Zrodzony z fantastyki

 
DRACO__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 171
Rejestracja: pt paź 24, 2003 1:57 pm

?mieræ honorowa

sob lis 08, 2003 9:18 pm

jak powinna wygl±daæ honorowa ¶mieræ? jak j± zadaæ?
 
Dark Dar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 270
Rejestracja: sob lip 26, 2003 5:08 pm

sob lis 08, 2003 9:24 pm

jezeli chodzi ci jak mozesz honorowo zginac przykladem moze byc smierc Rolanda <br /> <br />jezeli chcesz kogos zabic tak by zginal honorowo to najlepszym wyjsciem jest pojedynek 1:1
 
Awatar użytkownika
Ryoga
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 598
Rejestracja: ndz maja 09, 2004 10:56 pm

sob lis 08, 2003 9:29 pm

Polecam chiński film "Musa", tam obejrzysz jedną z najlepszych scen śmierci bohatera w całej kinematografii i będzie to scena wyjątkowo honorowa. <br />Trudniejsze zagadnienie to pojęcie honorowej śmierci, czym ona jest. Honor można zdefiniować jako przestrzeganie pewnych wartości i zasad moralnych w życiui można stwierdzić że jest on niezwykle płynnym pojęciem, często charakterystycznym dla różnych grup, często ten honor jest rzeczą bardzo różną dla odmiennych grup, tak jak różnica pomiędzy honorem złodziejskim a samurajskim. W tym wypadku honorowa śmierć byłaby zgodna z tymi wartościami, lub w ich obronie zmarłoby się. <br />Ciekawe jak inni użytkownicy forum postzregają zagadnienie honorowej śmierci.
 
vvojtas
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1579
Rejestracja: pn maja 07, 2007 5:24 pm

sob lis 08, 2003 9:37 pm

Dla mnie tak: <br />2 strony walczą jedna zdobywa kolosalną przewagę. <br />Ci co należą do drugiej mogliby uciekać, prosić o litość, lecz oni walczą do ostatniego tchu wiedzą, że przegrają jednak dumnie walczą nie łamią się. <br /> <br />Dla mnie aby śmierć była honorowa muszą być spełnione te warunki: <br />* w obronie jakiegoś wyższego celu <br />* musi być dumna (gość nie kuli się przed przeciwnikiem) <br />* walka do ostatniego tchu <br />* bez uciekania <br />* a no tak honorowa śmierć gdy nie masz przewagi (liczebnej i broni) nad przeciwnikiem <br /> <br /> I to chyba wszystko
 
Demandread
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 99
Rejestracja: czw lip 10, 2003 6:40 pm

sob lis 08, 2003 9:38 pm

Nie jestem pewien czy w³a¶ciwie zrozumia³em temat. Honorowa smieræ kojarzy siê odruchowo z jakim¶ pojedynkiem, byæ mo¿e nawet z sekundantem, w cieniu drzew, kiedy s³oñce wstaje powoli na niebosk³onie. ?mieræ honorowa z zasady to chyba ¶mieræ, która jest wynikiem równej ( honorowej ) walki. A wiêc kiedy przeciwnicy w³adaj± tak± sam± broni±, stoj± na równej powierzchnii itp, itd. <br />Samo zadawnie wtedy ¶miertelnych ran nie wydaje mi siê byæ niczym wyj±tkowym - trwa po prostu walka i w której¶ chwili nastêpuje rozstrzygniêcie - nie ma tu chyba jakiego¶ specjalnego momentu, kiedy "honorowo zadajemy ¶mieræ". <br /> <br />Taki temat nie bardzo wiem o czym. No zasadniczo mo¿na rozpatrywaæ jakie¶ skrajne sytuacje - kiedy kto¶ honorowo umiera, w sensie - po¶wiêca siê za kogo¶, po¶wiêca siê za co¶ - a wiêc startuje wbrew temu co napisa³em, to do walki z góry nierównej - sam przeciwko hordom wrógów - kiedy wie, ¿e zginie... Choæ to mo¿e bardziej ju¿ jest bohaterska ¶mieræ ni¿ stricto honorowa... <br /> <br />Osobi¶cie uwa¿am, ¿e honorowo zabiæ, to znaczy zabiæ czysto, bez zbêdnych ran, cierpienia zadawanego przeciwinikowi - najpewniej to jakie¶ po³±czenie takiej widowiskowej bohaterskiej akcji z t± opart± na honorze, a wiêc szytch w serce. W przeciewieñstwie do niego na przyk³ad czêsto opisywane przez ró¿nych autorów ksi±¿ek/DM'ów ¶ciêcie g³owy nie wydaje mi siê honorowe ( nie pytajcie dlaczego, takie mam odczucia estetyczne ). Umrzeæ z honorem to umrzeæ nie w morzu krwi, ale w ¶wiele, jasno¶ci, która powoli blednie, szarzeje..... <br /> <br />I tak wydaje mi siê, ¿e z³a³em nieco pojêcie honorowej i bohaterskiej ¶mierci ( tak, uwa¿am, ¿e jest miêdzy nimi granica -p³ynna, bo p³ynna, ale jest ), ale chyba nie umiem tego ja¶niej wyraziæ.
 
Randalf__
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: ndz lis 09, 2003 12:43 am

ndz lis 09, 2003 1:02 am

Ja uwa¿am ¿e albo jest to wygrana w pojedynku na smierc i ¿ycie lub gdy na przyk³ad jeden krasnolud broni reszty swojej kompani walczac z horda wyglodnilych orkow zostaje i walczy do smierci
 
Haron__
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 298
Rejestracja: pt sie 09, 2002 11:55 am

ndz lis 09, 2003 9:37 am

Ujmê to jeszcze pro¶ciej ni¿ moi poprzednicy. <br />Honorowa ¶mieræ to taka, która jest skutkiem honorowego czynu. Koniec. <br /> <br />Natomiast dobrym przyk³adem honorowej ¶mierci, jest ¶mieræ Boromira z "W³adcy Pier¶cieni". Broni on swoich towarzyszy do koñca, jest gotów po¶wiêciæ ¿ycie dla ich obronony, a tak¿e pragnie zmazaæ tym czynem plamê na swym honorze, jak± by³o porz±danie pier¶cienia.
 
shad0w
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 47
Rejestracja: wt mar 25, 2003 6:34 pm

ndz lis 09, 2003 1:53 pm

Oprócz wy¿ej wymienionych ¶mierci w walce z przewa¿aj±cym wrogiem, zatrzymania po¶cigu, ¿eby przyjaciele mogli uciec jest jeszcze trochê innych mo¿liwo¶ci. Na przyk³ad opieranie siê torturom a¿ do ¶mierci, ale nie podanie jaki¶ informacji, mog±cych zagroziæ komu¶ bliskiemu, albo wrêcz ca³emu pañstwu. Mo¿na te¿ zgin±æ z honorem kiedy mamy jedn± porcjê lekarstwa na jak±¶ chorobê i oddajemy j± powiedzmy dziecku, ¿eby to ono prze¿y³o, a nie my.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości