Zrodzony z fantastyki

adro
Zespolony z forum
Zespolony z forum

wt lut 28, 2006 2:39 pm

Ojej mieszanie literatury do komiksow nie ma chyba sensu . IMO sa to dwie zupelnie rozne dziedziny kultury , poslugujace sie innymi srodkami , dzialajace w rozny sposob na odbiorce . To chyba film bylby blizszy komiksowi (tez nie do konca )
Jak zaczniemy wplatywac roznych pisarzy do komiksow to moze powstac jakis nie do konca strawny misz masz(grozi nam lekki chaos :D :razz: )
pozdro

Awatar użytkownika
DrugiejSzansy
Zespolony z forum
Zespolony z forum

wt lut 28, 2006 3:58 pm

adro,
najblizej komiksowi to chyba jednak ma teatr (moje prywatne twierdzeni). a Musset, Murger i Laclos realizują sie na jego deskach.

a jkaoś nie mogę teraz znaleźć komiksowego romansu godnego polecenia.

Awatar użytkownika
Kingpin
Stały bywalec
Stały bywalec

wt lut 28, 2006 4:16 pm

DrugiejSzansy pisze:

a ja ostatnio mam wrażenie, że w ogóle wśród komiksów nie możesz znaleźć nic godnego polecenia. Wszystko "debilne" :?
Ostatnie słowo co do Blue:
gdybym się wtedy na Gildii nie odezwał w obronie Blue, to do dzisiaj by tam wisiało: "debilny komiks".
Nie rób tak - nie pisz, że coś jest debilne per se.
Bo później się okaże, że jednak nie debilne, że jako przykład wartościowej rzeczy możesz to dać.
I na Boga! W Blue nie chodzi o walki z Rhino czy Lizardem. To jest tylko tło! Ma to jeszcze swoje znaczenie: Peter zamiast poświęcić czas Gwen lub MJ "lata w trykocie", bawi się w superbohaterstwo bo jest dzieciakiem z mocą (i "odpowiedzialnością"), a prawdziwe życie dzieje się gdy zdejmie kostium...

Awatar użytkownika
DrugiejSzansy
Zespolony z forum
Zespolony z forum

wt lut 28, 2006 5:09 pm

a ja ostatnio mam wrażenie, że w ogóle wśród komiksów nie możesz znaleźć nic godnego polecenia. Wszystko "debilne" Confused

A tu masz rację, jakoś komiks ostatnio mnei nie kręci. Pewnie dlatego, że śmigam ostatnio do Opery ...

Kingpinie drogi, nie doszliśmy do porozumienia co jest tłem a co nie w kwestii Blue i widzisz - inaczej patrzymy na dominanty kompozycyjne i na konwencje superhero.

A co do prowokacji takiej średniej - to mnie wyszło, jak widać ...

Awatar użytkownika
Repek
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt lut 28, 2006 6:35 pm

Komiks i literatura to dwie różne dziedziny kultury??
Komiks jest jak najbardziej jedną z formą realizacji literackiej. Posiada wszystkie niezbędne składniki i trochę cech, które wyróżniają go od innych form literackiego wyrazu.

A co ma teatr wspólnego z komiksem? Moim zdaniem niewiele. To raczej komiks może mieć coś wspólnego z teatrem, jako że teatr jest najbardziej synkretyczną ze sztuk i może w sobie zmieścić wszystko.

A co do romansu - może niektóre tomy [albo po prostu całokształt] Władców Chmielu?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
uosiu
Częsty bywalec
Częsty bywalec

wt lut 28, 2006 6:47 pm

własnie też nie bardzo zgadzama się z tym że komiksowi najblizej jest do teatru. Moim zdaniem najbardziej mu pokrewny (komiksowi) jest film.

A moja propozycja do komiksowego romansu - może "Arlekin i Walentynki" Gaimana? - chociaz chyba nie...

Awatar użytkownika
Azbest23
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

wt lut 28, 2006 9:24 pm

Ani teatr, anie literatura, ani film. Autonomiczna forma. Mimo pewnych podobieństw do wspomnianych, jest to odrębny byt.

Awatar użytkownika
DrugiejSzansy
Zespolony z forum
Zespolony z forum

wt lut 28, 2006 10:53 pm

Azbest23 napisał
Ani teatr, anie literatura, ani film. Autonomiczna forma. Mimo pewnych podobieństw do wspomnianych, jest to odrębny byt.

nikt nie twierdzi, że jest inaczej.[/b]

Awatar użytkownika
Repek
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt lut 28, 2006 11:15 pm

Jest to forma autonomiczna, ale jak najabrdziej literacka. Po prostu częściowo zamiast słów pojawia się rysunek, który tworzy narrację razem z tekstem [albo na własną rękę].

Pozdrówka

Awatar użytkownika
Azbest23
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

wt lut 28, 2006 11:35 pm

Nie zgadzam się. Nie sądze aby komiks był formą literacką. Ma z nia pewne punkty wspólne ale to nie to. Juz bliżej mu do filmu, ale nie do końca.

Awatar użytkownika
turucorp
Zespolony z forum
Zespolony z forum

wt lut 28, 2006 11:35 pm

repek pisze:
Jest to forma autonomiczna, ale jak najabrdziej literacka. Po prostu częściowo zamiast słów pojawia się rysunek, który tworzy narrację razem z tekstem [albo na własną rękę].

jak najbardziej.
min. dlatego komiks bywa nazywany "literatura obrazkowa", rowniez proces czytania jest prawie identyczny z czyteniem tekstu a nie ogladaniem filmu (mimo, ze wymaga troche innej pracy i synchronizacji obu polkul mozgowych i pewnego treningu).

Azbest23 pisze:
Nie zgadzam się. Nie sądze aby komiks był formą literacką. Ma z nia pewne punkty wspólne ale to nie to. Juz bliżej mu do filmu, ale nie do końca.

nie musisz sie zgadzac, ale to i tak nie zmienia faktu, ze najblizej mu do literratury.
i nikt nie mowi, ze komiks jest literatura (jakbys nie zauwazyl jedynie Ty sie upierasz przy takiej tezie, z ktora sam sie spierasz :roll: )

Awatar użytkownika
Repek
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

śr mar 01, 2006 12:45 am

Przydałoby się jeszcze określić, co rozumie się pod słowem 'literatura'.

Bo ja uważam, że komiks jak najbardziej jest formą literacką. Ale - jak już gdzieś pisałem - w ogóle nie uważam komiksu za gatunek, a jedynie za formę kompozycyjną, formę wyrazu.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
turucorp
Zespolony z forum
Zespolony z forum

śr mar 01, 2006 1:10 am

repek pisze:
Przydałoby się jeszcze określić, co rozumie się pod słowem 'literatura'.

a prosze bardzo:
http://www.slownik-online.pl/kopalinski ... 4562d8.php
czyli, zeby uniknac niedowmowien, ciag liter tworzacych pismo (z wszelkimi potencjalnymi dyskusjami w tej kwestii odsylam do Kopalinskiego, moze odpowie :lol: )

repek pisze:
Bo ja uważam, że komiks jak najbardziej jest formą literacką. Ale - jak już gdzieś pisałem - w ogóle nie uważam komiksu za gatunek, a jedynie za formę kompozycyjną, formę wyrazu.

uwazac sobie mozesz, niestety (na szczescie) ta "forma wyrazu" rozni sie na tyle od gatunku sztuki jakim jest literatura, ze nie moze byc z nim tozsama.
i w tym momencie nie bedziesz dyskutowal ze mna tylko z setkami autorytetow, ktore wystarczajaco wyraznie wypowiedzialy sie w tej kwestii.
odrebny gatunek sztuki
polecam uwazne zapoznanie sie z tekstem o percepcji i pracy polkul mozgowych podczas czytania komiksu (magazyn "Komiks Fantastyka")
inne srodki wyrazu + odmienny sposob percepcji przez odbiorce = inny gatunek.

Awatar użytkownika
MBMaster
Stały bywalec
Stały bywalec

śr mar 01, 2006 1:55 am

Ja uważam - podobnie jak Repek - iż komiks jak najbardziej jest formą literatury. Z tą jednak różnicą, iż ja postrzegam go jako swego rodzaju "niszę" w tejże - ot po prostu jej formę korzystającą obficie z przekazu wizualnego.

Awatar użytkownika
turucorp
Zespolony z forum
Zespolony z forum

śr mar 01, 2006 2:23 am

MBMaster pisze:
Ja uważam - podobnie jak Repek - iż komiks jak najbardziej jest formą literatury. Z tą jednak różnicą, iż ja postrzegam go jako swego rodzaju "niszę" w tejże - ot po prostu jej formę korzystającą obficie z przekazu wizualnego.

bazujac na waszej opinii (a wlasciwie tezie): wszystkie gatunki sztuki to "nisze" malarstwa, bo kazdy z nich mozna zapisac jako znaki graficzne (litery lub obrazy)
a jesli juz wchodzimy w absurdalne tezy, to raczej literatura jest forma komiksu, skoro najpierw byl ciag fabularny opowiadany za pomoca obrazow a dopieru potem powstaly litery :roll:

Awatar użytkownika
DrugiejSzansy
Zespolony z forum
Zespolony z forum

śr mar 01, 2006 8:42 am

to się zrobił gigantyczny offtop.

absurdalne tezy, to raczej literatura jest forma komiksu, skoro najpierw byl ciag fabularny opowiadany za pomoca obrazow a dopieru potem powstaly litery Roll

:hahaha:
Wyborne, wyborne.

Awatar użytkownika
karolkonw
Stały bywalec
Stały bywalec

śr mar 01, 2006 9:09 am

DrugiejSzansy pisze:

z wydanych u nas: niebieskie pigulki
z niewydanych u nas blankets

Awatar użytkownika
tyler_durden
Częsty bywalec
Częsty bywalec

śr mar 01, 2006 12:20 pm

i jeszcze z niewydanych u nas

Yukiko's Spinach

swoisty romans mamy w I never liked you

elementy romansu, ale skażonego atrofią międzyludzkich relacji znajdziemy w opowiadaniach Adriana Tomine

no i jeszcze Same Difference

a jakie romanse są w Erotycznych zwierzeniach! :-)

trochę by się tego jeszcze znalazło

Awatar użytkownika
Repek
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

śr mar 01, 2006 1:26 pm

Turu,
Nie wyjeżdżaj z autorytetami, bo ja się na taką dyskusję nie piszę. Ja nie mam w zwyczaju się podpierać cudzymi opiniami, dyskutuję sam. Definicje słownikowe służą zaś podstawowemu poziomowi komunikacji międzyludzkiej, a nie budowaniu teorii, dla których są zbyt wąskie.

Jeśli już jednak oprzeć się na określeniu literatury jako 'ciągu znaków tworzących pismo', to komiks jak najbardziej się tu wpisuje. Obraz też jest znakiem i to jak najbardziej językowym.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Azbest23
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

śr mar 01, 2006 3:14 pm

turucorp pisze:
Azbest23 napisał:

nie musisz sie zgadzac, ale to i tak nie zmienia faktu, ze najblizej mu do literratury.
i nikt nie mowi, ze komiks jest literatura (jakbys nie zauwazyl jedynie Ty sie upierasz przy takiej tezie, z ktora sam sie spierasz )

a nieco wyżej:

repek pisze:
Komiks i literatura to dwie różne dziedziny kultury??
Komiks jest jak najbardziej jedną z formą realizacji literackiej.

:roll:

Awatar użytkownika
DrugiejSzansy
Zespolony z forum
Zespolony z forum

śr mar 01, 2006 3:21 pm

ale o co Ci azbest chodzi, bo nie rozumiem rollaja?

a romance - no Koze znam, no Niebieskie Pigułki - tylko jak je do Blue prównywać?; a zagraniczne pozycje wymienione przez Tylera i Karola - słyszałem, nie czytałem.

no. Janek Koza miażdzy, ale jakoś do głowy mi nie przyszedł.

Awatar użytkownika
Repek
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

śr mar 01, 2006 3:23 pm

No, ja też rollsa nie rozumiem. Mam coś wyjaśnić?

Pozdrówka

Awatar użytkownika
Kingpin
Stały bywalec
Stały bywalec

śr mar 01, 2006 3:49 pm

DrugiejSzansy pisze:
no Niebieskie Pigułki - tylko jak je do Blue prównywać?

ale po co w ogóle porównywać?
zupełnie inne półki...

Awatar użytkownika
Viperaberus
Stały bywalec
Stały bywalec

śr mar 01, 2006 4:49 pm

DrugiejSzansy pisze:

Spróbuj to http://www.serwis-komiksowy.pl/index.ph ... _17&kat=op

:wink:

Awatar użytkownika
Azbest23
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

śr mar 01, 2006 5:35 pm

DrugiejSzansy pisze:
ale o co Ci azbest chodzi, bo nie rozumiem rollaja?
Po prostu miałem ochotę poprzewracać oczami

Awatar użytkownika
Repek
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

śr mar 01, 2006 7:40 pm

To na przyszłość, proszę, przewracaj z sensem, a nie sztuka dla sztuki.
Kasowanie postów średnio miłe jest.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
locos22
Częsty bywalec
Częsty bywalec

śr mar 01, 2006 9:30 pm

Najlepsze są proste odpowiedzi:

Komiks to komiks, literatura to literatura, kino to kino, teatr to teatr. wszystko pod pewnymi względami podobne ale jednak całkiem inne.

Natomiast między komiksem a teatrem jest najmniej podobieństw: teatr jest najbardziej statyczna formą sztuki komiks najbardziej dynamiczny.

Jeżeli chodzi o romanse komiksowe to mógłbym polecić Avangers- Ex Post Facto ( wydane przez Tm Semic w dwóch Mega Marvelach) oraz ŻycieŚmierć i Ranny Wilk (X men również Tm semic)

Awatar użytkownika
Repek
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

śr mar 01, 2006 9:43 pm

Teatr statyczny? Kiedy ostatni raz w teatrze byłeś? :)

Takie kategoryzacje to nie jest 'proste stawianie sprawy', ale 'upraszczanie'.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
locos22
Częsty bywalec
Częsty bywalec

śr mar 01, 2006 9:55 pm

repek pisze:
eatr statyczny? Kiedy ostatni raz w teatrze byłeś?

Od kiedy Stanisława Palucha załatwili na łyso w teatrze tam nie chodzę:)

A tak poważnie jestem konserwatystą i jakos mnie nie ciągnie do nowoczesnych udziwnionych wygibasów we współczensnym teatrze.

Awatar użytkownika
Repek
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

śr mar 01, 2006 9:59 pm

Po pierwsze, zdyskredytowałeś tym samym swoje wcześniejszą wypowiedź. Mam przynajmniej nadzieję, że komiksy czytasz.

A po drugie, to sprowadzanie teatru do 'wygibasów' [???] to jakieś nieporozumienie.

Pozdrawiam