Zrodzony z fantastyki

 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

SAGA Game Rules - co to by³o?

pt wrz 20, 2002 12:36 pm

W zwi±zku z tym, ¿e na forum czêsto tocz± siê dysputy o tym, co to jest w³a¶ciwe RPG (i przeprowadzeniu ankiety, w której nadal mo¿na g³osowaæ), zdecydowa³em siê otworzyæ ten temat. Ma on byæ w za³o¿eniu po¶wiêcony Dragonlance Fifth Age Dramatic Adventure Game - wynalazku schy³kowego TSRu (³ezka krêci siê w oku na wspomnienie tej firmy). <br />Na pocz±tek powiem kilka rzeczy na temat SAGA Game Rules i bêdê stara³ siê odpowiadaæ na wszelkie pytania z tym zwi±zane. <br /> <br />Po pierwsze za³o¿eniem tego systemy (a jest/by³ to odrêbny system) jest/by³o jak najwiêksze skupienie siê na warstwie fabularnej gry. Porzucono ko¶ci, ale zast±pione je kartami zwanymi Fate Deck. System dopuszcza³ grê nawet znanymi postaciami z ksi±¿ek/komiksów (by³a tak¿e gra oparta na Universum Marvela). System ten cieszy³ siê pewn± popularno¶ci± przez jaki¶ czas - nawet uzyska³ tytu³ Najlepszej Gry Przygodowej 1996 roku magazynu Games. Wysz³o kilkana¶cie pozycji z nim zwi±zanych (do Dragonlance mogê podaæ listê). <br /> <br />Je¶li interesuje was jakie by³y realia ¶wiata, czy pisano ksi±¿ki do Dragonlance za czasów jego istnienia itp., to piszcie tutaj. Postaram siê na wszystko odpowiedzieæ. Mo¿ecie te¿ siê pytaæ o mechanikê gry, ale ostrzegam, ¿e nie jest ona przydatna w D20.
 
The Raven__
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 572
Rejestracja: ndz maja 26, 2002 1:03 pm

pt wrz 20, 2002 7:59 pm

Bo ja wiem czy nie jest przydatna...dawno ju¿ swojego kartoniku z SAGA rules nie przegl±da³em, ale to by³o 1 miejsce, gdzie przeczyta³em dok³adne statystyki smokowców :wink: I pamietam ¿e w oficjalnej przygodzie by³ smok, którego u mnie jako¶ w ¿aden sposób nie mog³a pokonaæ dru¿yna, chocia¿ by³± na odpowiednim poziomie zaawansowania wg autorów...
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

pt wrz 20, 2002 9:11 pm

Podstaw± mechaniki SAGA Game Rules jest wybieranie kart z rêki. W D20 ma³o kto mo¿e wybieraæ sobie wynik (np. bóstwa :wink: ). Ale je¶li kto¶ chce co¶ wiêcej o niej wiedzieæ, niech siê pyta.
 
dewAt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: pt wrz 27, 2002 9:14 am

pt wrz 27, 2002 5:38 pm

hym napisz cos wiecej bo to jest wery interusujace <br />ma to moze jakas strone skad mozna jakies progbki tego sciagnonc <br />albo <br /> moze czy to jeszcze mozna gdizes kupic ??
 
The Raven__
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 572
Rejestracja: ndz maja 26, 2002 1:03 pm

pt wrz 27, 2002 5:48 pm

Ja swoj± kopiê kupi³em w Strefie 51 w Wawie, ale to by³o dawno temu, jeszcze za czasów AD&D...
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

pt wrz 27, 2002 7:17 pm

Niestety nie mo¿na ju¿ kupiæ tego normalnie. Po prostu nie jest ju¿ drukowane. Mo¿na jedynie kupiæ u¿ywane od kogo¶. <br />Poleciæ mogê stronê oficjaln± (szczególnie archiwalne materia³y): <br />http://www.wizards.com/default.asp?x=books/dragonlance. <br /> <br />Jutro wieczorem postaram napisaæ siê co¶ wiêcej o tym systemie.
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

sob wrz 28, 2002 8:00 pm

Mechanika SAGA'i nie jest zbytnio skomplikowana. Ka¿da rasa i "profesja" ma plusy i minusy (wp³ywaj±ce na testy i/lub zdolno¶ci). Istnieje te¿ co¶ co mo¿na nazwaæ poziomem - okre¶la to ilo¶æ prze¿ytych przygód. Na tej podstawie okre¶la siê ilo¶æ kart na rêcê (im wiêcej siê prze¿y³o, tym ma siê ich wiêcej). Rozpiski s± mo¿liwe do przekonwertowania w obie strony, choæ czasem mog± byæ k³opoty (z SAGA na AD&D 2nd Ed.). Sesja polega³a na storytellingu, który co pewien czas by³ "zak³ócany" przez wyk³adanie kart i okre¶lania skutku na ich podstawie. "Punkty ¿ycia" by³y zmienne - zale¿a³y od kart w rêku (im wy¿sza warto¶æ kart tym wy¿sza ¿ywotno¶æ). Je¶li w wyniku odniesionych ran traci³o siê karty, to potem mniej siê ich dobiera³o (na przyk³ad je¶li mia³o siê 5 kart i w wyniku ran odda³o siê 2, to do momentu uzdrowienia gra³o siê tylko 3 kartami). Nowe karty losowa³o siê po wykonaniu testu. Na test wp³ywa³y te¿ atrybuty (dodawa³o siê je w czasie testu). Ka¿dy atrybut posiada³ tak¿e kod literowy (A-D i X), który ukazywa³ wytrenowanie w danym atrybucie (na przyk³ad naturalnie mo¿na by³o mieæ wysok± Zrêczno¶æ, ale nie potrafi³o siê dobrze pos³ugiwaæ broni± miotan±).
 
dewAt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: pt wrz 27, 2002 9:14 am

sob wrz 28, 2002 8:07 pm

taaaaak opisales nam zasady i mechanike tylko szkoda ze pewnie i tak nigdy nie uda nam sie w to zagrac [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif[/img]
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

sob wrz 28, 2002 8:22 pm

Niestety ¶wiat jest napêdzony przez pieni±dze i system ten jest znany tylko nielicznym w Polsce. A szkoda - by³ wart prowadzenia. Nie przyj±³ siê dlatego, ¿e odstawa³ zbytnio od standardowych zasad AD&D i magia by³a do¶æ skomplikowana.
 
dewAt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: pt wrz 27, 2002 9:14 am

ndz wrz 29, 2002 5:14 pm

a szkoda szkoda swiat lancy jest moim zdaniem ednym z ciekawszych <br />tak se pomyslalem ze moze tu na formu sage jakos ozywic <br />opracowac zasady mechnike i swiat <br />opisac karty itp ......
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

ndz wrz 29, 2002 6:29 pm

Hmm, prawa autorskie nam wchodz± w drogê. A zasady do Pi±tej Ery (skonwertowane na D&D 3E) mo¿na znale¼æ na Dragonlance Nexus - www.dl3e.com.
 
Glinthor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: pt sty 03, 2003 8:19 am

wt sty 14, 2003 8:56 pm

Je¿eli mnie pamiêæ nie myli to system ten by³(jest) rozgrywany w 5 erze DL i to tam oprócz ksi±¿ek mo¿na znale¼æ najwiêcej informacji na temat tego okresu a w³a¶ciwie jego pocz±tku. (Mogê siê myliæ, pamiêæ jest zawodna, je¶li tak to proszê o poprawienie mnie)
 
Ivellios Mirima
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: pt wrz 30, 2005 10:00 am

wt paź 04, 2005 6:15 pm

Glinthor masz racjê... akcja tej gry rozgrywa siê w tym czasie i w sumie jest tam ksi±¿eczka nawi±zuj±ca, która opisuje ¶wiat z tamtego czasu tak¿e ;)

Darklord, doskonale rozumiem twój sentyment do tej gry... ja osobi¶cie prowadzê sesje na systemie D&D, ale mam w domu DL Fifth Age i bardzo jestem dumny z posiadania tej gry... Ta gra ma jeszcze bardzo fajn± zaletê... geografiê i historiê ¶wiata poznaæ mo¿na na podstawie ksi±¿ek (kroniki, legendy itd. ) :)

Ja sam osobi¶cie prowadzê w V erze, a co siê tyczy ksi±¿ek nowszych czasów, to ju¿ mnie nie interesuj±, bo uwa¿am, ¿e to takie naci±ganie za daleko....
 
Katerek
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 75
Rejestracja: ndz mar 16, 2003 12:27 pm

pt kwie 07, 2006 7:32 pm

Mam takie pytanie do kogo nale¿± teraz prawa do DragonLance Fifth Age Saga? Interesuje mnie mo¿liwo¶æ przet³umaczenia tego i chcia³bym oficjalnie siê zapytaæ jakie daje mo¿liwo¶ci w³a¶ciciel CopyRight'ów.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości