Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
bukwa
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1749
Rejestracja: pn gru 08, 2003 12:48 pm

Czy dbasz o swoje podręczniki?

wt maja 28, 2002 10:34 am

Jak wiele uwagi przykładacie do wyglądu swoich materiałów do RPG? <br />Czy po przeczytaniu rzucacie je w kont, a potem wygrzebujecie z uroczej sterty poplamionych i ponaddzieranych podręczników? Czy też okładacie każdy podręcznik, myjecie ręce przez zdjęciem go z półki, a przewracając strony odstawiacie talerz z pizzą? <br /> <br />Znam ludzi, którzy oddawali do introligatora podręczniki wydane jako zszyte. A co Wy robicie?
 
Awatar użytkownika
danant
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2997
Rejestracja: wt kwie 29, 2003 12:16 pm

wt maja 28, 2002 10:38 am

Staram się dbac o podręczniki, ale jest jeden problem. Po pierwsze z braku czasu czytam je zazwyczaj w drodze do pracy, a nasze tramwaje i autobusy nie są najlepszym środowiskiem do przewożenia czegokolwiek :) Po drugie nie gramy u mnie, więc moje podręczniki podróżują ze mną na miejsce sesji i tez zdarzy się im zagięty róg etc. <br />Jednakże staram się o nie dbać - nie obkładam ich, ale dbam... <br /> <br />Nie uwierzycie jak się wkurzyłem, gdy dostalem ostatnio paczkę z amazon.com, ze zniszczonym rogiem pudełka i pogiętymi rogami 3 podręczników!!!!! WWWRRRRRRRRR!!!! :x <br /> <br />Pozdra
 
MacDante
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1869
Rejestracja: pn maja 13, 2002 2:10 pm

wt maja 28, 2002 10:45 am

J traktujê podrêczniki (i ksi±¿ki) jak najwiêksze artefakty. Obowi±zkowa ok³adeczka (po co mi odciski palæów na piêknie wydanej oprawie :evil: albo woda po kwiatkach które moja mamusia podlewa nad ksi±zeczkami, czy litry kawy lub koli które wylewaj± siê co jakich¶ czas na ok³adki). <br />Nastêpnie staram sie nie robiæ z podêczników podk³adek na karty, na przyk³ad jak tego nie robi³em to teraz na podêcznikach do AD&D moe wyczytaæ ile ran dosta³ jaki¶ wojownik, albo jakie cechy mia³ kap³an. <br /> <br />I miejsce przechowywania : najlepiej za szyb± przed po¿±dliwy wzrokiem siostry, Do tego rzucam czar alarm..... moje skarby nikt mi ich nie zabierze :evil:
 
nekromancer
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2114
Rejestracja: wt maja 16, 2006 9:12 pm

wt maja 28, 2002 10:47 am

odpowiem tak. mój players ma 12 lat. i ¿yje, mimo ¿e to wczesna kserokopia - z czasów, kiedy xero wydawa³o siê cudem techniki. <br />ca³± resztê mam ju¿ niestety w postaci cyfrowej... buuuu! gdzie te czasy kiedy w±cha³o siê strony pachn±ce drukiem? [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/crying.gif[/img]
 
The Raven__
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 572
Rejestracja: ndz maja 26, 2002 1:03 pm

wt maja 28, 2002 11:07 am

Hmm u mnie wiêkszo¶æ podrêczników jest w stanie b.dobrym mimo wieloletniego u¿ywania - a te do D&D3ed urzymujê w idealnym stanie...nie pozwalam nikomu oprócz mnie ich dotykaæ :wink: <br /> <br />Hmm ale Oko Yerhedessa i WFRP mam w kupionych ok³±dkach - orginalne nie prze¿y³y [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif[/img] No ale dowiedzia³em siê, ¿e WFRP by³ klejony na stronach wydartych z panii domu...do dzi¶ je zachowa³em :wink:
 
Dziad
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1720
Rejestracja: wt maja 14, 2002 11:02 am

wt maja 28, 2002 11:08 am

Jak najbardziej TAK. I nie odnosi sie to tylko do podrecznikow RPG. Do wszystkich moich ksiazek. Nie lubie gdy ktos oddaje mi ksiazke z pogietymi rogami i wytratym brzgiem. <br /> <br />A ksiazki do RPG maja swoja osobna, dluga polke i jesli mam jakis w uzyciu, zawsze po sesji laduja wlasnie tam, by odpoczac i przygotowac sie na kolejne mietolenie stron na nastepnej sesji...
 
Von Troba
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 549
Rejestracja: pt kwie 26, 2002 12:35 pm

wt maja 28, 2002 11:58 am

<!--QuoteBegin-danant+-->
danant pisze:
<!--QuoteEBegin-->Nie uwierzycie jak siê wkurzy³em, gdy dostalem ostatnio paczkê z amazon.com, ze zniszczonym rogiem pude³ka i pogiêtymi rogami 3 podrêczników!!!!! WWWRRRRRRRRR!!!! :x
<br />W takim fajnym worku, z ¿ó³t± plastykow± banderolk±? Podejrzewam, ¿e oni tym workiem rzucaj± na lotnisku, albo to nasza poczta - wczoraj odebra³em mój 'list du¿y zwyk³y' :) i mia³em to samo - akurat kupi³em sobie "Call of Cthulhu d20" i te¿ pude³ko zgniecione, róg pogiêty, ech. <br /> <br />Nie ok³adam podrêczników ale szanujê je jak wszystkie swoje ksi±¿ki. Ale z drugiej strony te¿ bez ekstremizmów - to tylko ksi±¿ki, mo¿na ich u¿ywac i dotykaæ! :mrgreen: Te nowe, do 3E, w sztywnych ok³adkach, s± bardzo porz±dnie wydane, po 1,5 roku players wci±¿ bardzo dobrze wygl±da, za wyj±tkiem mo¿e kilku rys na ok³adce i jednych ¶ladów kocich pazurów. :) <br />Tylko na Manual of the Planes moja Pani wyla³a kawê, ale bardziej siê tym przejê³a ni¿ ja, ale co papier kredowy, to papier kredowy, szybka akcja i ani ¶ladu. :) <br /> <br />VT
 
Morog__
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1332
Rejestracja: czw kwie 25, 2002 7:57 pm

śr maja 29, 2002 12:30 pm

hmmmmmmm....... <br />moje podreczniki nie sa w najlepszym stanie <br />zwykle odpadaja od okladki <br />ale cosz, poporostu ich czesto uzywam <br />glownie destrukcyjnie wplywa na nie noszenie w plecaku <br />i czytanie w roznych miejscach <br />jak np. wanna, nie slozy papierowi <br />pozatym to tylko podreczniki <br />bez zadnej ideologi....
 
Dziad
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1720
Rejestracja: wt maja 14, 2002 11:02 am

śr maja 29, 2002 12:44 pm

Jasne to tylko podreczniki, z drugiej strony nalezy pamietac, ze te kilka stron, z ktorych sie one skladaja, zycie niejednego drzewa. Ale, jasne, bez ideologii.
 
Dragonik__
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 310
Rejestracja: sob maja 25, 2002 11:51 pm

śr maja 29, 2002 3:59 pm

Hmm.. w moim przypadku az tak nie "dbam" o ksiazki - nie chodzi mi tutaj oczywiscie ze rzucam ksiazkami o sciane (chociarz gdy chce trafic jakiegos gracza, moge trafic w cos co nie chcialem..). <br /> <br />Raczej pozyczam ksiazki - nie jestem az wredny. Ale zeby pozyczyc gdy ktos wyjezdza nie pozyczam - poprostu boje sie :)
 
Mefi100
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 472
Rejestracja: wt maja 07, 2002 6:09 pm

Szanuje podreczniki...

pt maja 31, 2002 1:46 pm

Hmm znalazlem ostatnoi podrecznik do Warhammera... Ma on z 8 lat :wink: <br />Niestety nie zachowaly sie nawet 2 kartki ktore trzymalyby sie razem. Staram sie dbac o podreczniki, ale tak jak ktorys z przedmowcow napisal niestety noszenie ich w plecaku i pozyczanie ludziom nie wplywa na nie zbyt dobrze. Duz jednak zalezy jeszcze od ich wydania. Wampir w twardej oprawie ma 5 lat i trzyma sie swietnie chociaz byl pozyczany. Nawet jeden rog nie jest zagiety... Ale moze taka juz natura wampirow :mrgreen:
 
Thor__
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 285
Rejestracja: pn maja 13, 2002 1:23 pm

pt maja 31, 2002 4:38 pm

Jesli juz chodzi o scislosc to te podreczniki ktore sie rozleca z powodu slabego klejenia sa przezemnie wkladane do segregatorow. (np. moj Mechwarrior byl w urzyciu raptem 2 razy a juz wyladowal w segregatrze i koszulkach)
 
Mefi100
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 472
Rejestracja: wt maja 07, 2002 6:09 pm

Podreczniki...

sob cze 01, 2002 12:20 pm

To wlasnie sie stalo z moim Mlotkiem. Ale wazne jest zeby koszt koszulek nie przekroczyl wartosci podrecznika, choc czasem wartosc sentymentalna jest najwieksza :mrgreen: Bo w WFRP zaczynalem swoja pzygode z RPG. <br />Mefi100
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

pn cze 10, 2002 10:53 pm

Ja staram siê dbaæ o ka¿dy podrêcznik, ale ok³adam je tylko na czas transportu. Normalnie le¿± sobie w szafkach. Raczej nie grozi im zalanie, bo nie ma kwiatków czy ³azienki w pobli¿u. A zamkniête szafki chroni± je od zniszczeñ mechanicznych. Poza tym ka¿dy wie (nawet dzieci mojej siostry), ¿e nie s³u¿a one do zabawy, przegl±dania z nudów czy innych podobnych rzeczy.
 
Regis__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 205
Rejestracja: pn sie 05, 2002 10:49 pm

ndz sie 11, 2002 10:15 pm

Je¶li chodzi o D&D, to bardzo dbam o podrêczniki. Dlaczego ? Z dwóch powodów: <br />- s± cudownie wydane i wogóle ¶liczne <br />- s± potwornie drogie - szkoda by zniszczy³o siê co¶ warte np. 160 z³. <br /> <br />Jednak nie znaczy to, ¿e oprawaiam je. Wystarczy tylko, ¿e nie zaginam kartek, nie stawiam na nich kawy, nie czytam przy jedzeniu, nie rzucam ich po k±tach. Dziêki takiemu postêpowaniu wygl±daj± jeszcze ca³kiem dobrze :)
 
Decain
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 120
Rejestracja: czw sie 08, 2002 9:35 pm

czw sie 15, 2002 8:45 pm

Nie powiem ¿ebym dba³ a¿ tak bardzo o swoje podrêczniki ale nie ciskam nimi w powietrze, raczej maj± sta³e miejsce na które je odk³adam. Gorzej opiekuj± siê nimi osoby którym je po¿yczam. Pewnego razu mój niemal¿e nowiutki Player's Handbook zosta³ przedziurawiony (3 kartki) i pomazany (na szczê¶cie nieznacznie). Oprócz tego ¿e kto¶ gwizdn±³ mi poza tym p³ytkê z Character Generatorem to wszystko jest w porz±dku.
 
Daero
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 101
Rejestracja: pn sie 12, 2002 9:52 pm

pt sie 16, 2002 12:14 am

Umiar to podstawa, we wszystkim, tak¿e w dbaniu o podrêczniki:D Bez ¿adnych ektremów, le¿± na pó³ce, s± noszone w plecaku i czytanê czêsto, a ¿yj±. Staram siê na nih nie pisaæ, ale te¿ bez przesady - czasem i piszê:mrgreen: Ale np. taki Wheel of Time RPG D20" kocham i dbam jak o ¿aden inny:) , ale i tak nie przesadzam zbytnio. Podrêcznik, owszem, ³adny - owszem, drogi - te¿ prawda, ale kupiony do u¿ywania, a nie po³o¿enia na pó³ce i podziwiania;)
 
Quewen Veladorn
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 252
Rejestracja: pt sty 03, 2003 12:26 am

ndz sty 12, 2003 12:02 am

Ja bardzo dbam o podrêczniki. I nie tylko o podrêczniki, ale ogólnie o wszystki ksi±¿ki. Bo co to za przyjemno¶æ korzystaæ z jakiego¶ polpamionego kaw± i pogiêtego podrêcznika. Gdy musze go gdzie¶ zanie¶æ to chowam do kartonowego pude³ka w którym przyszed³ :mrgreen:
 
merlin93
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 233
Rejestracja: czw paź 31, 2002 8:04 am

ndz sty 12, 2003 11:44 am

O swoje podrêczniki dbam, ale ich nie ok³adam. Uwa¿am, ¿eby siê im nic nie sta³o, dogl±dam ich przy transporcie. Po¿yczaæ, po¿yczam, ale tylko zaufanym osobom. <br /> <br />Pozdrawiam!
 
Akaradus
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 154
Rejestracja: śr sty 08, 2003 7:56 pm

ndz sty 12, 2003 2:36 pm

Ja nie ok³adam swoich podrêczników, ale bardzo o nie dbam. Staram siê ich nie po¿yczaæ, ale jak ju¿ do tego dojdzie, to tylko zaufanym osobom. Podrêcznik jest ¼ród³em wiedzy i jak kto¶ mi go zniszczy, to po prostu ka¿ê mu go odkupiæ. Na szczê¶cie nigdy do czego¶ takiego u mnie nie dosz³o.
 
Matis99
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1112
Rejestracja: pt mar 25, 2005 7:32 pm

ndz sty 12, 2003 3:16 pm

Staram się bardzo dbać o swoje podeczniki. Trzymam je elegancko na półkach (przez to mam zawalony cały pokój :), niestety posegregowane w chaotyczny sposób, gdyż nigdy nie mogę się zmusić do systematyczności. <br /> <br />Karty postaci, rysy przygód i inne tego typu bajery wkładam do segregatorów z koszulkami. Strasznie gubię ww. rzeczy, więc jest to konieczność. <br /> <br />Wszystkim, którzy smucą się patrząc na zniszczone podręczniki proponuję udać się do introligatora. Rzadki bo rzadki to zawód, ale np. moj podręcznik do WFRP (skrzywdzony, brak obu okładek, wylatujące kartki) przerobił na cudo (stylowa okładka, na nowo posklejany, trzy zakładki)
 
Awatar użytkownika
Aragathor Roaringflame
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 6202
Rejestracja: wt lis 26, 2002 5:52 pm

ndz sty 12, 2003 3:21 pm

Ja dbam o moje książki (ale odkrywcze :wink: ) <br />Trzymam je posegregowane na półce. <br />Do tego mam jeszcze trzy segregatory pełne notek, planów, map, pomysłów. <br /> <br />A co do pożyczania, to u mnie to odpada (nigdy nie wiadomo kiedy będe coś potrzebować)
 
Loethlin@-'-,--
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 965
Rejestracja: ndz gru 08, 2002 12:50 pm

ndz sty 12, 2003 4:11 pm

Ja bardzo dbam o swoje podrêczniki, i inne ksi±¿ki te¿. Nie ok³adam ich co prawda, ale nie u¿ywam ich jako podstawek pod piwo ani kawê, nie walaj± mi siê po pokoju (mój pokój jest jak pole bitwy, tylko ksi±¿ki s± pouk³adane), po¿yczam tylko ludziom, o których wiem, ¿e ksi±¿ek nie niszcz±... Np, strasznie siê zdenerwowa³am, jak swój PHB po¿yczy³am mojemu mê¿czy¿nie, i wróci³ do mnie ¶mierdz±cy papierosami (u niego w domu pali siê tylko w kiblu, a on jak szed³ na papierosa, zabiera³ podrêcznik ze sob±). Po¿yczy³am te¿ kilka ksi±¿ek kole¿ance, i nigdy ju¿ tego nie zrobiê. Ona ma królika, który, jak jego imiennik, Shreck, zjada prawie wszystko, a moje ksi±¿ki najbardziej mu smakuj±.
 
Darius__
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 906
Rejestracja: pn paź 21, 2002 8:24 pm

ndz sty 12, 2003 5:35 pm

Tak, dbam o podrêczniki. Nie s± poplamione, podarte, brudne, itp. Lubiê kiedy ksi±¿ka wygl±da estetycznie i w³a¶nie wszystkie moje podrêczniki do D&D tak wygl±daj± - jak nówki prosto ze sklepu :)
 
Niziolica
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 230
Rejestracja: czw paź 03, 2002 4:18 pm

ndz sty 12, 2003 9:15 pm

Czy dbam o podrêczniki do D&D? No, w sumie nie, bo jeszcze rzadnego nie mam :) . Ale je¶li go zdobêdê (do czego d±¿ê od 2 lat) to w rêkawiczkach go ob³o¿ê, zostawiê w kryszta³owej gablotce na poduszce, za³o¿ê alarm, wyznaczê karê ¶mierci dla istoty, która dotknie podrêcznik inaczej, ni¿ w rêkawiczce i bêdê 3 razy dziennie sk³adaæ mu ofiary z t³uszczu oraz paliæ ¶wieczki :mrgreen: ... Ale wpierw go zdobêdê, tak.
 
Awatar użytkownika
Mirit
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 905
Rejestracja: ndz wrz 28, 2003 3:54 pm

ndz sty 12, 2003 9:34 pm

Nie okładam, podreczników ani ksiązek, ale dbam o Nie, starajac sie, odkladac w bezpieczne miejsca (np. daleko od wody etc.), podczas transportu , staram sie zabezpieczyc je odpowiednio, zreszta mam teczke i to przewanie w niej transportuje podreczniki, wiec nic im nie grozi, choc, raz pozyczylem ksiązkę i wróciłą w takim stanie ze :evil: , zastanawiam sie czy nie kupic nowej [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/crying.gif[/img]
 
Franek
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 180
Rejestracja: pt lis 08, 2002 3:22 pm

ndz sty 12, 2003 10:19 pm

Ja np dbam o d&d jak o siebie (dobrze) . Podrêczniki k³adê w bezpiecznych miejscach , a karty postaci itp w teczce .
 
Azuth
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 214
Rejestracja: pt lip 12, 2002 8:21 pm

pn sty 13, 2003 4:33 pm

Szanuje podrêczniki jak ka¿de ksi±¿ki.Nie zaginam kartek, nie jem w czasie czytania.Ale nie jestem fanatykiem boj±cym siê,¿e którego¶ dnia zagnie mu siê róg.Przegl±daj±cym podrêczniki w rêkawiczkach w sterylnym pokoju.
 
pandi
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 164
Rejestracja: ndz sty 12, 2003 11:38 pm

pt maja 09, 2003 7:36 pm

Dbam o swoj podrêczniki. Nie¼le siê wkaczy³em (cytat z "Kaczora Donalda" :evil: ), kiedy zobaczy³em czarne ¶lady na grzbiecie... Brr... Nie po to kupujê ¶liczne podrêczniczki, ¿eby mi je kto¶ brudzi³. <br /> <br />Pozdrowienia
 
Awatar użytkownika
arcmage
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 417
Rejestracja: pn maja 30, 2005 2:14 pm

pt maja 09, 2003 8:06 pm

Generalnie podręczniko za dużo kosztują, żeby o nie nie dbać, ale bez przesady. W moim wypadku wygląda to tak, że mam dyżurną teczuszkę, w której sobie jeździ aktualnie używany, a także drugą, na drugi :razz: Chociaż zwykle spokojnie leżą sobie na półce i rzadko wożę ze sobą więcej, niż jeden naraz. Za ciężkie :razz:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość