Zrodzony z fantastyki

JaaA
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

Imiona dla BN

czw cze 19, 2003 5:14 pm

Chcia³bym abyscie w tym temacie umieszczali jakies przyk³ady imion dla BN. Two¿±c przygode dla mnie najtrudniej jest wymy¶leæ imiona dla ró¿nyh postaci. My¶le ze nie tylko ja mam z tym problemy a jest to niezbêdne do zrobienia dobrej przygody.

Rend
Wyróżniony
Wyróżniony

czw cze 19, 2003 5:17 pm

Najprostrzym sposobem jest użycie generatora. Potem przejrzeć listę i powykreślać te bardziej bezsensowne. Warto mieć imiona każdej rasy na oddzielnej kartce. Ewentualnie można wziąć jakieś imię z książki, filmu i zmodyfikować (zmienić pierwszą literę itd).

Kruk_
Użytkownik
Użytkownik

czw cze 19, 2003 6:01 pm

Podobnie jak przedmówca polecam u¿yæ generatora i stworzyæ listê w miarê sensownych imion które bêdzie mo¿na wykorzystywaæ na bie¿±co. <br /> <br />Przyk³adowe linki: <br /> <br />http://home.c2i.net/thepage/Fantasy/navn.htm <br />http://spitfire.ausys.se/johan/names/default.htm <br />http://www.freeplayers.co.uk/print/printfa...ntasynames.html

Coby
Zespolony z forum
Zespolony z forum

czw cze 19, 2003 7:20 pm

Ja dla swoich, najnowszych BN - rabusiów da³em ¶wietne imiona: <br />Wanish, Percil, Omo <br />Zastanawia³em siê nad Domestosem, ale to ju¿ nie jest fantasy... [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.gif[/img]

Awatar użytkownika
Pomniejszy ściekowy Golem
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw cze 19, 2003 8:03 pm

A ja podam adres ze stroną pełną różnych, różnistych imion - dla każdego cos miłego : http://www.behindthename.com

Uata
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pt cze 20, 2003 2:15 am

Całkiem ciekawą metodą na imiona dla NPC'ów są nasze, zwykłe imiona czytane od tyłu. W razie nagłej zaćmy umysłu zawsze to stosuję. Np. <br />Tomek - Kemot <br />Piotrek - Kertoip <br />Ulka - Aklu <br />Marek - Keram <br />Karolina - Anilorak :mrgreen: <br />itd....

Anonim_1

pt cze 20, 2003 2:23 am

Metoda faktycznie fajna, polecam jednak stosowanie odwróceń pospolitych wyrazów, nie tylko imion. <br /> <br />Taboret - terobat <br />Kufel - lefuk <br />Pies - seip <br /> <br />:-)

Adi Cherryson
Wyróżniony
Wyróżniony

Kajak, kajak.

pt cze 20, 2003 3:11 am

Dziwna historia s³owa „kajak”. <br /> <br />Czasami trzeba co¶ przeliterowaæ np. swoje nazwisko przez telefon. Gdy ostatnio rozmawia³em z m³od± (s±dz±c po g³osie) pracownic± w pewnym internetowym banku musia³em przeliterowaæ nazwisko: <br />P jak Pelagia, E jak Edward, S jak Stanis³aw, C jak Celina, H jak Honorata, K jak kajak, E jak Edward. <br /> <br />Oczywi¶cie powiedzia³em magicznie „kajak, kajak” odpowiednio akcentuj±c, (zamiast K-a jak kajak). „Proszê powtórzyæ przedostatni± literê” – telefonistka na to. „Proszê: kajak, kajak” równie uprzejmie odpowiedzia³em. „K-a jak kajak znaczy siê K-a jak Karol?” chcia³a siê upewniæ. „Nie kajak, kajak – dwa kajaki” za¿artowa³em. „A wiêc dwa razy K?” – ¿art nie zosta³ zrozumiany. „Nie, dwa kajaki, ale jedno K w nazwisku” – ¿artowa³em dalej. D³uga i wymowna chwila milczenia w s³uchawce. „Proszê Pana, nie mam czasu na takie rozmowy, Pan sobie ¿artuje, a ja muszê wype³niæ ten formularz. Poza tym rozmowa jest nagrywana przez nasz system. Jak Pan siê w koñcu nazywa?!” A ja na to „Naprawdê to nazywam siê Kajak !!!” Koniec rozmowy. <br /> <br />Ida :mrgreen:

takisobieMG
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pt cze 20, 2003 2:16 pm

Jesli ktos nie ma, lub nie lubi uzywac generatorow, to ja, na swojej stronce (nie ma to jak autoreklama), w dziale Rozne umiescilem wiele imion zaczerpnietych z roznych gier, ksiazek i filmow. <br /> <br />Adres na stronke: http://gry.fabularne.w.interia.pl

raggok
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

ndz cze 22, 2003 1:02 pm

Ja przew¿nie korzytam z imion kture zostaly juz wymyslone przez tworcow gier na kompa badz konsole czasami nieco modyfikuje.

Rend
Wyróżniony
Wyróżniony

ndz cze 22, 2003 1:20 pm

<!--QuoteBegin-raggok+-->
raggok pisze:
<!--QuoteEBegin-->Ja (...) korzytam z imion kture zostaly juz wymyslone przez tworcow gier (...)
<br />Gorzej, jeśli gracze słysząc imię, z jakiejś gry, zaczną wyobrażać sobie tamtą postać, zamiast NPC. Według mnie ez jakiejś modyfikacji się nie obejdzie. Ale najlepiej przy takim zabiegu wykorzystywać imiona postaci epizodycznych, bądź drugoplanowych. O nich mało kto pamięta.

Akaradus
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pn cze 23, 2003 10:38 am

Bardzo dobre sa imiona z Baldur's Gate. Gdy przechodzi³em grê, to je wypisywa³em. W rezultacie wysz³o mi kilkaset doskona³ych imion.

Devik Crazystar
Wyróżniony
Wyróżniony

śr cze 25, 2003 12:33 am

Nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć imion/nazwisk z naszego realnego świata. Prawda, nie wszystkich, ale jest takich sporo. Np. mój ostatni BN - mag detektyw nazywa się Darwin Weber. Moje postacie miały też imiona tak inspirowane np. Erian (słyszałem kiedyś w TV, tak nazywał się jakiś norweski admirał, jakiś marynarz w każdym bądź razie, - Erian Skorgen), Arion (gatunek motyla :)), Amstel Veltins Kilkenny (wszyskie trzy to "marki" piwa, nikt w drużynce ich nie zna :)). Mogą też być angielskie słówka np. Amber etc.

Rend
Wyróżniony
Wyróżniony

śr cze 25, 2003 9:42 am

O ile mnie pamięć nie myli na którymś LARPie z ConQuestu (D&D, czy WoD) uczestnicy meli imiona z łacińskich nazw roślin.

Rafael__
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

śr cze 25, 2003 11:40 am

Do moich postaci, oprucz Rafaela, zawsze bra³em ma³y s³ownik ³aciñsko-polski. Na przyk³ad mój nizio³ek nazywa siê Tibicen. <br />A znaczy to ti bicen (albo ti-bicen), co znaczy flecista.

Pit__
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

pn cze 30, 2003 8:31 pm

Witam, <br />Ja natomiast polecam przegl±danie encyklopedii. Czasem mo¿na wpa¶æ na bardzo dobre imiona. :mrgreen:

Dynio
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

A mo¿e co innego?

śr lip 02, 2003 12:21 pm

Ja proponuje u¿ywaæ imiona z angielskich rzeczowników np. Ember, Dagger, Chainmail, Rock, Firestorm. :wink:

Rend
Wyróżniony
Wyróżniony

Re: A może co innego?

czw lip 10, 2003 5:35 pm

<!--QuoteBegin-Dynio+-->
Dynio pisze:
<!--QuoteEBegin-->Ja proponuje używać imiona z angielskich rzeczowników np. Ember, Dagger, Chainmail, Rock, Firestorm. :wink:
<br />Takie cuda to mogą przejść, ale z wielkim trudem. Imiona oryginalnych postaci mają przydomki takie jak Dagger, bo są tworzone w krajech gdzie uzywa się Angielskiego powszechnie. <br />Jak ktoś jest nazwany "Dagger", to pewnie nie jest nazwisko, tylko przydomek. Pewnie pochodzi od tego, ze ta osoba posługuje się sztyletami. Tak samo w polskim można by nadać przydomek takowej postaci "Sztylet". Bo to nie jest nazwisko.

Awatar użytkownika
Antara
Wyróżniony
Wyróżniony

czw lip 10, 2003 5:48 pm

Jestem zdecydowanie przeciwko używania angielskich rzeczowników jako Imion (Jestem ForkSpike!). Co innego nazwy geograficzne, szczególnie nazwy miast. One dobrze brzmią po anglielsku, imiona Nie. Na imiona najlepsze są te używane około 0-100-200 lat temu w Europie (np. William) albo tłumaczenia łacinśkie (np. Asper)

Awatar użytkownika
Erpegis
Zespolony z forum
Zespolony z forum

czw lip 10, 2003 6:11 pm

Moim zdaniem niektóre słowa angielskie nieźle pasują jako przydomki i właściwe imiona. Czasami do BG/BN lepiej pasuje polska wersja, a czasem angielska. Kilka przykładów: <br /> <br />- Azure (ang. błękit, lazurowy). <br />- Throater (throat - gardło). <br />- Kamyk - gracz nie czytał, wbrew pozorom, białołęckiej. <br />- Czernik <br />- Hals (też gardło, ale po niemiecku) <br />- Emmill, Hann, Couba - deformacje zwykłych imion. <br /> <br />- Mithnim, Thoroduil - tolkienowski elficki <br /> <br />Można też używać imion bohaterów książek, ale raczej tych pobocznych, ew. imion postaci legendarnych (Akkolon, Mergawse, Nosikamyk...), nazw chorób (wódz Anthrax, czyli wąglik :)...

Eldarion Telkontar__
Częsty bywalec
Częsty bywalec

czw lip 10, 2003 6:29 pm

Ja czêsto wykorzystujê imiona postaci z np. ksi±zek które nie pojawiaj± siê na d³ugo i nawet je¿eli kto¶ z graczy czyta³ dan± ksi±zkê to w±tpliwe jest ¿eby zapamiêta³ te imiona. Odnosi siê to równiez do gier. Wa¿ne by nie wybieraæ imion konkretnych bohaterów.

Raw__
Częsty bywalec
Częsty bywalec

czw lip 10, 2003 8:38 pm

Imiona z ksi±zek tak, ale musz± one nale¿eæ do postaci baaardzo pobocznych. Inaczej po prostu przywodza graczom sklojarzenia z danej ksi±¿ki i wytr±caja na chwile (czasem ca³kiem spora) z klimatu. Kiedy na przyk³ad na ostatniej sesje pojawi³ siê Sun Elf z Evermeet o imieniu Elladan, to juz skoja¿y³o mi sie to z Tolkienem (dla przypomnienia: Elladan i Elrohir to synowie Elronda) i przez dobre kilkana¶cie minut my¶la³em w³asnei w W³adcy i sprawach z nim zwi±zanych, trac±c uwage na scenariusz. <br /> <br />Za to dobrym i prostym sposobem na wymy¶lenie fajnych imion jest przestawienie jaki¶ liter w okre¶lonym wyrazie, najlepiej w obcym jêzyku (choæ ojczysty tak¿e moze byæ). Przyk³ady: chainmall mo¿na rozbiæ na: mallaich (dobre dla elfa), Lachim, Incham, Inalch (choæby krasnal), Nainmel, Chlaim i wiele innych kombinacji. Nie jest wcale konieczne wyko¿ystywaæ wszystkich liter, jedynie kilka, by dobrze brzmia³o. Mo¿liwosci jest naprawdê ogrom, musimy mieæ tylko jakie¶ slowo wyj¶ciowe (w tym przypadku chainmall). Jedynym mankamentem tego jest gdy mamy na szybko wymy¶lic imiê dla NPCa, bo moze wyj¶æ ¶mieszna klombinacja. Niemniej sposób jest przydatny, poniewa¿ sprawdza ise na sesjach, gdy trzeba na poczekaniu wymy¶laæ imiona.

Eldarion Telkontar__
Częsty bywalec
Częsty bywalec

czw lip 10, 2003 9:07 pm

<!--QuoteBegin-Raw+-->
Raw pisze:
<!--QuoteEBegin-->Imiona z ksi±zek tak, ale musz± one nale¿eæ do postaci baaardzo pobocznych. Inaczej po prostu przywodza graczom sklojarzenia z danej ksi±¿ki i wytr±caja na chwile (czasem ca³kiem spora) z klimatu. Kiedy na przyk³ad na ostatniej sesje pojawi³ siê Sun Elf z Evermeet o imieniu Elladan, to juz skoja¿y³o mi sie to z Tolkienem (dla przypomnienia: Elladan i Elrohir to synowie Elronda) i przez dobre kilkana¶cie minut my¶la³em w³asnei w W³adcy i sprawach z nim zwi±zanych, trac±c uwage na scenariusz.
<br />W³a¶nie to mia³em na my¶li w poprzedniej notce... Imiona musza byæ naprawde poboczne i nie rzucaj±ce siê w oczy, o ile to mo¿liwe. <br /> <br />Jak ju¿ wspomnia³em te¿ w innym temacie, zda¿a³o mi siê imiona dla postaci uk³adaæ z fragmentów Queneya z koñca Silmarilionu. Czasem wychodza ciekawe po³±czenia zarówno w brzmieniu jak i t³umaczeniu. :)

eVVanGeLLa
Częsty bywalec
Częsty bywalec

wt lip 29, 2003 7:52 pm

Ciekawe imiona moga powychodzic, gdy biere sie przyklady z Bibli i wlasnie sie je modyfikuje.. Patrzcie na moj nick

Gorrader
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

śr lip 30, 2003 12:32 pm

Tak! Mój nastêpny bohater bêdzie siê nazywaæ Zdarry Tezzdamend, a jego kompanem bêdzie nawrócony ³otrzyk Lysty... <br />Lysty Shweenthegopavua :? :roll: <br /> <br />Zwykle mo¿na gar¶ciami czerpaæ z zagranicznych ksi±¿ek telefonicznych. Wiêc je¶li jeste¶cie gdzie¶ na poczcie w Norwegii, Egipcie czy Zimbabwe :wink: mo¿na zerkn±æ i co¶ spisaæ. Poza tym stosujê te¿ deformacje s³ów z ró¿nych jêzyków (posi³kujê siê wszelkiej ma¶ci s³ownikami i leksykonami). Oprócz tego je¶li kto¶ z rodziny jest zapalonym krzy¿ówkowiczem to macie pewnie dostêp do s³owników szaradzisty, gdzie mnóstwo smakowitych s³ówek czeka na wypowiedzenie od ty³u lub jak±¶ inn± deformacjê (jak zamiana g³oski d¼wiêcznej na bezd¼wiêczn±, podmiana samog³oski itp.). IMHO wychodz± czasem fajne rzeczy. <br /> <br />Poza tym rzecz jasna generatory, strona Behind the Name (zw³aszcza, ¿e s± tam podane pochodzenia imion), ma³o znane / czytane ksi±¿ki (niekoniecznie fantasy) i w³asna inwencja. To chyba wszystko. <br /> <br />PS. Imiona dla dwóch ostatnich postaci i kilku BN wzi±³em z g³owy :idea: . Po prostu zastanawia³em siê nad dobrze brzmi±cymi zlepkami liter, g³osek.

Dantrag_the_drow
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

czw lip 31, 2003 8:12 pm

eWaNgeLLa , twój nick nie przekonuje mnie do Biblii:P , natomiast ja korzystam z edytorów jakie znajduj± sie w sieci . Wiele z nich to ch³am ,ale po¶ród tego co wyrzuc± zda¿aj± siê rodzynki:P

Cesiu the MP
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

ndz lis 12, 2006 12:12 am

Pomniejszy sluzowy golem podal taki fajny link "Behind the Names". Strona podaje historie kazdego imienia, oto historia mego, wedlug mnie prestizowego [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/aiwebs_011.gif[/img] imienia<br /><br />
From the Latin Gregorius, which was from the late Greek name Γρηγοριος (Gregorios), which was derived from γρηγορος (gregoros) meaning "watchful, alert". This was the name of several saints including three Fathers of the Church: Saint Gregory Thaumaturgus (3rd century), Saint Gregory of Nyssa, and Saint Gregory of Nazianzus (both 4th century). This was also the name of 16 popes, including Gregory I, who was known as Gregory the Great.
<br /><br />Co z tego wynika?<br />...<br />Jak masz na imie Grzegorz to dostajesz premiowy atut czujnosc [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/aiwebs_011.gif[/img]<br />Jak móglbym zapomniec o generatorze imion ze stronki Wizardów, mam nadzieje ze nikt go tu wczesniej nie dawal do niego linku

cisu
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

sob lis 25, 2006 12:32 pm

pierwszy sposób: generatory imion<br /><br />drugi sposób: silmarillion i niedokończone opowieści Tolkiena (na końcu książki jest pełon różnych nazw i imion z których możńa skorzystać)<br /><br />trzeci sposób: mieszanie nazw różnych rzeczy itp. (na przykład bóstw w Forgotten Realms, lub czegokolwiek innego), czytanie wyrazów od tyłu, mieszanie sylab itp.

Godryk Gryffindor
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

pt maja 18, 2007 8:36 pm

Wymyslanie imion to jedna z tych ciekawych rzeczy, choć jezeli potrzebuje jakiegoś fajnego imienia, to nigdy nie mogę wymyślić. Natomiast jeżeli mi się nudzi to czasem do głowy przychodzi mi setka pomysłów. Przykłady:<br /> -Rodin;<br /> -Velarit;<br /> -Cammael;<br /> -Melran;