Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Yarghuzzz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1377
Rejestracja: sob sty 17, 2004 9:38 pm

wt gru 13, 2005 1:10 pm

Szept pisze:
A mozesz rozwinąć? Co nie podoba ci się w sposobie przyznawania (z tego co usłyszałeś/zrozumiałeś).

Wolałem tego uniknąć ;)
Generalnie nie jestem za przyznawaniem nagród przez publikę, chyba, że określamy to z góry jako nagroda publiczności czy coś takiego. Tak czy siak - żadne rozwiązanie nie jest dobre. Jeśli laureata wybierało by gremium, to zaraz zostało by posądzone o bycie subiektywnym.
No i jeszcze jedna rzecz - fakt, że głosują tylko uczestnicy PolConu, że za głosowanie trzeba w jakiś sposób zapłacić. W takim wypadku nagroda nie powinna się mianować nagrodą fandomu, tylko... uczestników polconu.
 
Awatar użytkownika
Szept
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 355
Rejestracja: czw kwie 01, 2004 11:35 pm

wt gru 13, 2005 1:46 pm

Yarghuzzz pisze:
Szept pisze:
A mozesz rozwinąć? Co nie podoba ci się w sposobie przyznawania (z tego co usłyszałeś/zrozumiałeś).

Wolałem tego uniknąć ;)


Rzuciłeś jakąś sugestią o niejsnościach w przyznawniu nagody, więc rozwiń zarzuty.

Generalnie nie jestem za przyznawaniem nagród przez publikę, chyba, że określamy to z góry jako nagroda publiczności czy coś takiego. Tak czy siak - żadne rozwiązanie nie jest dobre. Jeśli laureata wybierało by gremium, to zaraz zostało by posądzone o bycie subiektywnym.

Czyli przestańmy przyznawać nagrody?

No i jeszcze jedna rzecz - fakt, że głosują tylko uczestnicy PolConu, że za głosowanie trzeba w jakiś sposób zapłacić. W takim wypadku nagroda nie powinna się mianować nagrodą fandomu, tylko... uczestników polconu.


wyboru nominaownych utworów może dokonać każdy za darmo.
Nagroda nie jest przyznawana tylko przez uczestników Polconu. Może na nią głosowac równiez osoba nie będąca na konwencie, więc nie byłoby właściew naywanie nagrody Zajdla nagroda Polconu. Tym bardziej, że istnieje możliwość przyznania Zajdla na innym konwencie niż Polcon.
Nagrodę przyznaje fandom polski więc nie ma nic dziwnego w nazywaniu jej Nagrodą Fandomu Polskiego.
Oczywistym jest że przyznaje ją część fandomu a nie 100% ludzi czytajćych fantastykę.
 
Awatar użytkownika
Szept
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 355
Rejestracja: czw kwie 01, 2004 11:35 pm

wt gru 13, 2005 4:57 pm

Yarghuzzz pisze:
Czyli przestańmy przyznawać nagrody?

jest to pewne wyjśćie, niewątpliwie. Choć lepszym byłoby znalezienie innego sposobu, łączenie metod?


To znaczy? Wszyscy wskazuja kandydatów a wybiera wąskie grono ekspertów? Taak nagroda by cię zadowoliła?

Jak to konkretnie chciałbyś rozwiązać. Juz nie mówię tylko o Zjdlu ale ogólnie o nagrodach. Skoro ani wybór przez wszystkich ani przez kapitułę nie uważasz za dobry.

wyboru nominaownych utworów może dokonać każdy za darmo.

Nie daje to jednak gwarancji, że utwór wygra.


Obecnośc na Polconie też nie daje gwarncji, że wygra ten na którego zagłosujesz.

Może dalsza rozmowa na PW, co? żeby nie śmiecić.

Seji pozwolił ;)
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

wt gru 13, 2005 5:37 pm

Szept pisze:
Seji pozwolił

Nie pozwolil, gadajcie tutaj ;).
 
Awatar użytkownika
Yarghuzzz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1377
Rejestracja: sob sty 17, 2004 9:38 pm

wt gru 13, 2005 8:04 pm

Jak to konkretnie chciałbyś rozwiązać.

Nie wiem. Nie myślałem o tym, nie zajmuję się tym. Generalnie uważam, że nagrody przyznawane przez ogół, w powszechnym głosowaniu powinny mieć ten fakt zaznaczony w nazwie. Dobrym przykładem są tu nagrody MTV - będące de facto odzwierciedleniem gustów wielomilionowej widowni, a nie jakości utworów.
Z drugiej jednak strony zbyt wiele jest przykładów na to, że jury ocenia nominowane utwory według dziwacznego widzimisię lub dochodzi do matactw. Fryderyki, czy literacki Nobel.
Osobiście uważam jednak, że o ile przy drugiej metodzie może dojść do przekrętów i matactw, o tyle wybieranie nagrody poprzez powszechne głosowanie nie wyłoni dzieła najlepszego, a dzieło najpopularniejsze. Trudno stawiać Harry'ego Pottera na równi z Władcą Pierścieni, a podejrzewam, że w powszechnym głosowaniu walka była by zażarta. Cóż jeszcze mogę powiedzieć...
Sądzę, że najlepszym wyjściem byłoby jasno podane uzasadnienie wyniku, lub przyznawanie przez jury punktów w różnych kategoriach (język, fabuła, ogólne wrażenie).
Natomiast od razu chciałbym zaznaczyć:
nie mam nic do nagrody Zajdla. Dla mnie może ona sobie być w takim kształcie w jakim jest, nie przeszkadza mi to. Słyszałem jedynie, że było o nią również parę kłótni.
 
Awatar użytkownika
Szept
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 355
Rejestracja: czw kwie 01, 2004 11:35 pm

wt gru 13, 2005 8:17 pm

Yarghuzzz pisze:
Jak to konkretnie chciałbyś rozwiązać.

Nie wiem. Nie myślałem o tym, nie zajmuję się tym.


Czyli poprosu bezkonstruktywnie marudzisz.

Generalnie uważam, że nagrody przyznawane przez ogół, w powszechnym głosowaniu powinny mieć ten fakt zaznaczony w nazwie.


No przecież Zajdel ma 'Nagroda Fandomu Polskiego'. Fandom to ogół ludzi nie jakaś kapituła.

Osobiście uważam jednak, że o ile przy drugiej metodzie może dojść do przekrętów i matactw, o tyle wybieranie nagrody poprzez powszechne głosowanie nie wyłoni dzieła najlepszego, a dzieło najpopularniejsze.


A nie może być nagród dla najpopularniejszych dzieł?
A dzieło najlepsze nie może być najpopularniejsze?

Sądzę, że najlepszym wyjściem byłoby jasno podane uzasadnienie wyniku,


Jest podane bardzo jasno - 'bo zebrał więcej głosów'.

lub przyznawanie przez jury punktów w różnych kategoriach (język, fabuła, ogólne wrażenie).


I w przypadku nagród przyznawanych przez kapituły tak jest. Może nie sa to jakieś zdefiniowane punkty, ale sędzia wybierajac danego kandydata ocenia ( przynajmniej powinien oceniać) język, fabułę, wrażenia jakie na nim wywarło.

Natomiast od razu chciałbym zaznaczyć:
nie mam nic do nagrody Zajdla. Dla mnie może ona sobie być w takim kształcie w jakim jest, nie przeszkadza mi to. Słyszałem jedynie, że było o nią również parę kłótni.


W jakim sensie kłótni?
Była gra ciałem, ale Parowski nie jest już niechętny nagrodzie z tego co kojarzę.
Niechętny jest Szmidt, który stara się od jakiegoś casu lansowac swoją nagrodę. Z nieszczególnym skutkiem.
 
Awatar użytkownika
Ausir
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 686
Rejestracja: ndz kwie 25, 2004 9:39 pm

wt gru 13, 2005 8:58 pm

Więcej o krytyce Zajdla jak i odpowiedzi na nią przeczytać można tutaj:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Nagroda_Zajdla#Opinie
 
Awatar użytkownika
Yarghuzzz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1377
Rejestracja: sob sty 17, 2004 9:38 pm

wt gru 13, 2005 9:07 pm

Czyli poprosu bezkonstruktywnie marudzisz.

Jeśli chcesz, możesz to tak nazwać. Wydaje mi się, że zauważam raczej problem, a tutaj dyskutujemy możliwe rozwiązania.

No przecież Zajdel ma 'Nagroda Fandomu Polskiego'. Fandom to ogół ludzi

Ogół ludzi którzy przyjechali na Falkon. Ja nie uważam, że np. kuzynki powinny dostać nagrodę, podobnie Autobahn, ale nikt się mnie o zdanie nie pytał.
Szept pisze:
A nie może być nagród dla najpopularniejszych dzieł?
A dzieło najlepsze nie może być najpopularniejsze?

Mogą być. Nagroda Zajdla właśnie taka jest. Problem polega na tym, że nie zawsze to co jest popularne, jest akurat najlepsze (Mandaryna i Ich Troje najlepszymi przykładami). I tutaj pojawia się już problem. Stąd chyba wzięła się wojna między czytelnikami a graczami, prawda? (w każdym razie tak powiedział Furiath :D).
Jest podane bardzo jasno - 'bo zebrał więcej głosów'.

BLeah. uwielbiam to łapanie za słówka i interpretację po linii najmniejszego oporu. Chodzi mi o uzasadnienie wyniku w wypadku, gdy dokonuje go jury. Czyli - powieść wygrała bo jest napisana poprawną polszczyzną (na przykład, bo u Ziemiańskiego w Achaji trafiały się często byki stylistyczne, może nie jakieś rażące, ale w książkach występować nie powinny).
Szept pisze:
W jakim sensie kłótni?

Gdy jedna z "Fantastycznych Audycji" była poświęcona Zajdlom słyszałem właśnie wypowiedzi, że sporo osób zarzuca, ale my twardo się trzymamy. Gdzieś na polterze też była o tym dyskusja, w komentarzach pod artykułem/felietonem. Do tego wejdź na wikipedię.
"W 2003 Marek Oramus w jednym z wywiadów powiedział, że Nagroda Zajdla jest nagrodą towarzyską, którą dostają ci, którzy "piją z fandomem". Stwierdził, że środowisko tworzy wewnętrzne preferencje, którymi się kieruje podczas głosowania. Według niego osoby, które są ze środowiskiem skonfliktowane nie mają szans na nominację, co widać w zestawieniach tytułów nominownych do poszczególnych nagród przyznawanych jego zdaniem przez zbliżone gremia. Nazwał też użycie systemu australijskiego "celowym zaciemnianiem mechanizmu wyłaniania laureatów", (choć w podobny sposób liczone są głosy na Hugo, nagrodę Worldconu, Światowego Konwentu Science Fiction)." Jest tam jeszcze kilka przytoczonych komentarzy.

Także sprawa nie jest tak różowa na jaką wygląda. Nie dziwię się, że (znów opieram się na tym, co mówił Furiath) Ziemkiewicz i Parowski pluli się, skoro w ich mniemaniu wygrał tekst słaby, tylko dlatego że fajnie się je czytało.

A dlaczego Szept tak bardzo bronisz tej nagrody, jeśli nie jest to tajemnica?
 
Awatar użytkownika
Furiath
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3802
Rejestracja: ndz mar 23, 2003 12:10 am

wt gru 13, 2005 9:13 pm

Fandom to organizacja, a nie reprezentacja. Na pewno nie moja, przynajmniej.

Co do Zajdla - nagroda jakich setki. Przedsiębiorstwa komunalne mają swoją, dziennikarze swoją, a wąski światek aktywistów fanatstyki swoją. I jak każda podobna nagroda jest sosem dla grona wzajemnej adoracji.

Nie napiszę, że opowiadania czy powieści, które wygrały - nie powinny. Są z reguły dobre jak na polskiej scenie. A ta, przynajmniej dla mnie, jest niestety kiepska (przynajmniej jesli chodzi o fantasy, gdyż za s-f nie przepadam ogólnie i zupełnie się na tym nie znam). Od czasu opowiadań Sapka nie czytałem nic, co tak naprawdę rzuciło mnie pozytywnie na kanapę, bym wiele godzin nie mógł się oderwac od książki. Brzezińska, Pilipiuk, Białołecka... Eh... To już wolę reklamę Golgate w TV. Jedyną nadzieję mam w horrorwcach: jak np. Grzędowicz. Moze jeszcze coś Lewandowski zaserwuje świeżego?...

Zajdel jest dobrze lansującą się nagrodą, można się nią powołać w innych mediach, pisarz obrasta w piórka i jest częściej zapraszany na konwenty, integrując się z orgami i czasami uczestnikami. Ale, jak każda niemal nagroda - jest zupełnie niemiarodajny. Czytalnicy chcą czytać, nie rozdawać nagrody. Dzisiejsze czasy wymagają często kierunków odwrotnych - najpierw robi się mały szum, aby potem lepiej sprzedać.
 
Awatar użytkownika
Szept
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 355
Rejestracja: czw kwie 01, 2004 11:35 pm

wt gru 13, 2005 10:48 pm

Yarghuzzz pisze:
Czyli poprosu bezkonstruktywnie marudzisz.

Jeśli chcesz, możesz to tak nazwać. Wydaje mi się, że zauważam raczej problem, a tutaj dyskutujemy możliwe rozwiązania.

No to się zdecyduj czy chcesz o tym dyskutować, czy jak poprzednio napisałeś stoisz na stanowisku 'ja nie wiem' :)

No przecież Zajdel ma 'Nagroda Fandomu Polskiego'. Fandom to ogół ludzi

Ogół ludzi którzy przyjechali na Falkon. Ja nie uważam, że np. kuzynki powinny dostać nagrodę, podobnie Autobahn, ale nikt się mnie o zdanie nie pytał.


Na Polcon :)
Nikt ci drogi do oddania swojego głosu nie zamykał. To tak jak z każdymi nagrodami, zawsze znajdzie się ktoś kto będzie uważał, że to czy inne dzieło nie powinno dostac nagrody.
Nagroda z twojego przykładu MTV to też nie jest nagroda wszystkich widzów MTV.
Przyjmijmy w rozmowie realne podejście do nagradzania :)

Szept pisze:
A nie może być nagród dla najpopularniejszych dzieł?
A dzieło najlepsze nie może być najpopularniejsze?

Mogą być. Nagroda Zajdla właśnie taka jest. Problem polega na tym, że nie zawsze to co jest popularne, jest akurat najlepsze (Mandaryna i Ich Troje najlepszymi przykładami).


Chciałbyś Mandarynie albo ich trzem dać Zajdla ;)
W swojej kategorii moga być najlepsi. Poza tym w Sopocie Margaryna nie wygrała :)
Poza tym dlatego włąśnie przy Zajdlach stosowany jest australijski sposób głosowania by rezultat odpowiadał faktycznej pozycji utworu wśród czytelników.

Jest podane bardzo jasno - 'bo zebrał więcej głosów'.

BLeah. uwielbiam to łapanie za słówka i interpretację po linii najmniejszego oporu. Chodzi mi o uzasadnienie wyniku w wypadku, gdy dokonuje go jury.


W tym przypadku również wystarczające jest 'bo zebrał nawięcej głosów' :)

Czyli - powieść wygrała bo jest napisana poprawną polszczyzną (na przykład, bo u Ziemiańskiego w Achaji trafiały się często byki stylistyczne, może nie jakieś rażące, ale w książkach występować nie powinny).


Ale co to by było za kryterium oceniania? Zajdel nie jest nagrodą dla utworu napisanego najczystszą polszczyzną.

Gdy jedna z "Fantastycznych Audycji" była poświęcona Zajdlom słyszałem właśnie wypowiedzi, że sporo osób zarzuca, ale my twardo się trzymamy. Gdzieś na polterze też była o tym dyskusja, w komentarzach pod artykułem/felietonem.

A większej liczby ogólników nie mogłeś umieścić :)
Gdzieś, ktoś, coś powiedizał...No przepraszam co to za argument.
Ja gdzieś przeczytałem, jak ktoś powiedział, że nagorda jest super i najlepsza na swiecie. No spróbuj to obalić ;)

Do tego wejdź na wikipedię.

Z tego co ja widzę to tam jest jasno napisane, parę osób na krzyz miało jakieś ale do nagrody w więksozści nie uzasadnione. Nie wiem , ale chyba nie wyobrażasz sobie że możliwe jest istnienie jakiegoś wyróżnienia którym wszyscy przyklasnom.

"W 2003 Marek Oramus w jednym z wywiadów powiedział, że Nagroda Zajdla jest nagrodą towarzyską, którą dostają ci, którzy "piją z fandomem". Stwierdził, że środowisko tworzy wewnętrzne preferencje, którymi się kieruje podczas głosowania. Według niego osoby, które są ze środowiskiem skonfliktowane nie mają szans na nominację, co widać w zestawieniach tytułów nominownych do poszczególnych nagród przyznawanych jego zdaniem przez zbliżone gremia. Nazwał też użycie systemu australijskiego "celowym zaciemnianiem mechanizmu wyłaniania laureatów", (choć w podobny sposób liczone są głosy na Hugo, nagrodę Worldconu, Światowego Konwentu Science Fiction)." Jest tam jeszcze kilka przytoczonych komentarzy.


I co? Uważasz ze miał rację? To że nie zrozumiał systemu australijskiego oznacza że jest on do bani?

Także sprawa nie jest tak różowa na jaką wygląda. Nie dziwię się, że (znów opieram się na tym, co mówił Furiath) Ziemkiewicz i Parowski pluli się, skoro w ich mniemaniu wygrał tekst słaby, tylko dlatego że fajnie się je czytało.


No ja tez się nie dziwię, że ktoś miał inne zdanie o przeznaczeniu nagrody. Parowski widać uważał, ze warta nagrodzenia jest tylko ta literatura która niesie jakieś głębokie przesłanie (choćby i napisana tak że się czytać odniechciewa po dwóch stronach). Fandom widac zdecydował wielokrotnie inaczej uznając, ze najlepszy jest taki utwór ktry ludzio się dobrze czytało.
Zarzuty NUMPa były by może i zasadne gdyny Zajdel był nagrodą dla 'powaznej i niosącej głębokie przesłanie fantastyki'. Nie zauważyłem jednak by w regulminie nagrody było cokolwiek na ten temat, aty?

A dlaczego Szept tak bardzo bronisz tej nagrody, jeśli nie jest to tajemnica?

Bo widzę, że wypisujesz tu niesprawdzone rzeczy, opoerając się w swoich sądach tylko na tym że ktoś gdzieś coś powiedział.
A dlaczego ty atakujesz nagrodę, jeśli nie jest to tajemnica? :)

Furiath pisze:
Fandom to organizacja, a nie reprezentacja. Na pewno nie moja, przynajmniej.


Fandom organizacją? Od kiedy?
Fandom to poprostu ludzie interesujacy się fantastyką pod różnymi postaciami.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Fandom
Chcesz czy nie jesteś częscią fandomu skoro interesujesz się fantastyką i jeszcze udzielasz na jej polu (np. na forum w serwisiw fantastycznym).

Organizacją jest Fandom Polski, ale to coś innego i jak na razie w tej dyskusji nie był jeszcze przywoływany.

Co do Zajdla - nagroda jakich setki. Przedsiębiorstwa komunalne mają swoją, dziennikarze swoją, a wąski światek aktywistów fanatstyki swoją. I jak każda podobna nagroda jest sosem dla grona wzajemnej adoracji.


Uhum, Zajdlem adorowani są autorzy fantastyczni. Do powyższego co napisałeś należy jeszcze dodać, że ma ona jeszcze swoje znaczenie promocyjne zarówno wewnątrz danej grupy jak i na zewnątrz (pod tym względem pozycja Zajdla poprawia się od kilk lat).
 
Awatar użytkownika
Yarghuzzz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1377
Rejestracja: sob sty 17, 2004 9:38 pm

wt gru 13, 2005 11:04 pm

Szept pisze:
A większej liczby ogólników nie mogłeś umieścić

Pytałeś się jakie kłótnie, żebym sprecyzował. Nazwisk/ksywek z pamięci ci nie podam.
A dlaczego ty atakujesz nagrodę, jeśli nie jest to tajemnica?

Nie atakuję - stwierdzam jedynie, że dla mnie jest to trochę dziwne. Ale może być, nie przeszkadza mi.
I co? Uważasz ze miał rację?

Pytałeś o kłótnie i niesnaski - odpowiadam :)

Szept pisze:
Nagroda z twojego przykładu MTV to też nie jest nagroda wszystkich widzów MTV

owszem nie jest. Ale nie muszę bulić za to, żeby zagłosować. Na tej samej zasadzie prezydent nie jest moim prezydentem, jeśli nie pójdę do urny. Głosowanie jest otwarte, może zrobić to każdy, a nie ktoś kto zapłaci organizatorom Polconu. I pod tym względem jest to dla mnie dziwne.

I na koniec Szept - cytat z regulaminu.
"Nagroda przyznawana jest autorowi najlepszego polskiego utworu literackiego."
Czyli jedna - rości sobie prawo do określania który utwór jest najlepszy. Nie ma zatem powiedziane, że najpopularniejszy, tylko najlepszy i już. Bez żadnego uzasadnienia - jedyne uzasadnienie jest takie, że na dany utwór oddano największa ilość głosów.
I znów - to tak jak z Eurowizją. Wybieramy najlepszych, żeby nas reprezentowali. Pojechało Ich Troje.
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

wt gru 13, 2005 11:11 pm

Yarghuzzz pisze:
Pojechało Ich Troje.

Keine Grenzen bylo fajne :P.
Akurat Ich 3 to byl najlepszy polski wystep na Euro od czasow Gorniak. Bo nie powiesz chyba, ze Ivan i Delfin stoja wyzej.

Ale to tylko wtret majacy na celu wywolanie flejma i wydzielenie topicu o Ich Troje ;).

Co do zarzutow, ze Polcon, ze uczestnicy - a kto broni jechac na Polcon? A kto broni miec akredytacje wspierajaca?
 
Awatar użytkownika
Yarghuzzz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1377
Rejestracja: sob sty 17, 2004 9:38 pm

wt gru 13, 2005 11:17 pm

Nikt. Ale jest to dziwne, tak mi się wydaje. Co więcej - rozumiem po co ta akredytacja wspierająca i fakt, że głosują uczestnicy polconu.
 
Awatar użytkownika
Ausir
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 686
Rejestracja: ndz kwie 25, 2004 9:39 pm

wt gru 13, 2005 11:24 pm

Tak samo jest przecież choćby z Hugo i Worldconami.
 
Awatar użytkownika
Furiath
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3802
Rejestracja: ndz mar 23, 2003 12:10 am

wt gru 13, 2005 11:24 pm

Szept pisze:
Fandom organizacją? Od kiedy?

Od wtedy:
wikpedia pisze:
Stowarzyszenie Fandom Polski to ogólnopolski związek klubów miłośników fantastyki, często określany w skrócie jako Fandom.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Fandom
Szept pisze:
Organizacją jest Fandom Polski, ale to coś innego i jak na razie w tej dyskusji nie był jeszcze przywoływany.

Był, ja go przywołałem. Zajdla nie ja organizuję, ale właśnie Stowarzyszenie Fandom Polski, a o takim tutaj rozmawiamy. W wikpedii wyraźnie napisano: "w skrócie jako Fandom". Ci od Polconu i Zajdla.
Szept pisze:
Do powyższego co napisałeś należy jeszcze dodać, że ma ona jeszcze swoje znaczenie promocyjne zarówno wewnątrz danej grupy jak i na zewnątrz

No i o to sie głównie opiera ta cała nagroda. Chociaż i tak cenię bardziej Paszporty Polityki, niż Zajdla, jeśli chodzi o siłę promocji.
 
Awatar użytkownika
Ausir
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 686
Rejestracja: ndz kwie 25, 2004 9:39 pm

wt gru 13, 2005 11:26 pm

Szkoda, że jak na razie Jackowi Dukajowi nie udało się zdobyć mimo trzykrotnej nominacji Paszportu Polityki. Może jeszcze mu się uda :).
 
Awatar użytkownika
Szept
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 355
Rejestracja: czw kwie 01, 2004 11:35 pm

wt gru 13, 2005 11:28 pm

Yarghuzzz pisze:
Szept pisze:
A większej liczby ogólników nie mogłeś umieścić

Pytałeś się jakie kłótnie, żebym sprecyzował. Nazwisk/ksywek z pamięci ci nie podam.


Ale miałem na myśli konkretne zarzuty, anie ktoś gdzieś powiedział. poza tym kto ci kazuje z pamięci coś przytaczać, masz internet, masz google :)


Szept pisze:
Nagroda z twojego przykładu MTV to też nie jest nagroda wszystkich widzów MTV

owszem nie jest. Ale nie muszę bulić za to, żeby zagłosować.


A w jaki sposób odbywa się głosowanie MTV?

Na tej samej zasadzie prezydent nie jest moim prezydentem, jeśli nie pójdę do urny. Głosowanie jest otwarte, może zrobić to każdy, a nie ktoś kto zapłaci organizatorom Polconu. I pod tym względem jest to dla mnie dziwne.

Niestety nie jest i efekty tego widzimy wszyscy, ale to juz oftopic :)

I na koniec Szept - cytat z regulaminu.
"Nagroda przyznawana jest autorowi najlepszego polskiego utworu literackiego."
Czyli jedna - rości sobie prawo do określania który utwór jest najlepszy. Nie ma zatem powiedziane, że najpopularniejszy, tylko najlepszy i już. Bez żadnego uzasadnienia - jedyne uzasadnienie jest takie, że na dany utwór oddano największa ilość głosów.
I znów - to tak jak z Eurowizją. Wybieramy najlepszych, żeby nas reprezentowali. Pojechało Ich Troje.


Najlepszy jest dość pojemnym słowem. Nagroda jest przyznawana najlepszemu utworowi literackiemu wybranemu przez głosujących. Dla wszystkich jest chyba oczywiscym, że nie jest to werdykt z którym musi się zgodzic każdy, jednak w ramach przyjętych zasad moze dany utwór być uznawany za najlepszy.

Furiath pisze:
Szept pisze:
Fandom organizacją? Od kiedy?

Od wtedy:
wikpedia pisze:
Stowarzyszenie Fandom Polski to ogólnopolski związek klubów miłośników fantastyki, często określany w skrócie jako Fandom.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Fandom


Wybiurcze czytanie się właczyło co?
Tych trzech pierwszych linijek przed, opisujących podstawowe znaczenie słowa to nie zauwazyłeś czy celowo pominąłeś bo nie pasowały do osobistych teorii?
ZSFP jest czyms innym inż fandom.
Działa to na takiej samej zasadzie jak używanie słowa gildia w stosunku do GGFF.
Szept pisze:
Organizacją jest Fandom Polski, ale to coś innego i jak na razie w tej dyskusji nie był jeszcze przywoływany.

Był, ja go przywołałem.


Gdzie? Tam gdzie stwierdziłeś, że fandom to organiacja podczas gdy my mówimy o grupie ludzi niezrzeszonych w żadnym stowarzyszeniu o nazwie Fandom?

Zajdla nie ja organizuję, ale właśnie Stowarzyszenie Fandom Polski, a o takim tutaj rozmawiamy. W wikpedii wyraźnie napisano: "w skrócie jako Fandom". Ci od Polconu i Zajdla.


To wiziałeś podstawowe znaczenie słowa fanom czy nie?
Fandom to przede wszystkim grupa fanów fantastyki.
ZSFP zrzesza kluby fantastyki nie osoby fizyczne.
Pisaliśmy o nagdorzie, którą przyznaje fandom a nie ZSFP zasadnicza różnica.
Nie wiem jaki masz cel w robieniu zamętu mieszając te dwie rzeczy dla pozostałych dyskutantów dość jasne.

No i o to sie głównie opiera ta cała nagroda. Chociaż i tak cenię bardziej Paszporty Polityki, niż Zajdla, jeśli chodzi o siłę promocji.


Niewątpliwie siła przebicia paszportu jest większa. Na tej samej zasadzie jak większa siłę ma Oscar.
Ostatnio zmieniony wt gru 13, 2005 11:38 pm przez Szept, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

wt gru 13, 2005 11:43 pm

Furiath pisze:
Stowarzyszenie Fandom Polski to ogólnopolski związek klubów miłośników fantastyki, często określany w skrócie jako Fandom.

Twierdzisz, ze k20 klubow zrzeszonych w ZSFP tworzy caly fandom? No, ciekawe... Jakies dowody, poza zle zrozumianym wpisem do Wiki?
Ostatnio zmieniony śr gru 14, 2005 12:04 am przez Seji, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Furiath
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3802
Rejestracja: ndz mar 23, 2003 12:10 am

wt gru 13, 2005 11:50 pm

Szept pisze:
Tam gdzie stwierdziłeś, że fandom to organiacja podczas gdy my mówimy o grupie ludzi niezrzeszonych w żadnym stowarzyszeniu o nazwie Fandom?

fandom to grupa, Fandom to organizacja. Zajdla organizuje Fandom, nie fandom. Ten drugi ma prawo głosu. Pisząc o gronie wzajemnej adoracji i waskim światku aktywistów mam na myśli Fandom - a nie wszystkich fanów fantastyki. Duża litera robi ogromną różnicę.

Przeciętny czytelnik fantastyki zapewne nie ma pojęcia, co to są Zajdle i jak je się przyznaje.
 
Awatar użytkownika
Yarghuzzz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1377
Rejestracja: sob sty 17, 2004 9:38 pm

wt gru 13, 2005 11:55 pm

Szept pisze:
Ale miałem na myśli konkretne zarzuty,

zarzuty były mniej więcej takie - system głosowania beznadziejny, nie można internetowo, grupa wzajemnej adoracji. To co zwykle jednym słowem ;)

Szept pisze:
A w jaki sposób odbywa się głosowanie MTV?

SMS lub ze strony MTV.
Duża litera robi ogromną różnicę.

nie nie nie ;) Prawie robi wielką różnicę:D
 
Awatar użytkownika
Szept
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 355
Rejestracja: czw kwie 01, 2004 11:35 pm

śr gru 14, 2005 12:09 am

Yarghuzzz pisze:
Szept pisze:
Ale miałem na myśli konkretne zarzuty,

zarzuty były mniej więcej takie - system głosowania beznadziejny, nie można internetowo, grupa wzajemnej adoracji. To co zwykle jednym słowem ;)


Czyli nic poza biciem piany, nie wiem po co to przywołujesz w dyskusji skoro nie jest konstruktywną krytyką (bo jako przykład kłótni też słaby skoro to chyba tylko jedna strona wylewała swoje żale)

Szept pisze:
A w jaki sposób odbywa się głosowanie MTV?

SMS lub ze strony MTV.


A ten sms to za darmo wysyłasz czy musisz za niego zapłacić?
I system gdzie możesz wysłać głos ze strony www uważasz za lepszy niż ten gdzie na osobe przypada 1 głos?
 
Awatar użytkownika
Yarghuzzz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1377
Rejestracja: sob sty 17, 2004 9:38 pm

śr gru 14, 2005 12:15 am

Szept pisze:
system gdzie możesz wysłać głos ze strony www uważasz za lepszy niż ten gdzie na osobe przypada 1 głos?

Tak. Nie uważam, że jest aż tylu zapaleńców, którzy specjalnie łaziliby do kafejek I-netowych, żeby głosować na swoje ulubione opowiadanie/powieść; skoro (z tego co wyczytałem na wiki (chyba)) ok. 200 osobom zależy na tyle, żeby jechać na PolCon i głosować.
 
Awatar użytkownika
Furiath
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3802
Rejestracja: ndz mar 23, 2003 12:10 am

śr gru 14, 2005 12:23 am

Ja mam taką uwagę - może niesłuszną, nie jestem tutaj ekspertem - zawsze przy podobnych nagrodach mam podejrzenie, że znacznie łatwiej zdobyć wygraną się nie tyle autorowi lepszemu, co bardziej "medialnemu", który często się pokazuje, bywa, jeździ po konwentach, wygłasza prelekcje, często się spotyka z fanami, najlepiej podowcipkuje, wypije piwo z osobami opiniotwórczymi. Posiada własne dobre PR.

Dlatego wypowiedź Oramusa nie była dla mnie daleka od prawdy. Przyznam od razu, że Zajdlem nigdy się nie interesowałem, ani mnie ziębił, ani grzał, stąd trudno jest mi tutaj wypowiedać się bardziej kategorycznie.

A jak to wygląda waszym zdaniem?
 
Awatar użytkownika
Szept
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 355
Rejestracja: czw kwie 01, 2004 11:35 pm

śr gru 14, 2005 12:27 am

Yarghuzzz pisze:
Szept pisze:
system gdzie możesz wysłać głos ze strony www uważasz za lepszy niż ten gdzie na osobe przypada 1 głos?

Tak. Nie uważam, że jest aż tylu zapaleńców, którzy specjalnie łaziliby do kafejek I-netowych, żeby głosować na swoje ulubione opowiadanie/powieść; skoro (z tego co wyczytałem na wiki (chyba)) ok. 200 osobom zależy na tyle, żeby jechać na PolCon i głosować.


O naiwny :) Wierzy że nie znalazło y się kilku zapaleńców mogacych zafałszować głosowanie :)

Zajdel podobnie jak wiele innych nagród poprostu nie ma opcji głosowania przez sieć w ostatecznym etapie. Nie jest to ani minus ani plus, poprostu taka jest procedura głosowania. Ma też na celu zachęcić do uczestnictwa w życiu fandomu poprzez uczestnictwo w konwencie.


Furiath:
Oczywiście, ze bardziej popularny twórca ma większą szansę na otrzy,manie nagrody. Jesli ktoś wydał książkę, która jest moze i rewelacyjna ale leży na końcu regału w księgarni, w żaym piśmie ani portalu nie pojawiłą się recenzja, a autora nie ma na konwentach to nic dziwnego, że taka pozycja ma mniejsze szanse na nagrodę.
Poza tym jeśli ktoś ma negatywny stosunek do autora to niżej będzie oceniał jego książki, co potem ma przełożenie na to jak zagłosuje. Tego jednak nie da się przeskoczyć niezależnie od tego jaką nagrodę weźmiemy pod uwagę.
Ostatnio zmieniony śr gru 14, 2005 12:32 am przez Szept, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Yarghuzzz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1377
Rejestracja: sob sty 17, 2004 9:38 pm

śr gru 14, 2005 12:30 am

Sądzę, że nie było by to bardziej znaczące głosowanie, niż w wypadku jeśli grupka 10 zwolenników jednego opowiadania dogada się na wyjazd na Polcon i zrealizuje swoją misję ;) Nie wiem jak to wygląda, ale czy zdarzały się takie numery, że ktoś chodził i namawiał niezdecydowanych/niezainteresowanych do głosowania na konkretne typy?
 
Awatar użytkownika
Szept
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 355
Rejestracja: czw kwie 01, 2004 11:35 pm

śr gru 14, 2005 12:35 am

Yarghuzzz pisze:
Sądzę, że nie było by to bardziej znaczące głosowanie, niż w wypadku jeśli grupka 10 zwolenników jednego opowiadania dogada się na wyjazd na Polcon i zrealizuje swoją misję ;) Nie wiem jak to wygląda, ale czy zdarzały się takie numery, że ktoś chodził i namawiał niezdecydowanych/niezainteresowanych do głosowania na konkretne typy?


A to znowu mówili gzieś w jakiejś audycji pewnego razu ;)

Po to by takie sytuacje miały jak najmniejszy wpływ na wynik stosuje się system australijski, tan który Oramus określił mianem celowego zaciemniania.
 
Awatar użytkownika
Yarghuzzz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1377
Rejestracja: sob sty 17, 2004 9:38 pm

śr gru 14, 2005 12:43 am

Czemu tego zatem nie stosować przy głosowaniu internetowym? Efekt ten sam.
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

śr gru 14, 2005 11:03 am

Yarghuzzz pisze:
Czemu tego zatem nie stosować przy głosowaniu internetowym? Efekt ten sam.

A jak chcesz weryfikowac tozsamosc glosujacych bez fizycznych tokenow? IP? Neostrada. Cookies? Wywalenie to sekunda. Logowanie do portalu? Co za problem zalozyc pare kont - znow Neostrada, bo IP zmienne.
 
Awatar użytkownika
Draker
Administrator
Administrator
Posty: 2295
Rejestracja: ndz mar 16, 2003 1:04 pm

śr gru 14, 2005 11:22 am

System da sie wymyslic, tylko pytanie czy byloby komu go obsluzyc i czy nie bylby nadto skomplikowany.

Przykladowo zglaszasz na stronie chec zaglosowania, podajesz swoje dane adresowe i nastepnie musisz wyslac smsa o wartosci powiedzmy 2 zl netto. Jakies 35% z tej kwoty trafia do Stowarzyszenia, ktore dzieki temu ma mozliwosc wyslania do tej osoby Poczta Polska koperty, w ktorej znajduje sie kod pozwalajacy na oddanie jednego glosu (na stronie www).

Jak kazdy system i ten da sie zlamac, ale wymaga to juz tyle zachodu ze zupelnie nie jest oplacalne.
 
Awatar użytkownika
ghoulas
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 313
Rejestracja: wt paź 28, 2003 12:42 pm

śr gru 14, 2005 11:24 am

Seji pisze:
bez fizycznych tokenow



Z tego co wiem koszt tokena to ok 100zł czyli niejest to duży wydatek w poronaniu z tym że można go używac wielokrotnie. Niepamietam ceny akredytacji na polcon ale chyba coś koło tego oscyluje :D

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości