Zrodzony z fantastyki

 
Coen__
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 531
Rejestracja: sob lut 01, 2003 10:34 pm

Saga o Conanie - prawda, fa³sze i ³amanie stereotypów

wt paź 21, 2003 10:43 pm

Witam. <br />Czy kiedy¶ wprowadzali¶cie do sesji elementy inspirowane t± najwiêksza i najlepsza moim zdaniem sag± fantazy? Albo mo¿e prowadzili¶cie kiedy¶ sesje w nim osadzon±? Ja raz spróbowa³em i nawet wysz³o ca³kiem nie¼le ;] A wy? <br />Poza tym co sadzicie o owym cyklu? Czy zapoznali¶cie siê z nim czy te¿ wyra¿acie opinie swoja na bazie opinii, kumpla/recenzenta/innego pisarza? <br />Zapraszam do dyskusji
 
Kruk_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: pt maja 23, 2003 7:56 pm

Re: Saga o Conanie - prawda, fa³sze i ³amanie steerotypów

śr lis 12, 2003 7:06 pm

<!--QuoteBegin-Coen+-->
Coen pisze:
<!--QuoteEBegin-->Czy kiedy¶ wprowadzali¶cie do sesji elementy inspirowane t± najwiêksza i najlepsza moim zdaniem sag± fantazy?
<br /> <br />Parê razy wprowadzi³em kilka elementów. Ostatnio np. by³ to mag - poszukiwacz wybryków natury (wystêpowa³ chyba w tomie Conan Gro¼ny). <br /> <br /><!--QuoteBegin-Coen+-->
Coen pisze:
<!--QuoteEBegin--> Albo mo¿e prowadzili¶cie kiedy¶ sesje w nim osadzon±?
<br /> <br />Nigdy mi siê nie zdarzy³o, ale my¶lê, ¿e by³oby to ciekawe prze¿ycie. ?wiat ten ma specyficzny klimat i z chêci± bym w nim spróbowa³ zagraæ. S³ysza³em ¿e ma wyj¶æ Conan D20, wiêc mo¿e bêdzie okazja ;-) <br /> <br /><!--QuoteBegin-Coen+-->
Coen pisze:
<!--QuoteEBegin-->Poza tym co sadzicie o owym cyklu? Czy zapoznali¶cie siê z nim czy te¿ wyra¿acie opinie swoja na bazie opinii, kumpla/recenzenta/innego pisarza?
<br /> <br />Zapozna³em siê, raczej nie zdarza mi siê wyra¿aæ opinii na bazie relacji osób trzecich. Co s±dzê? Ciê¿o mi powiedzieæ jednoznacznie, bo autorów pisz±cych o Conanie jest multum i na temat ka¿dego mo¿na powiedzieæ co innego. Powiem mo¿e tak: imho o sadze tej nie mo¿na powiedzieæ jak to niektórzy robi± "tylko bezmy¶lna rze¼", bo zdarzaj± siê i pozycje dosyæ (podre¶lam to ¶³owo, bo jest pojêciem wzglêdnym :wink: ) g³êbokie. Ksi±¿ek w sadze jest wiele, wiêc proporcjonalnie du¿o jest pozycji s³abych. Ponadto cykl ten reprezentuje heroic fantasy w najczystszej postaci, co nie ka¿demu siê moze podobaæ. <br /> <br />Jak dla mnie wychodzi ogólnie na plus.
 
Duncan laird McLean
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 814
Rejestracja: czw wrz 04, 2003 9:26 am

śr lis 12, 2003 10:48 pm

?wiat ery hyborejskiej by³ jednym z pierwszych swiatow fantasy i wykazuje oczywi¶cie wszystkie objawy wieku dziecinnego. Jest jednak ¶wiatem oferuj±cym szereg mozliwo¶ci w wykorzystaniu róznych w±tków i pomys³ów. <br />W sumie kilkana¶cie razy skorzysta³em przy prowadzeniu przygód z pomys³ów i lokacji a dwa razy prowadzi³em przygody w tym swiecie <br />Wysoko ceniê zw³aszca te opowie¶ci ktore napisa³a spó³ka De Camp- Carter ale faktycznie dzie³a wielu autorów o Conanie nadaj± siê tylko na makulaturê
 
Coen__
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 531
Rejestracja: sob lut 01, 2003 10:34 pm

czw maja 27, 2004 9:28 am

Ja w swojej wieloletniej fascynacji tym cyklem przeczyta³em go ju¿ oko³o po³owy i na naprawdê s³abe pozycje natrafia³em sporo rzadziej ni¿ na naprawdê dobre (stosunek chyba 3 do 15 wiec...). Zd±¿y³o mi siê nawet raz prowadziæ w nim przygodê i wysz³o ca³kiem zno¶nie (jedyna jaka prowadzi³em na okrêtach), za¶ pomys³y z niej do¶æ czêsto przejawia³y siê w moich przygodach (Vallen - wilko³ak, wampir - agent tajnej organizacji itd). Obecnie ze sporym niepokojem oczekuje nadej¶cia 3 filmu, zw³aszcza ze zmieni³ siê aktor i po mojemu trochê mu brakuje, ale mo¿e za ten rok czy dwa siê to ju¿ zmieni.
 
Awatar użytkownika
Bleddyn
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 885
Rejestracja: wt maja 25, 2004 1:25 pm

czw maja 27, 2004 10:05 am

Lubię sagę o Conanie. Zajmuje główne miejsce na półce z książkami. Za najlepsze uważam te autorstwa samego Howarda i ew. pióra Cartera i de Campa. Reszta jest taka sobie. <br />Prowadzę w świecie Conana. Jak na razie mam za sobą trzy przygody (dwie w Zachodniej Marchii i jedna w Hyperborei), w tym jedną na nowych zasadach z Conan RPG. <br /> <br />Co do nowego filmu o Conanie to zapraszam do tematu Rozmowy kinomanów . <br /> <br />EDIT: <br /> <br />Okazało się, że wydzielono osobny wątek Rozmowy o filmie "King Conan: Crown of Iron"
 
Coen__
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 531
Rejestracja: sob lut 01, 2003 10:34 pm

czw maja 27, 2004 10:09 am

Hmm...a tom 70 czyta³e¶? Moim zdaniem jest to najlepsza pozycja z ca³ego cyklu, ¶wietnie napisana, ze spora dawka humoru, a jednocze¶nie powaga <br />Hmm...zachodnia Marchia...hmm... gdzie to jest bo nie pamiêtam? <br />A link co¶ nie dzia³a
 
Awatar użytkownika
danant
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2997
Rejestracja: wt kwie 29, 2003 12:16 pm

czw maja 27, 2004 10:15 am

Moje 3 grosze... <br />Uwielbiam Conana autorstwa Howarda. Ten prymitywny i niezapomniany urok opowieści... <br />Jestem gotów strawić opowieści Cartera i de Campa, czasami nawet mogę powiedzieć, że sa bliskie Howardowi. <br />Natomiast 95% innych naśladowców jest dla mnie miernotami, produkującymi makulaturę na poziomie czytadeł w stylu "Saga o ludziach lodu". Bije z nich sztampowa akcja, nijakie postacie i bazowanie na ogranych schematach. Kaszana... <br /> <br />Pozdrawiam, <br />d.
 
Awatar użytkownika
Bleddyn
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 885
Rejestracja: wt maja 25, 2004 1:25 pm

czw maja 27, 2004 10:20 am

Ok, link już działa :) . <br /> <br />Zachodnia Marchia (Westermarck) to ziemia odebrana Piktom przez Aquilonię (opowiadanie Za Czarną Rzeką). <br /> <br />Książki o Conanie mam do tomu 28 (ich cena w pewnym momencie zrobiła swoje=odstraszyła klienta). Czytałem jeszcze kilka, ale ich dostępność w bibliotkach jest niewielka :? . <br /> <br />Kto jest autorem tomu nr 70?
 
takisobieMG
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1169
Rejestracja: sob sie 17, 2002 8:01 pm

czw maja 27, 2004 12:12 pm

Nie uwa¿am cyklu o Connanie, ani Howardowskiego, ani autorstwa zadnego z na¶ladowców za szczyt fantasy. W najleprzym przypadku jest on mocno ¶redni, ale... <br /> <br />... ale uwa¿am, ¿e cieszy siê NIEZAS£U¯ON? czarn± legend± i jest niekiedy z zupe³nie nieuzasadnionych przyczyn podawany jako przyk³ad tego, co mo¿e byæ w fantastyce najgorsze. Jak ju¿ mówi³em cykl jest pisany na do¶æ ¶rednim poziomie. Nie zas³uguje na jakie¶ szczególne pochwa³y, ani te¿ na potêpienie, ale przy TONACH ch³amu, które wysz³y z pod piór przeró¿nych - po¿al siê bo¿e - pisarzy jest cyklem wprost genialnym. W Connanie przynajmniej fajnie siê bij±, prze¿ywaj± przygody i zdobywaj± skarby. Ja jestem jak najbardziej za.
 
Awatar użytkownika
Bleddyn
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 885
Rejestracja: wt maja 25, 2004 1:25 pm

czw maja 27, 2004 1:26 pm

Howard jest jednym z twórców tzw. heroic fantasy, a saga o Conanie jest ukoronowaniem jego krótkej twórczości. Na potrzeby cyklu stworzył spójny świat wraz z jego prehistorią, historią i polityką. Każde z opowiadań to prawdziwy majstersztyk, które czyta się z zapartym tchem. Dzieje się tak, gdyż Howard był urodzonym gawędziarzem. Czytając ma się świat i wydarzenia przed oczami, i wcale nie zasłania ich muskularny tors Cymeryjczyka :) . <br />Heroc fantasy to czysta rozrywka. Nie znam lepszego cyklu tego gatunku. <br /> <br />
cykl jest pisany na dość średnim poziomie
<br /> <br />Może jakieś argumenty :wink: .
 
takisobieMG
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1169
Rejestracja: sob sie 17, 2002 8:01 pm

czw maja 27, 2004 7:24 pm

Uwa¿am, ¿e Connan jest ¶redni± ksi±zk± poniewa¿ czyta³em wiele leprzych tytu³ów tak pod wzglêdem literackim jak i fabularnym. Nie zas³uguje wiêc na jak±¶ szczególn± pochwa³ê. Tak oto pokrótce mo¿na przedstawiæ moje argumenty.
 
Peruk
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 250
Rejestracja: wt lip 29, 2003 11:26 pm

czw maja 27, 2004 7:36 pm

I pad³ jak pod toporem rze¼nika rozp³atany od pachwiny a¿ po gadziel <br /> <br />Uwielbiam Conana. Najbardziej pozycje produkcji Howarda. <br />Mam te¿ do niego ogromny bo to pierwsza pozycja fantasy z jak± siê zetkn±³em. Co do ¶redniego poziomu sagi to warta³oby nadmieniæ, ¿e Howard jako jeden z prekursorów gatunku nie mia³ a¿ tylu ¼róde³ z których móg³by zrzynaæ PRASK!!! eee oczywi¶cie, z których móg³by czerpaæ inspiracje, w przeciwieñstwie do autorów pó¼niejszych. Zreszt± moim skromnym zdaniem Conan wystaje ponad ¶redni±. Mo¿e i podejmuje prosta tematykê, jedak akcja dzieje siê w du¿ym i spójnym ¶wiecie. Jêzyk jakim saga jest napisana nie pozostawie wiele dozyczenia a opisy walk mo¿na by obok tych Gemmela i Zeleznego stawiaæ jako wzór opisu dynamicznej akcji (powy¿sze wypowiedzi odnosz± siê w zasadzie w 100% do twórczosci Howarda) <br /> <br />Pozdrawiam <br />Peruk
 
Coen__
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 531
Rejestracja: sob lut 01, 2003 10:34 pm

czw maja 27, 2004 8:27 pm

Hmm...moim zdaniem Conan jest jednym z najlepszych cyklów fantazy ale faktem jest ze wiele ich nie pozna³em ale pozwolê sobie go porównaæ z tymi które mi przez rêce przesz³y. <br />W³adca pier¶cieni - równie, je¶li nie bardziej rozbudowany ¶wiat, o wiele bardziej wci±gaj±ce, du¿o przystepniej pisane o wiele mniej przynudzaj±ce <br />Miecz prawdy - du¿o mniej pokrêtnej psychologii, du¿o bardziej rozbudowany ¶wiat, du¿o mniejszy poziom 'skurwysyñstwa' (do moderatora - nazwa u¿yta specjalnie bo nie wiem jak inaczej to okre¶liæ, jednak je¶li bêdzie trzeba to, to zacenzuruje) <br />Wied¼min - napisane ³atwiejszym do czytania jêzykiem, ale czasem s³absze opisy walk no i mniej humoru.
 
O.L.O
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 134
Rejestracja: pn wrz 01, 2003 2:23 pm

pn sty 10, 2005 2:00 pm

Conana mia³em okazjie przeczytaæ kilka tomów ale to by³o do¶æ dawno temu. Cykl ten nie jest mo¿e genialny ale na pewno te¿ nie kiepski, Jest jak to siê mówi ¶redniakiem. Nie pora¿a gaenialno¶æ± ale jest mi³± lektur± do poduszki. Opisy walk s± dobre ale widzia³em lepsze (choæby w sadze "Pie¶ni i Mieczy" jdnym z niewielu dobrych wspólczesnych Fantasy) ¶wiat do¶æ rozbudowany ale nie umywa siê choæby do "W³adcy Pier¶æeni", Akcja do¶æ wartka ale szczerze mówi±c czasem mia³em ochotê pomin±æ stronê czy dwie bo mnie przynudza³y ( ale zmósza³em siê do ich przeczytania) co nigdy nie zdarzy³o siê choæby w "W³adcy pier¶æeni" czy "Pie¶ñach i mieczach". Ogulnie ¿ecz bior±c jest to Fantasy dobre ale nie genialne (Przynajmniej nie to co czyta³em).

PS. Kiedy¶ spotka³em siê z twierdzeniem ¿e Conan nale¿y do tak zwanej ¦wiêtej trójcy Fantasy na ktur± sk³adj± siê trzy cykle kture odcisne³y najwiêksze piêtno na pó¿niejszych dzie³ach z tego gatunku. I tu siê zgadzam. No a to te Cykle ( Wymienione w kolejno¶æ warzno¶æ): W³adca Pie¶æeni z przyleg³o¶c±mi-Cykl Conana-Cykl Czarnoksiêrznika z archipelagu.
 
Duncan laird McLean
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 814
Rejestracja: czw wrz 04, 2003 9:26 am

pt sty 28, 2005 12:03 pm

Hmm cykl conanowski Howarda by³ pierwszy z nich chronologicznie. Nie nale¿y jednak zapominaæ o inspiracji pó¿niejszej literatury fantasy jeszcze wcze¶niejszymi powie¶ciami Burroughsa czy cyklem Wagnera o Kane
 
Driden__
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 56
Rejestracja: sob gru 13, 2003 7:32 pm

pt sty 28, 2005 8:29 pm

Cykl Conana ceniê, ale nie uznajê tych kontyn³acji innych pisarzy wolê o nich nawet nie s³yszeæ. Jak pomy¶lê ile tego napisano... e, szkoda klawiatury.

"Wied¼min - napisane ³atwiejszym do czytania jêzykiem, ale czasem s³absze opisy walk no i mniej humoru."
Dziwne czyta³em ca³ego Connana Howardowskiego i siê nie za¶mia³em, a wied¼min to poza ¦wiatem Dysku najzabawniejsze fantasy z jakim siê zetkn±³em. Poza tym nie wiem czy istnieje jêzyk prostrzy od Howardowskiego. Je¶li tak, to nie jest to napewno Wied¼min.

"(Wymienione w kolejno¶æ warzno¶æ): W³adca Pie¶æeni z przyleg³o¶c±mi-Cykl Conana-Cykl Czarnoksiêrznika z archipelagu."
Na pewno s± to najbardziej wp³ywowe fantasy na ¶wiecie (mówiê oczyw¶cie o nowo¿ytnych, nie choæby Iliadzie).
W³adca to ¿elazna klasyka. Connan ma swoj± charyzmê. Za¶ Czarnoksiê¿nik to ju¿ ciut ciê¿sza lektura.
 
Carnloch
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 153
Rejestracja: wt lut 11, 2003 9:43 pm

ndz lut 27, 2005 12:40 pm

Conan by³ jednym z pierwszych fantasy jakie czyta³em i przez to mam do niego sentyment choæ w pewnym momencie odszed³êm od niego. Zacz±³ mnie nudziæ a kolejne "potworki" wypuszczane przez nieudolnych na¶ladowców. Jedno jest pewne, Howardowi nale¿y siê szacunek za ¶wiat Conana. Oczywiscie ¿e ¶wiat Tolkiena jest bez porównania bardziej z³o¿ony i bogaty ale on tworzy³ swój ¶wiat przez kilkana¶cie lub nawet kilkadziesi±t lat. Howard umar³ maj±c 30 lat a mimo to zostawi³ po sobie co¶ co sta³o siê klasyk± gatunku i po prawie 100 latach nadal jest popularne.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość