 3:57 pm

Najwiekszym problemem filmu jakoi ekranizacji, tak jak wczesniej napisalem, byly rzeczy niewidoczne "normalnie". Na przyklad scena w metrze kiedy Anton chce zdjac ze Swiety klatwe. W ksiazce wsio bylo jasne, w filmie natomiast nie wiadomo o co chodzilo. Podobnie z Jegorem w metrze. Faktycznie wychodzilo na to, ze Anto jest pedofilem.

Ekel pisze:
Poza tym pojawiły się opowieści, że kiedyś ma wyjść na DVD wersja reżyserska... Oczywiście pewnie to tylko legendy, ale miło pomarzyć.

Pewnie na 6 DVD i pewnie na zachodzie, gdzie film byl pozbawiony paru scen. Obejrzyjscie za to "wersje goblinska" filmu. Trudno sie oglada, ale naprawde niezle.
 
Awatar użytkownika
Jagged Hreathrin Fel
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 80
Rejestracja: czw kwie 15, 2004 7:41 pm

wt lip 11, 2006 2:02 pm

Ekel pisze:
Za to druga część (Dzienny Patrol/Straż) jest już znacznie wierniejsza i lepsza.


Druga część filmu to dzienny patrol ?? A nie miało być przypadkiem trzech części odpowiadających trzem częściom pierwszego tomu, czyli "Nocnego Patrolu" ??
Ostatnio zmieniony wt lip 11, 2006 2:37 pm przez Jagged Hreathrin Fel, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
AN4RCH
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 301
Rejestracja: sob lip 30, 2005 6:42 pm

wt lip 11, 2006 2:08 pm

Niestety z trylogii zrobili 2 częśći. Książkowzór to Nocny patrol, Dzienny patrol i Patrol o zmierzchu. Film To Night watch i day watch. W polsze pewnie day watch nie pojawi się za prędko.
 
Awatar użytkownika
Ekel
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 139
Rejestracja: pn lis 15, 2004 10:24 am

wt lip 11, 2006 2:14 pm

Umm. Dzienny?

Pierwsza książka to Nocny Patrol (Ночно́й Дозо́р), na podstawie którego (w przybliżeniu) jest film Nocna Straż.

Druga część to Dzienny Patrol (Дневно́й Дозо́р), na podstawie którego jest zrobiony film Dzienna Straż.

Trzecia część książki to Сумеречный Дозор, jeszcze nie przetłumaczony, a czwarta (i podobno ostatnia) to Последний Дозор. Na ich podstawie jeszcze nie ma filmów, a przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo.

Jest jeszcze Oblicze Czarnej Palmiry, książka w tym samym świecie, ale napisana przez Wasiliewa, a nie przez Łukjanienkę. Za zgodą i konsultacją tego drugiego.

Edycja - poprawiłem literówkę.
 
Awatar użytkownika
Fungus
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 871
Rejestracja: śr paź 08, 2003 3:54 pm

wt lip 11, 2006 3:34 pm

Ekel pisze:
Pierwsza książka to Nocny Patrol (Ночно́й Дозо́р), na podstawie którego (w przybliżeniu) jest film Nocna Straż.

Druga część to Dzienny Patrol (Дневно́й Дозо́р), na podstawie którego jest zrobiony film Dzienna Straż


Nie.

Film "Nocna Straz" jest w przyblizeniu na motywach pierwszej (z trzech) czesci tomu pierwszego (czyli "Nocny Patrol") - Anton spotyka Swiete w metrze, ratuje dzieciaka przed wampirami, wampirzyca sie msci, itd. Dodatkowo sceny z poczatku filmu (wizyta u wiedzmy) pochodza z poczatku pierwszej czesci drugiego tomu ("Dzienny Patrol"), choc tylko sam poczatek - tamta historia dotyczy wiedzmy Alicji, dalej toczy sie zupelnie innym torem, Anton bynajmniej nie jest klientem godzacym sie na smierc dziecka. W ogole, zaden watek dziecka Antona w ksiazsce sie nie pojawial.

Film "Dzienna Straz" jest opraty na przemieszaniu watkow z drugiej (watki takie jak zamiana cial z Olga, sceny w restaraucji i poscig, zabicie maga ciemnosci itd.) oraz trzeciej (kreda przeznaczenia) czesci pierwszego tomu (czyli "Nocnego Patrolu"), nie zauwazylem tam zadnych watkow zwiazanych z ktorakolwiek czescia tomu drugiego ("Dzienny Patrol")

W skrocie: obydwa filmy oparte sa na przemieszanych i pozmienianych watkach tomu pierwszego.
 
Awatar użytkownika
Malkav
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 539
Rejestracja: wt lis 04, 2003 9:30 pm

wt lip 11, 2006 3:53 pm

Ekel pisze:
Jest jeszcze Oblicze Czarnej Palmiry, książka w tym samym świecie, ale napisana przez Wasiliewa, a nie przez Łukjanienkę. Za zgodą i konsultacją tego drugiego.


Jakby bnie bylo obaj napisali "dzienny patrol/dzienna straz". Tak swoja droga "patrol o zmierzchu" brzmi nedznie. Kto pozwala na takie pokraki?
 
Awatar użytkownika
Nienna
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 29
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 8:53 pm

sob wrz 02, 2006 11:20 pm

Echh czytałam "Nocny patrol", ale "Dziennego..." niestety nie mogę znależć w żadnej księgarni :( w "Nocny patrol" po prostu sie "wżarłam" i przeczytałam w kilka godzin. W sumie smutna książka, bo co zrobić jesli nawet Świało pakuje się w intrygi i jest gotowe osiągnąc swój cel "po trupach"? :( Książka dała mi wiele do myslenia i bardzo bym chciała przeczytać drugi tom, niestety nigdzie nie mogę go dorwać :(
Filmu niestety nie widziałam, próbowałam ściagnąc z neta, ale komp się nie słucha...cóż robić...
 
Awatar użytkownika
Piskboga
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 183
Rejestracja: pt wrz 02, 2005 12:05 pm

śr wrz 06, 2006 2:20 pm

Trzeba będzie zatem kupić w księgarni... :)
 
Awatar użytkownika
teaver
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1909
Rejestracja: czw mar 17, 2005 1:07 pm

ndz wrz 10, 2006 2:46 pm

Jak nie lubię rosyjskiej fantastyki to ta książka mnie bardzo zainteresowała. Niestety, musiałam sie z nią męczyć w bardzo, bardzo kiepskim polskim tłumaczeniu. :( Ledwie ją przez nie skończyłam. Przyznam szczerze, że Dziennego Patrolu też nigdzie nie widziałam, może nie jest jeszcze przetłumaczony. Jednak miłośnikom polecam inne pozycje tego autora, o wiele bardziej godne polecenia. A szczególnie Zimne Błyskotki Gwiazd i Labirynt Odbić.
 
Awatar użytkownika
Malkav
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 539
Rejestracja: wt lis 04, 2003 9:30 pm

pn wrz 11, 2006 10:50 am

Nienna pisze:
Echh czytałam "Nocny patrol", ale "Dziennego..." niestety nie mogę znależć w żadnej księgarni Sad


E Rebelu maja (przepraszam za reklamowanie konkurencji). PRzynajmniej przed wakacjami mieli, zdaje sie w dziale fantasy, albo historie alternatywne.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości