Zrodzony z fantastyki

 
Sygurd
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 42
Rejestracja: sob mar 20, 2004 12:19 pm

Broń i pancerz

pt sty 02, 2004 11:02 am

pytanie:co taka kolczuga może przeciwko nadziakowi? <br />a co przeszywa przeciw katanie? <br /> <br />i drugie czy warto modyfikować systemżeby to pokazać?? <br /> <br /><!--coloro:darkred--><span style="color:darkred"><!--/coloro-->Przepraszam<!--colorc--></span><!--/colorc-->
 
PPPP
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4823
Rejestracja: śr gru 01, 2004 7:17 pm

pt sty 02, 2004 11:13 am

Kolczuga może dużo. Wbrew pozorom jest całkiem wytrzymała i nie tak łatwo ją rozerwać. <br />Niestety, drugiego pytania nie jestem w stanie zrozumieć. <br />Modyfikacje systemu - wszystko musisz sam rozważyć, jeśli chodzi ci o zwiększenie realizmu to polecam zestaw alternatywnych zasad <br />Grim'N'Gritty (oto link :http://dnd.rpg.hu/vilagok/oriental/GrimNGr...tPointRules.pdf <br /> <br />P.S. <br />W języku polskim pisze się "pancerz"!
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

pt sty 02, 2004 11:41 am

Nie ma sensu modyfikować. <br />Moim zdaniem lepiej jest jeśli już zrobić od początku. <br />I przy okazji zadam często zadawane ( :wink: ) przeze mnie pytanie: Po co? <br /> <br /><!--QuoteBegin-Sygurd+-->
Sygurd pisze:
<!--QuoteEBegin-->a co przeszywa przeciw katanie?
<br />Może chodzi o taką kurtkę zwaną kataną (w stronach skąd moja matka pochodzi), i co tą kurtkę przeszywa? :wink:
 
PPPP
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4823
Rejestracja: śr gru 01, 2004 7:17 pm

pt sty 02, 2004 11:47 am

Jeśli tak intepretujemy to pytanie odpowiedzią będzie zapewne broń sieczno-kłująca (chyba że kurtki zwane katanami są ulepszane w magiczny sposób :razz: ). Jeśli chodzi o niszczenie katan - polecam wielkie metalowe pałki, ew. młoty.
 
Terai__
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 381
Rejestracja: czw sty 30, 2003 8:57 pm

pt sty 02, 2004 12:02 pm

Prawdopodobnie chodzi o to, co pszeszywanica pomo¿e przeciwko katanie - jaki bêdzie skutek uderzenia katan± w pszeszywanicê.
 
Jierdan
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 655
Rejestracja: czw lis 16, 2006 12:25 am

pt sty 02, 2004 12:44 pm

Terai, wskutek tego do¶wiadczenia otrzymamy przeszszywanicê uderzon± katan±. Prawdopodobnie temu, kto siedzi w przeszywanicy siê to nie spodoba. Bardzo prawdopodobne, ¿e mu siê nie spodoba. Ba, nawet pewne. Ale jak siê dobrze uderzy, to nie bêdzie mia³ nic do gadania. :wink: <br /> <br />Pozdra <br /> <br />Dopisane po chwili: <br />Jak to powiedzia³ Mal... Czy przeszywanica mo¿e zatrzymaæ katanê? A czy sreberko od czekolady mo¿e zatrzymaæ strza³ z Baretty?
 
Ikki
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 214
Rejestracja: wt sie 19, 2003 2:51 pm

pt sty 02, 2004 12:48 pm

Przypominam i¿ mechanika d20 jest mechanik± heroic, wiêc to nie ma kompletnego sesnsu (chodzi mi o zmiany). A poza tym, gdyby chcieæ tak urealniec ka¿dy aspekt to na ka¿de trafienie trzeba by rzucaæ przez 5 min.
 
Awatar użytkownika
Ryoga
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 598
Rejestracja: ndz maja 09, 2004 10:56 pm

pt sty 02, 2004 12:55 pm

Przeszywanica może zaskakująco sporo w kwesti zatrzymania miecza samurajskiego. Złożona z wielu warstw jest bardzo elastyczna i sprawuje się zaskakująco dobrze w zatrzymywaniu broni siecznej, pozostając dość nieskuteczna jeśli chodzi o broń kłująca czy obuchową. Katana, podobnie jak bułat czy sejmitar może zwyczajnie ugrzęznąć w przeszywanicy. Samuraje odkryli to wcześnie i ich pancerze były niezwykle elastyczne, czyniąc katanę bezużyteczną a powodując że na polu bitwy rządziły Yari i ?uki. Oczywiście dla Kensai żaden pancerz nie stanowił przeszkody, lecz większość wojska w feudalnej Japonii stanowili ashigaru i niezamożni samuraje. <br />Sygurda proszę o bliższe zaznajomienie się z regulaminem i postaranie się o pisanie notek w języku bliżej prypominającym polski.
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

pt sty 02, 2004 1:10 pm

Wszystko ładnie Ryoga, ale należy pamiętać że sejmitar miał właśnie za zadanie ciąć nawet miękkie zbroje. Jest taka anegdota o bodajże Ryszardzie Lwie Serce. Jakiś saracen powiedział aby Ryszard (znany z siły) przeciął mieczem poduszkę z jedwabiu. Rysio mimo całej swej siły nie był w stanie przeciąć poduszki (bo miecz jest bardziej bronią rąbaną, mimo wszystko). Natmiast saracen uzbrojony w coś podobnego do sejmitara (w tej chwili nie pomnę co to) przeciął ją bez większych trudnośći. Miecz służył bardziej do walki z przeciwnikami w pancerzu i jego zadaniem było nie przeciąc ale przerąbać pancerz. Z tego co wiem (specem od katan nie jestem niestety) katana jeśli idzie o typ obrażeń bardziej przypominała naszą szablę niż miecz. <br />Wydaje mi sie też że zbroje noszone przez samurajów były kombinowane. <br />Miękka "podszewka" na która mocowano zalakowane płytki (które był mocne i twarde).
 
Awatar użytkownika
Ryoga
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 598
Rejestracja: ndz maja 09, 2004 10:56 pm

pt sty 02, 2004 2:08 pm

Po części masz rację. Sejmitar wymyślono na wschodzie po to by radzić sobie z tamtejszymi pancerzami, miękkimi i elastycznymi. Wtedy to zaczęto z nich rezygnować narzecz kolczugi oraz pancerza łuskowego. Samurajski pancerz jest dość skomplikowany, łączy elementy miękkie z twardymi, płyty z bambusowymi elementami, a nawet ćwiekowanej skóry. Służył on przede wszystkim do radzenia sobie z kataną, oferując mniejszą wytrzymałość wobec innej broni. <br />Miękkie pancerze miały za zadanie powstrzymywać miecz przy pomocy elastyczności, były tańsze od pancerza metalowego i zapewniały podstawową ochronę. Przykładem może być pancerz wyjorzystywany przez arabską kawalerię z sahary, który wykonany był z wielu warstw różnych tkanin, w tym i jedwabiu, który zatrzymywał tak miecz jak i sejmitar. <br />Katana jeśli chodzi o typ obrażeń jest raczej jakością samą w sobie niż podobną do szabli, czy miecza. Obrażenia wynikały z niezwykłej ostrości i umiejętności, niż z siły, czy masy. Szabla jest skuteczna dzięki chwytowi i specyfice uderzenia, które poprzez cięce i jej kształt przenosił znaczną siłę uderzenia, szabla husarska, dzięki słynnemu paluchowi miała olbrzymią siłę cięcia. <br />Przyszywanica jest pancerzem dość marnym przed czymkolwiek, ot taka kurteczka pikowana. Zatrzyma prędzej dzięki sile woli niż skuteczności. Jednak niewprawne uderzenie katany ugrzęzłoby w niej, zaś nawet niewprawne uderzenie włóczni przebiłoby na wylot.
 
Sygurd
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 42
Rejestracja: sob mar 20, 2004 12:19 pm

pt sty 02, 2004 2:23 pm

Dzięki za reakcje!! <br /> <br />Chciałem poprostu sprawdzić jaka ona będzie O to mi chodziło że: przeszywka nie powstrzyma katanki, a nadziaka to już z kolei nie powstrzyma nic.Czego dowodem jest to że nadziak z dziobem prostym był u schyłku średniowiecza bronią zakazaną, poprostu przebijał <!--coloro:darkred--><span style="color:darkred"><!--/coloro-->pancerz <!--colorc--></span><!--/colorc--> <br />W temacie chodziło mi o to że często słyszę zarzut „bo w tym twoim dd’ku masz pole siłowe zamiast zbroi” Rozumiem że są uniki zbicia itp. Ale właśnie naszło mnie na nadziak więc pytam. <br />Kolejne pyt zwykła katana po dosyć bliskim kontakcie z blachą pękła by sobie. <br /> <br />Chociaż odpowiedż już padła z ust(klawiatury?) ikkiego: Przypominam iż mechanika d20 jest mechaniką heroic, więc to nie ma kompletnego sesnsu (chodzi mi o zmiany). A poza tym, gdyby chcieć tak urealniec każdy aspekt to na każde trafienie trzeba by rzucać przez 5 min. <br /> <br /> <br />Dziękuję za podkreślenie mi mych błędów.Obiecuję nie czynić ich więcej.
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

pt sty 02, 2004 2:25 pm

Pamiętaj Ryoga że szabla husarska swoją siłę zawdzięczała także specjalnie źle wywarzonemu ostrzu. Było za ciężkie w stosunku do reszty.
 
Sygurd
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 42
Rejestracja: sob mar 20, 2004 12:19 pm

pt sty 02, 2004 2:27 pm

Aha pisząc "katanę" miałem na myśli tradycyjny japoński miecz o lekko zagiętej jednosiecznej klindze.
 
Jierdan
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 655
Rejestracja: czw lis 16, 2006 12:25 am

pt sty 02, 2004 2:28 pm

Sygurd, to, co proponujesz to nic wiêcej, jak zupgrade'owana wersja "papier, kamieñ, no¿yce". To pokonuje to, tamto pokonuje owamto. Non-sens. <br /> <br />Pozdra
 
Sygurd
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 42
Rejestracja: sob mar 20, 2004 12:19 pm

pt sty 02, 2004 2:30 pm

Ale tak jest!
 
Jierdan
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 655
Rejestracja: czw lis 16, 2006 12:25 am

pt sty 02, 2004 2:36 pm

Tak jest w realu, nie w DnD. ?ycie to nie to samo, co gra. Choæby system walki czy zupe³nie nierealna magia... Taka modyfikacja DnD, ¿eby jak najbardziej przypomina³o ¿ycie, jest z góry skazana na niepowodzenie. <br /> <br />Pozdra
 
Peruk
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 250
Rejestracja: wt lip 29, 2003 11:26 pm

pt sty 02, 2004 2:37 pm

<!--QuoteBegin-Malaggar+-->
Malaggar pisze:
<!--QuoteEBegin-->Pamiêtaj Ryoga ¿e szabla husarska swoj± si³ê zawdziêcza³a tak¿e specjalnie ¼le wywarzonemu ostrzu. By³o za ciê¿kie w stosunku do reszty.
<br /> <br />Co to znaczy ¼le wywa¿ona? <br />Masz jak rozumiem na my¶li ¿e ¶rodek ciê¿ko¶ci by³ bli¿ej pióra ni¿ w innych szablach. Powiedzia³bym jednak ¿e to poprostu inne. ?le wywa¿on± broni± nie da siê walczyæ. :mrgreen: <br /> <br />Co do przeszywamicy i katany. <br />Je¶li mamy ju¿ bawiæ siê w realno¶æ to warto nadmieniæ ¿e przeszywanica nie by³a pancerzem jako takim. Spe³nia³a raczej rolê wy¶ció³ki noszonej pod zbrojê lub pancerz. Jej zadaniem by³o przyjmowaæ energiê uderzenia a nie chroniæ przed ciêciami. <br /> <br />Mimo wszystko nie modyfikowa³bym systemu. Grozi to kwiatkami rodem z Rolemastera. 15 rzutów odpowiada³oby 1 atakowi [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.gif[/img] . <br /> <br />Pozdrawiam <br />Peruk
 
Jierdan
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 655
Rejestracja: czw lis 16, 2006 12:25 am

pt sty 02, 2004 2:45 pm

<!--QuoteBegin-Peruk+-->
Peruk pisze:
<!--QuoteEBegin-->?le wywa¿on± broni± nie da siê walczyæ.
<br />Walczyæ siê da... Ale jak... Prêdzej sobie mo¿na zrobiæ krzywdê, ni¿ przeciwnikowi. :wink: <br /> <br />Pozdra

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości