Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Canthir
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1053
Rejestracja: wt cze 27, 2006 5:13 pm

Mitologie na użytek D&D

sob kwie 09, 2005 1:19 pm

NIe wiem czy to dobry dział na to, ale pisze.

Na potrzeby swojego swiata autorskiego chce użyc mitów (Nordyckich, Celtyckich, Perskich...). Z przekształcaniem bóstw raczej nie powinno być problemów, ale jak coś to spytam tutaj. Chciałem się spytać, czy ktoś grał w świecie, w którym zamiast bóstw z DnD (Greyhawk, FR) były bóstwa z mitów (nawet Greckich czy Rzymskich). Wrażenia :?: Opinie :?: Jak wyglądał kutl tych bóstw :?: Czy warto się męczyć z przerabianiem mitów, czy lepiej skorzystać z "gotowców" :?:

Będę wdzięczny za opinie..

Pozdrawiam...
 
Awatar użytkownika
bukwa
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1749
Rejestracja: pn gru 08, 2003 12:48 pm

Mitologie instant

sob kwie 09, 2005 1:45 pm

Nie grałem w takim świecie. Myślę, że przy przygotowywaniu przygód w mitycznych światach wykorzystujących D&D, może przydać Ci się darmowy obecnie podręcznik p.t. "Legends and Lore" do AD&D. Zawiera on kilkustronicowe, interesujące wprowadzenia między innymi do mitologii celtyckiej i nordyckiej oraz zasady postępowania kapłanów różnych religii. Można pobrać go ze strony:
http://www.wizards.com/default.asp?x=dnd/dnd/downloads (na samym dole).

[quote=Wizards of the Coast]There comes a desperate moment when every hero looks skyward in search of divine favor, when he raises his arms to the heavens and calls upon the cruel fates to spare his life. Who hears him? Legends & Lore is a compendium of possible answers. It provides AD&D game statistics and role-playing details for dozens of deities from the pantheons of eleven different cultures. Included in this book are sections on the mythoi of the American Indians, Aztecs, Celts, Chinese, Egyptians, Greeks, Indians, Japanese, and Norse peoples. In addition, there are sections detailing the tales of King Arthur and the gods of Fritz Leiber's Nehwon.[/quote]

Nie polecam"Bóstw i Półbogów". Informacji jest tam tyle, co kot napłakał. :|
Z materiałów pozaerpegowych polecam jak zwykle niezawodną: Encyclopedia Mythica.
 
Awatar użytkownika
joseph__
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 361
Rejestracja: czw mar 25, 2004 3:45 pm

sob kwie 09, 2005 9:17 pm

Podobnie do bukwy nie grałem w takim świecie. Sam coś nie coś interesuję się tematyką mitów głównie celtycką, nordycką i jestem zdania, że pomysł wart jest zachodu. Nie sądzę, aby gotowce były dobrym pomysłem gdyż nie wniesie to niczego nowego do gry (wszystkie gotowce są nudne z racji na jednakowość, produkty D&D mnie nie porywają). Kiedyś zastanawiałem się nad stworzeniem świata na kształt wczesnego średniowiecza (hehe duża ilość pogaństwa :wink: ) pomysł nadal dojżewa (trwają rozmowy z kolegą chętnym do tworzenia takiego świata) i być może coś z tego w niedalekiej przyszłości wyniknie. Odnośnie kultu bogów radziłbym sięgnąć bezpośrednio do któregoś z historyków zajmujących się mitologią (w tej chwili nazwisk nie pamiętam, ale jak tylko poszukam to wpiszę). Życzę owocnej pracy.
j.
 
Awatar użytkownika
Canthir
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1053
Rejestracja: wt cze 27, 2006 5:13 pm

ndz kwie 10, 2005 12:09 pm

Wczoraj przeczytałem Mity Celtycke Pruszyńskiego i ski. Sporo informacji, ale nie na tyle, aby móc je jakoś uporządkować. Trzeba by trochę swojej inwencji głównie w obrzędach ku czci niektórych bóstw, charakterów. Ponieważ są tam wymienione bóstwa Celtyckie i Irlandzkie, a niektóre się powtażają ze zmienionymi imionami wypadałoby je rozdzielic i usystematyzować. Owszem, jest opisana rola druidów z cytatem Cezara, rola trójki jako świętej liczby, kilka magicznych gratów z kotłami na czele, rola zwierząt w tym trójrogich byków.
Najprostsza do przerobienia byłaby mitologia grecka. Chyba wszystkim lepiej lub gorzej znana, dokładnie opisana w licznych książkach. Może w kolejnym świecie autorskim bóstwa zaczerpne z mitologi greckiej, ale najpierw musze pierwszy projekt skończyć.
Pociągająca wydaje się mitologia Nordycka. Całkiem dobrze poznana, ciekawa, ale niestety cięzko o dobrą książkę, z której czerpać wiedzę na ten temat.
Jak przeczytam i zrozumiem co przeczytałem w jednej z mitologii to napisze przemyślenia.

Pozdrawiam 8)
 
Gryzlock__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 239
Rejestracja: sob mar 29, 2003 2:25 pm

ndz kwie 10, 2005 5:53 pm

<!--QuoteBegin-Canthir+-->
Canthir pisze:
<!--QuoteEBegin-->Poci±gaj±ca wydaje siê mitologia Nordycka. Ca³kiem dobrze poznana, ciekawa, ale niestety ciêzko o dobr± ksi±¿kê, z której czerpaæ wiedzê na ten temat.


Je¶li chodzi o t± mitologiê i by kto¶ chcia³ siê g³êbiej zainteresowaæ to warto zajrzeæ do takich pozycji jak:
"Mitologia germañska: opowie¶ci o bogach mro¼nej pó³nocy" Artur Szrejter
"Mitologia germañska" Stanis³aw Piekarczyk
"Mitologia fiñska" Martti Haavio
"O dawnych wierzeniach i mitologiach skandynawskich" Zenon Ciesielski (artyku³ w "Zapiskach Historycznych" Tom LXIV Zeszyt 3-4 Rok 1999)
i oczywi¶cie "Kalevala".
 
Awatar użytkownika
Canthir
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1053
Rejestracja: wt cze 27, 2006 5:13 pm

sob kwie 16, 2005 9:22 pm

Jeżeli chodzi o nordycką to miałem na myśli tą z Odynem, Thorem i innymi.
Zaczynam rozpisywać bóstwa z mitologi greckiej. Przy moim nawale zajęc obowiązkowych i innych będzie dobrze jak do wakacji się wyrobie. Jak coś napisze już konkretnego to zamieszcze.

Pozdrawiam
 
Gryzlock__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 239
Rejestracja: sob mar 29, 2003 2:25 pm

sob kwie 16, 2005 11:24 pm

[quote=Canthir]Je¿eli chodzi o nordyck± to mia³em na my¶li t± z Odynem, Thorem i innymi.[/quote]

Mitologia nordycka i germañska to jedno i to samo.
 
Anonim_1

pt gru 16, 2005 8:48 pm

Miłośnikom mitologii chciałbym polecić dwie, pochłonięte przeze mnie w ostatnich dniach pozycje z tego gatunku. Są to:
Maria Magdalena Kośko "Mitologia ludów Syberii"
Maria Frankowska "Mitologia Azteków"

W moim odczuciu pozycje te są równie (jeśli nie bardziej) interesujące od mitów nordyckich, czy też greckich, w mniejszym lub większym stopniu znane prawie każdemu graczowi RPG. Polecam zwłaszcza pierwszą z wymienionych powyżej pozycji, pisaną sprawniejszym, bardziej przejrzystym językiem. Świat syberyjskich szamanów, wierzenia w istnienie kilku dusz w ciele jednego człowieka (co ciekawe, niektóre z tych dusz miały być śmiertelne) z pewnością będą świetną inspiracją dla postaci druida/szamana.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości