Zrodzony z fantastyki

 
Domino__
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: czw kwie 10, 2003 4:33 pm

Czy MG mo¿e prowadziæ postaæ?

śr kwie 23, 2003 3:03 pm

Otóz , Czy mg moze grac swoja postacia prowadzac?? Czy powinniem dac sobie spokoj?? :?:
 
takisobieMG
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1169
Rejestracja: sob sie 17, 2002 8:01 pm

śr kwie 23, 2003 3:15 pm

Nie powinien wprowadzac na sesje postaci, ktora gra. To nieetyczne i moze prowadzic do konflikow w druzynie. <br /> <br />Jesli juz musi, to niech postac wystapi epizodycznie, lub jako bohater drugoplanowy, nie otrzymuje rzadnych punktow doswiadczenia, zlota i w szczegolnosci magicznych przedmiotow.
 
Uimar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 463
Rejestracja: pt sty 03, 2003 8:44 am

Re: Czy MG moze prowadzic postac???

śr kwie 23, 2003 3:38 pm

<!--QuoteBegin-Domino+-->
Domino pisze:
<!--QuoteEBegin-->Otóz , Czy mg moze grac swoja postacia prowadzac?? Czy powinniem dac sobie spokoj?? :?:
<br />Je¶li prowadzicie na zmianê, to najlepszym wyj¶ciem jest, aby postaæ obecnego MG, za³atwia³a jakie¶ swoje "sprawy" i nie bra³a bezpo¶redniego udzia³u w przygodzie. Powróci, gdy kto¶ inny poprowadzi nastepn± sesjê.
 
Anonim_1

śr kwie 23, 2003 3:45 pm

MG nie powinien prowadzić swojej postaci. Są jednak wyjątki, które IMHO pozwalają złamać tą zasadę: <br /> <br />- w przypadku, kiedy obecność postaci jest konieczna (wynika z przebiegu poprzednich sesji), MG może prowadzić postać, jednak nie powinien przydzielać jej skarbów punktów doświadczenia <br /> <br />- w przypadku, kiedy kampania prowadzona jest np. przez 2 osoby na 6 grających MG nie powinien bać się wprowadzić swojej postaci do gry. D&D jest systemem, w którym postać mocno pozostająca poziomem w tyle za grupą (postacie MG zapewne takimi będą) ma małe szanse na przetrwanie podczas walki, w momentach akcji będzie poważnie osłabiona. W takim przypadku (2 MG na 6 osóB) prowadzący nie powinien powstrzymywać się przed przydzieleniem XP dla swojej postaci.
 
Uimar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 463
Rejestracja: pt sty 03, 2003 8:44 am

śr kwie 23, 2003 3:58 pm

<!--QuoteBegin-ShadEnc+-->
ShadEnc pisze:
<!--QuoteEBegin-->- w przypadku, kiedy kampania prowadzona jest np. przez 2 osoby na 6 graj±cych MG nie powinien baæ siê wprowadziæ swojej postaci do gry. D&D jest systemem, w którym postaæ mocno pozostaj±ca poziomem w tyle za grup± (postacie MG zapewne takimi bêd±) ma ma³e szanse na przetrwanie podczas walki, w momentach akcji bêdzie powa¿nie os³abiona. W takim przypadku (2 MG na 6 osóB) prowadz±cy nie powinien powstrzymywaæ siê przed przydzieleniem XP dla swojej postaci.
<br />Z drugiej strony, je¶li rzadziej gra, jego postaæ ma mniejsze szanse aby zgin±æ. <br />Ogólnie nie sprzeciwiam siê zupe³nie temu co proponujesz, jednak zaleca³bym to bardziej do¶wiadczonym Miszczom.
 
Awatar użytkownika
Uzariel
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 439
Rejestracja: śr maja 12, 2004 12:55 pm

śr kwie 23, 2003 4:09 pm

Kiedys prowadzilem jako MG swoja postac jako pomocnika (glownie w walce), bo nie chcialem, aby moja postac zostala w tyle, nie dawalem jej zadnych bonusow, ale przez to, iz uczestniczyla w kazdej sesji (dostawala pedeki tylko za przejsci i ewentualnie za monstra), ktora prowadzilem i gralem ostatecznie byla mocniejsza od postaci graczy, bo oni niereguralnie grali :wink: <br />Jak tak gralem to nie bylem stronniczy i nie oszczedzalem swojej postaci, ale troche mnie to ograniczalo i teraz juz tego nie robie, bo jest to sztuczne (bo dana postac nic nie mowi itp.). Jezeli chce juz jaka postac sprawdzic to wpowadzam ja jako BN lub wroga i jest to duzo ciekawsze rozwiazanie. <br /> <br />A co do wyrownania poziomu dla postaci MG to najlepiej sie umowic, ze postac takze sie rozwija i ma zawsze 1-2 nizszy poziom od pozostalych postaci. <br /> <br />Pozdro
 
Awatar użytkownika
baran666
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 154
Rejestracja: sob cze 21, 2003 7:43 pm

śr kwie 23, 2003 5:04 pm

A gdy druzyna ma 6 osob, a 2 z nich to MG, którzy prowadzą na zmianę? Ci dwaj będą wolniej się rozwijać. Jak to rozwiązać?
 
Azuth
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 214
Rejestracja: pt lip 12, 2002 8:21 pm

śr kwie 23, 2003 5:59 pm

U mnie dru¿yna liczy trzy osoby, wiêc czasem w trudnych momentach przy³±cza siê do nich postaæ kierowana przeze mnie.Jako¿e dru¿yna i gracze jest ca³kowicie mêska zazwyczaj s± to kobiety.Bohaterzy prowadzeni przeze mnie awansuj± wraz z ostatnim cz³onkiem dru¿yny.
 
Coby
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1019
Rejestracja: czw kwie 10, 2003 4:58 pm

śr kwie 23, 2003 6:09 pm

ja jestem MG i graczem naraz. Jak gram to poprostu nie daje wskazówek innym graczom, nie mówie ( nie radze) gdzie i¶æ. Mam swoj± karte postaci i rozwijam sie tak samo jak inni.
 
Awatar użytkownika
Pomniejszy ściekowy Golem
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1881
Rejestracja: pn kwie 14, 2003 9:23 pm

śr kwie 23, 2003 6:14 pm

zawsze mozna powiedzieć jednemu z graczy, aby na którejs sesji poprowadził twoja postać, chociaż to dość sztuczne, niczym rozdwojenie jaźni, ale jesli nie ma innego wyjścia :wink:
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

śr kwie 23, 2003 6:18 pm

Jak zaczyna³em swoj± karierê gracza, to prowadzi³em postaæ. Jednak pó¼niej z tego zrezygnowa³em. <br />Mo¿e to wielu zdziwi, ale w D&D nie gram [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.gif[/img] , a jedynie prowadzê 8) . <br />Gram jedynie w inne systemy.
 
Domino__
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: czw kwie 10, 2003 4:33 pm

śr kwie 23, 2003 6:51 pm

Ja sie z zgadzam aby MG jak nie chce aby postac zostawala z tylu( bo faktycznie wtedy szybko ginie) to aby gral ale nie udzielajac zadnej pomocy.
 
Szary Mag
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 64
Rejestracja: czw lut 06, 2003 10:24 am

śr kwie 23, 2003 7:11 pm

Jestem MG i prowadzê swoj± postaæ jednak ma ona charakter takiego sta³ego BN. Gram ?otrzykiem i jako tako musia³em go wzi±¶æ bo nikt siê nie kwapi³ ¿eby nim pograæ(nie wiedz± co trac±). <br /> <br />Z do¶wiadczeniem to jest tak, ¿e dostaje tylko za potwory. Zazwyczaj jest tak, ¿e gracze dostaj± np. 1500pd , a mój 600pd, bo u nich dochodz± sprawy odgrywania, kombinowania, ale i tak moja postac nie zostaje w tyle , poniewa¿ jest tak jak u Uzariela (wiêcej gram). Co do przedmiotów magicznych to staram siê nie dawaæ takich typowych dla mojej klasy, a raczej wiêcej z³ota. Co do oszczêdzania swojej postaci to staram siê losowo wybieraæ "ofiarê"np. kto trafi na pu³apkê itp. <br /> <br />Ogólnie gracze nie maj± do mnie pretensji wiêæ chyba udaje mi sie zachowaæ równowagê.
 
Bulkers
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 462
Rejestracja: sob wrz 21, 2002 12:13 pm

śr kwie 23, 2003 8:12 pm

Szczerze powiedziawszy to a¿ dziwie siê, ¿e tak du¿o osób gra tak w ten sposób lub chcocia¿ próbuje. <br /> <br />Dla mnie to mylenie pojêæ MG i gracz, bo MG: <br />- powinien byæ bezstronny <br />- powinien byæ bezosobowy <br />- powinien daæ graczom my¶leæ samodzielnie i samodzielnie rozwi±zywaæ wszelkie problemy. <br /> <br />Je¿eli prowadzisz i jednocze¶nie grasz bo boisz siê o swoich graczy (tzn. pomagasz im w walce) to widaæ, ¿e nie zbalansowa³e¶ ich przeciwników. Przecie¿ wystarczy ich lekko os³abiæ. <br /> <br />Nie umia³bym równie¿ prowadziæ kampani na zmianê z kim¶ innym. Po prostu jak przewiduje d³usz± rozgrywkê to wiem z góry, jakie bêd± wydarzenia, jakie tajemnice przed BG itd. Prowadzenie i granie w przez siebie wymy¶lona i kreowan± rozrywkê jest dla mnie bezsensowne. <br /> <br />W¶ród mojej ekipy rólgraczy obowi±zuje najczê¶ciej pewna zasada. Ka¿dy system prowadzi jedna osoba. Co prawda ja prowadze najczê¶ciej (widaæ mam talent :wink:), ale na przyk³ad CP2020 prowadzi jeden z graczy, a nie d³ugo Wampira drugi z nich. W ten sposób ka¿dy z nas mo¿e pobawiæ siê jako gracz i jako MG. <br /> <br />Nie potrafiê sobie wyobraziæ graj±cego Mistrza Gry. Wiadomo jednak, ¿e je¿eli u Was to sie sprawdza, nic nie stoi na przeszkodzie by tak graæ. W koñcu liczy siê zabawa 8)
 
Franek
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 180
Rejestracja: pt lis 08, 2002 3:22 pm

śr kwie 23, 2003 8:57 pm

Teoretycznie mo¿e ale u mnie na sesjach jest to niewskazane.
 
Awatar użytkownika
Pomniejszy ściekowy Golem
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1881
Rejestracja: pn kwie 14, 2003 9:23 pm

śr kwie 23, 2003 9:25 pm

<!--QuoteBegin-Darklord+-->
Darklord pisze:
<!--QuoteEBegin-->Jak zaczynałem swoją karierę gracza, to prowadziłem postać. Jednak później z tego zrezygnowałem. <br />Może to wielu zdziwi, ale w D&D nie gram  :lol: , a jedynie prowadzę  8) . <br />Gram jedynie w inne systemy.
<br /> <br />A w jakie???
 
Rend
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 3065
Rejestracja: sob paź 05, 2002 9:03 pm

śr kwie 23, 2003 9:27 pm

Teoretycznie może ale nie powinien z jednego powodu. DM zna informacje nie dostępne graczom i może się czasami zapomnieć, lub nieświadomie je wykorzystać by poprawić sytuację swej postaci względem innych graczy/potworów/NPC itd.
 
Awatar użytkownika
arcmage
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 417
Rejestracja: pn maja 30, 2005 2:14 pm

śr kwie 23, 2003 10:19 pm

To, co napisał Rend jest dla mnie głównym przeciw... <br />Staram się nie robić tego, zwłaszcza, że nie mam powodów - u nas system 'wymienny' nie jest stosowany :razz: Czasem wprowadzam swoje postacie jako npc - ów, zwłaszcza te przez graczy znane, chociażby z innych sesji...:razz: Ciekawe jest obserwowanie, jak zareagują gracze - czy jak gracze, czy jak postacie :) <br />Ale nigdy nie daję sobie za te epizody expa, bo i za co...
 
Awatar użytkownika
Mirit
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 905
Rejestracja: ndz wrz 28, 2003 3:54 pm

czw kwie 24, 2003 11:23 am

<!--QuoteBegin-Rend+-->
Rend pisze:
<!--QuoteEBegin-->Teoretycznie może ale nie powinien z jednego powodu. DM zna informacje nie dostępne graczom i może się czasami zapomnieć, lub nieświadomie je wykorzystać by poprawić sytuację swej postaci względem innych graczy/potworów/NPC itd.
<br />Zgadzam się z kolegą, bowiem sam na poczatku prowadzilem w ten sposób, i wiem ze to nic dobrego, pozatym gracze się buntują i tracą zaufanie do MG a szkoda ich zniechecac w ten sposób do RPG :wink:
 
Awatar użytkownika
AdamWaskiewicz
Szef działu
Szef działu
Posty: 6434
Rejestracja: śr lut 05, 2003 1:06 pm

czw kwie 24, 2003 11:45 am

Generalnie nie ma nic z³ego w tym, ¿e MG ma jakiego¶ jednego "swojego" cz³onka dru¿yny, NPCa, który jest jej pe³noprawnym cz³onkiem - znakomicie mo¿e on uzupe³niaæ braki w profesyjno / rasowej mieszance, gdy jest zbyt ma³o graczy, aby wszystkie najwa¿niejsze specjalizacje by³y w niej reprezentowane. Natomiast taka postaæ pe³ni³aby wobec innych rolê w jaki¶ sposób drugorzêdn± - pomimo równego traktowania przy podziale skarbów / pedeków etc. nie mia³aby zbytniego znaczenia na przebieg fabu³y jako takiej, nie wpada³aby na genialne i b³yskotliwe pomys³y (chyba ¿e MG chcia³by j± wykorzystywaæ jako wyj¶cie awaryjne, gdyby np. gracze zablokowali siê przy rozwi±zywaniu jakiej¶ zagadki). <br /> <br /> Je¿eli jest dwóch MG, którzy prowadz± na zmianê, prowadzenie swoich postaci mo¿e doprowadziæ do wzajemnych znimozji, lub wprost przeciwnie - (niekoniecznie ¶wiadomego) faworyzowania postaci MG licz±c na podobne traktowanie z jego strony. Dlatego jestem raczej przeciwny rotacyjnemu prowadzeniu jednej dru¿yny. <br /> <br /> Pozdrawiam, <br /> Adam
 
stormofdreams
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: pt lut 28, 2003 2:21 pm

czw kwie 24, 2003 12:01 pm

Prowadze teraz kampanie w Greyhawku. <br />No wlasnie u mnie nastapil brak jednego fajtera (bo mial egzaminy biedaczek i duzo zaczal pracowac) w druzynie wiec jako miszcz wprowadzilem dodatkowa postac - krasnala. Z przebiegu akcji wynikalo ze musi sie podlaczyc do druzyny chocby na jakis czas. <br />Okazalo sie ze mag (czlonek druzyny) po rzuceniu swoich czarow ma wolne moce przerobowe i moze spokojnie "turlac" za krasnala, wiec sie na to zgodzilem. <br />Efekt jest niezly i niespotykany - prowadze wiec postac ale walki pozostawiam graczom.
 
Rend
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 3065
Rejestracja: sob paź 05, 2002 9:03 pm

czw kwie 24, 2003 3:43 pm

Ale to ciekawe. Ale wtedy jak twój BN zginie to możesz mieć pretensje do graczy. "A bo ja miałbym lepsze rzuty"... Poza tym taki mag może nie znać wszystkich możliwości woja i wykorzystywać go nieefektywnie... Zapominać o atutach itp...
 
Dziad
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1720
Rejestracja: wt maja 14, 2002 11:02 am

czw kwie 24, 2003 3:44 pm

Nie widze przeszkod. Taka postac, to poprostu staly NPC "przyklejony do druzyny. <br />Waznym jednak jest, by MG traktowal taka postac na takich samych warunkach, jak traktuje reszte druzyny. Jego postawa do takiego charakteru musi byc neutralna. Dodatkowo przed Mg staja dwa zadania: prowadzenie sesji, scenariusza oraz prowadzenie postaci. Pogodzenie tych elementow jest wbrew pozorom dosyc ciezkie. I to z wielu wzgledow. <br /> <br />Osobiscie nie prowadze postaci w ten sposob. Nie lubie, gubi mi sie watek w czasie sesji. <br /> <br />Pozdrawiam.
 
Gilthoniel
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 91
Rejestracja: pt sty 24, 2003 7:15 pm

czw kwie 24, 2003 7:19 pm

Prowadzê moj± pierwsz± sesje i wprowadzi³em dodatkowego NPC-a na sta³e "przyklejonego do dru¿yny" z dwóch powodów: <br />- aby mi u³atwiæ prowadzenie (ratuje dru¿yne kiedy przesadze z wrogami, lub pu³apk±). <br />- sam wole graæ ni¿ prowadziæ <br /> <br />Jednak z takimi NPC-ami nie nale¿y przesadzaæ. Kumpel zrobi³ w dru¿ynie 3 takowych bohaterów, co by³o kompletn± pora¿k±.
 
inquisitor__
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 50
Rejestracja: ndz kwie 27, 2003 10:55 pm

Dopiero zaczynam graæ

ndz kwie 27, 2003 11:15 pm

Dopiero zaczynam grzæ w d&d i wogóle w rpg. Problem polega na tym, ¿e mam tylko jedn± osobê do grania i w najbli¿szym czasie to siê raczej nie zmieni. Chcia³bym siê wiêc dowiedzieæ czy da siê tak graæ, czy MG móg³by jednocze¶nie byæ graczem. Napiszcie co wiecie.
 
Ganjialf
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 176
Rejestracja: śr mar 26, 2003 10:41 pm

ndz kwie 27, 2003 11:44 pm

Próbowa³em tak kiedy¶ graæ, ale szczerze mówi±c bardzo ¿le taka gra siê prezentowa³a... Je¿eli znajdziesz bardzo dobrego MG to mo¿e bêdzie on umia³ lepiej co¶ takiego zorganizowaæ, aczkolwiek nie polecam... <br /> <br />P.S. <br />Je¿eli mieszkasz w wiêkszym mie¶cie to nie widzê problemów je¿eli chodzi o dru¿ynkê...
 
Awatar użytkownika
go0r
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 126
Rejestracja: pn lut 17, 2003 5:48 pm

śr kwie 30, 2003 10:02 am

W systemie prowadzonym przez jednego z 4 MG w drużynie :) wprowadził on swoją postać. Zdobywa ona tylko punktu doświadczenia i nic więcej, tutaj był taki problem że ta postać jest nam ciągle potrzebna i nie możemy się bez niej obejść :) Moim zdaniem MG może prowadzić swoją postać jeśli chce ale niech dostaje tylko PD i ostatecznie trochę kasy od czasu do czasu. Ja raz jako MG musiałem prowadzić jedną nie moją postać ale ktoś musiał, i ciągle o niej zapominałem bo zajmowałem się innymi graczami, zdarzało się tak że postać którą prowadziłem w ogóle nie atakowała przez kilka rund :wink: No więc jeżeli ktoś uważa że nie będzie u niego takich sytuacji to czemu nie.
 
Phobos
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 620
Rejestracja: sob maja 03, 2003 11:20 am

sob maja 03, 2003 4:00 pm

Z w³asnego do¶wiadzczenia wiem ¿e to BARDZO rozprasza uwagê MP
 
Sm00k
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 364
Rejestracja: pt sty 17, 2003 9:54 pm

sob maja 03, 2003 5:13 pm

Nie widzê problemu. Fakt, ¿e do niedawna prwadzi³em jedynie jedynki, wymusza³ w pewien sposób "prowadzenie" w³asnej postaci. <br /> <br />Wyj¶cie awaryjne, wsparcie logistyczne, uzupe³nienie braków w skillach "normalnej postaci" gracza... <br /> <br />I jak ju¿ zosta³o wspomniane: niech postaæ MG pozostanie postaci± t³a.
 
inquisitor__
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 50
Rejestracja: ndz kwie 27, 2003 10:55 pm

sob maja 03, 2003 8:57 pm

Czy prowadzi³e¶ jedynki w jaki¶ szczególny sposób? tzn. pomaga³e¶ jako¶ graczowi albo dawa³e¶ ³atwiejsze questy i potwory?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość