Zrodzony z fantastyki

Thor__
Stały bywalec
Stały bywalec

Paladyn a rasa

śr mar 19, 2003 1:29 pm

Czy jako MG pozwoliliby¶cie na grê tak± postaci± ? Jak dla mnie to o ile gracz potrafi³by przedstawiæ jaka¶ sensown± historiê postaci to nie stwarza³bym mu k³opotów a jak by by³o u was gdyby jaki¶ gracz chcia³ zagraæ tak± postaci± ??

Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony

Re: Nizio³ek Palladynem ?

śr mar 19, 2003 1:32 pm

<!--QuoteBegin-Thor+-->
Thor pisze:
<!--QuoteEBegin-->Czy jako MG pozwoliliby¶cie na grê tak± postaci± ?[...]
<br />Ja nie mam ¿adnych obiekcji - oficjalnie takie nizio³ki jak najbardziej istniej±. Wyznaj± Arvoreena lub Yondallê.

Dziad
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

śr mar 19, 2003 2:13 pm

Osobiscie nie widze w tym nic dziwnego. Choc napewno jest to odejscie od przyjetej konwencji karzelka o lepkich palcach. <br />Sprawia, ze rasa ta moze byc widziana w innym swietle. <br /> <br />Pozdrawiam.

Baob Szary
Częsty bywalec
Częsty bywalec

śr mar 19, 2003 4:19 pm

Mi wydaje siê ta sytuacja te¿ trochê dziwna ale nie niespotykana, a taka na pszyk³ad Mazzy z Baldur's Gate II :?: :!:

Azuth
Częsty bywalec
Częsty bywalec

śr mar 19, 2003 4:37 pm

Jest to równie nietypowe co nizio³ek barbarzyñca, ale z pewno¶ci± urozmaici³oby to sesje.Raczej pozwoli³bym na gre nizio³kiem paladynem graczowi.

Faust( karob1 )
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

śr mar 19, 2003 4:47 pm

Jezeli gracz wymy¶li ciekawa historie i bedzie wida¼ ¿e siê stara to czemu nie ?

Smok_
Częsty bywalec
Częsty bywalec

śr mar 19, 2003 7:09 pm

Zawsze trafiaja siê jakie¶ wyj±tki, wiêc nie widze problemu by jeden czy dwóch nizio³ków zostalo paladynami. Spotka³em siê na tym forum nawet z prób± uczynienia z krasnoluda maga. Jednak tamto to by³ adlamnie przesada, za to nizio³ek paladyn jak najbardziej.

Morland
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

śr mar 19, 2003 7:17 pm

Siur 8) Je¶li nizio³ek chce zostaæ paladynem, to czemu by nie? Przecie¿ jest równie dobry w têpieniu z³a co ka¿da inna rasa. A w tych trudnych czasach ka¿da pomoc siê przyda [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.gif[/img]

Baob Szary
Częsty bywalec
Częsty bywalec

śr mar 19, 2003 9:15 pm

<!--QuoteBegin-Morland+-->
Morland pisze:
<!--QuoteEBegin-->Siur  8)  Je¶li nizio³ek chce zostaæ paladynem, to czemu by nie? Przecie¿ jest równie dobry w têpieniu z³a co ka¿da inna rasa. A w tych trudnych czasach ka¿da pomoc siê przyda  :lol:
<br />No nie powiedzia³bym "jest równie dobry w têpieniu z³a co ka¿da inna rasa ", wyobra¼cie sobie pó³orka, albo trolla paladyna wyznaj±cego Helma (czy tam jak to siê pisze: "Heironeusa?") :wink: Od takiego paladyna to nizio³ek napewno bêdzie lepszy!

Dziad
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw mar 20, 2003 10:13 am

<!--QuoteBegin-Baob Szary+-->
Baob Szary pisze:
<!--QuoteEBegin-->... wyobra¼cie sobie pó³orka, albo trolla paladyna wyznaj±cego Helma (czy tam jak to siê pisze: "Heironeusa?") :wink: Od takiego paladyna to nizio³ek napewno bêdzie lepszy!
<br />A na jakiej podstawie wysuwasz taki wniosek? Na podstawie (zlej) slawy jaka okryly sie orki i trolle? Czy tez na podstawie ich zewnetrznego wygladu? <br />Przeciez niziolki to tez niezle ziolka. Generalnie traktowani jako zreczni, niebezpieczni zlodzieje, male wscibskie karzelki. <br /> <br />Sadze, ze paladyn, niezaleznie od tego czyjej rasy jest reprezentantem, przede wszystkim jest paladynem z calym jego etosem i nakazem. Oczywiscie pewne zachowania i gesty moga (ale wcale nie musza) charakteryzowac jego pochodzenie rasowe. I dobrze, w koncu jakos sie (rasy) roznic musza. <br />Nie widze wiec znacznej roznicy pomiedzy paladynem niziolkiem, a przykladowym orkiem. <br /> <br />Pozdrawiam.

Arashi__
Częsty bywalec
Częsty bywalec

wt kwie 08, 2003 10:52 am

<!--QuoteBegin-Dziad vel por Hiacynt+-->
Dziad vel por Hiacynt pisze:
<!--QuoteEBegin-->Sadze, ze paladyn, niezaleznie od tego czyjej rasy jest reprezentantem, przede wszystkim jest paladynem z calym jego etosem i nakazem. Oczywiscie pewne zachowania i gesty moga (ale wcale nie musza) charakteryzowac jego pochodzenie rasowe. I dobrze, w koncu jakos sie (rasy) roznic musza. <br />Nie widze wiec znacznej roznicy pomiedzy paladynem niziolkiem, a przykladowym orkiem. <br />
<br />Zgadzam siê absolutnie. Nie rozumiem w czym nizio³ek wierz±cy w swoje idee mia³by byæ gorszy od takiego¿ cz³owieka. Byæ mo¿e inaczej zareaguje na niektóre sytuacje... rasowa ciekawo¶æ i poczucie humoru te¿ maj± wiele do "powiedzenia"... Ale to nadal paladyn. Z wiar± i moralno¶ci± nie gorsz± niz czyjakolwiek inna.

fantus
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

pt lis 07, 2003 12:35 pm

Wskrzeszam ten wątek żeby się trochę pochwalić. Jeden z moich graczy chce spróbować sił jako MG więc mi będzie dane wreszcie coś zagrać. Długo kombinowałem jaką postacią (mam tendencje do takich właśnie nietypowo-odjechanych, żeby było co odgrywać). Wymyśliłem sobie niziołka-paladyna delikatnie opanowanego manią wielkości :wink: - wiecie: szarża na przeważającego wroga, wyniosły stosunek do innych postaci w drużynie - to wszystko świetnie będzie kontrastowało z jego raczej mizerną posturą. Pozatym nawet jak zginie to nie odczuje tego za bardzo bo rzadko będe grał - wolę za DM'a robić, tak więc trochę lekkomyślne zachowanie z jego strony jest dopuszczalne. <br /> <br />Podskoczyłem do kumpla, zalosowałem (rzuty miałem jak zwykle przekosmiczne - nie zszedłem poniżej 13 :) - ja naprawdę powinienem zacząć uprawiać hazard :)). Co się okazuje - taki nizioł to może być świetna postać! KP wysokie: oprócz standardowych bonusów ze zbroi i tarczy - premia za rozmiar oraz wysokiej zręczności (niziołkowe +2 do ZR). Rzuty obronne równie odjechane: niziołkowe +1 do wszystkich oraz łaska objawiona paladyna. Jako broni wręcz używam Topora do rzucania - jest mały więc dla niziołka jednoręczna broń, a jak coś pójdzie nie tak to moża nim rzucić nie tracąc czasu na zmianę broni (tu dodatkowe +2 do rzucania dla niziołków). <br /> <br />Zdam relację jak się grało Altonem (imię mu wziąłem z przykładowych z PG - nie chciało mi się myśleć :)). Jeżeli dobrze się wczuję to może być jedną z ciekawszych postaci! Wyobraźmy sobie małego metrowego "skróta" - który mimo iż lekko nawiedzony to jednak ma spory autorytet i prowadzi drużynę zabijaków dwa razy większych od siebie... Dla mnie bomba!

StiM
Zespolony z forum
Zespolony z forum

Ork paladynem?

pt lis 07, 2003 8:51 pm

Zainspirowa³ mnie do zadania tego pytania temat "nizio³ek paladynem?" a ba³em siê je zadaæ na tamtym forum, by nie uznano tego za offtopic... <br />wiêc <br />Co uwa¿acie o Orku-Paladynie??

Alistar__
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

pt lis 07, 2003 9:07 pm

Moim zdaniem to idealne po³±czenie moich dwóch ulubionych postaci - pó³ orka i paladyna. Taki ork musia³by wychowywaæ siê w ¶rodowisku ludzkim (najlepiej w klasztorze Heiroenusa) i rosn±cy w mi³o¶ci i prawo¶ci. Potem sta³lby siê giermkiem, a pó¼niej droga otwarta do paladyna. Tak wed³ug mnie wygl±da³by ork - paladyn. <br />Co o tym my¶lisz Stal i magyja? <br /> <br /><!--coloro:darkred--><span style="color:darkred"><!--/coloro-->Scali³em ten temat i "Nizio³ka paladynem", nie ma sensu tworzyæ osobnych tematów dla ka¿dej z ras. Aragathor<!--colorc--></span><!--/colorc-->

Gargojl
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

śr lis 12, 2003 7:07 pm

A ja có¿ mam powiedzieæ - jedna z moich postaci by³a (jest) pó³orkiem paladynem. W zasadzie mia³a to byæ demonstracja mo¿liwo¶ci po³±czenia ognia i wody, a tak¿e trochê ¿artu w tym by³o - np. historia - po wymordowaniu orczej wioski przez grupê bohaterów orcze niemowle zosta³o zabrane stamt±d przez tych¿e i wychowane przez elfkê i krasnoluda :wink: , a po kilku latach oddane do klasztoru Pelora itd... <br />W przypadku takiej rasy jak pó³ork, czy krasnolud problemem jest ujemny modyfikator do charyzmy, b±d¼ co b±d¼ dla paladyna wa¿nej. Paladyn nigdy kozakiem nie bêdzie, nie bêdzie tak¿e tak wszechstronny jak wojownik. Paladyn jest zaprogramowany do konkretnych celów, wiêc ta charyzma boli, ale przynajmniej jest plus do si³y/budowy co mo¿e mieæ dzia³anie korzystne. Wiadomo, ¿e pewne rasy maj± predyspozycje do pewnych klas, ale przecie¿ kategoryzowaæ nie wolno. Mo¿na ubolewaæ nad faktem, ¿e wiêkszo¶æ graczy uwa¿a nizio³ki za skazane na ³otrostwo, gnomy za skoñczonych ¶wirów, a elfy za wy¿sz± formê egzystencji. Wystarczy popatrzeæ na to jak postrzegane s± pewne grupy w Swiecie rzeczywistym. Celem gracza jest chyba zabawa, wiêc dlaczego nie mo¿na siê dobrze bawiæ nie wyjêt± z matrycy postaci±. Przecie¿ to sprawia, ¿e wszystko staje siê urozmaicone, ciekawsze. Mo¿na by by³o skoñczyæ ze scenkami w stylu "o gnom, pewnie iluzjonista...". Mistrzowie nie broñcie graczom graæ postaciami, które zbyt odstaj± od kanonu, skoñczmy z twardog³owiem!!!

DragonMaster
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

czw lis 13, 2003 2:20 pm

Nie warto zapominaæ, ¿e ka¿da rasa mo¿e mieæ PD Paladynów, nawet rasy z natury z³e. Wystarczy, ¿e bohater bêdzie walczy³ z "opini± publiczn±" - pokona z³ego potwora, dokona jakiego¶ wielkiego czynu etc. Ja dot±d pamiêtam przygodê mojego przyjaciela, w której Paladyn... kobold 8O nie¿le namiesza³ w planach antypaladyna. Niestety, zgin±³, gdy¿ wiêkszo¶æ koboldów ma w±t³e zdrowie :) . Wracaj±c do Paladynów ze z³ych ras - musz± oni walczyæ z pozorami i uprzedzeniami (przeczytajcie opis diabl±t z Monster Manual). Czêsto Paladyni z takich ras s± jednymi z najgorliwszych wyznawców dobra, tak staraj± siê zaprzeczyæ swojemu z³u. Wbrew pozorom wiêc, Paladyn pó³ork jest bardzo powszechny, szczególnie w¶ród ludzi. A co o my¶licie o Illithidzie? Przecie¿ jednymu z nich mo¿e nie spodobaæ siê kult dla mózgu i z samej przekory, "na z³o¶æ" :) pobratymcom mo¿e zacz±æ oddawaæ cze¶æ Pelorowi. Tacy Paladyni s± wyrzutkami swojego spo³eczeñstwa. Oczywi¶cie, w wiêkszo¶ci znanych mi ¶wiatów ponad 1/4 Paladynów stanowi rasa Aasimarów, a drug± æwiartkê - Pó³niebian, Istot niebiañskich, Pó³smoków (dobrych) i innych "odmieñców". Reszta to rasy, powiedzmy, "konwencjonalne" - niektóre z³e. Lecz tacy Paladyni to niestety, rzadko¶æ. I to w wiêkszo¶ci oni w tych ¶wiatach przyczyniaj± sie do zachowania równowagi miêdzy dobrem a z³em. Przecie¿ to oni znaj± mnóstwo mrocznych tajemnic swej rasy. To nie jest bez znaczenia. S± to pogl±dy na stworzony przeze mnie ¶wiat, lecz ma³o mam styczno¶ci z mojej Twardej Twierdzy z reszt± naszego kraju [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/sad.gif[/img] wiêc nie znam ¶wiatów innych ni¿ mój i Greyhawk

Randalf__
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

czw lis 13, 2003 2:31 pm

Je¿eli ju¿ tak rozprawiamy na temat nizio³ka czy orka jako paladyna to co powiecie na krasnoluda paladyna czy takie co¶ mo¿e zaistnieæ ??

Awatar użytkownika
Aragathor Roaringflame
Wyróżniony
Wyróżniony

czw lis 13, 2003 2:34 pm

Oczywiście że może istnieć! <br />W Forgotten Realms na przykład istnieje zakon Paladynów Moradina. <br />Krasnoludy same w sobie są PD, więc ścieżka paladyna nie jest dla nich trudna do zaakceptowania.

Awatar użytkownika
Mirit
Zespolony z forum
Zespolony z forum

czw lis 13, 2003 6:05 pm

Aragathor Roaringflame zgadzam się. Ale jest tylko jeden mankament :wink: , krasnoludy przede wszystkim stawiają na Klan, tj. jedną z najwazniejszych wartości dla Kraśka, jest jego rodzina / klan. Jest to trafnie opisane w PG, przy opisywaniu Paladyna. Nie twierdze jednak ze Krasnolod, nie moze być paladynem, a jedynie udowandniam dlaczego jest ich niewielu :mrgreen: . <br /> <br />Pozdrawiam

Dark Elf from Underdark
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

czw lis 13, 2003 6:37 pm

Tym niemniej je¶li krasnolud zostanie oddzielony od klanu (np. poprzez zniszczenie tego podczas najazdu/wojny) mo¿e on w formie zemsty/krucjaty "przekonwertowaæ" siê na paladyna.

Kiaryn'Veil Duskryn
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw lis 13, 2003 7:37 pm

Niez³ym pomys³em jest zagranie ca³± dru¿yn± paladynów nale¿±cych do jednej okre¶lonej rasy. Wyobra¼cie sobie brygadê takich elfów okutych w ciê¿kie zbroje p³ytowe... To naprawdê robi wra¿enie.

Dark Elf from Underdark
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

czw lis 13, 2003 7:59 pm

Wyobra¼ sobie zatem jak moja piêkna wyprawa bojowa drowów niszczy twoja wyprawê paladynów :evil:

Awatar użytkownika
Erpegis
Zespolony z forum
Zespolony z forum

czw lis 13, 2003 8:09 pm

Jeszcze fajniejszym pomysłem byłaby drużyna paladynów z różnych ras. Współżycie paladyna krasnoluda z gigantem, czy nawet orkiem paladynem byłoby niezwykle trudne. Wszyscy paladyni powinni się wspierać, ale nie wszyscy to uznają. Dla krasnoluda trudno byłoby się rozstać z wpajanymi mu od dzieciństwa wartościami : ORKI S? Z?E. Ale chyba dałby sobie radę.

Kiaryn'Veil Duskryn
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw lis 13, 2003 8:27 pm

<!--QuoteBegin-Dark Elf from Underdark+-->
Dark Elf from Underdark pisze:
<!--QuoteEBegin-->Wyobra¼ sobie zatem jak moja piêkna wyprawa bojowa drowów niszczy twoja wyprawê paladynów :evil:
<br /> <br />Cos mi siê zdaje, ¿e mamy tu kolejnego fanatyka mrocznej rasy :wink:. Pozdrawiam. <br /> <br />Erpegis -> Ostatnio w³asnie lubie tworzyæ sobie tzw. "gamy dru¿ynowe." Bawi mnie tworzenie dru¿yn, których cz³onkowie maja co¶ ze sob± wspólnego pod wzglêdem wygl±du (elfi rycerze w czarnych zbrojach, krasnoludzki oddzia³ saperów w czerwonym umundurowaniu, grupa gnomich druidów i rangerów ze Szmeragdowej Enklawy). pomys³ z ró¿norodn± dru¿yn± jest fajny, ale wielokrotnie ju¿ przez nas przerabiany.

Dark Elf from Underdark
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

czw lis 13, 2003 8:45 pm

Dobra sory poprawiê siê :evil: <br /> <br />Ale kontynuuj±c temat zgodnie z tematem co powiecie na paladyna-drowa? <br />Mo¿e nieco trudno bêdzie mu przekonaæ innych o swych zamiarach. <br /> <br />To swoisty innoklasowy Drizzt

Kiaryn'Veil Duskryn
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw lis 13, 2003 10:41 pm

<!--QuoteBegin-Dark Elf from Underdark+-->
Dark Elf from Underdark pisze:
<!--QuoteEBegin-->Dobra sory poprawiê siê :evil:  <br /> <br />Ale kontynuuj±c temat zgodnie z tematem co powiecie na paladyna-drowa? <br />Mo¿e nieco trudno bêdzie mu przekonaæ innych o swych zamiarach. <br /> <br />To swoisty innoklasowy Drizzt
<br /> <br />Ciekawa rzecz, aczkolwiek, pomijajac rzadko¶æ jej wystêpowania, bardzo niebezpieczna. Mówi±c niebezpieczna odnoszê siê tu tak do sytuacji postaci w grze, jak i trudno¶ci jej odegrania. To nie tylko swoisty innoklasowy Drizzt - to jest Drizzt, który nie ma praktycznie szans prze¿ycia na Faerunie. Jego idee k³óc± siê zupe³nie z ideami jego braci, za¶ wierno¶æ zasadom przejawiajaca sie charakterem praworz±dnym moze byæ k³opotliw± blokad± w sytuacjach, gdy odrobina "k³amstwa" i "brudnej gry" uratowa³aby drowowi skórê (a takich sytuacji jest du¿o w swiecie, gdzie drowy s± czêsto postrzegane za istoty okrutniejsze ni¿ orki). Kiedy¶ ten pomys³ wydawa³ mi siê ciekawy, ale to by³o kiedy¶.

DragonMaster
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

pt lis 14, 2003 2:27 pm

Kiaryn - pisa³em o tym w mojej poprzedniej notce. Je¶li drow wyzbêdzie siê z³ych nawyków, to bêdzie postaci± ciekaw± i umiarkowanie trudn± do gry. PD Drow? To mo¿e byæ BARDZO ciekawe... A poza tym, Drow ma mocno zwiêkszone statystyki i umiejêtno¶ci. Nie zawsze musi u¿ywaæ podstêpów. Mam nadziejê, ¿e nie przynudzam :)

Peruk
Stały bywalec
Stały bywalec

pt lis 14, 2003 3:14 pm

Wszystko fajnie <br /> <br />Tylko ¿e poza statystykami, dobrze by³oby dodaæ takiemu paladynowi jaki¶ nie naci±gany background. Mo¿emy oczywi¶cie po raz kolejny powieliæ historiê drowa który od dziecka by³ inny i uciek³ z podmroku jak tylko nadarzy³a mu siê okazja. Potem podró¿owa³ sobie po ¶wiecie a¿ spotka³ nieuprzedzonego pala. który o¶wieci³ go i otworzy³ jego serce na boskie s³owo. <br /> <br />Mo¿emy to wszystko oczywi¶cie zrobiæ ale.... <br /> <br />No w³a¶nie. Moim zdaniem by³aby to tylko historyjka usprawiedliwiaj±ca niemi³osiernie przepakowan± postaæ (bo technicznie rzecz bior±c paladyn z Drowa by³by BARDZO potê¿ny) a chyba nie o to chodzi. <br />Postaæ powinna byæ ciekawa ale te¿ w miarê spójna. A ja jako¶ nie mogê sobie wyobraziæ trzymaj±cej siê kupy historii takiej postaci. <br />Chocia¿ mo¿e w ramach æwiczeñ umys³owych spróbujê co¶ sobie w domowym zaciszu wyrze¼biæ :mrgreen: <br /> <br />A mo¿e jakie¶ propozycje? <br /> <br /> <br />Pozdrawiam <br />Peruk

Duncan laird McLean
Wyróżniony
Wyróżniony

pt lis 14, 2003 8:22 pm

Akurat w naszym swiecie paladyn -drow jest jak najbardziej do wyobra¿enia. Kult Eilistree dzia³a na powierzchni i pomiedzy urodzonymi tam dzieæmi drowów móg³by jak najbardziej znale¿¶c siê kto¶ PD , który poczu³ powo³anie do klasy paladyna. <br />Paladyn-drow-bêdzie jednak musia³ przyzwyczaiæ siê do napotykania uprzedzeñ rasowych i wrogich reakcji oraz opanowaæ sposoby ich prze³amywania.

Dark Elf from Underdark
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

pt lis 14, 2003 8:26 pm

<!--QuoteBegin-Duncan laird McLean+-->
Duncan laird McLean pisze:
<!--QuoteEBegin--> <br />Paladyn-drow-bêdzie jednak musia³ przyzwyczaiæ siê do napotykania uprzedzeñ rasowych i wrogich reakcji oraz opanowaæ sposoby ich prze³amywania.
<br /> <br />Opanowanie jest akurat mocn± stron± paladyna(przynajmniej tego stereotypowego)