Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2815
Rejestracja: czw paź 20, 2005 7:56 pm

Nowe postacie ikoniczne FR

sob lip 28, 2007 12:08 pm

Temat ten zakładam w celu poznania i przedstawienia uzytkownikom forum nowych postaci ikonicznych ze świata Zapomnianych Krain. Na potrzeby tematu za nowy uważa się przypadek gdy dany BN dopiero niedawno pojawił się w FR i zaczął być z nim kojarzony, lub zaczyna być kojarzony lub ma szansę być kojarzony ;) Wydaje mi się, że takich postaci jest niewiele, ale warto się upwenić.

Na początek wspomnę o słonecznym (?) elfie, w którym wspomniał w którymś miejscu Kymil. Chodzi o tego jegomościa z okładki PGpF i Podmrok. Czy możecie powiedzieć o nim coś więcej? Czy można go uznać za postać ikoniczną (wszak podobnie jak kiedyś Elminster występuje na okładkach podręcznika :razz: )?
 
Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1267
Rejestracja: wt maja 02, 2006 10:20 am

sob lip 28, 2007 12:35 pm

iron_master pisze:
Na początek wspomnę o słonecznym (?) elfie, w którym wspomniał w którymś miejscu Kymil.

Pozwolę sobie wkleić opis mojego autorstwa, który można również znaleźć na liście epików amnezjusza
Araevin Teshurr - słoneczny elf mężczyzna [celestial creature] czarodziej/mag bitewny/WM 25(?). - Najwyższy Mag Myth Drannor i królestwa Cormanthoru. Pochodzi z legendarnego rodu Dlardrageth. Jest bardzo wysokim elfem, ludziom wydaje się być chłodny w obyciu, ale wynika to raczej z jego natury myśliciela, którego mysli krążą zawsze w innym miejscu. Jest niezwykle spostrzegawczy i inteligenty. Przeszedł mistyczny rytuał Telmiirkara neshyrr, dzięki czemu jest w stanie rzucać, jako jedna z nielicznych osób w Faerunie, zaklęcia WM bez udziału kręgu. Jest mistrzem w tworzeniu magicznych przedmiotów, jak i w kształtowaniu mythali. Zna wiele dawno zapomnianych sekretów WM. Jest niezwykle ambitny i dąży do zdobycia coraz to większej potęgi.


Jeśli chcesz coś jeszcze wiedzieć ironie, to pisz śmiało. :)

Można go jeszcze znaleźć na okładce Lost Empires of Faerun.
iron_master pisze:
Czy można go uznać za postać ikoniczną (wszak podobnie jak kiedyś Elminster występuje na okładkach podręcznika Razz )?

Bez wątpienia.
iron_master pisze:
lub zaczyna być kojarzony lub ma szansę być kojarzony Wink

Być może jedną z takich postaci stanie się nowy Czarnokij - Tsarra. Niestety, informacje jakie mogę podać na jej temat są bardzo skąpę: jest półelfką, zapewne ma poziomy w spellarcherze, miała bezpośredni kontakt z Trzema Najwyższymi Magami Rhymathiinu.
Możliwe, ale w raczej dalekiej przyszłości, że bardzo ważnymi postaciami zostanie para Nain Keenwhistler i Ynshael Ilbaereth. Cytując p. Schenda:

The both of them, often understimated by themselves and others, would come together to fulfill destinies they dare never dream of before.
 
Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1634
Rejestracja: pn sie 15, 2005 9:33 pm

ndz sie 05, 2007 7:37 pm

Hm, myślę, że pewien bard/mistrz wiedzy wyznający Oghmę by sie nadal :P

A tak bardziej na temat to ciekawi mnie jakie 'stare' postacie Uznajecie za ikoniczne dla Krain? Być może byłby to wdzięczny temat dla serii artykułów w których można by pokusić się o napisanie BARDZO dokładnych historii tychże postaci.

PS iron mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko temu, że wykorzystam twój temat ;)
 
Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2815
Rejestracja: czw paź 20, 2005 7:56 pm

ndz sie 05, 2007 7:59 pm

PS iron mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko temu, że wykorzystam twój temat

Ależ skądże i tak zbytnio się nie rozrósł ;)

Stare postacie? No na pewno Elminster, Szass Tam, Drizzt (i spółka), Simbul, Khelben (wiem, wiem co z nim, ale jako reprezentant IMO się nadaje ;)), Manshoon, Alustriel.
 
Awatar użytkownika
Arthas Verley
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 121
Rejestracja: wt lut 27, 2007 9:44 am

ndz sie 05, 2007 8:06 pm

Uważam, że mieszkańcy Pomroku stają się coraz bardziej znani(patrząc na kalendarium dostępne w Polsce są całkiem nowi :( ). Wydaje mi się również, że cykl ,,Najemnicy" niejako zmniejsza popularność Drizzta na rzecz Artemisa i Jarlaxla.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4465
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

ndz sie 05, 2007 11:27 pm

Nowe postacie ikoniczne Krain. Przyznam, że to bardzo dobre pytanie, na które wbrew pozorom dość ciężko jest odpowiedzieć. Przede wszystkim trzeba powiedzieć o jakiej skali tutaj mówimy, czy mają to być symbole settingu (jakiś nowy Drizzt) czy raczej ktoś kto jest rozpoznawalny przez osoby z FR obeznany (powiedzmy poziom Manshoona, Khelbena albo Shandril).
W tym pierwszym przypadku pozycja mrocznego elfa i jego wesołej gromadki (do której zaliczyłbym też Jarlaxle`a i Artemisa, bo mimo wszystko worośli oni z tego samego cyklu) oraz Elminstera jest stosunkowo pewna. Trudno wskazać kogokolwiek kto mógłby obok nich stanąć. Można wręcz powiedzieć, że mamy tych dwóch panów a potem długo, długo nic.
Nieco lepiej wygląda sytuacja w przypadku drugim, bo tutaj można już snuć pewne przypuszczenia i nowych bohaterów do głównego kanonu Krain dodawać. Wydaje mi się, że największe szanse mają w tym wypadku bohaterowie Wojny Pajęczej Królowej (a szczególnie Halistra), wokół których buduje się powoli, swego rodzaju, nurt powieściowy. Spore szanse ma tu także Araevin, choć tutaj może się okazać, że jeden cykl to nieco za mało aby wykreować ikonę, nawet drugiego rzędu. Można też wymienić Tarę. Z innych wymieniłbym jeszcze wracającą na scenę Srinshee i wskrzeszonego Flara. Nie są to może osoby całkowicie nowe, ale jeśli tym razem zagoszczą na dłużej mogą stać się rozpoznawalni, szczególnie wśród osób pamiętających czasy drugiej edycji.

Jednocześnie nie wydaje mi się aby taką ikoną stał się ktos z Pomroków albo para wymieniona przez Kymila. W przypadku tych pierwszych brakuje rozpoznawalnej twarzy, jednej wyróżniającej się osoby. Pomrok jako całość na pewno zdobył pewną sławę, ale jego konkretni mieszkańcy są daleko za czołówką. Niby mamy Telamontha i Hardhune`a (bo pozostali książęta właściwie się nie liczą), ale żaden z nich jakoś specjalnie się na tle innych postaci Krain nie wyróżnia jeśli odejmiemy otoczkę Imperium Cieni. Natomiast przypadek Nain Keenwhistler i Ynshael Ilbaereth jest bardziej prozaiczny. Postacie te mają po prostu zbyt skomplikowane imiona aby stać rozpoznawalnymi. Typowy bohater ikoniczny musi mieć mimo wszystko łatwe do zapiętania imię (tak jak Drizzt albo Artemis) a tutaj tego nie mamy. Z tego powodu zbyt wielkiej sławy (mimo słów Shenda) raczej im nie wróżę.

Jeśli chodzi o pytanie amnezjusza to podobnie jak przedmówcy przede wszystkim Elminster, Khelben, Siedem Sióstr, Halaster, Manshoon, Drizzt, Caderly. Do tego od siebie dodam jeszcze Rycerzy Myth Drannor, Shandril (i jej towarzyszy), Liriel (i jej drużynę), główną trójkę z "Pieśni i Mieczy" (czyli Arilyn, Danilo i Elaith), Mirta, Durnana i wielu innych.

Arthas Verley pisze:
Wydaje mi się również, że cykl ,,Najemnicy" niejako zmniejsza popularność Drizzta na rzecz Artemisa i Jarlaxla.

Raczej nie. Cykl ten to po prostu przerwa w pisaniu o Drizzcie, a z tego co widać mroczny elf wraca na tapetę w nowej trylogii Salvatore.
 
Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1267
Rejestracja: wt maja 02, 2006 10:20 am

pn sie 06, 2007 7:41 am

amnezjusz pisze:
A tak bardziej na temat to ciekawi mnie jakie 'stare' postacie Uznajecie za ikoniczne dla Krain? Być może byłby to wdzięczny temat dla serii artykułów w których można by pokusić się o napisanie BARDZO dokładnych historii tychże postaci.

Na pewno Szass Tam, Manshoon, Fzoul, Khelben, Alustriel, ale przede wszystkim Elminster, Simbul i Halaster. Natomiast jeśli chodzi o postaci, których polscy czytelnicy za bardzo nie znają - to Larloch, Srinshee, Sammaster, Volo, a szczególnie Rycerze Myth Drannor. Do tego dodać należy Drizzta, Wulfgara, Bruenora. I chyba tyle.
 
Awatar użytkownika
Vitriol Plugawiciel
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 866
Rejestracja: pn paź 24, 2005 5:17 pm

pn sie 06, 2007 9:16 am

Według mnie do starych (ale jarych) ikonicznych postaci należą: Szass Tam, Manshoon, Elminster, Fzoul, Siedem sióstr i Halaster.

Kymil Nimesin pisze:
których polscy czytelnicy za bardzo nie znają - to Larloch

Czytelnicy może nie, ale miłośnicy Icewind dale czy Baldur's Gate już tak.

amnezjusz pisze:
Być może byłby to wdzięczny temat dla serii artykułów w których można by pokusić się o napisanie BARDZO dokładnych historii tychże postaci.

Bardzo ciekawy pomysł i jestem jak najbardziej za.
 
Awatar użytkownika
Nelix
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 426
Rejestracja: pt gru 09, 2005 8:30 am

pn sie 06, 2007 10:59 am

Co do ikonicznych postaci to Elminster (który jest jednak o wiele mniej znany w polsce, ponieważ nie wydano książek, w których jest on głównym bohaterem, np. Elmister in Hell, czy inne, starsze, pozycje) oraz Drizzt. To są praktycznie uciekinierzy peletonu, który został daleko za nimi. Elma i Drizzta gonią Manshoon (tutaj nie wiadomo, czy wizardzi będą chcieli go usunąć), Khelben (on, IMO, był najbliżej), Szass Tam (on ma przyszłość; może nawet zostać jednym z największych "złych w FR"; o ile już nim nie jest), Araevin (on prawdopodobnie będzie ikoną), Fzoul, Scyllua Darkhope (ostatnia dwójka, być może, również), Tsarra (jej przyszłość zapowiada się bardzo ciekawie); może kilku innych.

Poza tym, chciałbym zwrócić uwagę, że w FR występuje kilka legendarnych, wręcz mitycznych postaci, które niekonicznie aspirują do miana ikony, np. Srinshee, Larloch, Ioulaum, Arthindol. Oni, IMO, nie będą twarzami (czy zgniłymi twarzami :razz: ) FR.
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

pn sie 06, 2007 1:42 pm

Patrząc na tendencje Eberronu, to przede wszystkim nowymi ikonami zostaną postacie, które będą w jakiś sposób promować materiały WotC. I tak np. gdyby WotC chiało spopularyzować w zasadzie nieznany system Incarnum, to na bank w FR pojawi się postać, która będzie promować dany podręcznik.

I należy odróżnić postać ikoniczną od postaci epickich, bo mimo iż Encephalithid, Iolaum, Larloch, czy Telamonth są niewątpliwie postaciami dorównującymi potęgą (lub jak w przypadku pierwszych dwóch potężniejszymi) Elmowi, to żaden z nich nie będzie ikoną FR. Książki o Encephalithidzie, Iolaumie, czy jakiejkolwiek innej z takich postaci byłyby po prostu nudne.
Rolą ikony, oprócz tego, że popularyzuje setting i jakieś dodatkowe materiały, jest to, że daje pewien powiew świeżości. Trudno o coś takiego przy postaciach tak epickich jak wymienione wyżej.

Jeżeli na znaczeniu zyskałby Podmrok, to prawdopodobnie kilka postaci miałoby szanse na karierę (Jarlaxe, Kimuriel przede wszystkim, ale też Phauran, który także nie ma zamkniętej ścieżki). Jeśli WotC zdecydowali by się na wzrost znaczenia Kara-tur, pewnie znalazłby się w krainach jakiś wykręcony młody mnich walczący ze złem/przeciwnościami losu przez dyscyplinę i rygorystyczny trenning. Może oczy czarodziejów z wybrzeża skierują się w stronę Maztki?

iron_master pisze:
Na początek wspomnę o słonecznym (?) elfie, w którym wspomniał w którymś miejscu Kymil. Chodzi o tego jegomościa z okładki PGpF i Podmrok. Czy możecie powiedzieć o nim coś więcej? Czy można go uznać za postać ikoniczną (wszak podobnie jak kiedyś Elminster występuje na okładkach podręcznika )?

Inną zaś sprawą jest ikoniczność np. klasowa. Ialadobe jest ikonicznym telepatą (w zasadzie wszędzie w podręcznikach, gdzie jest odwołanie do psionów (w szczególności telepatów), przytaczany jest Ialadobe). Takie "ikoniczne postacie" to wszystkie, do których odwołują się podręczniki, ale to chyba nie jest to, o co Ci chodzi.
 
Awatar użytkownika
Renald
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 444
Rejestracja: ndz maja 14, 2006 5:55 pm

pn sie 06, 2007 3:04 pm

Pozwolę sobie, że dopisze kilku swoich typowych kandydatów. Nie będą to żadne szokujące postacie, gdyż większość z nich została już wymienione (niektórzy nawet kilka razy ;)).
Oczywiście, czy tego chcą, czy nie chcą, wrogowie naszego smutnego drowa i paczki, to jednakże on do postaci ikonicznych powinien być zaliczony. Prawdopodobnie w Polsce wydano najwięcej książek traktujących o nim jak i całym Menzoberranzan. Zdarzało mi się, że czytałem nawet posty osób, które nie mają pojęcia o Zapomnianych Krainach, jednakże o Podmroku wiedzą, co najmniej sporo. Tak więc Drizzt Do'Urden również zalicza się do postaci ikonicznych. Również otoczony złą sławą wśród postaci o złym charakterze i jeden z najbardziej znanych czarodziei na Torilu – Elminster, jak wielu moich poprzedników już wspomniało jest ikoniczny. Larloch był znany nawet przed pojawieniem się jakiegoś podręcznika opisującego go samego.
Właśnie te trzy osoby uznałbym za ikoniczne, choć za tym pierwszym nie bardzo przepadam.
 
Awatar użytkownika
Lendir
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 379
Rejestracja: pt maja 05, 2006 3:18 pm

pn sie 06, 2007 5:14 pm

Nowe postacie ikoniczne? Cóż, wszystko zależy od tego co rozumiemy pod pojęciem "postać ikoniczna". Jeśli mowa o silnej pozycji w literaturze i odpowiedniej dozie "sławy" to stawiam na Hallistrę i Erevisa Cale`a - oboje doczekali się własnych serii książkowych. Dalej typuję Telamonta Tanthula - o Pomrokach jest całkiem sporo w sourcebookach, do tego popularna trylogia (z bardzo charakterystycznym Arcyksięciem) i kolejny cykl w drodze. Biorąc pod uwagę znaczną promocję Powrotu Arcymagów i Pomroku, być może Wizardzi chcą zrobić z Telamonta coś na kształt przeciwieństwa Elminstera :wink:

Jako, że wychodzą mi sami źli to dodam jeszcze dla równowagi Araevina i Tsarrę - jednakże nie mają oni na chwilę obecną takiej pozycji jak wyżej wymienieni. O Srinshee nie dość, że jest mało, to jeszcze niespecjalnie mi ona pasuje do kategorii postaci ikonicznych.

Jeśli chodzi o stare ikony FR to na mojej liście są: Elminster, Drizzt i s-ka, Siedem Sióstr i Khelben. A w drugim szeregu: Fzoul, Manshoon, Szass Tam, Arilyn, Volo i Rycerze Myth Drannor.
 
Awatar użytkownika
Arthas Verley
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 121
Rejestracja: wt lut 27, 2007 9:44 am

wt sie 07, 2007 6:36 pm

,,...ale też Phauran, który także nie ma zamkniętej ścieżki" - w ,,Zmartwychwstaniu" wspomniany mag zginął, więc czy poprawnie się domyślam, że w pozycjach o walce Lollth z córką, został on wskrzeszony?
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

wt sie 07, 2007 6:45 pm

[spoiler]Aliszia ma jego fragment i wydaje się, że autorzy zostawili sobie furtkę do wskrzeszenia tej, bądź co bądź najpopularniejszej postaci z Wojny...[/spoiler]

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości