Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2815
Rejestracja: czw paź 20, 2005 7:56 pm

Rasy Faerunu

pt lis 02, 2007 12:55 pm

Witam.

Mam prośbę do osób posiadających podręcznik [t]Rasy Faerunu[/t], czy moglibyście się podzielić wrażeniami na temat tego podręcznika? Czy jest przydatny, jak obszernie rasy zostały opisane, ile ras zostało przedstawionych (jakość? ilość? a może coś pomiędzy?), jakie materiały dodatkowe są w podręczniku poza rasami.

Fragment na stronie WotC wygląda całkiem fajnie, choć osobiście wątpie, by każda rasa miała swoją prestiżówkę i atuty.
Właśnie, czy to naprawdę jest opis ras Faerunu, czy kolejny podręcznik naładowany czarami, PrC, atutami, a w tle gdzieś tam rys ras?

Zamówiłem w ISIE razem z nWoDem i zanim do mnie dotrze, trochę czasu minie, ale wolę być choć odrobinę przygotowany na to co zobaczę ;-)

Póki co wiem, że WE do tego jest bardzo fajne ;-P
 
Nighter
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: czw sie 31, 2006 5:26 pm

pt lis 02, 2007 1:35 pm

Podręcznik zawiera 6 podras krasnoludów, 7 elfów, 3 gnomów, 3 półelfów, 3 orków + półorkowie, 3 niziołków, 7 ludzi, 8 sferotkniętych i 9 pomniejszych ras. Każda rasa/podrasa zajęła 2-3 strony.

Zdecydowanie nie jest naładowany mechaniką – znajduje się ona w dodatku i zajmuje ok. 30 stron z 190 stron podręcznika.

Ogólnie w opisach każdej rasy znalazły się takie rzeczy jak w przytoczonym przez Ciebie fragmencie ze strony Wizardów. Co do prestiżówek, to jest ich bodaj 9, natomiast rzeczywiście każda rasa (lub zdecydowana większość) posiada własne atuty.

Czy jest przydatny? IMHO tak. Zawiera zaspokajającą ilość wiedzy na temat każdej z przedstawionych ras i uwydatnia różnice pomiędzy nimi, co pozwala spojrzeć na postaci (obojętnie czy BN czy BG) z perspektywy rasy, co wcześniej nie było aż tak zaznaczone.
Ostatnio zmieniony pt lis 02, 2007 1:38 pm przez Nighter, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1267
Rejestracja: wt maja 02, 2006 10:20 am

pt lis 02, 2007 1:37 pm

Razem z LEoF jest to dla mnie najlepszy podręcznik do Zapomnanych Krain dla edycji 3.5. Mnóstwo wspaniałych, cudownych materiałów fabularnych, którę opisują mnóstwo ras i podras... po prostu fantastycznie :)
Rasy zostały opisanie dość obszernie, co nie zmienia faktu, że opisów podras jest bardzo dużo. Mamy opisy bodajże wszystkich krasnoludów (nie jestem jednak do końca pewny - nie mam podręcznika w domu), większości elfów, wszystkie niziołki i gnomy, ludzie. Plus nieco krócej opisane rasy ''dodatkowe'': wemikowie, feyri, yuan-ti itp.
Opisy podras core zajmują po kilka stron, także stron przybliżających różne odmiany elfów jest ok. 20. Opisy ''bonusowych ras'' są troszkę krótsze, bo maja po 2-3 strony.
iron_master pisze:
Fragment na stronie WotC wygląda całkiem fajnie, choć osobiście wątpie, by każda rasa miała swoją prestiżówkę i atuty.

Jeśli chodzi o rasy core, to rzeczywiście tak jest :) (nie myl jednak ich z podrasami)
iron_master pisze:
Właśnie, czy to naprawdę jest opis ras Faerunu, czy kolejny podręcznik naładowany czarami, PrC, atutami, a w tle gdzieś tam rys ras?

Proporcja jest zupełnie odwrotna.
 
Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1634
Rejestracja: pn sie 15, 2005 9:33 pm

pt lis 02, 2007 2:53 pm

Razem z LEoF jest to dla mnie najlepszy podręcznik do Zapomnanych Krain dla edycji 3.5. Mnóstwo wspaniałych, cudownych materiałów fabularnych, którę opisują mnóstwo ras i podras... po prostu fantastycznie Smile

Gdyby nie Serpent Kingdoms to niezaprzeczalnie przyznałbym ci rację Kymilu ;)

Rasy są dobre, bardzo dobre. Jak na 190 stron materiałów fabularnych jest dużo (zaskakująco przyznam) - są ciekawe, dobrze napisane i przede wszystkim opisują rzeczy które z marszu można wykorzystać w grze. Dla tylko tych informacji warto RF mieć. Co do mechaniki - jest, ale w zadowalającej i nieprzytłaczające fabularia ilości, zawiera raptem 40 stron. Prestiżówki - jest ich dziewięć i każda jest przeznaczona do innej rasy/podrasy - jedynie Warrior Skald nie ma ograniczenia do rasy.

Ogólnie podręcznik bardzo dobry, dobrze iron zrobiłeś, zamawiając go :)
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

pt lis 02, 2007 7:03 pm

A kiedy Rasy Faerunu będą w księgarniach???? :evil:
 
Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2815
Rejestracja: czw paź 20, 2005 7:56 pm

pt lis 02, 2007 9:13 pm

Hoho, ja się nastawiłem raczej pesymistycznie, a wyście mi niezłego smaku narobili :razz: Fajnie, zapowiada się ciekawie. Niech ten nWoD szybciej wychodzi ;-P

amnezjusz pisze:
Kymil pisze:
Razem z LEoF jest to dla mnie najlepszy podręcznik do Zapomnanych Krain dla edycji 3.5. Mnóstwo wspaniałych, cudownych materiałów fabularnych, którę opisują mnóstwo ras i podras... po prostu fantastycznie Smile

Gdyby nie Serpent Kingdoms to niezaprzeczalnie przyznałbym ci rację Kymilu ;-)
A ja słyszałem, że jeszcze Shining South jest ciekawe ;-)

Jaskółka pisze:
A kiedy Rasy Faerunu będą w księgarniach???? :evil:
AFAIK powinny już być. Szukaj w empikach i sklepach z grami fabularnymi.
 
Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1634
Rejestracja: pn sie 15, 2005 9:33 pm

pt lis 02, 2007 10:20 pm

iron_master pisze:
A ja słyszałem, że jeszcze Shining South jest ciekawe Wink

A jakże. Do 3.5 nie ma nieciekawego podręcznika do Krain ;) SS, UE, PoF, czy DoF zawierają same przydatne i ciekawe informacje :P
 
Awatar użytkownika
Bajer
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1680
Rejestracja: wt cze 01, 2004 11:40 am

sob lis 03, 2007 3:09 am

Tak gwoli ścisłości to Rasy Faerunu to podręcznik do 3.0. Tych którzy są zszokowani tą informacją odsyłam na strony wizardów gdzie jest to jasno wyjaśnione. Poza tym rasy nie są aż tak cudowne jak to wielu opisuje. Przykładów nie trzeba daleko szukać. Wystarczą skrzydlate elfy, które mają ECL +3! A za co? Za skrzydła i praktycznie nic więcej. W lochach z nich pożytek mały bo mają dużą rozpiętość a wiele więcej rasa nie wnosi prócz lekkiego bosta do statystyk. Takich smaczków trochę jest. Także lepiej pozostać przy rasa z FR: OŚ i MM. Jak ktoś się nie bardzo martwi o sens ras to czemu nie u diaska:D
 
Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1267
Rejestracja: wt maja 02, 2006 10:20 am

sob lis 03, 2007 11:10 am

iron_master pisze:
A jakże. Do 3.5 nie ma nieciekawego podręcznika do Krain Wink SS, UE, PoF, czy DoF zawierają same przydatne i ciekawe informacje Razz

A Moonsea dla 3.5? In my opinion - klapa totalna. No i City of Splendors bardzo mnie zawiodło.
Hakaru pisze:
Tak gwoli ścisłości to Rasy Faerunu to podręcznik do 3.0.

AFAIK wydanie ISY zostało przerobione na 3.5. A tak poza tym, to Rasy Faerunu są poniekąd hybrydą 3.o i 3.5.
Hakaru pisze:
Poza tym rasy nie są aż tak cudowne jak to wielu opisuje

Subiektywne odczucie, którego tak naprawdę nie możesz zanegować żadnym twierdzeniem.
Hakaru pisze:
Za skrzydła i praktycznie nic więcej.

A rasa wcale nie ma przepastnych bonusów... A skrzydła to naprawdę dużo. Wierz mi, kilka atutów i mamy niezły build.
Hakaru pisze:
W lochach z nich pożytek mały bo mają dużą rozpiętość a wiele więcej rasa nie wnosi prócz lekkiego bosta do statystyk.

... :? ...
 
Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1634
Rejestracja: pn sie 15, 2005 9:33 pm

sob lis 03, 2007 12:53 pm

Kymil Nimesin pisze:
A Moonsea dla 3.5? In my opinion - klapa totalna

Moonsea to w ogóle dla mnie taki pseudo-podręcznik... choć nie powiem, że części opisujące same miasta z okolicami było IMO dobre. City of Splendors natomiast przypadło mi do gustu, choć to nie to samo co Waterdeep Boxed Set z AD&D 2ed ;) Ale to tak OT i lepiej wrócić do głównego tematu dyskusji ;)
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

pn lis 26, 2007 8:34 am

Gdzie można dostać "Rasy Faerunu" bo ani w Empiku, ani w Matrasie nie ma. A na sieci cokolwiek pisze tylko ISA... :(
 
Awatar użytkownika
M.S.
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3035
Rejestracja: sob gru 24, 2005 7:42 pm

pn lis 26, 2007 3:59 pm

Zireael pisze:
dzie można dostać "Rasy Faerunu" bo ani w Empiku, ani w Matrasie nie ma. A na sieci cokolwiek pisze tylko ISA..


To ciekawe, bo w gdyńskim Empiku są już od paru tygodni. Podobnie, jak w kilku innych księgarniach mego rodzimego miasta. O Replikatorze czy Rebelu nie wspomnę.
 
Alpha-Omega
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 271
Rejestracja: śr kwie 25, 2007 8:11 am

czw lis 29, 2007 8:12 am

A ja powiem tak:

Podręcznik mi się spodobał, bogu dzięki trochę obrazków w nim nie jest tak tragicznych, do jakich przywykłem w podręcznikach od FR. Jednakże czytając opisy głównych ras odniosłem wrażenie że ta sama treść jest w innej formie powtarzana co najmniej trzy razy.

Prestiżówki ciekawe, chociaż spodziewałem się więcej po Mistrzu Wysokiej Magii. No i dobili mnie krasnoludzcy "Szaleńcy Wojny".
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

czw lis 29, 2007 8:32 am

Potrzebuję klasycznej księgarni w okolicach Warszawy. :( :( :( A tu nigdzie nie ma, niby "stolyca" a nic :( :( :(
 
Awatar użytkownika
ZlyPorucznik
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 300
Rejestracja: wt lis 15, 2005 12:45 pm

czw lis 29, 2007 12:33 pm

Ja zamowilem na dlugo przed premiera, dlatego cieszy mnie, ze stosunek fabuly do mechaniki wypada na korzysc tej pierwszej.

To mi panowie humorek poprawiliscie.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4465
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

czw lis 29, 2007 1:52 pm

Zireael pisze:
Potrzebuję klasycznej księgarni w okolicach Warszawy.

W Empiku na rogu Nowego Świata i Jerozolimskich są całe stosy "Ras" (wczoraj widziałem). Nie wiem jak w innych, ale pewnie sytuacja wygląda podobnie.
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

pn gru 03, 2007 2:59 pm

Dzięki!!! To jutro się tam wybiorę! :D :D :D Bo w okolicach Carrefoura (Trasa Toruńska) nie ma zupełnie. :(

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości