Zrodzony z fantastyki

 
Dragonik__
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 310
Rejestracja: sob maja 25, 2002 11:51 pm

Czar maga: ?yczenie

ndz cze 09, 2002 6:41 pm

No wlasnie - czy jesli w waszej druzynie byl/jest mag ktory uzyl czaru: Zyczenie, albo mniejsze zyczenie (wish :wink: ) to jakie dajecie odpowiedzi. Podajcie jakies przyklady.. napewno spotkaliscie sie z tym czarem (podobno gracie od 15 lat) <br />Czekam na odpowiedzi.... :)
 
nekromancer
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2114
Rejestracja: wt maja 16, 2006 9:12 pm

ndz cze 09, 2002 9:02 pm

Ostatni raz przy mnie na sesji rzucano Wisha 8 lat temu. Od tego czasu nie zdarzy³o siê. U mnie na sesji nie przypominam sobie, ¿eby PC rzuca³. Mo¿e dawno temu, gdy wydawa³o nam siê, ¿e celem awansu jest mieæ THACo1, AC:-10, S.Thr.:1, MR:95% a to hit& to dmg:+21 (mia³em tak± postaæ!!!) rzuca³o siê Wishe. Teraz? Niestety nie mogê s³u¿yæ pomoc±. [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/crying.gif[/img]
 
MacDante
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1869
Rejestracja: pn maja 13, 2002 2:10 pm

ndz cze 09, 2002 10:21 pm

Ja mialem kilka uzyc czaru zyczenie jak prowadzilem jeszcze AD&D i by³o to jakies 6 lat temu, a to dzieki artefaktycznym kartom "DECK OF MANY THINGS", gracze wykorzystujac talie wyciagneli (mieli do dyspozycji mojego Tarota) KSIêZYC. <br />Dalo im to mo¿liwo¶æ wypowiedzenie 1k4 zyczen i wypad³y 2 :evil: <br /> <br />1. mag/kap³an - pó³elf - "Raistlin" -> Chce byæ naipotêzniejszym magiem na ¶wiecie -> Coz stal sie najpotezniejszym jego potega urosla do 4,3 wzrostu i 650 kg cia³a. BY? BARDZO POTêZNY [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.gif[/img] <br /> <br />2. oj nie pamiêtam kto to wypowiedzia³ -> Chce miec gore zlota -> biedak znalazl sie na samym czubku góry jakies kilka kilometrów npm. Oczywi¶cie szczyt byl ze zlota, ale biedak nie potrafil z niej zejsc [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.gif[/img] <br /> <br />Nigdy wiêcej nawet niechcieli korzystaæ z WISHA :evil: :evil: :evil: <br /> <br /> <br /> <br />1
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

ndz cze 09, 2002 11:40 pm

Ja pamiêtam trzy u¿ycia Wisha (z pocz±tków mojej kariery): <br /> <br />1. Uleczenie ran odniesionych w ciê¿kiej walce z demonami, po której uda³o siê zdobyæ owo zaklêcie. <br /> <br />2. Pomoc pewnej pustynnej wiosce w walce z naje¼dzcami (w postaci dawno ¿yj±cych w tym miejscu wojowników). <br /> <br />3. Ucieczka z "tej cholernej pustyni". <br /> <br />I tak rozesz³y siê trzy Wishe [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.gif[/img] (by³a to lampa z d¿inem 3-krotnego u¿ycia), na które ciê¿ko sobie zapracowali gracze.
 
Awatar użytkownika
danant
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2997
Rejestracja: wt kwie 29, 2003 12:16 pm

pn cze 10, 2002 9:07 am

Prowadze już kilka ładnych lat i powiem szczerze, że na palcach jednej ręki mógłbym policzyc pojawienie się ?yczenia na moich sesjach... Szczerze mówiąc nawet nie pamiętam takiego zdarzenia (coś mi tłucze w głowie, że bylo coś takiego)... <br /> <br />?yczenie jest czarem, który sprawia straszliwe kłopoty... Na szczęście 3 edycja (wcześniej również Complete Wizard Handbook) uregulowała co można a czego nie w przypadku tego zaklęcia. <br /> <br />Pozdra
 
Awatar użytkownika
Beamhit
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2359
Rejestracja: czw paź 09, 2003 8:22 pm

śr cze 12, 2002 7:04 pm

Wish z 3e może prawie wszystko, w podręczniku przedstawione są tylko BEZPIECZNE ?YCZENIA :) <br />Dziwnym trafem ostatnio moi biedni gracze polowali na pierścień trzech życzeń :) Udało im się nawet, a życzenia poszły na: <br />dwa na wskrzeszenie pewnego dzieciaka <br />jedno na odnalezienie ojca jednej z postaci :)
 
Sin__
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 274
Rejestracja: pn maja 13, 2002 11:22 am

...

wt cze 18, 2002 9:23 am

Tia ?yczenia to spory ubaw, te¿ pewnie wystarczy³o by mi palców by policzyæ ilo¶æ zyczeñ, jakie da³em grupie, i wiêkszo¶æ z nich postacie u¿y³y na dopakowanie. Czyli zwiêkszenie HP o k10, albo podniesienie wspó³czynnika. Dziêki temu wydawa³o im siê ¿e maj± wieksze szanse na prze¿ycie :evil: .
 
Azuth
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 214
Rejestracja: pt lip 12, 2002 8:21 pm

sob lip 13, 2002 3:55 pm

Graj±c w BG II rzuci³em Wisha i poprosi³em o armie która by mi pomog³a w walce. <br />Dosta³em 30 królików.
 
Haer
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 5081
Rejestracja: ndz paź 17, 2004 4:30 pm

wt lip 16, 2002 12:27 am

Tak jak wiekszosc i ja niewiele zyczen dawalem druzynie ( co nie znaczy ze nie mieli stycznosci nieco czesciej ale o tym pozniej ). Raz jak pamietam magini chciala przywrocic meza pewnej kobiety do zycia i uzyla tego wlasnie czaru slowami "Chce zeby ten czlowiek wrocil do zycia i zeby byl taki jak dawniej ( teoretycznie mialo to zapobiec zmianie tegoz czlowieka w martwiaka-tez by ozyl ale inaczej )".Wymnikiem czaru bylo przywrocenie tego czlowieka do zycia ale jako.....DZIECKA ("i zeby byl taki jak dawniej" :) ). <br />Innym razem magini zauroczyla sobie goblina z ktorym nawet sie zaprzyjaznila. Ow goblin mial miecz zawierajacy 2 zyczenia ( o czym nikt nie wiedzial ) ktore niechcacy zuzyl zyczac sobie ursoniecia ( to po to zeby mogl pokonac giganta-a przynajmniej tak to sobie stwor wymyslil ). <br />Ostatnie zyczenie z sesji to zyczenia z pierscienia ktore wykorzystala "mala slodka dziewczynka ™" eskortowana przez pg do domu. Oto jak zabrzmialy jej slowa "A ja bym chciala zeby ten pierscionek byl zloty" ( tu krew zalala PG gdyz to zyczenie zmienilo pierscian wielu zyczen w zwykly zloty pierscionek ). <br /> Moze takie uzycie Zyczen wydaje sie nieuczciwe wobec PG ale sadze ze w ten sposob mozna ich nauczyc jak Zyczen NIE wypowiadac.
 
Ristofan
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 327
Rejestracja: czw sie 22, 2002 1:47 pm

czw sie 22, 2002 6:58 pm

Tak... te interpretacje sa genialne... "chcialbym miec wlasny, potezny zamek" - i dostal... zamek z piasku.
 
Morog__
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1332
Rejestracja: czw kwie 25, 2002 7:57 pm

czw sie 22, 2002 9:53 pm

a gdzie jest napisane ze "zyczenie" jest zlosliwe? :mrgreen:
 
takisobieMG
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1169
Rejestracja: sob sie 17, 2002 8:01 pm

czw sie 22, 2002 10:13 pm

Nigdzie chyba nie jest tak napisane (nie widzilem jeszcze podrecznikow do trzeciej edycji), ale pisze, ze zle okreslone zyczenie moze zostac bednie zrozumiane.
 
The Raven__
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 572
Rejestracja: ndz maja 26, 2002 1:03 pm

czw sie 22, 2002 10:13 pm

W kazdym jego opisie :wink:
 
Haer
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 5081
Rejestracja: ndz paź 17, 2004 4:30 pm

czw sie 22, 2002 10:15 pm

<!--QuoteBegin-Morog+-->
Morog pisze:
<!--QuoteEBegin-->a gdzie jest napisane ze "zyczenie" jest zlosliwe?   :mrgreen:
<br /> <br /> <br />Wiesz w PG jasno napisali ze jesli zyczenie nie jest jakies tam bardzo wymagajace to raczej sie spelnia bez problemu ( chodzi mi tu o przyklady podane w opisie tego czaru ) ale jesli zyczy sie rzeczy nadzwyczajnych to moc zaklecia powinna zareagowac doslownie na wypowiadane zyczenie ( lub troche je przekrecic ).
 
Ristofan
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 327
Rejestracja: czw sie 22, 2002 1:47 pm

czw sie 22, 2002 11:35 pm

No zgadzam sie. Po prostu Zyczenie jest zbyt dopakowane, ale kazdy MG znajdzie na to rade... czasem bywa to tragiczne dla PG :evil: :evil:
 
takisobieMG
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1169
Rejestracja: sob sie 17, 2002 8:01 pm

wt wrz 24, 2002 11:37 am

Czysto hipotetyczny problem: <br /> <br />Gracze dostaja pierscien trzech zryczen. Jako pierwsze rzyczenie mowia: ,,chcemy wiecej rzyczen", albo ,,chcemy znalesc jeszcze szesc takich pierscieni". Co wtedy robic?
 
Awatar użytkownika
danant
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2997
Rejestracja: wt kwie 29, 2003 12:16 pm

wt wrz 24, 2002 11:54 am

Po pierwsze wish nie może spwoodować w moim mniemaniu otrzymania więcej wishy - działam w mysl zasady cytuję: <br /> <br />
A wish can do any one of the following: <br /> <br />Duplicate any wizard or sorcerer spell of 8th level or lower, provided the spell is not from a school prohibited to the character.  <br />Duplicate any other spell of 6th level or lower, provided the spell is not from a school prohibited to the character.  <br />Duplicate any wizard or sorcerer spell of 7th level or lower even if it’s from a prohibited school.  <br />Duplicate any other spell of 5th level or lower even if it’s from a prohibited school.
<br /> <br />Co do pierścieni to życzenie może: <br /> <br />
Create a valuable item, even a magic item, of up to 15,000 gp in value.
<br /> <br />Nie mam przy sopbie książek, a w SRD nie chce mi się szukać, ale chyba pierścień życzeń kosztuje troszeczkę więcej niz 15.000 gp? :wink: <br /> <br />A jak chcą jeszcze 6 takich pierścieni to możesz spowodować, że otrzymają 6 takich samych ładnych pierścionków (bez magii), albo na przykład przeteleportować ich do laboratorium maga, w którego mocy byłoby stworzenie takowych - ten oczywiście może nie być zachwycony takimi odwiedzinami [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.gif[/img] <br /> <br />Pozdra
 
Mateo__
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1909
Rejestracja: śr wrz 18, 2002 8:28 pm

wt wrz 24, 2002 12:59 pm

<!--QuoteBegin-takisobieMG+-->
takisobieMG pisze:
<!--QuoteEBegin-->Czysto hipotetyczny problem: <br /> <br />Gracze dostaja pierscien trzech zryczen. Jako pierwsze rzyczenie mowia: ,,chcemy wiecej rzyczen", albo ,,chcemy znalesc jeszcze szesc takich pierscieni". Co wtedy robic?
<br />Pierwsze nie dziala (próbuj± wycyganiæ przedmiot/czary o warto¶ci wiêkszej ni¿ 15000gp), efekt uboczny:trafiaj± na plan gdzie wszystkie ¿yczenia w obrêbie rzeczywisto¶ci siê spe³niaj± (oprócz chcemy do domu!) <br /> <br />Drugie:trafiaj± do zamku Larlocha/Szass Tama etc, fejs tu fejs.... jak byk widaæ z ty³u skrzyneczke z 6ma pier¶cieniami. <br /> <br />Co do samego czaru Wish, to jest to bez w±tpienia najpotê¿niejszy dostêpny czar w ramach normalnych zasad (oprócz ELH) i gracze maj± prawo spodziewaæ sie drastycznych i spektakularnych efektów. Z jednej strony milo jest siê z nich ponabijaæ i pobyæ z³o¶liwym, ale z drugiej strony jak nie Wish to co? <br />- zasada opcjonalna:Wish do zimany 1 czaru u sorcerora barda <br />- wish do zadan spektakularnych:odbudowa miasta po zniszczeniach spowodowanych kleskami, nagle wskrzeszenie kilkunastu commonerów ktorzy "przypadkiem :)" oberwali od fireballa, <br />- inne:cofniecie czasu o 1 runde, zatrzymanie czasu na 1 runde, rerollowanie 1 rzutu
 
Sithicus
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 102
Rejestracja: czw sty 02, 2003 2:57 pm

śr lut 05, 2003 3:32 pm

Czy za pomoc± ¿yczenia moge po³±czyæ np. moce 2 magicznych przedmiotów? Mam np. p³aszcz ochrony +5 i p³aszcz nietoperza i ?yczê sobie by ich magie po³±czy³y siê. My¶licie ¿e to przejdzie?
 
Akaradus
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 154
Rejestracja: śr sty 08, 2003 7:56 pm

pt lut 07, 2003 6:42 pm

Teoretycznie dziêki czarowi "¿yczenie", mo¿na zrobiæ wszystko. Jego efekt zale¿y raczej od sposobu jego zinterpretowania i jedno ¿yczenie mo¿e mieæ bardzo wiele mo¿liwych skutków. Wszystko zale¿y od MP. Osobi¶cie nigdy nie spotka³em siê, by kto¶ rzuci³ to zaklêcie, gdy¿ nigdy w mej dru¿ynie nikt nie doszed³ do conajmniej 18 poziomu.
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

pt lut 07, 2003 7:09 pm

<!--QuoteBegin-Sithicus+-->
Sithicus pisze:
<!--QuoteEBegin-->Czy za pomoc± ¿yczenia moge po³±czyæ np. moce 2 magicznych przedmiotów? Mam np. p³aszcz ochrony +5 i p³aszcz nietoperza i ?yczê sobie by ich magie po³±czy³y siê. My¶licie ¿e to przejdzie?
<br />Podobny efekt móg³by przej¶æ w dwóch przypadkach: <br />1. Nowy przedmiot mia³by maksymalnie 15.000 sztuk z³ota warto¶ci wedle zasad tworzenia magicznych przedmiotów (jedno z mo¿liwych u¿yæ ¿yczenia). <br />2. Istniej czar potrafiaj±cy to dokonaæ (³±czenia magii przedmiotów) i za³apuje siê na zasady duplikacji czarów przez ¿yczenie. <br /> <br />Je¶li nie spe³nia punktu nr 1 lub 2, to nie jest to mo¿liwe.
 
gAnd
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 31
Rejestracja: sob lut 08, 2003 12:29 am

ndz lut 09, 2003 9:59 pm

hmmm... jestem jedynie graczem , ale uwazam ze bardzo dobrze jesli mp interpretuje wisha zlosliwie gdyz jest to za bardzo ultimate czar ... a zreszta magia powinna jedynie ksztaltowac rzeczywistosc a nie ja tworzyc ...
 
Mateo__
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1909
Rejestracja: śr wrz 18, 2002 8:28 pm

ndz lut 09, 2003 11:18 pm

Pardon ale je¶li czar 9poziomu, kosztuj±cy jeszcze do tego 5000XP ma nie byæ ultimate ... to do cholery który ma byc??
 
Bilbo
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 106
Rejestracja: sob lis 23, 2002 1:50 pm

wt lut 11, 2003 12:51 pm

Mo¿e ¿aden? :wink: Oczywi¶cie ¿artuje, ale z³o¶liwa interpretacja powinna nast±piæ je¶li mag zarz±da³ by za wiele. Bo je¶liby spe³niaæ zawsze wszystko co do joty to inni gracze byliby bezbronni... a taka gra wcale by im siê nie podoba³a. Je¶li kto¶ ¿yczy sobie czego¶ mo¿liwego i nie naruszaj±cego równowagi gry to mo¿na to spe³niæ bez ¿adnych w±tpliwo¶ci.
 
Matis99
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1112
Rejestracja: pt mar 25, 2005 7:32 pm

wt lut 11, 2003 3:05 pm

Właśnie interpretacja ?yczenia wkurzała mnie niesamowicie u pewnego MG. Otóż ten osobnik przekręcał wszystkie życzenia - totalnie, na chama i bez pardonu, byleby maksymalnie dopiec graczom. Oczywiście wszystko było teoretycznie zgodne z zasadami, bo Wisha można różnie interpretować, ale tamto... to już było przegięcie. Po prostu najfajniejszy czar w D&D przez tą złośliwość stał się całkowicie nieprzydatny. Nikt nie chciał ryzykować <br /> <br />Ja przyjąłem następującą wersję ?yczenia:. Można uzyskać wszystko, przy ustalaniu opisu podążam za duchem a nie literą czaru, ale każde użycie wymaga dużej ilości expa. Im trudniejsze warunki do spełnienia, tym więcej pochłania ono pedeków. <br />Myślę, że jest to całkiem zgrabne rozwiązanie problemu. Z jednej strony zaklęcie pozostaje bardzo przydatne, z drugiej raczej nikt nie będzie wypwowiadał życzeń: "chce żądzić całym wszechświatem".
 
gAnd
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 31
Rejestracja: sob lut 08, 2003 12:29 am

wt lut 11, 2003 6:19 pm

Mateo .. juz ci tlumacze o co mi chodzi .. otoz wedlug mnie ten czar nie ma byc za bardzo ultimate dlatego ze po pierwsze :zdenerwuje to innych graczy w druzynie poniewaz beda sie czuli jak karzelki przy postaci potrafiacej rzucic ten czar ... po drugie : gdyby wszystkie moje zyczenia byly spelniane to co to by byla za przyjemnosc plynaca z gry ?? wole sam wybic co do nogi horde przeciwnikow zwyklymi spellami niz jakims tam wishem (niby skutek ten sam ale ... It's not the same :razz: ) ,wole tez sam znalezc w lochach gore zlota niz ja sobie zarzyczyc .. gdyz bedzie to plynelo z mojej gry a nie z tego ze sobie tego zarzyczylem (czyli deklaracja trwajaca 1 min czasu rzeczywistego ) ... a zreszta ja pragne w grze stalego wysilku a nie salwowania sie w kazdym przypadku wishem ... <br />II..Matis99 wpadl na swietny pomysl co do tej ogromnej konsumpcjii "pedekow" bo to w samo w sobie jest pewnym ograniczeniem sklaniajacym graczy do pomyslenia przed zyczeniem
 
Anonim_1

pn mar 10, 2003 12:12 am

Odbyłem jakiś czas temu krótką, acz treściwą dyskusję na temat zaklęcia ?yczenie oraz sposobów, jakie MG wykorzystują by uniemożliwić graczom jego wykorzystanie. <br /> <br />Zapewnie wielu z Was spotkało się z sytuacjami podobnymi do tych: <br />- bohater chcący stać się silniejszy zamienia się w słonia <br />- postać chcąca być piękniejsza zmienia się w manekin <br />- drużyna, która chce teleportować się do domu ginie, na wpół wtopiona w ścianę budynku <br /> <br />Wydaje mi się, że jest to - nie dość, że złe i złośliwe - błędne interpretowanie tego czaru. ?yczenie jest arcane spell, więc nie ma istoty prócz maga, który miałby "interpretować" jego działanie. Jednym słowem jeśli mag zażyczy sobie, by w dłoniach pojawił mu się magiczny miecz, powinna pojawić się broń normalnych rozmiarów a nie np. 10 metrowy miecz gigantów czy szpilka skrzata. <br /> <br />Czynnikiem, który przetwarza ?yczenie w konkretną "możliwość" jest wyobraźnia maga, jego wola. Gracz reprezentuje tą wolę. Dlaczego więc MG zmienia bohatera w manekin, skoro mag wyobraził sobie przemianę w skrzyżowanie Banderasa z Enrique? 8) <br />Dlaczego bohater ginie wtopiony w skałę, skoro wyobraził sobie bezpieczne dotarcie do wnętrza swojego domu? <br /> <br />Co Wy na ten temat myślicie?
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

pn mar 10, 2003 7:52 am

<!--QuoteBegin-ShadEnc+-->
ShadEnc pisze:
<!--QuoteEBegin-->[...]Co Wy na ten temat my¶licie?
<br />Ja odpowiem do¶æ krótko - ja nie stosuje u siebie takich efektów. Co prawda ¿yczenie rzadko pojawia siê u mnie na sesjach, ale zawsze przynosi pozytywny efekt.
 
Shalak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: wt lut 04, 2003 6:18 pm

...

pn mar 10, 2003 12:34 pm

Ciekawe moze byc uzycie pierscienia trzech zyczen poprzez podarowanie go komus jako zwyklego pierscienia... Pomyslcie co by sie stalo, gdyby ktos na kacu majac taki pierscien wyszedl przed dom i powiedzial "Sto chujow w dupe i kotwica w plecy, byleby tylko byla dobra pogoda!"

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości