Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

Kto najechał Egipt?

wt mar 28, 2006 11:12 pm

Najnowsza Polityka, dodatek "Niezbednik inteligenta", artykul na stronie 35: "Obywatel hoplita".

Fragment ze str. 36:
"Okres swietnosci [Myken] trwal do ok 1200 p.n.e. Wtedy to przez caly owczesny swiat - od Peloponezu, przez Bliski Wschod, az do Egiptu - przetoczyl sie gwaltowny kataklizm. Zniszczone zostaly mykenskie twierdze, na Bliskim Wschodzie padlo krolestwo Hetytow, niepokoje dotarly az do Mezopotamii. Egipskie armie Ramzesa III odparly z trudem inwazje tajemniczych najezdzcow, zwanych ludami morza."

Co sie wtedy stalo? Kto konkretnie zaatakowal i skad? Kim byly te "ludy morza", jesli wiadomo? Czy to oni przylozyli wszystkim wyzej wymienionym?

Mam nadzieje, ze znajdzie sie jakis spec od starozytnosci, ktory podzieli sie wiedza ;).
 
Awatar użytkownika
Xeloss
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 279
Rejestracja: czw kwie 29, 2004 3:34 pm

śr mar 29, 2006 2:25 am

Cóż, nad tym, kim były "ludy morza" i skąd się wzięły, nadal głowią się profesorowie wielu uczelni. Z nazwy znamy niektóre plemiona tworzące "ludy": Tursza, Szardana, Szekelesza i Akajwasza.

Co do samej wędrówki "ludów morza". Nie wiadomo z jakiego konkretnie miejsca się rozpoczęła, choć jakieś dwa lata temu niemieccy archeologowie przedstawili teorię, że ze wschodnich wybrzeży Hiszpanii. W każdym razie, plemiona tworzące "ludy" przemieszczały się w całości wzdłuż wybrzeża morza Śródziemnego. Przeszły przez Grecję, podbijąjąc(lub przyłączając) tamtejsze ludy kultury mykeńskiej. Nastęnie wzdłuż wybrzeża, zachaczając też o wyspy w rodzaju Krety i Cypru, przetoczyły się po całej Azji Mniejszej, Syrii i Palestynie. Dla ówczesnych było to coś na kształt apokalipsy, poniżej fragment inskrypcji Ramzesa III z Medinet-Habu:
Obce ludy uczyniły na swych wyspach spisek. Nagle zniknęly kraje i zostały w walce rozbite. Żaden kraj nie oparł się ich broni, począwszy od Hatti, Kode, Karkemisz, Arzawa, także Alaszija - Wszystkie zostały naraz zniszczone. Rozbili obóz na jakimś miejscu w Amurru. Zniszczyli jego lud, a kraj był, jakoby nigdy nie był. Szli na Egipt, a fala ognia szła przed nimi. Ich związek składał się z Pulasti, Zakara, Szakalsza, Danauna i Waszesz z morza. Ich serca pełne były wiary i dufności: "Nasze plany powiodą się".
Lud Pulasti jest swoją drogą zidentyfikowani jako Filistyni. Według Starego Testamentu pochodzili oni z Krety, nie wiadomo jednak, czy byli jej rdzenną ludnością, czy stanowiła ona tylko etap ich wędrówki.

Koniec końców, najeźdźcy nadciągnęli do Egiptu od strony Palestyny w 1190 p.n.e.(Nawiasem mówiąc, pierwszy ich atak nastąpił kilkadziesiąt lat wcześniej od strony Libii)
Tu, w delcie Nilu, rozegrała się olbrzymia bitwa wodno-lądowa. Mówiąc skrótem, Egipska flota zniszczyła całkowicie flotę Ludów Morza, a Ramzes III dowodząc swoją armię zadał klęskę ich wojskom lądowym. Miało zginąć 12,500 najeźdźców.
Jednak pomimo tej klęski, Ludy Morza i tak penetrowały Egipt w następnych latach, mieszając się z ludnością miejscową.
Bez wątpienia jednak największe zmiany zaszły na Bliskim Wschodzie, pojawienie się ludów semickich otworzyło nowy rozdział w historii regionu...
Blech... Idę spać...
 
Awatar użytkownika
Rincewind
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 747
Rejestracja: pn mar 29, 2004 8:56 pm

czw mar 30, 2006 7:07 pm

Krótka lekura wikipedii http://en.wikipedia.org/wiki/Sea_People :wink:
 
Awatar użytkownika
Seji
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 7523
Rejestracja: czw mar 20, 2003 1:43 am

czw mar 30, 2006 8:56 pm

No w zyciu bym nie wpadl, ze to bedzie "see people" :P. Dzieki :).
 
Awatar użytkownika
Xeloss
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 279
Rejestracja: czw kwie 29, 2004 3:34 pm

czw mar 30, 2006 9:29 pm

Tam na wiki pisze, że są wątpliwości, czy bitwa Ramzesa III w delcie Nilu miała miejsce... O ile nie można tego faktycznie wykluczyć, nie spotkałem się dotychczas nigdy z negowaniem tego wydarzenia... :?
 
Awatar użytkownika
Szczur
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3991
Rejestracja: ndz mar 16, 2003 8:48 pm

czw maja 18, 2006 1:36 pm

A moderator sugeruje Kastorowi i Silencerowi żeby nie nabijali sobie postów kociaczkami ;>

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości