Zrodzony z fantastyki

 
Mordoran
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 195
Rejestracja: śr kwie 16, 2003 8:55 pm

Mapy! [sk±d braæ? jak stosowaæ? wszystko]

pt sie 29, 2003 6:17 pm

Jak przedstawiacie mapê BG? <br />K³adziecie na stó³ mapê lochów w ca³ej okaza³o¶ci ( zaznaczone s± wszystkie pomieszczenia i tunele ) czy rysujecie mapê na bierz±co ( to co akurat widz± BG )?
 
Muad'Dib
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 499
Rejestracja: pt wrz 27, 2002 8:59 am

pt sie 29, 2003 6:29 pm

O wiele rozs±dniejsze jest stopniowe odkrywanie (rysowanie) lochów. Pokazanie od razu ca³o¶ci "¶mierdzi" :wink: troszkê cRPG. <br /> <br />Hint: w przypadku rozbudowanych lochów, przed graczami mo¿na po³o¿yæ od razu mapê ca³o¶ci, z tym ¿e czê¶ci niezbadane s± zas³oniête np. kartkami papieru.
 
toudi__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 216
Rejestracja: ndz lut 02, 2003 12:30 pm

pt sie 29, 2003 8:48 pm

ja moim graczom wy³±cznie opisuje. Rysowanie moim zdaniem przdydaje sie wy³±cznie gdy nie idzie tego przedstawiæ inaczej. <br />?adko rysujê lochy... i jeszce ¿adziej pozwalam graczom na ich rysowanie. Chyba ¿e postaæ powie i¿ rysuje mapê... <br /> <br />W koñcu to ma wyobra¼nia pracowaæ a nie o³ówek na kartce...
 
Awatar użytkownika
Xavier
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 561
Rejestracja: pt maja 06, 2005 4:13 pm

pt sie 29, 2003 9:59 pm

Toudi, mi rysowanie map ułatwia życie gdyż moi gracze nie bardzo się łapią jak opisuje im wielkości lochów.
 
Muad'Dib
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 499
Rejestracja: pt wrz 27, 2002 8:59 am

pt sie 29, 2003 11:31 pm

Jesli jest to korytarz a na koñcu pomieszczenie, to fakycznie rysowanie mapy mija siê z celem, ale je¶li s± to rozbudowane podziemia, w jakich gustuj± niektórzy mistrzowie gry (jak np. forumowicz Gargojl) wtedy dobrze jest rozrysowac ca³e podziemia aby ustrzec siê pomy³ek i nieporozumieñ. <br />Jestem za rozrysowywaniem podziemi.
 
[ Awreen ]
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 54
Rejestracja: śr lip 30, 2003 2:16 pm

Mapa...

sob sie 30, 2003 8:56 am

Witam wszystkich! <br /> <br />Wiecie co? A ja mam inny sposób - po prostu, aby BG wiedzieli gdzie s±, musz± kupiæ mapê od NPC która i tak jest ma³o dok³adna - i czasem siê nie zgadza... I niech kto¶ mi powie ¿e to nierealne! Ludzie w koñcu te¿ u³atwiali sobie ¿ycie - w³a¶nie rysuj±c mapy. <br /> <br /> :evil:
 
Mróz Czarodziej
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 43
Rejestracja: sob sie 16, 2003 1:31 pm

sob sie 30, 2003 12:19 pm

Ja jednak jestem za rysowaniem (do¶æ schematycznych) mapek na bie¿±co. To pozwala graczom na orientacjê w co bardziej zakrêconych lokacjach - po prostu niektóre rzeczy s± ³atwe do przedstawienia jako plan, ³atwo ca³kiem by³oby siê w nich poruszaæ w 'realu', za to opis bêdzie sakramencko trudny i zagmatwany. <br />
A ja mam inny sposób - po prostu, aby BG wiedzieli gdzie s±, musz± kupiæ mapê od NPC która i tak jest ma³o dok³adna - i czasem siê nie zgadza...
<br />Ca³kiem mi³e jak dobrze zastosowane, ale trzeba rozgraniczyæ dwie rzeczy. Mapa o której mówisz przedstawia jaki¶ mniej lub bardziej dok³adny zarys terenu/podziemi, ale jest map± równie¿ w ¶wiecie gry. A jak mi siê wydaje, w tym temacie chodzi o mapê dla graczy, nie ich postaci, u³atwiaj±c± MG przedstawienie tego, co widz± bohaterowie.
 
Haron__
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 298
Rejestracja: pt sie 09, 2002 11:55 am

Re: Mapa...

sob sie 30, 2003 12:44 pm

<!--QuoteBegin-[ Awreen +-->
[ Awreen pisze:
<!--QuoteEBegin-->]Wiecie co? A ja mam inny sposób - po prostu, aby BG wiedzieli gdzie s±, musz± kupiæ mapê od NPC która i tak jest ma³o dok³adna - i czasem siê nie zgadza... I niech kto¶ mi powie ¿e to nierealne! Ludzie w koñcu te¿ u³atwiali sobie ¿ycie - w³a¶nie rysuj±c mapy.
<br />Pomysl jak najbardziej dobry, jesli chodzi o mapy miast i np. szlakow hadlowych, ew. kopaln. <br />Ja sobie jednak nie wyobrazam, zeby do tajemnych lochow zlego nekromanty-licza, zapomnianych i nieodkrytych przez setki, a moze nawet tysiace lat, moznabyloby kupic mape.
 
xzar__
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 45
Rejestracja: pt sie 22, 2003 4:51 pm

sob sie 30, 2003 8:40 pm

Ja gracza opisuje lochy podczas gdy jeden od razu j± rysuje oczywi¶cie je¿eli warto. Za rysowanie daje rysuj±cemu troszkê PD :)
 
Master of Onion
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 433
Rejestracja: sob cze 28, 2003 8:24 pm

ndz sie 31, 2003 3:12 pm

Ja rysuje mapke dla siebie, a potem jak gracze chc± to niech sobie rysuj±. A jak dojdzie do walki to k³adê na stó³ specjaln± makietê z terenem (zrobionym np. z klocków LEGO :mrgreen: ) i jest fajnie.
 
Ikki
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 214
Rejestracja: wt sie 19, 2003 2:51 pm

ndz sie 31, 2003 3:16 pm

Ciekawy pomys³ makieta z LEGO muszê spróbowaæ :) <br />A ja opieram siê wy³±cznie na opisach, i to moim graczom wystarcza.
 
[ Awreen ]
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 54
Rejestracja: śr lip 30, 2003 2:16 pm

Re: Mapa...

ndz sie 31, 2003 4:40 pm

<!--QuoteBegin-Haron+-->
Haron pisze:
<!--QuoteEBegin--><!--QuoteBegin-[ Awreen +-->
[ Awreen pisze:
<!--QuoteEBegin-->]Wiecie co? A ja mam inny sposób - po prostu, aby BG wiedzieli gdzie s±, musz± kupiæ mapê od NPC która i tak jest ma³o dok³adna - i czasem siê nie zgadza... I niech kto¶ mi powie ¿e to nierealne! Ludzie w koñcu te¿ u³atwiali sobie ¿ycie - w³a¶nie rysuj±c mapy.
<br />Pomysl jak najbardziej dobry, jesli chodzi o mapy miast i np. szlakow hadlowych, ew. kopaln. <br />Ja sobie jednak nie wyobrazam, zeby do tajemnych lochow zlego nekromanty-licza, zapomnianych i nieodkrytych przez setki, a moze nawet tysiace lat, moznabyloby kupic mape.
<br /> Oczywi¶cie, jedyne mapy jakie s± do kupienia dotycz± w³±¶nie miast i ewentualnie lasów. Ale co do tych podziemii nekromanty, teraz prowadze kampanie, gdzie dru¿yna musi wyruszyæ do staro¿ytnych ruin. Maj± oni przy sobie mapê, od zleceniodawców, poniewa¿ chodzi³y ju¿ tam inne patrole. I dziêki temu mo¿na zrobiæ bardzo ciekawy w±tek niepewno¶ci. Kiedy bêd± ju¿ w g³êbi ruin (pod ziemi±) nagle zobacz± ¿e co¶ na mapie sie nie zgadza (robionej ok. 10 lat temu) co¶ jest zmienione, jest tu bardziej... uporz±dkowanie... tak jakby kto¶ niedawno tu by³... I siê tu osiedli³... Rozumiecie? :evil:
 
merlin93
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 233
Rejestracja: czw paź 31, 2002 8:04 am

ndz sie 31, 2003 9:15 pm

Osobi¶cie uwielbiam robiæ ró¿ne mapki, zawsze wskakuj± mi przy okazji pomys³y na nowe w±tki, graczom pokazujê kawa³ki mapy, albo sami sobie rysuj± co tez potrafi byæ ¶mieszne. <br /> <br />Pozdrawiam!
 
tsar__
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 61
Rejestracja: pt lip 25, 2003 11:46 pm

pn wrz 01, 2003 9:56 am

Mapki sa bardzo waznym elementem przygod, tak samo jak wszelkie inne akcesoria majace ulatwic i wzbogacic rozgrywke. Pomagaja i graczom i prowadzacemu. <br /> <br />Osobiscie nie pokazuje nigdy graczom mapy i raczej zadko im ja rysuje. Zazwyczaj moi gracze sami rysuja mape korzystajac z kratkowanego papieru, a moje opisy zawieraja nieco wskazowek do tego jak wlasnie powinno byc to narysowane. <br /> <br />Takie mapki sa niezwykle przydatne w czasie przygody, a po przygodzie zalegaja w mapniku postaci znajacej sie nieco na kartografii. W pozniejszym czasie nawet nie podczas gry sa zrodlem wspomnien, anegdot i opowiesci dla znajomych.
 
Halgir Rumunem Zwany
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 475
Rejestracja: pt cze 13, 2003 10:03 am

pn wrz 01, 2003 10:48 am

U mnie mapki ktore "kupuja" lub znajduja BG sa bardziej "sugestia" niz przewodnikiem. <br />Nie raz i nie dwa patrzac slepo w mapke wpakowali sie w niezla kabale - potem zaczeli sami rysowac i traktowac moje "pomoce" jako generalne wytyczne <br />Obecnie w druzynie mam kaplanke ktora zna sie na kartografii i oprocz rysowania mapek podczas przygod, zaznacza trase i przygody na mapie FR (tej z FRCS) <br /> <br />Co do mnie to do kazdej przygody przygotowuje pelen zestaw map (zazwyczaj recznie - jak mam czas to na kompie) ktore zawieraja wszystkie mozliwe informacje i watki
 
Styx
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: śr sie 06, 2003 9:58 am

śr wrz 03, 2003 4:22 pm

Coprawda jestem pocz±tkuj±cym mg ale umnie wygl±da to mniej wiêcej tak ¿e: na ka¿d± sesje przygotowuje kilka mapek a jak gracze chc± zobaczyæ to poprostu pewne kawa³ki mapki zas³aniami i tyle :) :) :)
 
Awatar użytkownika
arcmage
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 417
Rejestracja: pn maja 30, 2005 2:14 pm

śr wrz 03, 2003 5:05 pm

Ja na wstępie proszę o wyznaczenie 'nadwornego kartografa', który będzie rysował mapkę. Opisy lokacji staram się podawać w sposób umożliwiający przeniesienie ich na papier. Bez mapy praktycznie grać się nie da - oczywiście, mam na myśli sesje 'przygodowe' :)
 
Yarel
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 136
Rejestracja: czw sie 07, 2003 7:18 pm

czw wrz 04, 2003 5:13 pm

Ja bym tak powiedzia³: niech sobie radz± bez map. :) <br /> <br />Nie powinni zawsze mieæ dostêpu do map. Tak poprostu :wink:
 
Master of Onion
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 433
Rejestracja: sob cze 28, 2003 8:24 pm

czw wrz 04, 2003 6:17 pm

No u mnie raz gracze powiedzieli: ¿e rysowanie map jest dennei zabiera czas. Ech, b³êdy m³odo¶ci :mrgreen:
 
Azuth
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 214
Rejestracja: pt lip 12, 2002 8:21 pm

czw wrz 04, 2003 6:29 pm

Moi gracze te¿ nie lubi± rysowaæ map, dlatego czasami daje im "gotowce", które zakupi± lub znajd± w ciele martwego poszukiwacza przygód, któremu siê nie poszczê¶ci³o :evil: .W innych przypadkach(labirynty [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.gif[/img] , podziemia) gracze sami rysuj± sobie mapy, lub pozostawiaj± problem ich pamiêci, im postaæ ma wiêksz± rozstropno¶æ i intelekt tym ³atwiej jej zapamiêtaæ drogê.
 
Jagged_Fel
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 36
Rejestracja: pt wrz 12, 2003 8:37 pm

ndz wrz 14, 2003 1:43 pm

moi gracze nie rysowali...raz siê zgubili...mieli trochê przygód...i ju¿ rysuj±! :mrgreen:
 
Uata
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 163
Rejestracja: sob maja 31, 2003 2:26 am

sob wrz 20, 2003 4:56 pm

Ja zawsze rysuje mapki. Przede wsyzstkim po to, żeby nie było nieporozumień. <br />A czasem gdy mam chęć przygotowuje coś takiego. Na jednej kartce przygotowuję gotową mapę. Potem biorę drugą kartkę i na środku wycinam odpowiedniej wilkości otwór (zasięg pochodni). Następnie przykładam tą kartkę z mapą i przesuwam ten otwór na mapie zgodnie z ruchami graczy. Jest to dosyć fajna zabawa, bo moi gracze nie raz się w taki sposób zgubili w lochach. A jaka fraja jest gdy raz uciekali przed jakimś monstrum zamieszukjącym lochy i skręcili w ślepą uliczkę :evil: Proponuje przetestować <br />Patent ten stosuję tylko i wyłącznie w dużych lochac. W pozostłych przypadkach rysuje graczom co i jak się dzieje.
 
Lusek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: czw wrz 18, 2003 8:19 pm

ndz wrz 21, 2003 7:14 pm

Uata fajny pomys³. Kiedys wykorzystam :evil: (dr¿yj jqb). A je¿eli chodzi o mnie, to zwykle mam juz narysowan± mapke u siebie w segregatorze, a graczom na bierz±co przerysowuje to co juz zbadali. I to sie calkiem niezle sprawdza.
 
Barloth
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 121
Rejestracja: pt wrz 19, 2003 8:33 pm

ndz wrz 21, 2003 8:10 pm

pomys³ z pochodni± jest the best <br />ja zazwyczaj mówie graczom co widz± i niech oni robi± dalej co chc± <br /> <br />ale nied³ugo wykorzystam twój pomys³ Uata thanks [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.gif[/img] [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.gif[/img] [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.gif[/img]
 
Esmajl
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 52
Rejestracja: sob cze 07, 2003 8:19 pm

ndz wrz 21, 2003 9:20 pm

I do map dodaæ jeszcze pionki graczy, ¿eby pó¼niej nie by³o sporów: <br />"Ale ja przecie¿ sta³em po drugiej stronie tego potwora" <br />wtedy jest istne miodzio.
 
Zolrax
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: czw wrz 18, 2003 8:30 pm

ndz wrz 21, 2003 9:22 pm

<!--QuoteBegin-Lusek+-->
Lusek pisze:
<!--QuoteEBegin-->Uata fajny pomys³. Kiedys wykorzystam :evil: (dr¿yj jqb). A je¿eli chodzi o mnie, to zwykle mam juz narysowan± mapke u siebie w segregatorze, a graczom na bierz±co przerysowuje to co juz zbadali. I to sie calkiem niezle sprawdza.
<br />Dr¿e !! :razz: Sie zoabczy bardzo ciekawy i nowatorski pomys³. <br />Aha a jak nie maja pochodni :mrgreen:
 
Grzbietokłuj__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 103
Rejestracja: sob cze 28, 2003 7:29 pm

Mapa potrzebna!

pn wrz 29, 2003 8:48 pm

prowadzê sesje ... ale brak mi mapy !! gracze nie mog± swobodnie wybieraæ miejsca podró¿y mo¿e kto¶ da adres strony na której znajduje siê jaka¶ fajna mapa ¶wiata?? [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/crying.gif[/img]
 
Ais Seveu
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 223
Rejestracja: pn lip 14, 2003 11:21 pm

pn wrz 29, 2003 9:36 pm

Link do mapy FR by³ ju¿ gdzie¶ podawany. S± te¿ losowe generatory map (te¿ linki by³y...).
 
Awatar użytkownika
Aragathor Roaringflame
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 6202
Rejestracja: wt lis 26, 2002 5:52 pm

pn wrz 29, 2003 9:39 pm

TU znajdziesz mapę Faerun.
 
Grzbietokłuj__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 103
Rejestracja: sob cze 28, 2003 7:29 pm

wt wrz 30, 2003 8:45 pm

hmm zdaje siê ¿e ta mapa podobna jest do tej z podr. geogr.?? a poza tym wielkie dziêki za mapke!

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości