Zrodzony z fantastyki

Jaka opcja wyrażania nazwy Kult w dopełniaczu jest najpoprawniejsza?

Kult
Brak głosów
Kulta
3 (17%)
Kultu
15 (83%)
Inaczej (jak?)
Brak głosów
 
Liczba głosów: 18
 
Awatar użytkownika
Rothar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 312
Rejestracja: pt lis 28, 2003 11:05 pm

Nazwa systemu /trochę gramatycznych rozważań/

wt cze 27, 2006 12:47 am

Nie śmiać się. Sprawa jest dosyć ważna, bo chodzi mi po głowie jeszcze od czasów istnienia Eternal Damnation. A z obserwacji moich wynika, że każdy użytkownik inaczej na sprawę się zapatruje.

Są dwie podstawowe opcje (oprócz nieodmieniania nazwy):

  • Kulta (przy założeniu, że Kult do nazwa obca)
  • Kultu (przy założeniu, że ma to to jakiś inny związek z polskim wyrazem kult)


Nie wykluczam innych przesłanek. Proszę o opinie, bądź... zważając, że ortografią nie rządzi demokratyczna większość, jakieś argumenty.
 
Kastor Krieg

wt cze 27, 2006 5:07 am

Hm, dlaczego sądzisz, iż bycie nazwą pochodzenia obcegp pozwala na odmienianie per "Kulta"?
IMNSHO to wyjątkowo kaleka odmiana, bardzo niepoprawna, fatalnie zresztą brzmiąca. Niezasadna moim zdaniem jest odmiana słowa w sposób odmienny od istniejącej już w języku ("Kultu"), o ile nie mamy do czynienia z zaznaczaniem w ten sposób odrębności semantycznej lub pragmatycznej.

Innymi słowy, to nie "będzie <<Kultu>> o ile ma to coś wspólnego z polskim słowem <<kult>>", a "nie będzie nic innego jak <<Kultu>> o ile nie mamy pewności, iż autorzy nazwy chcieli się odciąć od pola semantycznego i zastosowań polskiego wyrazu <<kult>>".
 
Awatar użytkownika
Tao_Silver
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 97
Rejestracja: wt lis 16, 2004 2:35 pm

wt cze 27, 2006 8:32 am

Zawsze był to dla mnie KULT rozumiany jako słowo w języku polskim nie wiem co autorzy chcieli wyrazić tym słowem i czy gdzieś to wyjaśniali? Jeśli nie zostało to gdzieś rozpatrzone to obstawał bym przy opcji "kultu".
 
Awatar użytkownika
Rothar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 312
Rejestracja: pt lis 28, 2003 11:05 pm

wt cze 27, 2006 1:17 pm

Kastor Krieg pisze:
Hm, dlaczego sądzisz, iż bycie nazwą pochodzenia obcegp pozwala na odmienianie per "Kulta"?


Z prostej przyczyny: w świecie Cyberpunka, Warhammera, etc.

Tao_Silver pisze:
nie wiem co autorzy chcieli wyrazić tym słowem i czy gdzieś to wyjaśniali? Jeśli nie zostało to gdzieś rozpatrzone to obstawał bym przy opcji "kultu".


Dobrze, poszedłem tym tropem i poszukałem szwedzkiego słowa Kult. Wyraża to samo co w języku polskim. W takim razie skoro tłumaczymy inne nazwy własne (np. anioły śmierci, archonci), to sama nazwa systemu też powinna być ok.
 
Kastor Krieg

wt cze 27, 2006 5:21 pm

Rothar pisze:
Kastor Krieg pisze:
Hm, dlaczego sądzisz, iż bycie nazwą pochodzenia obcegp pozwala na odmienianie per "Kulta"?

Z prostej przyczyny: w świecie Cyberpunka, Warhammera, etc.


Tak jak Eberronu, WoDu, Monastyru?
Zasada za tym stojąca odnosi się do fonologii, a konkretnie mechanizmu powstawania dźwięków.

Jeśli w danej sekwencji "ergonomiczniejsza" (czytaj: możliwa do wykonania mniejszym nakładem sił i przy mniejszych zmianach ułożenia narządów mowy - pozycji warg, języka, miejsca tworzenia się dźwięku) okazuje się wersja z "-a", ta właśnie jest wybierana, jeśli z "-u", ta staje się naturalniejszą. Nie ma prostej zasady powiązanej z zapisem. Oszczędź mi proszę jednak sięgania do Ladefoged'a i formułowania konkretnej zasady na potrzeby tego problemu, ledwie sesję skończyłem :?
 
Awatar użytkownika
Krzyminski
Grafik
Grafik
Posty: 421
Rejestracja: pn paź 18, 2004 1:52 pm

wt cze 27, 2006 6:04 pm

Rothar, teraz to się ośmieszyłeś. Dlaczego mamy odmieniać wyraz "kult" inaczej tylko dlatego, że jest to nazwa gry? Wystarczy sięgnąć do słownika języka polskiego i znaleźć formę dopełniacza.

Rothar napisał: A z obserwacji moich wynika, że każdy użytkownik inaczej na sprawę się zapatruje.


Naprawdę? Chyba że masz na myśli użytkowników, którzy cierpią na uwiąd mięśni ramienia i nie mogą sięgnąć po słownik. Oczywiście są też tacy inwalidzi, którzy nie potrafią dojść do biblioteki...
 
Awatar użytkownika
Vesa1
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 215
Rejestracja: czw cze 23, 2005 2:32 pm

wt cze 27, 2006 9:28 pm

Wita,
Oczywiście gramy w KULTA, metropolis to dodatek do KULTA,
może być kulcior też :)

pozdro

ps. Nie napuszajcie się wariaci* tak, bo jak jesteście tacy naperzeni to "fajność" spada :).

* grasz w kulta to jesteś wariatem - w stosunku do tych co grają w inne RPG, nie mówiąc o tych co nie grają i im zacznasz tłumaczyć na czym polega RPG na przkładzie KULTU :hahaha:
 
Awatar użytkownika
Rothar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 312
Rejestracja: pt lis 28, 2003 11:05 pm

wt cze 27, 2006 9:40 pm

Krzyminski pisze:
Rothar, teraz to się ośmieszyłeś. Dlaczego mamy odmieniać wyraz "kult" inaczej tylko dlatego, że jest to nazwa gry? Wystarczy sięgnąć do słownika języka polskiego i znaleźć formę dopełniacza.


Dałem jedynie przykład? Ze zrozumieniem czytać! I podkreślam, że wychodzimy wtedy z założenia, że nie używamy polskiego słowa Kult. Przy takiej interpretacji problem z góry odpada. Zresztą mnie na polskim uczono, żeby obcych nazw najlepiej nigdy nie odmieniać. I tego na ogół się trzymam.

Krzyminski pisze:
Chyba że masz na myśli użytkowników, którzy cierpią na uwiąd mięśni ramienia i nie mogą sięgnąć po słownik. Oczywiście są też tacy inwalidzi, którzy nie potrafią dojść do biblioteki...


Spójrz na wyniki ankiety, potem komentuj. I jednak widzę tutaj różnicę między tym o czym tutaj piszemy i ankietą pod tytułem - czy piszemy:

a) naprawdę
b) na prawdę
 
Awatar użytkownika
Krzyminski
Grafik
Grafik
Posty: 421
Rejestracja: pn paź 18, 2004 1:52 pm

śr cze 28, 2006 2:18 pm

Ale ta ankieta jest bez sensu, bo słowo "kult" w dopełniaczu ma formę "kultu". Nie ma o czym dyskutować. A "naprawdę" pisze się razem, wystarczy zajrzeć do słownika.

Rothar napisał: Zresztą mnie na polskim uczono, żeby obcych nazw najlepiej nigdy nie odmieniać. I tego na ogół się trzymam.


Ale "kult" to wyraz zadomowiony w polszczyźnie (w języku polskim). I nie rozumiem, dlaczego na samym początku wpadłeś na pomysł, że autorzy gry użyli słowa "kult" w jakimś innym znaczeniu, skoro dla nich to też jest słowo pochodzące z języka obcego, a mianowicie z łaciny. A do kolegi Vesa1: pisz porządnie, bo trudno zrozumieć Twoje posty.
 
Awatar użytkownika
Rothar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 312
Rejestracja: pt lis 28, 2003 11:05 pm

śr cze 28, 2006 4:18 pm

Krzyminski pisze:
Ale "kult" to wyraz zadomowiony w polszczyźnie (w języku polskim). I nie rozumiem, dlaczego na samym początku wpadłeś na pomysł, że autorzy gry użyli słowa "kult" w jakimś innym znaczeniu, skoro dla nich to też jest słowo pochodzące z języka obcego, a mianowicie z łaciny.


Nie wiem czemu wpadłem na ten pomysł, najpewniej z poruszania się po głupich forach internetowych ;) Nigdy zresztą nie sprawdzałem, czy KULT to nie jest po prostu skrót od czegoś. Akurat tę kwestię pomijałem. Ale pod siłą argumentów faktycznie wygląda na to, że najlepiej będzie odmieniać po polsku.

BTW: odrobinę luzu, ten temat też jest w dużym stopniu pisany z przymrużeniem oka ;)
 
Awatar użytkownika
Tao_Silver
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 97
Rejestracja: wt lis 16, 2004 2:35 pm

czw cze 29, 2006 9:12 am

Wybaczcie że nie zajrzę teraz do słownika ale nie mam przy sobie.. (Poprawie się przez weekend.)

LARP do KULTu

LARP do KULTa

? ? ?

Może oba są dobre? Brzmią ok, a to chyba ważne. "Ja naprzykład robie larpa do KULTa." (Choć to chyba niepoprawnie?)
 
Awatar użytkownika
shav
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 47
Rejestracja: śr sie 24, 2005 4:20 pm

czw cze 29, 2006 1:40 pm

Pójdźmy na kompromis - najlepiej powiedzieć:

LARP do gry Kult ;)
 
Awatar użytkownika
Krzyminski
Grafik
Grafik
Posty: 421
Rejestracja: pn paź 18, 2004 1:52 pm

czw cze 29, 2006 8:54 pm

Ale tu nie ma mowy o żadnych kompromisach. Zajrzyjcie do słownika. Poprawna forma to "kultu".
 
Awatar użytkownika
shav
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 47
Rejestracja: śr sie 24, 2005 4:20 pm

czw cze 29, 2006 9:05 pm

Tak zagłosowałem, bo tak też uważam, ale zostało to już powiedziane i nie ma o co dalej bić piany.
 
Awatar użytkownika
wóda
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 945
Rejestracja: pn lis 10, 2003 7:01 pm

czw cze 29, 2006 9:22 pm

Hej spokojnie prosze panstwa. Nie unosmy sie. Rzeczywiscie w "srodowisku" bywaja uzywane obie formy, dlatego temat jest na miejscu. Natomiast zgadzam sie : "kultu".
Ale wrzucmy na luz :wink: .
 
Awatar użytkownika
Krzyminski
Grafik
Grafik
Posty: 421
Rejestracja: pn paź 18, 2004 1:52 pm

czw cze 29, 2006 9:29 pm

Nie, żadnego luzu, bo niby dlaczego mamy promować niepoprawne formy. To może w ogóle zacznijmy pisać, jak chcemy i będziemy zasłaniać się "ortografofobią" lub innymi schorzeniami?
 
Awatar użytkownika
Tao_Silver
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 97
Rejestracja: wt lis 16, 2004 2:35 pm

pt cze 30, 2006 8:16 am

Rozmawiamy o poprawności ale możena chyba porozmawiać też o praktyce.

Jakoś wydaje mi się, że często wykorzystywane w potocznym słownictwie sformułowania, typu dziwnych zlepków angielskich i polskich, czy własnych tworów językowych często są niepoprawne.

-"joł"
-"erpeg"
-"ciupać" (w RPG ;-) )

Może zasady gramatyczne i ortograficzne klasyfikują jakoś takie słowa? Tego nie wiem, nie studiuje filologii.

Dlatego pisząc materiał na stronę, który ma się stosowac do zasad polskiego napiszę "Kultu". Lecz w swobodnej rozmowie albo smsie napiszę sobie "KUTLa". I uważam że traktowanie takiego przypadku jako niepoprawne jest bez sensu bo jeśli błąd jest świadomy i celowy to według mnie przestaje być błędem, a staje się formą wyrażania.

Myle się?
 
Awatar użytkownika
Żółw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: sob kwie 10, 2004 2:29 pm

pt cze 30, 2006 1:19 pm

A ja mowie "kulta" :razz:
 
Awatar użytkownika
Krzyminski
Grafik
Grafik
Posty: 421
Rejestracja: pn paź 18, 2004 1:52 pm

pt cze 30, 2006 2:41 pm

Błąd pozostaje błędem, nawet jeśli robisz go świadomie. Ale po co, oprócz stylizacji, gdy np. mg odgrywa dresa i mówi: "No k****, dopiero co przyszłem", robić błędy, które tylko utrwalają się wśród innych użytkowników? Mój opór wynika przede wszystkim z takich pragmatycznych powodów - po co wydziwiać, skoro istnieje poprawna forma, którą łatwiej się wymawia (bo gdyby inną formę łatwiej się wymawiało, to ta inna byłaby normą). A jeśli przeszkadza Wam moje czepianie się, to po co robić jakąkolwiek korektę tekstów, może w takim razie wrzucimy wszystko jak leci i niech się użytkownicy martwią, co autor miał na myśli, gdy zamiast "scenariusz do Kultu" napisał "fayna pszgda to ktla".
 
Awatar użytkownika
Żółw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: sob kwie 10, 2004 2:29 pm

ndz lip 02, 2006 8:27 pm

Coz, prawdopodobnie dlatego mowie niepoprawnie, ze nigdy sie nad tym nie zastanawialem, bylo to dla mnie zupelnie nieistotne i nawet do glowy mi nie przyszlo ze mowie z bledem.
Bede sie musial poprawic :)
 
Awatar użytkownika
shav
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 47
Rejestracja: śr sie 24, 2005 4:20 pm

ndz lip 02, 2006 8:56 pm

Krzyminski spokojnie. Ja osobiście się też cholernie pieklę i dostaję białej gorączki, poniewaz ludzie nie szanują ojczystego języka, ale padło w temacie pytanie, udzielono odopwiedzi i można temat zamknąć. Niepotrzebne sa teraz dywagacje nt. kto się ośmieszył, kto nie itd. Przynajmniej moim zdaniem. To chyba lepiej, że Rothar zapytał, gdy miał wątpliwości, zamiast mówić niepoprawnie? Także nie rób problemu tam, gdzie już go nie ma.
 
Awatar użytkownika
Żółw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: sob kwie 10, 2004 2:29 pm

pn lip 03, 2006 1:46 am

Krzyminski pisze:
użytkowników? Mój opór wynika przede wszystkim z takich pragmatycznych powodów - po co wydziwiać, skoro istnieje poprawna forma, którą łatwiej się wymawia (bo gdyby inną formę łatwiej się wymawiało, to ta inna byłaby normą).


Jakoś to wcześniej ominąłem, pobieżnie przejrzawszy forum.
Z tym twierdzeniem się nie zgodzę, bo przeczysz w nim sam sobie. Skoro mówię "kulta" to znaczy że tak mi wygodnie (czyli że dla mnie prościej jest powiedzieć "kulta" niż "kultu"). Gramatyka nie ma nic wspólnego z prostotą tylko z pewnymi konwencjonalnymi zasadami, które zostały ogólnie przyjęte. Oczywiście, język nie jest strukturą trwałą, w obrębie tych zasad możliwe są przesunięcia, język ewoluuje przystosowując się do panujących warunków i dążąc do jak największej egronomii wypowiedzi. Ale reguły gramatyczne i ortograficzne są właśne tym, co ten rozwój hamuje (co też jest potrzebne, bo język z natury musi być intersubiektywny, więc charakteryzować się pewną trwałością, która umożliwia porozumienie między ludźmi, ale bez przesady).
 
Awatar użytkownika
Krzyminski
Grafik
Grafik
Posty: 421
Rejestracja: pn paź 18, 2004 1:52 pm

pn lip 03, 2006 12:34 pm

egronomii wypowiedzi


Raczej chodziło Ci o "ergonomię wypowiedzi". Ha, nie mogłem się powstrzymać :razz: Mimo wszystko, jeśli ktoś ma wątpliwości co do pisowni jakiegoś słowa, to powinien najpierw sięgnąć do słownika. Forum nie jest przecież konkursem na to, kto najszybciej napisze. I tyle z mojej strony na ten temat.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości