Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Darth Legolas
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 133
Rejestracja: śr lis 16, 2005 9:57 pm

Olbrzym - miecz o ponad 2m długości.

wt mar 28, 2006 4:51 pm

Mam problem, jeden z moich graczy chce używać Olbrzyma (opisanego w Księdze broni i Ekwipunku). Jest to broń rozmiaru wielkiego więc mogą go używać jedynie istoty rozmiaru dużego lub większego. Jednak w tej samej książce opisane jest umagicznienie "wyważony" , dzięki któremu postać może dzierżyć w jednej dłoni oręż większą o rozmiar od siebie. Z tego by wynikało, że postać średnia może używać jednorącz broni dużej, a wielkiej w dwóch rękach.

Czy ma racje?

Czy jest możliwa walka mieczem niewiele krotszym niż wzrost postaci?
Ostatnio zmieniony śr kwie 05, 2006 11:32 am przez Darth Legolas, łącznie zmieniany 3 razy.
 
Awatar użytkownika
little_diner
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 575
Rejestracja: ndz cze 13, 2004 6:27 pm

wt mar 28, 2006 5:15 pm

Darth Legolas pisze:
Czy jest możliwa walka mieczem niewiele krotszym niż wzrost postaci?

Zdaje się że w Final Fantasy były taie wyczyny.

A jeśli tak pozwala wyważenie to czemuż by nie. W końcu to magia.
 
Awatar użytkownika
Blink
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 57
Rejestracja: pt paź 14, 2005 9:03 pm

wt mar 28, 2006 6:05 pm

Przypominam ze w podreczniku Miecz i piesc jest atut "zelazny uscisk" ktory pozwala na uzywanie broni tak jak by byla o rozmiar mniejsza- czyli umozliwa uzywanie np. Olbrzyma

A umagicznienie z KBiE w 100% dotyczy takze oblrzyma (dziala podobnie jak atut)


Darth Legolas pisze:
Czy jest możliwa walka mieczem niewiele krotszym niż wzrost postaci?


W życiu realnym: raczej nie

W D&D : ależ oczywiscie ze tak dopuki miecz jest rozmiaru o jeden wiekszy od ciebie (wyjatkiem jest podane wyzej umagicznienie i atut).
 
Awatar użytkownika
Darth Legolas
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 133
Rejestracja: śr lis 16, 2005 9:57 pm

.

wt mar 28, 2006 6:12 pm

W takim razie gdyby mieć żelazny uścisk i wyważoną broń można by biegać z dwoma olbrzymami? Jak dla mnie błąd w mechanice, nie potrafię sobie tego wyobrazić...
Ostatnio zmieniony wt kwie 04, 2006 1:21 pm przez Darth Legolas, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Razzed
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 92
Rejestracja: czw kwie 14, 2005 7:11 pm

wt mar 28, 2006 6:13 pm

Ale średnia postać może używać olbrzyma bez umagicznienia i "żelaznego chwytu" - jest to w zasadach miecza. Potrzebny jest atut "biegłość w broni egzotycznej (olbrzym)". Posiadanie tej biegłości implikuje specjalne wyszkolenie postaci w walce takim dużym scyzorykiem (choć oczywiście postać musi robić to oburącz).
 
Awatar użytkownika
Michulixini
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: pn mar 20, 2006 10:48 pm

wt mar 28, 2006 7:59 pm

Spokojnie, w statsach olbrzyma pisze cytuję:

...Rozmiary uniemożliwiają średnim istotom władanie nią nawet dwoma rękoma bez specjalnego wyszkolenia...

specjalne wyszkolenie to Biegłość w broni egzotycznej (Olbrzym)
...Średnie istoty nie mogą wogóle używać olbrzyma jednoręcznie...


ale dalej już pisze, że stworzenia rozmiaru "duży" mogą używać miecza jednoręcznie z karą -4, chyba że mają ten atut (Biegłość w broni egzotycznej (Olbrzym) ). Zdolność "Wyważona" (nie wiem jak pozwala na to żelazny uścisk, bo dodatku tego akurat nie mam) "podwyższa" kategorię wzrostową o jeden, więc należy uznać, że duży podniesie jednorącz bez problemu, średni z karą -4, lub bez niej przy atucie (Biegłość w broni egzotycznej (Olbrzym) ), natomiast mały lub mniejszy wymaga już tego atutu, żeby walczyć dwurącz.

W praktyce może to wyglądać dziwnie oraz jest niemożliwe w normalnym świecie, lecz w Faerunie powstawały latające Nerethilskie miasta, więc żeby mieczowi parę kilo ubyło, to jest całkiem możliwe. :)

Mam zresztą w drużynie paladynkę, której pozwoliłem nosić Wyważonego Olbrzyma Niszczenia i Zguby Nieumarłych +1 i Miecz Solarów z Solanijskiej Stali :minigun: (Jest na 17 lvl, ale drużyna miala farta przy ustalaniu skarbu). Jedyne wady, to brak Oburęczności oraz innych atutów walki 2 rodzajami bronie, więc jest trochę niska szansa, że kogoś trafi

:)


Tak więc według mnie możesz mu pozwolić na chodzenie z wielkim mieczem ogrów. :spoko:
 
Awatar użytkownika
M.S.
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3035
Rejestracja: sob gru 24, 2005 7:42 pm

wt mar 28, 2006 8:46 pm

Ale namieszaliście... ;)

Proponuję jeszcze raz, uważnie przeczytać opis Olbrzyma.

W każdym razie, postać średnia (człowiek) może używać, wyżej wspomnianą broń, trzymając w obu rękach i dysponując atutem Biegłość w broni egzotycznej (olbrzym). Tylko wówaczas nienaraża się na żadną karę, wynikającą z braku biegłości.
 
Szmytek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: śr lut 01, 2006 2:44 pm

pn kwie 03, 2006 7:14 pm

Moim zdaniem wspomniane tu atuty, umagicznienia itp. są bardzo przepakowane. Dla przykładu teoretycznie da sie władać mieczem ogromnym zadającym obrażenia jak kolosalny będąc średnią postacią. Wystarczy mieć:

-biegłość w broni egzotycznej (olbrzym)
-biegłość w broni ciężkiej (olbrzym)
-żelazny chwyt
-umagicznienie "wyważona"
-miecz ze złota albo platyny (zwiększa kości obrażeń)

Absolutnie to nierealistyczne, bo ile by taki scyzoryk ważył i ile kości zadawał?
 
Awatar użytkownika
d6
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 313
Rejestracja: pt mar 03, 2006 12:32 pm

pn kwie 03, 2006 7:25 pm

Darth Legolas pisze:
dzięki któremu postać może dzierżyć w jednej dłoni oręż większą o rozmiar od siebie.


Jeżeli nie jest wyraźnie napisane, że może też dzierżyć broń o dwa rozmiary większą dwurącz - zapomnij o tym. To przecież dwie różne rzeczy. Wyważoną broń można w takim razie nosić równie dobrze jednorącz, jak i dwurącz (zadaje wtedy więcej obrażeń dzięki premii z S), ale do noszenia dwurącz broni o dwa rozmiary większej dalej potrzeba 'żelaznego chwytu'. Nie czytałem KBiE, więc nie wiem dokładnie, ale wydaje mi się, że to jednak takie właśnie nieporozumienie - inaczej to umagicznienie byłoby bardzo potężne...
 
Awatar użytkownika
Anwair DolGuldur
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 328
Rejestracja: czw gru 02, 2004 3:31 pm

pn kwie 03, 2006 7:30 pm

Szmytek to zależy co chcesz osiągnąć w swojej rozgrywce. Jeżeli stawiasz na heroic to jak najbardziej pasuje tu postać z mieczem równie wielkim jak on (no w końcu jest bohaterem), a jeżeli stawiasz na ralizm to już trzeba by się zastanowić nad pozwoleniem postaci używać takiej broni. Wszystko zależy od konwencji. Jednak mechanicznie używanie olbrzyma przez średnią postać jest możliwe i całkiem "proste".
 
Awatar użytkownika
krzysiek-jakh
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 831
Rejestracja: wt sty 03, 2006 9:33 am

wt kwie 04, 2006 3:00 am

W kwesti walki mieczem który jest większy od użytkownika:
Tak wygląda zweihander

I byli tacy (piechota szwajcarska) co walczyli takimi mieczami :)
Trochę informacji można znaleźć też tu.
i tu

Ciekawy artykuł po polsku znajduje się na:
http://www.fantasy.dmkhost.net/uzbrojen ... php?nr=992
W tekście są też informacje na temat walki zweihanderem :)
Ostatnio zmieniony wt kwie 04, 2006 2:02 pm przez krzysiek-jakh, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Darth Legolas
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 133
Rejestracja: śr lis 16, 2005 9:57 pm

Faajnie...

wt kwie 04, 2006 1:18 pm

Ciekawy ten zweihander (czli po prostu miecz dwuręczny - po niemiecku, jeśli się nie mylę...) Jestem ciekaw kto mógłby machać nim na tyle szybko, żeby to coś dawało. No ale magia to magia i tak oto na ostatniej sesji mój gracz wymachiwał dwoma olbrzymami... (wyważenie na obu, żelazny chwyt i biegłość) Troche to utrudnia opis walki.

Mam następne pytanie mechaniczne. Olbrzym ma ponad 1,5m, więc czy nie powinien się zmienić obszar zagrożenia? Przecież silna postać może sięgnąć takim mieczem kogoś stojącego ponad 2m od siebie.

Poza tym Szmytek, napisałeś:
biegłość w broni ciężkiej (olbrzym)

Można wiedzieć w jakim podręczniku ten ataut się znajduje? Nigdy o nim nie słyszalem...
 
Awatar użytkownika
krzysiek-jakh
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 831
Rejestracja: wt sty 03, 2006 9:33 am

wt kwie 04, 2006 1:53 pm

Nie :) zasięg się nie zwiększa.

W DnD każde pole jest kwadratem o boku 1,5m.
x - wojownik
o - puste pole

jeżeli mamy dwóch wojowników i ich ustawienie wygląda tak:

oooo
oxxo
oooo

to odległość pomiędzy nimi wynosi 1,5m

Jeżeli ustawiebnie wygląda tak:

ooooo
oxoxo
ooooo

to odległość pomiędzy dwoma wojownikami wynosi 3 metry - czyli poza zasięgiem wielkiego miecza, czy nawet miecza-olbrzyma.

Darth Legolas pisze:
zweihander (czli po prostu miecz dwuręczny - po niemiecku, jeśli się nie mylę...)

Dokładnie tak :) - tylko w powszechnym wyobrażeniu zweihander kojaży się z określonym typem miecza, który jest dłuższy od przeciętnego miecza dwuręcznego (w powszechnym wyobrażeniu).
Darth Legolas pisze:
Jestem ciekaw kto mógłby machać nim na tyle szybko, żeby to coś dawało.

Zweihandery nie były tak ciężkie na jakie wyglądają. Mimo swych b.dużych rozmiarów ważyły ok 5 kg i były dobrze wyważone.
 
Awatar użytkownika
Darth Legolas
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 133
Rejestracja: śr lis 16, 2005 9:57 pm

.

wt kwie 04, 2006 3:21 pm

Śmiem podważyć twoją teorię krzysiek-jakh. W takiej pierwszej sytuacji odległość to kilkanaście cm, a w drugiej wynosi około 1.5m (spójrz chociażby na diagram Obszar zagrożenia i flankowania PG str. 122 - D&D to nie gra planszowa odległości mogą wynosić np. 1m) W drugim przypadku jak wynika z wymienionego rysunku zgodnie z zasadami jeden wojownik jest poza zasięgiem drugiego. Poprawcie mnie jeśli się mylę...

Jednak jeśli jeden z nich dzierży olbrzyma, może sięgnąć przeciwnika (teoretycznie bo zasady nic o tym nie mówią).
I tutaj pojawia się moje pytanie czy tak powinno być? Uważam, że postać z olbrzymem powinna mieć zasięg zwiększony do 2m albo nawet więcej. Co wy na to?
 
Awatar użytkownika
d6
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 313
Rejestracja: pt mar 03, 2006 12:32 pm

wt kwie 04, 2006 4:30 pm

Teoretyzując, możnaby faktycznie dać tej broni zasięg (wręcz) 1.5 m (nie większy, bo wydaje mi się, że ciężko efektywnie razić samym końcem wielkiego miecza). Taki cios nie będzie jednak równie potężny jak zadany z bliska, należałoby zatem dać modyfikator do obrażeń (powiedzmy -2 czy -4).
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

wt kwie 04, 2006 7:24 pm

krzysiek-jakh pisze:
to odległość pomiędzy dwoma wojownikami wynosi 3 metry - czyli poza zasięgiem wielkiego miecza, czy nawet miecza-olbrzyma.

teoretycznie (nie mam w tej chwili dostępu do podręczników), ale jest to large greatsword, a zatem rozmiaru huge, a to da postaci zasięg 10ft.

Abstrachując od zasad, to olbrzym będzie miec cos kolo 3 metrów, więc zasięg się należy.
 
Awatar użytkownika
Darth Legolas
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 133
Rejestracja: śr lis 16, 2005 9:57 pm

wt kwie 04, 2006 10:00 pm

Olbrzym jest 45 cm dłuższy od wielkiego miecza, co na pewno nie daje 3m.
Miecz owszem ma rozmiar wielki. Ktoś wie gdzie jest tekst dotyczący zasięgów broni? Bo przecież jest kilka zasięgowych do walki wręcz (np. sieć albo bicz). Czy to działa tak samo jak w przypadku zasięgu potworów (wielki ma 3m)
 
Awatar użytkownika
krzysiek-jakh
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 831
Rejestracja: wt sty 03, 2006 9:33 am

śr kwie 05, 2006 3:21 am

Darth Legolas pisze:
W takiej pierwszej sytuacji odległość to kilkanaście cm

Zależy jak mierzysz odległość pomiędzy nimi :) ja mierzę od czubka głowy, do czubka głowy :) i to będzie ok. 1,5m w przypadku pierwszym, 3 metry w przypadku drugim.

Mój pokój jest o rozmiarach 3 metry na 3 metry, więc łatwo mi sobie to wyobrazić :mrgreen: .
I jak wyobrażam sobie, że w miejscu jednej ściany stoi jeden wojownik, a w miejscu drugiej, drugi.... (bo wtedy odległość pomiędzy czubkami głów wynosi 3 metry) to naprawdę ta odległość jest spora.

Najlepiej weź jakąś miarkę i narysuj kwadrat 4,5m na 4,5m (twoje pole 1,5m na 1,5m + otaczające go 8 pól), narysuj przekątne, stań dokładnie w środku i spojżyj na granice. To jest obaszar któremu zagrażasz. Zobacz jak jest DUŻY.

Teraz narysuj kwadrat o boku 7,5m - tak wyglądałby obszar któremu zagrażasz gdyby zwiększyć obszar któremu zagraża postać do 3m.
ZA DUŻY nawet dla człowieka posługującego się olbrzymem.

Jeżeli olbrzym nie ma 3m długości - naprawdę nie ma sensu zwiększać zasięgu.

Suldarr'essalar pisze:
ale jest to large greatsword, a zatem rozmiaru huge, a to da postaci zasięg 10ft.

eeee chyba nie :wink:
W księdze Broni i Ekwipunku jest uwaga, że przy zwiększaniu rozmiaru broni do walki wręcz, zasięg ulega zwiększeniu tylko wtedy jeżeli standardowo jest większy od 1,5m.
Tak więc zasięg mieczy się nie zwiększa (aczkolwiek może sie zwiększyć obszar zagrożenia w związku z większym rozmiarem użytkownika)

Darth Legolas pisze:
Bo przecież jest kilka zasięgowych do walki wręcz
Na upartego możesz zrobić z Olbrzyma broń zasięgową na takich samych zasadach jak bronią zasięgową jest długa włócznia... ale najpierw odmierz sobie ten zasięg w rzeczywistym świecie, przyjżyj się i sam oceń czy warto.
Ostatnio zmieniony śr kwie 05, 2006 2:38 pm przez krzysiek-jakh, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Darth Legolas
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 133
Rejestracja: śr lis 16, 2005 9:57 pm

śr kwie 05, 2006 11:36 am

Tym razem krótko i zwięźle. Obszar zagrożenia jest okrągły SPÓJŻ na rysunek PG str. 122. Zrobić półkroku i chlasnąć kogoś kto poszedł za blisko to nie problem. Jeśli trzymasz ponad 2m miecz i jesteś silnym wojownikiem 15lvl, to spokojnie możesz sięgnąć troche dalej niż powiedzmy, gdybyś trzymał sztylet...
 
Awatar użytkownika
Sony
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2660
Rejestracja: śr cze 23, 2004 9:21 am

śr kwie 05, 2006 1:22 pm

Tyle że samo sięgnięcie nie wystarcza - trzeba ZAGRAŻAĆ - to że masz miecz mający 2 m + 1 metr twoich rąt - nie osnacza, że na odległości 3 metrów stwarzasz zagrożenie. To że sięgasz to nic - spróbój walczyć na takim zasięgu - zobaczymy jakie będzie to skuteczne - walka mieczem to nie machanie w kółko.
 
Awatar użytkownika
krzysiek-jakh
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 831
Rejestracja: wt sty 03, 2006 9:33 am

śr kwie 05, 2006 3:01 pm

Darth Legolas pisze:
Zrobić półkroku i chlasnąć kogoś kto poszedł za blisko to nie problem.

Zrobić pół kroku w tył, żeby uniknąć takiego ciosu - to też nie problem :)
Darth Legolas pisze:
Jeśli trzymasz ponad 2m miecz(...)

Gdyby to była włócznia - to tak. Ale mieczem walczy się troche inaczej niż włócznią - zwłaszcza jak ma ponad 2 metry. Nie wykonujesz pchnięć poziomo, bo zwyczajnie Cię przeważy. Jeżeli już wykonujesz pchnięcie takim ogromnym mieczem, to pod kątem w dół - wykorzystujesz wtedy masę miecza do zwiększenia siły pchnięcia.
Chcąc 'machnąć' takim 2 metrowym mieczem poziomo przed sobą - musisz się wygiąć do tyłu, bo inaczej stracisz równowagę.
Sony dobrze napisał - że trzeba obszarowi zagrażać.
Tak na moją logikę, to postać walcząca sztyletem podczas walki ma większą swobodę ruchu niż postać walcząca mieczem dwuręcznym. Mimo że dwurak jest większy, to jak walczysz mieczem dwuręcznym, musisz cały czas balansować ciałem, żeby nie stracić równowagi. Walcząc sztyletem, nie przejmujesz się równowagą - możesz zrobić szybki doskok i pchnięcie. Dlatego obszar któremu się zagraża w obu przypadkach jest taki sam.
Dłuższy miecz ma większy zasięg, ale wymaga większego skupienia na zachowniau równowagi i nie pozwala na szybkie doskoki.
 
Awatar użytkownika
Darth Legolas
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 133
Rejestracja: śr lis 16, 2005 9:57 pm

śr kwie 05, 2006 8:53 pm

Przyznaje racje obu powyższym wypowiedziom. W końcu naprawde dobre argumenty! Dzięki Sony.

Teraz mogę spać spokojnie... Olbrzym jest wystarczająco mocny nawet bez zwiększonego zasięgu. Ale się moj gracz wkurzy, już sobie robił nadzieję...

PS.
krzysiek-jakh pisze:
Darth Legolas pisze:
Zrobić półkroku i chlasnąć kogoś kto poszedł za blisko to nie problem.

Zrobić pół kroku w tył, żeby uniknąć takiego ciosu - to też nie problem :)

Zrobić pół kroku aby uniknąć ciosu to przy ataku okazyjnym może BYĆ problem, wkońcu ten ktory jest atakowany robi coś takiego że można taki atak przeprowadzić. Na przykład biegnie koło ciebie. Raczej ciężko będzie zrobić unik w biegu, albo rzucając czar...
Uniki odzwierciedla już premia ze Zr do KP[/quote]

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości