Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2815
Rejestracja: czw paź 20, 2005 7:56 pm

Co wybrać? - prośba o pomoc

pt gru 29, 2006 4:07 pm

Witam. Niedawno nabyłem trochę funduszy i chciałem je jak najlepiej spożytkować (czyli parę książek kupić ;)). Problem w tym, że książek o tematyce fantastycznej na naszym rynku jest dużo, a ja nie wiem na co się zdecydować. Poniżej zrobiłem sobie taką małą listę:

1. Jacek Dukaj - Inne Pieśni (ponoć niezła)
2. Coś lżejszgo, prawdopodobnie "Zabójca Trolli" ostatecznie jakiś FR (może Wojna Pajęczej Królowej)
3. Carrie lub Misery - Stephen King, bardzo lubię tego pisarza ;)
4. Jacek Dukaj - Xavras Wyżryn
5. Anna Brzeźińska - Wody głębokie jak niebo
6. Losowe dzieło G.G. Kay'a (wypadło na "Ostatnie promienie słońca")
7. Neil Gaiman - Amerykańscy bogowie
8. Janusz A. Zajdel - "Limes Inferior"

No i tu pojawia się problem, z którym chciałbym się do Was zwrócić. Co jeszcze polecacie? Od razu zaznaczam, że interesują mnie tylko książki polskojęzyczne. Aby nie było tak ogólnie napiszę poniakąd czego poszukuję:
1. Coś autorstwa Sapkowskiego. Czytałem "Sagę o Wiedźminie" i mi się bardzo spodobała. Niestety chciałbym coś lepszego niż ostatnio przeczytane "Lux Perpetua".
2. Jakiś inny polski pisarz. Ciekawym na co stać rodzimych autorów.*
3. Coś z S-F. Dawno niczego dobrego z tej kategorii nie czytałem.*
4. Może polecicie jakiegoś zagranicznego autora?;>*

Od razu zaznaczę, że nie interesuje mnie Lem i Pratchett. Nie mój gust.

Za wszelką pomoc będę bardzo wdzięczny :)

* Dzięki radom forumowiczom, wybrane :)
Ostatnio zmieniony wt sty 02, 2007 6:31 pm przez iron_master, łącznie zmieniany 2 razy.
 
Awatar użytkownika
Einherjer
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 95
Rejestracja: pt lut 10, 2006 4:22 pm

pt gru 29, 2006 9:22 pm

iron_master pisze:
2. Jakiś inny polski pisarz. Ciekawym na co stać rodzimych autorów.


Polecam Brzezińską, szczególnie zbiory opowiadań "Opowieści z Wilżyńskiej Doliny" i "Wody głębokie jak niebo". Bardzo lubię też twórczość Białołęckiej, nie wiem jednak czy przypadnie Ci do gustu. Spróbuj.
 
Awatar użytkownika
Miroe
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 245
Rejestracja: ndz wrz 26, 2004 1:45 pm

pt gru 29, 2006 9:46 pm

iron_master pisze:
2. Jakiś inny polski pisarz. Ciekawym na co stać rodzimych autorów.

Jak wyżej: Brzezińska. "Opowieści..." są bardzo nierówne, ale zdażają się perełki. "Wody..." świetne od początku do końca. I najlepsze: cykl o Twardokęsku.

Może jeszcze Huberath. "Miasta pod skałą" są genialne, ale ciężkostrawne. I zupełnie odpadają, jeśli jesteś wojującym ateistą. Niemniej polecam.

Więcej Dukaja ;) .

Jeśli lubisz kryminały w szafarzu fantastycznym z domieszką horroru to polecam Annę Kańtoch. Zarówno opowiadania o D. Jordanie, jak i powieść "Miasto w zieleni i błękicie".

iron_master pisze:
4. Może polecicie jakiegoś zagranicznego autora?;>

G.G. Kay. W zasadzie co tylko znajdziesz. Historyczne fantasy najwyższej próby. Szczególnie jeśli lubisz dopieszczoną psychologię postaci.

Ostatnio dorwałem "Dworzec Perdido" China Mieville. Bardzo oryginalne i wciąga.

Na razie wystarczy :) .
 
Awatar użytkownika
Ausir
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 686
Rejestracja: ndz kwie 25, 2004 9:39 pm

pt gru 29, 2006 10:19 pm

Zdecydowanie polecam wszystko Jacka Dukaja, ale ostrzegam, że nie jest to lekka lektura. Z jego książek w zasadzie polecam wszystkie - żadna z nich nie jest słaba.

Marek S. Huberath - "Balsam długiego pożegnania", "Miasta pod Skałą"

Anna Kańtoch - "Miasto w zieleni i błękicie", "Diabeł na wieży", "Zabawki diabła"

Antologia "Kroki w nieznane" 2005 i 2006, prezentująca wybitne opowiadania światowej fantastyki

"Welin" Hala Duncana - podobnie jak w przypadku Dukaja nie jest to lekka w odbiorze lektura, ale bardzo polecam.

"Wieki światła" Iana R. MacLeoda

Z polskiej SF "Vertical" Rafała Kosika.
 
Anonim_1

pt gru 29, 2006 10:36 pm

2. Coś lżejszgo, chyba jakiś FR (możę Wojna Pajęczej Królowej?)

Nieeee.... :razz: jeśli chcesz już coś lekkiego, może sięgniesz po alternatywne uniwersa? Pisałeś, że grasz w WFRP, jeśli chcesz coś na podstawie RPG, może zainwestujesz w zbiorki opowiadań ze świata Warhammera (Bill King pisze całkiem nieźle, ponoć seria "Zabójca..." jest dość dobra)?

Ogólnie polecam Dukaja. Dużo Dukaja. :)
 
Awatar użytkownika
Ausir
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 686
Rejestracja: ndz kwie 25, 2004 9:39 pm

pt gru 29, 2006 10:37 pm

Jeśli nie czytałeś wcześniej nic Dukaja, to na początek polecam Xavrasa Wyżryna. Jak na niego bardzo przystępnie napisany :).
 
Awatar użytkownika
Ultimate Cage
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 215
Rejestracja: śr lis 02, 2005 5:12 pm

pt gru 29, 2006 11:12 pm

Według mnie warte poczytania są książki Clive'a Barker'a, a w szczególności zabawny i do bólu prawdziwy "Wąwóz Kamiennego Serca". O te mroczniejsze i starsze tytuły niestety trudno na naszym rynku. Może też wystarczy, że poczytasz sobie za darmo opowiadania na http://www.japko.hapay.pl/barker/download.html a te zgromadzone fundusze przeznaczysz na jakiś szczytny cel zamiast wydawać je wyłącznie na własne przyjemności, przy okazji dokładając się do masowej wycinki drzew na produkcję papieru!!!
To taki żarcik tylko był :hahaha:
 
Awatar użytkownika
Jagged Hreathrin Fel
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 80
Rejestracja: czw kwie 15, 2004 7:41 pm

sob gru 30, 2006 12:18 pm

no to po tych wszystkich radach będziesz miał jeszcze większy problem :P


iron_master pisze:
2. Jakiś inny polski pisarz. Ciekawym na co stać rodzimych autorów.


To ja może Wita Szostaka polecę. Trochę inna fantastyka, ale mnie "Poszarpane Granie" zauroczyły. Książki pisane przez "pisarza, muzyka, filozofa" co ma zresztą odzwierciedlenie w treści książki. Jak dla mnie - na plus.

iron_master pisze:
4. Może polecicie jakiegoś zagranicznego autora?;>

jakieś wznowienie Dicka albo Zelaznego...może nie jestem tu odkrywczy, ale :)
Ostatnio zmieniony sob gru 30, 2006 12:28 pm przez Jagged Hreathrin Fel, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Ausir
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 686
Rejestracja: ndz kwie 25, 2004 9:39 pm

sob gru 30, 2006 12:25 pm

Tylko na Dicka też trzeba uważać, bo obok książek genialnych w rodzaju "Człowieka z wysokiego zamku", "Ubika", "Trzech stygmatów Palmera Eldritcha" pisywał też rzeczy słabe, w rodzaju "Dr Futurity", "Na terenie Miltona Lumky'ego" czy "Kosmicznych marionetek".
 
Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2815
Rejestracja: czw paź 20, 2005 7:56 pm

sob gru 30, 2006 3:06 pm

Przede wszystkim wielkie dzięki za odpowiedzi :D

Zaraz zaktualizuję listę, parę typów już mam.

Widzę, że polecacie Dukaja, w takim razie chyba zdecyduję się oprócz "Innych Pieśni" na "Xavrasa Wyżryna"

Encu - dzięki za propozycję, w ogóle nie pomyślałem o Młotku ;) FR znam trochę lepiej z podręczników, więc czas nadrobić zaległości w Starym Świecie. No chyba, że starczy funduszy na oba;P Aha, cykl "Zabójca..." napisał William King, a nie Bill ;)

Poolecanych Polaków trochę jest, ale "Wody głębokie jak niebo" Brzezińskiej zapowiadają się smakowicie :)

Na razie z SF jeśli dobrze czytam, tylko Ausir polecił "Vertical" Rafała Kosika. Może zna ktoś jeszcze coś ciekawego?

Jeśli chodzi o zagranicznych, zdam się na Miroe i poszukam pozycji pana Kay'a.

Pozostaje jeszcze jakieś dzieło Sapka. Oczywiście wszelkie propozycje, typy co do wcześniejszych również mile widziane. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam :D
 
Anonim_1

sob gru 30, 2006 3:17 pm

iron_master pisze:
Aha, cykl "Zabójca..." napisał William King, a nie Bill

Pan King bardzo często posługiwał się zdrobnioną wersją swojego imienia. :)

iron_master pisze:
Na razie z SF jeśli dobrze czytam, tylko Ausir polecił "Vertical" Rafała Kosika. Może zna ktoś jeszcze coś ciekawego?

Poleciłbym "Perfekcyjną niedoskonałość", ale to bardzo ciężka książka. Na tyle ciężka, że większość moich znajomych odłożyła ją po kilku stronach - niestety, bo wszystko (tzn. terminologia) klaruje się w miarę szybko.

Od siebie poleciłbym klasyków - Rogera Zelaznego i cykl Amber oraz jego sztandarową powieść, "Pan Światła"; P. K. Dicka z tomikami opowiadań (ponoć dość trudno dostępnymi) oraz"Trzema stygmatami Palmera Eldritcha"; Alfreda Bestera z "Człowiekiem do przeróbki".

Ogólnie polecam również wszystko autorstwa Neila Gaimana, zwłaszcza "Amerykańskich bogów".
 
Awatar użytkownika
TST
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 877
Rejestracja: wt gru 07, 2004 4:06 pm

sob gru 30, 2006 3:36 pm

I ja coś dorzucę:

2. Janusz A. Zajdel "Limes Inferior"- klasyka polskiego SF. Warto znać, a sama książka jest naprawdę super.

3. Głupio polecać Diunę ale i tak to zrobię. Prócz tego Harry Harrison "Przestrzeni!Przestrzeni!", Ursula K.LeGuin "Wydziedziczeni"

4. Jonathan Carroll -polecam zacząć od "Śpiac w płomieniu" ale tak naprawdę to warto wziąć cokolwiek co tylko wpadnie ci w ręce.

Tom Sharpe - cykl o Wilcie. Nie wiem czy znajdziesz, ale polecam. Sporo przedniego humoru. Poniżej masz link do artykułu o autorze:
http://www.esensja.pl/magazyn/2003/05/iso/13_50.html

Arturi Perez-Reverte jest niezły. Warto spróbować.

"Pachnidło" Patricka Suskinda.

Przyłączam sie do polecających "Wody..." Brzezińskiej i Kay'a (choć znam tylko doskonałą "Tiganę").

PS. "Pieśń lodu i ognia" George R.R. Martin. Nie wiem czy znasz i nie pasuje do żadnego z punktów, ale to najlepsze fantasy all time , jak dla mnie.

A skoro lubisz Kinga, najlepsze byłoby "To".
Ostatnio zmieniony sob gru 30, 2006 3:45 pm przez TST, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1634
Rejestracja: pn sie 15, 2005 9:33 pm

sob gru 30, 2006 3:39 pm

iron_master pisze:
Ogólnie polecam również wszystko autorstwa Neila Gaimana, zwłaszcza "Amerykańskich bogów".

Mój faworyt. iron bierz Gaimana w ciemno ;) Poza nim poleciłbym cały cykl Glena Cooka "Czarna Kompania" i niemalże wszystko co wymienili poprzednicy :D
 
Awatar użytkownika
Miroe
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 245
Rejestracja: ndz wrz 26, 2004 1:45 pm

sob gru 30, 2006 4:17 pm

iron_master pisze:
Na razie z SF jeśli dobrze czytam, tylko Ausir polecił "Vertical" Rafała Kosika. Może zna ktoś jeszcze coś ciekawego?

Hmm... Z sf znam tylko ciut starsze rzeczy, ale gdybyś na przykład dorwał gdzieś wznowienia:

"Hyperion" i "Upadek Hyperiona" Dana Simmonsa - jest tym dla space opery, czym LotR dla fantasy.

"Królowa Zimy" Joan D. Vinge - space opera oparta na motywach... "Królowej śniegu" Andersena :D Naprawdę świetne, chociaż trochę zapomniane.

"Diuna" już była...

"Pieprzony los kataryniarza" Ziemkiewicza - najlepszy cp napisany w Polsce ever (może poza "Irrehaare" Dukaja, ale to nie jest czysty cyber).

Jak cp, to i Gibson, ale "Neuromancera" pewnie znasz. Jeśli nie, to powinieneś ;)

"Kolory sztandarów" i "Schwytany w światła" Kołodziejczaka - niegłupie i dobrze napisane. I jedyna mi znana polska space opera (poza nieodżałowanym "Battle Dust" :P ).
 
Awatar użytkownika
Ausir
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 686
Rejestracja: ndz kwie 25, 2004 9:39 pm

sob gru 30, 2006 4:27 pm

"Perfekcyjna niedoskonałość" Dukaja to też space opera (jest tak określana przez autora), choć trochę trudniejsza :).
 
Awatar użytkownika
ThimGrim
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 87
Rejestracja: sob cze 18, 2005 10:06 pm

sob gru 30, 2006 7:57 pm

Od razu zaznaczę, że nie interesuje mnie Lem i Pratchett. Nie mój gust.


Ja polecam Lema, nie ma że boli;) A Pratchett z Lemem wiele wspólnego chyba nie ma;)
Jak nie Lem to może Strugaccy? Coś lekkiego "Hotel pod poległym alpinistą", coś klasycznego "Piknik na skraju drogi", coś mocniejszego "Niedoskonali", coś hardcorowego;) czyli "Ślimak na zboczu" - ale czyta sie to to dosyć dobrze, na pewno lepiej niż Lux Perpetua, które czytałem... hmm ile to będzie? 3 tygodnie?;)

Ps. Jak nic nie pasuje to może... Lem?
 
Awatar użytkownika
Jagged Hreathrin Fel
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 80
Rejestracja: czw kwie 15, 2004 7:41 pm

pn sty 01, 2007 7:06 pm

TST pisze:
2. Janusz A. Zajdel "Limes Inferior"- klasyka polskiego SF. Warto znać, a sama książka jest naprawdę super.


- jak mogłem zapomnieć :) skoro jeszcze piszesz, że Lem nie, to Zajdel musi już być tak :) zapomniany, a przez wielu stawiany na równi z panem Stanisławem (albo i wyżej)
 
Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2815
Rejestracja: czw paź 20, 2005 7:56 pm

wt sty 02, 2007 6:35 pm

"Perfekcyjną niedoskonałość" odłożę na potem, poki co na liście są dwie książki Dukaja ;)

Na listę powędrują zaraz "Amerykańscy bogowie" by Gaiman. Jeśli chodzi o Diunę, to jest to zupełnie inny temat, ślinię się na nią od kiedy poszły zapowiedzi o nowym wydaniu, na które czekam z niecierpliwością ;)

"Limes Inferior" Zajdela też poszło, ale na zakup trochę poczeka - mój portfel też ma niestety dno:/

Okazało się, że kumpel ma całkiem niezły zbiór książek S. Kinga, więc możliwe, że mi pożyczy.

ThimGrim pisze:
Ja polecam Lema, nie ma że boli;) A Pratchett z Lemem wiele wspólnego chyba nie ma;)

Wiem, po prostu obaj pisarze mi nie pasują ;)

Po stokroć dzięki wszystkim, którzy się wypowiedzieli w tym temacie. Liczba książek jakie padły jest imponująca, możliwe, że z czasem przeczytam większość z nich. Na razie, zakupiłem "Wody...", "Xavrasa Wyżryna" i "Ostatnie promienie słońca". Na resztę cały czas poluję. Jeszcze raz dzięki, koffam fasszz :razz:
 
Awatar użytkownika
shav
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 47
Rejestracja: śr sie 24, 2005 4:20 pm

czw sty 18, 2007 11:04 am

Dukaj, jak najwięcej Dukaja :D "Perfekcyjną niedoskonałość" może faktycznie odłóż - mnie szlag trafił, że zostało urwane w tak ciekawym momencie. "Koniec pierwszej tercji" jeśli dobrze pamiętam. Piany na pysku mało nie dostałem :D

Po "Xavrasie" proponuję "Czarne oceany". Albo "W kraju niewiernych". Jeśli coś było mówione, to rzepraszam za powtórzenie - piszę z zajęć na uczelni i nie do końca mogę uważnie czytać... :P
 
Awatar użytkownika
Seif al din
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 46
Rejestracja: czw mar 02, 2006 9:24 pm

śr sty 24, 2007 2:01 am

Od siebie z polskich moge Ci polecić Siewce Wiatru - Maja Lidia Kossakowska naprawde lekka lekturka, przyjemnie się czyta.

a z zagranicznych to... Steven Erikson Zdrowe Zwłoki Książka ma około 100 stron jest to w sumie taka nowelka, ale naprawda warta przeczytania ;)
 
Awatar użytkownika
Voann
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 77
Rejestracja: pn kwie 28, 2008 4:59 pm

pn maja 26, 2008 4:31 pm

Witam, mam podobny problem jak założyciel tematu. Szukam jakieś książki fantasy, której wydarzenia będą miały miejsce w Zapomnianych Krainach. Nie wiem na co się zdecydować myślałem o Legendzie Dritzzta, a może Powrót Arcymagów ( chyba taki tytuł ), jeśli możecie to polećcie coś i przykładowo jeśli książka podzielona jest na kilka innych to w jakiej kolejności czytać :) z góry dziękuje. Zaznacze jeszcze, że nie czytałem nigdy takich książek i nie wiem od czego zacząć.
 
Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2815
Rejestracja: czw paź 20, 2005 7:56 pm

sob cze 07, 2008 5:44 pm

Drizzta zdecydowanie odradzam ;-) Ekspertem nie jestem, ale ponoć cykl Wojna Pajęczej Królowej jest całkiem niezła. Rozejrzyć się na stronce poltergeista działu dnd - jest tam całkiem sporo recek ;-)
 
Awatar użytkownika
Elkhwind
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 53
Rejestracja: pn lut 26, 2007 7:51 pm

sob cze 07, 2008 6:04 pm

Polecam Legendę Drizzta. Bardzo przyjemnie mi się czytało tą książkę. Nie można się tu sugerować opiniami w stylu, że Drizzt jest przereklamowany i takie tam. Według mnie różni się od tych serii, które ostatnio wyszły.
 
Awatar użytkownika
MadMill
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 239
Rejestracja: śr mar 03, 2004 6:25 pm

wt cze 10, 2008 11:56 am

Jak juz musisz czytać coś z FR - co odradzam do razu - to najlepiej już czytać książki Salvatore'a lub Cunningham. Ale ogólnie polecam inna literaturę. ;)
 
adammazurkiewicz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: śr sie 06, 2008 2:50 pm

śr wrz 24, 2008 9:14 am

Witajcie
Mam wielką prośbę i pytanie: pododbno w "Achai" Ziemiańskiego jest gdzieś sugestia, że całosć świata przedstawionego to gra komputerowa. Czy ożecie przekazać mi, gdzie to jest (tom i najlepiej strony ;)). Recz jest bardzo mi potrzebna i dosć pilna- na tyle, że nie dam rady przeczytać powieści, bo nie zdążę.
Pozdrawiam i z góry dziękuję.
Adam Mazurkiewicz.
ps. mozecie kierować odpowiedź na adres [email protected]
 
slann
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4982
Rejestracja: pt paź 14, 2005 10:35 am

śr wrz 24, 2008 9:59 am

Powieść można przeczytać w 2 dni. I nie, nie ma takiej sugestii. Ktoś ci głupot naopowiadał
 
adammazurkiewicz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: śr sie 06, 2008 2:50 pm

śr wrz 24, 2008 1:24 pm

Dzięki
Adam
 
Awatar użytkownika
MunchKing
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1288
Rejestracja: czw sty 27, 2005 8:12 pm

czw wrz 25, 2008 3:09 am

Drizzt, sam w sobie, zły nie jest, ale większości osób już się przejadł (co z resztą zapewne widzisz) i na dobrą metę jest już nieco oklepany. Jeśli to ma być koniecznie FR, to polecałbym "Krainy Magii". Bardzo fajny zbiór opowiadań. Różnorodny pod względem bohaterów i ciekawy.
 
Awatar użytkownika
Siman
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 400
Rejestracja: wt lis 16, 2004 3:34 pm

czw wrz 25, 2008 12:20 pm

Drizzt, sam w sobie, zły nie jest

Drizzt jest TRA-GI-CZNY. Uznałem go za totalną porażkę (po zmęczeniu dwóch tomów) w wieku lat 12, a miałem wtedy znacznie podwyższoną przyswajalność słabych książek, więc musiał być naprawdę zły. :)
 
adammazurkiewicz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: śr sie 06, 2008 2:50 pm

czw wrz 25, 2008 5:54 pm

Ze swej strony polecam magiczną wieś w Oberkach do końca świata Szostaka. Odrodzenie popularnego w latach `70 nurtu mitologizacji wsi. Warto czytać niejako roównolegle ze Sprzedaną muzyką Andrzeja Bieńkowskiego (cykl reportaży o wiejskich muzykantach- brzmi dziwnie, ale wciąga). Jeśli ktoś czytał jedno lub drugie- napiszcie.
pozdrawiam, Adam.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości