Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Caedus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: pt sie 24, 2007 9:31 pm

Jak walczyć duskbladem?

sob lis 10, 2007 9:48 pm

Vendui. Od jakiegoś czasu przymierzam się do gry drowem duskbladem. Postać gotowa, tylko z jednym mam kłopot - jak i czym walczyć? Nie mogę się zdecydować pomiędzy walką mieczem i tarczą, dwoma ostrzami (z pełnym Arcane Channelingiem nieźle wymiata :)) i bronią dwuręczną. Każdy z tych stylów walki ma swoje plusy i minusy. Który z nich byście wybrali i dlaczego? Z góry dziękuję za Wasze niezwykle pomocne odpowiedzi. :D

Ps. Nie byłem pewien, w którym miejscu zamieścić temat. Jeżeli źle trafiłem, proszę o przeniesienie.
 
Awatar użytkownika
Ar0n
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 652
Rejestracja: pn gru 12, 2005 9:41 pm

ndz lis 11, 2007 9:53 am

Ja bym się zdecydował na...
2 bronie. Duża zręczność Ci się przyda, a tarcze i tak można miec jako przedmiot latający wokól Ciebie :razz:
A o ile mnie się nie mylę to spell channeling pozwala tylko na 1 czar, wieć kupa, tylko jeden spell :D (a nie jeden na każda broń, bo chyba o to Ci chodziło?)
No i tylko od 13 poziomu pełny atak dopiero.

To wszystko sprawia, że 2 brońmi zajął bym się dopiero neico później, może lepiej zacząć od miecz/tarczy? "Szildy" chyba wyjdą lepiej na poczatku.
 
Awatar użytkownika
Caedus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: pt sie 24, 2007 9:31 pm

ndz lis 11, 2007 11:29 am

Po głębszej analizie rzeczywiście dwa ostrza wydają się najlepsze... ale ciągle nie mogę doczytać w PHB 2, jak to jest z tym Arcane Channelingiem. Mogliby wyjaśnić jak to się ma do walki dwoma broniami. :razz:
At 13 level, you can cast any touch spell you know as a part of a full attack action, and that spell affects each target you hit in a melee combat that round.

Atakowanie dwoma mieczami to akcja pełnego ataku, więc chyba powinno działać.
 
Awatar użytkownika
hisori
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 148
Rejestracja: sob lip 28, 2007 8:16 pm

ndz lis 11, 2007 8:26 pm

Dokładnie, zeby zaatakować obiema brońmii musisz wykorzystać akcje pełnego ataku, więc każdy skuteczny atak przekaże zaklęcie na ofiarę ataku :)
 
Awatar użytkownika
Caedus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: pt sie 24, 2007 9:31 pm

ndz lis 11, 2007 10:17 pm

W takim razie wybór wydaje się łatwy. :mrgreen: Tyle że pojawia się kolejny problem - jakie atuty? Duskblade nie dostaje ich wiele, a walka dwoma rodzajami broni (żeby było skutecznie) wymaga więcej niż jednego atutu do zainwestowania. Macie jakieś pomysły na listę atutów dla duskblade'a z dwiema broniami?
 
Awatar użytkownika
hisori
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 148
Rejestracja: sob lip 28, 2007 8:16 pm

ndz lis 11, 2007 10:44 pm

Bez walki dwoma rodzajami broni to nie ma sensu więc atuty z tej serii są konieczne a teraz jak chcesz walczyc? Takie same dwie bronie? moznaby zogniskować ... wiecej pomysłów nie mam nie wiedząc dokładnie jaka ma być broń czy wogóle bez Twojego sprecyzowania swojej postaci
 
Awatar użytkownika
Caedus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: pt sie 24, 2007 9:31 pm

pn lis 12, 2007 8:46 pm

Już precyzuję. Drow, Siła 18, Zręczność 18 (16, +2 z drowa), Budowa 14 (16, -2 z drowa), Inteligencja 20 (18, +2 z drowa), Roztropność 14, Charyzma 13 (11, +2 z drowa). Gramy na Flaws z Unearthed Arcana, więc będą 2 dodatkowe atuty. :) Planowałem dwa długie miecze (ewentualnie rapiery, wtedy zamieniłbym siłę ze zręcznością i wziął finezję). Chociaż może lepiej długi i krótki? Albo zmulticlassuję z Tempestem, ale duskblade raczej słabo działa z prestiżówkaim, nie?
Myślałem o takiej liście:
Poziom:
1. Two-weapon fighting.
1. Quick draw.
1. Highborn drow.
3. Weapon focus.
6. Tutaj Oversized Two-weapon fighting, jeżeli dwa długie, albo Improved Two-weapon fighting, jeżeli długi i krótki.
9. Hmmm... Improved critical? Przyda się? A może Greater Two-weapon fighting?
12. Two-weapon rend.
15. Daylight adaptation.
18. Sudden maximize.

Ps. Gram w fr, o ile to ma jakieś znaczenie :D.
Ps. Naturalnie edycja 3.5 :mrgreen:
 
Awatar użytkownika
Sony
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2660
Rejestracja: śr cze 23, 2004 9:21 am

pn lis 12, 2007 9:31 pm

Mała uwaga : zrezygnuj z kombinacji Długi + Krótki Miecz, róznica K8 a K6 jest na tyle mała, że można ją pominąć. I zasadniczo nie tracimy dwóch atutów np. weapon Focus Short i Long Sword a tylko jeden - Focus działa na dwa miecze a nie jeden.
Dwa Długie miecze? Też nie dobrze :) Dwa długie miecze vs długi i krótki - te dwa oczka nie są warte atutu.
Moim zdaniem jeśli chcesz się bawić w Oversizing Two-Weapon Fighting powinieneś rozważyć bronie "dwuręczne" dla istot rozmiaru małego.
I tak Great Sword dla Nieziołka to dla Ciebie broń JEDNORĘCZNA - a zadaje 1K10, podobnie jest z toporami. Róznica k6 vs K10 jest wg mnie warta poświęcenia atutu.
 
Awatar użytkownika
Caedus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: pt sie 24, 2007 9:31 pm

pn lis 12, 2007 10:18 pm

Wow... Muszę bardziej się przyłożyć do zgłębiania 3.5. :D Jeszcze nigdy nie myślałem o walce małym wielkim mieczem. :lol: Rzeczywiście genialne rozwiązanie! Do tego weapon focus (great sword), więc jak będę chciał chwycić za większy kaliber... Miodzio. :spoko:
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

wt lis 13, 2007 12:59 am

Caedus pisze:
Atakowanie dwoma mieczami to akcja pełnego ataku, więc chyba powinno działać.

Zwróć uwagę, że opis odnosi się do róznych przeciwników, więc aplikowanie tego samego czaru przeciw jednemu przeciwnikowi jest niemożliwe.
Sony pisze:
Mała uwaga : zrezygnuj z kombinacji Długi + Krótki Miecz, róznica K8 a K6 jest na tyle mała, że można ją pominąć. I zasadniczo nie tracimy dwóch atutów np. weapon Focus Short i Long Sword a tylko jeden - Focus działa na dwa miecze a nie jeden.

Dobre rozwiązanie: weź atuty w jednej broni, a potem weź kilka poziomów tempesta (CAdv) i aplikuj je do dowolnej drugiej broni jaką władasz).
 
Awatar użytkownika
Sony
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2660
Rejestracja: śr cze 23, 2004 9:21 am

wt lis 13, 2007 7:49 am

Tempest jest dobrym "obejściem" problemu dwóch rożnych broni, ale wg mnie za drogim - nie bawił bym się w Tempesta. Niewiele zasadniczo zyskujemy a tracimy poziomy Duskblade. A tych poziomów wg mnie poprostu szkoda. Jeśli już, to wolał bym wybrać parę poziomów Wojownika, które dadzą nam atuty. Tempest po za zmniejszaniem kar i "aplikacją" atutów z jednej broni do drugiej nie daje nam w zasadzie nic.
Przerobiłem to jak kombinowałem ze Stylami Walki z C. Warrior, gdzie używamy dwóch różnych broni (np. Topór + Młot itp.) też chciałem "zaoszczędzić" na atutach i wyszło na to, że lepiej wybrać poziomy Wojownika. :D Tempesta musimy mieć sporo poziomów, zaś Woja trochę mniej.

Wybrał bym opcję dwa krótkie miecze - wersja oszczędnościowa :D lub "full wypas" - dwa "małe duże" :D Miecze - kosztuje nas to tylko jeden atut więcej.

Nie mniej jednak Tempest stanowi sensowną alternatywę.
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

wt lis 13, 2007 10:11 am

Sony pisze:
Tempest jest dobrym "obejściem" problemu dwóch rożnych broni, ale wg mnie za drogim - nie bawił bym się w Tempesta.
Jeśli chodzi o atuty to nie tracimy tak wiele. Potrzebujemy dodge, mobility i spring attack. Zakładając, że dwóch ostatnich nie będziemy wykorzystywać to strata dwóch atutów, a w zamian dostajemy oversized TWF (de facto poprzez obniżenie kar) +1 atut za każdy atut dotyczący konkretnej broni (tu minimum weapon focus).
Tracimy poziomy duskblade'a czyli dostęp do czarów.
Pytanie: po co gramy duskbladem? Po co nam są czary? Jeżeli potrzebujemy tych z najwyższej półki, to nie opłaca się brać. Jeżeli te czary są zbędne (imo są), to nie tracimy za wiele.

Sony pisze:
Przerobiłem to jak kombinowałem ze Stylami Walki z C. Warrior, gdzie używamy dwóch różnych broni (np. Topór + Młot itp.) też chciałem "zaoszczędzić" na atutach i wyszło na to, że lepiej wybrać poziomy Wojownika. :D Tempesta musimy mieć sporo poziomów, zaś Woja trochę mniej.
Tworząc Elite Bloodreavera (barbarian 1/fighter 6/ divine champion 4/elite bloodreaver 1/tempest 2), zdolności tempesta były naprawdę przydatne. Biorąc pod uwagę, że postać posiadała 4 różne bronie (i dwa style walki, na trzeci brakowało atutów), to był bardzo korzystny układ.

Caedus, dlaczego chcesz grać Duskbladem?


Ps. temat powinien znaleźć się w dziale optymalizacji.
 
Awatar użytkownika
Caedus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: pt sie 24, 2007 9:31 pm

wt lis 13, 2007 4:42 pm

Zainteresowałem się Duskbladem, bo:
1. Nie umiem zadecydować, czy grać postacią czarującą czy walczącą (często jest tak, że jak zdecyduję się na jedno, to w czasie gry zaczynam żałować wyboru). :razz:
2. Sama klasa jest naprawdę ciekawa (i mechaniczne, i fabularnie), nawet jeżeli nie dotrzymuje kroku wojownikom na polu walki (chociaż tu bym się spierał :mrgreen: ) ani czarodziejom/zaklinaczom w rzucaniu czarów.

No i podoba mi się wizja wojownika siejącego spustoszenie w szeregach wroga i mieczem, i czarami (a jeszcze lepiej oba naraz - vide Arcane Channeling). Co do Tempesta, nieco boli mnie fakt utraty dezintegracji i chain lightninga. Ale w sumie mój ulubiony czar z listy duskblade'a, channeled pyroblast (i nie ważne, czy dobry, czy nie - i tak go lubię :razz: ), jest z poziomu czwartego, więc chyba przeżyłbym stratę 4-5 poziomów. Może wziąć 4 poziomy tempesta i atut Practised Spellcaster? Chociaż CL nie stracę.

Ps. Też mi się wydawało, że źle umieściłem temat. :)
Ps2. Proszę o przeniesienie tematu do działu Optymalizacja Postaci. :D
Ostatnio zmieniony wt lis 13, 2007 5:47 pm przez Caedus, łącznie zmieniany 2 razy.
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

wt lis 13, 2007 5:37 pm

Nie musisz brać 4 poziomów tempesta. 3 poziomy wystarczą. Choć z drugiej strony nie wiem czy jest sens, przy takiej koncepcji postaci.
Jeżeli chcesz postać zarówno czarującą jak i walczącą, to pomiń tempesta.

Aczkolwiek bardziej skłaniałbym się do jakiegoś gish'a niż do duskblade'a, ale to Twój wybór.
 
Awatar użytkownika
Caedus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: pt sie 24, 2007 9:31 pm

wt lis 13, 2007 5:49 pm

Nie lubię Githyanek. :) Ale skoro nie tempest, to pozostać przy czystym duskblade? A moze Arcane Abjurant (czy jakoś tak)? Mi wydawał się ciekawym wyborem na dodatkowe urozmaicenie.
 
Awatar użytkownika
Ammanas
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 934
Rejestracja: pn lis 24, 2003 11:31 am

wt lis 13, 2007 9:05 pm

Gish to ogólny termin określający połączenie maga i wojownika. Nie jest zarezerwowany dla Githyanki ;) W tym wypadku chodzi o jakieś dowolne, miłe połączenie klas podstawowych i Prc które dadzą postaci zarówno dostęp do magii jak i zdolności do walki w zwarciu.
 
Awatar użytkownika
Caedus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: pt sie 24, 2007 9:31 pm

śr lis 14, 2007 12:07 am

Wiem, wiem. Ale mi zależy na tej kombinacji już od początku. W końcu po to jest duskblade, nie? :)
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

śr lis 14, 2007 7:55 am

Tzn, ogólnie gish to wojownicy magowie githyanków, ale w OP termin ten sugeruje to co napisał Wampirek.

Caedus, Duskblade jest raczej marnym wyborem. Walczy gorzej od wojownika i czaruje gorzej od sorcerera. Jedynym jego plusem jest to, że może robić i jedno i drugie, ale zdolności te wzajemnie się nie uzupełniają. Tzn albo zabijasz przeciwników magią, albo mieczem. Przewaga Gisha polega na tym, że może się podpakować i używać magii nie tylko do zabijania (i zwykle nie używa wtedy ofensywnych zaklęć).

Porównywałem kiedyś warmage'a do battle sorcerer'a i psychowojownika => link
Z duskblade'm jest podobnie jak warmage'm.
 
Awatar użytkownika
Brat_Draconius
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: pn cze 19, 2006 11:57 pm

śr lis 14, 2007 3:17 pm

En Taro Adun

Jeśli arcane to koniecznie battle sorc i idziemy w atuty heritage i/lub reserve. Jeśli nie to psychowoj. Dużym minusem jest drow. La +2 i brak bonusowego atutu na 1szym lv(u BS, psychowoj go posiada) utrudnia bawienie się heritage.
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

śr lis 14, 2007 8:14 pm

Brat_Draconius pisze:
Jeśli arcane to koniecznie battle sorc i idziemy w atuty heritage i/lub reserve.

Jeden z gorszych pomysłów. Battle Sorcerer ssie jeśli chodzi o czarowanie i jeśli chodzi o walkę. Duskblade przynajmniej potrafi walczyć.
 
Awatar użytkownika
Brat_Draconius
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: pn cze 19, 2006 11:57 pm

śr lis 14, 2007 9:07 pm

En Taro Adun

Cóż Suld ja uważam inaczej. Choćby wywoływanie grozy czy możliwość spalenia czaru na ziew (i jest to zdolność nadnaturalna więc całkiem, całkiem). Możliwość latania czy trzepnięcia bronią naturalną po czarze też jest w miarę dobra. Fakt ogranicza nas niesamowicie ilość spelli ale można to zastąpić właśnie tego typu atucikami. Zastanawia mnie też czy dałoby się jakoś ładnie połączyć psychowoja z battle sorcem.
 
Awatar użytkownika
Ammanas
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 934
Rejestracja: pn lis 24, 2003 11:31 am

śr lis 14, 2007 9:19 pm

Podobno bard też jest w miarę dobry w walce wręcz ;F
Battle Sorc jest kiepski. Atutów też nie ma za wiele, żeby sobie ich nawrzucać niewiadomo ile. A te o których mówisz iirc nie są warte uwagi.
Brat_Draconius pisze:
Zastanawia mnie też czy dałoby się jakoś ładnie połączyć psychowoja z battle sorcem.
Pytanie - po co? Żeby osłabiać Psychowojownika? :p
 
Awatar użytkownika
Brat_Draconius
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: pn cze 19, 2006 11:57 pm

śr lis 14, 2007 9:34 pm

En Taro Adun

Cóż tedy was nie przekonam. I najpewniej osąd zaciemnia mi na całej lini sentyment do sorca i skłonność do wszelakich dziwnych home rules. Hmm... A może tedy jakaś inna klasa związana ze smokami. Troszkę ich było.
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

czw lis 15, 2007 12:29 am

Brat_Draconius pisze:
Choćby wywoływanie grozy czy możliwość spalenia czaru na ziew (i jest to zdolność nadnaturalna więc całkiem, całkiem). Możliwość latania czy trzepnięcia bronią naturalną po czarze też jest w miarę dobra.

Popatrzmy: Masz mniej czarów niż sorc, atuty ładujesz w heritage zamiast w metamagic feats (i do tego zyskujesz raczej przeciętne wyniki). W zamian za to zyskujesz: średni BAB i biegłość w jednej broni. Naprawdę, nie jest to imponujące. Duskblade zyskuje przynajmniej pełen BAB i więcej czarów (choć niższych poziomów).
O psychowojowniku nie wspomnę tutaj, bo można przeczytać mój ostatni build w temacie o psychowojowniku, który kładzie w zasadzie każdego battle sorcerera czy duskblade'a.
 
Awatar użytkownika
Brat_Draconius
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: pn cze 19, 2006 11:57 pm

czw lis 15, 2007 12:50 am

En Taro Adun

Bo ja wiem czy taki przeciętne. Potrafi być przydatne. Faktem jest, że do psychowoja mu baaardzo daleko. Zresztą zawsze uważałem sorca za klasę z klimatem ale taką którą trzeba poważnie przerobić. Takie moje zdanie. Gdybym tylko miał czas i chęć na poszukanie na forum wizardów oraz na własne przeróbki... [offtop] Znasz może jakiś link z czymś wartym uwagi? Wiem Arcane to nie twoja działka, ale zapytać nie szkodzi. [/offtop] No i metamagia wymaga pokombinowania tudzież poświęcenia jednego atutu na przygotowanie zaklęć.
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

czw lis 15, 2007 7:36 am

Brat_Draconius pisze:
No i metamagia wymaga pokombinowania tudzież poświęcenia jednego atutu na przygotowanie zaklęć.

Alternate class features z Complete X (mage?) pozwalają pozbyć się chowańca (i tak bezużytecznego) w zamian za nie rzucanie metamagii całą rundę. Ew. od 12 poziomu możesz wziąć atut pozwalający rzucać czary normalnie (również CMage).
Brat_Draconius pisze:
[offtop] Znasz może jakiś link z czymś wartym uwagi? Wiem Arcane to nie twoja działka, ale zapytać nie szkodzi. [/offtop]

czego szukasz konkretniej?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość