Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
markol
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 258
Rejestracja: wt lut 27, 2007 3:47 pm

gdzie w rokuganie żyją lwy?

ndz lis 04, 2007 9:38 pm

No żurawia zrozumiem, kraba też ale skąd w rokuganie lwy do jasnej ciasne gdzie one żyją. To w końcu kraj górzysty równin tam mało a sawanny to chyba nie ma, więc skąd miały by tam sie wziąć lew afrykański zwierzak.
No bo musi żyć na rokuganie skoro jeden z wielkich klanów wziął go z symbol co nie?

Co o tym myślicie?
 
Awatar użytkownika
Aragathor Roaringflame
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 6202
Rejestracja: wt lis 26, 2002 5:52 pm

ndz lis 04, 2007 10:42 pm

A kto powiedział że lwy żyją tylko na terenie sawanny?
Lwy żyły kiedyś w grecji, turcji, persji. Do dzisiaj żyją też w indiach wschodnich.

Tereny klanu lwa są odpowiednie dla tego gatunku zwierzaka.
 
Awatar użytkownika
markol
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 258
Rejestracja: wt lut 27, 2007 3:47 pm

ndz lis 04, 2007 11:53 pm

Jest to jeden z najpotężniejszych drapieżników należących do rodziny kotowatych. Występuje w Afryce i zupełnie szczątkowo w Azji. Zamieszkuje przede wszystkim stepy i sawanny. Niekiedy można go też spotkać na obrzeżach pustyń, ale nigdy nie zapuszcza się w ich głąb. Unika również gęstych, wilgotnych lasów.

No ale mi ten lew jakoś zawsze nie pasował do rokuganu, tygrys już bardziej,
to zastanawiając sie w rokuganie mamy więcej afrykańskiego zwierzyńca czy tylko lwy sie przywlokły, np żyrafy, słonie :)

Zawsze jak grałem/prowadziłem legendy to oparcie symbolu klanu na lwie było trochę dziwne, lew to symbol afryki tak mi sie wydaje.

Też w moich opowieściach na ziemiach lwom żyją te wielkie koty, ale na co polują czy po rokuganie biegają antylopy czy inne bawoły, no menu lwów:)
 
Awatar użytkownika
Arcadius
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 86
Rejestracja: pn wrz 10, 2007 5:25 pm

pn lis 05, 2007 9:40 am

Niegdyś zamieszkiwały Afrykę, Azję i Europę, a jeśli uznać lwy amerykańskie za podgatunek Panthera leo - to również Amerykę Północną i Południową.


Teraz żyją tylko w Afryce i niewiele w Indiach, resztę wybiliśmy do nogi na przestrzeni wieków, została nędzna namiastka, gatunków było - w porównaniu do stanu obecnego - mrowie.

Twój problem wynika ze stereotypu "lwa afrykańskiego".
 
Awatar użytkownika
markol
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 258
Rejestracja: wt lut 27, 2007 3:47 pm

pn lis 05, 2007 11:28 am

Fakt nie powiem chodzi mi o stereotyp Lew afrykański, rokugan japoński.
Znaczy nie jest to dla mnie sprawa dyskredytująca system, to na pewno nie ale i tak ten lew gryzie mnie w oczy :)

Nie mogli zrobić tygrysa.
 
Awatar użytkownika
beneq
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 796
Rejestracja: pn paź 10, 2005 4:39 pm

wt lis 06, 2007 2:42 am

Ludzie to sie normalnie nie mają czego czepiać. Lew to symbol odwagi, władzy, siły, a te wartości to podstawa, na kórej twórcy opierali istnienie Klanu Lwa.

Niedługo zaczną się czepiać, że Rokugańczycy mają skośne oczy i zamiast schabowego wcinają ryż :lol:!

Ale markol, skoro Lew tak gryzie Cie w oczy to gdzie dezaprobata dla Skorpiona? Przecież skorpion (podobnie jak lew z sawanną) kojarzony jest z pustynią, a przecież Ziemie Klanu Skorpiona to najlepsze pola pod uprawe opium :D. Feniksy i Jednorogi Ci odpuszcze...

pozdr beneq
 
Awatar użytkownika
markol
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 258
Rejestracja: wt lut 27, 2007 3:47 pm

wt lis 06, 2007 1:03 pm

Nie no nie chodzi mi tu o jakiś wielki problem po prostu problem z lwem wyszedł ostatnio na sesji i tyle. No i uznałem że lwy żyją na ziemiach klanu lwa, ale tak sobie pomyślałem może jest jakieś oficjalna informacja, wiem że błacha chce sie dowiedzieć gdzie żyją lwy w rokuganie :)
 
kabuki joe
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 373
Rejestracja: wt sie 09, 2005 11:43 pm

0815

wt lis 06, 2007 9:11 pm

Tak jak pisze beneq, każdy klan obrał sobie zwierzę heraldyczne. W wypadku klanu lwa można też argumentować, że rasa Kitsu była bardzo podobna do lwów.

Co do ziemi klanu lwa, to są one dość płaskie i można sobie przedstawić, że żyły tam lwy. Dopiero po przejęciu tych ziem zaczęła się uprawa ryżu. Płaska sawanna mogła się w pola ryżowe zamienić :wink:
 
Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1908
Rejestracja: ndz wrz 18, 2005 4:42 pm

śr lis 07, 2007 11:19 am

Dobra, ale po co komu żyjące lwy na terenach klanu lwa?
Żurawie spotkać można na pewno w całym rokuganie, na ziemiach klanu skorpiona, jak już zauważono nie żyją skorpiony, o smokach, feniksach i jednorożcach nie wspominając.

W nazwie klanu chodzi o symbolikę. A do tego nie jest potrzebny żywy egzemplarz zwierzęcia. Motyw lwa pojawia się w japońskiej sztuce, więc nawet przy ich całej izolacji docierały do nich wieści o różnych stworzeniach mieszkających, gdzieś tam, daleko. Podobnie traktować możemy Rokugan, zwłaszcza że nie jest on wyspą.
 
Awatar użytkownika
markol
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 258
Rejestracja: wt lut 27, 2007 3:47 pm

śr lis 07, 2007 1:09 pm

Fakt ale rokugan nie miał gości oprócz pewnego statku chyba 600 lat temy, poza tym są podania że jednorożca spotkały swoje mityczne zwierze Ki-rina czyli azjatyckiego jednorożca :), smok jest stworem mitycznym i mówią o nim legendy poza tym ostatni kami był smokiem jak sie nie myle, no feniks też możemy uznac że był to srworek mityczny choć rodowód ma chyba grecki, krab żyje na pewno nad morzem, a skorpion skoro mamy bajkę o żabie i skorpionie to może żyć na ternach suchych i górzytych w rokuganie.
Tylko z lwem mamy problem bo nigdzie nie ma o tym wzmianki, nawet bestiariusz 3 edycji podaje tygrysa a nie lwa jako największego kota w rokuganie.

Znaczy cały lwa mi sie bardzo podoba rzeczywiście przepełniony jest "lwią" symboliką np walczące kobiety, u lwów to samice poluja.

No ale skąd wzięli pomysł Kami lwa siedział sobie pewnego dnia i usłyszał od kogoś ze gdzieś daleko żyje sobie taki zwierzak i bardzo mu sie ten zwierzak spodobał.

Po prostu wydaje mi sie to trochę dziwne może lwy żyły sobie w rokuganie za czasów kami ale wyginęły, bo ludzie przemienili ich naturalne ekosystemy w pola ryżowe?
 
Awatar użytkownika
Drachu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1617
Rejestracja: sob cze 26, 2004 1:50 pm

śr lis 07, 2007 1:33 pm

markol pisze:
Tylko z lwem mamy problem bo nigdzie nie ma o tym wzmianki, nawet bestiariusz 3 edycji podaje tygrysa a nie lwa jako największego kota w rokuganie.


Ależ jest wzmianka :)
W Drodze Lwa. Otóż - poddani Akodo walczyli kiedyś z wielkimi, inteligentnymi lwami. Czasem przegrywali, ale częściej wygrywali, by w końcu pokonać zwierzęta. Potem lwy przybrały ludzką postac i doączyły do klannu jako rodzina Kitsu :)

Czyli były lwy na ziemiach Lwa :) Choć się zasymilowały :P

A skorpiony występują w skrajnie różnych warunkach. Chyba nawet jest gatunek żyjący w Alpach, który hibernuje jak się za zimno zrobi :)
Ponado skorpiony występują również w dżungli, a tą Rokugan jest obdarzony :)
 
Awatar użytkownika
Kyousei
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 131
Rejestracja: pt lis 02, 2007 11:33 am

śr lis 07, 2007 3:33 pm

Rokugan to Japonia poprzez europejski/amerykański pryzmat.
Tak więc pomyślmy... mamy klan który uosabia siłę i honor, i trzeba mu dopasować jakieś zwierze. Co pomyśli europejczyk/amerykanin ? Oczywiście Lew ! Tak więc lwy mogą w ogóle nie istnieć w Rokuganie. :wink:
 
Awatar użytkownika
markol
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 258
Rejestracja: wt lut 27, 2007 3:47 pm

śr lis 07, 2007 5:34 pm

Oczywiście że L5K pisany jest przez amerykańców dlatego zdarzają sie takie kwiatuszki.

Dzięki Drachu że podałeś oficjalne wiadomości. Nie czytałem drogi lwa teraz wiem co powiedzie graczom na następnej sesji :)
 
Craven

śr lis 07, 2007 11:35 pm

beneq pisze:
Niedługo zaczną się czepiać, że Rokugańczycy mają skośne oczy i zamiast schabowego wcinają ryż :lol:!


Mi to nie przeszkadza, ale z logicznego punktu widzenia to zgrzyta - Japonia wyspiarska może jechać na ryżu i rybach, ale już kontynentalnych Rokugan miałby problemy z wyżywieniem się samymi rybami i owocami morza.
 
Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1908
Rejestracja: ndz wrz 18, 2005 4:42 pm

czw lis 08, 2007 12:38 am

Tam jedzą ryż z ryżem.

Już wiem, gdzie widziałem japońskie lwy: w Krakowie były figurki lwów w Centrum Kultury Japońskiej - Manggha.
A najprawdopodobniej to co widziałem to były shishi, czyli "Psolwy"(często tłumaczone na obcy język właśnie jako lwy), które są w Japonii mitycznym zwierzęciem podobnie jak smoki.
O ile przyjmiemy, że o to właśnie chodziło autorom to wszystko zaczyna się zgadzać i żyjące na wolności lwy, jak i żyrafy, antylopy i afrykańskie słonie stają się nam zbędne.

Gorzej będzie z jednorożcem.

P.S.: I wiem, że to Japonia dla gaijinów jest, ale próbujmy chociaż te dziury załatać, nawet jeśli trzeba będzie coś po drodze naciągnąć. To głupio grać w L5K mając pełną świadomość, że Rokugan jest europejski.
 
Awatar użytkownika
markol
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 258
Rejestracja: wt lut 27, 2007 3:47 pm

czw lis 08, 2007 12:49 am

Ale chodzi chyba o ki-rina azjatyckiego jednorożca. Mi sie wydaje że najgorzej to będzie wyjasnic feniksa :)
 
Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1908
Rejestracja: ndz wrz 18, 2005 4:42 pm

czw lis 08, 2007 2:13 pm

Feniks też jest. Więc wszystko jest cacy i w porządku. :D
 
Awatar użytkownika
Kyousei
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 131
Rejestracja: pt lis 02, 2007 11:33 am

czw lis 08, 2007 3:07 pm

NoOne3 pisze:
Feniks też jest. Więc wszystko jest cacy i w porządku. :D


Mi to bardziej na koguta wygląda :razz:
 
slann
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4982
Rejestracja: pt paź 14, 2005 10:35 am

czw lis 08, 2007 3:29 pm

Dwie sprawy. Lwy żyły w Chinach to raz(a rokugan to także Chiny), a feniksy były tam znane. Skorpiony żyją nawet w Polsce. Więc nie widzę problemów
 
Awatar użytkownika
markol
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 258
Rejestracja: wt lut 27, 2007 3:47 pm

czw lis 08, 2007 4:21 pm

Dobra czyli może przyjąć jedno kredo że lwy żyły kiedyś w rokugania ale wyginęły zostały wybite itp.
 
Awatar użytkownika
Kyousei
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 131
Rejestracja: pt lis 02, 2007 11:33 am

czw lis 08, 2007 5:26 pm

Dlaczego nie żyją ? Drachu wspominał o inteligentnych lwach. Te normalne, moim zdaniem, mogą żyć w Rokuanie, przecież istnieją tam niziny i zwierzyna, czyli to czego potrzebują by przeżyć. A jeśli chodzi o wyginięcie, to w moim Rokuganie, są jakby strzeżone poprzez szacunek jaki wzbudzają (symbolizują w końcu jeden z wielkich klanów, a tym samym jednych z Kami). Wszystko jednak zależy od ciebie :wink:
 
Awatar użytkownika
Uszaty
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 252
Rejestracja: czw paź 06, 2005 7:46 pm

sob lis 10, 2007 4:47 pm

Rokugan to nie Japonia :)
Sam nie lubię tego określenia, ale tutaj jednak pasuje jak ulał. Jak ktoś ładnie zauważył Rokugan ma dużo Japonii + Chiny i parę innych (Tybet?). To, że w Rokuganie żyją lwy czytałem conajmniej w dwóch podręcznikach, więc to chyba oficjalna wersja. I faktycznie żyją sobie na ziemiach klanu Lwa i zapewne nikt nie poluje na nie (moje widzimisię). Poza tym ciężko by było wytłumaczyć (skądinąd beznadziejną) szkołę treserów lwów klanu Lwa. Jak ktoś chce się zastanawiać jak żyją te zwierzęta i czym się żywią to polecam GM's Survival Guide i na podstawie zawartego tam spisu fauny i flory Rokuganu zbudować sobie łańcuch pokarmowy z uwzględnieniem lwów ;)

Można się nie zgodzić z tym co napisałem (pozwalam :razz: ), ale ja sam jestem fanem Lwów i lwów, więc nie widzę swojego Rokuganu bez tychże kotków :)

Co do samego jedzienia w Rokuganie: Jednorożce jedzą co chcą, Krabom też często się zdarza mięso, Smoki rzekomo sprowadzają sobie ryż od Żurawia; Skorpionów i Feniksów jest stosunkowo mało, Lwy mają duuuże pola a Żurawie najlepsze ziemie i dostęp do morza. Nie chcę debatować o sensie (czy jego braku) takich rozwiązań, ale są to poniekąd oficjalne wersje.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości