Zrodzony z fantastyki

Awatar użytkownika
danant
Wyróżniony
Wyróżniony

Własne światy

pn maja 13, 2002 10:55 am

Mam pytanie: <br />Czy tworzycie swoje własne światy, czy raczej korzystacie z gotowych, sprawdzonych światów, takich jak na przykład Forgotten Realms? <br />Ja osobiście prowadziłem przez kilka lat swój wlasny świat, ktory czerpał z Forgotten Realms tylko bogów i na samym początku miał siedziec w grayhawku, ale po pewnym czasie stal sie autonomicznym swiatem... <br />Owszem - zadażały mi się wycieczki do Ravenloftu czy też do Planescape'u, ale było to "w ramach" mojego świata... <br />Teraz zamierzam prowadzić w gotowym świecie i chciałbym wiedzieć jakie są Wasze odczucia? Czy lepiej jest "u siebie" czy też lepiej gra się w świecie stworzonym przez kogoś? <br />Pozdra

mistrz_yon
Stały bywalec
Stały bywalec

pn maja 13, 2002 1:39 pm

ja mysle ze poczatkujacymi MG latwiej chyba prowadzic gotowy swiat. zrobienie jakiegos w miare sensownego (czytaj: odpowiednio zrownowazonego) swiata nie jest takie proste. latwo przegiac w ktoras strone. biorac gotowy swiat dostaje sie przede wszystkim tlo polityczno-spoleczne oraz NPC'ow. podlugm mnie, to jest najwazniejsze

nekromancer
Wyróżniony
Wyróżniony

absolutnie w³asne ¶wiaty!!!

pn maja 13, 2002 3:01 pm

Absolutnie w³asne ¶wiaty!! Gotowe ¶wiaty s± albo napakowane ¶miesznymi nazwami - niezdrowa fascynacja germañskimi nazwami lub s³owiañsko brzmi±cymi - albo chwilami nielogiczne. Jakie¶ mg³y wêdruj±ce i po³ykaj±ce wszystko? Albo pe³ne artefaktów; lataj±ce statki... Ech. <br />To jest super frajda dla MG siedzieæ i konstruowaæ sobie w³asny ¶wiat. Przemy¶leæ gdzie mog± byæ miasta, gdzie dzikie pogórza, trakty. Czy akademia magów jest mo¿liwa? Z kim bêdzie w konflikcie? Czy kap³ani pozostawieni sobie bêd± próbowali prowadziæ w³asn± politykê sprzeczn± z interesem królestwa? Jakie bogactwa naturalne spotykane s± w tym kraju? To jest chwilami lepsze ni¿ sama sesja :wink: Nie! ?artujê! <br />Jasne, ¿e to zabiera du¿o czasu. Nawet z parê lat, zanim siê to dopie¶ci. Ale warto! We w³asnym przemy¶lanym ¶wiecie MG naprawdê niewiele mo¿e zaskoczyæ ze strony graczy - mam na my¶li ten rodzaj destrukcyjnego zaskoczenia, który owocuje pogorszeniem jako¶ci sesji. Co lepsze we w³asnym ¶wiecie ³atwiej konstruowaæ kolejne sesje, bo elementy takiego ¶wiata same napêdzaj± opowie¶æ. W koñcu MG my¶li o historii takiego w³asnego ¶wiata. Mo¿e potem w trakcie sesji ods³aniaæ ¶wiat graczom. <br />Bardzo fajnie inspiruj±ce s± ¶wiaty wg. Sapkowskiego. To chwilami udane po³±czenie poetyki klasycznej fantasy, z przewag± realizmu. <br />Z reszt± najlepsze ksi±¿ki to nie te, po¶wiêcone ¶wiatom. Moim zdaniem najlepsze Core Books to Handbooki klasowe.

Sin__
Stały bywalec
Stały bywalec

Swiaty

pn maja 13, 2002 7:29 pm

Prowadzi³em w³asny ¶wiat o nazwie Sirgiuszland, przez dobre 5 lat, ale jak dorwa³em w ³apki FR, zmienie³em to od razu. Niestetu nad moim ¶wiatem my¶lê tylko ja i czasem gracze, nad ¶wiatami systemowymi siedz± sztaby ludzi. Przez co jest bardziej dopracowany i szczegó³owy, ale oczywi¶cie wolnoæ Tomku w swoim domku. A co do spraw nie wyja¶nionych to pozostaje zawsze wyobra¼nia Mg. <br />I druga sprawa to dzieki prowadzeniu w Fr mam kilka ksi±¿ek w oryginale do czytania, wiêc jest to przyjemne z porzytecznym [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.gif[/img]

Awatar użytkownika
danant
Wyróżniony
Wyróżniony

pn maja 13, 2002 8:35 pm

Sorry SIN, ale dla mnie FR jest nieprzekonujący... Fakt, że nad światem pracuje sztab ludzi niekoniecznie wychodzi mu na zdrowie... Dla mnie FR to taki pomieszany syf - jeden kocioł, do którego wrzucono wszystko jak leci, żeby każdy znalazł coś dla siebie - sukces marketingowy pewny... Z gotowych światów zdecydowanie wolę Greyhawk, a jeszcze bardzie Ghaelspaad - świata z "silną" historią, znakomitymi NPCtami, którzy ni ebędąc na 578 poziomach nadają światu ciała i krwii. <br />A FR - świat, gdzie na każdym rogu czai się radosny kuglarz, który sprzeda Ci trochę magicznych przedmiotów, biedne, zwichrowane umysłowo dziadki z Kultu Smoka, naiwnie dobrzy Harfiarze i pełno altruistów, którzy ratują świat dla wyższych idei... <br />Może to wszystko jest OK, ale napewno nie jest dla mnie :roll: <br />Pozdra

Awatar użytkownika
bukwa
Wyróżniony
Wyróżniony

?wiaty wydane a tworzone

pn maja 13, 2002 10:17 pm

Ja lubie wybierać ze świata to, co jest dobrze dopracowane, a czego nie mam chęci, talentu lub czasu sam rozwijać. Chcę prowadzić sesję w Greyhawku? - proszę bardzo: mam mapy, panteon, inspirujących bohaterów niezależnych. Wybieram sobie jakiś element (miejsce, bohatera, wydarzenie) i zaczynam go dopracowywać na swój sposób. W ten sposób mam czas na przygotowanie przygody, która jest osadzona w konkretnym świecie, ale w nieznanej nikomu (bo nie występujacej nigdzie poza moja wyobraźnią) wsi Lockwood. <br />Lubię także wybierać jakiś podany oficjalnie fakt z historii świata i obrabiać go na własny sposób: to, co jest opisane, to oficjalna wersja zdarzeń - ejże, czy za tym nie kryło się przypadkiem coś innego? :-)

Sin__
Stały bywalec
Stały bywalec

wt maja 14, 2002 1:09 pm

<!--QuoteBegin-danant+-->
danant pisze:
<!--QuoteEBegin-->Sorry SIN, ale dla mnie FR jest nieprzekonuj±cy... Fakt, ¿e nad ¶wiatem pracuje sztab ludzi niekoniecznie wychodzi mu na zdrowie... Dla mnie FR to taki pomieszany syf - jeden kocio³, do którego wrzucono wszystko jak leci, ¿eby ka¿dy znalaz³ co¶ dla siebie - sukces marketingowy pewny...
<br /> <br />Wolnoæ Tomku, a nikt nie ka¿e u¿ywaæ wszystkich bzdur od tego jest Mg, a jak kto¶ pisa³, Mg mo¿e naprawiæ lub skaszaniæ wsio. NAwet Ravenloft, który uwa¿am ze super ¶wiat, kiepski Mg mo¿e poprowadziæ jak Bolka i Lolka - te¿ klasyke, tylko w innym stylu. Przygódki bywaj± ró¿ne. A to co jest w ich tle, czyli ¶wiaty, to podk³adka, która ubarwia. Oczywi¶cie ¿e to wa¿ne. Znam graczy, którzy mieszkaj±c a jakim¶ tam mie¶cie przez 4 lata, nie pamiêtaj± nazwiska barmana w karczmie, któr± odwiedzali 100 razy, a ja to imie mówi³em 1000 razy, wiêc to czy ¶wiat jest dobry czy z³y zale¿y do grupy- jako ca³o¶ci. Mog± mieszkaæ dajmy na to w Waterdeep i tam siedzieæ przez ca³± swoja karierê, albo gdzie¶ w g³uszy, gdzie nie bêd± mieli ¿adnego kontaktu z Harfiarzami, czy kultem Smoka. NIkt im nie ka¿e siê mieszaæ w rozgrywki polityczne. A top ¿e sztab nie zawsze dobrze dzia³a, to fakt, czasem pomys³y mog± siê wzajemnie niwelowaæ. Ale w tym wypadku uwa¿am ¿e odwalii dobra robotê, mo¿e po za tym ¿e Elminster zawsze pojawia siê tam gdzie co¶ siê dzieje, troszkê go za du¿o, ale co tam. :mrgreen:

Awatar użytkownika
danant
Wyróżniony
Wyróżniony

wt maja 14, 2002 2:34 pm

<!--QuoteBegin-Sin+-->
Sin pisze:
<!--QuoteEBegin-->Wolnoć Tomku...
<br /> <br />Zarówno Harfiarze, jak i Kult Smoka pojawili się jako przykłady, których nie należy nadużywać... [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.gif[/img] <br />Rozmawialiśmy nieraz i wiesz jaki jest mój stosunek do FR... A najbardziej mnie zabija to handlowanie magią... Szczerze mowiąc już kiedyś w Twoim świecie wnerwiało mnie "wymienianie" przedmiotów, co było normą - ale to był Twój świat, Twoje zasady i nie wsyztsko musiało mi się podobać... Natomiast tu (w FR), przynajmniej w wydanjiu Twoim i większości ludzi, którzy prowadzą FR jest to po prostu podniesione do n-tej potęgi... Czekam na otwarcie pierwszego Domu Towarowego "Magia Naszą Jest", w której "każdy odważny awanturnik zaopatrzy się w wybrany specjalnie dla niego magiczny przedmiot". "Oferujemy zniżki dla stałych klientów!!!!" <br />heheheheehe :mrgreen: <br />Taka moja mala złośliwość - oczywiście nie bierz tego w żaden sposób do siebie. Każdy ma jakąś swoją wizję i swoje pomysły... ?adna opinia nie jest obiektywna... <br />Mówisz, że mogą siedzieć w dziczy i nie mieszać się w "sprawy polityczne". Owszem... Ale do tego nie trzeba grać w FR :) <br />Ale joosh nie komentuję, bo przyjdzie po mnie gość z fajką, białą brodą i czerwonym wdzianku i pokaże mi gdzie raki zimują... <br /> [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.gif[/img] <br />Pozdra

Sin__
Stały bywalec
Stały bywalec

cd

wt maja 14, 2002 4:02 pm

Owszem handluje siê w Fr, nawet opisani s± handlarze, którzy pomykaj± swoimi dwukó³kami i handluja. Prowadzi³em ¶wiaty, gdzie czarowanie by³o zakazane, gdzie magii nie by³o ( prawie) i jednym siê to podoba³o innym nie. Jedni cieszyli siê jak na 7 poziomie dostali pierwszy napój magiczny, a innym nie starcza³ Paladyñski miecz na 4 poziomie. Jedni bêd± taki miecz szanowaæ i bedzie to ich "ssskrab" ( uk³on w stronê Porucznika), a inni taki miecz sprzedadz± na najbli¿szym targu. I znów wszystko zalezy od graczy

Awatar użytkownika
danant
Wyróżniony
Wyróżniony

Re: cd

wt maja 14, 2002 4:15 pm

<!--QuoteBegin-Sin+-->
Sin pisze:
<!--QuoteEBegin-->Owszem handluje się w Fr, nawet opisani są handlarze, którzy pomykają swoimi dwukółkami i handluja. Prowadziłem światy, gdzie czarowanie było zakazane, gdzie magii nie było ( prawie) i jednym się to podobało innym nie. Jedni cieszyli się jak na 7 poziomie dostali pierwszy napój magiczny, a innym nie starczał Paladyński miecz na 4 poziomie. Jedni będą taki miecz szanować i bedzie to ich "ssskrab" ( ukłon w stronę Porucznika), a inni taki miecz sprzedadzą na najbliższym targu. I znów wszystko zalezy od graczy
<br /> <br />Handlowanie magia nie zależy od graczy tylko od Ciebie :) szanowny MG. <br />Ty prowadzisz i Ty decydujesz jakie są zasady... I to, że cieszyli się dostając magiczny napój na 7 poziomie to było związane TYLKO ze sposobem prowadzenia przez Ciebie świata, bo to TY zadecydowałeś, że magia jest dostępna w taki a nie inny sposób. Gracze nie mają z tym nic wspólnego SIN - oni żyją w świecie, który Ty tworzysz - oni kreują siebie i otoczenie według Twoich zasad, a nie odwrotnie :) Ty masz możliwość zrobienia wszystkiego, jesteś kreatorem, bogiem i sędzią - gracze mieszczą się w stworzonych przez Ciebie ramach - owszem sztuką jest stworzenie takich ram, żeby nikomu nie przeszkadzały - jezeli Twoich graczy kręci przerysowany przez mnie hipermarket z różdżkami, mieczami na +1 itp. to ok - Wasza sprawa - dla mnie to jest słabe... <br />Ja też pamiętam drużyny, w których na 1 poziomie każdy miał magiczną broń (nota bene u Ciebie :)), ale też pamiętam grupy, gdzie sztylet ze srebra był najlepszą bronia na wilkołaki :? <br />Po prostu preferujemy trochę inny styl fantasy a o gustach się nie rozmawia... :mrgreen: <br />Pozdra (i co zlego to nie ja) :evil:

Sin__
Stały bywalec
Stały bywalec

cd

wt maja 14, 2002 4:31 pm

Zawsze lubi³em z Tob± dyskutowaæ (k³óciæ siê?? :mrgreen: ). Ale co¶ mi siê wydaje ¿e nie gra³e¶ ju¿ dawno u mnie, a w³a¶ciwie... wróæ, nie gra³e¶ ju¿ dawno z moimi graczami(nie wymieniaj±c z nazwisk, imion, adresów, kontaktów). Czasy by³y dobre, gdy Ran-val i Assalin kr±¿yli po ¶wiecie. I jak mówi³em ¿e bia³e jest czarne to tak by³o. Bo tylko ja mia³em dostep do podrêczników i by³a zabawa. A teraz to jajko m±drzejsze od kury. I co raz na sesji s³ysze: a tak nie mo¿na, a to nie wed³ug zasad, a to to a to tamto i tak dalej. Sam tak u mnie robi³e¶. I to wynika z tego ¿e ludzie siê starzej± i chc± mieæ w³asne zdanie, a to nie zawsze idzie w parze z graniem. Nim mu wyja¶nie ¿e tak ma byc bo tak i ju¿, to mija pó³ sesji i po co?? Gdyby ka¿dy przyj±³ do wiadomosæi ¿e idzie na sesjê by siê bawiæ a nie k³óciæ, by³o by milej. Ale sam wiem ¿e trudno powstrzymaæ jêzyk jak uwa¿a siê ¿e powinno byæ inaczej. Ot choæby gra³em u Dziada i tamkto¶ zgin±³ od postarzenia pzrez ducha- czyli kaplica, amen w pacierzu, a tu nagle siê t± psotaæ wskrzesza, wiêc biorê Dziada na boczek i mówiê ¿e to nie tak. I on cofn±³ akcjê. I to by³o bezsensu, bo po cholerê siê wcina³em jego sesja, jego ¶wiat.( wiêc sory Dziadu) I uwa¿±m ¿e ka¿dy gracz powinien trzymaæ gêbê w kuble i graæ a nie szukaæ niedoci±gniêæ u MG. Wiadomo ka¿dy siê myli. Pewnie zaraz kto¶ powie, ¿a ka¿dy by siê k³óci³ jak jego ¿ycie wisi na w³osku, ok, ale czasem Mg zrobi b³±d w t± a innym razem w druga stronê. Kropka. Ale chyba lekko odbieg³em od tematu, nic to. <br />Dalej jestm za tym by magia by³a dostêpna, wszystko kwestia kasy. I nada pilnuje by nie by³o za du¿o magii w grupie. Mo¿e nie tyle mi chodzi o ilo¶æ co jakosæ.Nie wyobra¿am sobie przezycia grupy bez napojów maguicznych i ró¿d¿ek w 3 ed. Mag nie mo¿e domedytowaæ czaró, to samo kap³an, wiêc wspomagaj± siê magi±. I naet nie to ¿e kupuja, poprostu robi± j± sami. Takie s± zasady 3 ed, kto zabroni magowi na 7 th zrobiæ ró¿d¿kê, czy po³szyn, wiêc jesli ma kasê to robi tego ile chce. Wiêc pewnie powiesz ¿e trzeba ograniczyæ kasê. Pewnie mo¿na, tlko nagle siê oka¿e ¿e grupa nie ma przyjemno¶ci z grania, bo nie ma skarbów, nie ma kasy, jeszcze chwila i nie bêdzie potworków w lochach, wiêc wystarczy pój¶æ do parku na piwko, ale masz racjê na temat gustow sie niedyskutuje :evil: -jestem jak zawsze niewinny

nekromancer
Wyróżniony
Wyróżniony

co do w³asnych ¶wiatów

wt maja 14, 2002 5:54 pm

I jeszcze jedno. Do kwestii dostêpno¶ci magii, kasy, sexu, potworów etc. nie bêdê siê odnosi³, bo to zale¿y od mastera. Jeden spieprzy sesjê, która bêdzie zbalansowana. Inny cudownie poprowadzi rozrzutn± sesjê, gdzie exp, artefakty itd. sypi± siê jak deszcz. <br />Jest jeden argument na rzecz samodzielnego kreowania ¶wiata gry. Po prostu motywowany gr± tyle zapamiêta³em ró¿nych rzeczy z ksi±¿ek historycznych, ekonomicznych i socjologicznych, ¿e mogê ¶mia³o powiedzieæ, ¿e czego¶ siê jednak nauczy³em po¶wiêcaj±c czas na RPG. ?eby stworzyæ spójny ¶wiat, naprawdê trzeba albo mieæ talent, albo zamiast niego [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/crying.gif[/img] poczytaæ ró¿ne ciekawe rzeczy. Nawet takie jak trzytomowa historia Polski (ta z or³em na ok³adce) - gdzie spo³eczne zagadnienia historyczne super nadaj± siê do t³umaczenia i transponowania na jêzyk AD&D.

Awatar użytkownika
danant
Wyróżniony
Wyróżniony

śr maja 15, 2002 1:58 pm

Nie odbiegamy od tematu - my po prostu lubimy się czasem z SINem posprzeczać - to kwestia innego patrzenia na RPG i prowadzenie... :mrgreen: <br />A w ogóle witam osobę ze znajomych kręgów i mam nadzieję, że rozłąka z krajem, D&D i pobyt za ?abą wkrótce się skończą <br />Pozdra <br /> <br />P.S. Nie chce być źle zrozumiany. "Inne patrzenie na RPG" nie sugeruję, że ktorekolwiek jest złe - po prostu inne :)

artifact
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

śr lip 10, 2002 4:59 pm

Chyba bym sobie nie poradzi³ z w³asnym ¶wiatem... Czasem ciê¿ko stworzyæ jak±¶ zjadliw± przygodê, co dopiero ¶wiat. Ale je¶li ju¿ bym siê za to wzi±³, to s±dzê, ¿e by³by to ¶wiat od podstaw zupe³nie ró¿ny od FR czy czegokolwiek z D&D.

Awatar użytkownika
prEDOator
Wyróżniony
Wyróżniony

pt sie 23, 2002 7:00 pm

Ja obecnie tworze swoj swiat, swiat gdzie ponad 90% powierzchni pokryrte jest wodom :) Narazie jest on we wczesnej fazie wiec nie wime jak to wszystko wypali ale kto wie, moze ktos z wizarda go zauwazy i postanowi wykorzystac :wink: A tak wogole to zarowno prowadzenie w swoim jak i w innym swiecie ma swe zalety. Nie zawsze uda sie komus stworzyc dobry swiat i sesje w nim moga byc nudne. Jednak MG bedacy tworca swiata przynajmniej zna wszelkie jego sekrety, na pamiec. Przeciez to w jego umysle to wszystko sie zrodzilo. <br /> <br />Pozdrawiam i rzycze powodzenia w tworzeniu nowych swiatow.

Coen__
Zespolony z forum
Zespolony z forum

sob lut 01, 2003 10:48 pm

Ja razem z grupka przyjació³ modze w³asny swait fantazy. Jesli ktos jest zainteresowany "Nowym ?waitem" (nazwa niezby orgnialan ale ma swoje uzasadnienie:]) to podaje adres pod którym jest 4um z wiekszoscia materia³ów. Strony narazie jeszcze niestety niema [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif[/img] www.forteca.pl/forum/

Awatar użytkownika
_P_S_
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

pn lut 17, 2003 1:38 pm

Razem z grupką znajomych z internetu tworzymy na forum www.swiatotworzenie.prv.pl świat do D&D, nie mamy wiele, ale dopiero zaczynamy - zapraszam do współpracy. <br />Inny świat, który tworzę sam nie był używany jeszcze podczas gry, ale niedługo zostanie wypróbowany... jeśli kiepsko będzie się w nim grało wezmę się za Forgotten Realms.

Sithicus
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pn lut 17, 2003 5:17 pm

Ja u¿ywam gotowych ¶wiatów ale jak mi siê co¶ niezbyt podoba to staram siê dokonywaæ "twórczych" dostosowañ [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.gif[/img]

Ristofan
Stały bywalec
Stały bywalec

pn lut 17, 2003 6:13 pm

Ja mam swoj wlasny swiat. <br />Jest on tym, co w ciagu kilkuletniego grania sie nauczylem. <br />Jest to odzwierciedlenie moich przyzwyczajen oraz stareotypow, ktorych sie wyuczylem w trakcie gry.

Pedro Alvarez
Wyróżniony
Wyróżniony

pn lut 17, 2003 6:44 pm

Najlepsze we w³asnych ¶wiatach jest to, ¿e jako twórca dajesz tam to co ci siê najbardziej podoba. I tak jest w³a¶nie u mnie (ach, te polityczne zawi³o¶ci epoki pó¼no-feudalnej :mrgreen:).

Mirveka
Częsty bywalec
Częsty bywalec

czw cze 05, 2003 10:42 am

Ja prowadze w³asny swiat. Nie ma w tedy mo¿liwo¶ci by ¿le zrozumieæ konwencje. Sama poruszam graczy we w³asnej wizji i doskonale znam stosunki panuj±ce miêdzy dwunastoma rasami, w dwunastu ¶wiatach. Wymy¶lam co mi siê zywnie podoba i wszystko pasuje! <br />Simple! Co nie?

Osk
Częsty bywalec
Częsty bywalec

czw cze 05, 2003 1:20 pm

Ja swój ¶wiat tworze i dopieszczam ju¿ od d³u¿szego czasu, staraj±c siê, ¿eby by³ idealny w ka¿dym calu :wink:, lecz jeszcze wiele mu brakuje. Dok³adne opracowanie historii wszystkich pañstw i ich wzajemnych stosunków, topografii, pochodzenia ras, magia, jêzyki ka¿dej z ras... ogólnie jest tego du¿o, du¿o pracy. ?wiat ten wykorzystuje zarówno w rpg, jak i opowiadaniach. Lubie prowadziæ we w³asnym ¶wiecie, gdy¿ mam nad nim pe³n± kontrolê, i pewno¶æ ¿e ¿aden z graczy nie przyniesie mi podrêcznika jakiego¶ i nie zacznie wypominaæ b³êdów merytorycznych jak to by³o kiedy prowadzi³em np. w Faerunie.

Xantos
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

sob cze 07, 2003 11:24 pm

Póki co razem z kumplami dopiero zaczynamy przygodê z D&D, dlatego te¿ nasze sesje maj± akcje w ¿adnym ¶wiecie(wiadomo tylko tyle, ¿e typowe fantasy). Stworzylismy sobie miasto wokó³ którego dziej± siê wszystkie questy. <br />Osobi¶cie tworze powoli nie tyle ¶wiat, co czê¶æ ¶wiata i gdy j± skoñcze mam zamiar j± po³±czyæ z innym ¶wiatem np. FR, jako "odleg³e i nie znane jeszcze ziemie". <br />Co do twoich graczy Osk to powinni wiedzieæ, ¿e ¿aden swiat nigdy nie pozostaje taki sam, i je¶li mówisz co¶ co jest nie zgodne z tym co pisz± w podrêczniku, to znaczy tyle, ¿e siê to zmieni³o.

JQM
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

ndz cze 08, 2003 11:35 pm

I ja także prowadze w własnych tworach. Sprawia mi to największą frajdę no i unikam właśnie takich "podręcznikowych" problemów. We własnych światach zawsze można wprowadzić jakość fajną nową ideę, coś co zaskoczt naszych milusińskich (tj. graczy).

Gargojl
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

pn cze 16, 2003 7:46 pm

Dobra, zaczynam tworzyæ w³asny ¶wiat chocia¿ idzie mi to strasznie wolno. Jak na razie mam kilka pomys³ów ale s± one w fazie raczkowania, ale nie przeszkadza mi to w chwaleniu siê (o ile jest siê czym chwaliæ)... <br />Jak na razie mam zarys kontynentu, historii etc. <br />Modyfikacje jakie wprowadzi³em to rozdzielenie elfów na dwie grupy: Wood i Wild nie wyznaj± ¿adnych bóstw oprócz przyrody st±d raczej maj± zamkniêty dostêp do klasy kleryka (nie niemo¿liwy). Druga grupa to FR-owe Elfy Ksiê¿ycowe, które tak¿e nie maj± bogów jako takich, a ich ¿ycie opiera siê na rozmaitych pr±dach filozoficznych. Czyli kleryk w tym wypadku nazywa³by siê filozofem i tak¿e wybiera³ 2 domeny jednak swoje moce musia³by poprzeæ pewn± doktryn± (mo¿e byæ wymy¶lona przez gracza), zatwierdzon± przez Mistrzunia.

Anonim_1

pn cze 16, 2003 11:18 pm

Czyli takie elfy byłyby w pewnym sensie półbogami? Bardzo fajny pomysł, wart rozwinięcia. IMHO warto by stworzyć klasę prestiżową specjalnie dla takich kleryków. W miarę awansu elf zyskiwałby kolejne zdolności nadnaturalne, podobne do tych, które posiada mnich. Na 10 poziomie mógłby się stać Outsiderem (20/+1 DR, itd.).

Osk
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pn cze 16, 2003 11:59 pm

Za to w moim ¶wiecie elfy dziel± siê na kilka ró¿nych, hmmmm, podras. I tak s±: elfy zwyk³e (le¶ne), elfy czerwone (wzorowa³em siê indianami: ten sam styl strojów, koczowniczy tryb ¿ycia, podobny wygl±d, kultura), elfy bia³e, o wrodzonych zdolno¶ciach do magii, zw³aszcza do przemiany w³asnego cia³a do postaci zwierzêcej - g³ównie nietoperzy. To w³a¶nie zdegenerowana czê¶æ tego klanu da³a pocz±tek wampirom. I na koniec, elfy b³êkitne, u¿ywaj±ce magii wrêcz instynktownie, praktycznie na wymarciu, zwane przez ludzi d¿inami. A oprócz tego jeszcze oko³o 10 ró¿nych ras :). Gra siê fajnie, a opowie¶ci na podstawie ¶wiata wychodza... no, nie¼le. Kiedy¶ upublikuje :)