Zrodzony z fantastyki

Haron__
Stały bywalec
Stały bywalec

Czy kupujesz polskie czasopisma po¶wiêcone RPG?

sob lis 16, 2002 4:12 pm

Ojciec Moderator: pozwoli³em sobie odgrzebaæ stary temat i wzbogacic go o ankietê. <br /> <br />Na rynku mamy na razie monopol wydawnictwa "Portal" na erpegowe periodyki. W sklepach mo¿na dostaæ magazyn "Portal" i czasopismo "Gwiezdny Pirat". <br /> <br />Czy kupujecie te czasopisma? Czy przegladacie je w Empikach? Czy wykorzystujecie zamieszczane tam materia³y na sesjach D&D? Czego Wam w nich brakuje, a co sobie cenicie? <br /> <br />----------------------------------------------------------------------------- <br /> <br />Na 4 listopada byl zapowiedziany piewszy numer nowego pisma o RPG Gwiezdny Pirat wydawanego przez Portal. Podobno ma zawierac "duzo wiesci, recenzji, wywiadow oraz szkicow przygod glownie do D&D 3ed." <br />Czy ktos juz widzial/kupil to pisemko? Jesli tak, to niech podzieli sie wrazeniami z innymi, co tam jest i czy jest to zgodne z zapowiedziami.

The Raven__
Zespolony z forum
Zespolony z forum

ndz lis 24, 2002 5:08 pm

W³a¶nie - kto¶ widzia³ to ju¿ w jakim¶ sklepie? Bo mi siê jeszcze nie uda³o dostaæ.

Zbrozło
Zespolony z forum
Zespolony z forum

ndz lis 24, 2002 5:10 pm

A jak kupi to niech poda czy mozna to kupic wysylkowo. <br />Mile widziany adres :)

Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

ndz lis 24, 2002 5:23 pm

Ja widzia³em.Jest ju¿ w Empiku w Wroc³awiu.Baaardzo kiepski.Przegl±da³em ,przeczyta³em raport o D20.Widaæ w nim by³o przebijaj±c± niechêæ do systemu oraz pewne hmmmm "kontrowersyjne" tezy.Sporo informacji o WoD -bleee.Poza tym artyku³ pana Trzewiczka o d20 ,¿e to niby tylko amerykanie lubi± a w Polsce to bêdziemy lubiæ Warhammera i zawsze bêdzie on nr 1 ,a pózniej wychwalanie ¶rodowiskowych znajomych(podwójne bleeee).Ogólna ocena-0.Nic mnie nie zainteresowa³o.A informacje podane w gazecie mo¿na znale¿æ w sieci.

Zbrozło
Zespolony z forum
Zespolony z forum

ndz lis 24, 2002 5:29 pm

Czyli czepiaj± siê ¿e na kostce za du¿o ¶cianek?? :wink:

Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

ndz lis 24, 2002 5:35 pm

Czepiaj± siê tego ¿e w ogóle s± kostki 8) <br />Naprawdê-opisa³a to jaka¶ kobieta.Napisa³a co¶ w stylu "szkoda ¿e tyle dodatków skupia siê na mechanice".Ale ogólnie to widaæ brak entuzjazmu wobec D20,raczej dostrzec mo¿na lekk± niechêæ.

Anonim_1

ndz lis 24, 2002 9:18 pm

Gwiezdnego Pijaka 8) udało mi się zdobyć (wygrać) na Falkonie. W drodze do domu zacząłem go czytać. Dość szybko skończyłem. GP nie jest zły jednak dla mnie nie jest również rewolucją. Jest przeciętny. Czytając miałem wrażenie, że pismo skierowane jest do młodszych stażem graczy (nie znaczy to, że to źle). Humor to totalna porażka. Nie uśmiechnąłem się ani razu. <br /> <br />Molobo - ni każdy ma internet i nie każdy zna angielski. To bardzo fajnie, że w GP umieszczono informacje o najnowszych RPGach - ludzie, którzy nie korzystają z netu będą mogli dowiedzieć się "co się dzieje na świecie".

Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

ndz lis 24, 2002 9:29 pm

Oko³o 5zl pirat kosztuje -za tyle mo¿na siedzieæ w niektórych cafe 2godziny.

Anonim_1

ndz lis 24, 2002 9:56 pm

W moim mieście takie kafejki dysponują nędznym sprzętem, co skutecznie eliminuje możliwość przejrzenia czegokolwiek. Godzina w kafejce z dobrzym sprzętem i łączem oscyluje w granicy 4 zł. W małych miejcowościach nie istnieją kafejki (niektórzy gracze mogą nawet nie mieć PCtów). Za 4-5 zł. spędzone w kafejce nie otrzymasz artykułów, które są w GP publikowane a jedynie informacje o publikacjach.

kastor
Użytkownik
Użytkownik

Zgroza!!!!!!!!!!!!

pn gru 23, 2002 11:10 am

Wczoraj znalaz³em to "cudo" w ksiêgarni i poprostu upad³em. Wyobra¼cie sobie, ¿e ci go¶cie zamie¶cili sobie dzia³ Tips & Trics czyli jak dopakowaæ swoj± postaæ 8O ... <br /> Super pomys³, w takim razie proponujê kolejny dzia³ : "Cheaty- czyli jak oszukaæ MG". Mam pytanko. kto wymy¶la takie gnioty ? <br />Czy mo¿e wydawca gazety o grach komputerowych gdzie takie dzia³y maj± ewentualnie racjê bytu? <br />A mo¿e bojówki katolickie które inwigiluj± ¶rodowisko graczy aby zniszczyæ je od ¶rodka. <br />Dopuszczenie tego dzia³u do druku (i jego zawarto¶æ, bo z masochistycznych pobudek przeczyta³em artyku³ do koñca) ¶wiadczy o tym, ¿e ani pisz±cy ani zatwierdzaj±cy ten numer nie maj± pojêcia co to jest RPG (bo mo¿e chodzi im o skrót broni przeciwpancernej) <br /> <br />a kto¶ siê czepia³ "Magii i Miecza"...

Anonim_1

Re: Zgroza!!!!!!!!!!!!

pn gru 23, 2002 11:30 am

<!--QuoteBegin-kastor+-->
kastor pisze:
<!--QuoteEBegin-->Wczoraj znalazłem to "cudo" w księgarni i poprostu upadłem. Wyobraźcie sobie, że ci goście zamieścili sobie dział Tips & Trics czyli jak dopakować swoją postać 8O ...
<br />Easy, easy man 8) <br />Tekst ten pojawił się w dziale humor. Nie należy brać go na poważne. Zresztą, jeden tekst nie decyduje o jakości pisma. GP mnie zawiódł, jednak nie jest rzeczą kiepską, ot przeciętną. <br /> <br /><!--QuoteBegin-kastor+-->
kastor pisze:
<!--QuoteEBegin-->Dopuszczenie tego działu do druku (i jego zawartość, bo z masochistycznych pobudek przeczytałem artykuł do końca) świadczy o tym, że ani piszący ani zatwierdzający ten numer nie mają pojęcia co to jest RPG (bo może chodzi im o skrót broni przeciwpancernej)
<br />Zastanów się, zanim napiszesz coś takiego. Teksty te pisali i zatwierdzali Ci sami ludzie, którzy są odpowiedzialni za Portal a wcześniej byli autorami MiMa. O RPG mają pojęcie.

Anonim_1

pn gru 23, 2002 1:18 pm

<!--QuoteBegin-Molobo cafe+-->
Molobo cafe pisze:
<!--QuoteEBegin-->Dobry żart! :mrgreen: Udało ci się  :D
<br />Ke? <br />?art? <br /> <br />Jeśli chodzi o autorów MiMa - Trzewik, Sołtysiak i Oracz pisali do MiMa (byli autorami tekstów). Mają niezłe pojęcie na temat RPG - wydają je w końcu. Dopuścili munchkinowy art w dziale Humor - co z tego? Kurcze, gdzie tutaj mogłem żartować?

Awatar użytkownika
prEDOator
Wyróżniony
Wyróżniony

wt gru 24, 2002 11:32 pm

Możecie podać kilka faktów na temat GP? Z ilu stron sie składa, jak jest wydany, co ile wychodzi itp. ? <br /> <br />______________ <br />Dopisane poźniej : Dzięki ShadEnc

Anonim_1

śr gru 25, 2002 2:42 am

<!--QuoteBegin-Edo+-->
Edo pisze:
<!--QuoteEBegin-->Możecie podać kilka faktów na temat GP? Z ilu stron sie składa, jak jest wydany, co ile wychodzi itp. ?
<br />GP w założeniu jest miesięcznikiem (jak będzie - zobaczymy). Liczy sobie 52 strony, wydany jest na kiepskiej jakości papierze (nie przeszkadza to w niczym, świetnie się czyta - przywodzi na myśle pierwsze numery MiMa). Połowę numeru mają zajmować wieści na temat nowowydanych produktoów. Druga połowa to mięcho, czyli duża ilość krótkich tekstów, przydatnych zarówno MG, jak i graczom. Z rzeczy niewartych polecenia jest dział humor (z chwalebnym wyjątkiem w postaci Tips & Tricks). Ogólnie rzecz dobra, jednak nie tak rewolucyjnie dobra, jak pierwszy numer Portalu. Kosztuje to 4,99 zł. <br /> <br />------------ <br /> <br />Dopisane później: Proszę bardzo :)

Thomas Percy
Wyróżniony
Wyróżniony

śr gru 25, 2002 3:43 pm

Na środkowych stronach jest plan zamku przypominającego Pieskową Skałę. Autor planu powinien (lub ten kto zdecydował o druku) powinien nieco ograniczyć spożycie, bowiem każda kreska jest w inną stronę. Podłogi pod różnym kątem, wieże równoległe jak źdżbła w kępie trawy, przekroje ukazujące standardowe do znudzenia komnaty. Zero tajnych przejść, klimatycznych elementów, czy choćby legendy. <br />Plan ten może się przydać wyłącznie ludziom nie posiadającym internetu, mającym do biblioteki 12 mil przez zaspy i oczywiście nieświadomym istnienia d20 (chodzi mi o nietrzymanie standardu nawet TSRu, ba, Warhammera nawet).

Awatar użytkownika
Tabi
Wyróżniony
Wyróżniony

śr gru 25, 2002 10:34 pm

OT: Co do bycia autorem MiMa, bukwa nim był :mrgreen:. <br /> <br />A co do GP... Muszę dorwać w EMPIKu. Hmmm... Co do czytania w EMPIKach, to czytałem kiedyś w Portalu o tym, że zabija to pisma. W sumie prawda, ludzie wolą przeglądać niż zapłacić. Co o tym sądzicie? <br /> <br />Pozdrawiam, <br /> <br />PS. Był tam przykład karciankowców, którzy nie kupują pism bo za drogie a za to co tydzień 3 boosterki... :)

Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

śr gru 25, 2002 11:43 pm

ShadEnc -masz jaki¶ wspó³udzia³ przy tworzeniu tego pisma? <br />Zachwalasz go bardzo,tymczasem ja chcia³bym wszystkich ostrzec -nie kupujcie,ju¿ lepiej te 5z³ wydaæ na piwo w knajpie :razz: <br />Naprawdê nie ma w nim nic ciekawego. <br />Co do Empiku-ludzie czytaj± pisma aby okre¶liæ ich warto¶æ,ja nagminnie orzegl±dam tam prasê.Warto¶ciowe tytu³y kupujê gdy¿ zale¿y mi jako konsumentowi na ich dalszej egzystencji. <br />Co do MiMa -na pocz±tku by³ fajny,ale pó¿niej zszed³ na psy.Dziwaczne pogl±dy , storytelling :roll: ,idiotyczne artyku³y,towarzystwo wzajemnej adoracji itd... <br />Jego poziom spad³ tak nisko ,¿e nawet nie po¶wiêca³em mu zbyt wiele czasu w Empiku ,nie mówi±c o kupowaniu. <br />Portala nie kupujê ,rzadko przegl±dam-nie ma nic o D20 ,promuj± wyegzaltowane systemy ,a niektóre artyku³y s± po prostu nie do strawienia. <br />Wolê zachodnie gazety RPG-Dragon i Dungeon -trzymaj± poziom,zawsze s± nowe presti¿ówki,czary lub konkretne przygody(skarby i potwory).Czyli to co tygryski lubi± najbardziej 8)

Anonim_1

czw gru 26, 2002 12:14 am

<!--QuoteBegin-Molobo+-->
Molobo pisze:
<!--QuoteEBegin-->ShadEnc -masz jakiś współudział przy tworzeniu tego pisma?
<br />Jeszcze nie 8) <br /> <br /><!--QuoteBegin-Molobo+-->
Molobo pisze:
<!--QuoteEBegin-->Portala nie kupuję ,rzadko przeglądam-nie ma nic o D20 ,promują wegzaltowane systemy ,a niektóre artykuły są po prostu nie do strawienia.)
<br />Tak, w Portalu nie ma nic o d20 (nie licząc jednego artykułtu mojego autorstwa z numeru 9). Nie ma i najprawdopodobniej nie będzie - MOracz ma inną wizję pisma. <br /> <br /><!--QuoteBegin-Molobo+-->
Molobo pisze:
<!--QuoteEBegin-->Wolę zachodnie gazety RPG-Dragon i Dungeon -trzymają poziom,zawsze są nowe prestiżówki,czary lub konkretne  przygody(skarby i potwory).Czyli to co tygryski lubią najbardziej 8)
<br />To jest poziom? Takie rzeczy (prestiżówki, czary, skarby i potwory) każdy może sobie wymyśleć w 5 minut. Mnie takie teksty w każdym razie nudzą. Widocznie nie jestem tygryskiem :wink:

Thomas Percy
Wyróżniony
Wyróżniony

czw gru 26, 2002 12:48 am

<!--QuoteBegin-ShadEnc+-->
ShadEnc pisze:
<!--QuoteEBegin--><!--QuoteBegin-Molobo+-->
Molobo pisze:
<!--QuoteEBegin-->Wolę zachodnie gazety RPG-Dragon i Dungeon -trzymają poziom,zawsze są nowe prestiżówki,czary lub konkretne  przygody(skarby i potwory).Czyli to co tygryski lubią najbardziej 8)
<br />To jest poziom? Takie rzeczy (prestiżówki, czary, skarby i potwory) każdy może sobie wymyśleć w 5 minut. Mnie takie teksty w każdym razie nudzą. Widocznie nie jestem tygryskiem :wink:
<br />Na wszystkich bogów Forgottena! <br />Całkowicie zgadzam się z Molobo! <br />Jako DM najwięcej nieprzyjemności (nie mówię kłopotów, ale nieprzyjemnego obowiązku) mam z wymyślaniem prestiżówek, atutów, zagadek, pułapek, przedmiotów magicznych, a zwłaszcza z rozpisywniem charakterystyk. <br />Ja po prostu nudzę się rozpisując kto ma jaką inicjatywę, a kto ma +1 do średniego miecza z lekkim jelcem. <br />Uważam, i PSIA MAć, nie jestem tu odosobniony, że cholernym obowiązkiem wydawców RPG jest wziąć na siebie nielubiane obowiązki DM-a. Za to bierze kasę, by odwalić czarną robotę, a tymczasem u nas panuje moda ( Ignacy Trzewiczek, którego potraktuję tu jako symbol dziennikarstwa Poratlowego, w niej celuje) by rzucić czytelnikom garść pomyslów, resztę czarnej roboty pozostawiając DM-om. <br />Ja to chrzanię! <br />Kupiłem kiedyś "Władcę zimy" kampanię do Warhammera. Pomysły w miarę... ilość mięcha, czyli statystyk, planów, map, czarów, artefaktów - minimum. Odsprzedałem ze stratą. <br />Dobrych pomysłów na fabułki itp. każdy kistrz gry ma potąd, tym bardziej, że każdy ma inny gust, tymaczem wszyscy, łacznie z kreującym się tu na geniusza Shadow Encem, muszą mieć statystyki, plany itd. - żmudne mięcho, bez którego grożą improwiazcje! Tymczasem "Gwiezdny pirat" specjalizue się w zarzucaniu nas pomysłami, bez choćby cienia zrozumienia dla współczesnego rynku RPG. <br />Ludzie! Weźcie poczytajcie arytkuły z Business of RPG na stronie Wizardów. Tam wyraźnie stoi FAKT WYNIKAJ?CY Z BADAń RYNKU, że DM-owie oczekuję od wydawnictwa odwalania czarnej roboty, a nie samych pomysłów i tak działa AMETYKAńSKI RYNEK. <br />Póki tego nie pojmie Ignacy, MOracz i nasz Shadow Enc, "Poratlowi" i innym "Piratom" grozi mały zysk (tak przynajmniej stale utrzymują). RPG biznes to biznes, a nie hobby!!! <br /> <br />Tak jak obecny "Portal" działało kiedyś TSR. Bankructwo potwierdziło "słuszność" linii. Zasada 'TSR lead, everyone follow', jak każde zarozumialstwo musiała skończyć się odwrotem klientów. RPG to nie rynek dla 12 letnich panienek, którym wystarczy wcisnąć Britney! DM-owie to zazwyczaj inteligentni goście, którzy mają Swój mózg i Swoje pomysłu, które bardziej cenią od pomysłów Igancego - tak samo jak Ignacy przedkłada swoje pomysły nad pomysły ich. <br /> <br />Shadow Enc twierdzi, że prestiżówki, skary, łamigłówki wymyśla w 5 minut. Taki wuj! Może i coś tam wymyśla, ale nie rozpisuje tego, a w zrozumiałym rozpisaniu - połowa sukcesu. Pomysły ma każdy DM. Spisać je umie niewielki procent, jeśli nie promil. Dlatego tak mało luda pisuje do Portali i MiM-ów. <br />Gdybyś był takim Kozakiem, ShadowEnc, to byś wygrał w pięć minut konkurs na świat dla WotC! <br /> <br />I jeszcze jedno o "Gwiezdnym piracie". Skoro Ignacy i jego załoga mają w tak głębokim poważaniu D&D, że betatestów do kampani "Panthar" nie są w stanie podesłać przez pół roku, to po co w ogóle się tym zajmować. Może się mylę, ale mam wrażenie, że dla niektórych D&D to systemik dla dzieci i to amerykańskich dzieci, który można co najwyżej tolerować, ale najlepiej to się z niego pośmiać w imię wyższości storytelingu.

Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw gru 26, 2002 1:03 am

ShadEnc-Dragon i Dungeon s± ju¿ na rynku od wielu ,wielu lat. <br />Chêtnie kupowane i czytane. <br />Widocznie jako¶ gracze DnD je lubi±. <br />I tak ,maj± poziom,gdy¿ zawieraj± ciekawe artyku³y ,które mo¿na wykorzystaæ do grania.Kupuj±c Dragona masz ¶wiadomo¶æ ¿e znajdziesz w nim konkretne rzeczy do u¿ycia-czy to czar ,czy te¿ przedmiot. <br />Kupuj±c polski magazyn o RPG znajdujesz gdakanie o klimacie lub teatrze,lub o ¿yciu seksualnym smoków. <br />Raz-nie u¿yjê tego podczas sesji,bo co gracze maj± gadaæ o klimacie lub o teatrze Eskimosów ? <br />Dwa-dla mnie jest nudne jak flaki z olejem <br />Trzy-przeintelektualizowane artyku³y s± te¿ w innych pismach <br />Cztery-nie sk³ania mnie to do chêci aby dane pismo istnia³o nadal,wiêc go nie kupujê. <br />Co do Portalu- ciekawe co to za wizja pisma RPG pomijaj±cego najchêtniej kupowany i rozpowszechniany system RPG na ¶wiecie a jednocze¶nie pojawiaj±cy siê na polskim rynku? <br />To tak jakby pismo o samochodach nie pisa³o o najbardziej popularnym samochodzie na ¶wiecie,który w³a¶nie pojawi³ siê w Polsce? <br />Co bym powiedzia³ na to ? <br />G³upota. <br />Je¶li uwa¿asz, ¿e stworzenie klasy presti¿owej trwa 5minut to zachêcam ciê do spróbowania.Powiedzmy potrzebujê ³owcê magów jako klasê presti¿ow±.Ma mieæ fajne t³o,dobre moce ,byæ zrównowa¿ony i wypisany szczegó³owo (skills,tabelka rzutów, ataku itd). <br />Daj mu moce pozwalaj±ce obroniæ siê przed magi± ,walczyæ z magami i parê innych zdolno¶ci. <br />Zrób to w interesuj±cy ,ciekawy sposób który sprawi ¿e t± klas± bêdzie chcia³o siê graæ.Podejmujesz wyzwanie?(skoro zajmuje ci to tylko 5minut?)

Anonim_1

czw gru 26, 2002 1:27 am

Molobo pisze:
<!--QuoteEBegin-->ShadEnc-Dragon i Dungeon są już na rynku od wielu ,wielu lat.Chętnie kupowane i czytane. Widocznie jakoś gracze DnD je lubią.
<br />Tak. Pozostają jedynie dwa "ale". <br />1) Graczy w D&D w Polsce do momentu wydania polskiej edycji było zbyt mało, by Portal mógł sobie pozwolić na osobny dział. Fanów ZC, WFRP i CP 2020 było jak do tej pory więcej. Jak sytuacja się zmieni - zobaczymy. <br />2) Polscy gracze mają inną mentalność niż zachodni. Być może młodym spodoba się idea pisma, które zawiera rozszerzenie systemu. Mam wrażenie, że starsi gracze, wychowani na WFRP, CP2020 oraz ZC oczekują czegoś innego. <br /> <br /><!--QuoteBegin-Molobo+-->
Molobo pisze:
<!--QuoteEBegin-->Co do Portalu- ciekawe co to za wizja pisma RPG pomijającego najchętniej kupowany i rozpowszechniany system RPG na świecie a  jednocześnie pojawiający się na polskim rynku?
<br />D&D Pl dopiero się pojawia. Portal z pewnością zareaguje na pojawienie się pisma, właściwie już zareagował Zasłonką Gracza, Pantharem oraz tekstami w GP. <br /> <br /><!--QuoteBegin-Molobo+-->
Molobo pisze:
<!--QuoteEBegin-->Jeśli uważasz, że stworzenie  klasy prestiżowej trwa 5minut to zachęcam cię do spróbowania.Powiedzmy potrzebuję łowcę magów jako klasę prestiżową.?)
<br />Tak to jest, kiedy zacznie się sypać cyferkami :wink: <br /> <br />?owca Magów <br /> <br />Wymagania: <br /> <br />BAB: +5 <br />Knowledge (arcana): 8 ranks <br />Specjalne: musiał choć raz otrzeć się o śmierć lub utracić coś z powodu maga. <br /> <br />BAB: jak wojownik <br />Saves: jak mnich <br /> <br />Zdolności specjalne <br /> <br />1 Poziom: Spell Resistance równe 10 + poziom ?owcy Magów <br />3 Poziom: Dispel magic raz dziennie <br />6 Poziom: Dispel magic dwa razy dziennie <br />9 Poziom: Dispel magic trzy razy dziennie <br />10 Poziom: Antimagic sphere raz dziennie <br /> <br />Skills (2+Int/level): Climb, Ride, Profession, Craft, Knowledge (arcana), Search, Spot, Listen. <br /> <br />To są podstawy klasy, resztę da się doszlifować w godzinkę. <br /> <br />Dobra, to nie będzie 5 minut. :wink: Ale jest znacznie łatwiejsze niż pisanie artykułów, które zamieszczane są w Portalu.

Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw gru 26, 2002 1:40 am

Ad 1-Zrozumia³e z twojej wcze¶niejszej wypowiedzi ,¿e w ogóle nie chc± pisaæ o D20, je¶li ¿le ciê zinterpetowa³em to sorki.Ja znam mnóstwo graczy w ADnD ,którzy graj± od 1edycji w³±cznie, poza tym mnóstwo dzieciaków zna ADnD z gier komputerowych. <br />Miejmy nadziejê ¿e rzeczywi¶cie sytuacja siê zmieni i z czasem systemy które wymienia³e¶ oddejd± w zapomnienie i na polskim rynku zatriumfuje DnD w pe³nym tego s³owa znaczeniu(choæ nie bardzo w to wierzê). <br />Z tych wszystkich niestety tylko CP jest w miarê grywalny ,reszta to szkoda gadaæ. <br />No tak-zapomnia³e¶ podaæ jak± kostkê ¿ycia u¿ywa -to raz ,wymagania-bardzo niewielkie to dwa,dispel magic wed³ug jakiego rzutu (czy poziom ³owcy,ogólny poziom czy te¿ co¶ z charyzm±,brakuje te¿ spellcraft w skilla wed³ug mnie,save monka? Bardzo mocne -ale powiedzmy ok. <br />SR -bardzo ma³y wed³ug mnie,ale my¶lê ¿e np Matieou by znalaz³ wiêcej wad :mrgreen: <br />Brakuje oczywi¶cie te¿ t³a i mocy ofensywnych przeciw magom. <br />Tak naprawdê to tworzenie dobrych klas presti¿owych jest do¶æ ciê¿kie i ludzie którzy potrafi± to robiæ pracuj± w zachodnich wydawnictwach.Trudno zrobiæ co¶ co by³oby dobre i jednocze¶nie zrównowa¿one.

Thomas Percy
Wyróżniony
Wyróżniony

czw gru 26, 2002 1:41 am

<!--QuoteBegin-ShadEnc+-->
ShadEnc pisze:
<!--QuoteEBegin-->?owca Magów <br />Wymagania: <br />BAB: +5 <br />Knowledge (arcana): 8 ranks <br />Specjalne: musiał choć raz otrzeć się o śmierć lub utracić coś z powodu maga. <br />BAB: jak wojownik <br />Saves: jak mnich <br />Zdolności specjalne <br />1 Poziom: Spell Resistance równe 10 + poziom ?owcy Magów <br />3 Poziom: Dispel magic raz dziennie <br />6 Poziom: Dispel magic dwa razy dziennie <br />9 Poziom: Dispel magic trzy razy dziennie <br />10 Poziom: Antimagic sphere raz dziennie <br />Skills (2+Int/level): Climb, Ride, Profession, Craft, Knowledge (arcana), Search, Spot, Listen. <br />To są podstawy klasy, resztę da się doszlifować w godzinkę. <br />
<br />?wietny przykład! <br />Od razu wiadać styl śp. pamięci Magii i Miecza jak na dłoni, czyli z rękawa pomysły wtórne i truizmy. <br />Pytanie, czy dostrzegacie różniće między ty, co sypnął ShadEnc, a np. Monte Cooka zdolnościami prestiżówki Arcane Archer: <br />- imbue arrow (czyli umagicznianie strzały znanym sobie czarem w celu np. strzelania z łuku Fireballami). <br />- seeker arrow - strzała która lawiruje wokół drzew i zakrętów korytarzy <br />- phase arrow - strzała, która przenika przez materialne przeszkody na drodze do celu. <br />??? <br />? <br />Widzicie?

Anonim_1

czw gru 26, 2002 1:48 am

Molobo pisze:
<!--QuoteEBegin-->SR -bardzo mały według mnie,ale myślę że np Matieou by znalazł więcej wad  :D
<br />Raczej więcej nieścisłości z systemem. Stwierdziłby zapewne (lub stwierdzi :wink:), że ta klasa jest niedopasowana siłą do reszty d20. :) <br /> <br /><!--QuoteBegin-Molobo+-->
Molobo pisze:
<!--QuoteEBegin-->Tak naprawdę to tworzenie dobrych klas prestiżowych jest dość ciężkie i ludzie którzy potrafią to robić pracują w zachodnich wydawnictwach.Trudno zrobić coś co byłoby dobre i jednocześnie zrównoważone.
<br />Monte Cook to geniusz. Sądzę, że potrafiłby "trzaskać" prestiżówkami jedna za drugą. On projektował ten system i doskonale się na nim zna. Ja - cóż, szczerze mówiąc, d20 to jeden ale nie jedyny z moich ulubionych systemów. Lepiej czuję się w CP2020 lub Amberze. <br /> <br />Arcane Archer jest moim zdaniem przeróbką ?ucznika z Earthdawna. Nie jest takim wielkim odkryciem.

Anonim_1

czw gru 26, 2002 1:52 am

<!--QuoteBegin-Thomas Percy+-->
Thomas Percy pisze:
<!--QuoteEBegin-->Pytanie, czy dostrzegacie różniće między ty, co sypnął ShadEnc, a np. Monte Cooka zdolnościami prestiżówki Arcane Archer. <br />Widzicie? (że zapytam stylem Igancego T.)
<br />Thomas, proponuję Ci zatem inny konkurs. Umówimy się na pewien okres czasu. Dzień, dwa dni. Ja w ciągu tego okresu stworzę wspaniałą prestiżówkę, Ty artykuł opisujący jakiś temat w klimacie podobnym do tego, jaki prezentowany jest w Portalu. Potem zamieścimy nasze prace na forum. Jeśli użytkownicy opowiedzą się za Twoim tekstem, wycofam się z twierdzenia, że prestiżówki tworzy się łatwo. Jeśli zaś ja wygram, potwierdzisz moje słowa. Co Ty na to? <br /> <br />Temat artykuły oraz typ prestiżówki wybierzemy sobie sami. <br /> <br /><!--coloro:green--><span style="color:green"><!--/coloro-->Przedwieczni: proszę o nieusuwanie tego posta. Cytuję dwa różne listy, stąd dwie moje notki jedna pod drugą.<!--colorc--></span><!--/colorc-->

Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw gru 26, 2002 1:57 am

Tak Percy dostrzegam-brak jakiegolwiek ¿ycia w tej presti¿ówce,nie ma niczego ....inspiruj±cego ,egzotycznego ,owszem to jest ?owca Magów ale bez tego ....czego¶, co da³oby mu iskrê. <br />Wracaj±c do tematu Portala-sczerze to gazeta to mnie odrzuca jeszcze pod dwoma wzglêdami: <br />1-PASKUDNA oprawa graficzna,BO?E-jak widzê te bohamazy ciemn± farb± naniesione to dostajê depresji od razu,same ok³adki zniechêcaj± do kupowania,daliby jak±¶ Drowkê w skórzanej zbroji -nak³ad by siê zwiêkszy³ <br />2-Gry NOWEJ FALI-chyba fali mego OBV -to po prostu chwyt reklamowy adresowany do ...? No w³a¶nie do kogo ?Ani to zbytnio RPG ani cokolwiek,jak czytam o nich wiecie kogo widzê-ch³opaka ubranego na czarno z d³ugimi w³osami ,który szeptem mówi :mroczny klimat,mroczny klimat,mroczny klimat ... Sorki ale w³a¶nie przez tkwienie w takich dziwnych propozycjach utrwala siê stagnacjê rynku RPG,ten produkt jest dla przeintelektualizowanych "mroczniaków" ,nie dla mnie i mych kolegów graczy którzy s± w miarê normalni i traktuj± RPG jako rozrywkê.

Anonim_1

czw gru 26, 2002 2:01 am

Nowa Fala dla mroczniaków? Owszem, FF oraz DeP były dla fanów morrrku, jednak moja DkCH oraz Urwisy mają zupełnie inny target. Plotki donoszą, że Urwisy będą na d20... <br /> <br />Jeśli zaś chodzi o oprawę graficzną - dla mnie ważniejsza jest zawartość. A ta mi w Portalu odpowiada w 90%.

Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw gru 26, 2002 2:18 am

Urwisy -ehhhh,wiesz na czym polega ca³y problem ? <br />Na tym ¿e próbuje siê stworzyæ co¶ niesamowicie orygnialnego ,a nie my¶li o tym ¿e mo¿naby stworzyæ standardowy dobry produkt RPG , który by³by dopracowany,ciekawy i solidnie wykoñczony. <br />Naprawdê zarêczami ci ,¿e chêtniej kupi³bym setting D20 "Inwazja Hordy" o wojnie z Mongo³ami w Polsce(z odrêbnymi klasami dla je¿dców Hordy,presti¿ówkami dla polskiej szlachty,szamanami hordy i katolickimi kap³anami-ciekawe jakie by mieli domeny? mo¿na by te¿ wrzuciæ rabinów jako przerobionych wizardów tworz±cych eliksiry,przedmioty ) ni¿ co¶ co na si³e stara siê byæ oryginalne.

Bulkers
Stały bywalec
Stały bywalec

czw gru 26, 2002 2:23 am

Po pierwsze gratuluje wytrwa³o¶ci w debacie :wink: (oj, pó¼no ju¿). <br /> <br />Po drugie chcia³em, nawi±zuj±c trochê to wcze¶niejszych wypowiedzi, powiedzieæ tylko, ¿e mnie równie¿ brakuje wszelkich statystyk, nowych profesji, czy jak to tam nazwaæ. Chcia³bym ¿eby pojawia³o siê ich wiêcej w wszelakich polskich pismach, a nie tylko teksty w stylu - "statystyki wed³ug uznania MG". Jestem leniwy, pomys³ów mam mnóstwo, ale prze³o¿yæ to na mechanike to jest problem. <br /> <br /><!--QuoteBegin-ShadEnc+-->
ShadEnc pisze:
<!--QuoteEBegin-->Arcane Archer jest moim zdaniem przeróbk± ?ucznika z Earthdawna.
<br />Oj, jak mi siê mi³o zrobi³o. Earthdawn to je to... 8) <br /> <br /><!--QuoteBegin-Molobo+-->
Molobo pisze:
<!--QuoteEBegin-->Tak Percy dostrzegam-brak jakiegolwiek ¿ycia w tej presti¿ówce,nie ma niczego ....inspiruj±cego ,egzotycznego ,owszem to jest ?owca Magów ale bez tego ....czego¶, co da³oby mu iskrê
<br />Mo¿e tê iskierkê wprowadz± artyku³y z Gwiezdnego Pirata? :wink: <br /> <br />A co do tej hordy to mo¿e Dzikie Pola na D20 przerobiæ :mrgreen: