Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Kid
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 43
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 10:00 pm

Pomożcie początkującemu...

sob wrz 23, 2006 8:24 pm

Siemka
Niedawno spotkałem się z Magic:The Gathering, ściągnołem demo gry-samouczka i postanowiłem stworzyć własną talię-nie pisze tego w dziale "klinika talii", ponieważ tam można chyba pisać tylko pytania o już istniejące talie, nie?. Anyway, najbardziej spodobał mi się kolor czerwony i biały i w takim kolorze czcę stworzyć sobie talię. Dodam, że moja wiedza ogranicza się do wspomnianego wyżej samouczka, nie czytałem żadnych poradników, więc wiem jedynie jak grać (i to niezbyt dobrze, na razie) podpowiedzcie, jak stworzyć taką talię, czy są jakieś zasady co do tego

I byłbym wdzięczny za linka do jakiegoś poradnika :)

No i dziękuję za wszystkie odpowiedzi :]
 
Eryk

ndz wrz 24, 2006 11:39 am

ehhh no to tak http://www.wizards.com/default.asp?x=ma ... /newplayer tu możesz pobrać pełny rulebook po polsku zreszta na www.wizards.com albo na www.magicthegathering.com (to to samo) dowiesz sie duzo (o ile dobrze znasz jezyk angielski) resztę informacji mozesz znalezc na forum poltera albo na jego stronie. Ja uczylem sie grac od kumpli , jak nie masz takich to trudna droga przed toba.A propo wyboru koloru , według mnie talia byłaby taka sobie . oczywiscie po jakims czasie jako doswiadczony gracz mozesz sobie taka stworzyc. Jednak radzilbym ci (jezeli juz koniecznie chcesz dwukolorowa) wybrac talie czarno zielona lub bialo niebieska.no to by bylo na tyle . Pozdrowienia
 
Randaland
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 205
Rejestracja: śr sie 02, 2006 4:30 pm

ndz wrz 24, 2006 12:54 pm

aha i jeszcze jedno, jesli mowisz o grze komputerowej, to masz osobny temat do tego, a jesli chodzi ci o zwykle karciane Mtg, to trafiles. Niestety samemu nie majac zadnych kumpli na podworku, moze sie troche trudno, uczyc i grac (niestety to tak jak z tangiem, trzeba dwojga). Zamiesc to jaka chcialbys zrobic talie (w klinice, albo w grze towarzyskiej) a ktos napewno ci odpisze, najlepiej podaj co ta talia mialby robic na koncu, i taguj karty [mtg]Nazwa karty (bez bledu)[/mtg].
 
Awatar użytkownika
Kid
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 43
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 10:00 pm

ndz wrz 24, 2006 1:17 pm

Nie no, w moim otoczeniu kilka osób gra w magic, gdybym był jedyny, grałbym w tibie / the crims / mu online / o game ....etc.

Od kumpli dowiedziałem się, że biały i niebieski to raczej kolory defensywne, za to czerwony i czarny służą do ataku. A zielony odradzali, bo nie jest przydatny. No więc, logicznie, chciałem wybrać jeden kolor do ataku, a drugi do obrony :wink:

Jeśli tak nie jest, to może mi powiecie, jaki kolor do czego służy?
 
Awatar użytkownika
Hezor
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3788
Rejestracja: pn lip 23, 2007 10:31 pm

ndz wrz 24, 2006 4:30 pm

Nie ma takiego podzialu. W kazdym kolorze sa karty nastawione ofesywnie jak i defensywnie. Poprostu Red ma wiecej szybkich, malych istot, a Blue takich, ktore pozwalaja na skontrolowanie gry.
 
Awatar użytkownika
Kid
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 43
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 10:00 pm

ndz wrz 24, 2006 4:59 pm

a czarny? a biały? a zielony? :help:
 
Awatar użytkownika
Hezor
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3788
Rejestracja: pn lip 23, 2007 10:31 pm

ndz wrz 24, 2006 5:13 pm

Tez po trochu kazdego. Poogladaj karty, moze kup PCD a zalapiesz o co chodzi.
 
Awatar użytkownika
Kid
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 43
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 10:00 pm

ndz wrz 24, 2006 5:27 pm

Co to jest PCD...?
 
Eryk

ndz wrz 24, 2006 6:01 pm

ehhh ja gram zielona i gra mi sie zaj.. bardzo dobrze ;) doradzam czarno zielona bo czrna ma potezne spelle a zielona creatury wiec sie to uzupelniaj
 
Awatar użytkownika
Kid
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 43
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 10:00 pm

ndz wrz 24, 2006 6:11 pm

No tak, ale czy to dobrze grać np. zielono-czerwoną talią czy zielono-czarną, a może zielono-białą, bo biały kolor ma niektóre spelle bardzo przydatne, np. pacifism, chastise, lub spelle które odnawiają ci hp.
 
Awatar użytkownika
Jestemnajlepszy
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 10:45 pm

ndz wrz 24, 2006 6:26 pm

Zapewne ci wiadomo, co robią poszczególne kolory magica więc nie ma po co tego roztrząsać. Połączeń mogą być dziesiątki i każde jednakowo dobre, jeżeli tylko masz dobry deck i umiesz nim grać. Tak samo dobra może być jednokolorowa - niebieska, jak i biało-zielono-czerwona talia.
Kup sobie podstawowy zestaw 60 kart, albo lepiej - nakup od kumpli kupę commonów i jakieś słabsze rary za grosze i złóż z tego coś co ci się na razie podoba. Podstawy składania decka znajdziesz na większości stron o mtg. Pograsz nią jakiś czas to nauczysz się podstaw i przy okazji dowiesz się co ci najbardziej pasuje.
To, że zielona talia jest słaba to bzdura. Na początek poleca właśnie jednokolorowego, zielonego "stompa", czyli deck na tanich ale silnych kreaturach i podpakowywaczach stworów.
 
Eryk

pn wrz 25, 2006 10:22 am

haha to wlasnie moj deck sieah . jest dobry fajnie nim sie gra ma od hu.. dużo silnych stworków, spelle doładowuja i +4/+4 i moze na 7 gier 6 wygrałem więc jest nieźle. Jak chcesz kolor czerwony to wszystko byle nie na gob'ach bo sa do bani. I jak mówił Jestemnajlepszy (akurat) wystarczy miec doswiadczenie i wygrywas nawet najslabszymi taliami
 
Awatar użytkownika
Kid
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 43
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 10:00 pm

pn wrz 25, 2006 8:14 pm

No dobrze, myśle że wiem już, jaki kolor wybiorę (zielony lub zielono-czarny, nie wiem jeszcze) - może podpowiecie jakie sprawić sobie karty? A, jeszcze jedno moje głupie noobowskie pytanko, czy kartę "shock" można opłacać tylko czerwoną maną? No i jeszcze, co to jest common? (mówiłem, że jestem noobem :help: )
 
Awatar użytkownika
Jestemnajlepszy
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 10:45 pm

pn wrz 25, 2006 9:24 pm

Kup sobie takie karty, jakie dostaniesz. I tak chyba teraz nie chcesz wydawać kupy kasy na rzeźnicki deck, skoro nie umiesz grać...

Common to karta popularna. Widać to po kolorze znaczka edycji. Common-cieńki-czarny, Uncommon-średni-srebrny, Rare-dobry-złoty.

Jeżeli kolor many jest czerwony, to znaczy chyba, że możesz płacić tylko czerwoną manę? Można to wziąć na logikę, nie mówiąc już, że to wszystko jest napisane w poradnikach...
 
Awatar użytkownika
Kid
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 43
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 10:00 pm

pn wrz 25, 2006 11:16 pm

Eckhm, kolego, nie chce się kłócić, ale chyba nie zrozumiałeś mojego pytania, potocznie mówiąc brzmi ono "czy są np. zielone shocki albo czarne"...?

Dobra, koniec tematu. Dzięki za all odpowiedzi.
 
Randaland
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 205
Rejestracja: śr sie 02, 2006 4:30 pm

wt wrz 26, 2006 9:55 am

Tak w skrocie to kazdy kolor ma jakies swoje specjalne zdolnosci, stworki, i takie tam. Przykladowo Niebieski kolor jako jedyny moze Controwac [mtg=counterspell]counterspell[/mtg], w zielonym sa najleprze podpakowywacze kreatur [mtg=Giant_Growth]Giant Growth[/mtg], w białym znajdziesz duzo gain lifea, i protekcje [mtg=Bathe_in_Light]Bathe in Light[/mtg], w czarnym jest discard, i drain [mtg=Distress]Distress[/mtg], a w czerwonym direct demage [mtg=shock]shock[/mtg], [mtg=fireball]fireball[/mtg]. To tylko skrotowo podane umiejetnosci roznych kolorow, bo kazda ma duzo mozliwosci i trzeba w tym posiedziec aby cos znalezc. Radze ci znalezc jakas stronke z kartami i tam posprawdzac najnowsze edycje i dodatki (troche tego jest) no i zaczac od jakiegos zlozonego decku dodatkowego (60 kart), albo podstawowego (40 kart, jeden kolor), a potem cos do tego dokupowywac.

Kupuj single, bedziesz wielki.
 
Awatar użytkownika
Sharki
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 218
Rejestracja: wt lip 18, 2006 2:39 pm

wt wrz 26, 2006 3:54 pm

Kid pisze:
Eckhm, kolego, nie chce się kłócić, ale chyba nie zrozumiałeś mojego pytania, potocznie mówiąc brzmi ono "czy są np. zielone shocki albo czarne"...?

Twoje pytanie brzmiało tak:
Kid pisze:
A, jeszcze jedno moje głupie noobowskie pytanko, czy kartę "shock" można opłacać tylko czerwoną maną?

Odpowiedziałbym na takie pytanie tak jak Jestemnajlepszy to zrobił. Im precyzyjniesz zadasz pytanie, tym mniejsza szansa na nieporozumienia. :P Bo niby skąd ktoś ma wiedzieć, co masz na myśli?
A co do samych shocków to nie ma odpowiedników w zielonym kolorze, a w czarnej są np [mtg=Terror]Terror[/mtg]'y, do niszczenia stworków :)
 
Alek
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 342
Rejestracja: czw kwie 15, 2004 4:23 pm

wt wrz 26, 2006 4:16 pm

A co do samych shocków to nie ma odpowiedników w zielonym kolorze,


[mtg=Unyaro_Bee_Sting]Unyaro Bee Sting[/mtg] :). Pozdro 600.
 
Awatar użytkownika
Kid
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 43
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 10:00 pm

wt wrz 26, 2006 5:54 pm

Qr-czaki, mało siedzę przed kompem, nie jestem przyzwyczajony do pisania na forum, w normalnej rozmowie wszystko byłoby jasne

Mój błąd, zwracam honor :wink:

No i kolejne pytanie - jakie karty uważacie za niezbędne do zielono-czarnej lub zielonej talii (nie licząc landów) ?
 
Awatar użytkownika
Jestemnajlepszy
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 10:45 pm

wt wrz 26, 2006 7:27 pm

Kid pisze:
No i kolejne pytanie - jakie karty uważacie za niezbędne do zielono-czarnej lub zielonej talii (nie licząc landów) ?

Na takie pytania nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. To tak, jak byś chciał zapytać, "które cukierki są najsmaczniejsze?" .
Oczywiście, mogę ci podać świetne karty do zielono-czarnej talii:
4x [mtg=Birds_of_paradise]Birds of paradise[/mtg] - 20 zł sztuka
4x [mtg=Call_of_the_heard]Call of the herd[/mtg] - 20 zł sztuka
4x [mtg=Overgrown_Tomb]Overgrown Tomb[/mtg] - 30 zł sztuka
4x [mtg=Troll_Ascetic]Troll Ascetic[/mtg] - 15zł sztuka
itp., itd...
Topów są dziesiątki, ale już powiedziałem, że musisz napisać ile chcesz wydać na talię, jaki masz dostęp do kart i czego od niej oczekujesz.
 
Awatar użytkownika
Kid
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 43
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 10:00 pm

wt wrz 26, 2006 8:41 pm

Na całą talię planuję wydać nie więcej niż 100zł, pasowałoby mi w granicach 70-85 zł, ale mogę w sumie wydać 100 zł :wink:

No i kolejne pytanie - co to są tokeny i do czego służą counterki
 
Awatar użytkownika
Jestemnajlepszy
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: wt wrz 05, 2006 10:45 pm

wt wrz 26, 2006 8:57 pm

Tokeny są to umowne stworki produkowane, przez ability niektórych kart, jak na przykład [mtg=Empty_the_Warrens]Empty the Warrens[/mtg]
Counterki są to umowne znaczniki również "produkowane" przez ability niektórych kart, np. [mtg=Phantom_Wurm]Phantom Wurm[/mtg]

Do takiej talii jaką składasz mógłbym swobodnie polecić:
[mtg=Putrefy]Putrefy[/mtg] - koszt to ok. 5-6 zł sztuka
[mtg=Elves_of_Deep_Shadow]Elves of Deep Shadow[/mtg] - ok 50 gr./szt
Jeżeli planujesz mieć dużo stworów, to na pewno:
[mtg=Golgari_Grave-Troll]Golgari Grave-Troll[/mtg] - parę złotych/sztuka
Możesz też spróbować tego, gdyż jest całkiem nowe i wg. mnie ma potencjał:
[mtg=Sporesower_Thallid]Sporesower Thallid[/mtg] - ok. 2-3 zł/szt
I na pewno przyda się trochę removalu typu [mtg=Last_Gasp]Last Gasp[/mtg] czy [mtg=Sudden_Death]Sudden Death[/mtg].

Szukaj spisów decków w działach mtg, orientuj się po cenach (np. na allegro), a na pewno uda ci się złożyć niezłą talię dla początkującego.
 
Awatar użytkownika
Sharki
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 218
Rejestracja: wt lip 18, 2006 2:39 pm

wt wrz 26, 2006 10:44 pm

:OT mode on:
Unyaro Bee Sting Smile. Pozdro 600.

Więc jednak :razz: Co Mirage to Mirage - nie ma to jak [mtg=Sirocco]Sirocco[/mtg], wg nowych zasad :wink:
:OT mode off:
 
Eryk

śr wrz 27, 2006 7:37 am

Podam ci spis mojej talii to może coś tam sobie odwzorujesz czy coś.jest jeszcze w trakcie budowy ale i taka talia gra mi sie dobrze.

20x Forest

Creatury:
2x[mtg=Spined_Wurm]Spined Wurm[/mtg]
3x[mtg=Wood_Elves]Wood Elves[/mtg]
2x[mtg=Lone_Wolf]Lone Wolf[/mtg]
3x[mtg=Hunted_Wumpus]Hunted Wumpus[/mtg]
2x[mtg=Elvish_Pioneer]Elvish Pioneer[/mtg]
2x[mtg=Fyndhorn_Elder]Fyndhorn Elder[/mtg]
2x[mtg=Nantuko_Disciple]Nantuko Disciple[/mtg]
2x[mtg=Order_of_the_Sacred_Bell]Order of the Sacred Bell[/mtg]
1x[mtg=Venerable_Kumo]Venerable Kumo[/mtg]
1x[mtg=Rhox]Rhox[/mtg]
1x[mtg=Lanowar_Behemoth]Lanowar Behemoth[/mtg]
1x[mtg=Primeval_Force]Primeval Force[/mtg]
1x[mtg=Bounteous_Kirin]Bounteous Kirin[/mtg]
1x[mtg=Iname,_Life_Aspect]Iname, Life Aspect[/mtg]

Spelle:
3x[mtg=Giant_Growth]Giant Growth[/mtg]
3x[mtg=Rampant_Growth]Rampant Growth[/mtg]
2x[mtg=Wing_Snare]Wing Snare[/mtg]
2x[mtg=Reclaim]Reclaim[/mtg]
3x[mtg=Naturalize]Naturalize[/mtg]
1x[mtg=Rending_Vines]Rending Vines[/mtg]

Artifacts:
1 x [mtg=Reito_Lantern]Reito Lantern[/mtg]
1 x [mtg=Rod_of_Ruin]Rod of Ruin[/mtg]
1 x [mtg=Ebony_Owl_Nestuke]Ebony Owl Nestuke[/mtg]
1 x [mtg=Fodder_Cannon_]Fodder Cannon [/mtg]
 
Awatar użytkownika
Kid
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 43
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 10:00 pm

śr wrz 27, 2006 5:40 pm

A co myślicie o nowym them-decku zielono-czarnym? Chyba "Fun with Fungus"
 
Awatar użytkownika
Kid
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 43
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 10:00 pm

czw wrz 28, 2006 4:24 pm

No, jak sądzicie, czy Theme-deck "Fun with Fungus" jest ok? Bo może wydać 40 zł na tego decka i reszte pieniedzy na zamienianie kiepskich kart na kupywane osobno single?
 
Randaland
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 205
Rejestracja: śr sie 02, 2006 4:30 pm

czw wrz 28, 2006 7:29 pm

Wydaje mi sie ze fungus jest okej, tylko trzeba dodac kilka kart (dolozyc do kompletu). Pokusic sie o min 2x doubling seazony i jazda na oppa z tokenami. Osobiscie jestem przyzwyczajony do tokenow w bialo-zielonej, ale jesli ten pomysl wypali, to bedzie okej. Powkladac troche wmiare tanzych fungusow i Thelon of Havenwood kilku (2, albo 3x i pamietaj ze 2 nie mozet byc w tym samym momencie na stole bo to legendarne sa). Jak to ladnie pozmieniac, to wychodzi taki token killer w wersji czarno-zielonej. MI SIE PODOBA !
 
Awatar użytkownika
Kid
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 43
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 10:00 pm

czw wrz 28, 2006 8:57 pm

Niom, co do tych tokenów mam kolejne pytanie :razz: - Jak je oznaczać (nie wiem, kłaść counter?)? No, i jakie są rodzaje counterów?
 
Randaland
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 205
Rejestracja: śr sie 02, 2006 4:30 pm

pt wrz 29, 2006 10:21 am

Token to karte 1 na 1 ktora oznacza sie wszystkim co moze byc zatapowane (najlepiej jakas innak karta mtg rewersem do gory). Token po zabiciu nie schodzi na greyward, tylko jest removovany z gry (to samo dzieje sie gdy wraca na reke). Countery sa to umowne znaczniki na kartach (mozna je oznaczac czym sie chce, malymi kamyczkami, a nawet specjalnymi szklanymi znacznikami). Nie interesuje cie jakie sa rodzaje, jest ich duzo, a to wszystko zalezy tylko i wylacznie od tego co jest napisane na karcie.
 
Baku
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: wt wrz 26, 2006 10:23 am

pt wrz 29, 2006 11:02 am

Na oznaczanie konterów dobrym sposobem jest położenie zwykłej kości sześciościennej, a pula na jej górnej części oznacza liczbę obecnie znajdujących się counterów jednego rodzaju na tej karcie. Co do tokenów, to nie zawsze są 1/1 i często ważny jest też rodzaj tej kreatury [saporling or whatever] i można je oznaczać własnie odwróconymi kartami z poza gry, lub kupić specialne karty, które nazywają się "token creature - type" ale to jest trochę strata kasy, bo wystarcza pociąć jakieś kartki papieru i sobie porobić takich tokenów masę :). Pozdrawiam.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości