Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
The Prophet
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1044
Rejestracja: ndz lip 04, 2004 7:10 pm

"Dość" nietypowy druid.

sob lip 30, 2005 11:24 am

Siedząc sobie nieprzytomnym przy porannej kawie dopadła mnie dość nietypowa myśl. Zapędziła mnie ona do pewnego wątku, gdzie obalano stereotyp mrrocznego do bólu nekromanty, zastępując go miłym rudowłosym szlachcicem. Ja natomiast idąc tym tokiem myślenia wpadłem na pewien pomysł, który zaraz zobrazuję (dosłownie i w przenośni)

[center:1d6663767a]Obrazek [/center:1d6663767a]

[center:1d6663767a]<span style='font-size:25pt;line-height:100%'>To jest mój druid</span>[/center:1d6663767a]

Powiecie, że powinien być ubrany w skórzaną zbroję, bądź w nic poza warstwą zbutwiałych liści, nosić na głowie "artystyczny nieład" z wplecionymi weń gałązkami i odchodami wiewiórek? Kąpałby się w strumieniu, żywił jagodami i korzonkami i płacił składki w najbliższym kręgu druidów? Wznosiłby menhiry, tańczyłby nago podczas nocnych rytuałów, pod postacią zwierzecia polowałby po lesie i za wszelką cenę broniłby równowagi?

A co jeśli mój druid ubrany w wiktoriański garnitur będzie egzystował jako jeden z najbardziej wpływowych kupców w Waterdeep? Co jesli w życiu nie wyszedł poza mury miasta, a dostaje mdłości na myśl o nie spaniu w jedwabnej pościeli i nie braniu kąpieli z aromatycznymi olejkami kosztującymi więcej niz roczny żołd niejednego wojaka? Co jeśli wyrywa się z hierarchi kręgów i na własną rękę zajmuje się pogańskimi gusłami i rytuałami?
Co jeśli dzięki doborze odpowiednich featów i Prc, będzie równie przerażający co niejeden czarnoksiężnik arcane?

Co myślicie o moim druidzie - chciałbym byście pomogli mi rozwinąć ten pomysł. Ja sam myślałem nad dodaniem mu atutu Aberrtion Wild Shape. Zastanawiam się jednak nad wyborem bóstwa.

Pomożecie?

Pozdrawiam

The Prophet
 
Awatar użytkownika
The Prophet
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1044
Rejestracja: ndz lip 04, 2004 7:10 pm

sob lip 30, 2005 12:54 pm

Nie o to mi chodzi. Tego druida natura obchodzi tyle co zeszłoroczny śnieg. On ma być strasznym mieszczuchem i aroganckim arystokratą a nie mediatorem Faeruńskich Zielonych. Ot poprostu jest zwykłym bogatym kupcem równym pozycją najmożniejszyym szlachcicom, który para się amatorsko pogańskimi/druidzkimi rytuałami. W nocy zaś by się rozerwać, dzięki atutowi Aberration wild Shape zamienia się np. w takiego kythona i dla rozrywki lub z przekonania zabija ulicznych przesępców. Jeśli mocno wysilić wyobraźnie to mozna go porównać do Batmana aka. Bruce'a Wayne'a ;)

Dlatego chodzi mi o to, byście pomogli mi uzasadnić fabularnie jego zdolności druidyczne, ewentualnie wyznaczyli mu ciekawą rolę społeczną, jednak w żadnym wypadku nie powiązaną z ogólnopojętą ekologią.

Pozdrawiam
 
Haer
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 5081
Rejestracja: ndz paź 17, 2004 4:30 pm

sob lip 30, 2005 1:22 pm

The Prophet, wiem, ¿e mo¿e nie o to Ci chodzi, ale czy przygl±da³e¶ siê klasie Spirit Shaman (z Complete Divine)? Jego umiejêtno¶ci klasowe i umiejêtno¶ci bardziej pasuj± do osoby nie zwi±zanej z ekologi±, a wieczorami bawi±c± siê w gus³a.
 
Awatar użytkownika
The Prophet
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1044
Rejestracja: ndz lip 04, 2004 7:10 pm

sob lip 30, 2005 1:27 pm

Rozważałem wariant z Spirit Shamanem, ale odrzuciłem go z prostego powodu - braku Wildshape'a, który ma być jednym z głównych smaczków postaci. Teraz największym IMO problemem jest uzasadnianie otrzymywania przezeń mocy, pomimo jego niezbyt zwiazanego z naturą trybu życia. Rzecz dzieje się w FR, zatem ogranicza się to do wyboru bóstwa opiekuńczego.

Tym niemniej dzięki za sugestie.
 
Haer
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 5081
Rejestracja: ndz paź 17, 2004 4:30 pm

sob lip 30, 2005 1:39 pm

Rzecz dzieje siê w FR, zatem ogranicza siê to do wyboru bóstwa opiekuñczego.


Proponujê w takim razie Nobaniona - chyba najbardziej bêdzie pasowa³, choc niezbyt z tym aberration wild shape, bo jest to bóstwo lwów ;). Ewentualnie Ozyrys, jesli by¶ chcia³ z Mulhorandu pochodziæ.
 
Awatar użytkownika
The Prophet
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1044
Rejestracja: ndz lip 04, 2004 7:10 pm

sob lip 30, 2005 1:48 pm

z tym aberration wild shape

Własnie tu jest pies pogrzebany <span style='font-size:9pt;line-height:100%'>(Piieees? Jaka rasa?)</span>. Pod tym względem to tylko Talona wydaje się być odpowiednia. Ewentualnie, jako że ma on bądź co bądź polować na kryminalistów pod postacią różnych kreatur, to może Malar? Tylko, że to są raczej złe bóstwa, a to by zachował on neutralność, byłoby pożądane....

EDIT:
Wyrażenie "Drapieżna polityka finansowa" nabiera właśnie nowego znaczenia ;)
 
Haer
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 5081
Rejestracja: ndz paź 17, 2004 4:30 pm

sob lip 30, 2005 1:57 pm

to mo¿e Malar?


w sumie, czemu nie? S³ynie z tych swoich dziwnych bestii ;) poza tym jako CZ bóstwo dopuszcza CN wyznawców...Tak d³ugo jak z³owieni bêd± sk³adani w ofierze (tu trzeba siê zastanowiæ jak to osi±gn±æ bez zmiany charakteru), powiniene¶ nie mieæ problemów z czarami.

P.S. Parafrazuj±c s³owa mojej siostrzczki <span style='font-size:8pt;line-height:100%'>pies to taka krowa bez rogów</span> ;)

EDIT: LOL :P
 
Uther_pl
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 35
Rejestracja: pn lip 18, 2005 12:14 pm

pn sie 01, 2005 7:37 pm

Tego druida natura obchodzi tyle co zeszłoroczny śnieg. On ma być strasznym mieszczuchem i aroganckim arystokratą a nie mediatorem Faeruńskich Zielonych. Ot poprostu jest zwykłym bogatym kupcem równym pozycją najmożniejszyym szlachcicom, który para się amatorsko pogańskimi/druidzkimi gusłami i rytuałami


Jeżeli druida nie obchodzi natura... to (przynajmniej moim zdaniem) nie jest druidem... W takim razie z czego siorbie energie potrzebna do czarowania z smrodu skapet z kasy? I co masz na myśli mówiąc gusła rytuały? Tańczy nago w lesie? Je kozie odchody?
 
Awatar użytkownika
The Prophet
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1044
Rejestracja: ndz lip 04, 2004 7:10 pm

pn sie 01, 2005 7:49 pm

Jeżeli druida nie obchodzi natura... to (przynajmniej moim zdaniem) nie jest druidem
A wg mnie tak samo jak Samemmon może być harfiarzem, tak i ten przyjemniaczek może być druidem ;)

W takim razie z czego siorbie energie potrzebna do czarowania

Z zabijania. Czary dostarcza mu Malar, a jemu zabijanie w kontekście "polowania na ofiarę" najzupełniej wystarczy.

I co masz na myśli mówiąc gusła rytuały

Chodziło mi po prostu o druidzkie czary, które otrzymuje dzięki swoim wyprawom na polowanie. Wie że np. trzeba wyrwac serce ofiary i coś z nim zrobić by zadowolić Malara.
 
Elar-Kun
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 38
Rejestracja: czw lip 07, 2005 5:40 pm

pn sie 01, 2005 10:52 pm

W takim razie z czego siorbie energie potrzebna do czarowania

Z zabijania. Czary dostarcza mu Malar, a jemu zabijanie w kontek¶cie "polowania na ofiarê" najzupe³niej wystarczy.



Druid i tropiciel czerpi± energiê z natury, natomiast kap³ani otrzymuj± czary od bogów przez co twój druid nie jest druidem, w najlepszym przypadku jest by³ym druidem. Zamiast tego, jak ju¿, mo¿e nie tyle co ignorowaæ naturê, ale byæ raczej obojêtnym np. gdy s³yszy ¿e kto¶ chce wyci±æ stary las bêdzie d³ugo oci±gaæ siê w tej sprawie, jednak¿e gdy bêdzie tym lasem podró¿owa³ i zauwa¿y jak las jest karczowany to natychmiast podejmie siê ochrony tegó¿ lasu.
 
Awatar użytkownika
The Prophet
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1044
Rejestracja: ndz lip 04, 2004 7:10 pm

pn sie 01, 2005 11:01 pm

Druid i tropiciel czerpią energię z natury, natomiast kapłani otrzymują czary od bogów przez co twój druid nie jest druidem

Pierwszy słyszę. Grałeś waść w FR?

Jest druidem. Druidem Malara. Malaryci nie przejmują się raczej ochroną natury, a nawet jeśli, to nie stanowi to ich głównego obowiązku. Obowiązkiem Malarytów jest dostarczać swemu bogu ofiar w krwawych polowaniach, obrazujących przetrwanie silniejszych kosztem słabszych. I to raczej będzie obojetne czy będzie to ofiara ubita w czasie polowania w lesie, czy równie dobrego polowania nocą posród miejskich ulic.

Zamiast tego, jak już, może nie tyle co ignorować naturę, ale być raczej obojętnym np. gdy słyszy że ktoś chce wyciąć stary las będzie długo ociągać się w tej sprawie,

On nie jest typowym druidem. To co opisujesz to typowy druid. Mój jest nietypowy - czy to tak trudno zrozumieć? Nawet nie chodzi mi o to by on sie tytułował druidem. To ma być postać oparta na klasie druida, sama jednak za takiego się nie uważająca. Wszystko co mówicie jest piękne/ładne, ale w stosunku do normalnego druida. Ja nie proszę o pomoc w odpowiedzi na pytanie - czy on jest druidem. Proszę o pomoc w rozwinięciu postaci.

Słowem jeśli macie swoją wizję druida - dobrze. Ja mam swoją i nie chcę się sprzeczać który druid jest bardziej druidem. Jeśli natomiast możecie na chwile porzucić kalki na których opieracie swoje myślenie "druid=drzewolub", to z chęcią posłucham kilku uwag odnośnie samej postaci. Nie dyskutyjemy zatem "czy to druid", ale "co taka postać może robić, jak go rozwinąć"

Pozdrawiam
 
Awatar użytkownika
sil
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1443
Rejestracja: pt wrz 10, 2004 7:51 pm

wt sie 02, 2005 12:10 am

Rozumiem, że chodzi o klasę jedynie jako o fajny zestaw zdolności.
W innym wątku, gdzie dyskusja zeszła na podobny temat
<!--QuoteBegin-Arioch+-->
Arioch pisze:
<!--QuoteEBegin-->Fabularna interpretacja klasy zależy wyłącznie od konkretnej sytuacji, świata i zapotrzebowania na określone możliwości mechaniczne. Klasa to pojęcie w 100% metagrowe i w D&D nie ma sensu szukać powiązań z profesją (choć w inncy systemach d20 bywa z tym różnie). Najlepiej zacząć od ustalenia kim jest BG lub BN i co potrafi - a dopiero później dobrać odpowiednie poziomy klas, nie koniecznie dosłownie odzwierciedlające jego zajęcie.

Zgadzam się z takim "klockowym" podejściem przy tworzeniu NPCów. Później pojawił się jednak problem np. ograniczeń charakteru. Czy CD Baba Jaga może mieć poziomy druida?

A co do twojego przyjemniaczka, to bardzo ciekawa persona.
Jakiego typu "pomysły na rozwinięcie" cię interesują? Chodzi o fabułę czy mechanikę?
 
Elar-Kun
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 38
Rejestracja: czw lip 07, 2005 5:40 pm

wt sie 02, 2005 5:20 pm

The Prophet pisze:
Druid i tropiciel czerpi± energiê z natury, natomiast kap³ani otrzymuj± czary od bogów przez co twój druid nie jest druidem

Pierwszy s³yszê. Gra³e¶ wa¶æ w FR?

Jest druidem. Druidem Malara. Malaryci nie przejmuj± siê raczej ochron± natury, a nawet je¶li, to nie stanowi to ich g³ównego obowi±zku. Obowi±zkiem Malarytów jest dostarczaæ swemu bogu ofiar w krwawych polowaniach, obrazuj±cych przetrwanie silniejszych kosztem s³abszych. I to raczej bêdzie obojetne czy bêdzie to ofiara ubita w czasie polowania w lesie, czy równie dobrego polowania noc± posród miejskich ulic.


Nie o to chodzi ¿e chce siê w tych sprawach sprzeczaæ, ale aby potwirdziæ ¿e druidziczerpi± energiê z natury zacytujê czê¶æ opisu druida z podrêcznika gracza: "... Druidzi rzucaj± objawione czary, podobnie jak robi± to kap³ani, jednak¿e wiêkszo¶æ ich zaklêæ pochodzi z si³ natury, a nie od bóstw. Ich czary skierowane s± na przyrodê i zwierzêta."

Co do dogmatów Malara to zgadzam siê z tob±, wiernie odwzorowuj±c je tutaj przedstawi³e¶, lecz najbardziej istotne s± dla kap³anów tego boga.

Dodatkowo przepraszam za moj± propozycjê "typowego druida", co prawda moim zdaniem niekoniecznie typowego, jednak¿e przepraszam za to.


Rozwiniêcie postaci twojego druida widzê w nastêpuj±cy sposób:
Ubiór i dodatki- mi³ym dodatkiem by³a by laska z drogich kamieni szlachetnych, do garniturka proponujê gustowny cylinder, a do krawata z³ot± zapinkê. Doda³bym tak¿e p³aszcz z piórami ( wygl±da³by jak przedmiot magiczny z podrêcnika MP) i wykoñczony zrebrem. Czarny pasek ze skóry upolowanego przez siebie zwierza z pochw± i sztyletem wysadzanym rubinami i szafirami.
 
Awatar użytkownika
The Prophet
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1044
Rejestracja: ndz lip 04, 2004 7:10 pm

wt sie 02, 2005 5:33 pm

opisu druida z podręcznika gracza:

Tak mówi PHB. Jednak FRCS juz wyraźnie podkreśla że druidzi "muszą" wyznawać bóstwa "natury" i to od nich czary otrzymują.

Chodzi o fabułę czy mechanikę?

Najlepiej i to i to.

Czarny pasek ze skóry upolowanego przez siebie zwierza

On nie poluje na zwierzęta tylko na ludzi. Pasek z ludzkiej skóry jest.. cokolwiek inspirujący ;)

Druid ten miałby być gościem na wielu miejsckich przyjęciach wyprawianych przez śmietankę towarzyską miasta, osobą której imię każdy szanowany informator miejski zna. Lecz jakby to powiedziec nie byłby postacią zbyt kontaktową. Preferowałby raczej samotnictwo, lecz na jednym z przyjęć miałby spotkać drużynową wodną elfkę i zapałać (Choć nie od razu. Z początku to byłoby tylko zainteresowanie) do niej uczuciem.
 
Pyro
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 141
Rejestracja: śr paź 13, 2004 5:48 pm

pt sie 05, 2005 2:40 pm

Wed³ug twojeo opisu tego jeogmo¶cia który robi za Batmana (swoj± drog±, trafne porównanie) bli¿ej temu 'druidowi' do tropiciela.
Tropiciel posiada czary wzmacniajce, (np; Dzika strona duszy - idealny czar dla tego 'druida') polepszaj±ce umiejêtno¶ci (np; Stopienie z otoczeniem) oraz Wykrycie ulubinego wroga :twisted:.
Taki tropiciel oddawa³ by dusze swojego martwego ulubionego wroga - z³odzieja (by³by to specjalny ulubiony wróg :wink: ) swojemu bóstwu, a w zamian zyskiwa³ by czary na nastêpne pare dni...

Taki pa³acowy tropiciel :mrgreen: musia³ by mieæ oczywi¶cie jakie¶ plusy do Dyplomacji i innych umiejêtno¶ci spo³ecznych. Jaki¶ sprzeciw i/lub sugestia ?
 
Awatar użytkownika
The Prophet
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1044
Rejestracja: ndz lip 04, 2004 7:10 pm

pt sie 05, 2005 2:51 pm

jakiś sprzeciw

Gdybyś dokładniej przeczytał temat, zauważyłbyś że zależy mi na druidzie głównie ze względu na wild shape. Tropiciel zatem odpada.
Poza tym - co to za czary które wymieniłeś - jaka jest ich oryginalna nazwa?
 
Pyro
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 141
Rejestracja: śr paź 13, 2004 5:48 pm

pt sie 05, 2005 3:00 pm

- jaka jest ich orginalna nazwa?


taa... te¿ chcia³bym wiedzieæ :P wzie³em te czary z 'W³adcy Dziczy' (pomoc dla barba¿yñców, druidów i tropicielii) po polsku wiêc nie znam ich orginalnych nazw :roll: jak ciê tak bardzo interesuj± mogê ci przes³aæ na priva...
 
Awatar użytkownika
Bakker
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 40
Rejestracja: ndz sie 14, 2005 3:11 pm

ndz lis 20, 2005 4:14 pm

Właściwie czemu ów jegomość został druidem? Najwyraźniej nie z miłości do natury. I z kąd wytrzasnąłby atut Aberration Wild Shape? W 3.0 go nie ma, ale wnioskuję, że to atut epicki. Musiałby się nieźle natrudzić, żeby zabić wystarczającą ilość ludzi, a skoro poza mury miasta nie wychodzi, to istot o zbyt wysokiej SW raczej nie napotka. I taki kyton z pewnością byłby ścigany, więc wzmocnionoby straże w mieście, a ci prędzej czy później wytropiliby go i zabili, albo wynajęli poszukiwaczy przygód do wykonania tego zadania.
 
Affis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 568
Rejestracja: czw gru 01, 2005 5:54 pm

ndz lis 20, 2005 4:29 pm

[quote=Bakker]I z kąd wytrzasnąłby atut Aberration Wild Shape? W 3.0 go nie ma, ale wnioskuję, że to atut epicki.[/quote]
Skąd? Z podręcznika Lords of Madness: The Book of Aberrations do edycji 3.5, nie jest to w żadnym razie atut epicki.
 
Awatar użytkownika
The Prophet
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1044
Rejestracja: ndz lip 04, 2004 7:10 pm

ndz lis 20, 2005 8:41 pm

Właściwie czemu ów jegomość został druidem?

On nim nie został. On jedynie ma klasę druida. Ja dostosowuję mechanikę do fabuły a nie fabułę do mechaniki, tak więc jegomość z poziomami w druidze nie musi od razu skakać z drzewa na drzewo uganiając się za świętymi nietoparzami, krzycząc "Jestem druidem"! Nie musi nawet uważać się za druida, by móc korzystać ze zdolności owej klasy.

a skoro poza mury miasta nie wychodzi, to istot o zbyt wysokiej SW raczej nie napotka
Waterdeep/Skulport?

kyton

Nie kyton ino kython - stworek na kształt Aliena z BoVD.

z pewnością byłby ścigany

Za to, że zabija kryminalistów?
 
Awatar użytkownika
AdamWaskiewicz
Szef działu
Szef działu
Posty: 6449
Rejestracja: śr lut 05, 2003 1:06 pm

pn lis 21, 2005 12:34 pm

<!--QuoteBegin-The Prophet+-->
The Prophet pisze:
<!--QuoteEBegin-->
z pewno¶ci± by³by ¶cigany

Za to, ¿e zabija kryminalistów?


Za to, ¿e zabija. Kryminalista te¿ cz³owiek, i o ile nie jest wyjêty spod prawa, to prawo go mimo wszystko chroni. Zabójstwo kryminalisty to te¿ zabójstwo, ¶cigane prawem.

Pozdrawiam,
Adam
 
Velg'larn Baenre
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 337
Rejestracja: śr sie 31, 2005 10:58 am

pn lis 21, 2005 2:12 pm

<!--QuoteBegin-Adam Wa¶kiewicz+-->
Adam Wa¶kiewicz pisze:
<!--QuoteEBegin--><!--QuoteBegin-The Prophet+-->
The Prophet pisze:
<!--QuoteEBegin-->
z pewno¶ci± by³by ¶cigany

Za to, ¿e zabija kryminalistów?


Za to, ¿e zabija. Kryminalista te¿ cz³owiek, i o ile nie jest wyjêty spod prawa, to prawo go mimo wszystko chroni. Zabójstwo kryminalisty to te¿ zabójstwo, ¶cigane prawem.

Pozdrawiam,
Adam

Tak... tylko, ¿e mo¿e np. dawaæ ³apówki, czy mordowaæ chocby w slumsach (tam w³a¶ciwie w niektórych miatach ludzie nikogo nie obchodz±. Zawsze te¿ mo¿e byæ w z³ym mie¶cie, gdzie prawo raczej nie zabrania zabijania kryminalistów itd.
 
Awatar użytkownika
Bakker
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 40
Rejestracja: ndz sie 14, 2005 3:11 pm

pn lis 21, 2005 3:10 pm

<!--QuoteBegin-Affis+-->
Affis pisze:
<!--QuoteEBegin-->Skąd? Z podręcznika Lords of Madness: The Book of Aberrations do edycji 3.5, nie jest to w żadnym razie atut epicki.

No niestety, ale LoM nie czytałęm zbyt dokładnie. To tylko dowodzi, że powinienem.
<!--QuoteBegin-The Prophet+-->
The Prophet pisze:
<!--QuoteEBegin-->Nie kyton ino kython - stworek na kształt Aliena z BoVD.

No przepraszam, ale ja mam BoVD'a po polsku, a tam figuruje on jako kyton. To dowodzi niekonsekwencji tłumaczy z ISa'y.
<!--QuoteBegin-The Prophet+-->
The Prophet pisze:
<!--QuoteEBegin-->On nim nie został. On jedynie ma klasę druida.

No niewiem, może ja jestem jakiś ciemny (pytanie retoryczne), ale róźnicy między "zostawaniem druidem" a "posiadaniu klasy druida" za bardzo nie widzę.
 
Awatar użytkownika
The Prophet
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1044
Rejestracja: ndz lip 04, 2004 7:10 pm

pn lis 21, 2005 3:23 pm

No niewiem, może ja jestem jakiś ciemny (pytanie retoryczne), ale róźnicy między "zostawaniem druidem" a "posiadaniu klasy druida" za bardzo nie widzę.

Zapytam inaczej. Skoro jesteś np. przeciętnym mieszkańcem Faerunu, to mniej więcej wiesz kto jest druidem i możesz to określić po zachowaniu/wyglądzie. A czy będąc tym owym przykładowym mieszkańcem możesz powiedzieć kto posiada klasę druida?
Bycie druidem to posiadanie pewnej mentalności, sposobu działania itp. Ale czy posiadanie klasy druida wymusza na mnie stosowanie owej mentalności i owych metod? Dlatego również ja widząc klasę druida nie widzę od razu zielonego jegomościa żyjącego w dziczy. Widzę natomiast niemal dowolną postać, która zdolności druida posiada, a miłośnikiem przyrody niekoniecznie jest. I dlatego jest różnica pomiędzy byciem druidem, a posiadaniem klasy druida, z metagrowego punktu widzenia oczywiście.

Zabójstwo kryminalisty to też zabójstwo, ścigane prawem.

W teorii tak. W praktyce, szczególnie w zaludnionym mieście rzecz to wątpliwa.
 
BarlogMetallium
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 115
Rejestracja: wt lis 01, 2005 6:27 pm

pn lis 21, 2005 4:05 pm

Cytat:
No niewiem, mo¿e ja jestem jaki¶ ciemny (pytanie retoryczne), ale ró¼nicy miêdzy "zostawaniem druidem" a "posiadaniu klasy druida" za bardzo nie widzê.

Zapytam inaczej. Skoro jeste¶ np. przeciêtnym mieszkañcem Faerunu, to mniej wiêcej wiesz kto jest druidem i mo¿esz to okre¶liæ po zachowaniu/wygl±dzie. A czy bêd±c tym owym przyk³adowym mieszkañcem mo¿esz powiedzieæ kto posiada klasê druida?
Bycie druidem to posiadanie pewnej mentalno¶ci, sposobu dzia³ania itp. Ale czy posiadanie klasy druida wymusza na mnie stosowanie owej mentalno¶ci i owych metod? Dlatego równie¿ ja widz±c klasê druida nie widzê od razu zielonego jegomo¶cia ¿yj±cego w dziczy. Widzê natomiast niemal dowoln± postaæ, która zdolno¶ci druida posiada, a mi³o¶nikiem przyrody niekoniecznie jest. I dlatego jest ró¿nica pomiêdzy byciem druidem, a posiadaniem klasy druida, z metagrowego punktu widzenia oczywi¶cie.


Ja dodam krócej: cz³owiek zachowuj±cy siê jak druid jest druidem, bez wzglêdu na swoj±
klase. Ten, kto ma moc druida, niekoniecznie musi byæ druiem. Bo druidyzm to nie tylko wywo³ywanie zwierz±t i wykorzystywanie mocy natury, to g³ównie przyja¼ñ z natur±.

Cytat:
Zabójstwo kryminalisty to te¿ zabójstwo, ¶cigane prawem.

W teorii tak. W praktyce, szczególnie w zaludnionym mie¶cie rzecz to w±tpliwa.

Szczególnie, ¿e co bardziej gnêbieni przez kryminalistów zwykli ludzie raczej popierali by tego nowego "batmana" , który by ich broni³. W³adca mimo wszystko z ludem liczyæ siê musi.

A pomys³ jest bardzo interesuj±cy, je¶li siê rozwinie, to chyba wykorzystam takiego druida jako BN.
 
Amras
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 460
Rejestracja: ndz wrz 24, 2006 1:59 pm

pn lis 21, 2005 6:59 pm

Jak dla mnie Druid tu przedstawiony nie może raczej sie nazwać za bardzo Druidem owszem może ubierać sie elegancko ale bez biżuterii bo jak wiemy nie może mieć przy sobie dużo metalowych przedmiotów, może mieć porządne meble i innych luksusów a wszystko z drewna i tak dalej nic z metalu. I musi być przyzwyczajony do życia w lasach a tu twój podany Druid raczej temu nie odpowiada. Musiał by żyć w lesie ewentualnie w jakieś wiosce, choć i tu nie wypada.
 
Awatar użytkownika
The Prophet
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1044
Rejestracja: ndz lip 04, 2004 7:10 pm

pn lis 21, 2005 8:12 pm

Jak dla mnie Druid tu przedstawiony nie może raczej sie nazwać za bardzo Druidem owszem może ubierać sie elegancko ale bez biżuterii bo jak wiemy nie może mieć przy sobie dużo metalowych przedmiotów, może mieć porządne meble i innych luksusów a wszystko z drewna i tak dalej nic z metalu. I musi być przyzwyczajony do życia w lasach a tu twój podany Druid raczej temu nie odpowiada. Musiał by żyć w lesie ewentualnie w jakieś wiosce, choć i tu nie wypada.

Ludzie! Czy ktoś kto może rzucać czary druida, ktoś kto posiada zdolność zmiany kształtu, ktoś kto posiada odporność na trucizny, choroby, czy taki ktoś według was musi zdawać sobie sprawę z tego że te zdolności są typowo druidyczne. Czy taki ktoś na pytanie o zajęcie, odpowiada że jest druidem?

Czy wszyscy przyzwyczaili się tak do wygodnych stereotypów, że muszą fabułę dostosować do mechaniki, a nie jak nakazuje (przynajmniej mój) zdrowy rozsądek, mechanikę do fabuły? Czy koniecznym jest rozpisanie variantu jak z UA rodem "Urban Druid", byśmy mogli zacząć dyskutować o konkretach, bez spierania się czy ktoś taki byłby druidem?
 
Awatar użytkownika
Agnostos
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2259
Rejestracja: śr paź 05, 2005 9:47 pm

pn lis 21, 2005 9:07 pm

A co jeśli mój druid ubrany w wiktoriański garnitur będzie egzystował jako jeden z najbardziej wpływowych kupców w Waterdeep? Co jesli w życiu nie wyszedł poza mury miasta, a dostaje mdłości na myśl o nie spaniu w jedwabnej pościeli i nie braniu kąpieli z aromatycznymi olejkami kosztującymi więcej niz roczny żołd niejednego wojaka? Co jeśli wyrywa się z hierarchi kręgów i na własną rękę zajmuje się pogańskimi gusłami i rytuałami?


Bardzo ciekawa koncepcja, a że najwyższa pora powrócić do tematu, dodam coś od siebie. Otóż taki druid jawi się mi jako osobnik dość charyzmatyczny, sprytny, trzeźwo myślący. Powinien charakteryzować się wyższymi cechami mentalnymi (Int, Cha) od "zwykłego" druida. Ale to tylko taka moja dygresja w kwestii samego procesu tworzenia postaci "nietypowego" druida. Co się natomiast tyczy aspektów mechanicznych, proponowałbym zamianę bonusów druida do umiejętności Knowledge (Nature) i Survival na bonusy do, np.: Diplomacy, Bluff, Knowledge (Local, Nobility and royalty), itp. Zamiast Wild Empathy proponowałbym bonusy do dyplomacji w specyficznych sytuacjach lub przeciwko specyficznym typom NPCs (to już zależnie od koncepcji druida - cytowany przeze mnie opis jest, jakby nie patrzeć, dość lakoniczny). Wydaje mi się, że to są kroki w dobrym kierunku na drodze do podporządkowania i uzasadniania mechaniki w oparciu o fabułę na przykładzie tegoż druida.

Pozdrawiam,
A.
 
Awatar użytkownika
Bakker
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 40
Rejestracja: ndz sie 14, 2005 3:11 pm

pn lis 21, 2005 11:06 pm

[quote=The Prophet]Czy ktoś kto może rzucać czary druida, ktoś kto posiada zdolność zmiany kształtu, ktoś kto posiada odporność na trucizny, choroby, czy taki ktoś według was musi zdawać sobie sprawę z tego że te zdolności są typowo druidyczne.[/quote]
W takim razie z kąd je wziął? Urodził się z tym? Mutant jakiś.
 
Awatar użytkownika
The Prophet
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1044
Rejestracja: ndz lip 04, 2004 7:10 pm

pn lis 21, 2005 11:15 pm

W takim razie z kąd je wziął? Urodził się z tym?

A choćby i. Chociaż ja jak już zaznaczyłem, wytłumaczyłbym te wszystkie tajemne umiejętności jako skutek zaklęć i guseł, które postać umie odprawiać.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości