Zrodzony z fantastyki

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 15

Awatar użytkownika
Korodzik
Częsty bywalec
Częsty bywalec

4. Edycja - temat oficjalny

czw sie 16, 2007 6:13 am

Wybaczcie, jeśli ktoś już to zauważył.

Wejdźcie na stronę D&D:

http://wizards.com/default.asp?x=dnd/welcome

Ki diabeł? (Na razie zostało jeszcze 18 godzin)

...Chyba nie myślicie, że to...

Awatar użytkownika
Taklinn.pl
Częsty bywalec
Częsty bywalec

czw sie 16, 2007 7:28 am

Wiele wskazuje na to, że to początek 4ed. Widziałem też teorie, które wskazywały na jakieś D&D 4D(sic). A ja się dopiero przestawiłem na 3.5 :?

hallucyon

czw sie 16, 2007 9:38 am

Obrazek
Nawiasem mówiąc, nawet na Forum RPGnet nikt nie wie, co jest grane, a to już rzadkość. Nieco światła rzuci może jednak ta strona.

Awatar użytkownika
$limaq
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

czw sie 16, 2007 10:42 am

O nie... cholera, trochę czasu i kasy zajęło mi przestawienie się z AD&D na D&D 3.0, a teraz gdy zaczynam w końcu bawić się w 3.5 to oni wyskakują z 4.0...

Powiem dosadnie: jeśli nowy system nie będzie sam obierał ziemniaków i robił dobrej kawy to nie mają co liczyć na mój portfel. :wink:

Awatar użytkownika
Merlin wszech
Częsty bywalec
Częsty bywalec

czw sie 16, 2007 11:16 am

Ja jestem za uznawaniem edycji do której przetłumaczono najwięcej podręczników- a w Polsce to dotychczas 3.0ed- nawet jeśli wprowadzą (znowu) nową edycję- to myślę że jeszcze przez kilka dobrych lat ISA może tłumaczyć podręczniki do 3.5. W planach wspominiano że nie ukarzą sie w Polsce wszystkie Podręczniki, lecz na 100% związane z Faerunem... lecz i tak ich tłumaczenie zajełoby wiele czasu. Sam mam nadzieję że do sklepów trafią jeszcze pozycje typu Dracomicrona oraz Lords of Madness, choć i tak uważam że spowolni to tłumaczenie kolejnych (może jeszcze lepszych) książek.

Awatar użytkownika
Renald
Stały bywalec
Stały bywalec

czw sie 16, 2007 11:24 am

Nie ma się, czego bać panowie. Przede wszystkim edycja 4.0 jest będzie stworzona głównie pod D&D mini (do gry figurkami na planszach). Zresztą, jeżeli to, co pokazuje zegar jest rzeczywiście nową edycją, nie znaczy to, że zostanie wydana i w Polsce a jeżeli już, to dopiero za ładnych kilka lat. Zbyt wiele podręczników do edycji 3,5 nasza ISA nie zdążyła jeszcze wydać. Bez paniki, za około 13 godzin wszystkiego się dowiemy.

Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu

czw sie 16, 2007 11:42 am

Zgadzam się z Renaldem. Rzeczywiście na początek trzeba poczekać i zobaczyć czy to w ogóle jest 4 edycja, wiele wskazuje na to, że tak, choć pewności jak na razie nie ma. Same przecieki też są bardzo skromne, mówi się głównie o przyśpieszeniu rozgrywki, zmianach w stylistyce i lewitacji w stronę Moderna i nowego Star Wars (zresztą ten ostatni zaczęto stawiać jako preludium do nowego dedeka). Swoją drogą warto też zerknąć pod ten link.

Natomiast nawet jeśli jest to zapowiedź czegoś zupełnie nowego to i tak minie wiele czasu zanim edycja 3.5 odejdzie całkowicie w zapomnienie. Będzie to szczególnie widoczne u nas gdzie 3.5 dopiero wchodzi i zanim wyjdzie większość podręczników do niej minie ładnych parę lat i to nawet jeśli ISA nie wyda wszystkiego (co zresztą zostało zapowiedziane).

Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum

czw sie 16, 2007 11:58 am

Czy ja jestem takim #$%@# i tylko ja nie nie potrafię wejść na forum WotC Forgotten Realms?
Radnon pisze:
Same przecieki też są bardzo skromne, mówi się głównie o przyśpieszeniu rozgrywki, zmianach w stylistyce i lewitacji w stronę Moderna i nowego Star Wars (zresztą ten ostatni zaczęto stawiać jako preludium do nowego dedeka).

Ech, szkoda mości panowie, szkoda. Mam już za sobą lekturę nowej edycji Star War'a i to nie jest ''to''. Dynamika jest, ale cała mnogość taktycznych opcji poszła do kosza. Nie wyobrażam sobie potężnej magii w nowej edycji, jeśli wszystkie klasy miałyby jeden atak.

Za to cieszy, dzięki za link Radnonie, że prawdopodobnie Forgotten Realms przetrwa. Nowy Campaign setting zdecydowanie by się przydał.

Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony

czw sie 16, 2007 12:38 pm

Nie zapomnijcie tylko, że jeśli 4ed nie będzie czymś absolutnie rewelacyjnym i innowacyjnym pod względem RPG (a jak Radnon wspomniał zanosi się bardziej na grę bitewną w rodzaju D&D Miniatures) to 3.5ed ma szansę przetrwaćć, choć bardziej nieoficjalnie. OGL/OGC to licencje WIECZYSTE czyli, że trwają do końca świata i jeden dzień dłużej :)

Damador.
Zespolony z forum
Zespolony z forum

czw sie 16, 2007 1:29 pm

August 16, 2007 (Renton, WA) – Whether you storm a mad wizard's tower every week or haven't delved into a dungeon since you had a mullet and a mean pair of parachute pants, one thing is certain - millions of D&D players worldwide have anticipated the coming of 4th Edition for many years. Today, Wizards of the Coast confirms that the new edition will launch in May 2008 with the release of the D&D Player's Handbook. A pop culture icon, Dungeons & Dragons is the #1 tabletop roleplaying game in the world, and is revered by legions of gamers of all ages.

The 4th Edition Dungeons & Dragons game includes elements familiar to current D&D players, including illustrated rulebooks and pre-painted plastic miniatures. Also releasing next year will be new web-based tools and online community forums through the brand-new Dungeons & Dragons Insider (D&D Insider) digital offering. D&D Insider lowers the barriers of entry for new players while simultaneously offering the depth of play that appeals to veteran players.

The 4th Edition rules emphasize faster game play, offer exciting new character options, and reduce the amount of "prep time" needed to run the game. D&D Insider includes a character creator that lets players design and equip their D&D characters, dungeon- and adventure-building tools for Dungeon Masters, online magazine content, and a digital game table that lets you play 24/7 on the internet — the perfect option for anyone who can't find time to get together.

"We've been gathering player feedback for eight years," said Bill Slavicsek, R&D Director of Roleplaying and Miniatures Games at Wizards of the Coast. "Fourth Edition streamlines parts of the D&D game that are too complex, while enhancing the overall play experience. At its heart, it's still a tabletop game experience. However, D&D Insider makes it easier for players to create characters, run their games, and interact with the rest of the D&D community."

Wizards of the Coast will release two 4th Edition preview books in December and January — Wizards Presents: Classes and Races and Wizards Presents: Worlds and Monsters. The first live demos of 4th Edition will happen at the D&D Experience gaming convention in Washington D.C. in February 2008. The full scope of 4th Edition books, miniatures, and adventures will be available in the spring and summer of 2008.

Since its first release in 1974, the fantasy roleplaying game Dungeons & Dragons has taken millions of players on imaginary adventures of epic scale. Today, D&D is universally regarded as the original game that created the roleplaying game category, and the inspiration for generations of game designers. D&D is enjoyed by millions of players worldwide, while countless more remember it with fond nostalgia.

Asurmar
Stały bywalec
Stały bywalec

czw sie 16, 2007 4:12 pm

Mam cichą nadzieję, że do tej nowej edycji wydany zostanie nowiutki, bezpłatny SRD. I jak już nowe dziecko Wizardsów trafi do przedszkola ISY będziemy już "obcykani" z nową mechaniką.

Wie ktoś czy to SRD trafi do netu w najbliższym czasie?
Damador. pisze:
"Fourth Edition streamlines parts of the D&D game that are too complex, while enhancing the overall play experience. At its heart, it's still a tabletop game experience. However, D&D Insider makes it easier for players to create characters, run their games, and interact with the rest of the D&D community."

Too complex? Cholera, a że możliwości kombinowania z taką mechaniką to sam miód to autor zauważyć nie raczył? Jeśli, jak podpowiada Kymil Nimesin, wszystkie postacie mają mieć jeden atak to pół zabawy z mechaniką w walce idzie do kosza. Dzięki, raczej zostanę przy 3.5. Względnie będę kombinował i pożyczę co ciekawsze rozwiązania.

Pozdrawiam i cześć.:)

Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu

czw sie 16, 2007 4:31 pm

Kwestia SRD jest akurat dość niepewna i chodzą nawet plotki, że dokument taki w formie znanej z 3.0 i 3.5 może się w ogóle nie pojawić. Już jakiś czas temu spotkałem się z opinią, że Wizardzi niezbyt przychylnie patrzą na masowo wydawane, często kiepskie PDF-y oparte na ich mechanice. Zamiast tego mogą postawić na sprzedawanie licencji odpowiednim firmom trzecim, tym które uznają za wartościowe (i najbardziej opłacalne). Wbrew pozorom nie jest to nic nowego bo nawet teraz była czasem sprzedawana przez WotC część D&D jaka w SRD się nie znalazła (np. Yuan-ti wykorzystani przez FFG w Dawnforge`u). Można o tym przeczytać np. w linku z mojego poprzedniego posta.

Awatar użytkownika
Korodzik
Częsty bywalec
Częsty bywalec

czw sie 16, 2007 4:40 pm

Cholender, niby od początku świata wiedziałem, że prędzej czy później ukaże się (nie "ukarze") czwarta edycja, ale... tak szybko...?

Naskrobałem mały moskalik

Kto mi powie, że "trójeczka"
Edycją jest przestarzałą
Tego uszkodzę czymś z deczka
I w kruchcie rozerwę ciało.

Kastor Krieg

czw sie 16, 2007 4:48 pm

Ha, patrząc po zapowiedzi "streamlined and faster", być może wreszcie Dedeki będą grywalne dla ludzi mniej zainteresowanych kwadrylionem opcji taktyczno-kreacyjnych - mają fajne światy do fantasy, ale rozbuchana mechanika zawsze mnie odstręczała, a konwersja na kropki czy inne FATE'y - nigdy nie miałem na to czasu :|

Awatar użytkownika
Mortis
Zespolony z forum
Zespolony z forum

czw sie 16, 2007 4:58 pm

Ojoj, nie podoba mi się to. Nie chce mi się czekać na wszystkie dodatki do nowej edycji, jednocześnie jestem niemal pewien, że się przerzucę na najnowsze zasady. Na szczęście kończę kampanię, być może następną poprowadzę już w 4.0...

Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony

czw sie 16, 2007 6:25 pm

Osobiście wstrzymuję się z nażekaniem/wychwalaniem pod niebiosa. Wolę poczekać aż wyjdzie, wtedy będę bugi wytykał;P Mimo to jak już wspomniałem, jeśli 4ed nie będzie absolutnie rewelacyjna, to zostanę przy 3.5. Z tego samego powodu, dla którego niektórzy grają jeszcze a AD&D - sentymentu i przyzwyczajenia. Jeśli zasady nie będą ultraproste i jednocześnie dobre zwyczajnie nie będzie mi się chciało uczyć ich.

AFAIR 3.0 powstała tak koło 2000 roku, czyli istnieje już 7 lat (wliczam to 3.5, która jest jej wielkim updatem, ale nie ma aż takich różnic jak między 3.x a 2ed). Mało, patrząc na to, że poprzednia edycja trwała AFAIK znacznie dłużej.

Jak dla mnie WotC popełniło z tą edycją zasadniczy błąd, a jak nie błąd to brzydki chwyt marketingowy (szkoda, że częsty :( ) - wydawało mnóstwo chłamu, mnóstwo dodatków dla klas. Jeśli o mnie chodzi z chęcią bym zobaczył jak wydawnictwo bardziej skupia się na settingach, a kolejne klasy/czary/etc. są dodatkiem do materiałów settingowych. I kombosić można i światy fajnie opsiane są. No, ale to tylko moja skromna, nierealna wizja.

P.S Kymil jeślli mógłbyś, napisz mi proszę trochę na PW zasady SW Saga (podstawowe zasady i założenia). Będę ogromnie wdzięczny.

Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion

czw sie 16, 2007 7:12 pm

MardusibnDaoud pisze:
Mam cichą nadzieję, że do tej nowej edycji wydany zostanie nowiutki, bezpłatny SRD.

Biorąc pod uwagę fakt, że WotC odkupuje wszelkie licencje do DnD (patrz zamknięcie magazynów Dragon i Dunegeon) jest bardzo wątpliwe, by nowa edycja była częścią OGC.

Jakieś 2-3 lata temu rozmawialiśmy sobie w drużynie, że jak ISA zacznie wydawać 3.5, to wizardzi wydadzą 4.0.

Zastanawiam się co jest gorsze: czy to, że ISA nie jest tak opóźniona z wydawaniem podręczników, że tkwimy jeszcze (i będziemy tkwić) w 3.5, czy to, że nie guzdrała się bardziej, bo by całkowicie 3.5 pominęła i spróbowała nadążyć za zachodem.

Odnośnie SW, to bardzo fajnie rozwiązano tam moc, mam nadzieję, że na podobnej zasadzie będzie działała psionika w 4.0 (gdzie prawdopodobnie magia będzie działała na zasadach obecnej psioniki).

Awatar użytkownika
Erpegis
Zespolony z forum
Zespolony z forum

czw sie 16, 2007 7:44 pm

Na bank nie wprowadzą jakiegoś systemu z punktami magii. Vanciański system czarów to jest niestety podstawowy element D&D. Psionika oparta na umiejętnościach - czemu nie? Podobnie było AFAIR w drugiej edycji.
Od tego jest D&D, żeby były HP i rzuty obronne.

Na 200% wszystko pójdzie pod figurki. Malutkie karty postaci, żeby można było je zmieścić w pudełku z figurką bohatera.

Chciałbym uproszczenia systemu klas: Powiedzmy mamy tylko 5 core classes:
Warrior, Cavalier, Thief, Priest, Magic-User, i do każdej z tych klas dobieramy odpowiednie atuty/właściwości klasowe tak, aby otrzymać sorcerera, barda czy rangera. Będą prestiżówki.

Skille mogą być rozwiązane tak jak w SW saga (znaczy masz albo nie masz), ale ja wolałbym coś pośredniego, powiedzmy +1/4 poziomu, +1/2 poziomu, +cały poziom, +poziom+5)

Wywalą pewnie okazyjne ataki. Jeden atak w turze pewnie będzie. Może być nawet rzut na KP. Ściągnąłem true20 i myślę, że sporo rzeczy mechanicznych będzie podobnych.

Logicznie, można połączyć DMG i PHB w jedną książkę i dodać kilka podstawowych potworów, wampir, troll, goblin itd. Chciałbym tak.

Ze światów: Nie wierzę, że Eberron będzie podstawowy, bo jest za mało klasycznym fantasy. Pewnie będzie to FR. Mogą wprowadzić jakiś nowy świat, ale nie liczyłbym na to. Mogą też odkurzyć jakiś starszy świat, ale nie liczyłbym na to.

Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum

czw sie 16, 2007 7:58 pm

Erpegis pisze:
Ze światów: Nie wierzę, że Eberron będzie podstawowy, bo jest za mało klasycznym fantasy. Pewnie będzie to FR. Mogą wprowadzić jakiś nowy świat, ale nie liczyłbym na to. Mogą też odkurzyć jakiś starszy świat, ale nie liczyłbym na to.

Wg. Enworldu wyjdzie Eberron i Forogotten Realms.
Erpegis pisze:
Psionika oparta na umiejętnościach - czemu nie?

Przypominałoby to Moc ze ''starej'' edycji SW. Nie dla mnie.
Suldarr'essalar pisze:
Biorąc pod uwagę fakt, że WotC odkupuje wszelkie licencje do DnD (patrz zamknięcie magazynów Dragon i Dunegeon) jest bardzo wątpliwe, by nowa edycja była częścią OGC.

Nie wiem, czy doczytałem dokładnie, ale SRD i OGL będzię i dla 4.0.
Suldarr'essalar pisze:
Odnośnie SW, to bardzo fajnie rozwiązano tam moc, mam nadzieję, że na podobnej zasadzie będzie działała psionika w 4.0 (gdzie prawdopodobnie magia będzie działała na zasadach obecnej psioniki).

Masz na myśli starszą czy nowszą edycję?

Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu

czw sie 16, 2007 8:22 pm

Na forum Wizardów trafiłem na kolejny dość ciekawy link. Właściwie wiele rzeczy było już wcześniej powiedzianych. Z nowych można się dowiedzieć, że maksymalny poziom w core to 30 a nie jak do tej pory 20. Bazowym światem nie będzie FR ani EB, ale jakiś abstrakcyjny, neutralny setting. W sumie najbardziej interesujące jest stwierdzenie, że zmiany w nowej edycji są "ewolucyjne" a nie "rewolucyjne". Wygląda więc na to, że żadnej nowej jakości nie mamy co się spodziewać.

Poza tym w kwestii settingów pojawiają się informacje, że będą się one pojawiały co rok począwszy od FR w 2008. Co ciekawe wśród tych pozycji nieśmiało mówi się też o nowych Dragonlance, Ravenlofcie czy nawet Greyhawku.

Awatar użytkownika
Aragathor Roaringflame
Wyróżniony
Wyróżniony

4. Edycja - temat oficjalny

czw sie 16, 2007 8:28 pm

To nie jest żart, to nie przypuszczenia. To brutalna prawda...

Dzisiaj na Gen Con Wizards of the Coast ogłosiło że czwarta edycja popularnego systemu Dungeons & Dragons zostanie wydana w roku 2008.

Pierwszym settingiem który zostanie skonwertowany będzie Forgotten Realms.

Linki:
Wizards 4dventure
icv news

Co wy o tym myślicie?

PS: Ja przestaje grać z wyjściem 4ed, przerzucam się na L5R 3ed i SR 4ed.

Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu

czw sie 16, 2007 8:41 pm

Skoro pojawił się wątek oficjalny to może warto scalić go z tym tematem? W sumie to już od rana toczy się tutaj rozmowa na temat tego co Wizardzi ogłosili/mają ogłosić dzisiaj na wieczornym GenConie.

Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony

czw sie 16, 2007 8:45 pm

Aragathor Roaringflame pisze:
Co wy o tym myślicie?
Mam mieszane uczucia. Z jednej strony mam nadzieję na uproszczenie i ujednolicenie mechaniki, tak aby nowi gracze łatwiej ją sobie przyswajali. Z drugiej nie chcę aby zrobiła się z tego gra figurkowa, a tak raczej na pewno będzie (kasa, kasa, kasa). Podobają mi się światy fantasy d20 jakie są wydawane (FR, EB też wydaje się miły, PS i wiele innych), które działają pod d20 i nie chciałbym z nich rezygnować dlatego, że mechanika każe mi wydać dodatkowe X zł na figurki, na które mnie nie stać. Myślę, że jeśli mechanika mi się nie spodoba, mogę zamienić się w dinozaura, który gra na starej, nieużywanej, kiepskiej i w ogóle prehistorycznej 3.5. Martwię się, ale nie krzyczę, że źle, bo mogę się mylić. Jestem cholernie ciekaw tej edycji.
Martwi mnie też, że WotC może zrobić z D&D drugiego MTG - regularnie nowe edycje (nie żebym coś miał do MTG).
Mam nadzieję, że tego nie skopią. Podejrzewam, że zmiany wyjdą na dobre, w końcu mają doświadczenie. Pytanie tylko, czy dobrze dla erpegowców czy minatures'owców? Nie, żebym miał coś do figurek (sam korzystam czasami z żetonów), ale chciałbym aby D&D było grą fabularną.

Ja przestaje grać z wyjściem 4ed, przerzucam się na L5R 3ed i SR 4ed.
A na starej edycji grać nie możesz? ;)
Ja z kolei coraz poważniej myślę o nWoDzie. Na bank kupię podstawkę kiedy wyjdzie (taniej zawsze o te Xzł ;)), a jeśli mi się spodoba (a szykuje się nieźle) to zacznę w niego grać. Wtedy prawdopodobnie zdecyduję się na Changelinga (który z zapowiedzi mi się strasznie podoba) lub Wilkołaka.
Jeśli chodzi o fantasy, jeśli 4.0 nie będzie mi się podobać, może przekonweruję sobie fajne światy (FR, DL, PS itp) na jakąś inną mechanikę, a z WotC zakupię tylko materiały settingowe.
No ale to tak OT:P

Awatar użytkownika
Mortis
Zespolony z forum
Zespolony z forum

czw sie 16, 2007 8:46 pm

Ja jestem w o tyle komfortowej sytuacji, że zbliża się koniec prowadzonej przeze mnie kampanii, przerzucę się prawdopodobnie na nowego Wampira. Być może za ok. rok, kiedy poczytam nowe zasady, zacznę grać lub prowadzić w nowym systemie. Trochę mnie denerwuje ta sytuacja, bo siłą rzeczy nowa edycja na początku będzie uboga, poza tym wszystkie podręczniki do starej edycji staną się tylko ładną pamiątką... Ale z drugiej strony jeśli nowe Dungeons & Dragons będzie do niczego i bardziej figurkowe niż roleplayowe, to zostaje stara edycja.

Szczerze mówiąc wolałbym widzieć tego newsa za jakieś 2 lata, ale Wizardom wyraźnie kończą się pomysły na podręczniki (sami nawet z tego żartowali zapowiadając Complete Riding Dog, oczywiście później to wyjaśnili), a samo DnD rozrosło się chyba nieco za bardzo. Jeśli faktycznie nowe zasady mają nieść za sobą większą spójność i logikę, a rozgrywka ma być szybsza, prostsza i przyjemniejsza, to nie widzę powodów, dla których nie miałbym w to grać. Nie będę się na to obrażał na początku (a tak było z nWoDem), a wręcz będę czekał z niecierpliwością, prowadząc sobie tymczasem w Forgotten Realms 3.5.

Awatar użytkownika
dreamwalker
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw sie 16, 2007 8:51 pm

Trzeba skonwertować wszystko na d6-ke albo fudge'a i już :P
I niech się wizardsi gonią, a i tak najlepsze materiały do światów (fr, ravenloft) wydawane były w czasach drugiej edycji (to jeśli chodzi o fajne światy).
A między przerobieniem drugiej edycji na 3.5 i d6 nie ma większej różnicy :) Dwa różne światy ot co.
Inne systemy - może nwod, stare starwarsy (d6 rox :P), exalted, w cp jeszcze nie grałem, a bym zagrał.
No i przede wszystkim - podręczniki do 3.5 nagle nie znikną więc będzie można dalej w 3.5 grać :P

Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum

czw sie 16, 2007 9:01 pm

Co wy o tym myślicie?

To zależy - dużo zależy od samych zasad. Trochę czytałem i grywałem w SW RPG i nie wszystko mi tam odpowiadało. Zobaczymy jak wyjdzie.
Natomiast jestem bardzo zadowolony z tego, że już we wrześniu przyszłego roku wyjdzie FR Campaign Setting. Wiele rzeczy wymaga zaktualizowania.
Zawsze podobał mi się taktyczna strona D&D - skróceniu czasu walki nie do końca trafia w mój gust.
Jeśli będzie ten jeden cursed atak, to prawdopodobnie osłabieniu ulegnie magia. To mi się nie podoba. Jednocześnie liczę na świetne Talent trees.

Za to ja przesiadam się na czwartą edycję zaraz, jak tylko wyjdzie FR Campaign Setting do tejże edycji.

Chciałbym polecić forum ENWorldu.

I bardzo proszę o scalenie tematu z ''Co to za dziw''.

Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum

czw sie 16, 2007 9:06 pm

Radnon pisze:
Poza tym w kwestii settingów pojawiają się informacje, że będą się one pojawiały co rok począwszy od FR w 2008.

Ja tylko dodam, iż FR powinien wyjść we wrześniu.

Awatar użytkownika
Anomer
Częsty bywalec
Częsty bywalec

czw sie 16, 2007 9:12 pm

Co wy o tym myślicie?

Zależy... Nie podoba mi się pomysł z upraszczaniem mechaniki. Jakoś nigdy nie było z nią dużych problemów... Jak mocno uproszczą albo zrobią z tego bitewniaka to na pewno zostanę przy 3.5, jak będzie się dało przeżyć te zmiany to pewnie za jakiś czas przerzucę się na 4.0...

A po 4.0 oczekiwałbym odgrzebania i odświeżenia starych motywów - Planescapa, Spelljammera, Ravenlofta...

Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu

czw sie 16, 2007 9:22 pm

Miałem dopisać opinię do swojej poprzedniej technicznej notki, ale widzę, że pojawiło się w tym czasie tyle odpowiedzi, iż wyglądałoby to niezbyt fajnie :).

Jeśli chodzi o nową edycję to mam bardzo mieszane uczucia. Z jednej strony cieszy, że będzie coś nowego, ale z drugiej miałem jednak nadzieję, że 3.5 przez więcej czasu pozostanie tą obowiązującą edycją. Jednocześnie liczyłem na to, że teraz kiedy Wizardom skończyły się pomysły na nowe dodatki mechaniczne pójdą bardziej w stronę settingów i to nie tylko dwóch podstawowych (FR i GH), ale także tych starszych. Niestety wygląda na to, że się pomyliłem a w przyszłym roku wszystko zacznie się od nowa (nowe bestiariusze, nowe classbooki itd. itd. czyli powtórka z rozrywki po raz drugi).

Co wy o tym myślicie?

W kwestii zmian pewnie zbyt wiele nowego nie powiem. Nastawienie na figurki niezbyt mi się podoba, przyśpieszenie i uproszczenie rozgrywki, choć samo w sobie pozytywne (tworzenie mechanicznej strony sesji na wyższych poziomach w 3.5 było katorgą) wydaje się iść troche w złą stronę. Mam obawy, że te ułatwienia pójdą w stronę cięć w taktycznej stronie gry oraz różnorodności mechanicznej postaci (choć to drugie już takie istotne nie jest). Wygląda to tak jakby twórcy starali się zbliżyć mechanikę do tego co znamy z różnego rodzaju gier MMORPG. Takie posunięcie na pewno powiększy target nowego D&D (tak samo jak nastawienie na figurki), ale nie wiem czy zbliżenie do onlinówek jest najlepszą drogą dla papierowych rpg-ów. Obawiam się też trochę znacznie mocniejszego połączenia D&D 4.0 ze stroną wizardów oraz całą netową otoczką. Sama idea nie jest zła, ale sugestie (momentami dość wyraźne) jakoby niektóre materiały miały być płatne już takie dobre nie są. W najgorszym wypadku może okazać się, że aby cieszyć się produktem w 100% trzeba będzie kupić książkę i zapłacić abonament za dostęp do strony Wizardów - a to jest mocno niefajne. Oczywiście mam nadzieję, że to tylko plotki, ale pewne ryzyko jednak istnieje.

Żeby jednak nie było, że tylko się czepiam dwa spore pozytywy. Pierwszy to na pewno to, że OGL i SRD raczej zostaną co sprawi, że wciąż będziemy mieli ciekawe produkty od innych wydawców. Drugi to natomiast zapowiedzieć wydawania settingów (nowe FRCS w przyszłym roku to dobra wiadomość) tak dwóch podstawowych (FR i EB) jak wsparcie dla tych stojących styłu (PS, GH). Te dwie rzeczy cieszą.

Zawsze chciałem zobaczyć jak sprawuje się nowa edycja Warhammera, w sumie nWoD też może być ciekawym doświadczeniem. Jakoś bez dedeka przeżyję. :wink:
Natomiast tak bardziej poważnie to jako typowy konserwatysta grający do tej pory w 3.25 (niektórzy pewnie kojarzą jeszcze ten doraźny wynalazek) i uważający, że najlepszy klimat miało AD&D (na którym wciąż w wielu miejscach się opieram) niespecjalnie przejmuję się tymi wszystkimi zmianami. Zapewne skoncentruję się na informacjach fabularnych (tych z FR) i będę prowadził w jakiejś hybrydzie w rodzaju 3.6 albo 3.75 :). Mechanika pewnie na upartego też da się dopasować wstecznie tam gdzie będzie to konieczne, inne da się symulować jak zaadoptować. Zatem krótko mówiąc niektóre pozycje pewnie kupię, ale prowadzić w oparciu o pełną edycję 4.0 zwyczajnie nie mam zamiaru.

Awatar użytkownika
Aragathor Roaringflame
Wyróżniony
Wyróżniony

czw sie 16, 2007 10:06 pm

A na starej edycji grać nie możesz?

Mogę, ale po co? Mam teraz 2 grupy, jedna na L5R 3ed i drugą na starym WoD. I jakoś odechciewa mi się powoli D&D.
To co robią Wizardsi to po prostu jest chęć zdobycia jak największej kasy, więc próbują rynek zalać syfem. Porównajmy to do np. AEG które do L5R rocznie wydaje 3-4 pozycje.

I bardzo proszę o scalenie tematu z ''Co to za dziw''.

Nie posiadam uprawnień do scalania tematów/notek. A modem jestem...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 15